Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау бойынша мемлекеттік инспектордың қызметтік куәлігінің, төсбелгісінің, нөмірлік мөртабанының және пломбалауының үлгілерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 265 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-пунктінің 226) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау бойынша мемлекеттік инспектордың қызметтік куәлігінің;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау бойынша мемлекеттік инспектордың төсбелгісінің;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау бойынша мемлекеттік инспектордың нөмірлік мөртабанының;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау бойынша мемлекеттік инспектордың пломбалауының үлгілері белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Тұрсынбаев
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2026 жылғы 3 шілдедегі
№ 265 бұйрығына 1-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қызметтік куәлігінің үлгісі
Ескертпе.
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қызметтік куәлігінің (бұдан әрі – қызметтік куәлік) мұқабасы Үлгіге сәйкес көк түсті болады. Ашып көрсетілген түрінде қызметтік куәліктің өлшемі тігінен 65 миллиметрді және көлденеңінен 198 миллиметрді құрайды.

Об установлении образцов служебного удостоверения, нагрудного знака, номерного штампа и пломбира государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 265
В соответствии с подпунктом 226) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан утвержденного Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые образцы:
1) служебного удостоверения государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нагрудного знака государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) номерного штампа государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) пломбира государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 3 июля 2026 года № 265
Образец служебного удостоверения государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Примечание.
1. Обложка служебного удостоверения государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности (далее – служебное удостоверение) синего цвета согласно Образцу. В развернутом виде служебное удостоверение имеет размер 65 миллиметров по вертикали и 198 миллиметров по горизонтали.

2. Қызметтік куәліктің беткі жағының ортасында ҚР СТ 989-2014 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы. Техникалық шарттар" стандартына сәйкес орындалған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі және одан төмен баспаханалық қаріппен қазақ тілінде: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналасқан.
3. Қызметтік куәліктің ішкі бөлігінің сол және оң жағында ақ фонда күннің жасырын пішіні пайдаланылған көгілдір түсті қорғаныстық тангир бейнеленген.
4. Қызметтік куәліктің сол және оң жақтарының жоғарғы бөлігінде сәйкесінше "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" және "МИНИСТЕРСТВО ПО ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ СИТУАЦИЯМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазулар орналастырылады, олардың астында бір жол төмен мемлекеттік және орыс тілдерінде Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің немесе Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аумақтық бөлімшесінің толық атауы орналасады.
Қызметтік куәліктің сол жағының ортасында қазақ тілінде қызыл түспен орындалған "№ 00-00 ҚЫЗМЕТТІК КУӘЛІК" деген жазу орналасқан, оның астында қара түспен өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және атқаратын лауазымы көрсетіледі. Сол жақта өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың өлшемі 3×4 сантиметр болатын түрлі-түсті фотосуреті (анфас) орналасады. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор ақ фонда, бас киімсіз, іскерлік киім стилінде фотосуретке түседі. Фотосуреттің оң жағында "М.О." әріптері орналасады. Төменде қазақ тілінде "Мекеме басшысы" деген жазу және сызықшаның астында "аты-жөні" деген жазу орналасқан.
Қызметтік куәліктің оң жағының ортасында орыс тілінде қызыл түспен орындалған "СЛУЖЕБНОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ № 00-00" деген жазу орналасқан, оның астында қара түспен өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және атқаратын лауазымы көрсетіледі. Сол жақта ҚР СТ 989-2014 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы. Техникалық шарттар" стандартына сәйкес орындалған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі және одан төмен баспаханалық қаріппен қазақ тілінде: "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан.
Төменгі бөлігінде "Берілген күні" және "Күнге дейін жарамды" деп көрсетіледі.
Қызметтік куәліктің қолданылу мерзімі 5 жыл. Қолданылу мерзімі өткеннен кейін қызметтік куәлік ауыстырылуға жатады.

2. На лицевой стороне служебного удостоверения по центру расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан, выполненного в соответствии с СТ РК 989-2014 "Государственный герб Республики Казахстан. Технические условия" и ниже типографским шрифтом выполнена надпись на казахском языке: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".
3. На левой и правой стороне внутренней части служебного удостоверения на белом фоне изображен защитный тангир голубого цвета с использованием скрытой формы солнца.
4. На левой и правой сторонах служебного удостоверения в верхней части размещаются надписи "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" и "МИНИСТЕРСТВО ПО ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ СИТУАЦИЯМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" соответственно, под которыми строкой ниже располагается полное наименование Комитета промышленной безопасности или территориального подразделения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на государственном и русском языках.
В левой стороне служебного удостоверения на казахском языке в центре размещена надпись "№ 00-00 ҚЫЗМЕТТІК КУӘЛІК", выполненная красным цветом, под которой черным цветом указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) и занимаемая должность государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности. Слева размещается цветная фотография (анфас) государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности размером 3×4 сантиметра. Государственный инспектор по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности фотографируется в деловом стиле одежды на белом фоне без головного убора. Справа от фотографии располагаются буквы "М.О.". Внизу на казахском языке размещены надписи "Мекеме басшысы" и под прочерком "аты-жөні".
В правой стороне служебного удостоверения на русском языке в центре размещена надпись "СЛУЖЕБНОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ № 00-00", выполненная красным цветом, под которой черным цветом указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) и занимаемая должность государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности. Слева размещается изображение Государственного Герба Республики Казахстан, выполненный в соответствии с СТ РК 989-2014 "Государственный герб Республики Казахстан. Технические условия" и ниже типографским шрифтом выполнена надпись на казахском языке: "ҚАЗАҚСТАН".
В нижней части указывается "Дата выдачи" и "Действительно до".
Срок действия служебного удостоверения 5 лет. По истечении срока действия служебное удостоверение подлежит замене.

Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға қызметтік куәліктер берілген кезде куәліктің нөмірі ұсынылатын шифрлар есепке ала отырып қалыптастырылады, атап айтқанда № 00-00, мұндағы алғашқы екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің шифры, кейінгі екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға қызметтік куәліктерді, төсбелгілерді, мөртабандарды және пломбылауды беру журналына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор куәлігінің реттік нөмірлері.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің шифрлары:
00 – ведомство (Комитет);
01 – Астана қаласы;
02 – Алматы қаласы;
03 – Шымкент қаласы;
04 – Абай облысы;
05 – Алматы облысы;
06 – Ақмола облысы;
07 – Ақтөбе облысы;
08 – Атырау облысы;
09 – Батыс Қазақстан облысы;
10 – Жамбыл облысы;
11 – Жетісу облысы;
12 – Қарағанды облысы;
13 – Қостанай облысы;
14 – Қызылорда облысы;
15 – Маңғыстау облысы;
16 – Павлодар облысы;
17 – Солтүстік Қазақстан облысы;
18 – Түркістан облысы;
19 – Ұлытау облысы;
20 – Шығыс Қазақстан облысы.
Куәлікте қызметкердің лауазымы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің немесе аумақтық бөлімшесінің құрылымына сәйкес көрсетіледі, сызықша арқылы "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 6-тармағына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың мәртебесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2026 жылғы 3 шілдедегі
№ 265 бұйрығына
2-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың төсбелгісінің үлгісі
Ескертпе.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың төсбелгісі сары түсті металдан (анодталған алюминий) дайындалады, биіктігі 75 миллиметр және ені 55 миллиметр болатын лотос пішінді болады.
Төсбелгінің жиектері сары түсті.
Орталық бөлігі көк түсті (1404) эмальмен құйылып орындалған.
Төсбелгінің беткі жағының ортасындағы бастырмада биіктігі 37 миллиметр болатын, периметрі сары түсті жолақпен көмкерілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің символы бейнеленген. Бастырма сары түсті металдан (анодталған алюминий) дайындалады. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі символының бейнесіндегі эмальдардың түстері "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның туы мен символының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары мен білім беру ұйымдары туларының, азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері жауынгерлік туларының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі символының сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 549 Жарлығына сәйкес орындалады.
Төменде сары түсті "ӨНЕРКӘСІПТІК ҚАУІПСІЗДІК САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ҚАДАҒАЛАУ ИНСПЕКТОРЫ" деген жазу – балға мен штангенциркульдің бейнесі орналасқан.

