"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 18 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 6 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 18 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) электрондық еңбек биржасы (бұдан әрі – ЭЕБ) – жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын, жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексіне сәйкес электрондық және проактивті форматта жұмыспен қамту саласында қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Ұйымның атқарушы органы алты айдан астам уақыт бойы бос тұрған штат бірлігі анықталған күннен бастап (бұдан әрі - бос штат бірлігі) немесе ЭЕБ платформасында көрсетілген күннен бастап бір ай мерзім ішінде оларды қысқарту туралы шешім қабылдайды және штат кестесіне өзгерістер енгізеді, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген тәртіппен даму жоспарын жартыжылдық нақтылау кезінде еңбекақы төлеу қорын азайту мақсатында түзетеді.
Қағидалардың осы тармағының талаптары атқарушы орган басшысының лауазымдары, штат кестесінде бір бірлік санында көзделген лауазымдар немесе маусымдық жұмыстарда жұмыспен қамтылған қызметкерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерлердің жұмыс орны сақталатын жағдайларда бос штат бірліктерін қысқарту туралы шешім қабылдау кезінде қолданылмайды.";

О внесении изменений и дополнений к приказу Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 18 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 января 2026 года № 6
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 18 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению" следующие изменения и дополнения:
в Правилах разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению, утвержденных указанным приказом:
дополнить подпунктом 21) следующего содержания
"21) электронная биржа труда (далее – ЭБТ) – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 9-1 в следующего содержания:
"9-1. Исполнительный орган организации в месячный срок со дня выявления вакантной штатной единицы, не занятой более шести месяцев (далее – вакантная штатная единица) или отображения ее на платформе ЭБТ принимает решение об их сокращении и вносит изменения в штатное расписание, а также корректирует с целью уменьшения фонда оплаты труда при полугодовом уточнении плана развития в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Требования настоящего пункта Правил не применяются при принятии решения о сокращении вакантных штатных единиц должностей руководителя исполнительного органа, должности работников производственного персонала, представленных в штатном расписании в количестве одной единицы или занятых на сезонных работах, а также в случае сохранения места работы за работниками в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";

34-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бос штат бірліктерінің болуына;";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Ұйымның атқарушы органы осы Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген жағдайларда даму жоспарының әрбір қосымшасына енгізілген нақтылаулардың негіздемелері мен түсіндірмелерін, сондай-ақ осы Қағидалардың 15-16-тармақтарында көзделген құжаттарды қамтитын түсіндірме жазбасы бар нақтыланған даму жоспарының жобасын бекіту органының қарауына енгізеді.
Осы Қағидалардың 34-тармағының 4-1) тармақшасында көзделген жағдайда, ұйымның атқарушы органы бекіту органына бос штат бірліктерін және еңбекақы төлеу қорын қысқарту жөніндегі ақпаратты қосымша енгізеді.
Бекіту органы нақтыланған даму жоспарының жобасын осы Қағидалардың 18-тармағында айқындалған мерзімдер мен тәртіппен қарайды.
Нақтыланған даму жоспарын бекіту органы оны атқарушы органның қарауына енгізген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, бірақ осы Қағидалардың 15-тармағының ережелерін ескере отырып, ағымдағы жылдың бірінші жартыжылдығында 25 (жиырма бесінші) маусымнан және ағымдағы жылдың екінші жартыжылдығында 25 (жиырма бесінші) желтоқсаннан кешіктірмей бекітеді.";
54-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) персоналдың жағдайы мен еңбекақы төлеу қоры туралы, оның ішінде бос штат бірліктерін қысқарту туралы;".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі

пункт 34 дополнить подпунктом 4-1) в следующего содержания:
"4-1) наличием вакантных штатных единиц;";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Исполнительный орган организации в случаях, указанных в пункте 34 настоящих Правил, вносит на рассмотрение органу утверждения проект уточненного плана развития с пояснительной запиской, содержащей обоснования и пояснение внесенных уточнений к каждому приложению плана развития, а также документы предусмотренные, пунктами 15-16 настоящих Правил.
Дополнительно в случае предусмотренным подпунктом 4-1) пункта 34 настоящих Правил, исполнительный орган организации вносит органу утверждения информацию по сокращению вакантных штатных единиц и фонда оплаты труда.
Орган утверждения рассматривает проект уточненного плана развития в сроки и порядке, определенным пунктом 18 настоящих Правил.
Уточненный план развития утверждается органом утверждения в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня его внесения на рассмотрение исполнительным органом, но не позднее 25 (двадцать пятого) июня в первом полугодии текущего года и 25 (двадцать пятого) декабря во втором полугодии текущего года с учетом положений пункта 15 настоящих Правил.";
подпункт 4) пункта 54 изложить в следующей редакции:
"4) о состоянии персонала и фонд оплаты труда, в том числе о сокращении вакантных штатных единиц;".
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан