Су шаруашылығы ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2026 жылғы 18 ақпандағы № 43-НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су шаруашылығы ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығы бекітілсін.
2. Жерасты сулары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушының
2026 жылғы 18 ақпандағы
№ 43-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Су шаруашылығы ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
1 бөлім. Кіріспе
1. Осы Су шаруашылығы ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі – Біліктілік анықтамалығы) кадрларды дұрыс іріктеуге және орналастыруға, олардың біліктілігін арттыруға, қызметкерлерді аттестаттауға, басшылар, мамандар арасындағы еңбек бөлінісіне ықпал етуге, сондай-ақ қызметкерлердің осы санаттарының лауазымдық міндеттерін және оларға еңбекақы төлеу санаттары бойынша қойылатын біліктілік талаптарын айқындауда бірыңғайлықты қамтамасыз етуге арналған.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Ғылыми-техникалық сала басшылары мен мамандары, бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы, мемлекеттік сатып алу жөніндегі мамандар және өзге де инженерлік-техникалық персонал лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 тіркелген) басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.

Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций водного хозяйства
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 18 февраля 2026 года № 43-НҚ
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций водного хозяйства.
2. Департаменту подземных вод в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра
водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 18 февраля 2026 года № 43-НҚ
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций водного хозяйства
Раздел 1. Введение
1. Настоящий квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций водного хозяйства (далее – Квалификационный справочник) способствует правильному подбору и расстановке кадров, повышению их квалификации, аттестации работников, разделению труда между руководителями, специалистами, а также обеспечению единства в определении должностных обязанностей этих категорий работников и предъявляемых к ним квалификационных требований по категориям оплаты труда.
2. Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научной-технической сферы, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иного инженерно-технического персонала определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдық-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстардың тізімін нақтылауға жол беріледі және жұмыскерлерді қажетті арнайы даярлауға қойылатын талаптар белгіленеді.
4. Біліктілік анықтамалығын Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі әзірледі.
2 бөлім. Су шаруашылығы ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1 тарау. Басшылардың лауазымдары
1-параграф. Бас агроном-агрохимик
5. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды және химияландыру құралдарын, тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырушылық-технологиялық басқаруды жүзеге асырады;
тыңайтқыштарға және топырақ жақсартушы заттарға талдау жүргізуді, тыңайтқыштармен егістік тәжірибелер жүргізуді ұйымдастырады және оларға қатысады;
зерттеулер, экспресс-талдауларды, жүргізуді ұйымдастырады, жаңа әдістер апробациясын жүргізеді, жұмысқа зертханалық құрылғылар және құрал-жабдықтар дайындайды;
топырақ құнарлылығының жай-күйі мен өзгеру серпінін бағалауды ұйымдастырады және жүргізеді;
химияландырудың перспективалы және жылдық жоспарларын жасауға, ұйымдармен шарттар жасасуға және өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
сынақ жабдықтарын және өлшеу құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды;
материалдық-техникалық құралдарға, арнайы киімге және жеке қорғаныш құралдарына деген қажеттілікті айқындайды;
талдаулардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді;
белгіленген құжаттаманы, есеп және есептілікті жүргізеді;
минералды және органикалық тыңайтқыштарды тиімді қолдану, топырақтың химиялық мелиорациясы бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысады;
ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибені насихаттауды және ендіруді қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
агрохимиялық жұмыстарды ұйымдастыру мен бақылауды, тыңайтқыштарды қолдану жоспарларын әзірлеуге, сондай-ақ топырақтың құнарлылығын және өнім сапасын арттыру мақсатында зерттеулер жүргізуге жауапкершілік артады;
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі № 317 бұйрығымен бекітілген, Қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді тиісті уәкілетті органдардың қабылдау қағидаларына сәйкес белгіленген қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33204 болып тіркелген) (бұдан әрі – Еңбекті қорғау нормалары).

3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
4. Квалификационный справочник разработан Министерством водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Раздел 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций водного хозяйства
Глава 1. Должности руководителей
Параграф 1. Главный агроном-агрохимик
5. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-технологическое руководство работами по эффективному применению удобрений и средств химизации в сельском хозяйстве;
организует и участвует в проведении анализов удобрений и почвоулучшающих веществ, проведении полевых опытов с удобрениями;
организует проведение исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов, подготовку лабораторных установок и оборудования к работе;
организует и проводит оценку состояния и динамики изменения почвенного плодородия;
принимает участие в составлении перспективных и годовых планов химизации, заключении договоров с организациями и разработке производственных программ, обеспечивает их выполнение;
соблюдает правила технической эксплуатации испытательного оборудования и средств измерений;
определяет потребность в материально-технических средствах, специальной одежде и средствах индивидуальной защиты;
обеспечивает качественное и своевременное выполнение анализов;
ведет установленную документацию, учет и отчетность;
участвует в разработке проектно-сметной документации по эффективному применению минеральных и органических удобрений, химической мелиорации почв;
обеспечивает пропаганду и внедрение достижений науки и передового опыта;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды;
несет ответственность за организацию и контроль агрохимических работ, разработку планов применения удобрений, а также проведение исследований для повышения плодородия почвы и качества урожая;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда согласно требований установленных Правилами принятия нормативных правовых актов в области безопасности и охраны труда соответствующими уполномоченными органами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 317 "Об утверждении Правил принятия нормативных правовых актов в области безопасности и охраны труда соответствующими уполномоченными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33204) (далее – Нормы охраны труда).

6. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктер карантині туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктерді қорғау туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Тұқым шаруашылығы туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, ұйымның өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агрохимияны, тыңайтқыштарды тасымалдау, сақтау және енгізу технологиясын, тыңайтқыштарды талдау әдістерін, тыңайтқышқа арналған стандарттарды, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
7. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша бойынша жұмыс өтілі 5 (бес) жылдан кем емес.
2-параграф. Бас геофизик
8. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы саласында геофизикалық зерттеулер мен жұмыстарды басқарады;
геофизикалық бағдарламаларды жоспарлайды және олардың орындалуын бақылайды (оның ішінде ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулер және басқа да әдістер);
су нысандары мен жерасты суларының жағдайын бағалау үшін геофизикалық деректерді талдайды және интерпретациялауға қатысады;
заманауи технологиялар мен геофизикалық зерттеу әдістемелерін енгізеді;
бағынышты мамандар мен мердігер ұйымдардың жұмысын үйлестіреді;
есептер мен ұсынымдарды дайындауға қатысады;
ұйымның барлық геофизикалық қызметіне жалпы басшылық жасауға, геологиялық барлау жұмыстарының сапасы мен уақтылы орындалуын қамтамасыз етуге, нормативтік талаптардың сақталуын бақылауға, сондай-ақ геофизикалық қызметтің жұмысын үйлестіруді, оның ішінде персоналды басқаруға, геофизикалық жұмыстарды жоспарлау мен қаржыландыруға, минералдық-шикізат базасының жай-күйін және өзге де геологиялық процестерді бағалау мен болжауға жуапкершілік артады;
еңбекті қорғау, экологиялық және өндірістік қауіпсіздік нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

6. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О карантине растений";
Закон Республики Казахстан "О защите растений";
Закон Республики Казахстан "О семеноводстве";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, производственной деятельности организации, агрохимию, технологию транспортировки, хранения и внесения удобрений, методы анализа удобрений, стандарты на удобрения, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, трудовое и земельное законодательства, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.
7. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 (пяти) лет.
Параграф 2. Главный геофизик
8. Должностные обязанности:
руководит геофизическими исследованиями и работами в области водного хозяйства;
планирует и контролирует выполнение геофизических программ, включая геофизические исследования в скважинах и другие методы;
анализирует и принимает участие в интерпретации геофизических данных для оценки состояния водных объектов и подземных вод;
внедряет современные технологии и методики геофизических исследований;
координирует работы подчиненных специалистов и подрядных организаций;
принимает участие в подготовке отчетов и рекомендаций для руководства;
несет ответственность за руководство всей геофизической деятельностью организации, обеспечение качества и своевременности геологоразведочных работ, контроль соблюдения нормативных требований, а также координацию работы геофизической службы, в том числе управление персоналом, планирование и финансирование геофизических работ, а также оценку и прогнозирование состояния минерально-сырьевой базы и других геологических процессов;
обеспечивает соблюдение норм охраны труда, экологической и промышленной безопасности.

9. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
кәсіпорынның өндірістік-техникалық қызметін реттейтін нормативтік актілерді; жабдықтар, ғимараттар мен құрылысжайларды техникалық пайдалануға қатысты құжаттарды; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау қағидаларын; экономика, жоспарлау, еңбек пен өндірісті ұйымдастыру негіздерін; инженерлік коммуникациялар мен өндірістік нысандарды техникалық бақылау, жөндеу, пайдалану және қызмет көрсету талаптарын; автоматтандыру және цифрландырудың заманауи құралдарын; техникалық есеп пен бақылаудың ақпараттық жүйелерін; еңбек, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібінің ережелерін білуге тиіс.
10. Біліктілікке қойылатын талаптар:
геофизика немесе оған жақын мамандық бойынша жоғары білім; геофизикалық зерттеулер саласында кемінде 5 (бес) жыл еңбек өтілі, оның ішінде басшылық тәжірибесі болуға тиіс.
3-параграф. Бас гидрогеолог
11. Лауазымдық міндеттері:
гидрогеологиялық-мелиорациялық жұмыстарды жүргізуге қатысты нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлейді;
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауды және гидрогеологиялық-мелиорациялық, бұрғылау жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады, деректер банкінің қалыптасуына әдістемелік бақылауды жүзеге асырады;
тақырыптық және өндірістік есептерді дайындауға қатысады;
далалық, іздестіру, камералдық және гидрогеологиялық-мелиорациялық
жұмыстардың жүргізілуіне әдістемелік бақылауды жүзеге асырады;
картографиялық материалдарды жасауға қатысады;
далалық гидрогеологиялық-мелиорациялық жұмыстардың орындалу сапасын, бақылау және мониторинг ұңғымаларының техникалық жай-күйін бақылайды;
семинарлар, тренингтер өткізуге, мақалаларды ұйымдастыруға және дайындауға қатысады.
12. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдарын, есептеу техникасы, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды білуге тиіс.

9. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); нормативные документы по технической эксплуатации оборудования, зданий и сооружений; правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы экономики, планирования, организации труда и управления производственными процессами; требования по техническому контролю, ремонту, эксплуатации и обслуживанию инженерных коммуникаций, производственных объектов и оборудования; современные средства автоматизации и цифровизации производственных процессов, информационные системы технического учета и контроля; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.
10. Требования к квалификации:
высшее образование по специальности геофизика или смежным направлениям; стаж работы в области геофизических исследований не менее 5 (пяти) лет, включая руководящий опыт.
Параграф 3. Главный гидрогеолог
11. Должностные обязанности:
разрабатывает нормативные и методические документы, касающиеся проведения гидрогеолого-мелиоративных работ;
осуществляет подготовку годовых планов работ по объектам мониторинга и организацию проведения гидрогеолого-мелиоративных, буровых работ, осуществляет методический контроль за формированием банка данных;
принимает участие в подготовке тематических и производственных отчетов;
осуществляет контроль за методическим проведением полевых, гидрогеологических, изыскательских и камеральных работ;
участвует в составлении картографических материалов;
несет ответственность за качество выполнения полевых гидрогеологических наблюдений, содержание и техническое состояние наблюдательных скважин и их камеральную обработку;
принимает участие в проведении семинаров, тренингов, организации и подготовке статей.
12. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.

13. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, гидролог, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттарында жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейін бойынша доктор); кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
4-параграф. Бас гидротехник
14. Лауазымдық міндеттері:
далалық гидрологиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырады;
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын жасауға қатысады;
мелиорациялық тексеру, гидрогеологиялық және гидрологиялық бақылаулар нәтижелерін камералдық өңдеуге қатысады;
тақырыптық және өндірістік есептерді дайындауға қатысады;
далалық гидрометриялық бақылаулардың орындалу сапасына, гидробекеттердің күтіп-ұсталуы мен техникалық жай-күйіне, сондай-ақ олардың камералдық өңделуіне жауапкершілік артады;
мониторингтің деректер банкін қалыптастыру жұмыстарына қатысады;
бюджеттік өтінімдерді дайындауға және қалыптастыруға қатысады, оларға есептеулер мен негіздемелер дайындауды қамтамасыз етеді.
15. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдары, есептеу техникасы, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
16. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттарында жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейін бойынша доктор); кәсіби қызмет бағыты бойынша жыл жұмыс кемінде 3 (үш) өтілі.

13. Требования к квалификации:
высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующим направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, гидролог, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 (трех) лет.
Параграф 4. Главный гидротехник
14. Должностные обязанности:
осуществляет проведение полевых гидрологических работ;
принимает участие в составлении годовых планов работ по объектам мониторинга;
участвует в камеральной обработке результатов мелиоративного обследования, гидрогеологических и гидрологических наблюдений;
принимает участие в подготовке тематических и производственных отчетов;
несет ответственность за качество выполнения полевых гидрометрических наблюдений, содержание и техническое состояние гидропостов и их камеральную обработку;
участвует в работе по формированию банка данных мониторинга;
принимает участие в подготовке и формировании бюджетных заявок, обеспечивает подготовку расчетов и обоснований к ним.
15. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
16. Требования к квалификации:
высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующим направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 (трех) лет.

