"Қарағанды облысының балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 21/05 қаулысы
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына, "Қарағанды облысын басқару схемасын бекіту туралы" Қарағанды облыстық мәслихатының 2026 жылғы 26 наурыздағы XXXIII кезектен тыс сессиясының №385 шешіміне, "Қарағанды облысы әкімдігінің 2024 жылғы 29 тамыздағы №53/03 "Қарағанды облысы атқарушы органдарының штат санының лимитін бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қарағанды облысы әкімдігінің 2026 жылғы 30 наурыздағы №21/01 қаулысына, "Қарағанды облысының жергілікті атқарушы органдарының құрылымын бекіту туралы" "Қарағанды облысы әкімінің 2021 жылғы 14 желтоқсандағы №133-ө өкіміне өзгеріс енгізу туралы" Қарағанды облысы әкімінің 2026 жылғы 30 наурыздағы №25-ө өкіміне сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарағанды облысының балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. "Қарағанды облысының балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органның басшысына заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қарағанды облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
4. "Қарағанды облысының балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесін құру туралы" қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарағанды облысының әкімі Е. Бөлекпаев
Қарағанды облысы әкімдігінің
2026 жылғы "30" наурыздағы
№ 21/05 қаулысына қосымша
"Қарағанды облысының балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды облысының Балалардың құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады және Қарағанды облысының аумағында балалардың негізгі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, олардың құқықтарының бұзылуын профилактикалау және ерте анықтау, оларды қалпына келтіру және қорғау жөніндегі қызметті үйлестіруді, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

О создании государственного учреждения "Управление по защите прав детей Карагандинской области"
Постановление акимата Карагандинской области от 30 марта 2026 года № 21/05
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года №590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", решением XXXIII внеочередной сессии Карагандинского областного маслихата от 26 марта 2026 года №385 "Об утверждении Схемы управления Карагандинской областью", постановлением акимата Карагандинской области от 30 марта 2026 года №21/01 "О внесении изменений в постановление акимата Карагандинской области от 29 августа 2024 года №53/03 "Об утверждении лимита штатной численности исполнительных органов Карагандинской области", распоряжением акима Карагандинской области от 30 марта 2026 года №25-р "О внесении изменения в распоряжение акима Карагандинской области от 14 декабря 2021 года №133р "Об утверждении структуры местных исполнительных органов Карагандинской области" акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать государственное учреждение "Управление по защите прав детей Карагандинской области".
2. Утвердить Положение государственного учреждения "Управление по защите прав детей Карагандинской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Руководителю государственного органа, финансируемого из местного бюджета, в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию в Департаменте юстиции Карагандинской области;
2) принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением постановления "О создании государственного учреждения "Управление по защите прав детей Карагандинской области" возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области Е. Булекпаев
Приложение
к постановлению акимата
Карагандинской области
от "30" марта 2026 года
№ 21/05
Положение о государственном учреждении "Управление по защите прав детей Карагандинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по защите прав детей Карагандинской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере координации деятельности по защите основных прав и законных интересов детей, профилактике и раннему выявлению нарушений их прав, принятию мер по их восстановлению и защите, а также выполняющим функции государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних на территории Карагандинской области.

2. Басқарманың ведомствалары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Қарағанды қаласы, Әңгелбай Әлиханов көшесі, 19.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарма өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Басқарма құзыреті шеңберінде Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс әкімінің, облыс әкімінің орынбасарының тапсырмаларын орындау;
2) Қарағанды облысының аумағында балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) балалардың құқықтарын қорғау, олардың құқықтарының бұзылуын профилактикалау және ерте анықтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету;

2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы и знаки отличия (при их наличии), печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Карагандинская область, г. Караганда, улица Ангельбая Алиханова, 19.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима области, заместителя акима области, в рамках компетенции Управления;
2) реализация государственной политики в области защиты прав и законных интересов детей на территории Карагандинской области;
3) обеспечение координации деятельности государственных органов и организаций по вопросам защиты прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав;

15. Функциялары:
1) Қарағанды облысының аумағында балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) құзыреті шегінде Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс әкімінің және оның орынбасарларының тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
3) балалардың құқықтарын қамтамасыз ету, олардың құқықтарының бұзылуын алдын алу және ерте анықтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіреді;
4) кәмелетке толмағандар арасында қатыгездікпен қараудың, зорлық-зомбылықтың, қадағалаусыздықтың, құқық бұзушылықтардың және суицидтік мінез-құлықтың алдын алу бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
5) кәмелетке толмағандарға қатысты мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық функцияларын жүзеге асырады, оның ішінде заңнамада көзделген шешімдерді қабылдайды;
6) өмірлік қиын жағдайдағы немесе тәуекел тобындағы балалар мен отбасыларға көмек көрсетуді ұйымдастырады және жеке профилактикалық шараларды қолданады;
7) балалардың жағдайына тұрақты мониторинг жүргізеді, оның ішінде қорғаншылықта (қамқоршылықта), патронатта, қабылдаушы және кәсіби қабылдаушы отбасыларда тәрбиеленіп жатқан балаларға кемінде алты айда бір рет баруды жүзеге асырады;
8) разрабатывает и реализует индивидуальные планы сопровождения детей, нуждающихся в защите и поддержке;
9) жеке тұлғаға қарсы қылмыстар бойынша қылмыстық процесс шеңберінде кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз етуге қатысады;
10) өңірдегі балалардың құқықтарын қорғау жай-күйіне талдау жүргізеді және өңірлік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
11) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы өңірлік бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
12) балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды және құзыреті шегінде шаралар қабылдайды;
13) балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша есепке алуды жүргізуді және есептілікті қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3 тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарма басқаруды басшы жүзеге асырады, ол басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.

15. Функции:
1) реализует государственную политику в области защиты прав и законных интересов детей на территории Карагандинской области;
2) обеспечивает исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима области и его заместителей в пределах компетенции;
3) координирует деятельность государственных органов и организаций по вопросам обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав;
4) организует и осуществляет межведомственное взаимодействие по предупреждению жестокого обращения, насилия, безнадзорности, правонарушений и суицидального поведения среди несовершеннолетних;
5) осуществляет функции государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних, в том числе принимает решения, предусмотренные законодательством;
6) организует оказание помощи и применяет меры индивидуальной профилактики в отношении детей и семей, находящихся в трудной жизненной ситуации или группе риска;
7) осуществляет регулярный мониторинг положения детей, включая посещение детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронате, в приемных и приемных профессиональных семьях, не реже одного раза в шесть месяцев;
8) разрабатывает и реализует индивидуальные планы сопровождения детей, нуждающихся в защите и поддержке;
9) участвует в обеспечении защиты прав несовершеннолетних в рамках уголовного процесса по преступлениям против личности;
10) проводит анализ состояния защиты прав детей в регионе и вносит предложения по совершенствованию региональной политики;
11) участвует в разработке и реализации региональных программ и планов в сфере защиты прав детей;
12) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам защиты прав детей и принимает меры в пределах компетенции;
13) обеспечивает ведение учета и формирование отчетности по вопросам защиты прав детей;
14) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етеді;
2) бөлім басшылары мен Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жұмыстарын ұйымдастырады және осы бағыттағы қызмет үшін дербес жауапкершілік көтереді;
4) заңнамаға сәйкес Басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін көтермелеу, материалдық көмек көрсету және тәртіптік жазалар қолдану мәселелерін шешеді;
6) бөлімдер туралы ережелерді және Басқарма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7) құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
8) Басқарманы мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда білдіреді;
9) белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджет қаражатының ұтымды әрі нысаналы жұмсалуын бақылайды;
10) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің, бағдарламалар жобаларының және өзге де құжаттардың орындалу барысын бақылайды.
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарма мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления;
2) определяет обязанности, полномочия руководителей отдел и работников Управления;
3) ведет работу по борьбе с коррупцией и несет персональную ответственность за работу в этом направлении;
4) в соответствии с законодательством назначает и освобождает от должности работников Управления;
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на работников Управления;
6) утверждает положения об отделах и должностные инструкции работников Управления;
7) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
8) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
9) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
10) контролирует ход исполнения нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления.
11) в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет и другие полномочия.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к областной коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.