"Әлеуметтік қорғау саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 262 және "Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 125 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 249 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік қорғау саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 262 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32943 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік қорғау саласындағы кәсіптік стандартта:
көрсетілген кәсіптік стандарт қосымшасында:
"Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және анықтау жөніндегі әлеуметтік қызметкер" мамандық картасында:
реттік нөмірі 11-жолдың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
2. "Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 125 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік жұмыс және әлеуметтік саланың басқа да кәсіптері кәсіптік стандартында:
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы әлеуметтік қызметкердің көмекшісі" кәсіп карточкасында:
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Еңбек функциясы 1:
Бөгде көмекке мұқтаж азаматтардың қажетті көмек көрсету қажеттілігін анықтау және анықтау.
Дағды 1:
жағдайларды талдай білу және сырттан көмекке мұқтаж адамды (отбасын) анықтау.
Дағды 2:
Қажетті көмекті көрсету қажеттілігін бағалау және анықтау.
Машығы:
1. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, қарттармен, мүгедектігі бар адамдармен, оның ішінде мүгедектігі бар балалармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара әрекеттесу.
2. Өтініш берушімен әңгімелесу, өтініш берушінің тұрғылықты жеріне бару, тиісті ұйымдарға сауалдар дайындау және көршілерден қызметтерді алуға объективті себептер бар-жоғын сұрау.
3. Әлеуметтік қызметтер порталында және "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-да жұмыс істеу.
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
5. МБА-мен коммуникацияларды құру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Машығы:
1. Дене функциялары бұзылған, әлеуметтік бейімделмеген және баланың деприватиясы кезінде дербестік қабілетін анықтау.
2. Әлеуметтік ортаны, болмыстың материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайларының жеткіліксіздігін немесе болмауын бағалау.
3. Қажетті көмекке мұқтаждылықты анықтау үшін сырттан көмекке мұқтаж адамға (отбасына) сауалнама жүргізу.
4. Білім беру және денсаулық сақтау органдарынан қорытынды алу үшін мультидисциплинарлық топтың бір бөлігі ретінде жұмыс істеу.

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 262 "Об утверждении профессионального стандарта в сфере социальной защиты" и приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2024 года № 125 "Об утверждении профессионального стандарта "Социальная работа и другие профессии социальной сферы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 249
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 262 "Об утверждении профессионального стандарта в сфере социальной защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32943) следующее изменение:
в профессиональном стандарте в сфере социальной защиты, утвержденном указанным приказом:
в приложении к указанному профессиональному стандарту:
в карточке профессии "Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах":
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
Трудовая функция 3:
Оказание медико-социальных и правовых услуг
Задача:
Проведение консультирования клиентов в вопросах оказания специально-социальных услуг
Умения и навыки:
1. Консультировать по правовым, социально-правовым вопросам, медицинского обслуживания и защиты прав пациентов в области охраны здоровья.
2. Оказывать помощь в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания, прав в области охраны здоровья.
3. Участвовать в реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению населения в области охраны здоровья.
4. Участвовать в мероприятиях поддержки гражданских инициатив, направленных на решение социальных, правовых и иных общественно значимых проблем.
5. Оказывать методическую помощь социальным работникам организации/подразделения в выявлении проблем и мер содействия в оказании социально-правовых услуг у курируемого лица (семьи).
Знания:
1. Права гражданина, личности на жилище, работу, социальную поддержку, медицинскую помощь, образование, личную неприкосновенность.
2. Основные правила оформления документов для реализации прав личности на жилище, работу, социальную поддержку, медицинскую помощь, образование.
".
2. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2024 года № 125 "Об утверждении профессионального стандарта "Социальная работа и другие профессии социальной сферы" следующие изменения:
в профессиональном стандарте "Социальная работа и другие профессии социальной сферы", утвержденном указанным приказом:
в карточке профессии "Ассистент социального работника в организациях, предоставляющих специальные социальные услуги":
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
"
Трудовая функция 1: выявление и определение потребности в оказании необходимой помощи, нуждающихся в посторонней помощи граждан.
Навык 1: умение анализировать ситуации и выявлять лицо (семью), нуждающееся в посторонней помощи.
Навык 2:
оценка и определение потребности в оказании необходимой помощи.
Умения:
1. Взаимодействовать со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с престарелыми, лицами с инвалидностью, в том числе детьми с инвалидностью.
2. Беседовать с заявителем, выезжать по месту жительства заявителя, готовить запросы в соответствующие организации и опрашивать соседей на предмет наличия объективных причин, позволяющих получать услуги.
3. Работать на портале социальных услуг и в ЦС "Цифровая карта семьи".
4. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
5. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Основ Конституции Республики Казахстан.
2. Основ Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Основ Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Основ Административного процедурно – процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Основ Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Основ Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Основ Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Основ Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Основ Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Умения:
1. Определять способность к самостоятельности при нарушении функций организма, при социальной дезадаптации и депривации ребенка.
2. Оценивать социальную среду, недостаточность или отсутствие материальных, экономических, социальных и духовных условий существования.
3. Проводить анкетирование лица (семьи), нуждающегося в посторонней помощи, для определения потребности в необходимой помощи.
4. Работать в составе мультидисциплинарной группы для получения заключений от органов образования и здравоохранения.

