Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы "Сарқан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" № 35-142 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2026 жылғы 8 мамырдағы № 59-225 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ :
1. "Сарқан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" Сарқан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы №35-142 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4940 тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 11-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихатының "Экономика, бюджет, аграрлық сала, жер қатынастары, экология, кәсіпкерлікті дамыту және туризм мәселелер жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихаты төрағасының м.а. Е.Дармишев
Сарқан аудандық мәслихатының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 35-142 шешіміне 11-қосымша
Сарқан аудандық мәслихатының
2026 жылғы 8 мамырдағы
№ 59-225 шешіміне қосымша
Черкасск ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;

О внесении изменений в решение маслихата Сарканского района от 26 декабря 2024 года № 35-142 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2025-2029 годы"
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 8 мая 2026 года № 59-225
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата Сарканского района о от 26 декабря 2024 года № 35-142 Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2025-2029 годы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4940) следующие изменения:
приложение 11 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию "По вопросам экономики, бюджета, аграрной сферы, земельных отношений, экологии, развития предпринимательства и туризма"
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. председателя Сарканского районного маслихата Е.Дармишев
Приложение № 11
к решению № 35-142
Сарканского районного
маслихата от 26 декабря
2024 года
Приложение к решению
№ 59-225 Сарканского
районного маслихата
от 8 мая 2026 года
План управления и использования пастбищ Черкасского сельского округа на 2025-2029 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);

5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;

5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;

10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Черкасск ауылдық округінің картасы, Черкасск ауылдық округінің аумағы Жетісу облысы, Сарқан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан.
- кадастрлық кварталдар 24-263-103, 021, 023, 024, 025, 027, 028, 029, 030, 031,032,080,088 әкімшілік орталығы, Черкасск ауылында орналасқан.
Ауылдық округтің аумағы бірнеше учаскелерден тұрады "Основной" - 43070 гектар, "Қаражиде және Скотоимпорты" - 5500 гектар, "Бакрай и Тусунук" - 15500 гектар, "Сарыбұлақ (Талтал)" - 31000 га, "Қарақұм" - 117000 га, барлығы - 212070 гектар.
"Қаражиде және Скотоимпорт" учаскесінің жерлері солтүстікте және батыста Екіаша ауылдық округі жерлерімен, Оңтүстікте Ақсу ауданымен, оңтүстік-шығыста Амангелді ауылдық округі жерлерімен шектеседі, шығысында Қарабөгет ауылдық округі, солтүстігінде Алакөл ауданымен шекараласқан.
"Бакрай и Тусунук" учаскесінің жері солтүстік-шығыста Қарабөгет ауылдық округі, оңтүстік-батыста Амангелді ауылдық округімен, оңтүстікте Бақалы ауылдық округі жерлерімен, Солтүстік пен шығыста Алакөл ауданының жерлерімен шектеседі.
"Основной" учаскенің жерлері солтүстігінде және шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық округінің жерлерімен, батысында Шатырбай ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
"Қарақұм" учаскесінің жері солтүстік-шығысында қор жерлерімен және Балқаш көлі, оңтүстігінде Қойлық ауылдық округі және қор жерлерімен, шығысында Алакөл ауданымен және солтүстігінде ШҚО-мен шектеседі.
"Талтал" учаскесінің жері шығыстан Көктерек округімен, оңтүстік бөлігінен Алмалы ауылдық округімен, шығыстан Амангелді ауылдық округімен, солтүстік шығыстан Шатырбай ауылдық округімен шектеседі.
Черкасск ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт,1 мал қорымы бар.

10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Территория Черкасского сельского округа расположена в юго-восточной части Сарканского района Алматинской области кадастровый кварталы 24-263-103, 021,023,024,025,027,028,029,030,031,032,080,088
Административный центр расположен в с.Черкасск
Территория сельского округа состоит из нескольких разрозненных участков "Основной"- 43070 гектар, "Каражиде и Скотоимпорт" - 5500 гектар, "Бакрай и Тусунук" - 15500 гектар, "Сарыбулак (Талтал)" - 31000 гектар, " Каракум" - 117000 гектар, всего - 212070 гектар.
Земли участка "Каражиде и Скотоимпорт" граничат на севере и западе с землями Екиашинский сельский округ, на юге с Аксуским районом, на юго-востоке Амангельдийский сельский округ, на востоке Карабогетским сельский округ, на севере с Алакольским районом.
Земли участка "Бакрай и Тусунук" на севере-востоке граничит с Карабогетский сельский округ, на юго-западе с Амангельдинским сельским округом, на юге с землями Бакалинского сельский округ, на севере и востоке граничит с землями Алакольского района.
Земли Основного участка на севере и востоке граничат с землями Алакольского района, на юге с землями Койлыкского сельского округа, на западе с землями Шатырбайского сельский округ.
Земли участка Каракум граничат с землями запаса и о. Балхаш на северо-востоке, на юге с Койлыкским сельский округ и землями запаса, на востоке с Алакольским районом и на севере с ВКО.
Земли участка Талтал граничат с востока с Коктерекским сельским округом, в южной части с Алмалинским сельским округом, с востока с Амангельдинским сельским округом, с севера востока с Шатырбайским сельским округом.
В Черкасском сельском округе находятся 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В округе 15 колодцев, 65 родников, 37 зимовок, загонов

Округте ІҚМ – на 8 табын бар, МҰМ -ның 3 отары бар.
Округте 15 құдық, 65 бұлақ, 37 қыстақтар қора бар. Шалғай елді мекендердегі шаруа қожалықтарында 4 дана күн тақталары (электр жарығымен қамтамтамасыз ету мақсатында) орнатылған. Су тапшылығы мәселесі жоқ.
Округ аумағы Жоңғар Алатауының солтүстік - батыс макро баурайында орналасқан. Жер бедерінің жағдайына сәйкес шаруашылық аумағын үш ауданға бөлуге болады:
1. Тау, оған Орта тау мен төмен тау кіреді;
2. сәл толқынды, тау етегі жазығы;
3. өзендер мен бұлақтардың аңғарлары, ойпаттар;
"Основной" аумағы таулар, биік жартасты шыңдар, терең шатқалдар алып жатыр. Жергілікті жыныстар қатты массивтер түзіп, бетіне жақын орналасады.
"Қаражиде және Скотоимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелері тау бөктеріндегі жазықта, оның ең төменгі сатысында орналасқан. Жазықтың беті сәл толқынды немесе тегіс, өзен арналарымен сәл кесілген.
"Основной" учаскедегі гидрографиялық желі Лепсі өзенімен және кішігірім ағындар мен өзендермен ұсынылған. Су егістік жерлерді суаруға және мал суаруға пайдаланылады.
"Қаражиде және Скотимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелерінде Лепсі өзені орналасқан, құдықтар бар.
"Талтал" учаскесінің бедері құмның болуымен анықталады, шөл-дала аймағының өсімдіктер қалыптасады.
Табиғи жағдайлары бойынша Черкасск ауылдық округінің аумағы тау бөктеріндегі аймақ шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: болмашы қуысты шөл (орталық және солтүстік бөлігі) және бірқалыпты тау етегіндегі жылы аудан (оңтүстік бөлігі), олар барлық ерекшеліктерімен сипатталады континенталды: қысы қатал, жаз орташа ыстық, көктем мен күзде температура салқын, жылдық жауын - шашынның мөлшері орташа.
Сарқан ауданы бойынша шалғайдағы жайылымдарға мал айдау үшін жер учаскелерге қауымдық сервитут белгілеу туралы аудан әкімінің 2023 жылғы 19 маусымдағы №214 қаулысымен Черкасск ауылдық округі, автомобиль жолдары: КВ-112 Қойлық – Қарғалы - Шатырбай автожолының 15 километрі ауыл шаруашылық жануарларын айдап өтуге арналған сервитут болып белгіленген.
2026 жылғы 01 қаңтарға Черкасск ауылдық округінде (аймақ ауласында және ШҚ мал басы) Ірі қара мал - 2987 бас, оның ішінде аналық - 2034 бас, ұсақ мал - 13539 бас, жылқы - 1533 басты құрайды.
Әкімшілік-аумақтық бөліну бойынша зерттеу шеңберінде Черкасск ауылдық округінде 6 ауылдық елді мекені бар. Черкасск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 212 070 гектар.
- елді мекендердің жерлері 16 235,98 гектар (о.і. егістік 308 гектар, 4 гектар жайылым, су астында 37 гектар, жол/ көше астында - 557 гектар, басқалары-17,6 гектар, бұзылған жерлер -5 гектар, құрылыстар астында - 119,38 гектар),

В округе есть 8 табунов КРС, 3 отары МРС.
В крестьянских хозяйствах установлено 4 шт солнечных панелей (в целях обеспечения электроосвещения). Нет проблем с нехваткой воды.
Территория округа располагается на северо-западном макро склоне Джунгарского Алатау. По условиям рельефа территория хозяйства можно разделить на три района.
1) Горный, включающий в себя среднегорье и низкогорье,
2) Слабоволнистую предгорную равнину,
3) Долины рек и ручьев, понижения.
В Основном участке территорию занимает горы, высокими скалистыми вершинами, глубокими ущельями. Коренные породы подходят близко к поверхности, образуя сплошные массивы.
Участки "Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" находятся на предгорной равнине, в пределах ее самой нижней ступени. Поверхность равнины слабоволнистая или плоская, слабо изрезана речными руслами.
Гидрографическая сеть на территории Основного участка представлена рекой Лепсы и более мелкими ручьями и речками. Используется воды для полива пахотных земель и для водопоя скота.
Участки "Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" лежат в предпесковой равнине. По территории протекает река Лепсы, имеются колодцы.
Рельеф участка Талтал определяется наличием песка, растительность формируется в предгорьях пустынно-степной зоне.
По природным условиям территория Черкасского сельского округа находится в пределах предгорной зоны. По агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно остепененным пустынном (центральная и северная часть) и умеренно предгорным теплом районом (южная часть), которые характеризуются всеми чертами - континентальное: суровой зимой, умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лето, со средним количеством годовых осадков.
Постановлением акима района от 19 июня 2023 года №214 "Об установлении общинного сервитута на земельные участки для выгонки скота на отдаленные пастбища по Сарканскому району" Черкасского сельского округа, автомобильные дороги: 15 километр автодороги КВ-112 Койлык – Каргалы - Шатырбай определены сервитутом для перегона сельскохозяйственных животных.
На 01.01.2026 года в Черкасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье КХ,ТОО) крупного рогатого скота - 2987 голов, из них маточное поголовье - 2034 голов, мелкого рогатого скота - 13539 голов, лошади – 1533 головы.
В рамках исследования по административно-территориальному делению в Черкасском сельском округе имеются 6 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Черкасского сельского округа 212070 гектар
- земли населенных пунктов 16235,98 гектар (из них пашня 308 гектар, 15188,4 гектар пастбища, под водой 37 гектар, под дорогами/ улицы -557 гектар, прочие-17,6 гектар, нарушенные земли -5 гектар, под постройками -119,38 гектар),

- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 70469.5 гектар (о.і. егістік – 15617 гектар, жайылымдық жерлер – 50578.5 гектар, шабындық-4172 гектар, басқа жерлер -102 гектар),
- округ қорындағы жерлер 125 368,1 гектар (о.і. 63 гектар көпжылдық екпелер, 262,4 гектар тыңайған жерлер, 5697 гектар шабындық, 119 345,7 гектар жайылым).
Черкасск ауылдық округінде 123 шаруа қожалығы және 4 ЖШС –не тиесілі жайылымдық алқаптар ауданы – 70228,5 гектар және округтің 6 елді мекенінің айналасы – 5559,4 гектар, жайылымдардың жалпы ауданы – 75787,5 гектар құрайды.
Черкасск ауылдық округ бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін бөлінген жайылым алаңы мен мал басы саны:
- Аққайын ауылында.: ірі қара мал - 145 бас, о.і. аналық мал басы - 30 бас, ұсақ мал - 1074 бас, жылқы - 12 бас. Жайылым ауданы - 355,6 гектарды құрайды.
- Қарғалы ауылында: ірі қара мал - 853 бас, о.і. аналық мал басы - 295 бас, ұсақ мал -3074 бас, жылқы - 197 бас. Жайылым алаңы -1385 гектарды құрайды.
- Ақтұма ауылында - 745 бас ірі қара мал бар, о.і. аналық мал – 150 бас, ұсақ мал – 2928 бас, жылқы - 199 бас. Жайылым ауданы - 1306,9 гектарды құрайды.

- земли сельхоз назначения 70469.5 гектар, (из них пашни – 15617 гектар, пастбищные земли – 50578.5 гектар, сенокосы - 4172 гектар, другие угодья -102 гектар),
- земли запаса 125 368,1 гектар (из них 63 га многолетние насаждения, 262,4 гектар залежь, 5697 гектар сенокос, 119 345,7 гектар пастбища)
В округе 123 крестьянских хозяйств и 4 ТОО имеющие пастбищные угодья. Черкасском округе, в крестьянских хозяйствах используемая площадь пастбищных угодий составляет – 70228,5 гектар и 5559,4 гектар пастбищ вокруг 6 населенных пунктов округа, что составляет общую площадь – 75787,9 гектар.
Площадь пастбищ и поголовье скота, выделенные для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота в разрезе населенных пунктов по Черкасскому сельскому округу:
-с.Аққайын: крупного рогатого скота -145 головы, из них маточное поголовье - 30 головы, мелкого рогатого скота - 1074 голов, лошадей - 12 голов. Площадь пастбищ составляет - 355,6 гектар.
- В селе Каргалы: крупного рогатого скота - 853 головы, из них маточное поголовье 295 голов, мелкого рогатого скота - 3074 голов, лошадей -197 голов. Площадь пастбищ составляет -1385 гектар.
-В селе Ақтұма крупного рогатого скота - 745 головы, из них маточное поголовье 150 голов, мелкого рогатого скота - 2928 голов, лошадей – 199 голов. Площадь пастбищ составляет -1306,9 гектар.

- Теректі ауылында ірі қара мал – 8 бас, о.і. аналық малы - 7 бас, ұсақ мал басы - 16 бас, жылқы – 1 бас. Жайылым алаңы - 448,4 гектарды құрайды.
- Ешкіөлмес ауылында 253 бас ірі қара мал, о.і. - 83 бас аналық мал, ұсақ мал -1649 бас, 86 бас жылқы бар. Жайылым ауданы - 691,7 гектарды құрайды.
- Черкасск ауылында - 667 бас ірі қара мал, о.і. аналық мал 223 бас, ұсақ мал- 2042 бас, жылқы - 150 бас, жайлым алаңы - 1371,8 гектар құрайды.

-В селе Теректі крупного рогатого скота- 8 головы, из них маточное поголовье -7 голов, мелкого рогатого скота – 16 голов, лошадей – 1 головы. Площадь пастбищ составляет- 448,4 гектар.
- В селе Ешкіөлмес крупного рогатого скота - 253 головы, из них маточное поголовье - 83 голов, мелкого рогатого скота – 1649 голов, лошадей - 86 головы. Площадь пастбищ составляет - 691,7 гектар.
- В селе Черкасск крупного рогатого скота - 667 головы, из них маточное поголовье – 220 голов, мелкого рогатого скота – 2042 голов, лошадей - 150 головы. Площадь пастбищ составляет - 1371,8 гектар.