"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 175/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 17 ақпандағы № 78/НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 175/НҚ "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшерін айқындау туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 32755 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мына шараларды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары-
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
2025 жылғы 17 ақпандағы
№ 78/НҚ бұйрығына
қосымша
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтеріне ақы төлеу мөлшері
Р/с
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) атауы және сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Көрсетілетін қызметті алушы үшін мөлшері, ҚҚС-сыз, теңге
1.
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу, тууды мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде әке болуды (ана болуды) анықтауға, баланы асырап алуға, атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу

О внесении изменения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 175/НҚ "Об определении размера оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 17 февраля 2026 года № 78/НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 175/НҚ "Об определении размера оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32755) следующее изменение:
приложение к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Заместителя
Премьер-Министра –
Министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
от 17 февраля 2026 года № 78/НҚ
Размер оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния
№ п/п
Наименование и характеристика товаров (работы, услуги)
Единица измерения
Стоимость для услугополучателя, без НДС, тенге
1.
Государственная регистрация рождения ребенка, внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации рождения, в том числе в связи с установлением отцовства (материнства), усыновлением (удочерением) ребенка, переменой имени, фамилии и отчества

1)
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
2)
Қайтыс болған баланы және өмірдің бірінші аптасында қайтыс болған баланы мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
3)
Бір жасқа толған және одан да көп баланың тууын мемлекеттік тіркеу (мерзімін өткізіп ала отырып)
1 құжат
Тегін
4)
Қазақстан Республикасынан тыс жерде туылған кәмелетке толмаған баланың тууын мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
5)
Тууды мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, әкесінің атын, тегін өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
6)
Ата-аналардың бірлескен өтініші негізінде әке (ана) анықталуына байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
7)
Анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған, анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылған, анасы әрекетке қабілетсіз деп танылған, анасынан ата-ана құқықтарынан айырылған не шектелген, анасының тұрғылықты жерін белгілеу мүмкін болмаған жағдайларда өзін баланың әкесі деп танитын адамның әкелігін (анасын) белгілеуге байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
8)
Әке болуды анықтау, сондай-ақ әке болуды анықтау фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы сот шешімі бойынша адамның әке (ана) болуын анықтауға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
9)
Әке болуды анықтау туралы бұрын шығарылған сот шешімінің, сондай-ақ әке болуды анықтау туралы акт жазбасының күшін жою туралы, жазбаны жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің күшін жою туралы сот ұйғарымын (қаулысын) алған кезде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
10)
Бала асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
11)
Сот бала асырап алу туралы бұрын шығарылған шешімге қосымша жаңа шешім шығарған жағдайда бала асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат
Тегін
12)
Шетел азаматтары баланы асырап алған кезде дербес деректердің өзгеруіне байланысты тууды мемлекеттік тіркеу немесе тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу
1 құжат

1)
Государственная регистрация рождения ребенка
1 документ
Бесплатно
2)
Государственная регистрация ребенка, родившегося мертвым, и ребенка, умершего на первой неделе жизни
1 документ
Бесплатно
3)
Государственная регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более (с пропуском срока)
1 документ
Бесплатно
4)
Государственная регистрация рождения несовершеннолетнего ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан
1 документ
Бесплатно
5)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации рождения, в том числе в связи с переменой имени, отчества, фамилии
1 документ
1 725,00
6)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) на основании совместного заявления родителей
1 документ
Бесплатно
7)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) лица, признающего себя отцом ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей, признания матери безвестно отсутствующей, признания матери недееспособной, лишения либо ограничения матери в родительских правах, невозможности установления места жительства матери
1 документ
Бесплатно
8)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства) лица по решению суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства
1 документ
Бесплатно
9)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения при получении определения (постановления) суда об отмене ранее вынесенного решения суда об установлении отцовства, а также вступившего в законную силу решения суда об аннулировании записи акта об установлении отцовства, о признании записи недействительной
1 документ
Бесплатно
10)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка
1 документ
Бесплатно
11)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка в случае вынесения судом в дополнение к ранее вынесенному решению об усыновлении (удочерении) нового дополнительного решения
1 документ
Бесплатно
12)
Внесение изменений, дополнений в запись акта о государственной регистрации рождения или за государственную регистрацию рождения в связи с изменением персональных данных при усыновлении (удочерении) иностранными гражданами
1 документ

6 900,00
2.
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу туралы азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1)
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу
1 құжат
3 450,00
2)
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу актісіне, оның ішінде атын, тегін, әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат

6 900,00
2.
Государственная регистрация заключения брака (супружества), внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации заключения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии и отчества
1)
Государственная регистрация заключения брака (супружества)
1 документ
3 450,00
2).
Внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта о государственной регистрации заключения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии, отчества
1 документ

1 725,00
3)
Неке жасын төмендету қажет болған жағдайда неке қиюды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
3 450,00
3.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілері жазбаларына, оның ішінде атын, тегін және әкесінің атын өзгертуге байланысты өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу
1)
Өзара келісім бойынша некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
6 900,00
2)
Жұбайын хабар-ошарсыз кетті, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшін жұбайын кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға соттау туралы сот үкімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ қылмыстық қудалау органының жұбайды халықаралық іздеуге жариялау туралы қаулысы, аталған қаулы сотпен санкцияланған күннен бастап кемінде үш жыл бойы іздеуде болған жағдайда.
1 құжат
345,00

1 725,00
3)
Государственная регистрация заключения брака при необходимости снижения брачного возраста
1 документ
3 450,00
3.
Государственная регистрация расторжения брака (супружества), внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, в том числе в связи с переменой имени, фамилии и отчества
1).
Государственная регистрация расторжения брака по взаимному согласию
1 документ
6 900,00
2)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, а также постановления органа уголовного преследования об объявлении супруга в международный розыск, при условии его нахождения в розыске не менее трех лет со дня санкционирования данного постановления судом
1 документ
345,00

3)
2019 жылғы 10 желтоқсанға дейін шешімі шығарылған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Сот шешіміне сәйкес
4)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы қолданыстағы актілік жазба толықтырылған жағдайда, 2019 жылғы 10 желтоқсанға дейін шешімі шығарылған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі негізінде некені бұзуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Сот шешіміне сәйкес
5)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы, оның ішінде атын, тегін, әкесінің атын өзгертуге байланысты азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат
1 725,00
4.
Азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1)
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1 құжат
Тегін
2)
Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою
1 құжат
Тегін
5.
Азаматтық хал актілері жазбаларын қалпына келтіру
1)
Мүдделі тұлғалардың өтініші негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
1 құжат
1 725,00
2)
Сот шешімі негізінде азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру
1 құжат
1 725,00
6.
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер, анықтамалар беру
1)
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабына сәйкес қайтыс болу туралы қайталама куәліктер беруді қоспағанда азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер беру
1 құжат
3 450,00
2)
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабына сәйкес қайтыс болу туралы анықтама беруді қоспағанда, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтамаларды қағаз жеткізгіште беру
1 құжат
1 035,00
3)
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы азаматтық хал актілерін электрондық нысанда мемлекеттік тіркеу туралы анықтамаларды, оның ішінде қайтыс болғаны туралы хабарламаларды беру
1 құжат
Тегін
4)
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету
1 құжат
1 725,00
5)
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерін қоспағанда, шет мемлекеттерден азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету
1 құжат
3 450,00
7.
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу, қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы жазба актілеріне өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1)
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу
1 құжат
Тегін
2)
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу
1 құжат

3)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о расторжения брака (супружества), вынесенного до 10 декабря 2019 года
1 документ
Согласно решению суда
4)
Государственная регистрация расторжения брака на основании решения суда о расторжения брака (супружества), вынесенного до 10 декабря 2019 года в случае дополнения существующей актовой записи о расторжении брака (супружества)
1 документ
Согласно решению суда
5)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния о государственной регистрации расторжения брака (супружества), в том числе в связи с переменой имени, фамилии, отчества
1 документ
1 725,00
4.
Аннулирование записей актов гражданского состояния
1)
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании заявления заинтересованных лиц
1 документ
Бесплатно
2)
Аннулирование записей актов гражданского состояния, на основании решения суда
1 документ
Бесплатно
5.
Восстановление записей актов гражданского состояния
1)
Восстановление записей актов гражданского состояния на основании заявления заинтересованных лиц
1 документ
1 725,00
2)
Восстановление записей актов гражданского состояния на основании решения суда
1 документ
1 725,00
6.
Выдача повторных свидетельств, справок о государственной регистрации актов гражданского состояния
1)
Выдача повторных свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, за исключением выдачи повторных свидетельств о смерти, согласно статье 182 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
1 документ
3 450,00
2)
Выдача справок о государственной регистрации актов гражданского состояния на бумажном носителе, за исключением выдачи справок о смерти, согласно статье 182 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
1 документ
1 035,00
3)
Выдача справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме через веб-портал "электронного правительства", в том числе уведомлений о смерти
1 документ
Бесплатно
4)
Истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из стран Содружества Независимых Государств
1 документ
1 725,00
5)
Истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из иностранных государств, за исключением стран Содружества Независимых Государств
1 документ
3 450,00
7.
Государственная регистрации смерти, внесение изменений, дополнений и исправлений в записи акта о государственной регистрации смерти
1)
Государственная регистрация смерти
1 документ
Бесплатно
2)
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи акта о государственной регистрации смерти
1 документ

1 725,00
8.
Азаматтық хал актісін тіркеу туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)
1)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы азаматтық хал актісін тіркеу туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)
1 құжат
Тегін

1 725,00
8.
Актуализация (корректировка) сведений о регистрации акта гражданского состояния
1)
Актуализация (корректировка) сведений о регистрации акта гражданского состояния через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" или веб-портал "электронного правительства"
1 документ
Бесплатно