"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтері бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы №41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы №60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы №47 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 131, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 100/НҚ және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 263 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 31.12 2026 ж. дейін қолданыста болады
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" және "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтері бойынша пилоттық жобаны іске қосу және іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 41, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 60 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 47 бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасымен бекітілген Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға көшіп келушілер үшін тестілеу, сауалнама жүргізу және әңгімелесу өткізу қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлердің жергілікті атқарушы органы;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ҚАЗТЕСТ жүйесі бойынша онлайн-диагностикалық тестілеу нәтижелері тестілеу өткізілген күннен бастап және прокторинг жүйесін қолдану арқылы тексеру аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылады.

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 47 "О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 131, Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 100/НҚ и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 263
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 7.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 41, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 60 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 47 "О запуске и реализации пилотного проекта по оказанию государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" и "Присвоение или продление статуса кандаса" следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения тестирования, анкетирования и собеседования иммигрантов, прибывающих для постоянного проживания в Республику Казахстан, утвержденных приложением 1 к указанному совместному приказу:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган регионов для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденных Правительством Республики Казахстан, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Результаты онлайн-диагностического тестирования по системе КАЗТЕСТ предоставляются в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения тестирования и завершения проверки с применением системы прокторинга.

Онлайн-диагностикалық тестілеуде әрбір блок бойынша 70 %-тен 100 %-ке дейінгі аралықта шекті көрсеткішін жинаған тұлғаларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес онлайн-диагностикалық тестілеу сертификаты беріледі. Шекті көрсеткішті еңсере алмаған тұлғаларға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес онлайн-диагностикалық тестілеу жөнінде анықтама беріледі.
7. Онлайн-диагностикалық тестілеудің бір немесе екі блогы бойынша нәтижесі шекті көрсеткіштен (70 %) төмен болған жағдайда, соңғы тестілеуден өткен күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде тестілеуді екі реттен аспайтын мөлшерде қайта тапсыру мүмкіндігі беріледі.";
28-тармақтың он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Білім деңгейі (БД):
Баллдар диапазоны: 0-ден 150 баллға дейін;
Критерий өтініш берушінің алған білім деңгейін, оның кәсіптік даярлығын және еңбек нарығындағы әлеуетті сұранысын ескереді. Баллдар білім туралы растайтын құжаттар негізінде, дипломның түпнұсқалығын тексеру немесе дипломды апостильдеу арқылы беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Өтініш беруші енгізген деректер мен тексеру нәтижелері негізінде иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесі әрбір критерий бойынша автоматты түрде есептейді және балл береді.
Иммиграциялық әлеуетті критерийлік бағалау жүйесінің балдары мына формула бойынша есептеледі:
Жалпы балл = (ДК + БД + ТБ + ОЖТ + БЕЖТ + ҚК) × ДЖ + ҚК , мұнда әрбір көрсеткіш тиісті критерий бойынша балды білдіреді.
Иммиграциялық әлеуетті критерийлік бағалау жүйесі бойынша ең төменгі өту балы кемінде 600 балды құрайды.";
көрсетілген қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасымен бекітілген Қандас мәртебесін беру қағидаларында:
2-тармақта:
11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қоныстандыру өңірлері – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлер;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлердің жергілікті атқарушы органы;";
18-тармақ мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:

Лицам, набравшим по каждому блоку онлайн-диагностического тестирования пороговый показатель в диапазоне от 70 % до 100 %, выдается сертификат онлайн-диагностического тестирования согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Лицам, не набравшим пороговый показатель, выдается справка об онлайн-диагностическом тестировании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.".
7. В случае получения по одному или двум блокам онлайн-диагностического тестирования результата ниже порогового показателя (70 %) предоставляется возможность повторного прохождения тестирования не более двух раз в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня последнего прохождения тестирования.";
абзацы пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый пункта 28 изложить в следующей редакции:
"2) Уровень образования (УО):
Диапазон баллов: от 0 до 150 баллов;
Критерий учитывает уровень полученного образования заявителя, его профессиональную подготовку и потенциальную востребованность на рынке труда. Баллы присваиваются исходя из подтвержденных документов об образовании, путем проверки подлинности диплома или апостилирования диплома.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Система критериальной оценки иммиграционного потенциала на основе введенных заявителем данных и результатов проверок автоматически рассчитывает и присваивает баллы по каждому критерию.
Баллы системы критериальной оценки иммиграционного потенциала вычисляются по формуле:
Общий балл = (ДП + УО + ВЯ + ОРК + ОДС + ПК) × Ксз + ДУ, где каждый показатель представляет собой балл по соответствующему критерию.
Минимальный проходной балл по системе критериальной оценки иммиграционного потенциала составляет не менее 600 баллов.";
приложение 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 и 2 к настоящему приказу;
в Правилах присвоения статуса кандаса, утвержденных приложением 2 к указанному совместному приказу:
в пункте 2:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) регионы расселения – регионы для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденные Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган регионов для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан, утвержденных Правительством Республики Казахстан, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;";
пункт 18 дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7) и 8) следующего содержания:

"4) Қазақстан Республикасының өзге өңірлеріне тұрақты тұруға кету;
5) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғанға дейін бес жыл ішінде банктік шотта орналастырылған төлем қабілеттілігін растамағанда;
6) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған сәттен бастап Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін еңбек өтілі мен ресми табысын жыл сайын растамағанда;
7) қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын (екі және одан да көп рет), мемлекеттік билік институтына, белгіленген басқару тәртібіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған, жол жүрісі қағидаларын үнемі бұзғанда (үш және одан да көп рет);
8) ауыр және аса ауыр қылмыстар жасаған, бір жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін сотталған, Қазақстан Республикасының аумағында онша ауыр емес және орташа ауырлықтағы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болған жағдайда.";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасымен бекітілген Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің көші-қон қызметінің аумақтық органы тарапынан "ХҚКО" ИАЖ МО АЖО және КҚЖ АЖ арқылы, Қазақстан Республикасында заңды негіздерде қоныстандыру өңірлерінде кемінде бір жыл тұрған жағдайда және халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган беретін "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті одан әрі алуға рұқсат туралы көшіп келушілерді өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарламаны шетелдік алған кезде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті қабылдау және оның нәтижесін беру көшіп келудің тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен (Ақмола облысы (Қосшы қаласын, Аршалы және Целиноград аудандарын қоспағанда), Шығыс Қазақстан облысы, Қостанай облысы, Павлодар облысы, Солтүстік Қазақстан облысы, Абай облысы және Ұлытау облысы) Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін көшіп келушілерді қоныстандыруға арналған өңірлерде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі қажетті құжаттар тапсырылған сәттен бастап 45 (қырық бес) күнтізбелік күнді құрайды.";
5-тармақта:
1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері берген "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті одан әрі алуға рұқсат туралы көшіп келушілердің өлшемшарттық бағалаудан өткені туралы хабарлама (кәмелетке толмағандарды, әрекетке қабілетсіз адамдарды, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтініші бойынша инвесторларды, тізбесі халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптерге ие шетелдіктерді қоспағанда) және өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғалар.;";
4)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"4) выбытия на постоянное место жительство в иные регионы Республики Казахстан;
5) неподтверждения платежеспособности, размещенной на банковском счете в течение пяти лет до получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) ежегодного неподтверждения трудового стажа и официального дохода с момента получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан до получения гражданства Республики Казахстан;
7) совершения административных правонарушений, посягающих на общественный порядок и нравственность (от двух и более раз), институт государственной власти, установленный порядок управления, систематическое нарушение правил дорожного движения (от трех и более раз);
8) совершения тяжких и особо тяжких преступлений, осуждения в течение года за совершение уголовного проступка, наличия неснятой или непогашенной судимости за преступления небольшой и средней тяжести на территории Республики Казахстан.";
в Правилах оказания государственной услуги по выдаче иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, утвержденных приложением 3 к указанному совместному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается территориальным органом миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан посредством АРМ ГО ИИС "ЦОН" и ИС МП при условии проживания на законных основаниях в Республике Казахстан не менее одного года в регионах расселения и получения иностранцем уведомления о прохождении критериальной оценки иммигрантов о допуске к дальнейшему получению государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", выдаваемого местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан.
Прием и выдача результата государственной услуги осуществляется через филиалы НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту проживания иммигранта в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан для расселения иммигрантов, прибывающих на постоянное проживание в Республику Казахстан (Акмолинская область (за исключением города Косшы, Аршалынского и Целиноградского районов), Восточно-Казахстанская область, Костанайская область, Павлодарская область, Северо-Казахстанская область, область Абай и область Ұлытау).
Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета необходимых документов – 45 (сорок пять) календарных дней.";
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) о прохождении критериальной оценки иммигрантов о допуске к дальнейшему получению государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", выдаваемого местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения или загранучреждением Республики Казахстан (за исключением несовершеннолетних, недееспособных, инвесторов по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения и иных иностранных граждан, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями по ходатайствам уполномоченных государственных органов;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

