"Еңбекті қорғау қызметтерінің жұмыскерлері санының салааралық үлгілік нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 2 қыркүйектегі № 349 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 283 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбекті қорғау қызметтерінің жұмыскерлері санының салааралық үлгілік нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 2 қыркүйектегі № 349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21164 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекті қорғау қызметтерінің жұмыскерлері санының салааралық үлгілік нормативтер осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оның мемлекеттік және орым тілдеріндегі мәтінін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 сентября 2020 года № 349 "Об утверждении Межотраслевых типовых нормативов численности работников служб охраны труда"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 283
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 сентября 2020 года № 349 "Об утверждении Межотраслевых типовых нормативов численности работников служб охраны труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21164) следующее изменение:
Межотраслевые типовые нормативы численности работников служб охраны труда, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Ертаев
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 349 бұйрығымен бекітілген
Еңбекті қорғау қызметтерінің жұмыскерлері санының салааралық үлгілік нормативтері

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Ертаев
Приложение к приказу
Утверждены приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 2 сентября 2020 года № 349
Межотраслевые типовые нормативы численности работников служб охраны труда

1. Осы Еңбекті қорғау қызметтерінің жұмыскерлері санының салааралық үлгілік нормативтер (бұдан әрі – сандық құрам нормативтері) еңбекті қорғауды басқару жүйесін ұйымдастыруды, үйлестіруді және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын айналысатын еңбекті қорғау қызметі жұмыскерлерінің қажетті нормативтік сандық құрамын айқындау және негіздеу, сондай-ақ еңбекті қорғау қызметі жұмыскерлері арасында жұмыстарды ұтымды бөлу мақсатында әзірленді.

1. Настоящие Межотраслевые типовые нормативы численности работников служб охраны труда (далее – нормативы численности) разработаны в целях определения и обоснования необходимой нормативной численности работников служб охраны труда, занятых организацией, координацией и обеспечением функционирования системы управления охраной труда, осуществлением контроля за соблюдением требований охраны труда, а также рационального распределения работ между работниками служб охраны труда.

2. Сандық құрам нормативтері ұйымдық-құқықтық нысанына, меншік нысанына және экономикалық қызмет түріне қарамастан барлық жұмыс берушілерге қолданылады.
3. Осы сандық құрам нормативтері:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметін құру кезінде;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі жұмыскерлерінің сандық құрамын айқындау кезінде;
3) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі жұмыскерлерінің сандық құрамын қайта қарау кезінде қолданылады.

2. Нормативы численности распространяются на работодателей независимо от организационно-правовой формы, формы собственности и вида экономической деятельности.
3. Настоящие нормативы численности применяются:
1) при создании службы безопасности и охраны труда;
2) при определении численности работников службы безопасности и охраны труда;
3) при пересмотре численности работников службы безопасности и охраны труда.

4001-4500
9
19
4501-5000
9,5
20
5001 и свыше
10
Ескертпе:
"Дейін" деп көрсетілген сандық мәндердің шекті мөлшерлері қоса алғанда деп түсініледі.
Бүтін емес мәні бар сан нормативтері көрсетілген шекті мәннен кем емес санды анықтайды.
0,5 мәні еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі міндетті басқа маманға жүктеуді немесе қызмет ерекшелігін ескере отырып, жеке бір маманды бекітуді білдіреді. Мәні 1,5, 2,5, 3,5, 4,5, 5,5, 6,5, 7,5, 8,5 және 9,5 жұмыс берушінің қызметтің ерекшелігін ескере отырып, қажеттілікті толығымен дөңгелектеу арқылы өз бетінше анықтау мүмкіндігін білдіреді.
Еңбекті қорғау қызметі жұмыскерлерінің саны (Ч) мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы Ч – жұмыскерлердің саны, адам;
Фn – бір жұмыскердің бір жылдағы жұмыс уақытының пайдалы қоры. Бір жылдағы жұмыс күндерінің оның орташа ұзақтығына туындысы ретінде айқындалады.
Tн – нормаланатын жұмыстың жылдық еңбек сыйымдылығы, адам-сағ.;
Нормаланатын жұмыстардың жылдық еңбек сыйымдылығы (Тн) орындалатын жұмыстың әр түрінің көлемін ескере отырып мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы Hврi – жұмыстың нақты нормаланатын түрін орындаудың уақыт нормалары, адам-сағ.;

4001-4500
9
19
4501-5000
9,5
20
5001 и свыше
10
Примечание:
Приведенные пределы числовых значений, в которых указано "до", следует понимать включительно.
Нормативы численности с не целым значением определяют численность не менее указанного предельного значения.
Значение 0,5 означает возложение обязанности по обеспечению безопасности и охраны труда на другого специалиста либо закрепление отдельного одного специалиста с учетом специфики деятельности. Значение 1,5, 2,5, 3,5, 4,5, 5,5, 6,5, 7,5, 8,5, и 9,5 означает возможность у работодателя самостоятельно определять потребность, округляя с избытком до целого с учетом специфики деятельности.
Расчет численности работников службы охраны труда (Ч), осуществляется по формуле:
где Ч – численность работников, чел.;
Фn – полезный фонд рабочего времени одного работника за год, час. Определяется как произведение количества рабочих дней в году на его среднюю продолжительность.
Tн – годовая трудоемкость нормируемых работ, чел.-час.
Годовая трудоемкость нормируемых работ (Tн) определяется с учетом объема каждого вида выполняемых работ по формуле:
где Hврi - нормы времени на выполнение конкретного нормируемого вида работы, чел.-час;

Vi – жыл ішінде орындалатын нақты жұмыс түрінің көлемі i = 1, 2, ..., n- орындалған жұмыс түрлері.
Жұмысты орындау уақытының нормативі (Нвр) мынадай формула бойынша айқындалады:
Мұндағы Нвр – нақты бір жұмыс түрін (функцияны) орындау уақыты, адам-сағ.;
Ton – норматив бойынша белгіленген нормаланатын жұмысты орындау уақытының нормативі, адам-сағ.;
К – жұмыс орнына ұйымдық-техникалық қызмет көрсетуге, демалысқа (жұмысты орындау кезінде мәжбүрлі үзілістерді, гимнастикалық жаттығуларды қосқанда) және жеке қажеттіліктерге, сондай-ақ дайындық-қорытынды жұмыстарға кететін уақытты жедел уақыттың пайыздық қатысынан ескеретін коэффициент. Жұмыскерлердің жұмыс уақытын хронометражды қадағалауды талдау нәтижелері бойынша К жедел уақыт көлемінің 10%-ына тең болып қабылданады.
5. Жұмыскерлер санының нормативтерін қайта қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1036 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12736 болып тіркелген) Қызметтің барлық салалары үшін бірыңғай салааралық, салааралық үогілік немесе үлгілік еңбек нормалары мен нормативтерін әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

Vi - объем конкретного вида работы, выполняемой за год, i = 1, 2, ..., n- виды выполняемых работ.
Норматив времени на выполнение работы (Нвр) определяется по формуле:
где Нвр - норма времени на выполнение конкретного вида работы (функций), чел.-час;
Ton – норматив времени на выполнение нормируемой работы, установленный по нормативу, чел.-час;
К – коэффициент, учитывающий затраты времени на организационно-техническое обслуживание рабочего места, отдых (включая вынужденные паузы при выполнении работы, гимнастические упражнения) и личные потребности, а также подготовительно-заключительные работы, в процентном соотношении от оперативного времени. По результатам анализа хронометражных наблюдений рабочего времени работников К принимается равным 10% от объема оперативного времени.
5. Пересмотр нормативов численности осуществляется в порядке, определенном Правилами разработки, утверждения, замены и пересмотра единых межотраслевых или межотраслевых типовых или типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, или типовых норм и нормативов по труду организаций, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1036 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12736).