"Қостанай облысы әкімдігінің балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2026 жылғы 5 қаңтардағы № 2 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 164-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін:
2. "Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Қ. Ақсақалов
Қостанай облысы әкімдігінің
2026 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 қаулысымен
бекітілген
"Қостанай облысы әкімдігінің балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) қоғамда адамгершілік басымдықтар мен рухани бағдарларды қалыптастыру, Қостанай облысының аумағында балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша үйлестірудің тиімді жүйесін құру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление по защите прав детей акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 5 января 2026 года № 2
В соответствии со статьей 164 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по защите прав детей акимата Костанайской области".
2. Государственному учреждению "Управление образования акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Аксакалов
Утверждено
постановлением акимата
Костанайской области
от 5 января 2026 года
№ 2
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по защите прав детей акимата Костанайской области"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по защите прав детей акимата Костанайской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере формирования нравственных приоритетов и духовных ориентиров в обществе, создания эффективной системы координации по вопросам защиты прав детей на территории Костанайской области.
2. Управление не имеет подведомственных организаций.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрілер және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарма, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Гоголь көшесі, 75-құрылыс.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен басқаруға кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік мекеменің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) кәмелетке толмаған адамдарға қатысты мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функциясын іске асыру;
2) бала құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, оларды кемсітуге жол бермеу;
4) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің негізгі кепілдіктерін нығайту, сондай-ақ бұзушылықтар болған жағдайда олардың құқықтарын қалпына келтіру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз функцияларын жүзеге асыру үшін құзыреті шегінде сұрау салулар жіберу және мемлекеттік органдардан, лауазымды адамдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды алу;
тиісті аумақта басқарудың тиімділігін арттыру мәселелері бойынша басқа да мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық өзін-өзі басқару органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Гоголя, строение 75.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация функции государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних лиц;
2) реализация государственной политики в области защиты прав ребенка;
3) обеспечение защиты прав и законных интересов детей, недопущение их дискриминации;
4) упрочнение основных гарантий прав и законных интересов детей, а также восстановление их прав в случаях нарушений.
14. Полномочия:
1) права:
направление запросов в пределах компетенции и получение необходимой информации, документов и иных материалов от государственных органов, должностных лиц и других организаций для осуществления своих функций;
взаимодействие с другими органами государственного управления, органами общественного самоуправления и другими организациями по вопросам повышения эффективности управления на соответствующей территории;
осуществление иных прав в соответствии с действующим законодательством;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Президенттің, Үкіметтің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау.
15. Функциялары:
1) Қостанай облысының аумағында бала құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) кәмелетке толмаған адамдарға қатысты мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функциясын жүзеге асыру;
3) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, сондай-ақ жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілерін белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
4) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
5) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайдағы, арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасауды қамтамасыз ету;
6) отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік қызметтерді үйлестіру;
7) балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша білім беру жүйесін басқару органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
8) балалардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультациялық, әдістемелік қолдау көрсету;
9) облыстың аудандары мен қалаларының білім бөлімдерінің балалар еңбегін пайдалану, балалар саудасы фактілерін жою, адам саудасынан зардап шеккен балалардың құқықтарын қорғауды және қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру және мониторингілеу, балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуына қарсы іс-қимыл, әлеуметтік жетімдіктің алдын алу және профилактикасы мәселелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
10) кәмелетке толмағандарға қорғаншылық, қамқоршылық мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруді және олардың өзара іс-қимылын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
11) облыстың аудандары мен қалаларының білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының бала асырап алу, қорғаншылық, қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсіби отбасы және қонақ отбасы мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру;
12) Адам құқықтары жөніндегі уәкілмен, Бала құқықтары жөніндегі уәкілмен, сондай-ақ олардың өңірдегі өкілдерімен, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитетімен, үкіметтік емес ұйымдармен және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық органдарымен балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асыру;

2) обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области.
15. Функции:
1) реализация государственной политики в области защиты прав ребенка не территории Костанайской области;
2) осуществление функции государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних лиц;
3) осуществление в установленном порядке государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
4) обеспечение функционирования центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;
5) обеспечение условий лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, нуждающихся в специальных социальных услугах;
6) координация государственных услуг в сфере семьи и детей;
7) осуществление информационного обеспечения органов управления системой образования по вопросам охраны прав детей;
8) оказание информационной, консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ в сфере охраны прав детей;
9) координация и мониторинг деятельности отделов образования районов и городов области по вопросам эксплуатации детского труда, искоренения фактов торговли детьми, обеспечения защиты прав и удовлетворения потребностей детей, пострадавших от торговли людьми, осуществление взаимодействия с заинтересованными государственными органами по вопросам противодействия детской безнадзорности и беспризорности, предупреждения и профилактики социального сиротства;
10) осуществление координации деятельности и организации взаимодействия государственных органов и организаций по вопросам опеки, попечительства над несовершеннолетними;
11) координация деятельности отделов образования районов и городов области, организаций образования по вопросам усыновления (удочерения), опеки, попечительства, патроната, приемной, приемной профессиональной и гостевой семьи;
12) осуществление взаимодействия с Уполномоченным по правам человека, Уполномоченным по правам ребенка, а также их представителями в регионе, Комитетом по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан, неправительственными организациями и территориальными органами Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан по вопросам защиты прав и законных интересов детей;

13) қолайсыз отбасылардан шыққан өмірлік қиын жағдайдағы кәмелетке толмағандарды бақылау, профилактикалық жұмысты ұйымдастыру;
14) өмірлік қиын жағдайға тап болған балалардың, сондай-ақ әлеуметтік осал санаттарға жататын балалардың жағдайына бақылауды және мониторингті жүзеге асыру; мұндай балалардың мұқтаждығын анықтау, мемлекеттік және мемлекеттік емес қолдау шараларын үйлестіру, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау ұйымдарымен, құқық қорғау органдарымен және басқа да субъектілермен балалардың құқықтарының және заңды мүдделерінің сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау;
15) балалар арасында және оларға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгездіктің, буллингтің профилактикасы жөніндегі іс-шараларды үйлестіру;
16) қатыгездікке (буллингке), кибербуллингке және балалар құқықтарының басқа да бұзылуына ұшыраған немесе куә болған балаларға көмек көрсету;
17) жыныстық тәрбие беру және кәмелетке толмағандарға қатысты жыныстық қол сұғушылықтардың профилактикасы жөніндегі жұмысты үйлестіру;
18) жасөспірімдер арасында суицидтің алдын алу жөніндегі шаралар кешенін ұйымдастыру және үйлестіру;
19) білім беру ұйымдарында психологтар мен әлеуметтік педагогтердің қызметін үйлестіру және олардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
20) психологиялық дағдарыс жағдайында қалған балаларға, олардың отбасыларына шұғыл психологиялық көмек көрсету жүйесін ұйымдастыру;
21) психологтар мен әлеуметтік педагогтердің қызметіне жүйелі талдау жүргізу, оларға әдістемелік көмек көрсетуді үйлестіру;
22) су айдындарында суға бату, биіктіктен құлау (оның ішінде терезелерден), тамақтан улану, жануарлардың тістеуі, аттракциондық техниканың істен шығуы, электр тоғының соғуы, өрт, жол-көлік оқиғалары және басқа да себептер бойынша балалардың жарақаттануы мен балалармен жазатайым оқиғалардың қауіпсіздігі мен алдын алу жөніндегі жұмысты үйлестіру;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органда айқындалған тәртіппен ведомстволық бағынысты мемлекеттік ұйымдардың басшыларын лауазымдарға тағайындау және лауазымдардан босату;
24) облыстың жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныс енгізу;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері (бар болса)

13) контроль за несовершеннолетними, находящимися в трудной жизненной ситуации, из неблагополучных семей, организация профилактической работы;
14) осуществление контроля и мониторинга положения детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, а также детей, относящихся к социально уязвимым категориям; выявление нуждаемости таких детей, координация мер государственной и негосударственной поддержки, межведомственное взаимодействие с организациями образования, здравоохранения, социальной защиты, правоохранительными органами и другими субъектами по обеспечению соблюдения и защиты прав и законных интересов детей;
15) координация мероприятий по профилактике насилия и жестокого обращения, буллинга среди детей и в отношении них;
16) оказание помощи детям, подвергшимся или ставшим свидетелями жестокого обращения (буллинга), кибербуллинга и других нарушений прав детей;
17) координация работы по половому воспитанию и профилактике сексуальных посягательств в отношении несовершеннолетних;
18) организация и координация комплекса мер по профилактике суицида среди подростков;
19) координация деятельности психологов и социальных педагогов в организациях образования и обеспечение повышения их квалификации;
20) организация системы оказания экстренной психологической помощи детям, оставшимся в состоянии психологического кризиса, их семьям;
21) проведение систематического анализа деятельности психологов и социальных педагогов, координация оказания им методической помощи;
22) координация работы по безопасности и профилактике детского травматизма и несчастных случаев с детьми по следующим причинам: утопление на водоемах, падение с высоты (в том числе из окон), пищевые отравления, укусы животных, неисправность аттракционной техники, поражение электрическим током, возгорания, дорожно-транспортные происшествия и другое;
23) назначение на должности и освобождение от должностей руководителей подведомственных государственных организаций в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в области образования;
24) внесение в местный исполнительный орган области предложения о создании, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке подведомственных государственных организаций образования;
25) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)

16. Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы Басқармаға басшылықты жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарма мүдделерін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) Басқармаға жүктелген функциялардың орындалуына дербес жауапты болады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады, сондай-ақ Басқарма қызметкерлерін көтермелейді;
7) Басқарманың құрылымын бекітеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
9) бұйрықтарға қол қояды және Басқарма қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті нұсқаулар береді;
10) сенімхаттар береді;
11) өз құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іске асырылады.

16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления;
2) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление функций;
5) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления в установленном законодательством порядке;
6) налагает дисциплинарные взыскания, а также поощряет работников Управления в установленном законодательством порядке;
7) утверждает структуру Управления;
8) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
9) подписывает приказы и дает обязательные для исполнения работниками Управления указания;
10) выдает доверенности;
11) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.