5. Электрондық форматта қорытынды дайындау, онда көрсетілетін қызметтің түрі, алушының санаты, көрсетілетін қызмет орны, көрсетілетін қызметтің ұзақтығы, көрсетілетін қызметтің мазмұны, жеке ерекшеліктерін айқындау және оны аудандардың (астананың, республикалық, облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына жіберу.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен қағидалар.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Заманауи психологиялық - педагогикалық практикасы жетістіктері. Әлеуметтану, психология, педагогика, психопрофилактика, этика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
".
"Әлеуметтік қызметкер" кәсіп карточкасында:
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Еңбек функциясы 1:
тіршілік-тынысы шектелген адамның функциялары мен қызметін, сондай-ақ оның отбасы мен өмір сүру ортасының әлеуетін бағалауды жүргізу.проживания.
Дағды 1:
қажетті мамандарды тарта отырып, мұқтаж адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі қызметті үйлестіру.
Дағды 2:
қажетті көмекті көрсету қажеттілігін бағалау және анықтау
Машығы:
1. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, қарттармен, мүгедектігі бар адамдармен, оның ішінде мүгедектігі бар балалармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара әрекеттесу.
2. Өтініш берушімен әңгімелесу, өтініш берушінің тұрғылықты жеріне бару, тиісті ұйымдарға сауалдар дайындау және көршілерден қызметтерді алуға объективті себептер бар-жоғын сұрау.
3. Әлеуметтік қызметтер порталында және "Отбасының цифрлық картасы" АЖ-да жұмыс істеу.
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласында цифрлық мобильді қосымшаларды пайдалану.
5. МБА-мен коммуникацияларды құру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексі.
5. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Қазақстан Республикасындағы тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Машығы:
1. Дене функциялары бұзылған, әлеуметтік бейімделмеген және баланың депривитациясы кезінде дербестік қабілетін анықтау.

5. Готовить заключение в электронном формате, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направлять его в местные исполнительные органы районов (столицы, городов республиканского, областного значения).
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого - педагогической практики. Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Возможность признания навыка:
";
в карточке профессии "Социальный работник":
строку, порядковый номер 18, изложить в следующей редакции:
"
Трудовая функция 1.
проведение оценки функций и деятельности человека с ограничениями жизнедеятельности, а также потенциала его/ее семьи и среды проживания.
Навык 1:
координирование деятельности по предоставлению специальных социальных услуг нуждающимся лицам, с привлечением необходимых специалистов.
Навык 2:
оценка и определение потребности в оказании необходимой помощи.
Умения:
1. Взаимодействовать со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с престарелыми, лицами с инвалидностью, в том числе детьми с инвалидностью.
2. Беседовать с заявителем, выезжать по месту жительства заявителя, готовить запросы в соответствующие организации и опрашивать соседей на предмет наличия объективных причин, позволяющих получать услуги.
3. Работать на портале социальных услуг и в ЦС "Цифровая карта семьи".
4. Пользоваться цифровыми мобильными приложениями в сфере социальной защиты населения.
5. Выстраивать коммуникации с ЛСИ.
Знания:
1. Конституции Республики Казахстан.
2. Социального кодекса Республики Казахстан.
3. Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
4. Административного процедурно – процессуального кодекса Республики Казахстан.
5. Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
7. Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
8. Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
9. Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия в Республике Казахстан".
Умения:
1. Определять способность к самостоятельности при нарушении функций организма, при социальной дезадаптации и депривации ребенка.

2. Әлеуметтік ортаны, болмыстың материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайларының жеткіліксіздігін немесе болмауын бағалау.
3. Қажетті көмекке қажеттілікті анықтау үшін сырттан көмекке мұқтаж адамға (отбасына) сауалнама жүргізу.
4. Білім беру және денсаулық сақтау органдарынан қорытынды алу үшін мультипәндік топтың бір бөлігі ретінде жұмыс істеу.
5. Электрондық форматта қорытынды дайындау, онда қызмет түрі, алушының санаты, көрсетілетін қызмет орны, көрсетілетін қызметтің ұзақтығы, көрсетілетін қызметтің мазмұны, жеке ерекшеліктерін айқындау және оны аудандардың (астананың, республикалық, облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына жіберу.
Білімі:
1. Тиімді коммуникация негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы моральдық-этикалық нормалар мен ережелер.
3. Тәрбие және әлеуметтік жұмыс әдістері.
4. Психологиялық - педагогикалық практика заманауи жетістіктері
5. Әлеуметтану, психология педагогика, психопрофилактика, этика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
".
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев

2. Оценивать социальную среду, недостаточность или отсутствие материальных, экономических, социальных и духовных условий существования.
3. Проводить анкетирование лица (семьи), нуждающегося в посторонней помощи, для определения потребности в необходимой помощи.
4. Работать в составе мультидисциплинарной группы для получения заключений от органов образования и здравоохранения.
5. Готовить заключение в электронном формате, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направлять его в местные исполнительные органы районов (столицы, городов республиканского, областного значения).
Знания:
1. Основ эффективной коммуникации.
2. Морально-этических норм и правил в рамках профессиональной деятельности.
3. Методов воспитательной и социальной работы.
4. Достижений современной психолого-педагогической практики.
5. Основ социологии, психологии педагогики, психопрофилактики, этики.
Возможность признания навыка:
".
3. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев