"2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 24/278 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 27/321 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 24/278 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы келесідей мазмұнда жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 454 236 036,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 122 069 640,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 12 998 860,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 63 856,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер бойынша – 12 434 922,1 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 306 668 757,6 мың теңге;
2) шығындар – 443 876 498,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 34 387 643,3 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 43 532 479,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9 144 835,7 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 12 186 847,9 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 12 186 847,9 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы (профицит) – -36 214 952,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 36 214 952,7 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 43 032 479,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 817 623,7 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 97,4 мың теңге. ";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2026 жылға қалалар мен аудандардың бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері мынадай мөлшерлерде белгіленсін:
әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына – 0 пайыз;
Қарақия ауданына – 5,9 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 0 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 1,7 пайыз;
Түпқараған ауданына – 0 пайыз;
Ақтау қаласына – 1,0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 0 пайыз.";
4 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен қалалар мен аудандардың бюджеттеріне нысаналы трансферттер көлемдері 7 982 130,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданына – 988 642,0 мың теңге;
Қарақия ауданына – 567 490,0 мың теңге;

О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 24/278 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 24 апреля 2026 года № 27/321
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 12 декабря 2025 года № 24/278 "Об областном бюджете на 2026-2028 годы" следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции следующего содержания:
"1. Утвердить областной бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 454 236 036,9 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 122 069 640,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 12 998 860,4 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 63 856,0 тысяч тенге;
специальным поступлениям – 12 434 922,1 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 306 668 757,6 тысяч тенге;
2) затраты – 443 876 498,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34 387 643,3 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 43 532 479,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9 144 835,7 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 12 186 847,9 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 12 186 847,9 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -36 214 952,7 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 36 214 952,7 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 43 032 479,0 тысяч тенге;
погашение займов – 6 817 623,7 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 97,4 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов на 2026 год в следующих размерах:
социальный налог:
Бейнеускому району – 0 процентов;
Каракиянскому району – 5,9 процентов;
Мангистаускому району – 0 процентов;
Мунайлинскому району – 1,7 процентов;
Тупкараганскому району – 0 процентов;
городу Актау – 1,0 процентов;
городу Жанаозен – 0 процентов.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в областном бюджете на 2026 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджеты городов и районов в сумме 7 982 130,0 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеускому району – 988 642,0 тысячи тенге;
Каракиянскому району – 567 490,0 тысяч тенге;

Маңғыстау ауданына – 514 108,0 мың теңге;
Мұнайлы ауданына – 823 595,0 мың теңге;
Түпқараған ауданына – 585 429,0 мың теңге;
Ақтау қаласына – 3 362 097,0 мың теңге;
Жаңаөзен қаласына – 1 140 769,0 мың теңге.";
9 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2026 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен кредиттер түсімдері 43 032 479,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

Мангистаускому району – 514 108,0 тысяч тенге;
Мунайлинскому району – 823 595,0 тысяч тенге;
Тупкараганскому району – 585 429,0 тысяч тенге;
города Актау – 3 362 097,0 тысяч тенге;
города Жанаозен – 1 140 769,0 тысяч тенге.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Учесть, что в областном бюджете на 2026 год предусмотрены поступления кредитов из республиканского бюджета в сумме 43 032 479,0 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

8 535 409,0
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
322 296,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
244 223,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
72 610,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
87 616,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
500 000,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 308 664,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
19 592 592,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
5 221 470,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 256 841,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
767 928,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 294 174,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
599 569,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
760 991,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
739 044,0
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
8 616,0
076
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
30 011,0
078
Әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
56 508,0
261
Облыстың білім басқармасы
606 227,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
456 627,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
100 920,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
48 680,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы

8 535 409,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
322 296,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
244 223,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
72 610,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
87 616,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
500 000,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 308 664,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
19 592 592,0
1
Социальное обеспечение
5 221 470,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 256 841,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
767 928,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 294 174,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
599 569,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
760 991,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
739 044,0
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
8 616,0
076
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
30 011,0
078
Предоставление специальных социальных услуг в условиях временного пребывания в области социальной защиты
56 508,0
261
Управление образования области
606 227,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
456 627,0
037
Социальная реабилитация
100 920,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
48 680,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области

159 842,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
140 025,0
09
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
7 364 844,0
01
Отын және энергетика
5 901 978,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
5 901 978,0
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
3 387 204,0
061
Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
2 514 774,0
09
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
1 462 866,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
1 462 866,0
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
1 462 866,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
14 299 707,1
1
Ауыл шаруашылығы
4 650 735,0
719
Облыстың ветеринария басқармасы
1 913 307,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 844,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
501 000,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
1 400,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
4 804,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 500,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
5 633,0
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1 287 126,0
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
2 737 428,0
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
27 300,0
014
Ауыл шаруашылығы таурларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
25 974,0
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
50 000,0
029
Ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
25 277,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
25 488,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
25 718,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
650 000,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 323 000,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау

159 842,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
140 025,0
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
7 364 844,0
01
Топливо и энергетика
5 901 978,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
5 901 978,0
007
Развитие теплоэнергетической системы
3 387 204,0
061
Обеспечение радиационной безопасности
2 514 774,0
09
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
1 462 866,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
1 462 866,0
071
Развитие газотранспортной системы
1 462 866,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
14 299 707,1
1
Сельское хозяйство
4 650 735,0
719
Управление ветеринарии области
1 913 307,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
108 844,0
003
Капитальные расходы государственного органа
501 000,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
1 400,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
4 804,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 500,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
5 633,0
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
1 287 126,0
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
2 737 428,0
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
27 300,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
25 974,0
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
50 000,0
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
25 277,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
25 488,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
25 718,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
650 000,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 323 000,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования