"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 118 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 25 ақпандағы № 93 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 118 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі: Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білім беру саласының коды және сыныптамасы
Мемлекеттік білім беру тапсырысы

О внесении изменений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 118 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием, в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), на 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 февраля 2026 года № 93
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 118 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием, в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), на 2024 – 2025, 2025 – 2026, 2026 – 2027 учебные годы" следующие изменения:
в приложении 5 к указанному приказу:
раздел "Администратор бюджетных программ: Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"
Код и классификация области образования
Государственный образовательный заказ

6B09 Ветеринария
70
1 242,6/20 710
1 089,3/18 155
6B11 Қызмет көрсету
230
905,8/15 096
803,9/13 398
Халықаралық келісімдер бойынша шетел азаматтарын оқытуға, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының азаматтарын халықаралық және шетелдік оқу орындарында және (немесе) олардың Қазақстан Республикасындағы филиалдарында оқытуға
1 025
Резерв
100
1 039,8/17 330
924,8/15 413
М.В. Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университетінің Қазақстандағы филиалында азаматтарды оқытуға
200
х
"МИФИ" Ұлттық зерттеу ядролық университеті" федералдық мемлекеттік дербес жоғары білім беру мекемесінің филиалында азаматтарды оқытуға
100
х
"Қ. Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті" КеАҚ базасында екі дипломдық білім беру бойынша Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігінің Хериот-Уатт университетінің филиалында азаматтарды оқытуға
200
х
"И.М. Губкин атындағы Ресей мемлкеттік мұнай және газ университеті (Ұлттық зерттеу университеті)" федералдық мемлекеттік дербес жоғары білім беру мекемесінің филиалында азаматтарды оқытуға
100
х
"Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті" КеАҚ Аризона университетімен стратегиялық серіктестік шеңберінде екі дипломдық бағдарлама бойынша азаматтарды оқытуға
70
х
"Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті" КеАҚ Аризона университетімен стратегиялық серіктестік шеңберінде бірлескен білім беру бағдарламалары бойынша азаматтарды оқытуға
300
х
Мәскеу авиация институтының "Восход" филиалында азаматтарды оқытуға
45
х
"Нархоз университеті" КеАҚ базасында "Queen' s University Belfast" Белфастегі Королева университетінің филиалында азаматтарды оқытуға
35
х
"Қ. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" КеАҚ базасында "City University of Hong Kong" Гонконг қаласы университетінің филиалында азаматтарды оқытуға
90
х
"Coventry Kazakhstan" (Ковентри Казахстан) шетелдік оқу орнында азаматтарды оқытуға
200
х
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы базасында "Ресей Федерациясы Сыртқы істер министрлігінің Мәскеу мемлекеттік халықаралық қатынастар институты (университет)" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің (Ресей Федерацииясы) филиалында азаматтарды оқытуға
60
х
"Ғ.Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті" КеАҚ базасында Анхальт қолданбалы ғылымдар университетінің филиалында азаматтарды оқытуға
150
х
Cardiff University Astana шетелдік оқу орнында азаматтарды оқыту
300
х
"Назарбаев Университеті" ДББҰ –да оқытуға

6B09 Ветеринария
70
1 242,6/20 710
1089,3/1855
6B11 Услуги
230
905,8/15 096
803,/13 398
На обучение иностранных граждан по международным соглашениям, а также граждан Республики Казахстан в международных и иностранных учебных заведениях в Республике Казахстан и (или) их филиалов
1025
Резерв
100
1 039,8/17 330
924,8/15 413
На обучение граждан в Казахстанском филиале Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова
200
х
На обучение граждан в филиале федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ"
100
х
На обучение граждан в филиале Университета Хериот-Уатт Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии на базе НАО "Актюбинский региональный университет имени К. Жубанова" по двудипломному образованию
200
х
На обучение граждан в филиале федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Российский государственный университет нефти и газа (национальный исследовательский университет) имени И.М. Губкина"
100
х
На обучение граждан в НАО "Северо-Казахстанский университет имени Манаша Козыбаева" в рамках стратегического партнерства с Университетом Аризоны по программе двудипломного образования.
70
х
На обучение граждан в НАО "Северо-Казахстанский университет имени Манаша Козыбаева" по совместным образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с Университетом Аризоны.
300
х
На обучение граждан в филиале "Восход" Московского авиационного института
45
х
На обучение граждан в филиале Университета Королевы в Белфасте "Queen's University Belfast" на базе НАО "Университет Нархоз"
35
х
На обучение граждан в филиале Университета города Гонконг "City University of Hong Kong" на базе НАО "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.Сатпаева"
90
х
На обучение граждан в иностранном учебном заведении "Сoventry Kazakhstan".
200
х
На обучение граждан в филиале Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Московский государственный институт международных отношений (университет) Министерства иностранных дел Российской Федерации" на базе НАО "Евразийский национальный университет имени Л. Н. Гумилева"
60
х
На обучение граждан в филиале Универитета прикладных наук Анхальта на базе НАО "Алматинский университет энергетики и связи имени Гумарбека Дауеева"
150
х
На обучение граждан в иностранном учебном заведении "Cardiff University Astana"
300
х
На обучение в АОО "Назарбаев Университет"

1 250
5 245,273
ЖЖОКБҰ даярлық бөлімдерінің тыңдаушыларын оқытуға
1 750
344,8
"Назарбаев Университеті" ДББҰ даярлық бөлімінде тыңдаушыларды оқытуға
550
4 448,326
Шетел азаматтарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарға арналған стипендиялық бағдарлама
490
635,8/10 597
635,8/10 597
Тығыз қоныстанған, жаңадан құрылған және батыс өңірлердің жастарын жетекші жоғары оқу орындарында оқыту үшін нысаналы білім беру гранттары, оның ішінде:

1 250
5 245,273
На обучение слушателей подготовительных отделений ОВПО
1 750
344,8
На обучение слушателей в подготовительном отделении АОО "Назарбаев Университет"
550
4 448,326
Стипендиальная программа на обучение иностранных граждан, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан
490
635,8/10 597
635,8/10 597
Целевые образовательные гранты для обучения в ведущих высших учебных заведениях молодежи из густонаселенных, вновь образованных и западных регионов, в том числе:

2 500
6B01 Педагогикалық ғылымдар
550
1 139,2/18 986
1 008,1/16 801
6B05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
175
933,6/15 560
831,8/13 863
6B06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
775
1 111,4/18 523
1 009,6/16 826
6B07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
1 000
1 111,4/18 523
1 009,6/16 826
Барлығы
72 671
х "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шiлдедегi № 311 бұйрығына сәйкес қаржыландыру жүзеге асырылады.
";
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымшада:
"Магистратураға қабылдау" деген бөлімде:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі: Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Білім беру саласының коды және сыныптамасы
Мемлекеттік білім беру тапсырысы

2500
6B01 Педагогические науки
550
1 139,2/18 986
1 008,1/16 801
6B05 Естественные науки, математика и статистика
175
933,6/15 560
831,8/13 863
6B06 Информационно-коммуникационные технологии
775
1 111,4/18 523
1 009,6/16 826
6B07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
1000
1 111,4/18 523
1 009,6/16 826
Всего
72 671
х * финансирование осуществляется согласно приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
";
в приложении 6 к указанному приказу:
в разделе "Прием в магистратуру":
подраздел "Администратор бюджетных программ: Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"
Код и классификация области образования
Государственный образовательный заказ

Жылына 1 магистрантты оқытуға жұмсалатын орташа шығыстар (мың теңге) / 1 магистрантты оқытуға жұмсалатын 1 (бір) кредиттің шығыстары (теңге)
ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
Ғылыми және педагогикалық магистратура
9 437
747,3/12 455
454,9/7 581
Бейіндік магистратура
500
747,3/12 455
454,9/7 581
М.В. Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университетінің Қазақстандағы филиалы

Средние расходы на обучение 1 магистранта в год (тыс. тенге) / расходы 1 (один) кредита на обучение 1 магистранта (тенге)
организации высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом
другие организации высшего и (или) послевузовского образования
Научная и педагогическая магистратура
9437
747,3/12 455
454,9/7 581
Профильная магистратура
500
747,3/12 455
454,9/7 581
Казахстанский филиал Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова

110
х
"МИФИ" Ұлттық ядролық зерттеу университеті" жоғары білім беру федералды мемлекеттік дербес білім беру мекемесінің Қазақстандық филиалы
30
х
"Назарбаев Университеті" ДББҰ
495
5 695,944
Шетел азаматтарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғаларға арналған стипендиялық бағдарлама
50
646,3/10 772
Қ. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті КеАҚ базасында "City University of Hong Kong" Гонконг қаласы университетінің филиалында студенттерді оқытуға
20
х
"Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының базасында "Ресей Федерациясы Сыртқы істер министрлігінің Мәскеу мемлекеттік халықаралық қатынастар институты (университет)" федералдық дербес мемлекеттік жоғары білім беру мекемесінің филиалында
40
х

110
x
Казахстанский филиал федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ"
30
x
АОО "Назарбаев Университет"
495
5 695, 944
Стипендиальная программа на обучение иностранных граждан, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан
50
646,3 /10 772
Филиал Университета города Гонконг "City University of Hong Kong" на базе НАО "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.Сатпаева"
20
x
Филиал Федерального государственного автономного образовательного учреждения высшего образования "Московский государственный институт международных отношений (университет) Министерства иностранных дел Российской Федерации" на базе некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л. Н. Гумилева"
40
x
Всего
10682

х "Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шiлдедегi № 311 бұйрығына сәйкес қаржыландыру жүзеге асырылады.
";
"Докторантураға қабылдау" деген бөлімде:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі: Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Атауы
Мемлекеттік білім беру тапсырысы
Жылына 1 білім алушыға орташа шығыстар (мың теңге) / 1 білім алушыны оқытуға 1 (бір) кредит шығыстары (теңге)
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (ғылыми-педагогикалық)
2 695
2 223,6/37 060
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бейінді)
120
2 223,6/37 060
"Назарбаев Университеті" ДББҰ
94
6267,244
Шетел азаматтарына, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғаларға арналған стипендиялық бағдарлама
10
1 307,0/21 783
Барлығы
2 919
".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нұрбек

х * финансирование осуществляется согласно приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311 "О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения",
";
в разделе "Прием в докторантуру":
подраздел "Администратор бюджетных программ: Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"
Наименование
Государственный образовательный заказ
Средние расходы на 1 обучающегося в год (тыс. тенге) / расходы 1 (один) кредита на обучение 1 обучающегося (тенге)
Организации высшего и (или) послевузовского образования (научно – педагогическая)
2 695
2 223,6/37 060
Организации высшего и (или) послевузовского образования (профильная)
120
2 223,6/37 060
АОО "Назарбаев Университет"
94
6 267,244
Стипендиальная программа на обучение иностранных граждан, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан
10
1 307,0/21 783
Всего
2 919
".
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4.  Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек