Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 385/16 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2026 жылғы 6 мамырдағы № 498/27 шешімі
Шахтинск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 385/16 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697-09 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген шешімімен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбелерін ЖАО-ның ұсынуы бойынша жергілікті өкілді органдар белгілейді.
Мереке күндері мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек айлық есептік көрсеткіштің кемінде 2,5 еселенген мөлшерінде белгіленеді және күнтізбелік бір жылда бір рет тағайындалады.
Бірнеше негіз болған жағдайда мереке күндеріне және атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек бір негіз бойынша ғана тағайындалады.
Әлеуметтік көмек көрсету үшін мереке күндерінің және атаулы күндерінің тізбесі:
1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні;
2) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
3) 26 сәуір - Халықаралық радиациялық апат құрбандарын еске алу күні;
4) 7 мамыр – Отан қорғаушы күні;
5) 9 мамыр – Жеңіс күні;
6) 1 қазан – Қарттар күні;
7) қазан айының екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектігі бар адамдар күні.
8) 16 желтоқсан -Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Мерекелік күндерге және атаулы күндерге әлеуметтік көмек азаматардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингенті шығарылған күні:
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлер - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерi - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілер - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;

О внесении изменений и дополнений в решение Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 26 декабря 2024 года № 385/16 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 6 мая 2026 года № 498/27
Шахтинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Шахтинского городского маслихата от 26 декабря 2024 года № 385/16 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697-09) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Перечни праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи устанавливаются местными представительными органами по представлению МИО.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам устанавливается в размере не менее 2,5-кратного месячного расчетного показателя и назначается один раз в календарном году.
При наличии нескольких оснований социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается только по одному основанию.
Перечень праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;
2) 8 марта – Международный женский день;
3) 26 апреля -Международный день памяти жертв радиационных аварий и кaтастроф;
4) 7 мая – День защитника Отечества;
5) 9 мая – День Победы;
6) 1 октября – День пожилых людей;
7) Второе воскресенье октября – День защиты прав лиц с инвалидностью;
8) 16 декабря –День независимости Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается следующим категориям граждан:
1) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий – 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий -45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученного в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;

2) 8 наурыз- Халықаралық әйелдер күні:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға, сондай-ақ көп балалы отбасылар – төрт және одан көп кәмелетке толмаған баласы, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасыларға - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
3) Халықаралық радиациялық апат құрбандарын еске алу күні:
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасыларына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
сәуле ауруының салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы белгіленген тәртіппен Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасыларына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
1988 – 1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдар - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
4) 7 мамыр – Отан қорғаушы күні:
1986 – 1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;

2) 8 марта – Международный женский день:
многодетным матерям награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа", или получившим ранее звание "Мать – героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени, а также многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
3) 26 апреля - День памяти аварии на Чернобыльской атомной электростанции:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях -45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
семьям лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения -45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
4) 7 мая – День защитника Отечества:
военнослужащим, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;

1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
бұрынғы КСР Одағы үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілеріне, бұрынғы КСР Одағы ішкі істер министрлігінің басшы және қатардағы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса алғанда) -45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
басқа елдердегі майдандағы әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде жаралануы, контузия алуы, мертігуі не ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген тиісті санаттардағы жұмысшылар мен қызметшілеріне - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
бұрынғы КСР Одағы Қорғаныс министрлiгiнің, ішкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының әскери мiндеттілер жиындарына шақырылған, қоғамға жат көрiнiстерге байланысты төтенше жағдайлар кезiнде қоғамдық тәртiптi қорғау жөнiндегi міндеттерді орындау кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлерінiң, басшы және қатардағы құрам адамдарының отбасыларына - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
5) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындарына - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн (қызметтік мiндеттерді) атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы немесе мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан қаза болған (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердің, партизандардың, астыртын әрекет етушiлердің, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 46 баптарында аталған адамдардың отбасыларына - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарына - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;

военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственных договоров и соглашений по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Республики Казахстан, принимавшим участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
рабочим и служащим соответствующих категорий, обслуживавших действовавшие воинские контингенты в других странах и которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава, призванных на сборы военнообязанных Министерства обороны, органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, погибших (умерших) во время выполнения задач по охране общественного порядка при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с антиобщественными проявлениями – 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время - 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
5) 9 мая – День Победы:
гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда" - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, партизан, подпольщиков, лиц, указанных в статьях 46 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", погибших (пропавших без вести) или умерших в результате ранения, контузии или увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы (служебных обязанностей), или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте - 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак - 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны- 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;

1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарына - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
"Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие болған тұлғалар - 45 (қырық бес) айлық есептік көрсеткіш;
6) 1 қазан - Қарттар күні:
жетпіс бес және одан жоғары жастағы зейнеткерлерге - "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие болған тұлғалар - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
7) қазан айының екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектігі бар адамдардың құқығын қорғау күні:
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға - "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие болған тұлғалар - 5 ( бес) айлық есептік көрсеткіш;
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға -10 (он) айлық есептік көрсеткіш;
8) 16 желтоқсан -Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 95 (тоқсан бес) айлық есептік көрсеткіш.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысының болуы.
Дүлей зілзала немесе өрт салдарынан мүлікке зиян келгенде әлеуметтік көмек меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан зиян тиген мүлік орналасқан жер бойынша көрсетіледі.
Әлеуметтік көмек көрсету және (немесе) адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайын зерттеп-қарау үшін жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша көмек түрлерінің тізбесін жергілікті өкілді органдар бекітеді.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді органдар бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің тізбесін басшылыққа алады.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетудің шекті мөлшері мен жиілігі:

лицам, проработавшим (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны- 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лица, удостоенные званий "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" - 45 (сорок пять) месячных расчетных показателей;
6) 1 октября – День пожилых людей:
пенсионерам семидесяти пяти лет и старше - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
7) второе воскресенье октября – День защиты прав лиц с инвалидностью:
лицам с инвалидностью первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
детям с инвалидностью до восемнадцати лет – 10 (десять) месячных расчетных показателей;
8) 16 декабря –День независимости Республики Казахстан:
жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - 95 (девяносто пять) месячных расчетных показателей;
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Перечень видов помощи по вышеуказанным основаниям для оказания социальной помощи и (или) проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) утверждается местными представительными органами.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местными представительными органами перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Предельные размеры и кратность оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан при наступлении трудной жизненной ситуации:

1) жан басына шаққандағы орташа табысты есептемегенде, бір мезгілде, табиғи зілзаланың салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілген кезде, әлеуметтік көмек дүлей зілзала болған кезден бастап алты айдан кешіктірілмей – 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш;
2) жан басына шаққандағы орташа табысты есептемегенде, бір мезгілде, өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілген кезде, әлеуметтік көмек өрт болған кезден бастап алты айдан кешіктірілмей – 150 (жүз елу) айлық есептік көрсеткіш;
3) АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы ұсынатын тізім негізінде тұрақты күтім жасау және қосымша күшейтілген тамақтану үшін адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауруы бар балаларға жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмағанда ай сайын 2 (екі) еселенген ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде әлеуметтік көмек;
4) Қазақстан Республикасы шегінде санаторлық-курорттық емделуге әлеуметтік көмек:
жылына 1 (бір) рет, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды санаторийлік-курорттық емдеуге (заңнамаға сәйкес жұмыс берушінің кінәсінен еңбекте мертіккен немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шарасы бар) санаторийлік-курорттық ұйымда болу құнын нақты шығындар сомасы мөлшерінде өтеу түрінде әлеуметтік көмек, бірақ халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын кепілдік берілген соманың 70 (жетпіс) пайызынан аспауға тиіс (әзірленген абилитация және оңалту жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда);
Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 3-бабының 1-тармағына сәйкес ардагерлерге табысты есептемегенде, жылына 1 (бір) рет санаторлық-курорттық ұйымда болудың 14 күннен аспайтын құнын өтеу түрінде, бірақ мүгедектігі бар адамдар үшін белгіленген санаторийлік-курорттық емделудің кепілдік берілген сомасынан аспайтын мөлшерде;
Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын ескере отырып, 70 және одан жоғары жастағы зейнеткерлерге жылына 1 (бір) рет, санаторийлік-курорттық ұйымда болудың 12 күніне дейін, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын кепілдік берілген соманың 70 (жетпіс) пайызынан аспауға тиіс (әзірленген абилитация және оңалту жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емдеу қызметтері ұсынылған мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда).
Бірнеше негіздер болған жағдайда санаторийлік-курорттық емделуге әлеуметтік көмек бір ғана негіздеме бойынша тағайындалады.
Әлеуметтік көмек санаторлық-курорттық емделуді алған сәттен бастап екі айдан кешіктірілмей мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде көрсетіледі:

1) социальная помощь при причинении вреда гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия, без учета среднедушевого дохода, единовременно, не позднее шести месяцев с момента стихийного бедствия – 100 (сто) месячных расчетных показателей;
2) социальная помощь при причинении вреда гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара, без учета среднедушевого дохода, единовременно, не позднее шести месяцев с момента пожара -150 (сто пятьдесят) месячных расчетных показателей;
3) социальная помощь детям с заболеванием вызванным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) для постоянного ухода и дополнительного усиленного питания на основании списка, предоставляемого организацией здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, без учета среднедушевого дохода, ежемесячно, в размере 2 (двух) кратного прожиточного минимума;
4) Социальная помощь на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан предоставляется:
лицам, за сопровождение лица с инвалидностью первой группы (имеющих в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью мероприятие по предоставлению социальных услуг индивидуального помощника, за исключением, в соответствии с законодательством, лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя) в санаторно-курортной организации оказывается один раз в год в размере не более 70 (семьдесят) процентов гарантированной суммы, определяемой уполномоченным органом в области социальной защиты населения (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения);
ветеранам в соответствии с пунктом 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" без учета доходов 1 (один) раз в год в виде возмещения стоимости пребывания в санаторно-курортной организации не более 14 дней, но не более гарантированной суммы санаторно-курортного лечения, установленной для лиц с инвалидностью;
пенсионерам в возрасте 70 лет и старше с учетом среднедушевого дохода лица (семьи), не превышающего величины двухкратного прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете, 1 (один) раз в год, до 12 дней пребывания в санаторно-курортной организации, в виде возмещения стоимости не более 70 (семьдесят) процентов гарантированной суммы, установленной для лиц с инвалидностью, определяемой уполномоченным органом в области социальной защиты населения (за исключением лиц с инвалидностью, которым согласно разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации рекомендованы услуги санаторно-курортного лечения).
При наличии нескольких оснований социальная помощь на санаторно-курортное лечение назначается только по одному основанию.
Социальная помощь предоставляется не позднее двух месяцев с момента получения санаторно-курортного лечения на основании заявления с приложением следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
2) шот-фактура;
3) орындалған жұмыстар актісі;
4) табысты ескере отырып көрсетілетін санаттар үшін адамның (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
5) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы шоттың нөмірі туралы мәліметтер.
Санаторийлік -курорттық емделу орнына дейiн және керi қайту жолының құнын төлеу санаторлық-курорттық емделудi алушының өз қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
5) коммуналдық қызметтерді төлеуге әлеуметтік көмек:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысқан адамдарға;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнінде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймағынан қоныс аударылғандардың (өз еркімен кеткендердің) және Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың қатарындағы адамдарға;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына, жан басына шаққандағы орташа табысты есептемегенде, жылына бір рет жылыту маусымында - 24 (жиырма төрт) айлық есептік көрсеткіш;
6) жан басына шаққандағы орташа табысы Қазақстан Республикасының заңнамасымен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 1 (бір) еселенген мөлшерінен аспайтын әлеуметтік көмек, бір мезгілде:
жетімдерге, ата-анасының қамқорлығысыз адамдарға - 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға - 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға анықтама негізінде босатылған күннен бастап алты айдан кешіктірмей - 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш;
7) жан басына шаққандағы орташа табысы Қазақстан Республикасының заңнамасымен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 1 (бір) еселенген мөлшерінен аспайтын әлеуметтік көмек, жылына 1 рет, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 112 "Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген тізбесіне сәйкес әлеуметтік мәні бар аурулардың бірінен зардап шегетін тұлғаларға, туберкулезбен ауыратын адамдарды қоспағанда -20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш.