"4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 531 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33001 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде төлем жасау қабілеттігін растау қағидаларына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін (өтінішті қарау кезеңінде банк шотында кемінде 1320 АЕК қаражаты болған жағдайда 5 жыл ішінде одан әрі жыл сайын растай отырып), немесе төлем қабілеттілігін растаудан босату негіздерінің бар екенін растайтын құжат.
Көшіп келуші Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған кезде өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжатты көші қон қызметіне тұрақты тұруға рұқсат алған күннен бастап жыл сайын ұсынады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) салалық мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышының (бұдан әрі - ҰСТ) сабақ тобын көрсете отырып және ҰСТ (кәсіп, дағдылардың деңгейі мен мамандануы, диплом, мамандандыру бойынша жұмыс өтілі, біліктілік деңгейі) талаптарына сәйкес келетін өтінішхаты – "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін талап етілетін кәсіптердің тізбесін және оның қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берудің оңайлатылған тәртібі белгіленетін, талап етілетін кәсіптер тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар ұсынады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелген), уәкілетті мемлекеттік органның дәлелді өтінішхаты – өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғаларға қызмет алушылар.;
уәкілетті мемлекеттік органдардың өтінішхаттары негізінде мемлекет үшін мүддесін білдіретін және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) оның азаматтығы бар мемлекеттің жазбаша келісімі немесе кету парағы не шетелге тұрақты тұруға кетуге қарсылықтың (шектеудің) болмауы туралы басқа құжат (халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар адамдарды қоспағанда), егер азаматтығы бар елдің заңнамасымен көзделген осындай анықтаманы алуға мүмкін болғанда.
Егер оларды алу мүмкіндігі азаматтығы бар елдің заңнамасында көзделмесе, мұндай құжаттарды ұсыну талап етілмейді, бұл туралы уәкілетті органның атына шет мемлекет тарапынан растау бар;";

"4) документ о подтверждении своей платежеспособности (с наличием денежных средств на банковском счете не менее 1320 МРП на период рассмотрения ходатайства с дальнейшим ежегодным подтверждением в течение 5 лет) согласно Правилам подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 531 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33001), либо документ, свидетельствующий о наличии оснований для освобождения от подтверждения платежеспособности.
При получении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иммигрантом документ о подтверждении своей платежеспособности предоставляется в миграционную службу ежегодно со дня даты получения разрешения на ПМЖ;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) ходатайство отраслевого государственного органа, с указанием группы занятий Национального классификатора Республики Казахстан (далее - НКЗ), и соответствием требованиям НКЗ (профессия, уровень и специализация навыков, диплом, стаж работы по специализации, уровень квалификации) – предоставляется лицами, отвечающими требованиям перечня востребованных профессий, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31938), мотивированное ходатайство уполномоченного государственного органа – для услугополучателей, вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) письменное согласие государства его гражданства или листок убытия, либо другой документ об отсутствии возражений (ограничений) на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением лиц, имеющих статус беженца в Республике Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами).
Предоставление таких документов не требуется, если возможность их получения не предусмотрена законодательством страны гражданства, о чем имеется подтверждение со стороны иностранного государства в адрес уполномоченного органа;";

мынадай мазмұдағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады не бұрын берілген рұқсат мынадай шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты күші жойылады:
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұрғылықты жерi Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) кәмелетке толмаған адамның жыныстық тиіспеушілігіне қарсы ауыр және аса ауыр қылмыс жасағандар;
5) Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туылған немесе бұрын оның азаматы болған бұрынғы отандастарды, инвесторларды, кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін, тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие кәсіптері бар шетелдіктерді және уәкілетті мемлекеттік органның өтініші бойынша мемлекеттің мүддесін білдіретін өзге де адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі айқындайтын тәртіппен және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін растауды бермеген;
6) Қазақстан Республикасының шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнамасын бірнеше рет бұзған;
7) ұлтаралық, конфессияаралық және дiни араздықты қоздыртқан;
8) іс-әрекеттерi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған;
9) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
10) Қазақстан Республикасының аумағында онша ауыр емес және орташа ауырлықтағы қылмыстары үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар;
11) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремистік немесе террористік әрекетке қатыстылығы немесе Қазақстан Республикасында экстремистік немесе террористік деп танылған ұйымға қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтiнiш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәлiметтер хабарлаған немесе қажеттi құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде дәлелді себепсіз ұсынбаған;

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо выданное ранее разрешение аннулируется в отношении следующих иностранцев и лиц без гражданства:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) совершившим преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетнего, тяжкие и особо тяжкие преступления;
5) не предоставившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Министерством внутренних дел Республики Казахстан, за исключением бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, инвесторов, несовершеннолетних, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и иных лиц вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями.
6) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
7) разжигающим межнациональную, межконфессиональную и религиозную вражду;
8) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
9) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
10) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление за преступления небольшой и средней тяжести на территории Республики Казахтан;
11) при наличии сведений у органов национальной безопасности Республики Казахстан об их причастности к экстремистской или террористической деятельности или причастности к организации, признанной в Республике Казахстан экстремистской или террористической;
12) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан, в период постоянного проживания в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген;
14) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген кезге дейін бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген;
15) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
16) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрақты тұруға арналған рұқсатты алған және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз уақыт тұрып жатқан;
17) тұрақты тұруға арналған рұқсатты халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие кәсіптер тізбесінің негізінде алған және тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күн ішінде көрсетілген тізбеде көзделген кәсіп бойынша жұмыс істемеген;
18) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
19) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық және еңбек заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін бір жыл ішінде әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
20) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
21) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
22) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
23) бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған;
24) Қазақстан Республикасының аумағында бір жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін сотталған;
25) қоғамдық тәртіп пен имандылыққа қол сұғатын (екі және одан да көп рет), мемлекеттік билік институтына, басқарудың белгіленген тәртібіне қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған, жол жүрісі қағидаларын жүйелі түрде бұзған (үш және одан да көп рет);
26) Қазақстан Республикасында заңды негізде қоныстандыру өңірлерінде бір жылдан аз уақыт тұрып жатқан;
27) Қазақстан Республикасында жарамсыз көшіп келушілердің тұруға ықтиярхаты бойынша бір жүз сексен үш күнтізбелік күннен астам уақыт тұрып жатқан;

13) не прошедшим дактилоскопическую регистрацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
15) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
16) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание, за исключением случаев, предусмотренных статьей 38 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
17) получившим разрешение на постоянное проживание на основании перечня востребованных профессий, утвержденного уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и не работающим по профессии, предусмотренной указанным перечнем, в течение ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;
18) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
19) в течение года привлеченным к административной ответственности за административные правонарушения в области миграции населения, налогового и трудового законодательства Республики Казахстан;
20) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
21) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан;
22) если они ранее утратили гражданство Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным подпунктом 8) части первой статьи 21 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
23) если они ранее лишены гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
24) осужденным в течение года за совершение уголовного проступка на территории Республики Казахстан;
25) совершившим административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность (от двух и более раз), институт государственной власти, установленный порядок управления, систематическое нарушение правил дорожного движения (от трех и более раз);
26) проживающим на законных основаниях в Республике Казахстан менее одного года в регионах расселения;
27) проживающим по недействительному виду на жительство иммигранта в Республике Казахстан сроком свыше 183 календарных дней;

28) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы өтінішхат берген кезде көрсетілген мекенжай бойынша тұрмайтын;
29) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін құжаттарды ресімдеуге жіберу мақсатында иммиграциялық әлеуетті өлшемшарттық бағалау жүйесінен өтпеген;
30) өтінішхат берген күнге дейінгі он екі ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында үздіксіз еңбек немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмаған не отбасының әрбір мүшесіне шаққанда табысының бар екенін растамаған адамдарға, бұл ретте Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға үміткер отбасының әрбір мүшесіне (жұбайын (зайыбын), күндізгі оқу нысаны бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқитын кәмелетке толмаған балаларды, сондай-ақ асырауындағы өзге де жақын туыстарды қоса алғанда) шаққандағы табыс мөлшері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір ең төменгі жалақыдан кем болмауға тиіс;
31) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде тұрақты түрде бес жылдан кем тұрған жағдайда, Қазақстан Республикасының өзге өңірлеріне тұрақты тұруға кету кезінде.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін белгілеу;
2) қызмет алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерудің теріс қорытындысы.
Осы Қағидалардың 3-тармағының талаптары, 5-тармақтың 1), 4), 13) тармақшалары және 5-1-тармақтың 26), 29), 30) тармақшалары кәмелетке толмағандарға, инвесторларға, тізбесін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие мамандықтарға ие шетелдіктерге және өзге де шетел азаматтары, экономикалық дамуға елеулі үлес қосатын, басым экономикалық және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысатын немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың өтініштері бойынша бірегей құзыреттері мен жетістіктеріне ие тұлғалар.
Жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты не 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты негізінде азаматтығы жоқ адамдар деп танылған адамдарға қатысты осы Қағидалардың 16) және 19) тармақшалардың қолданылуы таратылмайды.

28) не проживающим по адресу, заявленному при подаче ходатайства на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
29) не прошедшим систему критериальной оценки иммиграционного потенциала для допуска к оформлению документов для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
30) не осуществлявшим непрерывную трудовую или предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан в течение двенадцати месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства либо не подтвердившим наличие дохода на каждого члена семьи, размер которого на каждого члена семьи, претендующего на получение разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (включая супругу (супруга), несовершеннолетних детей, обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения, а также иных близких родственников, находящихся на иждивении) должен быть не менее одной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
31) при убытии на постоянное место жительства в иные регионы Республики Казахстан в случае постоянного проживания менее пяти лет в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан.
Основаниями для отказа в оказании государственных услуг являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
Требования пункта 3, подпунктов 1), 4), 13) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих Правил не применяются в отношении несовершеннолетних, инвесторов, иностранцев, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и лиц вносящих значимый вклад в экономическое развитие, участвующих в реализации приоритетных экономических и социальных проектов или обладающих уникальными компетенциями и достижениями на основании ходатайств уполномоченных государственных органов.
В отношении лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года действие подпунктов 16) и 19) пункта 5-1 настоящих Правил не применяется.

