"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 146-н/қ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын;
"13. Міндеті: мемлекеттік бақылау функциясын іске асыру, сондай-ақ көмірсутектерге, мұнай-газға, мұнай-химия өнеркәсібіне, көмірсутек тасымалдауға, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруге, газ және газбен жабдықтауға, магистральдық құбырларға қатысты бөліктегі мемлекеттік саясаттың орындалуын қамтамасыз ету.";
14-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) жер қойнауын пайдалану, көмірсутектер, газ және газбен жабдықтау салаларындағы есептік деректерді, қызмет туралы ақпаратты белгіленген тәртіппен жасайды және Министрліктің Мұнай және газ салаларындағы мемлекеттік бақылау департаментіне ұсынады;";
4) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"4) мынадай салаларда:
көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына;
көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің сақталуына;
мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiруге;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының магистральдық құбыры туралы заңнамасының сақталуына;
газ және газбен жабдықтау саласында;
жер қойнауын пайдалану саласында көмірсутектерді өндіру бойынша жобалау құжаттары ережелерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
7) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды;";
9) тармақша жаңа редакцияда жазылсын, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"14) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай және газ салаларындағы мемлекеттік бақылау департаментіне келісу үшін өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыру және ұстауға қажетті тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті жолдайды;";
мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7) және 26-8) тармақшаларымен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347 "Об утверждении положений территориальных органов, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 146-н/қ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347 "Об утверждении положений территориальных органов, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении республиканского государственного учреждения "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Задача: реализация функций государственного контроля, а также обеспечение исполнения государственной политики в части касающейся углеводородов, нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, производства отдельных видов нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода.";
в пункте 14:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) составляет и представляет Департаменту государственного контроля в сферах нефти и газа Министерства в установленном порядке отчетные данные, информацию о деятельности в сферах недропользования, углеводородов, газа и газоснабжения;";
подпункт 4) изложить в новой редакции:
"4) осуществляет государственный контроль в следующих сферах:
за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании при проведении операций по недропользованию по углеводородам;
за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов;
за производством отдельных видов нефтепродуктов;
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в пределах своей компетенций;
в сфере газа и газоснабжения;
за соблюдением положений проектных документов в сферах недропользования в части, касающейся углеводородов;";
подпункт 7) изложить в новой редакции:
"7) составляет предписание об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в новой редакции:
"9) обеспечивает исполнение утвержденных полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в регулируемых сферах;";
подпункт 14) изложить в новой редакции:
"14) направляет на согласование в Департамент государственного контроля в сферах нефти и газа Министерства энергетики Республики Казахстан потребность в товарах, работах и услуг, необходимых для содержания и осуществления деятельности в пределах своей компетенции;";
дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), и 26-8) следующего содержания:

"26-1) жұмылдыру дайындығы және азаматтық қорғаныс іс-шараларына Басқарма құзыреті шегінде қатысу;
26-2) профилактикалық бақылау мен тексерулер жүргізу кезінде тәуекел дәрежесін бағалаудың бекітілген өлшемшарттары мен тексеру парақтарын қолданады;
26-3) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған профилактикалық бақылауды жүзеге асырады;
26-4) жіберілген бұзушылықтардың себептері мен шарттарын талдау және олардың алдын алу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
26-5) Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын бақылаудағы салалардағы жай-күйіне талдауды жүзеге асырады және профилактикалық бақылау мен тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтардың себептері мен шарттарына талдау жүргізеді;
26-6) бақылаудағы салалардағы тәуекелдерді талдамалық бағалауды, оның ішінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесінің нәтижелері негізінде жүзеге асырады;
26-7) тәуекелдерді азайту, бұзушылықтардың алдын алу және мемлекеттік бақылауды жетілдіру бойынша талдамалық материалдар, шолулар мен ұсыныстар дайындайды;
26-8) жетекшілік ететін салалардағы нормативтік құқықтық актілерді және құқық қолдану практикасын жетілдіру жөнінде белгіленген тәртіппен Энергетика министрлігіне ұсыныстар енгізеді.";
16-тармақта:
8) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) белгілі болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы Министрлік басшылығына немесе құқық органдарына дереу хабарлайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшасымен толықтырылсын:
8-1) сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдауды жүзеге асырады, оның нәтижелері бойынша сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі шаралар қабылдайды;";
18-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
18. Басқарманы жетекшілік ететін вице-министрдің ұсынымын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің келісуі бойынша Министрліктің аппарат басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын басшы басқарады.";
23-тармақ:
мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2) және 5-3) тармақшаларымен толықтырылсын:
"5-1) Басқарма жұмысын ұйымдастырады және басқарады, басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуы және оның функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапкершілікте болады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Энергетика министріне және жетекшілік ететін вице-министрге есеп береді;
5-2) Басқарманың қызметіне Қазақстан Республикасының Энергетика министрі бекітетін міндеттерді бөлуге сәйкес Қазақстан Республикасы энергетика вице-министрі жетекшілік етеді;

"26-1) участвует в мероприятиях мобилизационной и гражданской обороне в пределах компетенции Управления;
26-2) применяет утвержденные критерии оценки степени риска и проверочные листы при проведении профилактического контроля и проверок;
26-3) осуществляет профилактический контроль, направленный на предупреждение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования;
26-4) анализирует причины и условия допущенных нарушений и вносит предложения по их предупреждению;
26-5) осуществляет анализ состояния соблюдения законодательства Республики Казахстан в подконтрольных сферах, а также проводит анализ причин и условий нарушений, выявленных в ходе профилактического контроля и проверок;
26-6) осуществляет аналитическую оценку рисков в подконтрольных сферах, в том числе на основе результатов системы оценки и управления рисками;
26-7) подготавливает аналитические материалы, обзоры и предложения по снижению рисков, предупреждению нарушений и совершенствованию государственного контроля;
26-8) вносит в установленном порядке предложения в Министерство энергетики по совершенствованию нормативных правовых актов и правоприменительной практики в курируемых сферах;";
в пункте 16:
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) принимает меры по противодействию коррупции и незамедлительно информирует руководство Министерства и правоохранительные органы о ставших известными случаях коррупционных правонарушений;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
8-1) осуществляет внутренний анализ коррупционных рисков, по результатам которого принимают меры по устранению причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений;";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Управление возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства по согласованию с Министром энергетики Республики Казахстан, с учетом представления курирующего вице-министра.";
пункт 23:
дополнить подпунктами 5-1), 5-2), и 5-3) следующего содержания:
"5-1) организует и руководит работой Управления, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций, а также подотчҰтен Министру энергетики Республики Казахстан и курирующему вице-министру;
5-2) Деятельность Управления курируется вице-министром энергетики Республики Казахстан в соответствии с распределением обязанностей, утверждаемым Министром энергетики Республики Казахстан;

5-3) Басқарма басшысы Қазақстан Республикасының Энергетика министріне және жетекшілік ететін вице-министрге есеп береді және олардың бақылауында болады;".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай және газ салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасының және оның аумақтық органдарының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Ақкенженов

5-3) Руководитель Управления подотчҰтен и подконтролен Министру энергетики Республики Казахстан и курирующему вице-министру;";
2. Департаменту государственного контроля в сферах нефти и газа Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и его территориальных органов после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после опубликования настоящего приказа в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов