Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару қағидалары мен олардың нормативін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 8 сәуірдегі № 86 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
1. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-15-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
2. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару қағидалары мен олардың нормативі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көліктегі оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдау;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Министрдің міндетін атқарушы М. Қалиақпаров
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2026 жылғы 8 сәуірдегі
№ 86 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару қағидалары мен олардың нормативі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару қағидалары мен олардың нормативі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-15-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару қағидалары мен олардың нормативтерінің тәртібін айқындайды.
2-тарау. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды аудару тәртібі
2. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін жүйелі қамтамасыз ету және авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру бөлігінде Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды іске асыру қамтамасыз ету мақсатында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші) азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдарды жүзеге асырады.
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші аударымдарды авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті ұйымға оның билігінде қалған таза кірісінің бір бөлігінен жүзеге асырады.

Об утверждении Правил перечисления и норматива отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 8 апреля 2026 года № 86
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п.5.
1. В соответствии с пунктом 3 статьи 16-15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
2. Утвердить прилагаемые Правила перечисления и норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации.
3. Департаменту по расследованию происшествий и инцидентов на транспорте Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и распространяется на правоотношения, возникшие 1 февраля 2026 года.
Исполняющий
обязанности Министра
М. Калиакпаров
Утверждены приказом
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 8 апреля 2026 года № 86
Правила
перечисления и норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перечисления и норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 16-15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок перечисления и норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации.
Глава 2. Порядок перечисления отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации
2. В целях системного обеспечения безопасности полетов гражданской авиации и реализации устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан в части расследования авиационных происшествий государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее - поставщик аэронавигационного обслуживания) осуществляются отчисления на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации.
Поставщик аэронавигационного обслуживания осуществляет отчисления в уполномоченную организацию по расследованию авиационных происшествий из оставшейся в его распоряжении части чистого дохода.

3. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдар тоқсан сайын, тоқсан басталғанға дейін күнтізбелік бес күн бұрын авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті ұйымның банк шотына аударылуға тиіс.
4. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдар аударылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті ұйымға ақша аудару туралы растама ұсынады.
3-тарау. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударымдар нормативі
5. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударым нормативін авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті ұйымның даму жоспарының негізінде айқындалады.
6. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған аударым нормативі аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің иелігінде қалған таза кіріс бөлігінің он пайызынан аспайтын соманы құрайды, бірақ авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілетті ұйымды дамыту жоспарында көрсетілген сомадан кем емес соманы құрайды.

3. Отчисления на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации подлежат перечислению ежеквартально, за пять календарных дней до начала квартала на банковский счет уполномоченной организации по расследованию авиационных происшествий.
4. Поставщик аэронавигационного обслуживания в течение трех рабочих дней с момента перечисления отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации предоставляет в уполномоченную организацию по расследованию авиационных происшествий подтверждение о перечислении денег.
Глава 3. Норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации
5. Норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации определяется на основе плана развития уполномоченной организации по расследованию авиационных происшествий.
6. Норматив отчислений на обеспечение безопасности полетов гражданской авиации составляет сумму не более десяти процентов от оставшейся в распоряжении поставщика аэронавигационного обслуживания части чистого дохода, но не менее суммы, предусмотренной в плане развития уполномоченной организации по расследованию авиационных происшествий.