Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт және баға нормаларын, сондай-ақ оларды есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 6 сәуірдегі № 146 бұйрығы
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 64-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт және баға нормалары, сондай-ақ оларды есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 6 сәуірдегі
№ 146 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт пен баға нормаларын есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт пен баға нормаларын есептеу әдістемесі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 64-бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған уақыт пен баға нормаларын есептеу республикалық бюджет қаражаты есебінен орындалатын 1:200 000 және 1:50 000 масштабтарындағы геологиялық түсіру жұмыстары кешенінің объектілеріндегі жұмыстардың сметалық құнын айқындау үшін пайдаланылатын жеке және кешенді бағалауды айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт пен баға нормаларын әзірлеу
3. Уақыт нормаларын әзірлеу негіздеріне мынадай материалдар салынған:
- хронометраждық қадағалаулар;
- еңбекті ұйымдастыруды талдау нәтижелері;
- жабдықтың техникалық сипаттамасы.
4. Уақыт нормалары мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: Нвр - Өлшем бірлігі нормасы, мин.;
Топ – өлшем бірлгіне жедел жұмыс уақыты, мин.;
Котл - демалу және жеке қажеттіліктер уақыты, жедел жұмыс уақытынан %.
5. Бағалар:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 68-бабына сәйкес аптасына жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығын;

Об утверждении норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр, а также методики их расчета
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 апреля 2026 года № 146
В соответствии с подпунктом 19) статьи 64 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить нормы времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр, а также методики их расчета.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
Утверждена
приказом Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2026 года № 146
Методика расчета норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр разработана в соответствии с подпунктом 19) статьи 64 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
2. Расчет норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр осуществляется в целях определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах комплекса геологосъемочных работ масштабов 1:200 000 и 1:50 000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Разработка норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр
3. В основу разработки норм времени положены следующие материалы:
- хронометражные наблюдения;
- результаты анализа организации труда;
- технические характеристики оборудований.
4. Нормы времени рассчитаны по формуле:
где: Нвр – Норма на единицу измерения, мин.;
Топ – оперативное время на единицу измерения, мин.;
Котл – время на отдых и личные потребности, % от оперативного времени.
5. Расценки устанавливаются с учетом:
1) продолжительности рабочего времени в неделю согласно статье 68 Трудового Кодекса Республики Казахстан;

2) жұмысты орындаушылардың толық құрамын;
3) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге жобалау-сметалық құжаттаманың нақты сметалары негізінде сала бойынша орташа жалақыны;
4) орындаушыларды бастапқы материалдармен, құжаттамамен, жұмысқа тапсырмамен, сондай-ақ қажетті құралдармен, аспаптармен, жарақтармен және жабдықтармен қамтамасыз етуді ескере отырып белгіленеді.

2) полного состава исполнителей работ;
3) средней заработной платы по отрасли на основании фактических смет проектно-сметной документации на государственное геологическое изучение недр;
4) обеспечения исполнителей исходными материалами, документацией, заданием на работу, а также необходимыми инструментами, приборами, снаряжением и оборудованием.