Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 наурыздағы "Бөгендер мен бөгеттерді салу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" № 45-НҚ және 2025 жылғы 14 наурыздағы "Гидротехникалық мелиорация" кәсіптік стандартын бекіту туралы" № 46-НҚ бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 8 шілдедегі № 209-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бөгендер мен бөгеттерді салу" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 наурыздағы № 45-НҚ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бөгендер мен бөгеттерді салу" кәсіптік стандартында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) гидротехникалық құрылысжайлар – су ресурстарын пайдалануды реттеуге (оның ішінде, жерүсті су объектілерінің суларын алуға, сақтауға, тасуға, бөлуге және дренаждық суларды бұруға) арналған құрылысжайлар, сондай-ақ судың зиянды әсерінен қорғауға арналған өзге де құрылысжайлар (су тежейтін, су ағызатын және су жіберетін құрылысжайлар, су басудан және жағалаудың бұзылуынан қорғауға арналған құрылысжайлар);";
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) нормативтік құқықтық акт – белгіленген нысандағы, жалпыхалықтық референдумда қабылданған не уәкілетті органмен қабылданған, құқық нормаларын белгілейтін, өзгертетін, толықтыратын, олардың қолданылуын тоқтататын немесе тоқтата тұратын жазбаша ресми құжат.".
2. "Гидротехникалық мелиорация" Кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 наурыздағы № 46-НҚ бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Гидротехникалық мелиорация" кәсіптік стандартында:
кәсіпорын "Директоры (бастық, басқарушы)" кәсібінің карточкасында еңбек функцияларының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы: Кәсіпорынның даму стратегиясын әзірлеу және жүзеге асыруды ұйымдастыру.
1-дағды: Ұйымдық құрылымды анықтау және ресурстарды бөлу.
Машық:
1. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындау.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін нарықтық жағдайдағы өзгерістерге жылдам ден қоятын, тауарлар мен қызметтерді икемді және ұтқыр өндіруді дамыту мен жетілдіруге бағыттау.
3. Ұйым жұмысының тиімділігі мен пайдасын арттыруды қамтамасыз ету.
4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімдері мен тәжірибесін тиімді пайдалану мен дамыту, адам өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық орта қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау.

О внесении изменений в приказы Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 45-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Строительство дамб и плотин" и от 14 марта 2025 года № 46-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Гидротехническая мелиорация"
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 209-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 45-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Строительство дамб и плотин" следующее изменения:
в профессиональном стандарте "Строительство дамб и плотин", утвержденного указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующем редакций:
"4) гидротехнические сооружения – сооружения для регулирования использования водных ресурсов (в том числе забора, хранения, транспортировки, распределения вод поверхностных водных объектов и отвода дренажных вод), а также иные сооружения, предназначенные для защиты от вредного воздействия вод (водоподпорные, водосбросные и водовыпускные сооружения, сооружения, предназначенные для защиты от наводнений и разрушений берегов);";
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующем редакций:
"10) нормативный правовой акт – письменный официальный документ установленной формы, принятый на всенародном референдуме либо уполномоченным органом, устанавливающий нормы права, изменяющий, дополняющий, прекращающий или приостанавливающий их действие.".
2. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 46-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Гидротехническая мелиорация" следующее изменение:
в профессиональном стандарте "Гидротехническая мелиорация" утвержденного указанным приказом:
в карточке профессии "Директор (начальник, управляющий предрпиятия":
описание трудовых функций изложить в следующей редакций:
"
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Организация контроля и реализации стратегии развития предприятия.
Навык 1:
Определение организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Организовывать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направлять их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг к изменениям рыночной ситуации.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.
4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.