5-параграф. Бас экономист
17. Лауазымдық міндеттері:
қаржы құралдарының, материалдық және еңбек ресурстарының қызметіне экономикалық талдау жүргізеді;
еңбекақы төлеу қорының жұмсалуына, қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша есептеулердің ұйымдастырылуына және дұрыстығына талдау жүргізеді;
республикалық бағдарлама бойынша жылдық бюджеттік өтінімдерді дайындауды қамтамасыз етеді;
бюджеттік өтінімдерді МЖАЖ (БЖ) электрондық түрде қалыптастыруды жүзеге асырады;
қаржылық, материалдық және еңбек шығындары бойынша қажетті есептеулерді орындайды;
шарттардың орындалуы мен міндеттемелердің орындалу мерзімдерін бақылайды;
бюджеттік қаражатты дұрыс жоспарлауға, бюджеттік өтінімдерді дайындауға және олардың орындалуын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады;
қаржыландырудың өндірістік-шаруашылық жоспарларын және мемлекеттік сатып алу жоспарларын дайындауға және қарауға, басқаруды ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, сондай-ақ жоспарлы және есептік құжаттаманы енгізуге қатысады.
18. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Салық кодексін;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
ұйымның экономикалық, қаржылық, салықтық, бюджеттік және шаруашылық қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; бухгалтерлік есеп, салық салу, бюджеттеу және қаржылық талдау негіздерін; экономикалық көрсеткіштерді жоспарлау және болжау әдістері; еңбек және еңбекақы бойынша нормативтік құжаттар; еңбек, азаматтық және әкімшілік заңнама негіздерін; ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды білуге тиіс.
19. Біліктілікке қойылатын талаптар:
экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп және аудит, бизнес және басқару немесе өзге де сабақтас экономикалық бағыттар бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
6-параграф. Негізгі қызметтердің бас инженері
20. Лауазымдық міндеттері:
ағымдағы және капиталды жөндеу мен ғимараттар мен құрылысжайларды реконструкциялау жұмыстарын жүргізуге арналған ақаулы актілерді дайындауды және сметаларды құруды қамтамасыз етеді;
ғимараттар мен құрылысжайларды ағымдағы және капиталды жөндеу, сондай-ақ аумақтарды абаттандыру бойынша жылдық жоспарларды қалыптастырады;
ғимараттар мен құрылысжайларды күтіп ұстау және пайдалану жөніндегі барлық құрылыс-жөндеу жұмыстарын орындауға, құрылыс, өрт қауіпсіздігі және санитариялық нормалардың сақталуына жауапкершілік артады;
ғимараттар мен құрылысжайларды жөндеу-құрылыс жұмыстары бойынша шарттардың орындалуын сүйемелдейді;
ғимараттар мен құрылысжайларды ағымдағы жөндеу жұмыстары бойынша орындалған жұмыстар актілерін қабылдауға қатысады;
кеңселерде ағымдағы құрылыс жұмыстарына қажетті құрылыс материалдарының тізімін жасайды;
жылу-, энергия- және сумен жабдықтау, сарқынды суларды бұру жұмыстарына бақылау жүргізеді;
жыл сайынғы өндірістік есепті жасауға қатысады;
бюджеттік өтінімдерді жасауға қатысады.

Параграф 5. Главный экономист
17. Должностные обязанности:
осуществляет экономический анализ деятельности финансовых средств, материальных и трудовых ресурсов;
проводит анализ за расходованием фонда оплаты труда, организацией и правильностью расчетов по оплате труда работников;
обеспечивает подготовку годовых бюджетных заявок по республиканской программе;
осуществляет формирование бюджетных заявок в ИСГП (БП) в электронном виде;
выполняет необходимые расчеты по финансовым, материальным и трудовым затратам;
контролирует выполнение договоров и сроки выполнения обязательств;
несет ответственность за правильное планирование бюджетных средств, подготовку бюджетных заявок и их исполнение;
участвует в подготовке и рассмотрении производственно-хозяйственных планов финансирования и планов государственных закупок, внедрении прогрессивных форм организации управления, а также плановой и учетной документации.
18. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Налоговый кодекс Республики Казахстан;
Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие экономическую, финансовую, налоговую, бюджетную и хозяйственную деятельность организаций; основы бухгалтерского учета, налогообложения, бюджетирования и финансового анализа; методы планирования и прогнозирования экономических показателей; нормативные документы по труду и заработной плате; основы трудового, гражданского и административного законодательства; правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
19. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское образование по специальностям: экономика, финансы, бухгалтерский учет и аудит, бизнес и управление или иным смежным экономическим направлениям и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 (трех) лет.
Параграф 6. Главный инженер основных служб
20. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку дефектных актов и составление смет на проведение текущего и капитального ремонта и реконструкию зданий и сооружений;
составляет годовые планы по текущему и капитальному ремонту зданий и сооружений и благоустройству территорий;
несет ответственность за выполнение всех ремонтно-строительных работ по содержанию и эксплуатации зданий и сооружений, соблюдение нормативных требований по строительству, пожарной безопасности и санитарии;
сопровождает исполнение договоров на ремонтно-строительные работы зданий и сооружений;
принимает участие в приемке по актам выполненных работ по текущему ремонту зданий и сооружений;
составляет перечень необходимых строительных материалов для текущих строительных работ в офисах;
ведет контроль за работой тепло-, энерго- и водоснабжения, отведения сточных вод;
участвует в составлении ежегодного производственного отчета;
принимает участие в составлении бюджетных заявок.

21. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
кәсіпорынның (ұйымның) өндірістік-техникалық қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; жабдықтарды, ғимараттар мен құрылысжайларды техникалық пайдалану жөніндегі нормативтік құжаттарды; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі қағидалар мен нормалар; экономика, еңбекті жоспарлау, ұйымдастыру және өндірістік процестерді басқарудың негіздерін; инженерлік коммуникацияларды, өндірістік объектілер мен жабдықтарды техникалық бақылау, жөндеу, пайдалану және оларға қызмет көрсету бойынша талаптарды; өндірістік процестерді автоматтандыру мен цифрландырудың қазіргі заманғы құралдарын, техникалық есепке алудың ақпараттық жүйелерін; еңбек, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібінің ережелерін білуге тиіс.
22. Біліктілікке қойылатын талаптар:
энергетика, механика, құрылыс, инженерлік жүйелерді пайдалану, саланың технологиялары, автоматтандыру, сумен жабдықтау және су бұру, жылу техникасы немесе сабақтас мамандықтардың бірі бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім және бейіні бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
7-параграф. Облыстық маңызы бар РММ бөлімінің басшысы
23. Лауазымдық міндеттері:
мониторинг объектілері бойынша жылдық жұмыс жоспарларын әзірлеуге қатысады;
картографиялық материалдарды дайындауға және мониторинг деректер базасын қалыптастыруға қатысады;
бөлім қызметкерлеріне басшылық жасайды;
тақырыптық және аймақтық есептерді дайындауға қатысады;
бюджеттік өтінімдерге есептеулер мен негіздемелерді дайындауға қатысады;
материалдық құндылықтарды есепке алуды, қозғалысын бақылауды және материалдық есептерді құруды жүзеге асырады;
тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу мақсатында мемлекеттік сатып алу жоспарын құрастыруға қатысады;
семинарлар мен тренингтерді ұйымдастыруға және өткізуге, сондай-ақ мақалаларды дайындауға қатысады;
бөлім қызметінің аумағындағы суармалы жерлерді уақытында және сапалы мониторинг жүргізуге, сондай-ақ далалық гидрогеологиялық, гидрологиялық, топырақ-мелиоративтік және зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру мен олардың орындалуын бақылауға жауапкершілік артады.
24. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңды;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңды;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдарын, есептеу техникасы, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды білуге тиіс.

21. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); нормативные документы по технической эксплуатации оборудования, зданий и сооружений; правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы экономики, планирования, организации труда и управления производственными процессами; требования по техническому контролю, ремонту, эксплуатации и обслуживанию инженерных коммуникаций, производственных объектов и оборудования; современные средства автоматизации и цифровизации производственных процессов, информационные системы технического учета и контроля; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.
22. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское, техническое образование по одной из следующих или смежных специальностей: энергетика, механика, строительство, эксплуатация инженерных систем, технологии отрасли, автоматизация, водоснабжение и водоотведение, теплотехника и стаж работы по профилю не менее 3 (трех) лет.
Параграф 7. Руководитель отдела РГУ областного значения
23. Должностные обязанности:
участвует в составлении годовых планов работ по объектам мониторинга;
участвует в подготовке картографических материалов и формировании базы данных мониторинга;
руководит работниками отдела;
участвует в подготовке тематических и районных отчетов;
принимает участие в подготовке расчетов и обоснований к бюджетным заявкам;
ведет учет и движение материальных ценностей и составление материальных отчетов;
принимает участие в составлении плана государственных закупок на приобретение товаров, работ и услуг;
участвует в организации и проведении семинаров, тренингов, подготовке статей;
несҰт ответственность за своевременное и качественное проведение мониторинга орошаемых земель в зоне деятельности отдела, а также организацию и контроль выполнения полевых гидрогеологических, гидрологических, почвенно-мелиоративных и лабораторных исследований.
24. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), н научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию отдела, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.

25. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттарында жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейін бойынша доктор); кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
8-параграф. Су саласындағы ұйымның (филиалдың) басшысы
26. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы ұйымының (филиалының) қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
ұйымның (филиалдың) мүлкінің сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшелерінің жұмысы мен өзара әрекетін ұйымдастырады;
ұйымның банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісім шарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз етеді;
қазіргі заманғы техника мен озық технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады;
ұйымды (филиалды) білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту жөнінде шаралар қабылдайды;
ұйымның (филиалдың) қаржы-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді;
ұйымның (филиалдың) штат кестесін, қаржылық жоспарын, жылдық есебін және жылдық бухгалтерлік балансын бекітеді;
қызметкерлерге жалақыны уақытылы және толық көлемде төлеуді қамтамасыз етеді;
ұйымның (филиалдың) ұйымдастырушылық-басқарушылық құрылымын, жұмыс нысандары мен әдістерін жетілдіреді;
ұйымның (филиалдың) қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда ұйымның (филиалдың) мүліктік мүдделерін қорғайды;
ұйым (филиал) қызметкерлерінің қосымша кәсіптік білім алуын (біліктілігін арттыру, кәсіптік қайта даярлау) ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
ұйымның (филиалының) қызметкерлерінің өз қызметтік міндеттерін орындауын және ішкі еңбек тәртібі ережелерін, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін сақтауын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады;
конференциялар, семинарлар, көрмелерге қатысады;
өндірістік жарақаттар мен кәсіптік ауруларды алдын алу шараларын жүргізуді қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шараларын қабылдайды және сыбайлас жемқорлықпен күрес бойынша шараларды жүзеге асыруға жеке жауапкершілік алады.

25. Требования к квалификации:
высшее образование (и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 (трех) лет.
Параграф 8. Руководитель организации (филиала) в водной отрасли
26. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью организации (филиала) водного хозяйства;
обеспечивает сохранность и использование имущества организации (филиала);
организует работу и взаимодействие структурных подразделений организации (филиала);
обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов;
организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования современной техники и передовых технологий, прогрессивных форм управления и организации труда;
принимает меры по обеспечению организации (филиала) квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта;
решает вопросы, касающиеся финансово-хозяйственной деятельности организации (филиала);
утверждает штатное расписание, финансовый план, годовой отчет и годовой бухгалтерский баланс организации (филиала);
обеспечивает работникам своевременную и в полном объеме выплату заработной платы;
совершенствует организационно-управленческую структуру, формы и методы работы организации (филиала);
обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации (филиала);
защищает имущественные интересы организации (филиала) в суде, арбитраже, государственных органах;
организует и обеспечивает получение работниками организации (филиала) дополнительного профессионального образования (повышение квалификации, профессиональная переподготовка);
несет ответственность за обеспечение выполнения работниками организации (филиала) своих должностных обязанностей и соблюдение работниками правил внутреннего трудового распорядка, правил и норм безопасности и охраны труда;
принимает участие в конференциях, семинарах, выставках;
обеспечивает проведение профилактических мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.

27. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Ғылым және технологиялық саясат туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
ұйымның (филиалдың) өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін және экономиканы дамытудың басым бағыттары мен экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; қызметтің су саласын ұйымдастыру (филиал) мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; ұйымның (филиалдың) мамандануы мен құрылымының ерекшеліктерін; кірістер мен шығыстардың бюджеттік сметасын және қаражат бойынша кірістер мен шығыстар сметасын жасау және келісу тәртібін, ұйымға (филиалға) иелік ету және оны басқару әдістерін, су шаруашылығының тиісті саласындағы ғылым мен озық тәжірибе жетістіктерін, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелерді білуге тиіс.
28. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттары бойынша жоғары білім (магистратура, философия PhD докторы, бейін бойынша доктор); басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
9-параграф. Су саласындағы ұйым (филиал) басшысының орынбасары
29. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің қызметіне басшылықты жүзеге асырады, оның жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, бөлімшенің негізгі міндеттері мен функцияларына сәйкес мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
ұйым саясатын, ұйым қызметінің мәні болып табылатын проблемалар бойынша даму стратегиясын айқындауға және іске асыруға қатысады;
іс-шаралар жоспарларын, нұсқаулық және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге басшылық етеді;
ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін талдайды;
ұйымға келіп түсетін құжаттар мен материалдар бойынша шешімдерді қарайды және қабылдайды, олармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды;
бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелерді келісу үшін ұйымға түсетін құжаттардың жобалары бойынша қорытынды береді;
басқарушылық шешімдердің іске асырылу барысын, оларды әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, жоғары тұрған басшылықпен қабылданатын өзге де құжаттарды талдайды;
өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары тұрған басқару органдарының қарауына баяндамалар, ұсыныстар, шешімдер жобаларын енгізеді;
ұйым қызметінің мәселелері бойынша семинарларды, кеңестерді, консультацияларды ұйымдастыруға және өткізуге басшылық етеді және тікелей қатысады;
бағынысты бөлімшелер арасында лауазымдық міндеттерді бөледі;
бағынысты қызметкерлерге тапсырмалар береді және олардың жұмыс нәтижелерін талдайды;
бағынысты қызметкерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасайды;
уәкілетті мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша өзара өзара қызмет атқарады;
материалдық, қаржылық және еңбек ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
мемлекеттік, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты қорғау бойынша жұмыс жүргізеді;
ұйымның басшылығына бөлімшенің жұмысын жетілдіру, бағынысты қызметкерлерді көтермелеу, жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
бөлімше жұмысының нәтижелерін есепке алуды, белгіленген есептілікті жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
бағынысты қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтауын қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шараларын қабылдайды және сыбайлас жемқорлықпен күрес бойынша шараларды жүзеге асыруға жеке жауапкершілік артады.

27. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие: производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации (филиала) и определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам организации (филиала) водной сферы деятельности; специализацию и особенности структуры организации (филиала); порядок составления и согласования бюджетной сметы доходов и расходов и сметы доходов и расходов по средствам, методы хозяйствования и управления организацией (филиалом), достижения науки и передового опыта в соответствующей отрасли водного хозяйства, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, основы экономики, организации труда и управления, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.
28. Требования к квалификации:
высшее образование и (или) магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующим направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы на руководящих должностях не менее 5 (пяти) лет.
Параграф 9. Заместитель руководителя организации (филиала) в водной отрасли
29. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, организует и координирует его работу, принимает решения по вопросам в соответствии с основными задачами и функциями подразделения;
участвует в определении и реализации политики организации, стратегии развития по проблемам, являющимся предметом деятельности организации;
руководит разработкой планов мероприятий, инструктивных и методических документов;
анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности организации;
рассматривает и принимает решения по поступающим в организации документам и материалам, определяет порядок работы с ними;
дает заключения по проектам документов, поступающим в организации для согласования вопросов, являющихся предметом деятельности подразделения;
организует ход реализации управленческих решений, их методологическое обеспечение, анализирует иные документы, принимаемые вышестоящим руководством;
вносит на рассмотрение вышестоящим органам управления доклады, предложения, проекты решений по вопросам, входящим в его компетенцию;
руководит и непосредственно участвует в организации и проведении семинаров, совещаний, консультаций по вопросам деятельности организации;
распределяет должностные обязанности между подчиненными подразделениями;
дает распоряжения подчиненным работникам и анализирует результаты их работы;
создает условия для повышения квалификации подчиненных работников;
взаимодействует с уполномоченными государственными органами, сторонними организациями, структурными подразделениями организации по решению вопросов, входящих в его компетенцию;
обеспечивает рациональное использование материальных, финансовых и трудовых ресурсов;
проводит работу по защите информации, являющейся государственной, коммерческой и служебной тайной;
вносит предложения руководству организации по совершенствованию работы подразделения, о поощрении, наложении взысканий на подчиненных работников;
обеспечивает учет результатов работы подразделения, ведение и своевременное представление установленной отчетности;
несет ответственность за соблюдение подчиненными работниками правил и норм безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.

30. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдарын, есептеу техникасы, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды білуге тиіс.
31. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттарында жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейін бойынша доктор); кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 (төрт) жыл.
10-параграф. Су саласындағы ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы
32. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің қызметіне басшылықты жүзеге асырады, оның жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, бөлімшенің негізгі міндеттері мен функцияларына сәйкес мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
ұйым саясатын, бөлімше қызметінің мәні болып табылатын проблемалар бойынша даму стратегиясын айқындауға және іске асыруға қатысады;
іс-шаралар жоспарларын, нұсқаулық және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге басшылық етеді;
бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін талдайды;
бөлімшеге келіп түсетін құжаттар мен материалдар бойынша шешімдерді қарайды және қабылдайды, олармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды;
бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелерді келісу үшін бөлімшеге түсетін құжаттардың жобалары бойынша қорытынды береді;
басқарушылық шешімдердің іске асырылу барысын, оларды әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, жоғары тұрған басшылық қабылдайтын өзге де құжаттарды талдайды;
бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары тұрған басқару органдарының қарауына баяндамалар, ұсыныстар, шешімдердің жобаларын енгізеді;
бөлімше қызметінің мәселелері бойынша семинарларды, кеңестерді, консультацияларды ұйымдастыруға және өткізуге басшылық жасайды және тікелей қатысады;
бағынысты қызметкерлер арасында лауазымдық міндеттерді бөледі;
бағынысты қызметкерлерге тапсырмалар береді және олардың жұмыс нәтижелерін талдайды;
бағынысты қызметкерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасайды;
бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен өзара қызмет жасайды;
бөлімшенің материалдық, қаржылық және еңбек ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
мемлекеттік, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты қорғау бойынша жұмыс жүргізеді;
ұйымның басшылығына бөлімшенің жұмысын жетілдіру, бағынысты қызметкерлерді көтермелеу, жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
бөлімше жұмысының нәтижелерін есепке алуды, белгіленген есептілікті жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
бағынысты қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған шараларды қабылдайды, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапкершілік артады.

30. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в его компетенцию, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
31. Требования к квалификации:
высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующим направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 4 (четырех) лет.
Параграф 10. Руководитель структурного подразделения организации (филиала) в водной отрасли
32. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, организует и координирует его работу, принимает решения по вопросам в соответствии с основными задачами и функциями подразделения;
участвует в определении и реализации политики организации, стратегии развития по проблемам, являющимся предметом деятельности подразделения;
руководит разработкой планов мероприятий, инструктивных и методических документов;
анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности подразделения;
рассматривает и принимает решения по поступающим в подразделение документам и материалам, определяет порядок работы с ними;
дает заключения по проектам документов, поступающим в подразделение для согласования вопросов, являющихся предметом деятельности подразделения;
организует ход реализации управленческих решений, их методологическое обеспечение, анализирует иные документы, принимаемые вышестоящим руководством;
вносит на рассмотрение вышестоящим органам управления доклады, предложения, проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию подразделения;
руководит и непосредственно участвует в организации и проведении семинаров, совещаний, консультаций по вопросам деятельности подразделения;
распределяет должностные обязанности между подчиненными работниками;
дает распоряжения подчиненным работникам и анализирует результаты их работы;
создает условия для повышения квалификации подчиненных работников;
взаимодействует с уполномоченными государственными органами, сторонними организациями, структурными подразделениями организации по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения;
обеспечивает рациональное использование материальных, финансовых и трудовых ресурсов подразделения;
проводит работу по защите информации, являющейся государственной, коммерческой и служебной тайной;
вносит предложения руководству организации по совершенствованию работы подразделения, о поощрении, наложении взысканий на подчиненных работников;
обеспечивает учет результатов работы подразделения, ведение и своевременное представление установленной отчетности;
обеспечивает соблюдение подчиненными работниками правил и норм безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.

33. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелер, сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдары, есептеу техникасы, оларды пайдалану қағидалары, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
34. Біліктілікке қойылатын талаптар:
гидрогеолог, су ресурстары және суды пайдалану, гидротехник инженері, жерді мелиорациялау, баптау және қорғау, мелиорация бойынша инженер бағыттарында жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, PhD философия докторы, бейін бойынша доктор); кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
2 тарау. Мамандардың лауазымдары
1-параграф. Агрохимик
35. Лауазымдық міндеттері:
суармалы жерлерді топырақ-тұздық зерттеу жұмыстары бойынша жылдық жұмыс жоспарын әзірлейді;
топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлейді және енгізеді;
өсірілетін өсімдіктің биологиялық ерекшеліктерін, шаруашылықтың топырақтық-климаттық жағдайларын, органикалық және минералдық тыңайтқыштарды пайдаланудың тиімділігін, химиялық қорғаныс заттарын, оларды қолдану тәсілдерін жүйелі түрде зерделейді және тыңайтқыштар мен басқа да химиялық заттардың қандай учаскелерде, қандай мерзімдерде және қандай мөлшерде қолданылу қажеттігін айқындайды;
ауыспалы егістер, тыңайтқыштар мен химиялық заттарға деген қажеттілік және оларды пайдалану жоспарларын жасауға қатысады;
агрохимиялық картограммалар жасауды ұйымдастырады, жыл сайын жұмыс кезеңінде оларды жекелеген ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша топырақ үлгілерін талдау негізінде түзетуді жүргізеді;
жекелеген шаруашылық бөлімшелерінде өнім өндірісі жоспарын әзірлеуге қатысады;
тыңайтқышты дайындауды және сақтауды, сондай-ақ белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа енгізуді ұйымдастырады;
тыңайтқыштар енгізу кезінде механикаландыруды және осындай жұмыстарды ұйымдастырудың озық тәжірибесін енгізуге қатысады;
топырақтың, жемшөптің, өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, минералдық, органикалық тыңайтқыштардың және басқа материалдың сынамаларын дайындауды жүзеге асырады;
агрохимиялық зертхана қызметкерлерінің физикалық-химиялық зерттеулер, экспресс-талдаулар жүргізуін ұйымдастырады, химиялық талдаудың жаңа әдістерін байқаудан өткізуді, зертханалық қондырғыларды, аспаптарды және жабдықтарды жұмысқа дайындауды жүргізеді;
талдаулар деректерін есептеуді және математикалық-статистикалық өңдеуді орындайды;
тыңайтқыштармен және өсімдіктерді қорғаудың химиялық заттарымен тәжірибелік жұмыс жүргізеді, өсімдік шаруашылығы өніміне зиянды заттардың рұқсат етілгеннен жоғары деңгейде қосылғаны, өндірілген өнімнің сапасы үшін жауапкершілік артады;
топырақ пен өсімдіктердің жағдайын зерттеуге, құнарлылықты және өнім сапасын арттыру шараларын әзірлеуге, тыңайтқыштар мен агрохимикаттарды қолдану жоспарларын құруға, жерлерді агрохимиялық тексеруден өткізуді, агрохимиялық карталарды жасауды және тыңайтқыштарды енгізу ережелерінің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету арқылы ауыл шаруашылығы өндірісін оңтайландыруға жауапкершілік артады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

33. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
34. Требования к квалификации:
высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующим направлениям: гидрогеолог, водные ресурсы и водопользование, инженер гидротехник, мелиорация, рекультивация и охрана земель, инженер по мелиорации; стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 (трех) лет.
Глава 2. Должности специалистов
Параграф 1. Агрохимик
35. Должностные обязанности:
составляет годовой план работ по почвенно-солевой съемке орошаемых земель;
разрабатывает и внедряет агрохимические мероприятия, направленные на повышение плодородия почвы и увеличение урожайности сельскохозяйственных культур;
систематически изучает биологические особенности возделываемых растений, почвенно-климатические условия хозяйства, эффективность использования органических и минеральных удобрений, средств химической защиты, способы их применения и определяет на каких участках, в какие сроки и в какой мере должны применяться удобрения и другие химические средства;
участвует в составлении севооборотов, планов потребности и использования удобрений и химических средств;
организует составление агрохимических картограмм, ежегодно по периодам работ проводит их корректировку на основе анализа почвенных образцов по отдельным сельскохозяйственным угодьям;
участвует в разработке планов производства продукции отдельными хозяйственными подразделениями;
организует заготовку и хранение, а также внесение в почву удобрений в соответствии с установленными нормами;
участвует во внедрении механизации при внесении удобрений и передового опыта организации этих работ;
осуществляет подготовку проб почвы, кормов, продукции растениеводства, минеральных, органических удобрений и других материалов;
организует проведение работниками агрохимической лаборатории физико-химических исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов химического анализа, подготовку лабораторных установок, приборов и оборудования к работе;
выполняет расчеты и математическую и статистическую обработку данных анализа;
ведет опытную работу с удобрениями и химическими средствами защиты растений, несет ответственность за содержание сверхдопустимых вредных веществ продукции растениеводства, качество производимой продукции;
несет ответственность за исследование состояния почв и растений, разработку мероприятий по повышению плодородия и качества урожая, а также составление планов применения удобрений и агрохимикатов, за проведение агрохимического обследования земель, составления агрохимических карт и контрольза соблюдением регламентов внесения удобрений, чтобы оптимизировать сельскохозяйственное производство;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

36. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктер карантині туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Өсімдіктерді қорғау туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Тұқым шаруашылығы туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агрохимия саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; топырақтануды, агрохимияны, топырақты зертханалық зерттеу технологиясын, өсімдік сынамаларын, тыңайтқыштарды, химиялық материалдарды, ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды, улы химикаттарды, гербицидтерді қолдану саласындағы ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
37. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты агрохимик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ лауазымдағы агрохимик немесе агроном ретінде жұмыс өтілі 3 (үш) жылдан кем емес;
ІІ санатты агрохимик: жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және (немесе) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе техникалық кәсіби (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандықтар бойынша: агрономия және (немесе) фермерлік шаруашылық және (немесе) агрономия бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 (үш) жылдан кем емес;
санаты жоқ агрохимик: жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор өсімдік шаруашылығы және (немесе) мал шаруашылығы және (немесе) ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандықтар бойынша: және (немесе) агрономия мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
2-параграф. Бұрғылау жұмыстарының шебері
38. Лауазымдық міндеттері:
бұрғылау қондырғысын басқарады, бақылау ұңғымаларын бұрғылау және ағымдағы жөндеу кезінде түсіру-көтеру жұмыстарын орындайды;
бұрғылау қондырғысын монтаждауды, бөлшектеуді, орнын ауыстыруды, жұмысқа дайындауды, орнатуды және реттеуді, оны орнату үшін алаңды жоспарлауды және тазалауды жүргізеді;
бұрғылау жабдықтары мен аспаптарына қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асырады;
қажетті бұрғылау жабдықтары мен тағы басқаларына өтінім береді;
бақылау ұңғымаларын бұрғылау және жөндеу кезінде барлық ілеспе жұмыстарды орындайды, қорғаныс қоршауын жайластыру, ұңғыма алаңын бетондау және басқа;
жұмыс орнын, құрылғыларды, құралдарды, бұрғылау жабдықтарын жинау, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды орындайды;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтайды;
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік қағидаларын сақтауды қамтамасыз етуге жауапкершілік артады;
бекітілген автокөлік құралын күту және оған техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты орындайды.

36. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О карантине растений";
Закон Республики Казахстан "О защите растений";
Закон Республики Казахстан "О семеноводстве";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области агрохимии, почвоведение, агрохимию, технологию лабораторных исследований почв, растительных проб, удобрений, химических материалов, достижения науки и передовой опыт в области применения удобрений, ядохимикатов, гербицидов в сельском хозяйстве, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
37. Требования к квалификации:
агрохимик I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлениям: растениеводство и/или животноводство и (или) ветеринария и стаж работы на должности агрохимика или агронома II категории не менее 3 (трех) лет;
агрохимик II категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлениям растениеводство и (или) животноводство и (или) ветеринария и стаж работы на должности агрохимика или агронома без категории не менее 1 (одного) года или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома или агрохимика без категории не менее 3 (трех) лет;
агрохимик без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлениям: растениеводство и (или) животноводство и (или) ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности агрономия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Мастер буровых работ
38. Должностные обязанности:
управляет буровой установкой, выполняет спуско-подъемные работы при бурении и текущем ремонте наблюдательных скважин;
проводит монтаж, демонтаж, перемещение, подготовку к работе, установку и регулирование буровой установки, планировку и расчистку площадки для ее установки;
осуществляет обслуживание и ремонт бурильного оборудования и инструмента;
подает заявку на необходимое буровое оборудование и прочие;
выполняет все сопутствующие работы при бурении и ремонте наблюдательных скважин, обустройство защитного ограждения, бетонирование прискважинной площадки и другие;
выполняет работы по уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, бурового оборудования, а также по содержанию их в надлежащем состоянии;
соблюдает правила охраны труда и техники безопасности;
несет ответственность за соблюдение правил охраны труда и техники безопасности;
выполняет работу по содержанию и техническому обслуживанию закрепленного автотранспортного средства.

39. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңды;
бұрғылау жұмыстары және жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; бұрғылау қондырғыларын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нұсқаулықтарды, техникалық регламенттерді, әдістемелік және нормативтік құжаттарды; бұрғылау жабдықтары мен механизмдерінің құрылымын, іс-қимыл жасау қағидаларын, пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелері; әртүрлі типтегі (инженерлік-геологиялық, су жинау, мелиоративтік және басқа) бұрғылау жұмыстарын жүргізудің технологиясы мен тәртібі; пайдаланылатын бұрғылау құралдары мен материалдарының түрлері мен ерекшеліктерін; бұрғылау кезіндегі техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидаларын; ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын білуге тиіс.
40. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім.
Мамандығы: бұрғылау жабдықтары мен қондырғыларын пайдалану, бұрғылау ісі, құрылыс, жол және мелиорациялық машиналар мен жабдықтар (немесе бұрғылау жұмыстарына байланысты өзге де сабақтас мамандық).
Біліктілігі: бұрғылау қондырғысының машинисті.
Еңбек өтіліне қойылатын талаптар: тиісті білімі мен (қажет болған жағдайда) рұқсаты (қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша куәлік) болған кезде еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
5 (бесінші)-разрядты суға арналған станоктардың техник-бұрғылаушысы: орта кәсіби білім және 4 (төртінші)-разрядты бұрғышы ретінде кемінде 1-2 (бір – екі) жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
3-параграф. Бұрғылаушы-техник
41. Лауазымдық міндеттері:
су ұңғымаларын барлау және пайдалану кезіндегі бұрғылау жұмыстарына қатысады;
бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандарға қызмет көрсетеді;
бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы жүргізеді;
бұрғылау сапасын және үлгілерді алуды бақылайды;
еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік нормаларының сақталуын қадағалайды.
42. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
кәсіпорынның өндірістік-техникалық қызметін реттейтін өзге де нормативтік-құқықтық актілерді; бұрғылау және гидрогеология негіздерін; су ұңғымаларын бұрғылау технологиясын; бұрғылау жабдықтарын пайдалану қағидаларын; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және экология нормаларын; еңбек, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібін білуге тиіс.

39. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность в сфере буровых работ и недропользования; инструкции, технические регламенты, методические и нормативные документы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту буровых установок; устройство, принцип действия, правила эксплуатации и технического обслуживания бурового оборудования и механизмов; технологию и порядок проведения буровых работ различных типов (инженерно-геологических, водозаборных, мелиоративных и других); виды и свойства используемых буровых инструментов и материалов; правила техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при бурении; правила внутреннего трудового распорядка.
40. Требования к квалификации:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование.
Специальность: эксплуатация бурового оборудования и установок, буровое дело, строительные, дорожные и мелиоративные машины и оборудование (или иная смежная специальность, связанная с буровыми работами).
Квалификация: машинист буровой установки.
Требования к стажу: без предъявления требований к стажу — при наличии соответствующего образования и (при необходимости) допуска (удостоверения по технике безопасности и эксплуатации оборудования).
Техник-буровик станков на воду 5 (пятого) разряда: среднее профессиональное образование и стаж работы бурильщиком 4 (четвертого) разряда не менее 1 (одного) – 2 (двух) лет.
Параграф 3. Техник-буровик
41. Должностные обязанности:
участвует в буровых работах при разведке и эксплуатации водных скважин;
обслуживает буровое оборудование и инструмент;
ведет техническую документацию по буровым работам;
контролирует качество бурения и отбора проб;
несет ответственность за соблюдение норм охраны труда и экологической безопасности.
42. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); основы бурения и гидрогеологии; технологию бурения скважин на воду; правила эксплуатации бурового оборудования; правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.

43. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"ұңғымаларды бұрғылау" немесе соған жақын мамандықтар бойынша орта арнаулы білім; бұрғылау жұмыстары саласында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
5 (бесінші)-разрядты суға арналған станоктардың бұрғылаушы-технигі: орта кәсіби білім және 4 (төртінші)-разрядты бұрғылаушы ретінде кемінде 1-2 (бір – екі) жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
4 (төртінші)-разрядты суға арналған станоктардың техник-бұрғылаушысы: орта кәсіби білім немесе бастапқы кәсіби білім + біліктілікті арттыру, 3 (үшінші)-разрядты бұрғышы ретінде кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
3 (үшінші)-разрядты суға арналған станоктардың техник-бұрғылаушысы: бастапқы кәсіби білім немесе өндірісте оқыту, еңбек өтілі талап етілмейді.
4-параграф. Геодезист
44. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы нысандарына арналған геодезиялық өлшеулер мен түсірілімдер жүргізеді;
жобалық шешімдерді бөлу және жерге көшіру жұмыстарын орындайды;
құрылысжайлардың (бөгеттер, каналдар және басқа) деформацияларын мониторинг жасайды;
далалық журналдарды жүргізеді және деректерді өңдейді;
инженерлік ізденістер мен кадастрлық жұмыстарға қатысады;
инженерлік-техникалық жұмыстарға (өлшеу, объектілерді белгілеу, мониторинг) және құжаттамалық қамтамасыз етуге (карталар, жоспарлар және есептерді дайындау) жауапты, сондай-ақ жабдықтың жай-күйі, нормативтік талаптардың сақталуы және объектідегі қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
45. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
"Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
кәсіпорынның өндірістік-техникалық қызметін реттейтін өзге де нормативтік-құқықтық актілерді; топография, картография, геодезия және маркшейдерлік іс негіздерін; аспаптарды қолдану әдістерін (тахеометрлер, нивелирлер, GPS-қабылдағыштар); геодезия мен жерге орналастыру саласындағы нормативтік құжаттарды; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және экология нормаларын; еңбек, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібін білуге тиіс.
46. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"геодезия және картография" мамандығы бойынша орта арнаулы немесе жоғары білім; жұмыстар саласында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі.
5-параграф. Гидрогеолог
47. Лауазымдық міндеттері:
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауға қатысады;
суармалы жерлерге мониторинг жүргізуге қатысты нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауды қамтамасыз етеді;
далалық гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырады;
далалық материалдардың камералдық өңделуін жүзеге асырады және цифрлық, картографиялық материалдарды жасау мен мониторингтің деректер банкін қалыптастыру бойынша жұмысқа қатысады;
бюджеттік өтінімдерді дайындауға және қалыптастыруға қатысады, оларға есептеулер мен негіздемелер дайындауды қамтамасыз етеді.
тақырыптық және өндірістік есептерді, ұсынымдарды, семинарларды, тренингтер мен мақалаларды дайындауға қатысады;
далалық гидрогеологиялық бақылаулардың уақытында және сапалы орындалуын, сондай-ақ олардың камералдық өңделуін қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.

43. Требования к квалификации: среднее специальное образование по специальности "бурение скважин" или смежным направлениям; стаж работы в области буровых работ не менее 1 года.
Техник-буровик станков на воду 5 (пятого) разряда: среднее профессиональное образование и стаж работы бурильщиком 4 (четвертого) разряда не менее 1-2 (одного – двух) лет.
Техник-буровик станков на воду 4 (четвертого) разряда: среднее профессиональное образование или начальное профессиональное + повышение квалификации, стаж работы бурильщиком 3 (третьего) разряда не менее 1 (одного) года.
Техник-буровик станков на воду 3 (третьего) разряда: начальное профессиональное образование или обучение на производстве без предъявления требований к стажу.
Параграф 4. Геодезист
44. Должностные обязанности:
проводит геодезические измерения и съемку для водохозяйственных объектов;
делает разбивку и вынос в натуру проектных решений;
осуществляет мониторинг деформаций сооружений (плотин, каналов и других);
ведет полевые журналы и обработку данных;
участвует в инженерных изысканиях и кадастровых работах;
несет ответственность за инженерно-технические работы (измерения, разбивка объектов, мониторинг) и документационное обеспечение (подготовка карт, планов и отчетов), за состояние оборудования, соблюдение нормативных требований и безопасность на объекте.
45. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); основы топографии, картографии, геодезии и маркшейдерства, методы использования геодезических приборов (тахеометры, нивелиры, GPS-приемники), нормативные документы в области геодезии и землеустройства; правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.
46. Требования к квалификации: среднее специальное или высшее образование по специальности геодезия и картография и стаж работы в области геодезических работ не менее 1 (одного) года.
Параграф 5. Гидрогеолог
47. Должностные обязанности:
принимает участие в подготовке годовых планов работ по объектам мониторинга;
участвует в разработке нормативных и методических документов, касающихся ведения мониторинга орошаемых земель;
обеспечивает подготовку годовых планов работ по объектам мониторинга;
осуществляет проведение полевых гидрогеологических работ;
осуществляет камеральную обработку полевых материалов и участвует в работе по созданию цифровых, картографических материалов и формированию банка данных мониторинга;
принимает участие в подготовке и формировании бюджетных заявок, обеспечивает подготовку расчетов и обоснований к ним.
участвует в подготовке тематических и производственных отчетов, рекомендаций, семинаров, тренингов и статей;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение полевых гидрогеологических наблюдений и их камеральную обработку.

48. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация, мелиорациялық және мәдени-техникалық жұмыстарды өндіру технологияларын, мелиорациялық жұмыстар мен мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым мен озық тәжірибеге қол жеткізу мәселелері жөніндегі басшылықты, нұсқаулықты, нормативтік және әдістемелік материалдарды, жер заңнамасының негіздерін, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігін білуге тиіс.
49. Біліктілікке қойылатын талаптар: Жоғары санатты гидрогеолог‑маман: гидрогеология мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор және I санатты гидрогеолог‑маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты гидрогеолог-маман: гидрогеология мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор және II санатты гидрогеолог маманы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
II санатты гидрогеолог-маман: гидрогеология мамандығы бойынша жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистр, PhD, бейіні бойынша доктор) және санаты жоқ маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
Санаты жоқ гидрогеолог-маман: мамандығы бойынша жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистр, PhD, бейіні бойынша доктор), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
6-параграф. Гидрогеолог-техник
50. Лауазымдық міндеттері:
далалық гидрогеологиялық жұмыстар мен ізденістер жүргізуді жүзеге асырады;
дала материалдарын камералдық өңдеуді жүзеге асырады және цифрлық, картографиялық материалдарды жасау және мониторингтің деректер банкін қалыптастыру жөніндегі жұмысқа қатысады;
гидрогеологиялық жұмыстарды орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасының сақталуын қамтамасыз етеді;
далалық гидрогеологиялық жұмыстар мен зерттеулерді уақытында және сапалы жүргізуге жауапкершілік артады.
51. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мониторинг және гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу, ұңғымаларды бұрғылау мәселелері бойынша басшылықты, нұсқаулықты, нормативтік және әдістемелік материалдарды, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қағидаларды білуге тиіс.

48. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республике Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологий производства мелиоративных и культурно-технических работ, достижения науки и передового опыта в области мелиоративных работ и использования мелиорированных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
49. Требования к квалификации: Специалистгидрогеолог высшей категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности гидрогеология и стаж работы в должности специалистагидрогеолога I категории не менее 2 (двух) лет;
Специалистгидрогеолог I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности гидрогеология и стаж работы в должности специалиста гидрогеолога II категории не менее 1 (одного) года;
Специалистгидрогеолог II категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, PhD, доктор по профилю по следующей специальности гидрогеология и стаж работы в должности специалиста без категории не менее 1 (одного) года;
Специалистгидрогеолог без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, PhD, доктор по профилю по следующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Техник-гидрогеолог
50. Должностные обязанности:
осуществляет проведение полевых гидрогеологических работ и изысканий;
осуществляет камеральную обработку полевых материалов и участвует в работе по созданию цифровых, картографических материалов и формированию банка данных мониторинга;
обеспечивает соблюдение техники безопасности и охраны труда при выполнении гидрогеологических работ;
несет ответственность за своевременное и качественное проведение полевых гидрогеологических работ и изысканий.
51. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам проведения мониторинга и гидрогеологических работ, бурения скважин, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.

52. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары санатты гидрогеолог-техник: "гидрогеология" мамандығы бойынша орта-арнайы техникалық білім және I санатты техник-гидрогеолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
I санатты гидрогеолог-техник: "гидрогеология" мамандығы бойынша орта-арнайы техникалық білім және IІ санатты техник-гидрогеолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
II санатты гидрогеолог-техник: "гидрогеология" мамандығы бойынша орта-арнайы техникалық білім және санатты жоқ техник-гидрогеолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
Санаты жоқ гидрогеолог-техник: бейіндік мамандық бойынша орта-арнаулы техникалық білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
7-параграф. Гидротехник
53. Лауазымдық міндеттері:
далалық мелиорациялық жұмыстардың жоспарларын әзірлеуге қатысады;
суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйіне, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық құрылысжайлардың, ашық және жабық көлденең кәріз жүйелерінің техникалық жай-күйіне, суару және коллекторлы-кәріздеу арналарындағы теріс процестердің дамуына зерттеу жүргізеді, кәріз жұмысының тиімділігін бағалайды;
суару жүйелеріндегі коллекторлы-кәріздеу ағысының шығыстарын өлшейді;
суару каналдары мен коллекторлы-кәріздеу желісінен жерүсті суларының сынамаларын алады;
далалық жұмыстардың нәтижелерін камералдық өңдеуді жүзеге асырады;
өлшеу құралдары мен су өлшегіш бекеттерге метрологиялық тексеру жүргізуді ұйымдастырады;
суару жүйелеріне түгендеу жүргізуге қатысады;
су пайдалану жоспарларын, суару және суару нормаларын түзетуге қатысады;
су үнемдеу технологияларын енгізуге және суару жүйелерінде суды есепке алу құралдарын жетілдіруге жәрдемдеседі;
тақырыптық есептерді дайындауға қатысады;
барлық далалық жұмыстардың уақытылы және сапалы орындалуы мен зерттеу нәтижелерін камералдық өңдеуге жауапкершілік артады.
54. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық құрылысжайларды техникалық пайдалану саласындағы нормативтік құжаттарды, өлшеу құралдары мен аспаптарын техникалық реттеу мен стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің суды есепке алу жөніндегі ережелерді, жалпы нормаларды, қағидалар мен сипаттамаларды, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.