Әрекетке қабілетсіз адамдарға қатысты осы Қағидалардың 3-тармағының, 5-тармақтың 1) тармақшасының, 5-1-тармақтың 21), 26), 29), 30) тармақшаларының ережелері қолданылмайды.
3-тармақтың осы Қағидалардың екінші абзацының ережелері бұрынғы отандастарға, ерлі-зайыптыларды кемінде бір жыл заңды некеде тұрған, олардың біреуі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасымен танылатын некеде тұрған жұбайлардың қосылуы мақсатында келген адамдарға, сондай-ақ Байқоңыр қаласында тұратын шетелдіктерге осы елді мекенде ықтиярхат алу үшін жүгінген кезде қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 3-тармағының, 5-тармағы 1) тармақшасының және 5-1-тармағының 26), 29), 30) тармақшаларының талаптары жасы алпыс жастан асқан, бұрынғы отандастар болып табылатын не отбасының қосылуы мақсатында келген адамдарға қолданылмайды.
Отбасының қосылуы мақсатында келген адамдар отбасылық қатынастарды растайтын құжаттарды (туу туралы куәлік, неке туралы куәлік) ұсынады.";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп, қандастар мен иммигранттардың кетуі, уақытша болмауы, тұрақты тұратын жерінде тұрмауы, мәлімделген жұмыс орнында еңбек қызметін жүзеге асырмауы, байланысын жоғалтуы, сондай-ақ оларды елден шығару фактілері бойынша ведомствоаралық ден қою қағидаларын бекітуді көздейтін бірлескен бұйрық қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп осы бірлескен бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, Полиция департаменттеріне жұмыс барысында басшылыққа алу үшін жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы бірлескен бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын және осы бұйрықты "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық бөлімшелерінің назарына , жұмыс барысында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

В отношении недееспособных лиц положение пункта 3, подпункта 1) пункта 5 подпунктов 21), 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих Правил не применяется.
Положение второго абзаца пункта 3 настоящих Правил не применяется в отношении бывших соотечественников, лиц, прибывших с целью воссоединения супругов, состоящих не менее одного года в браке, признаваемом законодательством Республики Казахстан, в котором один из них является гражданином Республики Казахстан, а также в отношении иностранцев, проживающих в г. Байконыр при обращении для получения РПП в этом же населенном пункте.
Требования пункта 3, подпункта 1) пункта 5 и подпунктов 26), 29), 30) пункта 5-1 настоящих правил не применяются в отношении лиц, старше шестидесяти лет, являющихся бывшими соотечественниками либо прибывших с целью воссоединения семьи.
Лицами, прибывшими с целью воссоединения семьи, предоставляются документы, подтверждающие семейные отношения (свидетельство о рождении, о браке).";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан принять совместный приказ, предусматривающий утверждение Правил межведомственного реагирования по фактам выбытия, временного отсутствия, непроживания по месту постоянного проживания, неосуществления трудовой деятельности по заявленному месту работы, потери связи, а также выдворения кандасов и иммигрантов.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан обеспечить доведение настоящего совместного приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, Департаментов полиции для руководства в работе.
4. Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, Министерству иностранных дел Республики Казахстан и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего совместного приказа, и довести настоящий приказ до сведения и для руководства в работе некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан", загранучреждениям Республики Казахстан и территориальным подразделениям Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бірлескен бұйрық қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықтың 7-тармағының 1) және 2) тармақшаларын орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау және Ішкі істер министрліктерінің заң қызметі департаменттеріне ұсынуды қамтамасыз етсін.
6. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
7. Осы бірлескен бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
бірлескен бұйрыққа
1 қосымша
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп-қонушылар үшін тестілеу,
сауалнама жүргізу және сұхбат
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификат үлгісі
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Осы сертификат иммигранттарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды алу үшін жарамды
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
Жарамдылық мерзімі: _ жыл (__.__.____ ж. дейін)
___________________________________________________________________
Тестіленуші туралы ақпарат
Тегі: ____________________________________
Есімі: ___________________________________
ТЖК:
Жеке басын куәландыратын құжат:
№:
мерзімі: __.__.____
______________________________________________________________________
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
_____________________________________________________________________
бірлескен бұйрыққа 2 қосымша
Қазақстан Республикасына
тұрақты тұруға көшіп-қонушылар үшін тестілеу,
сауалнама жүргізу және сұхбат
өткізу қағидаларына 2-қосымша
Нысан
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша анықтама үлгісі
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
ТЖК:
_____________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктері бойынша онлайн диагностикалық тестілеуге қатысқанын əрбір блок бойынша 70% шекті көрсеткішін алмағанын растайды.
Тест блоктары бойынша нәтиже:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
_____________________________________________________________________
бірлескен бұйрыққа 3 қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру жөніндегі
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына 2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ШЕТЕЛДІКТЕР МЕН АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ АДАМДАРҒА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ЖӨНІНДЕГІ СҰХБАТ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОБЕСЕДОВАНИЯ ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ И ЛИЦ БЕЗ ГРАЖДАНСТВА НА ПОЛУЧЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туған жылы
Дата рождения
Сұхбаттың қорытындысы:
Итог собеседования:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
КҚҚБ инстпекторы, лауазымы, арнайы атағы
Инспектор ОМС, должность, специальное звание
Берілген күні
Дата выдачи
ИНСПЕКТОР ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНСПЕКТОРА
ШЕТЕЛДІК АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНОСТРАНЦА
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту негіздері
Мынандай:

