""Қостанай облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қостанай облыстық мәслихатының 2016 жылғы 25 шілдедегі № 60 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қостанай облыстық мәслихатының 2026 жылғы 13 тамыздағы № 309 шешімі
Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. ""Қостанай облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қостанай облыстық мәслихатының 2016 жылғы 25 шілдедегі № 60 шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
"12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
12. Тексеру комиссиясына Тексеру комиссиясының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау үшін кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында Тексеру комиссиясына кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке бағытталады.";
14-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Өкілеттіктер:
1) құқықтар:
облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органынан, мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан ведомстволық ақпараттық жүйелер деректерінің құрамы мен форматтары туралы мәліметтерді, сондай-ақ құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтауды ескере отырып, тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру және мемлекеттік аудитті жүзеге асыру, бюджеттің атқарылуы туралы есептерді дайындау үшін қажетті құжаттаманы (ақпаратты) сұрайды және алады;
анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген лауазымды тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар және лауазымды адамдар орындауға міндетті нұсқамаларды шығарады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті мемлекеттік және өзге де ақпараттық жүйелерге қол жеткізеді;
қаулыда немесе нұсқамада белгіленген мерзімдерде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ұсынымдар мен нұсқамалардың орындалуы туралы мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпаратын алады;
сыртқы мемлекеттік аудит жүргізуге байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектілері лауазымды адамдарының тиісті ақпаратын тыңдайды;
мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша лауазымды тұлғаларды оларды тағайындаған тұлғаларға тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
тиісті облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына (бұдан әрі – мәслихат) лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері, сондай-ақ тиімділік аудиті нәтижелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
облыстық бюджетке, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте құрылған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне қатысты сараптамалық-талдау қызметін жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғайды;
әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды, олар бойынша хаттамалар жасайды және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік жазалар қолданады;
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және басқа да мемлекеттік органдармен келісу бойынша бірлескен немесе қатар жүргізілетін тексерулерге қатысады;
мемлекеттік аудит жүргізу үшін мемлекеттік органдардың тиісті мамандарын (олармен келісу бойынша), сондай-ақ қажет болған жағдайда аудиторлық ұйымдарды, сарапшыларды олардың қызметтеріне бюджеттен бөлінген қаражат шегінде ақы төлей отырып тартады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;";

О внесении изменений и дополнения в решение Костанайского областного маслихата от 25 июля 2016 года № 60 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Ревизионная комиссия по Костанайской области"
Решение Костанайского областного маслихата от 13 августа 2026 года № 309
Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Костанайского областного маслихата "Об утверждении Положения государственного учреждения "Ревизионная комиссия по Костанайской области" от 25 июля 2016 года № 60 следующие изменения и дополнения:
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Ревизионной комиссии запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Ревизионной комиссии.
Если законами Республики Казахстан Ревизионной комиссии предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в новой редакции:
"14. Полномочия:
1) права:
запрашивает и получает от местного исполнительного органа области, района (города областного значения), государственных органов, физических и юридических лиц сведения о составе и форматах данных ведомственных информационных систем, а также документацию (информацию), необходимые для формирования перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и осуществления государственного аудита, подготовки отчетов об исполнении бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
выносит обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами предписания об устранении выявленных нарушений и рассмотрении ответственности должностных лиц, их допустивших;
получает в соответствии с законодательством Республики Казахстан доступ к государственным и иным информационным системам, необходимым для проведения государственного аудита;
получает информацию государственных органов и организаций об исполнении рекомендаций и предписаний, с приложением подтверждающих документов в установленные постановлением или предписанием сроки;
заслушивает соответствующую информацию должностных лиц объектов государственного аудита по вопросам, связанным с проведением внешнего государственного аудита;
вносит по итогам государственного аудита предложения о привлечении должностных лиц к дисциплинарной ответственности лицам их назначившим;
вносит в маслихат соответствующей области, района (города областного значения) (далее – маслихат) предложения по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также по результатам аудита эффективности;
осуществляет экспертно-аналитическую деятельность в отношении областного бюджета, а также бюджетов районов (городов областного значения), созданных на соответствующей административно-территориальной единице;
возбуждает производства по делу об административном правонарушении в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
рассматривает дела об административных правонарушениях, составляет по ним протокола и налагает административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
принимает участие в проведении совместных или параллельных проверках с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и другими государственными органами по согласованию;
привлекает для проведения государственного аудита соответствующих специалистов государственных органов (по согласованию с ними), а также при необходимости аудиторские организации, экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных из бюджета средств;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";

19-тармақтың 17) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"17) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің облыс және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің отырыстарына қатысуға құқылы;";
20-тармақтың 8) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің облыс және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің отырыстарына қатысуға құқылы;";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 3-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес мемлекеттік қызметте болу мерзімі ұзартылған жағдайда Тексеру комиссиясының төрағасы және (немесе) мүшесі мәслихатқа соңғы екі жылдағы тексеру комиссиясының қызметін бағалау нәтижелерімен бірге Жоғары аудиторлық палатаның ұсыным хатын ұсынады.".
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облыстық мәслихатының төрағасы С. Ещанов
Келісілді
"Қостанай облысы бойынша Тексеру
комиссиясы" мемлекеттік
мекемесінің төрағасы
____________________ Д. Костюков
2026 жылғы "___" _______________

подпункт 17) пункта 19 изложить в новой редакции:
"17) вправе присутствовать на заседаниях акимата области и района (города областного значения) соответствующей административно-территориальной единицы;";
подпункт 8) пункта 20 изложить в новой редакции:
"8) вправе присутствовать на заседаниях акимата области и района (города областного значения) соответствующей административно-территориальной единицы;";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. В случае продления срока пребывания на государственной службе в соответствии с частью четвертой пункта 3 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" Председатель и (или) член Ревизионной комиссии представляют в маслихат рекомендательное письмо Высшей аудиторской палаты с результатами оценки деятельности ревизионной комиссии за последние два года.".
2. Настоящее решение вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Костанайского областного маслихата С. Ещанов
Согласовано
Председатель государствепнного
учреждения "Ревизионная комиссия
по Костанайской области"
____________________ Д. Костюков
"___" _________________ 2026 года