5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік және өзге мәселелерді талқылау мен шешуді, өндірістің тиімділігін арттыруды материалдық және моральдық көтермелеуді қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Су шаруашылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары.
2. Ұйымның өндірістік қызметінің және саланың ерекшеліктері.
3. Елдегі және шетелдегі саяси, құқықтық, әлеуметтік-мәдени, экономикалық, технологиялық жағдайдың даму заңдылығы.
4. Сыртқы орта тарапынан ұйым үшін мүмкіндіктер мен қауіптерді айқындаудың және бағалаудың қағидаттары, әдістері, технологиялары мен құралдары.
5. Ұйымның күшті және әлсіз жақтарын талдау қағидаттары, әдістері, технологиялары, құралдары.
6. Бәсекелестердің бәсекелестік артықшылықтарын және стратегияларын бағалау әдістері, технологиялары, құралдары.
7. Ұйымның өндірістік, қаржылық, маркетингтік, инновациялық қызметін талдау әдістерін, технологиялары мен құралдары.
2-еңбек функциясы: Ресурстарды тиімді пайдалануды бақылау мен үйлестіруді ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды Кәсіпорын қызметінің мүмкіндіктері мен тәуекелдерін бағалауды, артықшылықтарын талдауды жүргізу.
Машық:
1. Қабылданатын шешімдердің орындалуын, ұйым теңгеріміндегі мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, сондай-ақ олардың қызметін бағалауды жүргізу.
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету және жұмыс нәтижелерін талдау.
4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың біліктілік деңгейін арттыру, олардың қызмет нәтижелерін бағалау жөніндегі шараларды қабылдау.
5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік және өзге мәселелерді талқылау мен шешуді, өндірістің тиімділігін арттыруды материалдық және моральдық көтермелеуді қамтамасыз ету.
6. Кәсіпорынның жұмысын жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, енгізілген өзгерістерді мониторингтеуді жүзеге асыру.
Білімі:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін, мемлекеттік органдардың заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысы бар өзге де органдардың әдістемелік және басқа да материалдары.
3. Ұйымның бейіні, мамандануы және құрылымының ерекшелігі.
4. Ұйымның өндірістік қуаты мен кадр ресурстары.
5. Салық заңнамасы.
6. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.

5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законы Республики Казахстан в области водного хозяйства.
2. Специфики производственной деятельности организации и отрасли.
3. Закономерности развития политической, правовой, социокультурной, экономической, технологической ситуаций в стране и за рубежом.
4. Принципы, методы, технологии, инструменты выявления и оценки возможностей и угроз для организации со стороны внешнего окружения.
5. Принципы, методы, технологии, инструменты анализа сильных и слабых сторон организации.
6. Методы, технологии, инструменты оценки стратегий и конкурентных преимуществ конкурентов.
7. Методы, технологии, инструменты анализа производственной, финансовой, маркетинговой, инновационной деятельности организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация контроля и координации эффективного использования ресурсов.
Навык 1:
Проведение анализа преимуществ, оценки возможностей и рисков деятельности предприятия.
Умения:
1. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
2. Организовывать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, проводить оценку их деятельностью.
3. Обеспечить повышение эффективности работы организации, анализировать результаты работы.
4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, повышать их уровень квалификации, оценивать результаты их деятельности.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
6. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию работы предприятия, осуществлять мониторинг внесенных изменений.
Знания:
1. Законы, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Налоговое законодательство.
6. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.

7. Ұйым шаруашылығын жүргізу және басқарудың заманауи әдістері.
8. Стратегиялық жоспарлау, нарықтың сыртқы және ішкі (өзінің секторы және онымен өзара байланыс) конъюнктурасын, бәсекелестер, өнім берушілер мен тұтынушыларды білу.
9. Озық шетелдік және отандық тәжірибе саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері.
10. Шаруашылық және қаржылық шарттар жасау және оларды орындау тәртібі.
11. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
12. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбектің ұйымдастырылуы.
13. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібін, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы: Кәсіпорынның бизнес-процестерін басшылыққа алу.
1-дағды: Кәсіпорынның жұмысын тиімді басқаруды жүзеге асыру.
Машық:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметіне заңнамаға сәйкес басшылық жасау.
2. Қабылданатын шешімдердің орындалу, ұйым теңгеріміндегі мүлікті сақтау және толық пайдаланылу, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3. Өзге ұйымдармен немесе заңды тұлғалармен шарттар, келісімшарттар, операциялар жасау, өкімдер мен бұйрықтар шығару және іскерлік кездесулерде ұйымның атынан өкілдік ету.
4. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы қорлары және сақтандыру қорлары, өнім берушілер, тапсырыс берушілер және банк мекемелерін қоса алғанда, кредиторлар алдындағы міндеттемелерінің, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының (келісімшарттарының) және индикативті жоспар мен бизнес-жоспарлардағы көрсеткіштердің орындалуын қамтамасыз ету.
5. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шарттарды әзірлеу, жасау және орындау, еңбек және өндіріс тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету, жұмыскерлердің еңбекке ынталылығын, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
6. Кәсіпорынның қаржылық-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді оған заңнама бойынша берілген құқықтар шегінде шешу, өзге лауазымды адамдарға – директорлардың орынбасарларына, кәсіпорынның өндірістік бірліктері мен филиалдарының, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелерінің басшыларына қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді тапсыру.
Білімі:
1. Заңды, өзге де нормативтік құқықтық актілерді және ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін, мемлекеттік органдардың актілерін.

7. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
8. Стратегическое планирование, знание рынка – внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
9. Научно-технические достижения в области передового отечественного и зарубежного опыта.
10. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
11. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
12. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
13. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3: Руководство бизнес-процессами предприятия.
Навык 1:
Осуществление эффективного управления за деятельностью предприятия.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3. Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
4. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
5. Обеспечивать на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
6. Решать вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах, предоставленных ему законодательством прав, поручать ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям директоров, а также функциональным и производственным подразделениям.
Знания:
1. Законы, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.

2. Ұйымның қызметіне қатысы бар өзге де органдардың әдістемелік және нормативтік материалдары.
3. Ұйымның бейіні, ерекшелігі және құрылымының ерекшелігі.
4. Ұйымның өндірістік қуаты мен кадр резервтері.
5. Ұйым өнімін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларының жасалуын және келісу тәртібі. 8. Ұйым шаруашылығын жүргізу және басқарудың заманауи әдістері.
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық - сыртқы және ішкі (өзінің секторы және онымен өзара байланыс) конъюнктурасын, бәсекелестерін, өнім берушілері мен тұтынушылары.
10. Озық шетелдік және отандық тәжірибе саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктері.
11. Тиісті қызмет түрінің тәжірибесі және үздік ұқсас ұйымдардың қызмет тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржылық шарттар жасау және оларды орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастырылуы.
15. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: Басқарудың жоғарғы звеносы менеджерлері командасының қызметін үйлестіру.
Машық:
1. Басқарушылық қызметке талдау жүргізу.
2. Басқарушы деңгейдегі команданың пікірін ескере отырып, ымыраға келу және өз ұстанымын қорғау.
3. Жоспарларды, жобаларды, қызмет нәтижелерін, жағдайды, жекелеген рәсімдердің тиімділігін бағалау.
4. Кәсіпорынды және оның командасын дамыту бөлігінде директорлар кеңесімен келіссөздер жүргізу.
5. Кәсіпорынның пайда, инвестиция тарту және рентабельділік, айналым сияқты тиімділік көрсеткіштері бойынша басқарудың жоғарғы деңгейдегі менеджерлері командасының қызметін бағалау.
Білімі:
1. Әртүрлі топтарды басқаруға қатысу әдістері мен технологиялары.
2. Ұйымды қолдаудың ықтимал әдістері бойынша сыртқы мүдделі тараптар топтарын әзірлеу және келісу тәртібі.
3. Ұйымға сыртқы топтардан келетін жағымсыз әсерлерді азайту әдістері мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
-
CБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
8
Бас директор
"
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.

2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
9. Стратегическое планирование, знание рынок – внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Координация деятельности команды менеджеров высшего звена управления.
Умения:
1. Проводить анализ управленческой деятельности.
2. Находить компромисс и отстаивать собственную позицию, учитывая мнение команды управленческого звена.
3. Оценивать планы, проекты, результаты деятельности, ситуацию, эффективность отдельных процедур.
4. Вести переговоры с советом директоров в части развития предприятия и ее команды.
5. Оценивать деятельность команды менеджеров высшего звена управления по показателям эффективности предприятия: прибыли, привлечения инвестиции и рентабельности, оборота.
Знания:
1. Методы и технологии участия в управлении различных групп.
2. Порядок разработки и согласования с внешними заинтересованными группами возможных методов поддержки организации.
3. Способы и технологии минимизации негативных воздействий на организацию со стороны внешних групп.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
8
Генеральный директор
"
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нұржігітов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министірлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан