"Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 22 сәуірдегі № 215/НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23760 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, спутниктік позициялау, цифрландыру және киберқауіпсіздік);";
8-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Киберқауіпсіздік туралы" Заңын (бұдан әрі – "Киберқауіпсіздік туралы" Заң);";
10-тармақтың он бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпорынның киберқауіпсіздігі бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.";
11-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Киберқауіпсіздік туралы" Заңды;";
14-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Киберқауіпсіздік туралы" Заңды;";
16-тармақтың он бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпорынның киберқауіпсіздігі бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.";
17-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Киберқауіпсіздік туралы" Заңды;";
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, спутниктік позициялау, цифрландыру және киберқауіпсіздік)";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Лауазымдық міндеттері:
Ғылыми-техникалық экономикалық білімді арттыру және кәсіпорынның сыртқы және ішкі цифрлық ортасын құру мақсатында ғылымның, техниканың, экономиканың және озық өндірістік тәжірибенің отандық және шетелдік жетістіктері туралы арнайы дайындалған ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша жаңа жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің технологияларын пайдалана отырып жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорын басшылары мен мамандарының нарық конъюнктурасын зерттеу және кәсіпорын өнімінің бәсекеге қабілеттілік мәселелерін зерделеу, техникалық және ұйымдастырушылық шешімдер қабылдау, өндірістік процестерді жетілдіру, еңбекті ұйымдастыру және кәсіпорынды басқару жөніндегі іс-шараларды дайындау үшін қажетті ғылыми-техникалық және экономикалық ақпаратқа қажеттіліктерін анықтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Референц станциялар желісін құру және дамыту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Тұтынушылардың түзету істерін уақытылы ақпаратпен қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.
Референц станциялар желілерін пайдалану бойынша нұсқаулықтың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Компьютерлік техниканы пайдалануды жақсарту және компьютерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның киберқауіпсіздігін жасауға қатысады, ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық құралдары кешенін әзірлейді.
Компьютерлік техниканың құрамдас бөлшектермен және материалдармен уақытылы қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады.
Компьютерлік техниканың пайдаланылуын жақсарту және компьютерлік техниканы тиімді пайдалану бойынша шаралар жүргізуді ұйымдастырады.
Кәсіпорынның ғылыми-техникалық және экономикалық бәсекеге қабілеттілігін арттыру және кәсіпорынның тұтас цифрлық ортасын құру мақсатында озық технологияларды зерделеу және қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Кәсіпорынның цифрлық жүйелерін жобалау, әзірлеу, енгізу және дамыту барысында бөлім жұмысын ұйымдастырады.
Басқа бөлімшелермен бірлесіп жаңа техникалар мен технологияларды енгізу жоспарларын әзірлеу және іске асыруды ұйымдастыруға қатысады.
Кәсіпорынның цифрлық жүйелерін жобалауға, әзірлеуге, енгізуге, дамытуға және инновациялық жобаларын іске асыруға арналған шығындарды жоспарлауға және негіздеуге қатысады.
Кәсіпорынның цифрлық деректерінің архитектурасын әзірлеуге басшылық жасайды.
Кәсіпорынның цифрлық қорын жасау процестеріне қатысады.";
29-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Киберқауіпсіздік туралы" Заңды;";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 22 апреля 2026 года № 215/НҚ
Вводится в действие с 12 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23760) следующие изменения:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) Руководитель отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и кибербезопасности);";
абзац девятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон "О кибербезопасности");";
часть пятнадцатую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Организует проведение мероприятий по кибербезопасности предприятия.";
абзац восьмой пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Закона "О кибербезопасности";";
абзац девятый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Закона "О кибербезопасности";";
часть пятнадцатую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Организует проведение мероприятий по кибербезопасности предприятия.";
абзац девятый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Закона "О кибербезопасности";";
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Руководитель отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и кибербезопасности)";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Должностные обязанности:
Организует работу с использованием новых глобальных навигационных спутниковых систем технологий по обеспечению специально подготовленной информацией об отечественных и зарубежных достижениях науки, техники, экономики и передового производственного опыта с целью повышения научно-технических экономических знаний и создания внешней и внутренней цифровой среды предприятия.
Организует работу по выявлению потребностей руководителей и специалистов предприятия в научно-технической и экономической информации, необходимой для исследования конъюнктуры рынка и изучения проблем конкурентоспособности продукции предприятия, принятия технических и организационных решений, подготовки мероприятий по совершенствованию производственных процессов, организации труда и управления предприятием.
Организует работу по созданию и развитию сети референцных станций.
Осуществляет контроль за обеспечение своевременной информации корректирующих действий потребителей.
Осуществляет контроль за соблюдением инструкций по эксплуатации сети референцных станций.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Участвует в создании кибербезопасности предприятия, разрабатывает комплекс организационных средств защиты информации.
Осуществляет контроль за своевременным обеспечением компьютерной техники запасными частями и материалами.
Организует проведение мер по улучшению эксплуатации компьютерной техники и эффективному использованию компьютерной техники.
Организует работу по изучению и применению передовых технологий с целью повышения научно-технической и экономической конкурентоспособности предприятия и создания целостной цифровой среды предприятия.
Организует работу отдела в ходе проектирования, разработки, внедрения и развития цифровых систем предприятия.
Совместно с другими подразделениями принимает участие в организации разработки и реализации планов внедрения новой техники и технологий.
Участвует в планировании и обосновании затрат на проектирование, разработку, внедрение, развитие цифровых систем и реализацию инновационных проектов предприятия.
Руководит разработкой архитектуры цифровых данных предприятия.
Участвует в процессах создания цифрового фонда предприятия.";
абзац седьмой пункта 29 изложить в следующей редакции:
"Закона "О кибербезопасности";";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Біліктілікке қойылатын талаптар: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) геодезия және картография және/немесе автоматтандыру және/немесе цифрлық жүйелер білімі және ұйымның тиісті бағытындағы 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Геодезия және кеңістіктік деректер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрыққа 1-қосымша
Геодезия және картография
саласындағы ұйымдардың
басшылары мен мамандары
лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамаларына
1-қосымша
Басшылар мен мамандар лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші
№ р/р
Басшылар мен мамандар лауазымдарының атауы

"30. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: геодезия и картография и/или автоматизация и/или цифровые системы и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1, к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2, к настоящему приказу.
2.  Департаменту геодезии и пространственных данных Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Приложение 1
к Типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей и специалистов
организаций в области геодезии
и картографии
Алфавитный указатель должностей руководителей и специалистов
№ п/п
Наименование должностей руководителей и специалистов

3-тарау. Мамандардың лауазымдары
15.
Аэрофотогеодезист
16.
Геодезист
17.
Картограф
18.
Карталардың корректоры
19.
Карталардың редакторы
Бұйрыққа 2-қосымша
Геодезия және картография
саласындағы ұйымдардың
басшылары мен мамандары
лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамаларына
2-қосымша
Өзгертілген кәсіп атауларының тізімі
№ р/р
Біліктілік сипаттамаларының бұрын қолданыста болған басылымдары бойынша басшылар және мамандар лауазымдарының атауы
Біліктілік сипаттамаларының жаңа басылымдағы басшылар және мамандар лауазымдарының атауы
1.
Директор (бас директор)
Бас директор
2.
Директордың (бас директордың) орынбасары
Бас директордың орынбасары
3.
Геодезия және картография басқармасының бастығы
Геодезия және картография басқармасының басшысы
4.
Жобалау және жоспарлау бөлімінің бастығы
Жобалау және жоспарлау бөлімінің басшысы
5.
Бөлім бастығы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)
Бөлім басшысы (топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштүсірілім жұмыстары)
6.
Бөлім бастығы (инновациялық технологиялар, спутниктік позициялау, цифрландыру және киберқауіпсіздік)
Бөлім басшысы (инновациялық технологиялар, спутниктік позициялау, цифрландыру және киберқауіпсіздік)
7.
Бөлім бастығы (сараптама, карталарды редакциялау)
Бөлім басшысы (сараптама, карталарды редакциялау)
8.
Техникалық бақылау бөлімінің бастығы
Техникалық бақылау бөлімінің басшысы
9.
Бөлім бастығы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
Бөлім басшысы (картографиялық, материалдарды дайындау және сақтау)
10.
Топ бастығы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
Топ басшысы (тақырыптық картография, фотограмметриялық жұмыстар)
11.
Топографиялық-геодезиялық партияның бастығы
Топографиялық-геодезиялық партияның басшысы

Глава 3. Должности специалистов
15.
Аэрофотогеодезист
16.
Геодезист
17.
Картограф
18.
Корректор карт
19.
Редактор карт
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей и специалистов
организаций в области геодезии
и картографии
Перечень измененных наименований профессий
№ п/п
Наименование должностей руководителей и специалистов по ранее действовавшим выпускам квалификационных характеристик
Наименование должностей руководителей и специалистов в новом выпуске квалификационных характеристик
1.
Директор (генеральный директор)
Генеральный директор
2.
Заместитель директора (генерального директора)
Заместитель генерального директора
3.
Начальник управления геодезии и картографии
Руководитель управления геодезии и картографии
4.
Начальник отдела проектирования и планирования
Руководитель отдела проектирования и планирования
5.
Начальник отделат (топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)
Руководитель отдела (топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ)
6.
Начальник отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и кибербезопасности)
Руководитель отдела (инновационных технологий, спутникового позиционирования, цифровизации и кибербезопасности)
7.
Начальник отдела (экспертизы, редактирования карт)
Руководитель отдела (экспертизы, редактирования карт)
8.
Начальник отдела технического контроля
Руководитель отдела технического контроля
9.
Начальник отдела (картографического, подготовки и хранения материалов)
Руководитель отдела (картографического, подготовки и хранения материалов)
10.
Начальник группы (тематической картографии, фотограмметрических работ)
Руководитель группы (тематической картографии, фотограмметрических работ)
11.
Начальник топографо-геодезической партии
Руководитель топографо-геодезической партии