"Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 31 наурыздағы № 72-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.04.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарында:
"6-тарау. Қосымша білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" келесі редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Қосымша білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 72-НҚ
Вводится в действие с 1 апреля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33166) следующие изменения и дополнения:
в Типовых штатах работников государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
Главу 6 "Типовые штаты работников организаций дополнительного образования" изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Типовые штаты работников организаций дополнительного образования

3. Өнер мектептерінде өнердің бірнеше түрімен (музыкалық, көркемөнер, хореографиялық) қатар жұмыс істейтін осы ұйымдарда бейіні бойынша директордың орынбасары лауазымының штат бірлігі оқытудың әр түрі бойынша жеке белгіленуі мүмкін.
4. Өнер мектептерінде костюмер лауазымының штат бірлігі хор, хореография, театр немесе драма ұжымдары болған кезде енгізіледі.
Оқушылар сарайлары (үйлері, орталықтары, кешендері, балалар-жасөспірімдер шығармашылық орталықтары), балалар аула клубтары, балалар әскери-патриоттық клубы (клубтық демалыс ұйымдары), балалар қызығушылығы мен жұмыстарының бағыттары бойынша ұйымдар, мектепке дейінгі дамыту кешендері (орталықтар, академиялар)
Лауазымдардың атауы
Штаттық бірліктерінің саны
Директор
1
Директордың оқу-тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
1
Шаруашылық меңгерушісі
1
Бұқаралық бөлімінің меңгерушісі
1
Әдістемелік бөлімінің меңгерушісі
1
Педагог-психолог
1
Бухгалтер
1
Хатшы
1
Безендіруші-суретші
1
Музыкалық аспаптардың құлақ күйін келтіруші - 25 клавиштік аспапқа 1 лауазым
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсететін және жөндейтін жұмысшы (әрбір ғимаратқа)
1
Күзетші
3
Вахтер, әр ғимаратқа
1
Ескертпелер:

3. В школах искусств, работающих параллельно по нескольким видам искусства (музыкальному, художественному, хореографическому), штатная единица должности заместителя директора по профилю может устанавливаться для каждого вида обучения отдельно.
4. Штатная единица должности костюмера устанавливается при наличии в школах искусств хорового, хореографического, театрального или драматического коллектива.
Дворцы школьников (дома, центры, комплексы, центры детско-юношеского творчества), детские дворовые клубы, детские военно-патриотические клубы (клубные досуговые организации), организации по направлениям деятельности и интересам детей, дошкольные развивающие комплексы (центры, академии)
Наименование должностей
Количество штатных единиц
Директор
1
Заместитель директора по учебно-воспитательной работе
1
Заведующий хозяйством
1
Заведующий массовым отделом
1
Заведующий методическим отделом
1
Педагог-психолог
1
Бухгалтер
1
Секретарь
1
Художник-оформитель
1
Настройщик музыкальных инструментов - 1 должность на 25 клавишных инструментов
Рабочий по комплексному обслуживанию зданий (на каждое здание)
1
Сторож
3
Вахтер на каждое здание
1
Примечания:

1. Оқушылар сарайларында (үйлерінде, орталықтарында, кешендерінде, балалар мен жасөспірімдер шығармашылығы орталықтарында), балалар аула клубтарында, балалар әскери-патриоттық клубтарында (клубтық демалыс ұйымдарында), балалардың қызмет бағыттары мен қызығушылықтары бойынша ұйымдарда, мектепке дейінгі дамыту кешендерінде (орталықтарында, академияларында) (бұдан әрі – Ұйымдар) қатысушылар саны кемінде 90 адам болған жағдайда ансамбльдің көркемдік жетекшісі, балетмейстер, хормейстер лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.
2. Осы ұйымдарда оркестрдің дирижері лауазымының штат бірлігі оркестрде кемінде 50 адам болған кезде белгіленеді.
3. Осы ұйымдарда хор, хареография, театр немесе драма ұжымы болған жағдайда костюмер лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
4. Осы ұйымдарда кемінде 3 мың дана кітап қоры болған кезде кітапханашы лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
5. Осы ұйымдарда киноқондырғысы және кемінде 250 орындық көрермен залы, жабдықталған сахнасы болған кезде киномеханик лауазымының 0,5 штат бірлігі, жарық түсіруші мен сахна машинисі 0,5 штат бірліктен белгіленеді.
Жас натуралистер станциялары (балалар экологиялық орталықтары, биологиялық орталықтар, экобиоорталықтар), жас техниктер станциялары (орталықтар, жасөспірімдер мен балалар шығармашылық техникалық мектептері)
Лауазымдардың атауы
Штаттық бірліктерінің саны
Директор
1
Директордың әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары
1
Қойма (шаруашылық) меңгерушісі
1
Бөлім меңгерушілері (бір бейіндегі 10 үйірме болған жағдайда - 1 штат бірлігі)
Бухгалтер
1
Хатшы (іс қағаздарын жүргізуші)
1
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсететін және жөндейтін жұмысшы (әрбір ғимаратқа)
1
Күзетші
3
Вахтер, әр ғимаратқа
1
Ескертпелер:
1. Жас натуралистер станциялары (балалар экологиялық орталықтары, биологиялық орталықтар, экобиоорталықтар), жас техниктер станциялары (орталықтар, жасөспірімдер мен балалар шығармашылық техникалық мектептері) (бұдан әрі - Ұйымдар) жалақы қоры бағдарламалар әкімшілері бекітетін бюджеттік қаржы шегінде, қосымша білім беру педагогтарды, ұйымдастырушы педагогтарды, әдіскерлерді жұмысқа тарта алады.

1. При наличии во дворцах школьников (домах, центрах, комплексах, центрах детско-юношеского творчества), детских дворовых клубах, детских военно-патриотических клубах (клубных досуговых организациях), организациях по направлениям деятельности и интересам детей, дошкольных развивающих комплексах (центрах, академиях) (далее – Организации) с количеством участников не менее 90 человек устанавливаются штатные единицы должности художественного руководителя ансамбля, балетмейстера, хормейстера.
2. Штатная единица должности дирижера оркестра в Организациях устанавливается при наличии в оркестре не менее 50 человек.
3. При наличии в Организациях хорового, хореографического, театрального или драматического коллектива вводится штатная единица должности костюмера.
4. При наличии в Организациях книжного фонда, содержащего не менее 3 тысяч экземпляров, устанавливается штатная единица должности библиотекаря.
5. При наличии в Организациях киноустановки и зрительного зала не менее чем на 250 мест и оборудованной сцены устанавливается 0,5 штатной единицы должности киномеханика, по 0,5 штатной единицы должности осветителя и машиниста сцены.
Станции юных натуралистов (детские экологические центры, биологические центры, экобиоцентры), станции юных техников (центры, школы технического творчества детей и юношества)
Наименование должностей
Количество штатных единиц
Директор
1
Заместитель директора по методической работе
1
Заведующий складом (хозяйством)
1
Заведующие отделами (при наличии 10 кружков одного профиля - одна штатная единица)
Бухгалтер
1
Секретарь (делопроизводитель)
1
Рабочий по комплексному обслуживанию и ремонту зданий (на каждое здание)
1
Сторож
3
Вахтер на каждое здание
1
Примечания:
1. Станции юных натуралистов (детские экологические центры, биологические центры, экобиоцентры), станции юных техников (центры, школы технического творчества детей и юношества) (далее – Организации) могут привлекать педагогов дополнительного образования, педагогов-организаторов, методистов, фонд заработной платы которых утверждается администраторами программ в пределах утвержденных бюджетных средств.

1. Жыл бойы немесе маусымдық қолданыстағы балалардың білім беру (оқу)-сауықтыру орталықтарда (кешендер) (бұдан әрі - Ұйымдар) қажет болған жағдайда оқу ісі жөніндегі директордың орынбасары және тәрбие жұмысы жөніндегі директордың орынбасары лауазымдарының штат бірліктері қосымша белгіленеді.
2. Ұйымдарда тәрбиеші лауазымдары әрбір 35 адамға бір штат бірлігі есебінен белгіленеді.
3. Ұйымдарда су айдыны болған жағдайда (жүзуден мамандандырылған спорт лагерлерін қоспағанда) жүзуден нұсқаушы-әдіскер лауазымының штат бірлігі белгіленеді.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сүлейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

1. В детских образовательно (учебно) – оздоровительных центрах (комплексах) круглогодичного или сезонного действия (далее – Организации) при необходимости дополнительно устанавливаются штатные единицы должностей заместителя директора по учебной работе и заместителя директора по воспитательной работе.
2. В Организациях устанавливаются должности воспитателей из расчета одной штатной единицы на каждые 35 человек.
3. При наличии водоема в Организации (за исключением Организаций спортивного направления со специализацией по плаванию) устанавливается штатная единица должности инструктора-методиста по плаванию.".
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 апреля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан