"Alem GPT чат-қосымшасы" платформасы арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 17 маусымдағы № 326/НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Alem GPT чат-қосымшасы" платформасы арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске асырылсын.
2. Қоса беріліп отырған "Alem GPT чат-қосымшасы" платформасы арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі Алгоритм бекітілсін.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету платформасын ұсынатын "Ұлттық ақпараттық технологиялар" (келісім бойынша) АҚ "Астана Хаб" Автономды кластерлік қорымен (келісім бойынша) бірлесіп, пилоттық жоба аясында мыналарды қамтамасыз етсін: барлық қажетті тарихи деректерді тіркеуді және сақтауды, сондай-ақ рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тарихи деректермен толтыруды қамтамасыз ету.
4. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы "Astana Хаб" автономды кластерлік қорымен бірлесіп, пилоттық жобаны іске асыру кезеңі аяқталғаннан кейін және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағының 5-1) тармақшасына, 49-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы №123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16777 болып тіркелген) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларының 4-тармағына сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін мыналарды қамтамасыз етсін:
1) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі бойынша оң нәтижелері бар сынақ хаттамаларының болуын;
2) өзінің жедел ақпараттық қауіпсіздік орталығының (бұдан әрі – Орталық) болуын және оның жұмыс істеуін немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес үшінші тұлғалармен жедел ақпараттық қауіпсіздік орталығының қызметін көрсету туралы шарт жасасуды, сондай-ақ Орталықтың Ұлттық ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіру орталығымен өзара іс-қимылын;
3) деректерді қорғау стандарттарын, ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін және қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы №832 қаулысымен белгіленген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.

О реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг через платформу "чат-приложение Alem GPT"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 326/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 7.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Реализовать пилотный проект по оказанию государственных услуг через платформу "чат-приложение Alem GPT" (далее – пилотный проект).
2. Утвердить прилагаемый Алгоритм по оказанию государственных услуг через платформу "чат-приложение Alem GPT".
3. АО "Национальные информационные технологии" (по согласованию) совместно с Автономным кластерным фондом "Астана Хаб" (по согласованию), предоставляющему платформу для оказания государственных услуг, в рамках пилотного проекта обеспечить: фиксацию и сохранение всех необходимых исторических данных, а также наполнение историческими данными государственного электронного реестра разрешений и уведомлений.
4. АО "Национальные информационные технологии" совместно с Автономным кластерным фондом "Астана Хаб" по окончанию периода пилотного проекта и до ввода в промышленную эксплуатацию согласно подпункту 5-1) пункта 2 статьи 38, подпункту 4) пункта 2 статьи 49 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", пункту 4 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16777), обеспечить:
1) наличие протоколов с положительными результатами испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
2) наличие собственного оперативного центра информационной безопасности (далее – Центр) и его функционирование, либо заключение договора на предоставление услуги оперативного центра информационной безопасности у третьих лиц в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, а также взаимодействие Центра с Национальным координационным центром информационной безопасности;
3) соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, установленных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, для выполнения стандартов защиты данных, безопасности информационных систем и обеспечения доступности сервисов.

5. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік қызметтер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрықтың көшірмесін қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктеу.
7. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2027 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
Бұйрығымен бекітілген
"Аlem.gpt чат-қосымшасы" платформасы арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету Алгоритмі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "alem.gpt чат-қосымшасы" жұмыс істеу және интеграциялық өзара іс-қимылы Алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) мемлекеттік қызметтерді жасанды интеллект технологияларын қолдана отырып көрсету кезінде "alem.gpt чат-қосымшасы" платформасының мемлекеттік және корпоративтік ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Алгоритм келесі процестерге қолданылады:
1) пайдаланушыларға мемлекеттік қызметтерді ұсыну;
2) интеграциялық қабат арқылы мемлекеттік сервистермен өзара іс-қимыл;
3) ЖИ-агенттер арқылы пайдаланушы сұрауларын өңдеу;
4) деректердің қауіпсіз алмасуын қамтамасыз ету.
3. Осы Алгоритмде келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1. alem.gpt чат-қосымша – мемлекеттік және бизнес-қызметтер көрсету үшін ЖИ-агенттерді құруды және басқаруды қамтамасыз ететін мультиагенттік платформа;
2. ЖИ-агент – пайдаланушылардың сұрауларын өңдеуді, сыртқы сервистермен өзара іс-қимылды және өмірлік жағдайларды сүйемелдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық компонент;
3. Интеграциялық қабат – платформаның сыртқы жүйелермен (ШЭП, ВШЭП, API) өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін сервистер жиынтығы;
4. Пайдаланушы – платформа арқылы қызметтер алатын жеке немесе заңды тұлға;
5. API – ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимыл интерфейсі;

5. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня подписания совместного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 мая 2027 года.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утвержден приказом
Алгоритм по оказанию государственных услуг через платформу "чат-приложение alem.gpt"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм функционирования и интеграционного взаимодействия "чат-приложения alem.gpt" (далее – Алгоритм) определяет порядок взаимодействия платформы "чат-приложение alem.gpt" с государственными и корпоративными информационными системами при оказании государственных услуг с применением технологий искусственного интеллекта.
2. Алгоритм распространяется на процессы:
1) предоставления государственных услуг пользователям;
2) взаимодействия с государственными сервисами через интеграционный слой;
3) обработки пользовательских запросов посредством ИИ-агентов;
4) обеспечения безопасного обмена данными.
3. В настоящем Алгоритме используются следующие основные понятия:
1.Чат-приложение alem.gpt – мультиагентная платформа, обеспечивающая создание, управление ИИ-агентами для предоставления государственных и бизнес-услуг;
2. ИИ-агент – программный компонент, обеспечивающий обработку пользовательских запросов, взаимодействие с внешними сервисами и сопровождение жизненных ситуаций;
3. Интеграционный слой – совокупность сервисов, обеспечивающих взаимодействие платформы с внешними системами (ШЭП, ВШЭП, API);
4. Пользователь – физическое или юридическое лицо, получающее услуги через платформу;
5. API - интерфейс взаимодействия информационных систем;

6. ЭЦҚ – әрекеттердің заңды маңызын растау үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;
7. Білім базасы – ЖИ-агенттер пайдаланатын құрылымдалған деректер қоймасы.
2-тарау. Платформаның жұмыс істеу тәртібі
4. Пайдаланушы Alem.GPT-ке келесі жолдармен кіреді:
1) Egov Mobile/Egov Business көмегімен Egov QR арқылы ЭЦҚ қол қою;
2) Egov Mobile мобильді қосымшасы ішіндегі Alem.GPT бөлімі.
5. Авторизациядан кейін пайдаланушыға келесіге қолжетімділік беріледі:
1) мемлекеттік қызметтер бойынша ЖИ-агентке чат;
2) ЖИ-агенттермен чаттар тарихы;
3) мемлекеттік қызметтерді алу тарихы;
4) мемлекеттік қызметтерді алу туралы хабарламалар;
5) пайдаланушының жеке кабинеті.
6. Пайдаланушы қызметті алуға келесі тәсілдердің бірімен бастама жасайды:
1) чатта ЖИ-агентпен диалог арқылы;
2) дауыс хабарламаларын жіберу арқылы.
7. ЖИ-агент:
1) пайдаланушы сұрауын талдайды;
2) тиісті өмірлік жағдаятты анықтайды;
3) пайдаланушының сұрауына жауап беру үшін қажетті мәліметтерді Egov.kz порталы арқылы сұратады;
4) уәкілетті мемлекеттік органдарда жасалған мәліметтерді электрондық түрде ұсынады.
8. Қажет болған жағдайда ЖИ-агент:
1) қосымша деректерді сұрайды;
2) электрондық енгізу нысандарын құрады;
3) интеграциялық сервистерді шақыруды бастайды.
3-тарау. Интеграциялық өзара іс-қимыл тәртібі
9. Сыртқы сервистерді шақыру:
1) Egov.kz порталындағы REST сервис протоколдары бойынша;
2) электрондық үкіметтін сыртқы шлюзі SOAP сервис протоколдары бойынша (қосылу процесі);
3) Astana Hub, Astana Innovations бекітілген API сыртқы сервистері арқылы жүзеге асырылады.
10. Сұраулар мен жауаптар:
1) логталады;
2) дұрыстығы тексеріледі;
3) бизнес-логикаға сәйкес өңделеді.
11. Асинхронды процестер болған кезде:
1) жүйе сұрау мәртебесін сақтайды;
2) пайдаланушыны қызметтің орындалу барысы туралы хабардар етеді.
12. Интеграциялық өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкімет" информатизация нысандарын интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген).
4-тарау. Пайдаланушы сұрауларын өңдеу тәртібі
13. ЖИ-агент сұрауларды келесілерді ескере отырып өңдейді:
1) диалог контексті;
2) диалог тілі;
3) пайдаланушы деректері;
4) білім базасынан алынған ақпарат;
5) сыртқы сервистерден (Egov.kz порталы, ЭҮСШ) алынған ақпарат.
14. Қажетті деректер болмаған жағдайда:
ЖИ-агент сыртқы сервистерге (Egov.kz порталы, ЭҮСШ) сұраныстар орындайды немесе оларды пайдаланушыдан сұрайды.

6. ЭЦП – электронная цифровая подпись, используемая для подтверждения юридической значимости действий;
7. База знаний – структурированное хранилище данных, используемое ИИ-агентами;
Глава 2. Порядок функционирования платформы
4. Пользователь осуществляет вход в "чат-приложение alem.gpt" через:
1) подписание ЭЦП с Egov QR c помощью Egov Mobile/Egov Business.
2) раздел Alem.GPT внутри мобильного приложения Egov Mobile.
5. После авторизации пользователю предоставляется доступ к:
1) чату к ИИ-агенту по государственным услугам;
2) истории чатов с ИИ-агентами;
3) истории получения государственных услуг;
4) уведомлениям о получении государственных услуг;
5) личный кабинет пользователя.
6. Пользователь инициирует получение услуги одним из способов:
1) посредством диалога с ИИ-агентом в чате;
2) с помощью отправки голосовых сообщений.
7. ИИ-агент:
1) анализирует запрос пользователя;
2) определяет соответствующую жизненную ситуацию;
3) осуществляет запрос необходимых сведений о пользователе через портал Egov.kz, требуемых для предоставления ответа на запрос пользователя;
4) предоставляет сгенерированные в уполномоченных государственных органах сведения в электронном виде.
8. При необходимости ИИ-агент:
1) запрашивает дополнительные данные;
2) формирует электронные формы ввода;
3) инициирует вызовы интеграционных сервисов.
Глава 3. Порядок интеграционного взаимодействия
9. Вызовы внешних сервисов осуществляются:
1) по протоколам REST-сервисов портала Egov.kz
2) по протоколам SOAP-сервисов внешнего шлюза электронного правительства (в процессе подключения);
3) с использованием утвержденных API внешних сервисов Astana Hub, Astana Innovations.
10. Запросы и ответы:
1) логируются;
2) проходят проверку на корректность;
3) обрабатываются в соответствии с бизнес-логикой.
11. В случае асинхронных процессов:
1) система сохраняет статус запроса;
2) уведомляет пользователя о ходе выполнения услуги.
12. Интеграционное взаимодействие осуществляется в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777).
Глава 4. Порядок обработки пользовательских запросов
13. ИИ-агент обрабатывает запросы с учетом:
1) контекста диалога;
2) языка диалога;
3) данных пользователя;
4) информации из базы знаний;
5) информации от внешних сервисов (Портала Egov.kz, ВШЭП)
14. При отсутствии необходимых данных:
ИИ-агент выполняет запросы к внешним сервисам (Портала Egov.kz, ВШЭП) либо запрашивает их у пользователя.

15. Өңдеу аяқталғаннан кейін:
1) пайдаланушыға қызмет нәтижесі ұсынылады;
2) нәтиже жеке кабинетте сақталады.
5-тарау. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету
16. Деректер алмасу:
1) қорғалған протоколдар (HTTPS, TLS);
2) шифрлау механизмдері арқылы жүзеге асырылады.
17. Жеке деректерге қолжетімділік:
1) тек пайдаланушының келісімі болғанда;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Пайдаланушылар мен жүйенің барлық әрекеттері:
1) журналданады;
2) бақылауға және аудитке жатады.
19. Қызмет көрсету аяқталды деп есептеледі:
1) пайдаланушыға нәтиже ұсынылғанда;
2) жүйеде орындау мәртебесі тіркелгенде.
20. Пайдаланушының мүмкіндіктері:
1) қызметтер тарихын қарау;
2) қызметтерге қайта өтініш беру;
3) мәртебелер туралы хабарламалар алу.
21. Пилоттық жоба аясында деректерді өңдеу және сақтау "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасының (Qaztech) инфрақұрылымдық қуаттарында жүзеге асырылады. ЖИ-компоненттерді өңдеу және жұмыс істеу үшін Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан "AlemCloud" ұлттық суперкомпьютерінде орналастырылған модельдер қолданылады.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Пайдаланушылардың жеке деректері жабық контур шегінен, соның ішінде тілдік модельдер жұмыс істейтін контурдан шықпайды.

15. По завершении обработки:
1) пользователю предоставляется результат услуги;
2) результат сохраняется в личном кабинете.
Глава 5. Обеспечение безопасности
16. Обмен данными осуществляется с использованием:
1) защищенных протоколов (HTTPS, TLS);
2) механизмов шифрования.
17. Доступ к персональным данным осуществляется:
1) только при наличии согласия пользователя;
2) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Все действия пользователей и системы подлежат:
1) журналированию;
2) контролю и аудиту.
19. Оказание услуги считается завершенным при:
1) предоставлении результата пользователю;
2) фиксации статуса выполнения в системе.
20. Пользователь имеет возможность:
1) просматривать историю услуг;
2) повторно обращаться за услугами;
3) получать уведомления о статусах.
21. Обработка и хранение данных в рамках пилотного проекта осуществляются на инфраструктурных мощностях Информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства" (Qaztech), для обработки и работы ИИ-компонентов применяются модели, развернутые на национальном суперкомпьютере "AlemCloud", размещенные на территории Республики Казахстан.
Обеспечение информационной безопасности и защита персональных данных осуществляются в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан. Персональные данные пользователей не покидают пределы закрытого контура, включая контур работы языковых моделей.