Алматы қаласы мемлекеттік басқару органдарының кейбір мәселелері туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 25 ақпандағы № 1/122 қаулысы
"Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" заңдарына және Алматы қаласы мәслихатының "Алматы қаласы мәслихатының 2025 жылғы 7 тамыздағы №228 "Алматы қаласын басқару схемасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімінің негізінде, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы қаласының Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. "Алматы қаласының Білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функциялары жаңадан құрылған "Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне берілсін.
3. "Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
4. Коммуналдық мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мекемені мемлекеттік тіркеуді, құрылтай құжаттарын сәйкестендіруді және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды орындауды қамтамасыз етсін.
5. Алматы қаласының экономика және қаржы басқармасы осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Заңнама және құқықтық ақпарат институтына" ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Д. Сатыбалды
Алматы қаласы әкімдігінің
2026 жылғы "____"__________ №____
қаулысына қосымша
"Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Алматы қаласының аумағында балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

О некоторых вопросах органов государственного управления города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 25 февраля 2026 года № 1/122.
В соответствии законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе" и на основании решения маслихата города Алматы от 2 февраля 2026 года №284 "О внесении изменений в решение маслихата города Алматы от 7 августа 2025 года № 228 "Об утверждении схемы управления городом Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать коммунальное государственное учреждение "Управление по защите прав детей города Алматы".
2. Передать функции коммунального государственного учреждения "Управление образования города Алматы" по опеке и попечительству вновь созданному коммунальному государственному учреждению "Управление по защите прав детей города Алматы".
3. Утвердить прилагаемое положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по защите прав детей города Алматы".
4. Коммунальным государственным учреждениям обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию учреждения, приведение учредительных документов в соответствие и выполнение иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Управлению экономики и финансов города Алматы обеспечить направление настоящего постановления в "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Д. Сатыбалды
Приложение
к постановлению акимата города Алматы
от "___" __________ 2026 года № ___
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по защите прав детей города Алматы"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по защите прав детей города Алматы" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственную политику в сфере защиты прав детей на территории города Алматы.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі мен қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, Басқарма мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Басқарма өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Басқарма басшысының заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделетін бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған өзге де актілермен шешімдер қабылдайды.
7. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Төлебаев көшесі, 25/18.
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып саналады.
10. Басқарманың атауы:
мемлекеттік тілде: "Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: Коммунальное государственное учреждение "Управление по защите прав детей города Алматы".
11. Басқарма қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылады.
12. Басқарманың өз өкілеттіктері болып саналатын міндеттерін орындау бойынша кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес кіріс әкелетін қызметпен айналысу құқығы берілсе, онда алынған кіріс егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың міндеттері мен өкілеттіліктері
13. Басқарманың міндеттері:
1) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін заңнамалық тұрғыдан қамтамасыз ету, сондай-ақ баланың құқықтары кепілдіктерінің құқықтық негіздерін қалыптастыру;
2) балалардың құқықтарын қамтамасыз ету, олардың құқықтарының бұзылуының, соның ішінде зорлық-зомбылық пен қатыгездік фактілерінің алдын алу және оларды ерте анықтау жөніндегі шараларды әзірлеу, іске асыру және үйлестіру, сондай-ақ қорғаншылық және қамқоршылық мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыру және жергілікті деңгейде баланы қорғау жөнінде қажетті шараларды қабылдау;
3) балалардың дене бiтiмi, зияткерлік, рухани және адамгершілік тұрғысынан дамуына, олардың құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетін қалыптастыруға, олардың бойында патриотизм, азаматтық және бейбiтшiл сезiмдердi тәрбиелеуге, сондай-ақ баланың жеке адами тұлғасының қоғам мүддесі, Қазақстан халқының дәстүрлерi, ұлттық және әлемдiк мәдениет жетiстiктерiне қол жеткізуі үшін мүмкіндіктерін ашуға жәрдемдесу;

3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Алматы, ул. Тулебаева 25/18.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
10. Наименование Управления:
на государственном языке: "Алматы қаласы Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: Коммунальное государственное учреждение "Управление по защите прав детей города Алматы".
11. Финансирование деятельности Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляется из местного бюджета.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход бюджета.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления:
1) обеспечение прав и законных интересов детей, а также формирование правовых основ гарантий прав ребенка;
2) разработка, реализация и координация мер по обеспечению прав детей, предупреждению и раннему выявлению нарушений их прав, включая факты насилия и жестокого обращения, а также организация работы по вопросам опеки и попечительства, и принятие необходимых мер по защите ребенка на местном уровне;
3) содействие физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию детей, формированию их правосознания и правовой культуры, воспитанию в них патриотизма, гражданственности и миролюбия, а также реализации личности ребенка в интересах общества, традиций народа Казахстана, достижений национальной и мировой культуры;

4) балалардың құқықтарын қорғау жүйесін қалыптастыру, оның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету және жетілдіру;
5) балалардың өмір сүру деңгейін жақсартуға бағытталған мемлекеттік ең төменгі әлеуметтік стандарттарды белгілеу.
14. Басқарманың өкілеттіктері:
құқықтары:
1) балаларға арналған әлеуметтiк инфрақұрылымды қалыптастыруға қатысу;
2) баланың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi консультацияларды хабарлау мен өткiзу, iс-шараларды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу;
3) кәмелетке толмағандар орналастырылған мемлекеттік органдар мен білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт жүйелерінің меншік нысанына қарамастан ұйымдарына кедергісіз бару;
4) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан, сондай-ақ басқа өңірлерден балалардың құқықтарын қамтамасыз ету, олардың құқықтарының бұзылуының алдын алу және ерте анықтау мәселелері бойынша, сондай-ақ Басқармаға жүктелген міндеттерді шешу үшін баланың құқықтарын қорғау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпарат пен материалдарды сұрату;
5) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
6) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша уәкілетті органдар мен білім беру ұйымдарының әлеуметтік әріптестігін дамытуға жәрдемдесу;
7) өңірде шығармашылық бастамаларды қолдау саласында меценаттық пен қайырымдылық дәстүрлерін дамытуға жәрдемдесу;
8) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша комиссиялардың, жұмыс топтарының, сот отырыстарының жұмысына қатысу;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа талап қоюмен жүгіну;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Міндеттері:
1) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын орындау;
2) балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;
3) белгіленген тәртіппен жетім балаларды және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
4) өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік және Заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жария етпеу;
5) өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыру;

4) формирование и обеспечение эффективного функционирования и совершенствования системы защиты прав детей;
5) установление государственных минимальных социальных стандартов, направленных на улучшение жизни детей;
14. Полномочия Управления:
права:
1) участвовать в формировании социальной инфраструктуры для детей;
2) определить порядок информирования и проведения консультаций, осуществления мероприятий по защите прав и законных интересов ребенка;
3) беспрепятственно посещать государственные органы и организации систем образования, здравоохранения и социальной защиты населения, культуры и спорта, вне зависимости от форм собственности, где содержатся несовершеннолетние;
4) запрашивать информацию и материалы у государственных органов и иных организаций, а также у других регионов по вопросам обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, а также о принятых мерах по защите прав ребҰнка для решения задач, возложенных на Управление;
5) вносить соответствующие предложения по изменению и дополнению в действующие нормативные и правовые акты Республики Казахстан в сфере защиты прав детей в пределах компетенции;
6) содействовать развитию социального партнерства уполномоченных органов и образовательных учреждений по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
7) содействовать развитию в регионе традиций меценатства и благотворительности в поддержке творческих инициатив;
8) принимать участие в работе комиссий, рабочих групп, судебных заседаний по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
9) обращаться с иском в суд в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан;
10) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Обязанности:
1) исполнять законодательство Республики Казахстан в области защиты прав детей;
2) принимать решения по вопросам защиты прав детей;
3) осуществлять в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.
4) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую Законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
5) осуществлять реализацию государственной политики, в пределах своей компетенции;
6) иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) реализация государственной политики в области защиты прав и законных интересов детей;

2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, оның ішінде асырап алуға, қабылдаушы отбасына беруге, оларға қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат белгілеуге мұқтаж жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ қорғаншылықта немесе қамқоршылықта, патронатта тұрған, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда тәрбиеленіп жатқан балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау.
3) қорғаншылық немесе қамқоршылық қабілетсіз немесе шектеулі қабілеті бар кәмелетке толған тұлғалардың мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін белгіленеді;
4) білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау және меншік нысанына қарамастан өзге де мекемелер мен ұйымдарда балалардың құқықтарының сақталуын бақылау және буллингтің алдын алу бойынша мониторинг ұйымдастыру және жүргізу;
5) балалардың құқықтарын қамтамасыз ету, буллингтің алдын алу және ерте анықтау, құқықтарының бұзылуының алдын алу, сондай-ақ оларды қорғау бойынша шаралар қабылдауды үйлестіру және қамтамасыз ету;
6) кәмелетке толмағандардың қараусыз қалуы мен құқық бұзушылықтарының алдын алу;
7) құқық қорғау, қадағалау органдарымен, соттармен және қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
8) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы анықтаған тәрбие, білім беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет, дене шынықтыру және спорт, әлеуметтік қызмет көрсету және отбасын әлеуметтік қорғау саласындағы балалар мүддесінде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;
9) балаларға арналған жекеленген алдын алу шараларын ұйымдастыру және қолдану, уәкілетті органдар мен қызметтерді, соның ішінде Балалардың құқықтарын қорғау орталығын және Психологиялық қолдау орталығын тарту арқылы жүзеге асыру:
орта білім беру ұйымдары мен техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдардың психологтары мен әлеуметтік педагогтарының есебінде тұрған тәуекел тобына жататын балаларға, оның ішінде зорлық-зомбылық пен қатыгездік туралы хабарлаған, суицидтік ниеті бар, суицид жасауға әрекеттену фактілері анықталған, сондай-ақ ерекше назар мен педагогикалық қолдауды қажет ететін кәмелетке толмағандар;
балалардың құқықтарын қорғау орталығы мен Психологиялық қолдау орталығының сүйемелдеуінде тұрған балалар;
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі комиссия отырыстарында қаралған; құқықтарының бұзылуына (оның ішінде зорлық-зомбылық пен қатыгездік салдарынан) байланысты бұрын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында болған балалар;
мобильдік топтар анықтаған балалар;
отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілері анықталған жағдайлардағы кәмелетке толмағандар; зорлық-зомбылыққа ұшыраған кәмелетке толмағандар;
әкімшілік немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған кәмелетке толмағандар; кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) асырау жөніндегі міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналар, заңды өкілдер;
10) қорғаншылықта, патронатта және кәсіби отбасыларда тұрған балаларды жүйелі түрде аралап, олардың жағдайын бағалау және қажетті көмек көрсету мақсатында балалардың жағдайын бақылау және бағалау, кемінде әр алты ай сайын бір рет;
11) зорлық-зомбылыққа байланысты қылмыстық іс аясында баланы қолдау және сүйемелдеу қызметін ұйымдастыру;

2) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в сфере охраны прав детей, а также правовых и социальных гарантий качества жизни детей;
3) координация обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, принятие мер по защите прав детей;
4) осуществление мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, здравоохранения, науки, культуры и спорта, социального обслуживания и социальной защиты семьи, определенных уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан;
5) осуществление мониторинга реализации мер, направленных на обеспечение прав детей, профилактику и раннее выявление нарушений их прав, принятие мер по защите прав детей;
6) организация помощи и применение мер индивидуальной профилактики в пределах своей компетенции с привлечением уполномоченных органов и организаций, в том числе центров поддержки семьи и центров психологической поддержки, для семей и детей:
находящихся на сопровождении центров поддержки семьи и центров психологической поддержки;
рассмотренных на заседаниях комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;
ранее находившихся в организациях, осуществляющих функции по защите прав ребенка, в связи с нарушением их прав (в том числе вследствие жестокого обращения);
выявленных мобильными группами по раннему выявлению и организации оказания поддержки лицам (семьям), находившимся в трудной жизненной ситуации, где установлены факты бытового насилия;
родители, законные представители которых не исполняют свои родительские обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияют на их воспитание;
7) регулярное посещение и оценка положения детей, указанных в подпункте 6 настоящего пункта, не реже одного раза в шесть месяцев;
8) беспрепятственное посещение государственных органов и организаций систем образования, здравоохранения и социальной защиты населения, культуры и спорта, где находятся несовершеннолетние;
9) запрашивание информации у государственных органов и иных организаций по вопросам обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, а также о принятых мерах по защите прав детей;
10) участие в работе мобильных групп в пределах своей компетенции;
11) обеспечение межведомственного сотрудничества и координации деятельности различных государственных, общественных и международных организаций, защите прав детей и детей с инвалидностью, а также вопросам оказания помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;

3-тарау. Басқарма басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқарма басшысы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметінен босатылады.
18. Басқарма басшысының орынбасарлары болады, олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметінен босатылады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, сондай-ақ Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады;
2) Басқарма басшысы орынбасарларының, Басқарма бөлімдері басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) Басқармада сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және осы шараларды қабылдау үшін дербес жауапты болады;
4) заңнамаға сәйкес, Басқарма қызметкерлерін және Басқарма қарамағындағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жазалар қолданады;
6) Басқарманың құрылымын және Басқарма бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
8) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен оған билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 3. Статус, полномочия руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций;
2) определяет обязанности и полномочия заместителей руководителя Управления, руководителей отделов Управления;
3) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в Управлении, и несет персональную ответственность за принятие данных мер;
4) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления и руководителей организаций, находящихся в ведении Управления;
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
6) утверждает структуру Управления и положения об отделах Управления;
7) представляет Управление в государственных органах, иных организациях;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.