1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) счет-фактура;
3) акт выполненных работ;
4) сведения о доходах лица (семьи) для категорий, оказываемых с учетом дохода;
5) сведения о номере счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
5) социальная помощь на оплату коммунальных услуг предоставляется: ветеранам боевых действий на территории других государств;
лицам принимавшим участие в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС в 1988 – 1989 годах;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф, и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей, без учета среднедушевого дохода, один раз в год в отопительный сезон - 24 (двадцать четыре) месячных расчетных показателей.
6) социальная помощь при наличии среднедушевого дохода, не превышающего 1 (один) кратного прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, единовременно, предоставляется:
сиротам, лицам без родительского попечения - 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
лицам, находящимся на учете службы пробации - 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы, на основании справки не позднее шести месяцев со дня освобождения - 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
7) социальная помощь при наличии среднедушевого дохода, не превышающего 1 (один) кратного прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, 1 раз в год, лицам, страдающим одним из социально значимых заболеваний согласно Перечня социально значимых заболеваний, утвержденного Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 112, 20 (двадцать) месячных расчетных показателей, за исключением лиц, больным туберкулезом.

Жан басына шаққандағы орташа табысты есептемегенде, амбулаториялық емделуде туберкулез ауруымен ауыратын адамдарға әлеуметтік көмек жылына 1 рет, 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш;
8) Шахтинск қаласының және оған іргелес Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің аумағындағы жалғыз тұрғын үй ретінде меншік құқығындағы тұрғын үйде тұрақты тіркелген және тұратын жалғыз басты зейнеткерлерге, 1 және 2 топтағы мүгедектігі бар жалғыз басты адамдарға сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы органдар жалдаған тұрғын үйді жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға) Қазақстан Республикасының заңнамасында тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 (екі) еселенген мөлшерінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысы болған кезде қатты отын сатып алуға әлеуметтік көмек. Әлеуметтік көмектің мөлшері өтініш берушінің қызмет көрсетушілердің шоттарын көрсете отырып, қатты отын сатып алуға байланысты, бірақ жылыту маусымында 1 (бір) рет 16 (он алты) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын нақты шығындарына қарай айқындалады.
9) Шахтинск қаласының және оған іргелес Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің аумағында тұрақты тіркелген және тұратын, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және оқитын балалары бар "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен мәліметтер негізінде ақшалай көмек түріндегі әлеуметтік көмек көрсетіледі.
Төлем жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай, күнтізбелік жылда бір рет (ағымдағы жылғы қазандағы жағдай бойынша) әрбір балаға 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай абзацпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін дөңгелектеледі.";
16-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Мынадай:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету тоқтатылады.
Осы тармақтың 3) тармақшасы Қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.

Социальная помощь лицам с заболеванием туберкулез, находящимся на амбулаторном лечении, без учета среднедушевого дохода, 1 раз в год, 20 (двадцать) месячных расчетных показателей;
8) социальная помощь на приобретение твердого топлива одиноко проживающим пенсионерам, одиноко проживающим лицам с инвалидностью 1 и 2 группы постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории города Шахтинска и прилегающих поселков Долинка, Новодолинский, Шахан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местными исполнительными органами в частном жилищном фонде, при наличии среднедушевого дохода, не превышающего 2 (двух) кратного прожиточного минимума, установленного законодательством Республики Казахстан соответствующий финансовый год. Размер социальной помощи определяется исходя из фактических затрат заявителя, связанных с приобретением твердого топлива, с предъявлением счетов поставщиков услуг, но не более 16 (шестнадцать) месячных расчетных показателя 1 (один) раз в отопительный сезон.
9) Социальная помощь в виде денежной выплаты предоставляется многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" и многодетным семьям, постоянно зарегистрированным и проживающим на территории города Шахтинска и прилегающих поселков Долинка, Новодолинский, Шахан, имеющие детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях образования на основании сведений из информационных систем государственных органов.
Выплата осуществляется без учета среднедушевого дохода,один раз в календарном году (по состоянию на октябрь текущего года) в размере 10 (десять) месячных расчетных показателей на каждого ребенка.";
пункт 15 дополнить абзацем:
"При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил.

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шахтинск қалалық мәслихатының төрағасы Ж.С. Мамерханова

Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шахтинского городского маслихата Мамерханова Ж.С.