1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 7 настоящего совместного приказа представление информации об исполнении в департаменты юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения и внутренних дел Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения и заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания и действует до 31 декабря 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Приложение 1 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих для
постоянного проживания в
Республику Казахстан
Форма
ҚАЗТЕСТ
қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша сертификат үлгісі
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Осы сертификат иммигранттарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған құжаттарды алу үшін жарамды
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
Жарамдылық мерзімі: _ жыл (__.__.____ ж. дейін)
______________________________________________________________________________________
Тестіленуші туралы ақпарат
Тегі: ___________________________________
Есімі: ___________________________________
ТЖК:
Жеке басын куәландыратын құжат:
:
мерзімі: __.__.____
______________________________________________________________________________________
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
______________________________________________________________________________________
Приложение 2
к совместному приказу
Приложение 2 к Правилам
проведения тестирования,
анкетирования и собеседования
иммигрантов, прибывающих для
постоянного проживания в
Республику Казахстан
Форма
ҚАЗТЕСТ
қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесінің онлайн-диагностикалық тестілеуі бойынша анықтама үлгісі
ҚАЗАҚ ТІЛІН МЕҢГЕРУ ДЕҢГЕЙІН БАҒАЛАУ ЖҮЙЕСІ
ОНЛАЙН-ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ТЕСТІЛЕУ
Тапсырған күні: __.__._____ / __:__:__
Берілген күні: __.__._____ / __:__:__
Бірегей нөмір:
ТЖК:
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Осы анықтама тестіленушінің қазақ тілін меңгерудің коммуникативтік тілдік құзыреттіліктері бойынша онлайн диагностикалық тестілеуге қатысқанын əрбір блок бойынша 70% шекті көрсеткішін алмағанын растайды.
Тест блоктары бойынша нәтиже:
Блоктар:
Жинаған балдары:
Тыңдалым (20 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Оқылым (40 тапсырма)
__ балл ( __ %)
Барлығы:
__ балл ( __ %)
Жеке басын куәландыратын құжат болған жағдайда жарамды
________________________________________________________________________________
Приложение 3
к совместному приказу
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги выдачи
разрешения иностранцам и
лицам без гражданства на
постоянное жительство
в Республике Казахстан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ШЕТЕЛДІКТЕР МЕН АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ АДАМДАРҒА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ЖӨНІНДЕГІ СҰХБАТ ПАРАҒЫ
ЛИСТ СОБЕСЕДОВАНИЯ ДЛЯ ИНОСТРАНЦЕВ И ЛИЦ БЕЗ ГРАЖДАНСТВА НА ПОЛУЧЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туған жылы
Дата рождения
Сұхбаттың қорытындысы:
Итог собеседования:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
КҚҚБ инстпекторы, лауазымы, арнайы атағы
Инспектор ОМС, должность, специальное звание
Берілген күні
Дата выдачи
ИНСПЕКТОР ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНСПЕКТОРА
ШЕТЕЛДІК АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ
ПОДПИСЬ ИНОСТРАНЦА
Перечень причин отказа выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается иностранцам и лицам без гражданства либо выданное ранее разрешение аннулируется: