"Бейнеу–Шымкент Газ құбыры" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қауымдық сервитут, күзет аймағы және ең аз қашықтық (қауіпсіздік) аймақтарын анықтау және белгілеу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2026 жылғы 16 ақпандағы № 22 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 16, 43, 69, 118, 121-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабына, "Магистральдық құбыр туралы" туралы Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес газ құбырын пайдалану кезеңіне "Бейнеу–Шымкент" Газ құбыры" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне меншік иелері мен жер пайдаланушылардан жерлерді алып қоймай Бейнеу ауданында қауымдық сервитут, күзет аймағы және ең аз қашықтық (қауіпсіздік) аймақтары анықтасын және белгіленсін.

Об установлении публичного сервитута, охранной зоны и определении минимальных расстоянии (безопасности) товариществу с ограниченной ответственностью "Газопровод Бейнеу-Шымкент"
Постановление акимата Мангистауской области от 16 февраля 2026 года № 22.
В соответствии со статьями 16, 43, 69, 118, 121 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 14 Закона Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить публичный сервитут, охранные зоны и определить зоны минимальных расстоянии (безопасности) в Бейнеуском районе товариществу с ограниченной ответственностью "Газопровод Бейнеу-Шымкент" в период эксплуатация газопровода без изъятия у собственников и землепользователей земельных участков, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.

2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес "Бейнеу–Бозой–Шымкент" магистральдық газ құбырының күзет аймақтарында және ең аз қашықтық (қауіпсіздік) аймақтарында жерді пайдалану режімі белгіленсін.
3. "Маңғыстау облысының ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны Бейнеу ауданы әкімдігінің назарына жеткізсін.
4. Бейнеу ауданының әкімдігі осы қаулыны мүдделі тұлғалардың назарына жеткізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдасын.

2. Определить режим использования земель в охранных зонах и зонах минимальных расстояний (безопасности) магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Шымкент" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений Мангистауской области" довести настоящее постановление до сведения акимата Бейнеуского района.
4. Акимату Бейнеуского района довести настоящее постановление до сведения заинтересованных лиц и принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.

5. "Маңғыстау облысының ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін;
осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.

5. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений Мангистауской области":
в установленном законодательством порядке обеспечить направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках;
принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.

193,6590
156,3651
37,2939
Барлығы:
265,3480
6,2150
7111,5110
7308,5576
74,5164
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2026 жылғы ____________
№ ____ қаулысына 2- қосымша
"Бейнеу-Бозой-Шымкент" магистральдық газқұбырының күзет аймақтарында және ең аз қашықтық (қауіпсіздік) аймақтарында жерді пайдалану режимі
"Бейнеу-Бозой-Шымкент" магистральдық газқұбырының күзет аймақтарында және ең аз қашықтық (қауіпсіздік) аймақтарында:
l) өткелдерді, қара жолдарды жене магистральдық құбыр трассасы мен оның күзет аймағын өзге де уақытша немесе тұрақты көлікпен кесіп өтудің орналасу орындарын, салу, жайластыру және пайдалану тәртібін магистральдық құбырдың меншік иесімен келіспей, орнатуға;

193,6590
156,3651
37,2939
Всего:
265,3480
6,2150
7111,5110
7308,5576
74,5164
Приложение 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "____" 2026 года № ____
Режим использования земель в охранных зонах и зонах минимальных рассояний (безопастности) магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Шымкент"
В охранных зонах и зонах минимальных расстояний (безопасности) магистрального газопровода "Бейнеу-Бозой-Шымкент" запрещается:
1) устройство переездов, грунтовых дорог и иных временных или постоянных транспортных пересечений трассы магистрального трубопровода и его охранной зоны без согласования с собственником магистрального трубопровода и волоконно- оптической линии связи, места их размещения, порядка строительства, обустройства и использования;

2) бағбандыққа және орман өсіруге, сондай-ақ жер жырту тереңдігі отыз бес сантиметрден аспайтын далалық ауыл шаруашылық дақылдарын өcipy үшін агротехникалық жұмыстар кешенінен басқа, магистральдық құбырдың меншік иесімен келісілмеген кез келген жұмысты орындауға;
3) магистральдық құбырдың меншік иесі не оператор жайластырған, магистральдық құбырға қызмет көрсету мен оның физикалық қорғалуын қамтамасыз етуге арналған жолдарды рекультивациялауға, сондай-ақ магистральдық құбырда өртке қарсы және күзет функцияларын орындайтын қызметкерлердің осы жолдармен қозғалысына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедергі келтіруге;
4) кез келген құрылыстар мен ғимараттар салуға;
5) автомобиль көлігі құралдарының, тракторлар мен механизмдердің тұрақтарын ұйымдастыруға;
6) мелиоративтік жер жұмыстарын жүргізуге, суару және құрғату жүйелерін салуға;
7) магистральдық құбырдың меншік иесінің келісімінсіз тау-кен, құрылыс салу, монтаждау және жару жұмыстарын жүргізуге, жерді тегістеуге;
8) ұңғымалар, тікқазбалар орнатуға және топырақ сынамаларын (топырақ үлгілерінен басқа) алуға байланысты геологиялық түсіру, іздеу, геодезиялық және басқа да іздестіру жұмыстарын жүргізуге тыйым салынады.

2) садоводство и лесоразведение, а также выполнение любых не согласованных с собственником магистрального ьрубопровода работ, кроме комплекса агротехнических работ для выращивания полевых сельскохозяйственных культур с пахатной глубиной не более трицати пяти сантиметров;
3) рекультивация дорог, обустроенных собственником магистрального трубопровода либо оператором, предназначенных для обслуживания магистрального трубопровода и обеспечения его физической защиты, а также воспрепятствование движению работников, выполняющих противопожарные и охранные функции на магистральном трубопроводе по этим дорогам, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) возведение любых построек и сооружений;
5) организация стоянок автомобильных транспортных средств, тракторов и механизмов;
6) производство мелиоративных земляных работ, сооружение оросительных и осушительных систем;
7) производство горных, строительных, монтажных и взрывных работ, планировка грунта без согласования с собственником магистрального трубопровода;
8) производство геологосъемочных, поисковых, геодезических и других изыскательских работ, связанных с устройством скважин, шурфов и взятием проб грунта (кроме почвенных образцов).