52. Требования к квалификации:
Техник-гидрогеолог высшей категории: средне-специальное техническое образование по специальности "гидрогеология" и стаж работы в должности техника-гидрогеолога I категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидрогеолог I категории: средне-специальное образование по специальности "гидрогеология" и стаж работы в должности техника-гидрогеолога II категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидрогеолог II категории: средне-специальное образование по специальности "гидрогеология" и стаж работы в должности техника-гидрогеолога без категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидрогеолог без категории: средне-специальное техническое образование по профильной специальности, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Гидротехник
53. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке планов полевых мелиоративных работ;
проводит обследование мелиоративного состояния орошаемых земель, технического состояния гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, систем открытого и закрытого горизонтального дренажа, развития негативных процессов на оросительных и коллекторно-дренажных каналах, оценивает эффективность работы дренажа;
проводит замеры расходов коллекторно-дренажного стока на оросительных системах;
отбирает пробы поверхностных вод из оросительных каналов и коллекторно-дренажной сети;
осуществляет камеральную обработку результатов полевых работ;
организует проведение метрологической поверки средств измерений и водомерных постов;
принимает участие в проведении инвентаризации оросительных систем;
участвует в корректировке планов водопользования, оросительных и поливных норм;
оказывает содействие во внедрении водосберегающих технологий и совершенствовании средств водоучета на оросительных системах;
участвует в подготовке тематических отчетов;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение всех полевых работ и камеральную обработку результатов изысканий.
54. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республике Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные документы в области технической эксплуатации гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, положения государственной системы технического регулирования и стандартизации средств измерений и приборов по водоучету, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.

55. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты инженер-гидротехник (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және бірінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты гидротехник-инженер (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және екінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
II санатты гидротехник-инженер (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ гидротехник-инженер (гидротехник) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
санаты жоқ гидротехник-инженер (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі немесе (гидромелиорация, жерді мелиорациялау және баптау, гидрология) мамандығы бойынша техникалық білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
8-параграф. Гидротехник-техник
56. Лауазымдық міндеттері:
суармалы жерлерге мониторинг жүргізуге қатысты нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
далалық, іздестіру, камералдық, сондай-ақ гидрологиялық және гидрогеологиялық жұмыстарды жүзеге асырады;
далалық материалдардың камералды өңделуін жүзеге асырады;
тақырыптық және өндірістік есептерді, ұсынымдарды дайындауға қатысады;
су құрылысжайларын – бөгеттер, су қоймалары, каналдар, шлюздер, насос станциялары және сумен байланысты басқа объектілерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзыреттер шеңберінде гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздік ережелері мен экологиялық нормаларға сәйкес болуын қамтамасыз етуге жауапты, соның ішінде гидротехникалық құрылысжайлардың қауіптілік кластарын сақтау және төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі бақылауды жүзеге асырады.
57. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация, мелиорациялық және мәдени-техникалық жұмыстарды өндіру технологияларының мәселелері бойынша басшылықты, нұсқаулықты, нормативтік және әдістемелік материалдарды, мелиорациялық жұмыстар мен мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым мен озық тәжірибе жетістіктерін, жер заңнамасының негіздерін, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігін білуге тиіс.

55. Требования к квалификации:
инженер-гидротехник (гидротехник) высшей категории: высшее и (или) послевузовское образование по следующей специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) первой категории не менее 2 (двух) лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) I категории: высшее и (или) послевузовское образование по следующей специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) второй категории не менее 2 (двух) лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) II категории: высшее и (или) послевузовское образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) без категории не менее 1 (одного) года;
инженер-гидротехник (гидротехник) без категории: высшее и (или) послевузовское образование по следующей специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) или техническое образование по специальности (гидромелиорация, мелиорация и рекультивация земель, гидрология) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 8. Техник-гидротехник
56. Должностные обязанности:
участвует в разработке нормативных и методических документов, касающихся ведения мониторинга орошаемых земель;
осуществляет проведение полевых, изыскательских, камеральных, а также гидрологических и гидрогеологических работ;
осуществляет камеральную обработку полевых материалов;
участвует в подготовке тематических и производственных отчетов, рекомендаций;
несет ответственность за эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и обеспечение безопасности гидротехнических сооружений – плотин, водохранилищ, каналов, шлюзов, насосных станций и других объектов, связанных с водой, а также их соответствие Правилам безопасности гидро-технических сооружений и экологическим нормам в рамках полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, включая надзор за соблюдением классов опасности гидро-технических сооружений и предотвращение чрезвычайных ситуаций.
57. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологий производства мелиоративных и культурно-технических работ, достижения науки и передового опыта в области мелиоративных работ и использования мелиорированных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.

58. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары санатты гидротехник-техник: "гидротехник" мамандығы бойынша орта-арнайы техникалық білім және I санатты гидротехник-техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
I санатты гидротехник-техник: "гидротехник" мамандығы бойынша орта-арнайы техникалық білім және ІI санатты гидротехник-техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
II санатты гидротехник-техник: "гидротехник" мамандығы бойынша орта-арнайы білім және санаты жоқ гидротехник-техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
Санаты жоқ гидротехник-техник: бейіндік мамандық бойынша орта-арнайы техникалық білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
9-параграф. Гидролог
59. Лауазымдық міндеттері:
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауға қатысады;
суармалы жерлерге мониторингін жүргізуге қатысты нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауды қамтамасыз етеді;
далалық гидрологиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырады;
далалық материалдардың камералдық өңделуін жүзеге асырады, цифрлық, картографиялық материалдарды жасау және мониторингтің деректер банкін қалыптастыру бойынша жұмысқа қатысады;
бюджеттік өтінімдерді дайындауға және қалыптастыруға қатысады, оларға есептеулер мен негіздемелер дайындауды қамтамасыз етеді;
тақырыптық және өндірістік есептерді, ұсынымдарды, семинарларды, тренингтер мен мақалаларды дайындауға қатысады;
далалық гидрологиялық жұмыстардың уақытында және сапалы орындалуын, сондай-ақ олардың камералдық өңделуін қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
60. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет саласын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді сондай-ақ негізгі қызметпен сабақтас, оның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу жөніндегі отандық және шетелдік тәжірибе, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама, экономика, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, коммуникация мен байланыстың заманауи құралдарын, есептеу техникасын, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды білуге тиіс.

58. Требования к квалификации:
Техник-гидротехник высшей категории: средне-специальное техническое образование по специальности "гидротехник" и стаж работы в должности техника-гидротехника I категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидротехник I категории: средне-специальное образование по специальности "гидротехник" и стаж работы в должности техника-гидротехника II категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидротехник II категории: средне-специальное образование по специальности "гидротехник" и стаж работы в должности техника-гидротехника без категории не менее 1 (одного) года.
Техник-гидротехник без категории: средне-специальное техническое образование по профильной специальности, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Гидролог
59. Должностные обязанности:
принимает участие в подготовке годовых планов работ по объектам мониторинга;
участвует в разработке нормативных и методических документов, касающихся ведения мониторинга орошаемых земель;
обеспечивает подготовку годовых планов работ по объектам мониторинга;
осуществляет проведение полевых гидрологических работ;
участвует в работе по созданию цифровых, картографических материалов и формированию банка данных мониторинга;
принимает участие в подготовке и формировании бюджетных заявок, обеспечивает подготовку расчетов и обоснований к ним;
участвует в подготовке тематических и производственных отчетов, рекомендаций, семинаров, тренингов и статей;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение полевых гидрологических работ и их камеральную обработку.
60. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научно-технические и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.

61. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары санатты гидролог:
гидрология, су ресурстары, гидрометеорология немесе сабақтас мамандықтар бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және II санатты гидролог лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты гидролог:
гидрология, су ресурстары, гидрометеорология немесе сабақтас мамандықтар бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және II санатты гидролог лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
II санатты гидролог:
гидрология, су ресурстары, гидрометеорология немесе сабақтас мамандықтар бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және санаты жоқ гидролог лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1(бір) жыл;
санаты жоқ гидролог:
гидрология, су ресурстары, гидрометеорология бағыты бойынша жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) немесе сабақтас мамандықтар бойынша жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
10-параграф. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
62. Лауазымдық міндеттері:
қауіпсіз еңбек жағдайларын, қолданыстағы заңнаманың, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, өрттен қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормалардың орындалуын бақылайды және қамтамасыз етеді;
жұмысқа жаңадан қабылданғандар, іссапарға келгендер, өндірістік тәжірибе алуға келген студенттердің барлығына еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқамалар өткізеді;
қызметкерлерге қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе және қайталама нұсқамалар жүргізеді, арнайы киім мен басқа да жеке қорғаныс құралдарына өтінімдер дайындайды және олардың берілуіне бақылау жүргізеді;
электр аспаптарының, көлік пен бұрғылау агрегаттарының, механизмдер мен жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын бақылайды;
қызметкерлерді төтенше жағдайлар мен ахуалдар туралы хабарландыру және ол жөнінде ақпарат беруді ұйымдастырады;
ТЖ және АҚ штабының жұмысы туралы есепті деректерді дайындауды жүзеге асырады және белгіленген тәртіппен ұсынады;
ТЖ және АҚ мәселелері бойынша қолданыстағы нормалардың, ережелердің, нұсқаулықтардың, стандарттардың сақталуын мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының нұсқамаларын орындайды.
ҚТ бөлімі бойынша жыл сайынғы өндірістік есепті жасауға қатысады;
еңбек қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі саласындағы қолданыстағы заңнаманы, нұсқаулықтарды, ережелер мен нормаларды сақтау арқылы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.

61. Требования к квалификации:
Гидролог высшей категории:
высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлению гидрология, водные ресурсы, гидрометеорология или смежным специальностям и стаж работы на должности гидролога II категории не менее 2 (двух) лет;
Гидролог I категории:
высшее образование (и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению гидрология, водные ресурсы, гидрометеорология или смежным специальностям и стаж работы на должности гидролога II категории не менее 2 (двух) лет;
гидролог II категории:
высшее образование (и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению гидрология, водные ресурсы, гидрометеорология или смежным специальностям и стаж работы на должности гидролога без категории не менее 1 (одного) года;
гидролог без категории:
высшее образование (и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению гидрология, водные ресурсы, гидрометеорология или смежным специальностям без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Инженер по безопасности и охране труда
62. Должностные обязанности:
контролирует правильность эксплуатации электроприборов, транспорта и буровых агрегатов, механизмов и оборудования;
проводит вводные инструктажи по охране труда со всеми вновь принимаемыми на работу, командированными, студентами, прибывшими на производственную практику;
проводит вводные и повторные инструктажи работников по технике безопасности, подготавливает заявки и осуществляет контроль выдачи спецодежды и других средств индивидуальной защиты;
организует оповещение и информирование работников о чрезвычайных ситуациях и положениях;
осуществляет подготовку и представляет в установленном порядке отчетные данные о работе штаба ЧС и ГО;
выполняет предписания органов государственного надзора и контроля за соблюдением действующих норм, правил, инструкций, стандартов по вопросам ЧС и ГО.
участвует в составлении ежегодного производственного отчета по разделу ТБ;
несет ответственность за безопасные условия труда, выполнение действующего законодательства, инструкций, правил и норм по охране труда и техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной защите.

63. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
еңбекті қорғау мәселелері бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілерді, әдістемелік материалдарды; мекеменің өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымын; қолда бар жабдықтар мен оның жұмыс істеу қағидаттарын; жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеу әдістерін; еңбекті қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды; экономика негіздерін және өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыруды; жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру тәртібін; еңбек заңнамасының негіздерін; ұйымдық техниканы пайдалану ережелерін, компьютерде жұмыс істеуді; еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
64. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: жоғары білім, мамандығы: еңбек қауіпсіздігі, еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік немесе сабақтас бағыттар, еңбек өтіліне қойылатын талаптар: тиісті білімі мен (қажет болған жағдайда) рұқсаты (қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша куәлік) болған жағдайда еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
11-параграф. Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман
65. Лауазымдық міндеттері:
мелиорацияланған жерлерді пайдалану бойынша перспективалық және жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысады;
суару, құрғату және суландыру жүйелерін салу және реконструкциялау, құрғатуды қажет етпейтін жерлерде мәдени-техникалық жұмыстар жүргізу жоспарларын жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
шаруашылық ішіндегі, суландыру, құрғату, суландыру желілерін жөндеуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді ұйымдастырады, оны әзірлеуге мамандандырылған жобалау ұйымдарын тартады;
шаруашылық ішіндегі мелиоративтік желіні тұрақты техникалық жарамдылықта ұстау мақсатында оны жөндеуді және тазалауды қамтамасыз етеді;
мелиорациялық жерлерді пайдалануға қабылдауға, сондай-ақ жерлерді жедел түрде жақсарту жұмыстарына қатысады;
мелиоративтік желі мен гидротехникалық құрылысжайлардың сақталуын қамтамасыз етеді;
қолданыстағы нормалар мен ережелерді сақтай отырып, мелиорациялық машиналар мен суару техникасын сақтауды және пайдалануды ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
далалық мелиоративтік жұмыстардың уақытында және сапалы орындалуын, сондай-ақ олардың камералдық өңделуін қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.

63. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции",
иные нормативные правовые акты, методические материалы по вопросам охраны труда; производственную и организационную структуру учреждения; имеющееся оборудование и принципы его работы; методы изучения условий труда на рабочих местах; организацию труда работы по охране труда; основы экономики и организацию производства, труда и управления; порядок проведения расследования несчастных случаев; основы трудового законодательства; правила эксплуатации оргтехники, работу на компьютере; правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
64. Требования к квалификации:
Уровень образования: высшее образование, специальность: безопасность труда, охрана труда, техническая безопасность или смежные направления, требования к стажу: без предъявления требований к стажу — при наличии соответствующего образования и (при необходимости) допуска (удостоверения по технике безопасности и эксплуатации оборудования).
Параграф 11. Специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель
65. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке перспективных и годовых планов по использованию мелиорированных земель;
составляет планы строительства и реконструкции оросительных, осушительных и обводнительных систем, проведения культурно-технических работ на землях, не требующих осушения, и обеспечивает их выполнение;
организует разработку проектно-сметной документации на ремонт внутрихозяйственной, оросительной, осушительной, обводнительной сети, привлекает к ее разработке специализированные проектные организации;
обеспечивает ремонт и очистку внутрихозяйственной мелиоративной сети в целях поддержания ее в постоянной технической исправности;
участвует в приемке в эксплуатацию мелиоративных земель, а также работ по ускоренному улучшению земель;
обеспечивает сохранность мелиоративной сети и гидротехнических сооружений;
организует хранение и эксплуатацию мелиоративных машин и поливочной техники в соответствии с соблюдением действующих норм и правил;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение полевых мелиоративных работ и их камеральную обработку.

66. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация жөніндегі басшылықты, нұсқаулықты, нормативтік және әдістемелік материалдарды, мелиорациялық және мәдени-техникалық жұмыстарды өндіру технологияларын, мелиорациялық жұмыстар мен мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым мен озық тәжірибе жетістіктерін, жер заңнамасының негіздерін, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігін білуге тиіс.
67. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және бірінші санатты мелиорация жөніндегі маман лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
І санатты жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және екінші санатты мелиорация жөніндегі маман лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
ІІ санатты жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және санатты жоқ мелиорация жөніндегі маман лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
санаты жоқ жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
12-параграф. Инженер-бағдарламашы
68. Лауазымдық міндеттері:
бағдарламалық жасақтаманы орнатуды және қолдауды қамтамасыз етеді;
техниканың ақауларын, пайдаланушылар мен бағдарламалық жасақтаманының қателерін анықтайды;
компьютерлік техниканың, жергілікті желілер мен желілік құрылғылардың үздіксіз жұмысын жасауын қамтамасыз етеді;
компьютерлік техника, бағдарламалық жасақтама, желілік жабдық, антивирустық бағдарламаларды жаңалау бойынша ұсыныстар дайындайды;
жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың жоспарлары мен кестелерін әзірлеуге қатысады;
ақаулықтарды уақтылы анықтау және оларды жою мақсатында жабдықтарға тестілік тексерулер мен профилактикалық қарауларды жүргізеді;
бюджеттік өтінімдерді, мемлекеттік сатып алу жоспарын дайындауға қатысады;
компьютерлік техника, жергілікті желілер, желілік құрылғылар және қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.

66. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республике Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологий производства мелиоративных и культурно-технических работ, достижения науки и передового опыта в области мелиоративных работ и использования мелиорированных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
67. Требования к квалификации:
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель высшей категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по следующей специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации первой категории не менее 2 (двух) лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации второй категории не менее 2 (двух) лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель II категории: высшее образование (и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации без категории не менее 1 (одного) года;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 12. Инженер-программист
68. Должностные обязанности:
обеспечивает установку и сопровождение программного обеспечения;
выявляет неисправности техники, ошибки пользователей и программного обеспечения;
подготавливает предложения по модернизации компьютерной техники, программного обеспечения, сетевого оборудования, антивирусных программ;
принимает участие в разработке планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования;
проводит тестовые проверки и профилактические осмотры оборудования с целью своевременного обнаружения неисправностей и их ликвидации;
участвует в подготовке бюджетных заявок, плана государственных закупок;
несет ответственность за бесперебойную работу компьютерной техники, локальных сетей, сетевых устройств и используемого программного обеспечения.

69. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" заңын;
Ақпараттық технологиялар және цифрландыру саласындағы қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін;
Бағдарламалаудың заманауи тілдері және оларды кәсіби қызметте қолдану: бағдарламалық жүйелерді, дерекқорларды, серверлерді және клиент-серверлік қосымшаларды құру және олардың жұмыс істеу қағидаттарын; веб-әзірлеу, жүйелік және қолданбалы әзірлеуді, сондай-ақ мобильді қосымшаларды әзірлеу технологияларын (қажет болған жағдайда); бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу, жөндеу, интеграциялау және сүйемелдеу құралдары мен әдістерін; БЖ әзірлеу және сүйемелдеу бойынша стандарттарды, регламенттерді және әдістемелік ұсынымдарды; ақпараттық қауіпсіздік және деректерді қорғау негіздерін; жобалау және техникалық құжаттаманы жүргізу қағидаларын; ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын білуге тиіс;
70. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім.
Мамандығы: ақпараттық жүйелер, бағдарламалық жасақтама, қолданбалы информатика, есептеу техникасы және бағдарламалық жасақтама (немесе ақпараттық технологиялар саласындағы өзге де сабақтас мамандық) Біліктілігі: инженер-бағдарламашы.
13-параграф. Инженер-геофизик
71. Лауазымдық міндеттері:
далалық геофизикалық зерттеулерді жүргізеді (ұңғымалардағы каротаждық жұмыстар, электрлік барлау және басқа жұмыстар);
арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып алынған деректерді өңдейді және талдайды;
зерттеу нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы және есептерді дайындауға қатысады;
геофизикалық жұмыстарды жобалауға қатысады;
геофизикалық жабдықтарды қызмет көрсету және баптау жұмыстарын орындайды;
басқа мамандармен (гидрогеологтар, гидротехниктер, гидрологтар және басқалар) өзара әрекеттеседі;
геофизикалық зерттеулерді (ұңғымалық зерттеулерді қоса) жүргізуге, алынған деректерді талдауға, геологиялық есептерді дайындауға, жұмыстардың сапасын бақылауға, сондай-ақ геофизикалық зерттеу әдістемелерін әзірлеу және енгізуге жауапкершілік артады.
72. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өндірістік-техникалық қызметін реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді; геофизика мен гидрогеология негіздерін, далалық және камералдық геофизикалық жұмыстар әдістерін геофизикалық аспаптарды пайдалану ережелерін, еңбекті қорғау, өндірістік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелері мен нормаларын; еңбек, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібі ережелерін білуге тиіс.

69. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "Об информатизации";
Закон Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность в сфере информационных технологий и цифровизации;
Современные языки программирования и их применение в профессиональной деятельности: принципы построения и функционирования программных систем, баз данных, серверов и клиент-серверных приложений; технологии веб-разработки, системной и прикладной разработки, а также разработки мобильных приложений (при необходимости); средства и методы тестирования, отладки, интеграции и сопровождения программного обеспечения; стандарты, регламенты и методические рекомендации по разработке и сопровождению ПО; основы информационной безопасности и защиты данных; правила ведения проектной и технической документации; правила внутреннего трудового распорядка;
70. Требования к квалификации:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование.
Специальность: информационные системы, программное обеспечение, прикладная информатика, вычислительная техника и программное обеспечение (или иная смежная специальность в области информационных технологий) Квалификация: инженер-программист.
Параграф 13. Инженер-геофизик
71. Должностные обязанности:
проводит полевые геофизические исследования (каротажные работы в скважинах, электроразведка и другое);
обрабатывает и интерпретирует полученные данные с использованием специализированного программного обеспечения;
принимает участие в подготовке технической документации и отчетов по результатам исследований;
участвует в проектировании геофизических работ;
обслуживает и настраивает геофизические оборудования;
взаимодействует с другими специалистами (гидрогеологами, гидротехниками, гидрологами и другими);
несет ответственность за проведение геофизических исследований (включая скважанные), анализ полученных данных, составление геологических отчетов, контроль качества работ, а также разработку и внедрение методик геофизических исследований.
72. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); основы геофизики и гидрогеологии, методы полевых и камеральных геофизических работ, правила эксплуатации геофизических приборов, правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.

73. Біліктілікке қойылатын талаптар:
геофизика мамандығы бойынша жоғары білім; геофизикалық зерттеулер саласында кемінде 2 (екі) жыл жұмыс өтілі.
14-параграф. Инженер-топограф
74. Лауазымдық міндеттері:
жергілікті жерде топографиялық түсірілімдер мен өлшеулер жүргізеді;
топографиялық карталар мен жоспарларды құрастырады және жаңартады;
деректерді ГИС-технологиялар және CAD бағдарламалары арқылы өңдейді;
есептер мен жобалық құжаттаманы дайындауға қатысады;
орындалған жұмыстардың сапасын бақылайды;
су шаруашылығы нысандары үшін инженерлік ізденістерге қатысады;
зерттелетін аумақтың топографиялық жоспарларын іздеу және таңдау, инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізуге қажетті басқа да ақпаратты ашық көздер мен картографиялық сервистерден алу, зерттелетін аумақтың қаншалықты зерттелгендігін анықтау және осы материалдарды (олардың ескіру мерзімін ескере отырып) тиісті тапсырмаларды шешуде қолдану мүмкіндігін қамтамасыз етуге жауапты, сондай-ақ инженерлік-геодезиялық іздестірулер кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау және топографо-геодезиялық жұмыстарды жүргізу саласындағы нормативтік-техникалық және нұсқаулық құжаттарды сақтау мен қолдануды жүзеге асыруға жауапкершілік артады.
75. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
кәсіпорынның өндірістік-техникалық қызметін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерді; топография, картография және геодезия негіздерін; топографиялық түсірістің заманауи әдістерін (тахеометрия, GPS-технологиялар және т.б.); ГИС бағдарламалық жасақтамасын (ArcGIS, QGIS) және CAD (AutoCAD) құралдарын; геодезия мен жерге орналастыру саласындағы нормативтік құжаттарды; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау қағидаларын, әкімшілік және азаматтық заңнаманың негіздерін; ішкі еңбек тәртібін білуге тиіс.
76. Біліктілікке қойылатын талаптар: "геодезия және картография", "жер кадастры және жерге орналастыру" мамандықтары бойынша жоғары білім; топографо-геодезиялық жұмыстар саласында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
15-параграф. Комендант
77. Лауазымдық міндеттері:
ғимараттарды, сондай-ақ оларға жататын құрылысжайлар мен қоршаған аумақты тиісті тәртіппен күтіп ұстау бойынша жұмыстарға қатысады;
тазалауды ұйымдастырады және ғимараттың ішкі бөлмелерінде тазалықтың сақталуын қадағалайды;
оның қарамағындағы мүліктің сақталуын және ақаусыз күйде ұсталуын қамтамасыз етеді;
әкімшілік-басқару персоналына арналған кеңсе және шаруашылық тауарларды қоймадан беру үшін өтінімдер жинайды;
есік-терезелер, құлыптар, жалюздер, үй-жайлар мен ғимараттардың техникалық жай-күйіне мерзімді тексеру жүргізеді;
ұйым қызметкерлеріне кеңсе керек-жарақтарын, қосалқы жұмысшылар мен тазалаушыларға құрал-саймандар, шаруашылық қызмет көрсету заттарын алып береді және тиісті есепке алуды жүзеге асырады;
өзіне сеніп тапсырылған мүлікті сақтау және оны дұрыс жағдайда ұстауға жауапкершілік артады.

73. Требования к квалификации:
высшее образование по специальности геофизика и стаж работы в области геофизических исследований не менее 2 (двух) лет.
Параграф 14. Инженер-топограф
74. Должностные обязанности:
проводит топографические съемки и измерения на местности;
составляет и обновляет топографические карты и планы;
обрабатывает данные с использованием ГИС-технологий и CAD-программ;
принимает участие в подготовке отчетов и проектной документации;
контролирует качество выполненных работ;
участвует в инженерных изысканиях для водохозяйственных объектов;
несет ответственность за осуществление поиска и подбора топографических планов исследуемой территории выполнения инженерных изысканий и другой информации из открытых источников и картографических сервисов, определение степени изученности исследуемой территории выполнения инженерных изысканий и возможность использования этих материалов (с учетом срока их давности) для решения соответствующих задач, выполнения геодезических работ при инженерно-геодезических изысканиях и нормативно-технические и руководящие документы в области производства топографо-геодезических работ.
75. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-техническую деятельность предприятия (организации); основы топографии, картографии и геодезии, современные методы топографической съемки (тахеометрия, GPS- технологии и др.), программное обеспечение для ГИС (ArcGIS, QGIS) и CAD (AutoCAD), нормативные документы в области геодезии и землеустройства; правила и нормы по охране труда, промышленной безопасности, пожарной безопасности и охране окружающей среды; основы трудового, административного и гражданского законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.
76. Требования к квалификации: высшее образование по специальности геодезия и картография, земельный кадастр и землеустройство; стаж работы в области топографо-геодезических работ не менее 2 (двух) лет.
Параграф 15. Комендант
77. Должностные обязанности:
принимает участие в работах по содержанию зданий, а также относящихся к ним строений и окружающей территории в надлежащем порядке;
организует проведение уборки и следит за соблюдением чистоты во внутренних помещениях здания;
производит сбор заявок на отпуск со склада канцелярских и хозяйственных товаров предназначенных для административно-управленческого персонала;
производит периодический осмотр технического состояния дверей, окон, замков, жалюзи, помещений и зданий;
получает и выдает работникам организации канцелярские принадлежности подсобным рабочим и уборщикам инвентарь, предметы хозяйственного обслуживания и осуществляет соответствующий учетҢ
несет ответственность за сохранностью и содержание в исправном состоянии имущества, находящегося в его ведении.

78. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" заңын;
ұйымның ішкі еңбек тәртібінің ережелерін; ғимараттарды, үй-жайларды және инженерлік жүйелерді пайдалану тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер және өзге де құжаттарды білуге тиіс;
79. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік немесе орта арнайы білім. Мамандығы: ғимараттар мен құрылысжайларды пайдалануды ұйымдастыру, жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу, менеджмент, нысандарды басқару, пайдалану және шаруашылық қызмет көрсетумен байланысты өзге де сабақтас мамандықтар. Біліктілігі: комендант (немесе әкімшілік-шаруашылық бөлімінің маманы). Жұмыс өтілі: бейіндік білім болған жағдайда еңбек өтіліне талаптар қойылмайды; бейіндік білім болмаған жағдайда әкімшілік-шаруашылық қызмет саласында жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл.
16-параграф. Қойма меңгерушісі
80. Лауазымдық міндеттері:
тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату бойынша қойманың жұмысын ұйымдастырады;
жиналатын тауарлық-материалдық құндылықтардың сақталуын, сақтау режимдерінің, бухгалтерлік құжаттарды ресімдеу және тапсыру тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
тауарлық-материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізуге қатысады;
қойма операциялары мен белгіленген есептіліктің бухгалтерлік есебін жүргізеді;
қоймада сақталатын тауарлық-материалдық құндылықтардың қауіпсіздігін, сақтау режимдерінің сақталуын, бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу және тапсыру тәртібінің орындалуын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
81. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" заңын;
қойма шаруашылығын ұйымдастыру мәселелері бойынша өзге де нормативтік-техникалық материалдарды; тауар-материалдық құндылықтарды сақтау шарттарын; тауар-материалдық құндылықтардың түрлері, мөлшері, маркалары, сұрыптылығы және өзге де сапалық сипаттамалары және олардың шығыстарының нормаларын; тауар-материалдық құндылықтарды сақтау және қоймада ұстау тәртібін, оларды есепке алу бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды; экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқарудың негіздерін; еңбек заңнамасын; ішкі еңбек тәртібі ережелерін; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін; өрт қауіпсіздігі талаптары және қойма мен логистикалық қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; тауар-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау, өткізу және босату қағидаларын; қоймада сақтау, есепке алу, түгендеу және есептілік нормаларын; қоймалық, тауарға ілеспе және есепке алу құжаттамасын рәсімдеу тәртібін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын, қоймадағы өртке қарсы және санитарлық қауіпсіздік ережелері мен нормаларын; қойма шаруашылығы мен логистиканы ұйымдастыру негіздерін; қойма жабдықтары мен тиеу-түсіру тетіктерін пайдалану қағидаларын; ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын; еңбек заңнамасының және іскерлік қарым-қатынастың негіздерін білуге тиіс. Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім, логистика, экономика, бухгалтерлік есеп, сақтауды ұйымдастыру және қойма шаруашылығы саласына артықшылық беріледі.

78. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
правила внутреннего трудового распорядка организации; нормативные правовые акты и иные документы, регулирующие порядок эксплуатации зданий, помещений и инженерных систем;
79. Требования к квалификации:
Уровень образования: техническое и профессиональное или среднее специальное образование. Специальность: организация эксплуатации зданий и сооружений, техническое обслуживание и ремонт оборудования, менеджмент, иные смежные специальности, связанные с администрированием, эксплуатацией объектов и хозяйственным обслуживанием. Квалификация: комендант (или специалист по административно-хозяйственной части). Стаж работы: без предъявления требований к стажу – при наличии профильного образования; при отсутствии профильного образования – стаж работы не менее 1 года в сфере административно-хозяйственной деятельности.
Параграф 16. Заведующий складом
80. Должностные обязанности:
организует работу склада по приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей;
участвует в проведении инвентаризации товарно-материальных ценностей;
ведет бухгалтерский учет складских операций и установленной отчетности;
несет ответственность за сохранностью складируемых товарно-материальных ценностей, соблюдение режимов хранения, порядка оформления и сдачи бухгалтерских документов.
81. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учҰте и финансовой отчҰтности";
иные нормативно-технические материалы по вопросам организации складского хозяйства; условия хранения товарно-материальных ценностей; виды, размеры, марки, сортность и иные качественные характеристики товарно-материальных ценностей и нормы их расходы; порядок хранения и складирования товарно-материальных ценностей, положения и инструкции по их учету; основы экономики, организации производства, труда и управления; трудовое законодательство; правила внутреннего трудового распорядка; правила безопасности и охраны труда; требования пожарной безопасности и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие складскую и логистическую деятельность; правила приҰма, хранения, перемещения и отпуска товарно-материальных ценностей; нормы складского хранения, учҰта, инвентаризации и отчетности; порядок оформления складской, товаросопроводительной и учетной документации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, противопожарной и санитарной безопасности на складе; основы организации складского хозяйства и логистики; правила эксплуатации складского оборудования и погрузочно-разгрузочных механизмов; правила внутреннего трудового распорядка; основы трудового законодательства и делового общения. Уровень образования: техническое и профессиональное образование, приоритетно – в области логистики, экономики, бухгалтерского учҰта, организации хранения и складского хозяйства.

82. Біліктілік талаптары:
Білімі орта-арнайы немесе жоғары келесі мамандықтар бойынша: логистика, экономика, бухгалтерлік есеп, қойма шаруашылығы немесе сабақтас мамандықтар. Тиісті білім болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді. Мамандығы: бухгалтерлік есеп және аудит (экономика) қойма шаруашылығы және логистика мен тауарлық-материалдық құндылықтарды басқарумен байланысты өзге де сабақтас мамандықтар.
Қызмет өтеліне қойылатын талаптар: қойма немесе қойма немесе логистика саласында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс — не болмаса, тиісті білімі және (қажет болған жағдайда) қауіпсіздік техникасы мен қойма ісі бойынша куәліктері (рұқсат құжаттары) бар үміткерлерге жұмыс өтеліне талап қойылмайды.
Қойма меңгерушісі лауазымына тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орташа кәсіптік) білімі және белгіленген бағдарлама бойынша арнаулы даярлығы бар адам тағайындалады, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
17-параграф. Механик
83. Лауазымдық міндеттері:
бұрғылау жабдықтарын, арнайы машиналар мен автокөлік құралдарын диагностикалауды, техникалық тексеруді жүргізеді;
арнайы машиналар мен автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді жоспарлайды және жүргізеді;
техниканы жоспарлы-алдын алу және ағымдағы жөндеу кестесін жасайды;
көлік құралдарына жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер жасайды;
техникалық және есептік құжаттарды жасайды;
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтайды;
бұрғылау жабдығының, арнайы техниканың және автокөліктердің барлық регламенттік процедураларының, сондай-ақ еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
84. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
машиналарды, жабдықтар мен көлік құралдарын техникалық пайдалануды, жөндеуді және оларға қызмет көрсетуді реттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; автокөлік құралдарын, бұрғылау жабдықтары мен арнайы техниканы пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету бойынша басшылықты, нұсқаулықты, нормативтік және әдістемелік материалдарды; ұйымның балансындағы машиналардың, механизмдер мен жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, құрылысы, жұмыс қағидаттарын, оларды пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын; өндірістік процестерді механикаландырудың заманауи технологиялары мен әдістерін; техниканы пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы, есепке алу мен есептілікті жүргізу тәртібін; техника мен жабдықпен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын; еңбек заңнамасының негіздерін; ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуге тиіс.

82. Квалификационные требования:
Образование средне-специальное или высшее по специальностям: логистика, экономика, бухгалтерский учет, складское хозяйство или смежные. Стаж работы не требуется при наличии соответствующего образования. Специальность: бухгалтерский учҰт и аудит (экономика) складское хозяйство и иные смежные специальности, связанные с логистикой и управлением товарно-материальными ценностями.
Требования к стажу: не менее 1 года опыта работы в складской или логистической сфере — либо без предъявления требований к стажу при наличии соответствующего образования и (при необходимости) удостоверений (допусков по технике безопасности и складскому делу).
На должность заведующего складом назначается лицо, имеющее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и специальная подготовка по установленной программе без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 17. Механик
83. Должностные обязанности:
проводит диагностику, технические осмотры бурового оборудования, специальных машин и автотранспортных средств;
планирует и проводит техобслуживание специальных машин и автотранспортных средств;
составляет график планово-предупредительного и текущего ремонта техники;
составляет заявки на покупку материалов и запчастей, которые требуются для проведения ремонтных работ транспортных средств;
составляет технические и отчетные документы;
несет ответственность за соблюдением всех регламентных процедур бурового оборудования, специальных машин и автотранспортных средств, правил по охране труда и техники безопасности.
84. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие техническую эксплуатацию, ремонт и обслуживание машин, оборудования и транспортных средств; руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по эксплуатации, техническому обслуживанию автотранспортных средств, бурового оборудования и специальной техники; технические характеристики, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и обслуживания машин, механизмов и оборудования, находящихся на балансе организации; современные технологии и методы механизации производственных процессов; порядок ведения технической документации, учета и отчетности по эксплуатации техники; нормы и правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности при работе с техникой и оборудованием; основы трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка.

85. Еңбек өтіліне қойылатын талаптар: тиісті білімі мен (қажет болған жағдайда) рұқсаты (қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша куәлік) болған кезде еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
Білім деңгейі: Техникалық және кәсіптік білім.
18-параграф. Су ресурстары мен суды пайдалану жөніндегі маман
86. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы жүйелерін жобалауға және пайдалануға қатысады, гидротехникалық және су шаруашылығы құрылысжайларын салу және пайдалану кезінде есептерді, негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы дайындайды;
суармалы жүйелерде суды есепке алу мен суды бөлуді ұйымдастырады;
су пайдалану және су бұру нысандарын жобалау үшін қажетті бастапқы деректерді айқындау бойынша далалық іздестірулер жүргізуді қамтамасыз етеді;
су ресурстары мен су шаруашылығы жүйелерінің жай-күйін мониторингілеу және бағалау бойынша жұмыстарды орындайды;
су нысандарын пайдалану және қорғау бойынша нормативтік актілерді, ережелер мен есептерді әзірлеуге қатысады;
су заңнамасының және су ресурстарын қорғау қағидаларының сақталуын тексеруді, табиғи сулардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, су пайдаланушылар арасындағы қатынастарды реттеуге қатысады;
далалық іздестіру жұмыстарын уақытында және сапалы орындауға, сондай-ақ олардың камералдық өңделуін қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
87. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, далалық іздестіру жұмыстарын жүргізу саласындағы нормативтік және әдістемелік құжаттарды, ұңғылау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу технологиясын, су ресурстарын пайдалану саласындағы ғылым мен озық тәжірибе жетістіктерін, жұмыстың негізгі қағидаттары мен қолданылатын өлшеу аспаптарының сипаттамаларын, жалпы нормалар, қағидалар мен сипаттамаларды, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.
88. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман: (су ресурстары және су пайдалану) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және бірінші санатты су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санаттағы су ресурстары және су пайдалану бойынша маман: (су ресурстары және су пайдалану) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және екінші санаттағы су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
II санатты су ресурстары және су пайдалану бойынша маман: (су ресурстары және су пайдалану) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор және санаты жоқ су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
санаты жоқ су ресурстары және су пайдалану жөніндегі маман: (су ресурстары және су пайдалану) мамандығы бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистр, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор немесе (су ресурстары және су пайдалану) мамандығы бойынша техникалық (арнаулы орта) білім жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.

85. Требования к стажу: без предъявления требований к стажу - при наличии соответствующего образования и (при необходимости) допуска (удостоверения по технике безопасности и эксплуатации оборудования).
Уровень образования: Техническое и профессиональное образование.
Параграф 18. Специалист по водным ресурсам и водопользованию
86. Должностные обязанности:
участвует в проектировании и эксплуатации водохозяйственных систем, выполняет подготовку расчетов, обоснований и проектно-сметной документации при строительстве и эксплуатации гидротехнических и водохозяйственных сооружений;
организует водоучет и распределение воды на орошаемых системах;
обеспечивает проведение полевых изысканий по определению исходных данных, необходимых для проектирования объектов водопользования и водоотведения;
выполняет работы по мониторингу и оценке состояния водных ресурсов и водохозяйственных систем;
участвует в разработке нормативных актов, положений и отчетов по использованию и охране водных объектов;
осуществляет проверку соблюдения водного законодательства и правил охраны водных ресурсов, контроль за использованием природных вод, участвует в регламентации отношений между водопользователями;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение полевых изыскательских работ и их камеральную обработку.
87. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные и методические документы в области проведения полевых изыскательских работ, организацию и технологию проведения проходческих работ, достижения науки и передового опыта в области использования водных ресурсов, основные принципы работы и характеристики применяемых измерительных приборов, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.
88. Требования к квалификации:
специалист по водным ресурсам и водопользованию высшей категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию первой категории не менее 2 (двух) лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию второй категории не менее 2 (двух) лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию II категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию без категории не менее 1 (одного) года;
специалист по водным ресурсам и водопользованию без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующей специальности водные ресурсы и водопользование) или техническое (среднее специальное) образование по специальности (водные ресурсы и водопользование) без предъявления требований к стажу работы.

19-параграф. Техник-құрылысшы
89. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы кешені нысандары бойынша құрылыс және жөндеу жұмыстарын жоспарлауды, үйлестіруді және қадағалауды жүзеге асырады;
су шаруашылығы нысандарында құрылыс және жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады және бақылайды (жобалық құжаттамаға, нормативтер мен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін);
мерзімдердің, бюджет пен материалдар мен жұмыстар сапасының сақталуын бақылайды; объектідегі қосалқы мердігерлер мен жұмысшыларды үйлестіреді;
геофизик-инженерлермен, гидрогеологтармен, жобалық ұйымдармен, тапсырыс берушілермен және қадағалаушы органдармен өзара әрекеттеседі;
орындалған жұмыстарды қабылдауға, тексеру актілерін және техникалық құжаттаманы дайындауға қатысады;
объектідегі инженерлік коммуникациялар мен жабдықтың пайдаланылуын және техникалық жағдайын бақылайды;
еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
объектідегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге, жұмыс орындарын дайындау бойынша техникалық шараларды орындауға, нұсқаулықтарды өткізуді жүргізуге, сондай-ақ әсіресе өз жұмыс учаскесінде осы нормалардың орындалуына тікелей жауап бере отырып, жарақаттар мен апаттардың алдын алу үшін электр қондырғылар мен тәуекелдерді басқару бөлігінде Қауіпсіздік техникасы ережелерін, сақтау арқылы жауапкершілік артады.
90. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін; құрылыс-монтаж жұмыстары кезінде техникалық реттеу бойынша негізгі ережелер мен талаптарды; гидротехникалық құрылысжайларды салу технологияларын; құрылыс жабдықтарын пайдалану қағидаларын; жобалық құжаттаманы, сызбаларды, чертеждерді оқи білу дағдыларын; еңбекті қорғау және табиғатты қорғау қызметі бойынша нормативтік базаны; су шаруашылығы жобалау және құрылыс жүргізудің негізгі әдістемелерін; жобаның қажеттілігіне қарай топография мен геодезия негіздерін; еңбек жоспарлауын, ұйымдастыруын, сапаны бақылауды, құжаттаманы жүргізу мен есептілікті; еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
91. Біліктілік талаптары:
мамандығы бойынша жоғары немесе орта арнайы білімі: құрылыс немесе азаматтық құрылыс, су шаруашылығы құрылысы, жерге орналастыру, су нысандары инженериясы; су шаруашылығы жобаларында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесі болуы.

Параграф 19. Техник-строитель
89. Должностные обязанности:
осуществляет планирование, координацию и надзор за строительными и ремонтными работами в рамках объектов водохозяйственного комплекса;
организует и контролирует проведение строительных и ремонтных работ на водохозяйственных объектах (соблюдение проектной документации, нормативов и требований безопасности);
контролирует соблюдение сроков, бюджета и качества материалов и работ; координирует субподрядчиков и рабочих на объекте;
взаимодействует с инженерами-геофизиками, гидрогеологами, проектными организациями, заказчиками и контролирующими органами;
принимает участие в приемке выполненных работ, подготовке актов освидетельствования и технической документации;
контролирует эксплуатацию и техническое состояние инженерных коммуникаций и оборудования на объекте;
обеспечивает соблюдение требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды;
несет ответственность за обеспечение безопасности и охраны труда на объекте, выполнение технических мероприятий по подготовке рабочих мест, проведение инструктажей, а также соблюдение Правил техники безопасности, особенно в части электроустановок и управления рисками, чтобы предотвратить травматизм и несчастные случаи, напрямую отвечая за выполнение этих норм на своем участке работ.
90. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, основные положения и требования технического регулирования при проведении строительных и монтажных работ, знание технологий возведения гидротехнических сооружений, правила эксплуатации строительного оборудования; навыки чтения проектной документации, схем, чертежей, знание нормативной базы по охране труда и природоохранной деятельности; основные методики водохозяйственного проектирования и строительства; основы топографии и геодезии по мере необходимости участников проекта; планирование, организацию труда, контроля качества, ведения документации и отчетности; основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
91. Требования к квалификации:
высшее или среднее специальное образование по специальности: строительное или гражданское строительство, водохозяйственное строительство, землеустройство, инженерия водных объектов; опыт работы в водохозяйственных проекта не менее 1 (одного) года.

20-параграф. Топырақтанушы
92. Лауазымдық міндеттері:
аумақтардың топырақтарын зерттеу бойынша жұмыстарды орындайды;
топырақ контурының шекараларын, топырақтың негізгі сипаттамалары мен қасиеттерін анықтайды;
бейіндік үлгілерді, қышқылдық пен тұздылықты анықтауға арналған үлгілерді алуды орындайды;
жоспарлы-картографиялық материалдар кешенін, топырақ очеркін, аналитикалық жоспарды құрады;
жерлерді түбегейлі жақсарту, топырақтың әлеуетті құнарлылығына сәйкес ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін арттыру және тыңайтқыштарды қолдану бойынша ұсынымдар әзірлейді;
технологиялық регламенттердің, қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жөніндегі заңнама талаптарының, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
далалық топырақ-мелиорациялық жұмыстарды дайындайды және жүргізілуін ұйымдастырады;
учаскелік қызметтер ұсынатын далалық материалдардың сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
далалық топырақ-мелиорациялық жұмыстарды жүргізуге қатысады;
аудан бірлестігі мен шаруашылықтарында ұйымдастырушылық-технологиялық басшылықты жүзеге асырады;
шаруашылықтарда топырақтың құнарлылығын сақтау мен арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
қызмет көрсететін аймақтың ауыл шаруашылығы алқаптарын агрохимиялық зерттеп-қарауды ұйымдастырады, талдау үшін топырақ үлгілерін алуға қатысады;
талдаулардың сапалы әрі уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді;
ғылыми жетістіктерді, озық тәжірибені және топырақты талдаудың жаңа әдістерін зерттейді және өндіріске енгізеді;
еңбекті ғылыми-техникалық ұйымдастыруды енгізуге, еңбекақы төлеу туралы қолданыстағы ережелерді тиімді қолдануға ықпал етеді;
белгіленген құжаттаманы жүргізу, есепке алу және есептілік;
шаруашылықтармен шарттар жасасуға, өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге, агрохимиялық картограммаларды жасауға қатысады;
қоршаған ортаны қорғау ережелері, еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғаудың ережелері мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
далалық топырақтық жұмыстардың уақытында және сапалы орындалуын, сондай-ақ олардың камералдық өңделуін қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
93. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, суармалы жерлер мен далалық зерттеулерге мониторинг жүргізу әдістері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.

Параграф 20. Почвовед
92. Должностные обязанности:
выполняет работы по почвенному обследованию территорий;
определяет границы почвенных контуров, основные характеристики и свойства почв;
выполняет отбор профильных образцов, образцов на кислотность и засоленность;
составляет комплекс планово-картографических материалов, почвенный очерк, аналитический план;
разрабатывает рекомендации по коренному улучшению земель, повышению продуктивности сельскохозяйственных культур в соответствии с потенциальным плодородием почв и по применению удобрений;
обеспечивает соблюдение технологических регламентов, требований законодательства по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности;
осуществляет организационно-технологическое руководство в объединении и в хозяйствах района;
разрабатывает мероприятия по поддержанию и повышению плодородия почв в хозяйствах и обеспечивает их выполнение;
организует и участвует в агрохимическом обследовании сельскохозяйственных угодий обслуживаемой зоны, отборе образцов почв для анализа;
обеспечивает качество и своевременность выполнения анализов;
изучает и внедряет в производство достижения науки, передовой опыт и новые методы анализа почв;
способствует внедрению научно-технической организации труда, эффективному применению действующих положений об оплате труда;
ведение установленной документации, учет и отчетность;
участвует в заключение договоров с хозяйствами, разработке производственных программ, в составлении агрохимических картограмм;
обеспечивает соблюдение правил охраны окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда;
несет ответственность за своевременное и качественное выполнение полевых почвенных работ и их камеральную обработку.
93. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республике Казахстан;
Водный кодекс Республики Казахстан;
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по методам проведения мониторинга орошаемых земель и полевых исследований, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.

94. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
II санатты топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
санаты жоқ топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
21-параграф. Химик
95. Лауазымдық міндеттері:
топырақ пен суға зертханалық талдау жүргізеді, зерттеу нәтижелерін өңдейді;
зерттеулер, экспресс-талдаулар жүргізуді ұйымдастырады, жаңа әдістерді сынақтан өткізеді, зертханалық қондырғылар мен жабдықтарды жұмысқа дайындайды;
ішкі құжаттаманы, журналдарды, сынамаларды сынауды, жұмыс журналдарын, сынақ хаттамаларын жүргізеді;
аккредиттеу шарттарының талаптарына сәйкес сынақтардың уақтылы, сапалы және дұрыс жүргізілуін қамтамасыз етеді;
сынақ жабдықтары мен өлшеу құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды;
оған бекітілген жабдыққа қызмет көрсетеді, сынақ жүргізу кезінде жабдықтар мен өлшеу құралдарының жарамдылығын бақылайды;
орындалған зерттеулердің нәтижелері бойынша есептер жасауға қатысады;
аккредиттеу талаптарына сәйкес зертхана сынақтарын уақытында, сапалы және сенімді орындауға жауапкершілік артады.
96. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңын;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сынақ зертханаларына қойылатын техникалық реттеу мен аккредиттеудің негізгі ережелері мен талаптарын, сынақ жабдықтары мен өлшеу құралдарын, оларды пайдалану қағидаларын, қоршаған орта нысандарына және оларды сынау әдістеріне арналған нормативтік құжаттардың талаптарын, жеке қорғану құралдарымен жұмыс істеу қағидаларын, сынау нәтижелерін өңдеу, ресімдеу, зертханалық зерттеулер жүргізу әдістері бойынша нормативтік, әдістемелік және басқа да басшылық материалдар, кеңестер мен нұсқаулықтар, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларын білуге тиіс.

94. Требования к квалификации:
почвовед высшей категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлению растениеводство и стаж работы не менее 2 (двух) лет;
почвовед I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлению растениеводство и стаж работы не менее 2 (двух) лет;
почвовед II категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлению растениеводство и стаж работы не менее 1 (одного) лет;
почвовед без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по следующему направлению растениеводство без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 21. Химик
95. Должностные обязанности:
проводит лабораторные анализы почв и воды, обработку результатов исследований;
организует проведение исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов, подготовку лабораторных установок и оборудования к работе;
ведет внутреннюю документацию, составление журналов, испытаний проб, рабочих журналов, протоколов испытаний;
соблюдает правила технической эксплуатации испытательного оборудования и средств измерений;
обслуживает закрепленное за ним оборудование, следит за исправностью оборудования и средств измерений при проведении испытаний;
принимает участие в составлении отчетов по результатам выполненных исследований;
несет ответственность за своевременное, качественное и достоверное проведение лабораторных испытаний в соответствии с требованиями условий аккредитации.
96. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, основные положения и требования технического регулирования и аккредитации, предъявляемые к испытательным лабораториям, испытательное оборудование и средства измерения, правила их эксплуатации, требования нормативных документов на объекты окружающей среды и на методы их испытаний, правила обращения со средствами индивидуальной защиты, обработку, оформление результатов испытаний, нормативные, методические и другие руководящие материалы, указания и инструкции по методам проведения лабораторных исследований, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.

97. Біліктілікке қойылатын талаптар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты химик: жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және бірінші санатты химик лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты химик: жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және екінші санатты химик лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
II санатты химик: жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және санаты жоқ химик лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
санаты жоқ химик: жоғары білім (және (немесе) бакалавр, магистратура, философия PhD докторы, бейіні бойынша доктор) және химия мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
22-параграф. Эколог
98. Лауазымдық міндеттері:
мониторинг нысандары бойынша жылдық жұмыс жоспарларын дайындауға қатысады;
мелиорациялық зерттеу жүргізуге қатысады;
суармалы жерлердің ирригациялық-шаруашылық жағдайларын зерделейді, тыңайтқыштар мен қорғау құралдарын қолданудың мелиорациялық іс-шараларына бағалау жүргізеді;
топырақ, жерүсті және жерасты суларына зерттеулер жүргізеді, олардың ластану себептерін анықтайды;
суармалы жерлерде жағымсыз инженерлік-геологиялық процестердің дамуын бағалауға қатысады;
геоэкологиялық зерттеулер, экспресс-талдаулар жүргізуді, жаңа әдістерді сынақтан өткізуді, аспаптар мен жабдықтарды жұмысқа дайындауды ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді;
бақылау нәтижелеріне камералдық өңдеуді жүргізеді;
картографиялық материалдар мен тақырыптық есептерді жасауға қатысады;
геоэкологиялық бақылаулар мен зерттеулер жүргізу кезінде нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
далалық іздестіру жұмыстарын уақытында және сапалы орындауға, олардың камералдық өңделуін жүргізуге және қоршаған ортаны қорғау заңнамасының сақталуын қамтамасыз етуге жауапкершілік артады.
99. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңды;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңды;
100. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары санатты эколог: (экология, қоршаған ортаны қорғау, табиғатты пайдалану, биология, химия, геоэкология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
I санатты эколог: (экология, қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалану, биология, химия, геоэкология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және жұмыс өтілі кемінде 2 (екі) жыл;
II санатты Эколог: (экология, қоршаған ортаны қорғау, табиғатты пайдалану, биология, химия, геоэкология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтілі кемінде 1 (бір) жыл;
Санаты жоқ эколог:
(экология, қоршаған ортаны қорғау, табиғатты пайдалану, биология, химия, геоэкология) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.

97. Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
химик высшей категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю и стаж работы в должности первой категории химика не менее 2 (двух) лет;
химик I категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю и стаж работы в должности химика второй категории не менее 1 (одного) года;
химик II категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю и стаж работы в должности химика без категории не менее 1 (одного) года;
химик без категории: высшее образование и (или) бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю по специальности химия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 22. Эколог
98. Должностные обязанности:
участвует в подготовке годовых планов работ по объектам мониторинга;
принимает участие в проведении мелиоративного обследования;
изучает ирригационно-хозяйственные условия орошаемых земель, проводит оценку мелиоративных мероприятий применения удобрений и средств защиты;
проводит исследования почв, поверхностных и подземных вод, устанавливает причины их загрязнения;
участвует в проведении оценки развития негативных инженерно-геологических процессов на орошаемых землях;
организует проведение геоэкологических исследований, экспресс-анализов, апробацию новых методов, подготовку приборов и оборудования к работе;
проводит камеральную обработку результатов наблюдений;
участвует при составлении картографических материалов и тематических отчетов;
принимает участие в разработке нормативных и методических документов при проведении геоэкологических наблюдений и исследований;
несет ответственность за своевременное и качественное проведение полевых изысканий, их камеральную обработку и соблюдение законодательства по охране окружающей среды.
99. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
100. Требования к квалификации:
Эколог высшей категории: высшее и (или) послевузовское образование по специальности (экология, охрана окружающей среды, природопользование, биология, химия, геоэкология) и стаж работы не менее 2 (двух) лет;
Эколог I категории: высшее и (или) послевузовское образование по специальности (экология, охрана окружающей среды, природопользование, биология, химия, геоэкология) и стаж работы не менее 2 (двух) лет;
Эколог II категории: высшее и (или) послевузовское образование по специальности (экология, охрана окружающей среды, природопользование, биология, химия, геоэкология) и стаж работы не менее 1 (одного) года;
Эколог без категории: высшее и (или) послевузовское образование по специальности (экология, охрана окружающей среды, природопользование, биология, химия, геоэкология) без предъявления требований к стажу работы.