При выдаче служебных удостоверений государственным инспекторам по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности номер удостоверения формируется с учетом предлагаемых шифров, а именно № 00-00 где первые две цифры 00 – шифр ведомства или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, последующие две цифры 00 – порядковые номера удостоверения государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности, согласно журналу выдачи служебных удостоверений, нагрудных знаков, штампов и пломбиров государственным инспекторам по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
Шифры ведомства и территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности:
00 – ведомство (Комитет);
01 – город Астана;
02 – город Алматы;
03 – город Шымкент;
04 – область Абай;
05 – Алматинская область;
06 – Акмолинская область;
07 – Актюбинская область;
08 – Атырауская область;
09 – Западно-Казахстанская область;
10 – Жамбылская область;
11 – область Жетісу;
12 – Карагандинская область;
13 – Костанайская область;
14 – Кызылординская область;
15 – Мангистауская область;
16 – Павлодарская область;
17 – Северо-Казахстанская область;
18 – Туркестанская область;
19 – область Ұлытау;
20 – Восточно-Казахстанская область.
Должность сотрудника в удостоверении указывается согласно структуре Комитета промышленной безопасности или территориального подразделения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, через тире указывается статус государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности в соответствии с пунктом 6 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 3 июля 2026 года № 265
Образец нагрудного знака государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Примечание.
Нагрудный знак государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности изготавливается из металла желтого цвета (алюминий анодированный), имеет форму лотоса высотой 75 миллиметров и шириной 55 миллиметров.
Края нагрудного знака желтого цвета.
Центральная часть выполнена заливкой эмалью синего цвета (1404).
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на накладке изображен символ Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан высотой 37 миллиметров, периметр которого окаймлен полосой желтого цвета. Накладка изготавливается из металла желтого цвета (алюминий анодированный). Цвета эмалей на изображении символа Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, выполняются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549 "Об утверждении Описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных органов и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны, символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты".
Снизу надписи "ӨНЕРКӘСІПТІК ҚАУІПСІЗДІК САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ ЖӘНЕ ҚАДАҒАЛАУ ИНСПЕКТОРЫ" – изображение молотка и штангенциркуля – желтого цвета.

Төсбелгінің төменгі бөлігінде беті төмен қараған дөңгелек таспа пішінді сары түсті жолақ орналасқан, оның екі жағындағы ұштары таспаның ортасына қарай төбесі ішке бағытталған тең қабырғалы үшбұрыш пішінді болып кесілген, оған қара түсті эмальмен 00-00 реттік нөмірлері жазылған, мұндағы алғашқы екі "00" сандары – ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің шифры, кейінгі екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға қызметтік куәліктерді, төсбелгілерді, мөртабандарды және пломбылауды беру журналына сәйкес реттік нөмірі.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі, әріптер мен фон жылтыр болып келеді.
Төсбелгінің артқы жағында сомыны бар бұранда түріндегі бекіткіші бар.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2026 жылғы 3 шілдедегі
№ 265 бұйрығына
3-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың нөмірлік мөртабанының үлгісі
Ескертпе.
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың оқиғаларды тіркеу функцияларын орындауға арналған қол құралы ретіндегі мөртабаны бояғышты қағаз жеткізгіштерге көшіру түрінде мөртабан иесінің – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қолын растау үшін қолданылады.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың мөртабаны микролифтпен жабдықталған және үстіне мөртабан орналастырылған цилиндр пішінді автоматты жабдық болып табылады. Жиынтықта корпусты жиналған күйінде бұғаттайтын төменгі қақпағы болады.
Мөртабан цилиндрлік (кіші) сыйымдылықтың сыртқы жиегінің шетінен 2,5 миллиметрден аспайтын шығыңқы, төменде көрсетілген нөмірлік мөртабанның бедерленуі бар силикон кірістіруден жасалған.
Нөмірлік мөртабан бедерленуін бояғышпен (мастикамен) сулауға арналған штемпельдік "жастықша" мөртабан корпусының ішкі бөлігінде орналасқан.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың нөмірлік мөртабаны дөңгелек пішінді, диаметрі 40 миллиметр болады.
Шеңбердің контуры ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің аббревиатурасы көрсетіледі.
Штамп нөмірі 00-00, мұндағы:
алғашқы екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің шифры;
кейінгі екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға қызметтік куәліктерді, төсбелгілерді, мөртабандарды және пломбылауды беру журналына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор куәлігінің реттік нөмірлері.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2026 жылғы 3 шілдедегі
№ 265 бұйрығына
4-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың пломбылауының үлгісі
Ескертпе.

В нижней части нагрудного знака находится полоса желтого цвета в форме круглой ленты лицом вниз, концы которой с двух сторон обрезаны в форме равностороннего треугольника вершиной вовнутрь ленты посередине, с вписанными в нее порядковыми номерами – эмалью черного цвета 00-00 где, первые две цифры 00 – шифр ведомства или его территориальных подразделений, последующие две цифры 00 – порядковым номером, согласно журналу выдачи служебных удостоверений, нагрудных знаков, штампов и пломбиров государственным инспекторам по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные, буквы и фон блестящие.
Обратная часть нагрудного знака имеет крепление в виде винта с гайкой.
Приложение 3
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 3 июля 2026 года № 265
Образец номерного штампа государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Примечание.
1. Штамп государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности как ручной инструмент, для выполнения функций фиксирования событий, в виде переноса красителя на бумажные носители применяется в качестве подтверждения подписи владельца штампа – государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
2. Штамп государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности представляет собой автоматическую оснастку цилиндрической формы, оснащенную микролифтом, на котором размещен штамп. В комплекте присутствует нижняя крышка, блокирующая корпус в сложенном виде.
Штамп выполнен из силиконовой вставки с наличием нижеуказанного тиснения номерного штампа с выступлением от края внешней каемки цилиндрической (меньшей) емкости не более 2,5 миллиметров.
Штемпельная "подушка" для смачивания тиснения номерного штампа красителем (мастикой) расположена во внутренней части корпуса штампа.
Номерной штамп государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности имеет круглую форму, диаметром 40 миллиметров.
Внутри контура круга указывается аббревиатура ведомства или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Номер штампа 00-00, где:
первые две цифры 00 – шифр ведомства или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
последующие две цифры 00 – порядковые номера удостоверения государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности, согласно журналу выдачи служебных удостоверений, нагрудных знаков, штампов и пломбиров государственным инспекторам по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
Приложение 4
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 3 июля 2026 года № 265
Образец пломбира государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности
Примечание.

1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың пломбылауы дөңгелек пішінді, диаметрі 10 миллиметр болады.
Пломбылаумен пломбыланған бұранкескіштің бір жағында мынадай бедерлеме (1-сурет) қалады:
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың аумақтық тиістілігін көрсету қажет болатын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің аббревиатуралық жазуы.
Сол пломбылаумен пломбыланған бұранкескіштің екінші жағында мынадай бедерлеме (2-сурет) қалады:
ведомствоның аббревиатуралық жазуы – "ҚР ТЖМ".
Пломбылаумен пломбыланған бұранкескіштің екі жағы да пломбада дөңес типті бедерлеме қалдырады.
2. № 00-00 белгілерінің көмегімен өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың аумақтық және жеке тиістілігі анықталады.
00-00 пломбылау нөмірі, мұндағы алғашқы екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің шифры, кейінгі екі "00" сандары – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға қызметтік куәліктерді, төсбелгілерді, мөртабандарды және пломбылауды беру журналына сәйкес реттік нөмірлері.

1. Пломбир государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности имеет круглую форму диаметром 10 миллиметров.
На одной стороне пломбированной плашки пломбиратора остается следующий оттиск (рисунок 1):
надпись аббревиатуры ведомства или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, где необходимо указать территориальную принадлежность государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
На второй стороне пломбированной плашки того же пломбиратора остается следующий оттиск (рисунок 2):
надпись аббревиатуры ведомства – "МЧС РК".
Обе пломбированные плашки пломбиратора оставляют оттиск выпуклого типа на пломбе.
2. С помощью знаков № 00-00 устанавливается территориальная и индивидуальная принадлежность государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
Номер пломбира 00-00 где, первые две цифры 00 – шифр ведомства или территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, последующие две цифры 00 – порядковые номера, согласно журналу выдачи служебных удостоверений, нагрудных знаков, штампов и пломбиров государственным инспекторам по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.