Нұра ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 251 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 болып тіркелген), Нұра аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2-қосымшасына сәйкес Нұра ауданы бойынша тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған тұрғын үй сертификаттарын алушылар санаттарының мөлшері мен тізбесі анықталсын.
2. "Нұра аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
- осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Нұра аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нұра аудандық мәслихатының 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 95 "Нұра ауданы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25702 болып тіркелген) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы К. Жунусбеков
Нұра аудандық мәслихатының
2026 жылғы "18" маусымдағы
№ 251 шешіміне
1-қосымша
Тұрғын үй сертификаттарының мөлшері
Қарыз сомасының 10%, алайда әрбір алушы үшін қарыз сомасына қарамастан 1,5 миллион (бір миллион бес жүз мың) теңгеден артық емес.
Нұра аудандық мәслихатының
2026 жылғы "18" маусымдағы
№ 251 шешіміне
2-қосымша
Тұрғын үй сертификаттарын алушылар санатының тізбесі
- Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
- Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
- Басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері; Бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар;
- Мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
- Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн аурулар тiзiмiнде аталған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын адамдар;
- Жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер;
- Кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар жатады. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзiмдi әскери қызметтен өту мерзiмiне ұзартылады;
- Қандастар;
- Экологиялық зiлзалалар, табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйiнен айырылған адамдар;
- "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар, көпбалалы отбасылар;
- Мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасылары;
- Толық емес отбасылар;
- Асырауында кәмелетке толмаған балалары және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын, бірақ жиырма үш жасқа толмаған балалары бар жесір әйелдер (тұл ер адамдар) жатады.

Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Нуринскому району
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 18 июня 2026 года № 251
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36186), Нуринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов, состоящие на учете нуждающихся в жилище по Нуринскому району согласно приложению 1, 2 к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата Нуринского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
- размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Нуринского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Признать утратившим силу решение Нуринского районного маслихата от 9 декабря 2021 года № 95 "Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Нуринскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25702).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата К. Жунусбеков
Приложение 1
к решению Нуринского
районного маслихата
от "18" июня 2026 года
№ 251
Размер жилищных сертификатов по Нуринскому району
10% от суммы займа, но не более 1,5 миллиона (одного миллиона пятьсот тысяч) тенге вне зависимости от суммы займа для каждого получателя.
Приложение 2
к решению Нуринского
районного маслихата
от "18" июня 2026 года
№ 251
Перечень категорий получателей жилищных сертификатов
- Ветераны Великой Отечественной войны;
- Ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
- Ветераны боевых действий на территории других государств;
- Лица с инвалидностью первой и второй групп;
- Семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью;
- Лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения;
- Пенсионеры по возрасту;
- Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы;
- Кандасы;
- Лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
- Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, многодетные семьи;
- Семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасании человеческой жизни, при охране правопорядка;
- Неполные семьи;
- Вдовы (вдовцы), имеющие на иждивении несовершеннолетних детей и детей, обучающихся по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста.