Құрылысы аяқталмаған объектілердің мемлекеттік тізілімін, оған енгізілетін мәліметтердің құрамын, осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 258 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 142-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрылысы аяқталмаған объектілердің мемлекеттік тізілімін, оған енгізілетін мәліметтердің құрамын, осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық түрде және қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр Е. Нағаспаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
Министрінің 2026 жылғы
№ бұйрығымен бекітілген
Құрылысы аяқталмаған объектілердің мемлекеттік тізілімін, оған енгізілетін мәліметтердің құрамын, осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылысы аяқталмаған объектілердің мемлекеттік тізілімін, оған енгізілетін мәліметтердің құрамын, осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) Қазақстан Республикасының Құрылыс Кодексі (бұдан әрі-Кодекс) 142-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Құрылысы аяқталмаған объектілердің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін, оған енгізілетін мәліметтердің құрамын, осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования и ведения государственного реестра объектов незавершенного строительства, состава включаемых в него сведений, порядка предоставления таких сведений
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 258.
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 142 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения государственного реестра объектов незавершенного строительства, состава включаемых в него сведений, порядка предоставления таких сведений.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в электронном виде на государственном и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 258
Правила формирования и ведения государственного реестра объектов незавершенного строительства, состава включаемых в него сведений, порядка предоставления таких сведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения государственного реестра объектов незавершенного строительства, состава включаемых в него сведений, порядка предоставления таких сведений (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 142 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения государственного реестра объектов незавершенного строительства, состав включаемых в него сведений, а также порядок предоставления таких сведений.

7. Құрылысы аяқталмаған объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу мыналарды қамтиды:
1) құрылысы аяқталмаған объектілері туралы мәліметтерді енгізу (қосу);
2) құрылысы аяқталмаған объектілері туралы мәліметтерді өзектендіру (жаңарту).
8. Құрылысы аяқталмаған объектілерінің мемлекеттік тізілімінде қамтылған ақпарат "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыру үшін Порталда және цифрлық жүйелерде орналастырылады.
Құрылысы аяқталмаған
объектілерінің мемлекеттік
тізілімін, оған енгізілетін
мәліметтер құрамын, осындай
мәліметтерді беру тәртібін
қалыптастыру және жүргізу
қағидаларына қосымша
Құрылысы аяқталмаған объектілерінің мемлекеттік тізілімінің нысаны
Құрылысы аяқталмаған объектілерінің мемлекеттік тізілімі _________________________ орналасқан мемлекеттік органның атауы
Жиілігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___жыл "___" ____________
р/с
Объектінің толық атауы
Объектінің орналасқан жері
Құрылыс салушы
Мердігер
Техникалық қадағалау
1
2
3
4
5
6
Авторлық сүйемелдеу
Объектінің жобасына сараптама қорытындысы
Объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Нысанның негізгі конструкцияларын, абаттандыру мен жабдықтарды аяқтау сатысы
Объектіні салу, реконструкциялау құны және төленген жұмыстардың сомасы
Нысанды консервациялау
7
8
9
10
11
12
Ескерту:
Тізілімді толтыру бойынша түсініктеме осы нысанның қосымшасында келтірілген.
Құрылысы аяқталмаған
объектілерінің мемлекеттік
тізілімі нысанына қосымша
Құрылысы аяқталмаған объектілерінің мемлекеттік тізілімін толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда бекітілген жұмыс жобасына сәйкес объектінің толық атауы көрсетіледі.
3. 3-бағанда Объектінің нақты орналасқан жері, өңірі, қаласы және/немесе ауданы, елді мекені, толық мекенжайы көрсетіледі
4. 4-бағанда объектіні салушы туралы мәліметтер, атауы, БСН, заңды мекенжайы көрсетіледі.
5. 5-бағанда объектінің мердігері туралы мәліметтер, атауы, БСН, заңды мекенжайы көрсетіледі.
6. 6-бағанда техникалық қадағалау туралы мәліметтер, аккредиттелген заңды тұлғаның не маманның атауы, заңды мекенжайы көрсетіледі.
7. 7-бағанда объектіні авторлық сүйемелдеу туралы мәліметтер, жобалау ұйымының не маманның атауы, заңды мекенжайы көрсетіледі.
8. 8-бағанда объектіні салу (реконструкциялау) жобасының кешенді сараптамасының оң немесе теріс сараптамалық қорытындысы туралы мәліметтер, сараптамалық ұйымның атауы, қорытындының № және күні көрсетіледі.
9. 9-бағанда объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері, өлшемдері, қуаты, ғимараттар мен құрылыстардың мақсаты туралы мәліметтер көрсетіледі.

7. Ведение Государственного реестра объектов незавершенного строительства включает в себя:
1) внесение (включение) сведений об объектах незавершенного строительства;
2) актуализация (обновление) сведений об объектах незавершенного строительства.
8. Информация, содержащаяся в Государственном реестре объектов незавершенного строительства, размещается на Портале и цифровых систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна".
Приложение к Правилам
формирования и ведения
государственного реестра
объектов незавершенного
строительства, состава
включаемых в него сведений,
порядка предоставления
таких сведений
Форма государственного реестра объектов незавершенного строительства
Государственный реестр объектов незавершенного строительства расположенных в _________________________ наименование государственного органа
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: "___" ____________ 20___года
№ п/п
Полное наименование объекта
Месторасположение объекта
Застройщик
Подрядчик
Технический надзор
1
2
3
4
5
6
Авторское сопровождение
Заключение экспертизы проекта объекта
Технико-экономические показатели объекта
Стадия завершения основных конструкций объекта, благоустройства и оборудования
Стоимость строительства, реконструкции объекта и сумма оплаченных работ
Консервация объекта
7
8
9
10
11
12
Примечание:
Пояснение по заполнению реестра приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
государственного реестра
объектов незавершенного
строительства
Пояснение по заполнению государственного реестра объектов незавершенного строительства
1. В графе 1 указывается порядковый номер.
2. В графе 2 указывается полное наименование объекта согласно утвержденному рабочему проекту.
3. В графе 3 указывается точное месторасположение объекта, регион, город и/или район, населенный пункт, полный адреса
4. В графе 4 указываются сведения о Застройщике объекта, наименование, БИН, юридический адрес.
5. В графе 5 указываются сведения о подрядчике объекта, наименование, БИН, юридический адрес.
6 В графе 6 указываются сведения о техническом надзоре, наименование аккредитованного юридического лица либо специалиста, юридический адрес.
7. В графе 7 указываются сведения об авторском сопровождении объекта, наименование проектной организации либо специалиста, юридический адрес.
8. В графе 8 указываются сведения о положительном или отрицательном экспертном заключении комплексной экспертизы проекта строительства(реконструкции) объекта, наименование экспертной организации, № и дата заключения.
9. В графе 9 указываются сведения о технико-экономических показателях объекта, параметры, мощность, назначение зданий и сооружений.

10. 10-бағанда объектінің негізгі конструкцияларының, абаттандыру мен жабдықтардың аяқталу сатысы туралы мәліметтер, конструкциялардың немесе жұмыс түрлерінің, жабдықтардың атауы, орындалу пайызы немесе саны көрсетіледі.
11. 11-бағанда объектіні салу, реконструкциялау құны туралы мәліметтер және сметалық құжаттамаға сәйкес төленген жұмыстардың сомасы көрсетіледі.
12. 12-бағанда объектіні консервациялау туралы мәліметтер, объектіні консервациялау туралы шешім қабылданған күн және шешім қабылдаған органның атауы, актінің № және күні көрсетіледі.

10. В графе 10 указываются сведения о стадии завершения основных конструкций объекта, благоустройства и оборудования, наименование конструкций или видов работ, оборудований, процент или количество выполнения.
11. В графе 11 указываются сведения о стоимости строительства, реконструкции объекта и сумма оплаченных работ согласно сметной документации.
12. В графе 12 указываются сведения о консервации объекта, дата принятия решения о консервации объекта и наименование органа принявшего решение, № и дата акта.