36. Лауазымдық міндеттері:
байқау кеңесі төрағасының тапсырмаларын орындайды;
байқау кеңесінің төраға басшылығындағы отырыстарда қатысады;
байқау кеңесі шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
отырыстарда қатысатын байқау кеңесі мүшелерін тіркейді;
байқау кеңесі мүшелерінен келіп түскен ұсыныстарына сәйкес байқау кеңесінің кезекті отырысының күн тәртібі жобасын дайындауға қатысады;
байқау кеңесі мүшелерінен байқау кеңесінің жұмыс жоспарын құру бойынша ұсыныстарын жинау және байқау кеңесі жұмысының жоспары жобасын төрағаға ұсынуды қамтамасыз етеді;
байқау кеңесі мүшелерін және шақырылған адамдарға отырысты өткізетін уақыты мен орны туралы хабарлайды;
байқау кеңесі отырыстарын ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті материалдарды дайындайды және жібереді;
байқау кеңесі отырыстарының, оның ішінде қатысушы мүшелердің келісімімен аудио-, бейнетаспаға жазуды ұйымдастырады;
байқау кеңесі отырыстары хаттамалары және байқау кеңесі отырыстары хаттамаларынан үзінділеріне қол қоюды және ресімдеуді жүргізеді;
байқау кеңесі бекітілген құжаттарды жібереді, қажетті кезде ұйым қызметкерлеріне байқау кеңесі отырыстарында қабылданған шешімдер туралы ақпаратты жеткізеді;
байқау кеңесінің мүшелеріне жабық дауыс беру және байқау кеңесінің мүшелері толтырған бюллетеньдерді жинау жолымен қабылданатын байқау кеңесінің дауыс беруге және шешімдер қабылдауға арналған бюллетеньдерді жібереді;
жабық дауыс беру арқылы қабылдаған дауыс беру қорытындыларын шығарады;
байқау кеңесі атынан сұрау салуды және хаттарға жауаптарды дайындайды;
байқау кеңесіне оның отырыстарын өткізу туралы түскен ұсыныстарын жүргізуді іске асырады;
байқау кеңесінің барлық мүшелеріне келіп түскен ұсыныстар туралы хабарлайды және ұсыныстарда көрсетілген мәселелерді қарау және шешуде әр мүшенің мүдделілігін анықтайды;
байқаушы кеңестің жаңадан сайланған мүшелеріне ұйымдағы байқау кеңесі және ұйымның өзге де органдары қызметі қолданыстағы тәртібі, ұйымның ұйымдастырушылық құрылымын және байқау кеңесі мүшелерінің міндеттерін ұқыпты орындау үшін маңызы бар өзге де ақпаратты түсіндіреді;
жабық дауыс беру арқылы байқау кеңесі отырыстарында қабылданатын шешімдерді және хаттамаларды, жабық дауыс беру арқылы қабылданатын шешімдерді қабылдау үшін байқау кеңесі мүшелері жіберген дауыс беру үшін бюллетеньдерді сақтауын қамтамасыз етеді;
байқау кеңесінің кіріс және шығыс құжаттарын, олардың көшірмелерін тіркеу және сақталуын жүргізеді;
мүдделі адамдарға архив құжаттары мен үзінділерін ұсынады.

36. Должностные обязанности:
выполняет поручения председателя наблюдательного совета;
принимает участие в заседаниях под руководством председателя наблюдательного совета;
обеспечивает исполнение решений наблюдательного совета;
регистрирует членов наблюдательного совета, принимающих участие в заседании;
участвует в подготовке проекта повестки очередного заседания наблюдательного совета в соответствии с предложениями, поступившими от членов наблюдательного совета;
обеспечивает сбор предложений от членов наблюдательного совета по формированию плана работы наблюдательного совета и представление проекта плана работы наблюдательного совета председателю;
извещает членов наблюдательного совета и приглашенных лиц о времени и месте проведения заседания;
готовит и рассылает материалы, необходимые для организации и проведения заседания наблюдательного совета;
организует ведение записи хода заседаний наблюдательного совета, в том числе, с согласия присутствующих членов, на аудио-, видеоносители;
ведет оформление и подписание протоколов заседаний наблюдательного совета и выписок из протоколов заседаний наблюдательного совета;
рассылает документы, утвержденные наблюдательным советом, в случае необходимости, доводит до сотрудников организации информацию о принятых решениях на заседаниях наблюдательного совета;
рассылает членам наблюдательного совета бюллетени для голосования и принятия решений наблюдательным советом, принимаемых путем заочного голосования и сбора бюллетеней, заполненных членами наблюдательного совета;
подводит итоги голосования, проводимого путем заочного голосования;
подготавливает запросы и ответы на письма от имени наблюдательного совета;
осуществляет учет предложений о проведении его заседаний и вопросов, поступивших в наблюдательный совет;
оповещает всех членов наблюдательного совета о поступивших предложениях и выясняет заинтересованность каждого из членов в рассмотрении и решении вопросов, указанных в предложениях;
разъясняет вновь избранным членам наблюдательного совета действующие в организации порядок деятельности наблюдательного совета и иных органов организации, организационную структуру организации и иную информацию, имеющую значение для надлежащего исполнения членами наблюдательного совета их обязанностей;
обеспечивает сохранность протоколов и решений заседаний наблюдательного совета, принимаемых путем заочного голосования, бюллетеней для голосования, направленных в наблюдательный совет членами наблюдательного совета для принятия решений, принимаемых путем заочного голосования;
ведет учет и хранение входящей и исходящей документации наблюдательного совета, их копий;
предоставляет заинтересованным лицам документы и выписки из архива.

653-14-тармақтың он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"еңбек өнімділігі мен тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау және қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау сапасының, өзіндік құнының, өндірістік көрсеткіштерін төмендетпей еңбек шығындарын қысқарту үшін резервтерді айқындау мақсатында өндірістік цифрлық жүйелердің деректерін бақылауды және талдауды жүзеге асырады;";
653-15-тармақтың он жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрлық жүйелерден деректерді алу тәсілдері, сондай-ақ оларды талдау мен жалпылаудың заманауи әдістері;";
691-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"іс жүргізу стандарттары, қазіргі заманғы цифрлық технологияларды пайдалана отырып, құқықтық құжаттаманы жүйелеу, есепке алу және жүргізу тәртібі;";
792-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қазақстандық ғылымды әлемнің ғылыми-ақпараттық кеңістігінде біріктіру (интеграция) бойынша шаралар қабылдайды, осы бағытта елдермен ғылыми-техникалық және білім беру кеңістігіндегі өзара тиімді ынтымақтастықты ұлғайтады, заманауи цифрлық технологияларды белсенді қолданады және дамытады;";
1-қосымшада:
реттік нөмірі 73-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
73
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі бөлімінің бастығы (цифрлық технологиялар орталығының немесе бөлімшесінің) бастығы
§ 73
142
";
реттік нөмірі 185-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
185
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша инженер (цифрлық технологиялар бөлімшесінің немесе орталығының)
§ 84
342
";
2-қосымшада:
реттік нөмірі 75-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
75
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі бөлімінің бастығы (ӨБЖ) (цифрлық технологиялар ортасы немесе бөлімшелері)
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі бөлімінің бастығы (цифрлық технологиялар орталығының немесе бөлімшесінің) бастығы
§ 73
142
";
реттік нөмірі 187-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
187
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша инженер (бөлімше немесе цифрлық технологиялар орталығы)
Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша инженер (цифрлық технологиялар бөлімшесінің немесе орталығының)
§ 84
342
".
3. "Кәсіби мерекелердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 258 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби мерекелердің тізбесінде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-1-жолмен толықтырылсын:
"
9-1
Кітапханашы күні
– 23 сәуір
";
реттік нөмірі 55-жол алып тасталсын;
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
63
Цифрландыру және цифрлық технологиялар жұмыскерлері күні
– 10 қараша
".

абзац четырнадцатый пункта 653-14 изложить в следующей редакции:
"осуществляет контроль и анализ данных производственных цифровых систем с целью анализа достижения показателей производительности и эффективности труда и определения резервов для сокращения трудовых затрат без снижения производственных показателей качества, себестоимости, безопасности и охраны труда и окружающей среды;";
абзац семнадцатый пункта 653-15 изложить в следующей редакции:
"способы извлечения данных из цифровых систем, а также современные методы их анализа и обобщения;";
абзац пятый пункта 691 изложить в следующей редакции:
"стандарты делопроизводства, порядок систематизации, учета и ведения правовой документации с использованием современных цифровых технологий;";
абзац четвертый пункта 792 изложить в следующей редакции:
"предпринимает меры по интеграции казахстанской науки в мировое научно-информационное пространство, расширению взаимовыгодного сотрудничества со странами в области научно-технического и образовательного пространства, активно использует и развивает современные цифровые технологии;";
в приложении 1:
строку, порядковый номер 73, изложить в следующей редакции:
"
73
Начальник отдела автоматизированной системы управления производством (подразделения или центра цифровых технологий)
§ 73
144
";
строку, порядковый номер 185, изложить в следующей редакции:
"
185
Инженер по автоматизированным системам управления производством (подразделения или центра цифровых технологий)
§ 84
348
";
в приложении 2:
строку, порядковый номер 75, изложить в следующей редакции:
"
75
Начальник отдела автоматизированной системы управления производством (АСУП) (подразделения или центра цифровых технологий)
Начальник отдела автоматизированной системы управления производством (подразделения или центра цифровых технологий)
§ 73
144
";
строку, порядковый номер 187, изложить в следующей редакции:
"
187
Инженер по автоматизированным системам управления производством (подразделения или центра цифровых технологий)
Инженер по автоматизированным системам управления производством (подразделения или центра цифровых технологий)
§ 84
348
".
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 258 "Об утверждении перечня профессиональных праздников" следующее изменение:
в Перечне профессиональных праздников, утвержденном указанным приказом:
дополнить строкой, порядковым номером 9-1, следующего содержания:
"
9-1.
День библиотекаря
– 23 апреля
";
строку, порядковый номер 55, исключить;
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"
63.
День работников цифровизации и цифровых технологий
– 10 ноября
".

4. "HR саласындағы "Адам ресурстарын басқару" кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 5 желтоқсандағы № 449 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту" кәсіптік стандартта:
9-12-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-010
Кәсіптің атауы:
Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Кадрларды даярлау бөлімінің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-011 - Дарындарды басқару жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру. Персоналды оқыту және дамыту процесінің дизайны және безендірілуі. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру;
2. Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу;
3. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру;
Дағды 1:
Ұйымда жұмыскерлерді оқыту мен дамыту қажеттілігін қалыптастыру
Машықтар:
1. Ұйымның контексін, бизнес стратегиясын және даму жоспарларын, оқытуға қажеттіліктің туындау көздерін (ұйымның сыртқы ортасындағы өзгерістер, технологиялық прогрестер, стратегиядағы өзгерістер, ұйымның құрылымы, ұйым ішіндегі персоналдың қозғалысы) ескере отырып талдайды және оқыту мен даму саласындағы үздік халықаралық тәжірибелерді дербес әзірлей алады немесе бейімдей алады;

4. Внести в приказ исполняющего министра Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 декабря 2024 года № 449 "Об утверждении профессиональных стандартов в сфере HR "Управление человеческими ресурсами" следующие изменения:
в Профессиональном стандарте "Адаптация, обучение и развитие персонала", утвержденном указанным приказом:
пункты 9- 12 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Руководитель по развитию персонала":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-010
Наименование профессии:
Руководитель по развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Начальник отдела подготовки кадров
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет опыта работы, из них не менее 3 лет в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-011 - Руководитель по управлению талантами
Основная цель деятельности:
Формирование культуры обучения и системы управления знаниями, реализация стратегии обучения и развития персонала, исходя из потребностей бизнеса, построение эффективной системы адаптации, обучения и развития в организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование культуры обучения и развития, системы управления знаниями в организации;
2. Дизайн и оформление процесса обучения и развития персонала
3. Оценка эффективности процессов адаптации, обучения и развития
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование культуры обучения и развития, системы управления знаниями в организации;
Навык 1:
Формирование потребности в обучении и развитии работников в организации
Умения:
1. Анализирует с учетом контекста организации, бизнес стратегии и планов развития, источников возникновения потребности в обучении (изменения во внешней среде организации, технологическом прогрессе, изменения стратегии, структуры организации, движение персонала внутри организации) и может самостоятельно разработать или адаптировать лучшие международные практики в области обучения и развития;

2. Ұйымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалға, жұмыскерлердің оқуға дайындығы мен дайындық дәрежесіне талдау жүргізеді және талдау негізінде оқыту және дамыту тұжырымдамасы бойынша ұсыныстар дайындайды;
3. Ұйымдағы процестер мен функцияларды, өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс істеу ерекшеліктерін, персоналдың білімі мен құзыретіне қойылатын талаптарды талдайды және ұйымдағы лауазымдарға қойылатын талаптар мен жұмыскерлердің нақты деңгейі арасындағы алшақтықты (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелерін негізге ала отырып) қалай бағалауға болатынына сараптама бере алады;
4. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бөлігінде бизнестің не күтетіні мен қажеттіліктері туралы стейкхолдерлерден кері байланыс жинауды қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістер мен тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Ұйымдастырушылық дизайн;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Мансаптық консультация беру әдістері және персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
5. Персоналдың білімі мен құзыретін бағалау құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Оқыту мен дамытуда анықталған қажеттілікті ескере отырып, жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың стратегиялық көзқарасын, мақсаттарын, қағидаттарын қалыптастырады;
2. Оқытудың әртүрлі құралдары мен тәсілдерін, сондай-ақ оқыту іс-шаралары мен ұйымның мақсатты корпоративтік мәдениеті арасындағы байланысты қолдана отырып, оқытудың бейімделу, даму, үздіксіздік және жүйелілік жүйесінің тұтастығын қамтамасыз етеді;
3. Бизнестің стратегиялық мақсаттарына сәйкес жұмыскерлерді оқытудың басым бағыттарын айқындайды, оқу міндеттерінің стратегиялық басымдықтармен, ағымдағы процестермен, жұмыскерлердің дайындық деңгейімен, басқа оқу бағдарламаларымен арақатынасын қалыптастырады;
4. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларын жоспарлайды;
5. Ұйымда қолайлы орта мен оқу мәдениетін құру үшін коммуникация, жұмысшылар мен стейкхолдерлерді тарту жоспарларын әзірлейді;
6. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытуға байланысты бар тәуекелдерді анықтайды және есептей алады;
7. Мүдделі тараптарға оқыту және дамыту бөлігінде сараптама ұсынады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен үздік тәжірибелер;
2. Жұмыскерлерді ынталандыру және тарту әдістері;
3. Жұмыскерлердің теңдігі саласындағы саясаттар мен тәжірибелер;

2. Проводит анализ социально-психологического климата в организации, степени обучаемости и готовности работников к обучению и на основе анализа готовит предложения по концепции обучения и развития;
3. Анализирует процессы и функции в организации, особенности работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах, требования к знаниям и компетенциям персонала и может предоставить экспертизу о том, каким образом оценить разрыв между требованиями к должностям в организации и фактически существующим уровнем работников (в том числе исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации);
4. Обеспечивает сбор обратной связи от стейкхолдеров об ожиданиях и потребностях бизнеса в части обучения и развития персонала.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями, экономика труда;
2. Организационный дизайн;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы карьерного консультирования и основы профессиональной ориентации персонала;
5. Инструменты оценки знаний и компетенций персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка стратегии обучения и развития работников
Умения:
1. Формирует с учетом выявленной потребности в обучении и развитии стратегическое видение, цели, принципы обучения и развития работников;
2. Обеспечивает целостность системы адаптации, развития, непрерывности и систематичности обучения, применяя различные инструменты и подходы к обучению, а также связь между обучающими мероприятиями и целевой корпоративной культурой организации;
3. Определяет приоритетные направления обучения работников, согласно стратегическим целям бизнеса, формирует соотношение учебных задач со стратегическими приоритетами, текущими процессами, уровнем готовности работников, другими учебными программами;
4. Планирует HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала;
5. Разрабатывает планы коммуникации, вовлечения работников и стейкхолдеров для создания благоприятной среды и культуры обучения в организации;
6. Идентифицирует и может просчитать имеющиеся риски, связанные с обучением и развитием персонала;
7. Предоставляет заинтересованным сторонам экспертизу в части обучения и развития.
Знания:
1. Современные тренды и лучшие практики в области обучения и развития персонала;
2. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
3. Политики и практики в области равенства работников;

4. Тұрақты даму принциптері;
5. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамасы;
6. Оқыту және дамыту процесінің тиімділігі мен нәтижелілігінің HR-көрсеткіштері;
7. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
8. Компанияның ұйымдық/ корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
9. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұйымда білімді басқару жүйесін қалыптастыру
Машықтар:
1. Білімді басқару жүйесін (knowledge management) құратындар: ұйымның цифрлық активтерін жинау, бағалау, жүйелеу, жинақтау және сақтау процестері;
2. Жұмыскерлердің тәжірибесі мен құзыреттеріне сүйене отырып, ұйымның формальды білімі мен айқын емес білімін анықтайды және жіктейді;
3. Тәжірибе мен білім беру үшін тәлімгерлік құралдарын енгізеді;
4. Жұмыскерлерді дамыту жоспарларын құру және олардың орындалуын мерзімді бақылау арқылы жұмыскерлерді дамыту жүйесін енгізеді;
5. Білімді тарату құралдарына ие және ұйымдағы білімді басқару жүйесі бойынша мүдделі тараптармен байланысты ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Білімді басқару жүйелерін қалыптастырудың заманауи тенденциялары мен тәжірибелері;
2. Менторлық және тәлімгерлік негіздері.
3. Коучинг және консультация беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту саласындағы үздік тәжірибелер мен әдістер бойынша бенчмарк жинауды бастайды және ұйымда бейімделу мен оқытудың тұжырымдамасы мен тәсілдерін әзірлейді;
2. Бейімделу, оқыту және даму процестеріне қатысатын тараптардың жауапкершілік матрицасын құрайды;
3. Жұмыскерлерді үздіксіз және тұрақты оқыту мен дамыту, оның ішінде жаңадан қабылданғандарды бейімдеу үшін жүйенің, цифрлық сервистердің құрылуын және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
4. Оқыту іс-шараларының жоспарын іске асыру үшін бюджеттің қалыптастырылуын және келісілуін бақылайды;
5. Сыртқы оқыту жеткізушілерін таңдау үшін білім беру нарығын талдайды және оларды таңдау критерийлерін қалыптастырады;
6. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесі бойынша уақтылы таныстыру коммуникациясын (түрлі деңгейлер үшін ақпараттық сессия өткізу) ұйымдастырады;
7. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларды есептеуді енгізеді;
8. Оқыту процесін автоматтандыруды және цифрлық жүйелерді/
платформаларды әзірлеуге бастама жасайды.
Білімдер:

4. Принципы устойчивого развития;
5. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
6. HR-метрики эффективности и результативности процесса обучения и развития;
7. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан;
8. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании.
9. Управление рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Формирование системы управления знаниями в организации
Умения:
1. Выстраивает систему по управлению знаниями (knowledge management): процессы сбора, оценки, систематизации, накопления и сохранения цифровых активов организации (knowledge management);
2. Выявляет и классифицирует формализованные знания организации и неявные знания, исходя из опыта и компетенций работников;
3. Внедряет инструменты наставничества для передачи опыта и знаний;
4. Внедряет систему развития работников путем составления планов развития работников и периодического контроля за их исполнением;
5. Владеет инструментами трансляции знаний и организовывает коммуникацию с заинтересованными сторонами по системе управления знаниями в организации.
Знания:
1. Современные тенденции и практики формирования систем управления знаниями;
2. Основы менторства и наставничества.
3. Методы коучинга и консалтинга.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Дизайн и оформление процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Разработка и внедрение процессов адаптации, обучения и развития персонала в организации
Умения:
1. Инициирует сбор бенчмарок по лучшим практикам и методам в области адаптации, обучения и развития персонала и разрабатывает концепцию и подходы к адаптации и обучению в организации.
2. Составляет матрицу ответственности сторон, участвующих в процессах адаптации, обучения и развития;
3. Обеспечивает создание и эффективное функционирование системы, цифровых сервисов для непрерывного и регулярного обучения и развития работников, в том числе адаптации вновь принятых;
4. Контролирует формирование и согласование бюджета для реализации плана обучающих мероприятий;
5. Анализирует образовательный рынок для выбора поставщиков внешнего обучения и формирует критерии их отбора;
6. Организует своевременную ознакомительную коммуникацию (проведение инфо-сессии для разных уровней) по процессам адаптации, обучения и развития персонала;
7. Внедряет расчет HR-метрик для определения эффективности, результативности процессов адаптации, обучения и развития персонала;
8. Инициирует автоматизацию процесса обучения и разработку цифровых систем/платформ.
Знания:

1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару және тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Қазіргі маркетингтің негіздері, теориялары және практикасы;
3. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен бенчмарктер;
4. Ынталандыру және жұмыскерлерді тартуды арттыру әдістері;
5. Компаниялардағы адамдарды басқарудың тиімділігін арттыру әдістері;
6. Компанияның ұйымдық/ корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. HR көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу, оқыту және дамыту бағдарламасын қалыптастыру
Машықтар:
1. Оқыту іс-шаралары, бейімдеу бағдарламалары үшін бағдарламалар мен сценарийлерді қалыптастырады; ұйымның қажеттілігі және нарықтағы болашақ өзгерістер негізінде жеке, команда құраушы, корпоративтік оқыту іс-шараларын өткізу қажеттілігі туралы ұсынымдар;
2. Компанияның мақсаттарына, бизнес қажеттілігіне, заманауи талаптарға және оқыту технологияларына сәйкес оқыту іс-шараларын жоспарлайды;
3. Күрделі міндеттерді шешу, жобаларға қатысу, ротация арқылы жұмыс орнында оқытуды көздейді;
4. Ұйымның ішкі тренерлер пулын іріктейді және қалыптастырады, тренерлер үшін тренинг ұйымдастырады, ішкі тренерлер үшін әдістемелік құралдар әзірлейді және тренинг бағдарламаларын жасау бойынша кеңес береді;
5. Оқу іс-шараларын ілгерілету үшін маркетингті қолданады;
6. Ұйым персоналын оқытуға және дамытуға бөлінген бюджет пен лимиттерді бақылайды.
Білімдер:
1. Персоналды кәсіптік бағдарлау негіздері;
2. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
3. Педагогика және еңбекті ұйымдастыру негіздері;
4. 70/20/10 оқыту моделі;
5. Топтық динамика, ересектерді оқыту ерекшеліктері;
6. Менторлық, тәлімгерлік негіздері;
7. Оқыту және дамыту іс-шараларының маркетингі;
8. Есеп процестерін автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ішкі нормативтік қамтамасыз ету персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін сүйемелдеу
Машықтар:
1. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесін ұйымдастыру тәртібін реттейтін және айқындайтын құжаттарды айқындайды;
2. Қазақстан Республикасының еңбек кодексінің талаптарына сәйкес жұмыс беруші актілерінің/үлгілік оқыту шартының (оқыту шартының) болуын бақылайды;
3. Ішкі нормативтік құжаттарға және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкестігіне аудит және бақылау жүргізеді;
4. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі бойынша бақылауды жүзеге асырады;

1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями и управление рисками, экономика труда;
2. Основы, теории и практики современного маркетинга;
3. Современные тренды и бенчмарки в области обучения и развития персонала;
4. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
5. Методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании.
7. HR метрики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование программы адаптации, обучения и развития работников
Умения:
1. Формирует программы и сценарии для обучающих мероприятий, адаптации; рекомендации о необходимости проведения индивидуальных, командообразующих, корпоративных обучающих мероприятий на основании потребности организации и будущих изменений на рынке;
2. Планирует обучающие мероприятия в соответствии с целями компании, бизнес-потребностями, современными требованиями и технологиями обучения;
3. Предусматривает обучение на рабочем месте через решение сложных задач, участие в проектах, ротацию;
4. Отбирает и формирует пул внутренних тренеров организации, организовывает тренинг для тренеров, разрабатывает методические пособия для внутренних тренеров и консультирует по составлению программ тренингов;
5. Применяет маркетинг для продвижения обучающих мероприятий;
6. Контролирует бюджет и лимиты, выделенные на обучение и развитие персонала организации.
Знания:
1. Основы профессиональной ориентации персонала;
2. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
3. Основы педагогики и организации труда;
4. Модель обучения 70/20/10;
5. Групповая динамика, особенности обучения взрослых;
6. Основы менторства, наставничества.
7. Маркетинг обучающих и развивающих мероприятий;
8. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов учета
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обеспечение внутреннего нормативного сопровождения процессов адаптации, обучения и развития персонала
Умения:
1. Определяет документы, регламентирующие и определяющие порядок организации процесса адаптации, обучения и развития персонала;
2. Контролирует наличие актов работодателя/типового договора на обучение (договора обучения) в соответствии с требованиями Трудового кодекса Республики Казахстан;
3. Проводит аудит и контроль процесса на соответствие внутренним нормативным документам и Трудовому кодексу Республики Казахстан;
4. Осуществляет контроль по порядку проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;

5. Контрагенттерге сараптама жүргізеді (бизнес-тренерлердің лицензиялары, пікірлер мен ұсынымдар жинау).
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
2. Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі; персоналға нұсқау беру және оқыту жөніндегі заңнамасында көзделген нормалар мен тәртіп;
3. Еңбек экономикасы;
4. Сатып алу рәсімдерін өткізу және ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Бейімделу бағдарламасының тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Бейімделу бағдарламасына қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Жұмыскерді бейімдеу кезеңінде аралық қорытындылардың жүргізілуін бақылайды;
3. Бейімделушілерден, басшылардан, тәлімгерлерден түскен, өткізілген бағдарлама қорытындылары бойынша кері байланысты талдайды;
4. Кері байланыс нәтижелері мен жұмыскерлердің тәжірибесіне сүйене отырып, ұйым процестеріне өзгерістер енгізеді;
5. Бейімделу мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. Бейімделу технологиялары, ақпаратты алу және талдау әдістері мен тәсілдері;
2. Жұмыскерлерді бейімдеу саласындағы заманауи трендтер мен жаңа үрдістер;
3. Психология, психометрия негіздері;
4. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
5. Кері байланыс жинау әдістері;
6. Жұмыскердің тәжірибесін басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігі бойынша кері байланысты талдау
Машықтар:
1. Оқыту мен дамуға қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Кері байланыс, оқыту және дамыту сауалнамаларының нәтижелерін түсіндіреді;
3. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың өтімділікке, мотивацияға, ROI көрсеткішіне (инвестицияларды қайтару), компанияның өнімділігіне, жұмыскерлердің құзыреттілігін дамытуға тигізген әсерін талдайды;
4. Жұмыскерлердің кері байланысы және қанағаттанушылықты бағалау негізінде персоналды оқыту және дамыту процесі бойынша жақсарту/түзету іс-шараларының жоспарларын қалыптастыруға бастамашылық етеді.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Жұмыскерлердің қатысуын және оқу іс-шараларына қатысуды арттыру әдістері;
4. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау;
5. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
6. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маманы
6
Кәсіптік бейімделу инженері
7
Таланттарды басқару жөніндегі басшы (бөлім басшысы)
8
Адам ресурстарын басқару директоры

5. Проводит экспертизу контрагентов (лицензий бизнес-тренеров, сбор отзывов и рекомендации).
Знания:
1. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Нормы и порядок, предусмотренные законодательством Республики Казахстан по инструктированию и обучению персонала по безопасности и охране труда;
3. Экономика труда;
4. Правила проведения и оформления закупочных процедур.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Оценка эффективности процессов адаптации, обучения и развития
Навык 1:
Оценка эффективности программы адаптации
Умения:
1. Внедряет оценку удовлетворенности программой адаптации;
2. Контролирует проведение промежуточных итогов в период адаптации работника;
3. Анализирует обратную связь по итогам проведенной программы от адаптантов, руководителей, наставников;
4. Инициирует изменения в процессы организации, основываясь на результатах обратной связи и опыте сотрудников.
5. Консультирует заинтересованные стороны по вопросам адаптации.
Знания:
1. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
2. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
3. Основы психологии, психометрики;
4. HR аналитика, HR метрики;
5. Методы сбора обратной связи;
6. Управление опытом сотрудника.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ обратной связи по эффективности процесса обучения и развития персонала
Умения:
1. Внедряет оценку удовлетворенности обучением и развитием;
2. Интерпретирует результаты обратной связи, опросов по обучению и развитию;
3. Анализирует влияние обучения и развития персонала на текучесть, мотивацию, показатель ROI (возврат инвестиции), производительность компании, развитие компетенций работников;
4. Инициирует формирование планов, улучшающих/ корректирующих мероприятий по процессу обучения и развития персонала на основании обратной связи работников и оценки удовлетворенности.
Знания:
1. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
4. Оценка эффективности деятельности работников;
5. HR аналитика, HR метрики;
6. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса;
сотрудничество и взаимодействие;
стратегическое мышление;
лидерство;
ориентация на результат;
клиентоориентированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по обучению и развитию персонала
6
Инженер по профессиональной адаптации
7
Руководитель (подразделения) по управлению талантами
8
Директор по управлению человеческими ресурсами

10. "Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маманы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-2
Қызмет атауының коды:
2422-2-005
Кәсіптің атауы:
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Кадр жөніндегі маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-2-002 - Оқыту жөніндегі үйлестіруші
2422-2-003 - Оқу жұмыстарының үйлестірушісі
2422-2-006 - Кадрларды даярлау жөніндегі маман
2422-2-007 - Еңбек ресурстарын даярлау жөніндегі маман
2422-2-009 - Кәсіптік оқыту жөніндегі маман
2422-2-004 - Корпоративтік маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыскерлер біліктілігінің ұйымның ағымдағы қажеттіліктеріне сәйкестігін қамтамасыз ету, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен болашақ қажеттіліктеріне қол жеткізу үшін оқыту іс-шараларын жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымда жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын қалыптастыруға қатысу;
2. Процесс дизайны және персоналды оқыту мене дамыту процесін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді өзектендіру;
3. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын қалыптастыруға қатысу;
Дағды 1:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту қажеттілігі туралы ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Ұйымның бизнес стратегиясы мен даму жоспарларын, оқытуға қажеттіліктің туындау көздерін (ұйымның сыртқы ортасындағы өзгерістер, технологиялық прогрестер, ұйымның стратегиясындағы өзгерістер, ұйым құрылымындағы өзгерістер, ұйым ішіндегі персоналдың қозғалысы) талдауға қатысады;
2. Ұйымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалға, жұмыскерлердің оқу дәрежесіне және оқуға дайындығына талдау жүргізеді;
3. Ұйымдағы процестер мен функцияларды, өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс істеу ерекшеліктерін, персоналдың білімі мен құзыретіне қойылатын талаптарды талдайды;

10. Карточка профессии "Специалист по обучению и развитию персонала":
Код группы:
2422-2
Код наименования занятия:
2422-2-005
Наименование профессии:
Специалист по обучению и развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-2-002 - Координатор по обучению;
2422-2-003 - Координатор учебной работы;
2422-2-006 - Специалист по подготовке кадров;
2422-2-007 - Специалист по подготовке трудовых ресурсов;
2422-2-009 - Специалисты по профессиональному обучению;
2422-2-004 - Корпоративный специалист.
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия квалификации работников c текущими потребностями организации, проведение обучающих мероприятий для удовлетворения стратегических целей и будущих потребностей организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в формировании стратегии обучения и развития работников в организации;
2. Дизайн процесса и актуализация внутренних нормативных документов по процессу обучения;
3. Оценка эффективности процесса обучения и развития персонала.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в формировании стратегии обучения и развития работников в организации;
Навык 1:
Сбор и анализ информации о потребности в обучении и развитии персонала
Умения:
1. Участвует в анализе бизнес стратегии и планов развития организации, источников возникновения потребности в обучении (изменения во внешней среде организации, технологическом прогрессе, изменения стратегии, структуры организации, движение персонала внутри организации);
2. Проводит анализ социально-психологического климата в организации, степени обучаемости и готовности работников к обучению;
3. Анализирует процессы и функции в организации, особенности работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах, требования к знаниям и компетенциям персонала;

4. Ұйымдағы лауазымдарға қойылатын талаптар мен іс жүзінде бар жұмыскерлердің деңгейі арасындағы айырмашылықты бағалайды (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелеріне сүйене отырып);
5. Жұмыскерлерді оқыту мен дамыту бөлігінде бизнестің не күтетіні мен қажеттіліктері туралы стейкхолдерлерден кері байланыс жинайды.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Ұйымдастырушылық дизайн;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Мансаптық консультация беру әдістері және персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
5. Персоналдың білімі мен құзыретін бағалау құралдары;
6. Адам ресурстарына қажеттіліктерді жоспарлау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың стратегиялық көзқарасын, мақсаттарын, қағидаттарын қалыптастыруға қатысады;
2. Оқытудың әртүрлі құралдары мен тәсілдерін қолданады, өз жұмысын жетілдіру бойынша ұсыныстар береді;
3. Бизнестің стратегиялық мақсаттарына сәйкес жұмыскерлерді оқытудың басым бағыттарын талдайды, оқу міндеттерінің стратегиялық басымдықтармен, ағымдағы процестермен, жұмыскерлердің дайындық деңгейімен, басқа оқу бағдарламаларымен арақатынасын қалыптастырады;
4. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR көрсеткіштерін пайдаланады;
5. Ұйымда қолайлы орта мен оқыту мәдениетін құру үшін коммуникация, жұмыскерлерді және барлық мүдделі тұлғаларды тарту жоспарларын іске асырады;
6. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытуға байланысты бар тәуекелдерді анықтайды және есептей алады;
7. Мүдделі тараптарға оқыту және дамыту бөлігінде сараптама ұсынады.
Білімдер:
1 Дағдыда көрсетілген білімге қосымша:
2. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен үздік тәжірибелер;
3. Жұмыскерлерді ынталандыру және тарту әдістері;
4. Жұмыскерлердің теңдігі саласындағы саясаттар мен тәжірибелер;
5. Тұрақты даму принциптері;
6. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
7. Оқыту және дамыту процесінің тиімділігі мен нәтижелілігінің HR-көрсеткіштері;
8. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
9. Компанияның ұйымдық/ корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
10. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұйымда білімді басқару жүйесін қалыптастыруға қатысу
Машықтар:
1. Білімді басқару жүйесін (knowledge management) төмендегілер құрайды: ұйымның цифрлық активтерін жинау, бағалау, жүйелеу, жинақтау және сақтау процестері;

4. Оценивает разницу между требованиями к должностям в организации и фактически существующим уровнем работников (в том числе исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации);
5. Собирает обратную связь от стейкхолдеров об ожиданиях и потребностях бизнеса в части обучения и развития персонала.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями, экономика труда;
2. Организационный дизайн;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы карьерного консультирования и основы профессиональной ориентации персонала;
5. Инструменты оценки знаний и компетенций персонала;
6. Планирование потребностей в человеческих ресурсах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в разработке стратегии обучения и развития работников
Умения:
1. Участвует в формировании стратегического видения, целей, принципов обучения и развития работников;
2. Применяет различные инструменты и подходы к обучению, дает предложения по совершенствованию своей работы;
3. Анализирует приоритетные направления обучения работников, согласно стратегическим целям бизнеса, формирует соотношение учебных задач со стратегическими приоритетами, текущими процессами, уровнем готовности работников, другими учебными программами;
4. Использует HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала;
5. Реализует планы коммуникации, вовлечения работников и всех заинтересованных лиц для создания благоприятной среды и культуры обучения в организации;
6. Идентифицирует и может просчитать имеющиеся риски, связанные с обучением и развитием персонала;
7. Предоставляет заинтересованным сторонам экспертизу в части обучения и развития.
Знания:
1. Современные тренды и лучшие практики в области обучения и развития персонала;
2. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
3. Политики и практики в области равенства работников;
4. Принципы устойчивого развития;
5. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
6. HR-метрики эффективности и результативности процесса обучения и развития;
7. Нормы трудового законодательства РК;
8. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
9. Управление рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Участие в формировании системы управления знаниями в организации
Умения:
1. Выстраивает систему по управлению знаниями (knowledge management): процессы сбора, оценки, систематизации, накопления и сохранения цифровых активов организации (knowledge management);

2. Жұмыскерлердің тәжірибесі мен құзыреттеріне сүйене отырып, ұйымның формальды білімі мен айқын емес білімін анықтайды және жіктейді;
3. Тәжірибе мен білім беру үшін тәлімгерлік институтын енгізеді;
4. Жұмыскерлерді дамыту жоспарларын құру және олардың орындалуын мерзімді бақылау арқылы жұмыскерлерді дамыту жүйесін енгізеді;
5. Білімді тарату құралдарына ие және ұйымдағы білімді басқару жүйесі бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. Білімді басқару жүйелерін қалыптастырудың заманауи тенденциялары мен тәжірибелері;
2. Менторлық және тәлімгерлік негіздері.
3. Коучинг және консультация беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды оқыту және дамыту процесін жобалау және осы процестің нормативтік құқықтық қамтамасыз етілуін өзектендіру
Дағды 1:
Ұйымда персоналды оқыту және дамыту процесін әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы үздік тәжірибелер мен әдістер бойынша бенчмарк жинауға қатысады және ұйымда оқытудың тұжырымдамасы мен тәсілдерін әзірлейді;
2. Оқыту және даму процестеріне қатысушы тараптардың жауапкершілік матрицасын құрайды;
3. Жұмыскерлерді үздіксіз және тұрақты оқыту мен дамыту үшін жүйенің, цифрлық сервистердің құрылуын және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
4. Оқыту іс-шараларының жоспарын іске асыру үшін бюджетті қалыптастырады және келіседі;
5. Сыртқы оқыту жеткізушілерін таңдау үшін білім беру нарығын талдайды және оларды таңдау критерийлерін қалыптастырады;
6. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесі бойынша уақтылы таныстыру коммуникациясын (түрлі деңгейлер үшін ақпараттық сессия өткізу) ұйымдастырады;
7. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларды есептеуді енгізеді;
8. Білім қорын құру/толықтыру үшін оқыту және дамыту процесін автоматтандыруға және цифрлық жүйелерді/ платформаларды әзірлеуге бастамашылық етеді.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару және тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
3. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен эталондар;
4. Ынталандыруды және жұмыскерлерді тартуды арттыру әдістері;
5. Компаниялардағы адамдарды басқарудың тиімділігін арттыру әдістері;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. HR көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту бағдарламаларының жоспарын қалыптастыру және іске асыру
Машықтар:

2. Выявляет и классифицирует формализованные знания организации и неявные знания, исходя из опыта и компетенций работников;
3. Внедряет институт наставничества для передачи опыта и знаний;
4. Внедряет систему развития работников через составление планов развития работников и периодического контроля за их исполнением;
5. Владеет инструментами трансляции знаний и проводит коммуникацию с заинтересованными сторонами по системе управления знаниями в организации.
Знания:
1. Современные тенденции и практики формирования систем управления знаниями;
2. Основы менторства и наставничества;
3. Методы коучинга и консалтинга.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Дизайн процесса и актуализация внутренних нормативных документов по процессу обучения
Навык 1:
Разработка и внедрение процесса обучения и развития персонала в организации
Умения:
1. Участвует в сборе бенчмарок по лучшим практикам и методам в области обучения и развития персонала и разрабатывает концепцию и подходы к обучению в организации;
2. Составляет матрицу ответственности сторон, участвующих в процессах обучения и развития;
3. Обеспечивает создание и эффективное функционирование системы, цифровых сервисов для непрерывного и регулярного обучения и развития работников;
4. Формирует и согласовывает бюджет для реализации плана обучающих мероприятий;
5. Анализирует образовательный рынок для выбора поставщиков внешнего обучения и формирует критерии их отбора;
6. Организует своевременную ознакомительную коммуникацию (проведение инфо-сессий для разных уровней) по процессу адаптации, обучения и развития персонала;
7. Проводит расчет HR-метрик для определения эффективности, результативности процессов адаптации, обучения и развития персонала;
8. Инициирует автоматизацию процесса обучения и развития и разработку цифровых систем/платформ для создания/пополнения базы знаний.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями и управление рисками, экономика труда;
2. Основы, теории и практики современного маркетинга;
3. Современные тренды и бенчмарки в области обучения и развития персонала;
4. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
5. Методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. HR метрики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование и реализация плана обучающих программ
Умения:

1. Оқыту іс-шаралары үшін бағдарламалар мен сценарийлер жасайды; ұйымның қажеттілігі мен нарықтағы болашақ өзгерістер негізінде жеке, команда құраушы, корпоративтік оқыту іс-шараларын өткізу қажеттілігі туралы ұсыныстар береді;
2.Компанияның мақсаттарына, бизнес қажеттіліктеріне, заманауи талаптарға және оқыту технологияларына сәйкес оқыту іс-шараларын жоспарлайды;
3. Күрделі міндеттерді шешу, жобаларға қатысу, ротация және т.б. арқылы жұмыс орнында оқытуды көздейді;
4. Ұйымның ішкі тренерлер пулын іріктеуге және қалыптастыруға, жаттықтырушыларға арналған тренингті ұйымдастыруға қатысады, ішкі тренерлерге арналған әдістемелік құралдарды әзірлейді, тренинг бағдарламаларын жасауға көмектеседі;
5. Оқу іс-шараларын ілгерілету үшін маркетингті қолданады;
6. Ұйым персоналын оқытуға және дамытуға бөлінген бюджет пен лимиттерді бақылауды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Персоналды кәсіптік бағдарлау негіздері;
2. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
3. Педагогика және еңбекті ұйымдастыру негіздері;
4. 70/20/10 оқыту моделі;
5. Топтық динамика, ересектерді оқыту ерекшеліктері;
6. Менторлық, тәлімгерлік негіздері;
7. Оқыту және дамыту іс-шараларының маркетингі;
8. Бухгалтерлік есеп процестерін автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Персоналды оқыту мен дамыту процесін реттейтін ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу
Машықтар:
1. Персоналды оқыту және дамыту процесін ұйымдастыру тәртібін реттейтін және айқындайтын құжаттарды қалыптастырады;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес жұмыс берушінің актісін/оқуға арналған үлгілік шартты (оқыту шартын) жасайды;
3. Ішкі нормативтік құжаттарға және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкестігіне аудит және бақылау жүргізеді;
4. Сатып алу рәсімдерін жүргізеді және ілеспе құжаттаманы ресімдейді;
5. Контрагенттерге сараптама жүргізеді (бизнес-тренерлердің лицензиялары, пікірлер мен ұсынымдар жинау).
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
2. Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі персоналға нұсқау беру және оқыту жөніндегі заңнамасында көзделген нормалар мен тәртіп;
3. Еңбек экономикасы;
4. Сатып алу рәсімдерін өткізу және ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігі бойынша кері байланысты талдау
Машықтар:
1. Оқу және даму процесінің тиімділігін бағалауды енгізеді;
2. Өткен оқу қорытындысы бойынша жұмыскерлерден кері байланыс жинау әдістерін анықтайды;

1. Составляет программы и сценарии для обучающих мероприятий, готовит рекомендации о необходимости проведения индивидуальных, командообразующих, корпоративных обучающих мероприятий на основании потребности организации и будущих изменений на рынке;
2. Планирует обучающие мероприятия в соответствии с целями компании, бизнес-потребностями, современными требованиями и технологиями обучения;
3. Предусматривает обучение на рабочем месте через решение сложных задач, участие в проектах, ротацию;
4. Участвует в отборе и формировании пула внутренних тренеров организации, организации тренинга для тренеров, разрабатывает методические пособия для внутренних тренеров, помогает составлению программ тренингов;
5. Применяет маркетинг для продвижения обучающих мероприятий;
6. Осуществляет контроль бюджета и лимитов, выделенных на обучение и развитие персонала организации.
Знания:
1. Основы профессиональной ориентации персонала;
2. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
3. Основы педагогики и организации труда;
4. Модель обучения 70/20/10;
5. Групповая динамика, особенности обучения взрослых;
6. Основы менторства, наставничества.
7. Маркетинг обучающих и развивающих мероприятий;
8. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов учета
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка внутренних нормативных документов, регулирующих процесс обучения и развития персонала
Умения:
1. Формирует документы, регламентирующие и определяющие порядок организации процесса обучения и развития персонала;
2. Составляет акт работодателя/типовой договор на обучение (договор обучения) в соответствии с требованиями Трудового кодекса Республики Казахстан;
3. Проводит аудит и контроль процесса на соответствие внутренним нормативным документам и Трудовому кодексу Республики Казахстан;
4. Проводит закупочные процедуры и оформляет сопутствующую документацию;
5. Проводит экспертизу контрагентов (лицензий бизнес-тренеров, сбор отзывов и рекомендаций).
Знания:
1. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Нормы и порядок, предусмотренные законодательством Республики Казавхстан по инструктированию и обучению персонала по безопасности и охране труда;
3. Экономика труда;
4. Правила проведения и оформления закупочных процедур.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3: Оценка эффективности процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Анализ обратной связи по эффективности процесса обучения и развития персонала
Умения:
1. Внедряет оценку эффективности процесса обучения и развития;
2. Определяет методы сбора обратной связи от работников по итогам пройденного обучения;

3. Кері байланыс, оқыту және дамыту сауалнамаларының нәтижелерін талдайды;
4. HR аналитикасы мен HR көрсеткіштерін қолдану арқылы оқыту тиімділігін талдайды;
5. Жұмыскерлердің кері байланысы және оқытуға қанағаттанушылықты бағалау негізінде персоналды оқыту және дамыту процесін жақсарту бойынша ұсыныстар дайындайды;
6. Персоналды оқыту мен дамытудың өтімділікке, мотивацияға, ROI көрсеткішіне (инвестицияларды қайтару), компанияның өнімділігіне, жұмыскерлердің құзыреттілігін дамытуға әсерін талдайды;
7. Персоналды оқыту және дамыту үдерісі бойынша жақсарту/түзету іс-шараларының жоспарларын қалыптастырады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Персоналдың тартылуын және оқу іс-шараларына қатысуын арттыру әдістері;
4. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау әдістері;
5. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
6. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну; ынтымақтастық және өзара іс-қимыл; аналитикалық ойлау; көшбасшылық; нәтижеге бағдарлану; клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды даярлау және дамыту жөніндегі басшы (бөлім басшысы)
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
6
Кәсіптік бейімделу инженері
11. "Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-003
Кәсіптің атауы:
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Кадр инспекторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне талап қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқыту және дамыту процесін басқару, оқыту іс-шараларын ұйымдастыру, оқыту процесінің тиімділігін бағалау және персоналды дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Процесті басқару және оқыту іс-шараларын ұйымдастыру

3. Анализирует результаты обратной связи, опросов по обучению и развитию;
4. Анализирует эффективность обучения с применением HR аналитики и HR метрик;
5. Готовит предложения по улучшению процесса обучения и развития персонала на основании обратной связи работников и оценки удовлетворенностью прошедшим обучением;
6. Анализирует влияние обучения и развития персонала на текучесть, мотивацию, показатель ROI (возврат инвестиции), производительность компании, развитие компетенции работников;
7. Формирует планы улучшающих/корректирующих мероприятий по процессу обучения и развития персонала.
Знания:
1. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
4. Методы оценки эффективности деятельности работников;
5. HR аналитика, HR метрики;
6. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
понимание бизнеса; сотрудничество и взаимодействие;
аналитическое мышление; лидерство; ориентация на результат; клиентоориентированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
5
Служащий по обучению и развитию
6
Инженер по профессиональной адаптации
11. Карточка профессии "Служащий по обучению и развитию персонала":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-003
Наименование профессии:
Служащий по обучению и развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Инспектор по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее
образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
без предъявления требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Администрирование процесса обучения и развития, организация обучающих мероприятий, оценка эффективности процесса обучения и развития персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Администрирование процесса и организация обучающих мероприятий;

2. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалауға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Процесті басқару және оқыту іс-шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Оқыту іс-шараларының жоспарын қалыптастыру
Машықтар:
1. Оқыту қажеттілігі негізінде оқыту бағдарламаларының жоспарын қалыптастырады және іске асырылуын қадағалайды;
2. Білім беру қызметтері нарығының маркетингін жүргізеді, тренерлермен және компаниялармен, оқыту іс-шараларын жеткізушілермен өзара қарым-қатынас жасайды;
3. Оқыту провайдерлерімен, мамандандырылған оқу орталықтарымен персоналды оқытуға және тағылымдамадан өткізуге, жұмыскерлерді оқуға іссапарға жіберуді ұйымдастыру үшін сатып алу рәсімдерін және шарттар жасасуды жүргізеді;
4. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес қызметкерлермен оқу шарттарын ресімдеуге жауап береді;
5. Ұйым жұмыскерлері арасында оқыту және дамыту іс-шараларын насихаттайды;
6. Бекітілген бюджеттерге және сатып алу жоспарларына сәйкес оқытуға қаражат бөлу есебін жүргізеді, сондай-ақ қажетті есептілікті (оқыту бойынша іссапарларды қоса алғанда) қалыптастырады;
7. Оқытуға арналған автоматтандырылған сервистер мен платформаларды оқу процесіне енгізуге қатысады.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
2. Жобаларды басқару негіздері;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Оқыту іс-шараларының тиімділігін арттыру әдістері;
5. Компанияның ұйымдық мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
6. Процестерді автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту іс-шарасын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Оқыту іс-шаралары жоспарын іске асыру процесін үйлестіреді;
2. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі;
3. Персоналды оқыту және дамыту мәселелері бойынша консультация береді және түсіндіру іс-шараларын жүргізеді;
4. Оқыту провайдерлерін тартады және олармен жұмысты үйлестіреді;
5. Оқытылатын іс-шараға тартуды, персоналдың қатысуын арттыруды қамтамасыз етеді;
6. Оқу процесін реттейтін құжаттарды ресімдейді;
7. Ұйымның есепке алу жүйесіне деректерді енгізеді, есепке алу процесін автоматтандыру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Білімдер:
1. Сыртқы жеткізушілерден оқыту іс-шараларын өткізу және қызметтерді сатып алудың ішкі рәсімдері.
2. Цифрлық жүйелер және персонал туралы мәліметтер базасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалауға қатысу
Дағды 1:
Персоналды оқыту және дамыту бойынша кері байланыс жинау процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің оқыту тиімділігін бағалау нәтижелерін жинайды;

2. Участие в оценке эффективности процесса обучения и развития персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Администрирование процесса и организация обучающих мероприятий;
Навык 1:
Формирование плана обучающих мероприятий
Умения:
1. Формирует и следит за реализацией плана обучающих программ на основании потребности в обучении;
2. Проводит маркетинг рынка образовательных услуг, взаимодействует с тренерами и компаниями, провайдерами обучающих мероприятий;
3. Проводит процедуры по закупкам и заключение договоров с провайдерами обучения, специализированными учебными центрами на обучение и стажировку персонала, организацию направления работников к командировку на обучение;
4. Отвечает за оформление договоров обучения с сотрудниками согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и внутренним документам организации;
5. Продвигает обучающие и развивающие мероприятия среди работников организации;
6. Ведет учет за распределением средств на обучение в соответствии с утвержденными бюджетами и планами закупок, а также формирует необходимую отчетность (включая командировки по обучению);
7. Участвует во внедрении в учебный процесс автоматизированных сервисов и платформ для обучения.
Знания:
1. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Основы управления проектами;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы повышения эффективности обучающих мероприятии;
5. Корпоративные ценности и особенности организационной культуры компании;
6. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение обучающего мероприятия
Умения:
1. Координирует процесс реализации плана обучающих мероприятий;
2. Взаимодействует с заинтересованными сторонами;
3. Консультирует и проводит разъяснительные мероприятия по вопросам обучения и развития персонала;
4. Привлекает провайдеров обучений и координирует работу с ними;
5. Обеспечивает посещаемость обучаемого мероприятия, повышение вовлеченности персонала.
6. Оформляет документы, регулирующие процесс обучения;
7. Вносит данные в систему учета организации, вырабатывает предложения по автоматизации процесса учета.
Знания:
1. Внутренние процедуры по проведению обучающих мероприятий и закупа услуг у внешних поставщиков.
2. Цифровые системы и базы данных по персоналу.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Участие в оценке эффективности процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Организация процесса сбора обратной связи по обучению и развитию персонала
Умения:
1. Собирает результаты оценки эффективности обучения работниками;

2. HR аналитика және HR көрсеткіштерін қолдану арқылы оқыту тиімділігін талдауға қатысады;
3. Персоналды оқыту мен дамытудың тиімділігін талдау нәтижелері бойынша түзету іс-шараларының жоспарын іске асыруға қатысады;
4. Қанағаттану мәселесіне қатысты жүргізілген сауалнама нәтижелері негізінде оқыту және даму процесін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
5. Өткізілген оқу бойынша релиздер дайындайды;
6. Ұйымның корпоративтік ресурстарында оқыту материалдарын шоғырландырады және жүйелейді;
7. Ақпаратты визуализациялау құралдарын қолданады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Сұхбат түрлері және олардың сипаттамалары, тұлғалық сипаттамаларды психометриялық бағалау, кейстерді зерттеу, ассесмент-орталық, модельдеу, жұмыскерлердің әлеуетін бағалау;
4. Персоналдың тартылуын және оқу іс-шараларына қатысуды арттыру әдістері;
5. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері;
6. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері
7. Ақпаратты визуализациялау бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл; нәтижеге бағдарлану; клиентке бағдарлану; аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі басшы
6
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маман
12. "Кәсіптік бейімдеу жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-2
Қызмет атауының коды:
2422-2-001
Кәсіптің атауы:
Кәсіптік бейімдеу жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).
Кадр даярлау жөніндегі (Кәсіби бейімдеу жөніндегі) инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Участвует в анализе эффективности обучения с применением HR аналитики и HR метрик;
3. Участвует в реализации плана корректирующих мероприятий по результатам анализа эффективности обучения и развития персонала;
4. Вносит предложения по улучшению процесса обучения и развития на основании результатов опроса удовлетворенностью;
5. Готовит релизы по проведенным обучениям;
6. Консолидирует и систематизирует обучающие материалы на корпоративных ресурсах организации;
7. Применяет инструменты визуализации информации.
Знания:
1.Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Виды интервью и их характеристики, психометрическая оценка личностных характеристик, изучение кейсов, ассесмент-центр, симуляции, оценка потенциала работника;
4. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
5. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников;
6. HR аналитика, HR метрики.
7. Программы визуализации информации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие; ориентация на результат; клиентоориентированность, аналитическое мышление.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
6
Специалист по обучению и развитию персонала
12. Карточка профессии "Инженер по профессиональной адаптации":
Код группы:
2422-2
Код наименования занятия:
2422-2-001
Наименование профессии:
Инженер по профессиональной адаптации
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.
Инженер по подготовке кадров (по профадаптации)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-2-007 - Еңбек ресурстарын даярлау жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыскерлерді ұйымға бейімдеу процесін әзірлеу және бейімделу процесінің тиімділігін бағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлерді бейімдеу процесін әзірлеу
2. Жұмыскерлерді бейімдеу процесінің тиімділігін бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлерді бейімдеу процесін әзірлеу
Дағды 1:
Ұйымдарда персоналды бейімдеу бойынша қолданыстағы тәжірибелердің бенчмаркін жинау
Машықтар:
1. Ұйымның бизнес міндеттері мен стратегияларына талдау жүргізеді;
2. Әртүрлі ұйымдарда бейімделу бағдарламалары бойынша бенчмарк жинайды;
3. Персоналды бейімдеу бағдарламаларына салыстырмалы талдау жүргізеді және бейімделу процесін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді;
4. Өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс ерекшеліктеріне талдау жүргізеді;
5. Жұмыскерлер арасында білім алмасу, білім базасы бойынша қолданыстағы цифрлық жүйелерге/ платформаларға талдау жүргізеді.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары;
2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару негіздері;
3. Бейімделу технологиялары, ақпаратты алу және талдау әдістері мен тәсілдері;
4. Жұмыскерлерді бейімдеу саласындағы заманауи трендтер мен жаңа үрдістер;
5. Ұйымның ұйымдық құрылымы, әртүрлі деңгейдегі және өндірістің әртүрлі учаскелеріндегі жұмыскерлердің лауазымдық міндеттері;
6. Стратегия, корпоративтік мақсаттар, даму бағдарламалары, ұйымның ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бейімделу бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Ұйымның құндылықтарын, саясаты мен артықшылықтарын жаңа жұмысшыларға таратады, білімнің ашықтығы мен сабақтастығын сақтайды;
2. Бейімделушінің өз рөлін түсінуін қамтамасыз етеді, бейімделушіні белгілі бір лауазымның міндеттерімен және талаптарымен практикалық таныстыруды ұйымдастырады;
3. Бейімделушіні оқытуды қамтамасыз етеді;
4. Жаңа жұмысшы үшін жұмыс кеңістігін ұйымдастыруды бақылайды;
5. Бейімделу мерзімдерінің сақталуын бақылайды және ауытқулардың себептерін талдайды;
6. Жаңа жұмыскерлердің бейімдеуден өтуіне мониторинг жүргізеді;
7. Бейімделу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу бойынша мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі.
Білімдер:
1. Ұйымның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
2. Жұмыскерлермен байланыс техникасы мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу процесінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Кері байланысты жинау және талдау
Машықтар:
1. Бейімделу бағдарламасына қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Жұмыскеркерді бейімдеу кезеңінде аралық қорытындылар өткізуді ұйымдастырады;
3. Бейімделушілерден, басшылардан, тәлімгерлерден өткізілген бағдарлама қорытындылары бойынша кері байланысты жинайды және талдайды;
4. Кері байланыс нәтижесі мен жұмыскерлердің тәжірибесіне сүйене отырып, ұйым процестерін өзгерту бойынша ұсыныстар береді;
5. Бейімделу мәселелері бойынша мүдделі тараптарға консультация береді.
Білімдер:
1. Бейімделу технологиялары, ақпаратты алу және талдау әдістері мен тәсілдері;
2. Жұмыскерлерді бейімдеу саласындағы қазіргі заманғы үрдістер мен соңғы тенденциялар;
3. Психология және психометриканың негіздері;
4. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
5.Кері байланысты жинау әдістері;

2422-2-007 - Специалист по подготовке трудовых ресурсов
Основная цель деятельности:
Разработка процесса адаптации работников в организации и оценка эффективности процесса адаптации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка процесса адаптации работников
2. Оценка эффективности процесса адаптации работников
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка процесса адаптации работников
Навык 1:
Сбор бенчмарка существующих практик по адаптации персонала в организациях
Умения:
1. Проводит анализ бизнес задач и стратегии организации;
2. Собирает бенчмарк по программам адаптации в различных организациях;
3. Проводит сравнительный анализ программ адаптации персонала и разрабатывает рекомендации по внедрению процесса адаптации;
4. Проводит анализ особенностей работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах;
5. Проводит анализ существующих цифровых систем/ платформ по базе знаний, обмену знаниями среди работников.
Знания:
1. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Основы организационного поведения, управления изменениями;
3. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
4. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
5. Организационная структура организации, должностные обязанности работников разных уровней и на различных участках производства;
6. Стратегия, корпоративные цели, программы развития, нормативные правовые документы организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение адаптационных программ
Умения:
1. Транслирует ценности, политику и преимущества организации новым работникам, поддерживает атмосферу открытости и преемственности знаний;
2. Обеспечивает понимание своей роли адаптантом, организовывает практическое ознакомление адаптанта с обязанностями и требованиями конкретной должности;
3. Обеспечивает проведение обучение адаптанта;
4. Контролирует организацию рабочего пространства для нового работника;
5. Контролирует соблюдение сроков адаптации и анализирует причины отклонений;
6. Проводит мониторинг прохождения адаптации новых работников;
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами по организации и проведению адаптационных мероприятий.
Знания:
1. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры организации;
2. Техники и инструменты коммуникации с работниками.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оценка эффективности процесса адаптации работников
Навык 1:
Сбор и анализ обратной связи
Умения:
1. Внедряет оценку удовлетворенности программой адаптации;
2. Организовывает проведение промежуточных итогов в период адаптации работника;
3. Собирает и анализирует обратную связь по итогам проведенной программы от адаптантов, руководителей, наставников;
4. Предоставляет предложения по изменению в процессы организации, основываясь на результатах обратной связи и опыте сотрудников;
5. Консультирует заинтересованные стороны по вопросам адаптации.
Знания:
1. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
2. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
3. Основы психологии, психометрики;
4. HR аналитика, HR метрики;
5. Методы сбора обратной связи;

6. Қызметкер тәжірибесін басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу бағдарламасын жақсарту
Машықтар:
1. Бейімдеу бағдарламасынан өту нәтижелеріне талдау жүргізеді;
2. Қатысушы жұмыскерлерден бейімдеу және кері байланыс бағдарламасының тиімділігін талдау нәтижелері бойынша түзету іс шараларының жоспарын қалыптастырады;
3. Ақпаратты жаңартады және ұйымдағы бейімделу бағдарламаларын түзетеді;
4. Бейімделу мәселелері бойынша бөлімше басшыларына кеңес береді және оқытады;
5. Бейімделу, тәлімгерлік және кері байланыс алу процестерін автоматтандыру бойынша ұсыныстар дайындайды және жүзеге асырады.
Білімдер:
1.Өзгерістерді басқарудың, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың, тәуекелдерді басқарудың негіздері;
2.Бейімделу бағдарламаларының тиімділігін бағалауға арналған қағидалар мен тәсілдер;
3.Интервью түрлері және олардың сипаттамалары, тұлғалық қасиеттерді психометриялық бағалау, кейстерді зерттеу, ассессмент-орталық, симуляциялар, әлеуетті бағалау;
4.Кері байланыс туралы ақпарат жинауға арналған сұхбаттасу және сауалнама жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну;
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл;
Клиентке бағдарлау;
Нәтижеге бағдарлану;
Аналитикалық ойлау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды дамыту жөніндегі басшы
6
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маман
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ұйымдық дамыту және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау" кәсіптік стандартында:
9-10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Ұйымдық даму және жұмыс күшін жоспарлау бөлімінің басшысы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұйымдық даму және жұмыс күшін жоспарлау бөлімінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Персонал жөніндегі маман (HR менеджері)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-003 - Еңбек ресурстары жөніндегі директор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның негізгі мақсаттарына жауап беретін ұйымдық құрылымды жобалау және әзірлеу, ұйымның қысқа мерзімді және стратегиялық мақсаттарына жету үшін ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдық құрылымды жобалау және дамыту
2. Ұйымның адам ресурстарын жоспарлау
3. Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымдық құрылымды жобалау және дамыту
Дағды 1:
Бизнес-процестерді модельдеу және ұйымдық құрылымның түрін анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық басымдықтары мен бастамаларын зерттейді;
2. Ұйымның қолданыстағы басқару жүйесін, корпоративтік мәдениетін және ұйымдық құрылымын диагностикалауға қатысады;
3. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын талдайды;
4. Халықаралық және жергілікті нарықтардағы ұқсас компаниялардың тәжірибесін талдайды;
5. Мақсатты функционалды модельді қалыптастыру және ұйымдық құрылымның оңтайлы түрін анықтау бойынша ұсыныстар енгізеді;

6. Управление опытом сотрудника.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Улучшение программы адаптации работников
Умения:
1. Проводит анализ результатов прохождения программы адаптации;
2. Формирует план корректирующих мероприятий по результатам анализа эффективности программы адаптации и обратной связи от причастных работников;
3. Обновляет информацию и корректирует программы адаптации в организации;
4. Консультирует и обучает руководителей подразделений по проблемам адаптации;
5. Готовит и реализует предложения по автоматизации процессов адаптации, наставничества и получения обратной связи.
Знания:
1. Основы управления изменениями, организационного поведения, управления рисками;
2. Принципы и подходы к оценке эффективности адаптационных программ;
3. Виды интервью и их характеристики, психометрическая оценка личностных характеристик, изучение кейсов, ассесмент-центр, симуляции, оценка потенциала;
4. Техники интервьюирования и анкетирования для сбора информации по обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса;
сотрудничество и взаимодействие;
клиентоориентированность;
ориентация на результат;
аналитическое мышление.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
6
Специалист по обучению и развитию персонала
5
Служащий по обучению и развитию персонала
";
в профессиональном стандарте "Организационное развитие и планирование трудовых ресурсов организации", утвержденном указанным приказом:
пункты 9 - 10 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Руководитель (подразделения) по организационному развитию и планированию трудовых ресурсов":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель (подразделения) по организационному развитию и планированию трудовых ресурсов
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Менеджер по персоналу (HR-Менеджер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 5 лет, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-003 - Директор по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Проектирование и разработка организационной структуры, отвечающей основным целям организации и планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах для достижения краткосрочных и стратегических целей организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проектирование и разработка организационной структуры
2. Планирование человеческих ресурсов организации
3. Планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проектирование и разработка организационной структуры
Навык 1:
Моделирование бизнес-процессов и определение типа организационной структуры
Умения:
1. Изучает стратегические приоритеты и инициативы организации;
2. Принимает участие в диагностике существующей системы управления, корпоративной культуры и организационной структуры организации;
3. Анализирует внутреннюю и внешнюю среды организации;
4. Анализирует практики аналогичных компаний на международном и локальном рынках;
5. Вносит предложения по формированию целевой функциональной модели и определению оптимального типа организационной структуры;

6. Басқару нормасын ескере отырып, басқару деңгейлерінің оңтайлы санын анықтайды;
7. Бизнес-процестерді сипаттау және келісу процесін ұйымдастырады;
8. Ұйымдық құрылымды жобалау мен дамытудың цифрлық жүйесін енгізуді және әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, макро- және микроэкономика негіздері;
2. Операциялық бизнес модельдері;
3. Ұйымдық дизайн теориясы;
4. Ұйымдарды басқарудың заманауи тұжырымдамалары және ұйымдық дизайнды дамытудың негізгі тенденциялары;
5. Ұйымдастырушылық өзгерістерді жүргізу құралдары мен әдістері;
6. Функционалды модельдерді құру әдістері мен құралдары;
7. Ұйымдық құрылымдардың түрлері;
8. Еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
9. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және адам ресурстарын басқару саласындағы озық халықаралық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Мақсатты ұйымдық құрылымды әзірлеу
Машықтар:
1. Бизнес-процестер бойынша рөлдерді бөлу матрицасын әзірлеу бойынша жобада жұмысты ұйымдастырады;
2. Фронт, мидл және бэк офистер арасындағы функцияларды нақты ажырату қағидатын сақтауды ескере отырып, функционалдық блоктар мен құрылымдық бөлімшелер бойынша жауапкершілікті бөлуді әзірлейді;
3. Аутсорсингке беру үшін негізгі бизнес-процестермен бірге жүретін қосалқы функцияларды анықтайды;
4. Ұйымдық құрылымды енгізу жоспарын әзірлейді;
5. Енгізуді сүйемелдейді және мониторинг жүргізеді;
6. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
2. Стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
3. Ұйымдық құрылымды құру принциптері, әдістері мен процестері;
4. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
5. Өзгерістерді басқару;
6. Жобалық басқару;
7. Адам ресурстарын басқару құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 3:
Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
Машықтар:
1. Жобадағы жұмысты ұйымдастырады:
ұйымдастырушылық қатынастарға қатысушылардың мәртебесін анықтау бойынша;
ұйымдық қатынастар субъектілеріне қолданыстағы заңнама шеңберінде басқару өкілеттіктерін беру бойынша;
жұмыскерлердің белсенді дамуы үшін олардың негізгі құзыреттерін сипаттау бойынша;
2. Функционалдық карталарды және біліктілікке қойылатын үлгілік талаптарды әзірлейді;
3. Тиісті құжаттарда (ережелерде, шарттарда, лауазымдық нұсқаулықтарда) ұйымдық қатынастар субъектілері арасындағы жауапкершілікті және тәуелділіктің нақты нысанын бекітуді ұйымдастырады және бақылайды;
4. Жауапты жұмыскерлердің жұмысқа тартылуын бақылайды.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы және психологиясы, еңбек экономикасы, қауіпсіз еңбек жағдайлары негіздері;
3. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын, персоналдың еңбек нәтижелерін бағалау әдістері;
4. Корпоративтік мәдениет, әлеуметтік саясат, персоналды басқару мотивациясы мен тиімділігі жүйелері;
5. Аудит жүргізу әдістерін, жедел басқару процестерін, социологиялық зерттеулерді бақылау;

6. Определяет оптимальное количество уровней управления с учетом нормы управляемости;
7. Организует процесс описания и согласования бизнес-процессов
8. Обеспечивает внедрение и развитие цифровых систем по проектированию и разработке организационной структуры
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, макро- и микроэкономики;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Теория организационного дизайна;
4. Современные концепции управления организациями и основные тенденции в развитии организационного дизайна;
5. Инструменты и методы проведения организационных изменений;
6. Методы и инструменты построения функциональных моделей;
7. Типы организационных структур;
8. Основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
9. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка целевой организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте по разработке матрицы распределения ролей по бизнес-процессам;
2. Разрабатывает разделение ответственности по функциональным блокам и структурным подразделениям с учетом соблюдения принципа четкого разграничения функций между фронт, мидл и бэк офисами;
3. Определяет вспомогательные функции, сопровождающие основные бизнес-процессы, для возможной передачи в аутсорсинг;
4. Разрабатывает план внедрения организационной структуры;
5. Сопровождает и мониторит внедрение;
6. Взаимодействует с заинтересованными сторонами
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
2. Основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Принципы, методы и процессы построения организационной структуры;
4. Внутренняя интеграция процессов управления человеческими ресурсами;
5. Управление изменениями;
6. Проектное управление;
7. Инструменты управления человеческими ресурсами.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение целевой организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте:
по определению статуса участников организационных отношений;
наделению субъектов организационных отношений полномочиями по управлению в рамках действующего законодательства;
описанию ключевых компетенций работников для их проактивного развития;
2. Разрабатывает функциональные карты и типовые требования к квалификации;
3. Организует и контролирует закрепление в соответствующих документах (положениях, договорах, должностных инструкциях) ответственности и конкретной формы зависимости между субъектами организационных отношений;
4. Контролирует вовлеченность ответственных работников
Знания:
1. Основы производственной деятельности организации;
2. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда, экономики труда, безопасных условий труда;
3. Методы оценки работы структурных подразделений, результатов труда персонала;
4. Корпоративная культура, социальная политика, системы мотивации и эффективности управления персоналом;
5. Методы проведения аудита, контроля оперативных управленческих процессов, социологических исследований;

6. Ұйымдық жобалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 4:
Ұйымдық құрылымның өзгеруі
Машықтар:
1. Жобадағы жұмысты ұйымдастырады:
ұйымның қолданыстағы ұйымдық құрылымын диагностикалау бойынша;
ұйымдардың ішкі және сыртқы ортасын талдау бойынша;
ұйымның өзгерген шарттарын, басымдықтары мен бастамаларын талдау бойынша;
еңбек өнімділігін талдау және оны арттыру үшін резервтерді анықтау бойынша;
2. Басқару деңгейлері арасындағы бизнес-процестер үшін жауапкершіліктің бөлінуін талдайды;
3. Қолданыстағы бизнес-процестерді сипаттау (as is жағдайы/сол күйінде) және жұмыскерлер мен бөлімшелердің қайталанатын функцияларын анықтау бойынша жұмысты ұйымдастырады;
4. Ұйымдық құрылымдағы әлсіз жақтарды анықтайды (басқару деңгейлерінің шамадан тыс саны, әр басшыға келетін бағыныштылардың аз саны, басшылықтың артық саны және тұтастай алғанда ұйым бойынша да, жеке функциялар бойынша да персонал саны);
5. Бизнес процестердің/ функциялардың еңбек сыйымдылығын талдауды және қолданыстағы процестерді оңтайландыру үшін резервтерді анықтауды бақылайды;
6. Жобада келесі жұмыстарды жүзеге асырады:
жаңа операциялық модель құру бойынша;
функциялар мен бизнес-процестерді басқарудың әртүрлі деңгейлері арасында қайта бөлу бойынша;
бөлімшелер мен бағыттарды қайта ұйымдастыруды ескере отырып, жаңа құрылымды сипаттау бойынша;
жаңа бизнес-процестердің сипаттамасы бойынша (to be жағдайы/қалай болуы тиіс);
7. Өзгерістерді тиімді басқаруға ықпал ететін жаңа ұйымдық қатынастарды құру және дамыту бойынша мүдделі тараптармен өзара әркеттеседі;
8. Жауапты жұмыскерлердің қатысуын бақылайды
Білімдер:
1. Бизнес-процестер, кәсіптер (мамандықтар) бойынша стандарттар жүйесі, еңбек нормалары;
2. Еңбек қатынастарын реттеу тәртібі;
3. Ұйымның мақсаттары, стратегиясы және кадр саясаты;
4. Ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері;
5. Жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның адам ресурстарын жоспарлау
Дағды 1:
Орта және ұзақ мерзімді кезеңге жұмыскерлер санын жоспарлау
Машықтар:
1. Ұйымның адам ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдайды;
2. Ұйымның даму стратегиясының сценарийлерін ескере отырып, жұмыскерлердің қажетті біліктіліктерін/профильдерін талдайды;
3. Еңбекті ұйымдастыруды және еңбек өнімділігі бойынша көрсеткіштерді талдайды;
4. Еңбек нарығын талдайды және орта және ұзақ мерзімді кезеңдерге ұйымның сыртқы және ішкі ортасын бақылайды;
5. Орта мерзімді кезеңге персоналдың оңтайлы сапалық және сандық құрамын жоспарлайды;

6. Организационное проектирование
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Изменение организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте:
по диагностике существующей организационной структуры организации;
по анализу внутренней и внешней среды организаций;
по анализу изменившихся условий, приоритетов и инициатив организации;
по анализу производительности труда и выявлению резервов для ее повышения;
2. Анализирует распределения ответственности за бизнес-процессы между уровнями управления;
3. Организует работу по описанию имеющихся бизнес-процессов (ситуация as is /как есть) и определению дублирующих функций работников и подразделений;
4. Определяет слабые места в организационной структуре (излишнее количество уровней управления, небольшое количество подчиненных, приходящихся на каждого руководителя, избыточная численность руководства и численности персонала как в целом по организации, так и по отдельным функциям);
5. Контролирует анализ трудоемкости бизнес-процессов/функции и выявление резервов для оптимизации действующих процессов;
6. Осуществляет работу в проекте:
по построению новой операционной модели;
по перераспределению функций и бизнес-процессов между различными уровнями управления;
по описанию новой структуры с учетом реорганизации подразделений и направлений;
по описанию новых бизнес-процессов (ситуация to be/ как должно быть);
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами по созданию и развитию новых организационных отношений, способствующих эффективному управлению изменениями;
8. Контролирует вовлеченность ответственных работников
Знания:
1. Системы стандартов по бизнес-процессам, профессиям (специальностям), нормы труда;
2. Порядок регулирования трудовых отношений;
3. Цели, стратегия и кадровая политика организации;
4. Методы управления развитием и эффективностью организации;
5. Методы анализа выполнения планов и программ, определения их экономической эффективности
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Планирование человеческих ресурсов организации
Навык 1:
Планирование численности на среднесрочный и долгосрочный периоды
Умения:
1. Анализирует текущую обеспеченность организации человеческими ресурсами;
2. Анализирует требуемые квалификации/профили работников с учетом сценариев стратегии развития организации;
3. Анализирует организацию труда и показатели по производительности труда;
4. Анализирует рынок труда и мониторит внешнюю и внутреннюю среды организации на среднесрочный и долгосрочный периоды;
5. Планирует оптимальный качественный и количественный состав персонала на среднесрочный период;

6. Ұйымның даму стратегиясының сценарийіне сәйкес персонал құрамындағы өзгерістердің балама сценарийлерін, кезеңге қажетті персонал профилін қамтитын адам ресурстары бойынша ұзақ мерзімді жоспар жасайды;
7. Ұзақ мерзімді перспективаға адам ресурстарының санын келесілер арқылы болжайды:
еңбек ресурстарын ұзақ мерзімді стратегиялық жоспарлауға кадрлық әлеуетті басқару стратегиясын біріктіру;
сабақтастық жоспарын/шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен ауыстыруды ескере отырып, еңбек ресурстарының жоспарланған санын жұмыс көлемімен тексеру/салыстыру үшін құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен конструктивті диалог жүргізу;
8. Ұйымды кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында кадрлар керектігін анықтайтын нысанын бекітеді.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
2. Еңбекті ұйымдастырудың формалары мен әдістері;
3. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары, оның ішінде еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау модельдерін құру әдістері;
4. Адам ресурстарын жоспарлаудың негізгі процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Еңбек ресурстарын босатуды жоспарлау
Машықтар:
1. Жаңа технологиямен, еңбекті ұйымдастыруды жетілдірумен, өндірістің құрылымдық өзгерістерімен, өндірісті цифрландырумен және басқа факторлармен шартталған ұйым ішіндегі жұмыстардың мазмұны мен көлемінің ықтимал өзгерістерін ескере отырып, персоналдың, кәсіптердің/мамандықтардың санаттары бойынша адам ресурстарының жоспарланып отырған босатылуын айқындайды;
2. Жұмыскелердің санын қысқарту мен орнын ауыстыруды жоспарлайды;
3. Жұмыскерлерді босату шығындарын жоспарлайды;
4. Еңбек нарығын, құрылған жұмыс орындары туралы ақпаратты талдайды;
5. Босатылған персоналды жұмысқа орналастыруға қажетті қаржылық шығындарды жоспарлайды;
6. Кадрларды оқыту және дамыту секторымен бірлесіп кадрларды қайта даярлауды жоспарлайды;
7. Мүдделі тараптармен (кәсіподақтар, жұмыспен қамту орталықтары, мемлекеттік органдар, БАҚ) өзара әрекеттеседі.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің ерекшелігі, оның даму перспективалары;
2. Ұйымның, оның тұтынушыларының және басқа стейкхолдерлердің ішкі және сыртқы ортасы;
3. Ұйымдағы персоналды басқарудың тиімді жүйелері;
4. Адам ресурстарын жоспарлау процестері;
5. Еңбекті нормалау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 3:
Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Дағды 1:
Ұйымның ішкі көздерден адам ресурстарына деген қажеттілігін жабу бойынша бағдарламаны әзірлеу
Машықтар:
1. Ішкі еңбек ресурстарының әлеуетін және олардың талап етілетін біліктіліктерге сәйкестігін талдайды;
2. Персоналды оқыту және дамыту секторымен бірлесіп кадрларды даярлау мен қайта даярлау қажеттілігін талдайды;
3. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту секторымен бірлесіп жұмыскерлердің біліктілігін арттыруға/ дамытуға арналған шығындарды айқындайды;
4. Ішкі көзден қабылдауды жоспарлайды;
5. Кадрларды ротациялауды жоспарлайды;

6. Составляет долгосрочный план по человеческим ресурсам, который включает требуемый профиль персонала на период, альтернативные сценарии изменения в составе персонала в соответствии со сценарием стратегии развития организации;
7. Прогнозирует численность человеческих ресурсов на долгосрочный период путем:
интеграции стратегии по управлению потенциалом персонала в долгосрочное стратегическое планирование трудовых ресурсов;
ведения конструктивного диалога с руководителями бизнес-подразделений для проверки/сопоставления запланированной численности трудовых ресурсов с объемами работ с учетом плана преемственности/замещения иностранных специалистов казахстанскими кадрами;
8. Утверждает формы потребности на персонал с целью обеспечения найма персонала
Знания:
1. Трудовое законодательство Республики Казахстан, основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
2. Формы и методы организации труда;
3. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов, в том числе методы построения моделей прогноза потребности в трудовых ресурсах;
4. Основные процессы планирования человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Планирование высвобождения трудовых ресурсов
Умения:
1. Определяет планируемое высвобождение человеческих ресурсов по категориям персонала, профессий\специальностей с учетом возможных изменений содержания и объема работ внутри организации, обусловленных новой технологией, совершенствованием организации труда, структурными изменениями производства, цифровизацией производства и другими факторами;
2. Планирует сокращение численности и перемещения персонала;
3. Планирует затраты на высвобождение персонала;
4. Анализирует рынок труда, информацию по созданным рабочим местам;
5. Планирует финансовые затраты на трудоустройство высвобожденного персонала;
6. Планирует совместно с сектором по обучению и развитию персонала переподготовку кадров;
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами (профсоюзы, центры занятости, госорганы, СМИ)
Знания:
1. Специфика производственной деятельности организации, перспективы ее развития;
2. Внутренняя и внешняя среда организации, ее потребителей и других стейкхолдеров;
3. Эффективные системы управления персоналом в организации;
4. Процессы планирования человеческих ресурсов;
5. Основы нормирования труда
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах
Навык 1:
Разработка программы по закрытию потребности организации в человеческих ресурсах из внутренних источников
Умения:
1. Анализирует потенциал внутренних трудовых ресурсов и соответствия их требуемым квалификациям;
2. Анализирует совместно с сектором по обучению и развитию персонала потребности в подготовке и переподготовке кадров;
3. Определяет совместно с сектором по обучению и развитию персонала затраты на развитие/повышение квалификации работников;
4. Планирует набор из внутреннего источника;
5. Планирует ротации кадров;

6. Персоналды алмастыруды және кәсіптерді/лауазымдарды қоса атқаруды жоспарлайды.
7. Персоналдың сабақтастығын жоспарлауға қатысады;
8. Ішкі көздерден персоналды тарту жөніндегі бағдарламаны жүзеге асыруға арналған шығындарды жоспарлайды;
9. Жұмыскерлердің оңтайлы сандық және сапалық құрамын жоспарлайды.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
2. Адам ресурстарын басқару құралдары;
3. Еңбек экономикасының негіздері;
4. Ұйымның ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін сыртқы көздер арқылы жабу жөніндегі бағдарламаны әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін жабудың сыртқы көздерін анықтайды;
2. Тиісті HR секторларымен бірлесіп:
еңбек нарығында ұсыныстың болуын талдайды;
қосымша оқыту қажеттілігімен жас мамандардың қажеттіліктерін талдайды;
мамандарды даярлау, оның ішінде дуальды оқыту бойынша бағдарламаларды жоспарлайды;
жас мамандарды тартуды жоспарлайды;
3. Сыртқы көздерден персоналды тарту жөніндегі бағдарламаларды жүзеге асыруға арналған шығындарды бағалауды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлердің нормативтік санын есептеу әдістері;
2. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
3. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың нысандары, әдістері мен жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну;
Нәтижеге бағдарлану;
Стратегиялық ойлау;
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл;
Көшбасшылық;
Клиентке бағдарлану.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
7
HR бизнес-партнер
7
Өндірістік байланыстар жөніндегі басшы
7
Персоналды дамыту бөлімінің басшысы
10. "Еңбек ресурстары жөніндегі маман" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-023
Кәсіптің атауы:
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
Кадрлар жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-001 - Бизнес және еңбек процестерін талдау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбекті ұйымдастыруға талдау жүргізу, ұйымдық құрылым элементтері арасындағы өзара әрекеттесуді қалыптастыру арқылы мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу, сондай-ақ ұйымның тиімді қызметі үшін адам ресурстарына қосымша қажеттілікті анықтау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
2. Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін анықтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
Дағды 1:
Еңбекті ұйымдастыруды талдау және ұйымдық құрылымды құру/өзгерту жобасына қатысу
Машықтар:
1. Сыртқы экономикалық ортадағы өзгерістердің еңбекті ұйымдастыруға тигізетін әсерін талдайды;
2. Ұйымдық өзгерістердің (активтерді қайта құрылымдау және жекешелендіру, өндіріс көлемін азайту, қайта ұйымдастыру) еңбекті ұйымдастыруға тигізетін әсерін талдайды;
3. Еңбекті ұйымдастырудың тиімді нысандары мен әдістерін әзірлейді;
4. Еңбек өнімділігінің өсу факторларын талдайды;
5. Еңбек жағдайларын және жұмыс орнын ұйымдастыруды (оның ішінде мүгедектердің жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, олардың еңбек жағдайларын) талдайды;

6. Планирует перемещения персонала и совмещения профессий\должностей;
7. Участвует в планировании преемственности персонала;
8. Планирует затраты на осуществление программы по привлечению персонала из внутренних источников;
9. Планирует оптимальный количественный и качественный состав персонала
Знания:
1. Внутренняя интеграция процессов управления человеческими ресурсами;
2. Инструменты управления человеческими ресурсами;
3. Основы экономики труда;
4. Внутренние нормативные документы организации
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка программы по закрытию потребности организации в человеческих ресурсах из внешних источников
Умения:
1. Определяет внешние источники закрытия потребности организации в человеческих ресурсах;
2. Совместно с соответствующими секторами HR:
анализирует наличия предложения на рынке труда;
анализирует потребности в молодых специалистах с необходимостью дополнительного обучения;
планирует программы подготовки специалистов, в том числе по дуальному обучению;
планирует привлечение молодых специалистов;
3. Осуществляет оценку затрат на осуществление программ по привлечению персонала из внешних источников
Знания:
1. Методы расчета нормативной численности;
2. Методы анализа количественного и качественного состава персонала;
3. Формы, методы и системы материального и нематериального стимулирования труда персонала.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса;
ориентация на результат;
стратегическое мышление;
сотрудничество и взаимодействие;
лидерство;
клиентоориентированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению персоналом
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по производственным отношениям
7
Руководитель по развитию персонала
10. Карточка профессии "Специалист по трудовым ресурсам":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-023
Наименование профессии:
Специалист по трудовым ресурсам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-001 - Аналитик бизнес и трудовых процессов
Основная цель деятельности:
Внедрение целевой организационной структуры путем проведения анализа организации труда, формирования взаимодействии между элементами организационной структуры, а также определение дополнительной потребности в человеческих ресурсах для эффективной деятельности организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Внедрение целевой организационной структуры
2. Определение потребности организации в человеческих ресурсах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Внедрение целевой организационной структуры
Навык 1:
Анализ организации труда и участие в проекте построения/изменения организационной структуры
Умения:
1. Анализирует влияние изменений во внешней экономической среде на организацию труда;
2. Анализирует влияние организационных изменений (реструктуризация и приватизация активов, снижение объемов производства, реорганизация) на организацию труда;
3. Разрабатывает эффективные формы и методы организации труда;
4. Анализирует факторы роста производительности труда;
5. Анализирует условия труда и организации рабочих мест (в том числе условия рабочих мест инвалидов с учетом их индивидуальных возможностей);

6. Жаңа технологияларды енгізуді, процестерді автоматтандыруды/ цифрландыруды және басқа факторларды ескере отырып, өндірістік/бизнес-процестерді талдайды;
7. Келесі талдауларға қатысады:
еңбек нормаларын ұйымдастыру;
еңбек ресурстарының қозғалысы (қабылдау айналымы, айналым жылдамдығы, жұмыс күшінің тұрақтылық коэффициенті, ауыстыру коэффициенті);
8. Ұйымдастырушылық өзгерістерді талдау негізінде ұйымдық құрылымның жобасын әзірлейді (цифрлық жүйенің сәйкес модулі шеңберінде);
9. Ұйымдастыру құрылымын жаңарта отырып, бақылауды және уақтылы жаңартуды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
2. Бизнес-процестер, кәсіптер (мамандықтар) бойынша стандарттар жүйесі, еңбек нормалары;
3. Еңбек қатынастарын реттеу тәртібі;
4. Ұйымның мақсаты, стратегиясы және кадр саясаты;
5. Ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері;
6. Жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымдық құрылым элементтері арасындағы өзара әрекеттесуді қалыптастыру
Машықтар:
1. Бизнес-процестер үшін жауапкершілікті басқару деңгейлері арасында бөлуді талдайды;
2. Жұмыскерлер мен бөлімшелердің қайталанатын функцияларын анықтайды;
3. Басқару деңгейлерінің артық санын, әрбір басшыға тиесілі бағыныштылардың санын, басшылық санын және тұтастай алғанда, ұйым бойынша да, жекелеген функциялар бойынша да персонал санын айқындайды;
4. Еңбек өнімділігін арттыру резервтерін анықтау мақсатында бизнес-процестердің/функциялардың еңбек сыйымдылығын талдауға қатысады;
5. Функционалдық карталар және біліктілікке қойылатын үлгілік талаптар негізінде лауазымдық/жұмыс нұсқаулықтарының нысандары мен ішкі стандарттарын, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді әзірлейді;
6. Ішкі нормативтік құқықтық актілер шеңберінде ұйымдық қатынастар субъектілері арасында өкілеттіктерді бөлуді әзірлейді;
7. Жұмыскерлердің белсенді дамуы үшін олардың негізгі құзыреттерін сипаттауға қатысады;
8. Жауапты жұмыскерлердің ұйымдастырушылық даму жөніндегі ішкі құжаттарды (ережелер, шарттар, лауазымдық/жұмыс нұсқаулықтары) әзірлеуіне мониторинг жүргізеді;
9. Ұйымдастырушылық дизайн бойынша ішкі құжаттарды әзірлеу бойынша ақпараттық сессиялар өткізеді;
10. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы және психологиясы, еңбек экономикасы, қауіпсіз еңбек жағдайлары негіздері;
3. Ұйымның құрылымы;
4. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын, персоналдың еңбек нәтижелерін бағалау әдістері;
5. Корпоративтік мәдениет, әлеуметтік саясат, персоналды басқару мотивациясы мен тиімділігі жүйелері;

6. Участвует в анализе:
организации нормирования труда;
движения трудовых ресурсов (коэффициента оборота по приему, коэффициента текучести, коэффициента стабильности трудовых ресурсов, коэффициента замещения);
7. Анализирует производственные/ бизнес-процессы с учетом внедрения новых технологий, автоматизации/ цифровизации процессов и других факторов;
8. На основе анализа организационных изменений разрабатывает проект организационной структуры (в рамках соответствующего модуля цифровой системы);
9. Осуществляет мониторинг и своевременные обновления, актуализацию организационной структуры
Знания:
1. Трудовое законодательство РК, основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
2. Системы стандартов по бизнес-процессам, профессиям (специальностям), нормы труда;
3. Порядок регулирования трудовых отношений;
4. Цели, стратегия и кадровая политика организации;
5. Методы управления развитием и эффективностью организации;
6. Методы анализа выполнения планов и программ, определения их экономической эффективности
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Формирование взаимодействий между элементами организационной структуры
Умения:
1. Анализирует распределение ответственности за бизнес-процессы между уровнями управления;
2. Определяет дублирующие функции работников и подразделений;
3. Определяет излишнее количество уровней управления, количество подчиненных, приходящихся на каждого руководителя, численность руководства и численность персонала как в целом по организации, так и по отдельным функциям;
4. Участвует в анализе трудоемкости бизнес-процессов/функции для выявления резервов повышения производительности труда;
5. Разрабатывает на основе функциональных карт и типовых требований к квалификации формы и внутренние стандарты должностных/рабочих инструкций, положений о структурных подразделениях;
6. Разрабатывает распределение полномочий между субъектами организационных отношений в рамках внутренних нормативных документов;
7. Участвует в описании ключевых компетенций работников для их проактивного развития;
8. Мониторит разработку ответственными работниками внутренних документов по организационному развитию (положения, договора, должностные/рабочие инструкции);
9. Проводит информационные сессии по разработке внутренних документов по организационному дизайну;
10. Взаимодействует с заинтересованными сторонами
Знания:
1. Основы производственной деятельности организации;
2. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда, экономики труда, безопасных условий труда;
3. Структура организации;
4. Методы оценки работы структурных подразделений, результатов труда персонала;
5. Корпоративная культура, социальная политика, системы мотивации и эффективности управления персоналом;

6. Аудит жүргізу, жедел басқару процестерін, әлеуметтік зерттеулерді бақылау әдістері;
7. Ұйымдастырушылық жобалау;
8. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың нысандары, әдістері мен жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін анықтау
Дағды 1:
Ұйымның адам ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдау
Машықтар:
1. Персонал санаттары бойынша ұйымның еңбек ресурстарының сандық өзгерістерін талдайды:
алдыңғы кезеңдердегі сандар мен жоспарланған сандарға қатысты нақты санның өзгеруі;
кезеңдегі орташа тізімдік санның өзгеруі (орташа тізімдік сан);
абсолютті өсім мен жұмыскерлері санының өсу қарқынын анықтау;
2. Негізгі және қосалқы жұмыскерлер арасындағы байланысты және осы өзгерістің тенденцияларын талдайды;
3. Негізгі жұмыскерлердің үлес салмағының өзгеруін талдайды;
4. Ұйымның негізгі лауазымдардағы/кәсіптердегі жұмыскерлермен қамтамасыз етілуін және олардың біліктілік деңгейін талдайды;
5. Басшылар мен бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты талдайды;
6. Персонал санаттары бойынша еңбек ресурстарының сапалық жай-күйін талдайды (жалпы білім беру деңгейі, кәсіптік-біліктілік деңгейі, жыныстық-жас құрылымы).
Білімдер:
1. Экономика және еңбекті нормалау негіздері;
2. Еңбекті ұйымдастырудың формалары мен әдістері;
3. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын жоспарлаудың негізгі процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарына ағымдағы қажеттілігін айқындау
Машықтар:
1. Кадрлардың табиғи шығып кетуін және кадр тұрақсыздығын жоспарлайды;
2. Негізгі қызмет көлемін, инвестициялық жобаларды іске асыруды және өндірістік активтер мен басқа да негізгі құралдарды жұмыс жағдайында ұстауды ескере отырып, ұйымның бизнес-жоспары шеңберіндегі жұмыскерлер санының өзгеруін талдайды;
3. Персоналдың ағымдағы және қажетті профилін талдайды;
4. Персонал, кәсіп/мамандық санаттары бойынша қажетті біліктілік деңгейі бар еңбек ресурстарына қосымша қажеттілікті жұмыскерлер санының өсуін, жоспарланатын табиғи жұмыстан кетуді және кадрлардың айналымын ескере отырып айқындайды
Білімдер:
1. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
2. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
3. Адам ресурстарын басқару құралдары;
4. Ұйымның қызмет бағыты бойынша ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды дамыту бөлімінің басшысы
7
HR бизнес-партнер
7
Өндірістік байланыстар жөніндегі басшы
7
Еңбек ресурстарын жоспарлау жөніндегі басшы
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ұйымдық даму және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау" кәсіптік стандартында:
9-10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"

6. Методы проведения аудита, контроля оперативных управленческих процессов, социологических исследований;
7. Организационное проектирование;
8. Формы, методы и системы материального и нематериального стимулирования труда персонала.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Определение потребности организации в человеческих ресурсах
Навык 1:
Анализ текущей обеспеченности организации человеческими ресурсами
Умения:
1. Анализирует количественные изменения трудовых ресурсов организации по категориям персонала:
изменения фактической численности по отношению к запланированной численности и численности предыдущих периодов;
изменения списочной численности в среднем за период (среднесписочной численности);
определение абсолютного прироста и темпов роста численности;
2. Анализирует соотношение между основными и вспомогательными рабочими и тенденции этого изменения;
3. Анализирует изменение удельного веса основных рабочих;
4. Анализирует обеспеченность организации работниками ключевых должностей\профессий и уровень их квалификации;
5. Анализирует соотношение между руководителями и подчиненными;
6. Анализирует качественное состояние трудовых ресурсов по категориям персонала (общеобразовательный уровень, профессионально- квалификационный уровень, половозрастная структура)
Знания:
1. Основы экономики и нормирования труда;
2. Формы и методы организации труда;
3. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов;
4. Основные процессы планирования человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Определение текущей потребности организации в человеческих ресурсах
Умения:
1. Планирует естественные выбытия и текучесть кадров;
2. Анализирует изменения численности в рамках бизнес-плана организации с учетом объемов основной деятельности, реализации инвестиционных проектов и поддержания в рабочем состоянии производственных активов и прочих основных средств;
3. Анализирует текущий и требуемый профиль персонала;
4. Определяет дополнительную потребность в трудовых ресурсах с требуемым уровнем квалификации по категориям персонала, профессии\специальности с учетом прироста численности, планируемого естественного выбытия и текучести кадров.
Знания:
1. Методы анализа количественного и качественного состава персонала;
2. Внутренняя интеграция процессов управления человеческими ресурсами;
3. Инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Внутренние нормативные документы организации по направлению деятельности
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
понимание бизнеса;
ориентация на результат;
клиентоориентированность;
сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по развитию персонала
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по производственным отношениям
7
Руководитель (подразделения) по планированию трудовых ресурсов
";
в профессиональном стандарте "Организационное развитие и планирование трудовых ресурсов организации", утвержденном указанным приказом:
пункты 9 - 10 изложить в следующей редакции:
"

2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) дербес деректер – дербес деректер субъектісіне қатысты белгілі бір немесе олардың негізінде айқындалатын цифрлық, қағазда және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіштегі мәліметтер;"
2-тармақтың 37) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"37) хабарлама/өтініш – жұмыскердің немесе жұмыс берушінің жазбаша мәлімдемесі немесе өзге тәсілмен (курьерлік пошта, пошта байланысы, факсимильдік байланыс, электрондық пошта және өзге де цифрлық технологиялар арқылы) берілген мәлімдемелер;"
9-13-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы №553 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).
48. Кадрлар бөлімінің бастығы
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).
17. Кадрлар бөлімінің меңгерушісі (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-007 - Кадрлар бөлімнің бастығы ( персоналды басқару)
1222-0-015 - Кадрлар бөлімі бастығының орынбасары (персоналды басқару)
4000-0-015 - Кадрлық іс қағаздарын жүргізу жөніндегі қызметшілердің басшысы
1222-0-014 - Кадрлар (персонал) жөніндегі директор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрлар қозғалысын басқару саясатын басқару, жоспарлау, үйлестіру, кадрлардың есебін ұйымдастыру және жүргізу, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін жұмыспен қамтудың / адам ресурстарын тартудың өзге түрлері шеңберінде туындайтын еңбек құқықтық қатынастары мен өзге де қатынастарды құжаттау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) Персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на цифровом, бумажном и (или) ином материальном носителе;";
подпункт 37) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"37) Уведомление/заявление – письменное заявление работника или работодателя либо заявления, поданные иным способом (посредством курьерской почты, почтовой связи, факсимильной связи, электронной почты и иных цифровых технологий);"
пункты 9 - 13 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
48. Начальник отдела кадров
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
17. Заведующий (Начальник) отделом кадров
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-007 - Начальник отдела кадров (управление персоналом)
1222-0-015 - Заместитель начальника отдела кадров (управление персоналом)
4000-0-015 - Руководитель служащих по кадровому делопроизводству
1222-0-014 - Директор по кадрам (персоналу)
Основная цель деятельности:
Управление, планирование, координирование политики управления движением кадров, организация и ведение учета кадров, документирование трудовых правоотношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов занятости / привлечения человеческих ресурсов для реализации стратегических целей и задач организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
2. Кадрлық іс жүргізу жүйесін қалыптастыру және басқару
3. Персоналды бақылау, HR жұмысының тиімділігі мен сапасын арттыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Кадрлар есебін ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Кадрлардың орналасуы мен қозғалысын басқару бойынша жұмысты ұйымдастыру;
2. Еңбек қызметінің ұйымдық-құқықтық негіздерін, еңбекті ұйымдастыруды және ұйым мен персоналдың өзара қарым-қатынасын құқықтық регламенттеуді қамтамасыз ету;
3. Еңбек құқықтық қатынастарды реттеу, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және еңбекті қорғау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында ішкі актілерді, персоналды басқару және еңбекті қорғау жөніндегі құжаттарды, кадрларды есепке алу, жұмыс уақыты және персоналмен есеп айырысу жөніндегі бастапқы нысандарды, есепке алу-тіркеу құжаттамасын әзірлеу және келісу;
4. Персоналға жұмсалған шығындарды жоспарлау және бақылау;
5. Кадрлардың сандық және сапалық құрамы туралы дерекқор қалыптастыру;
6. Жұмыс уақытын есепке алуды ұйымдастыру;
7. Актілерді ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
8. Күнделікті қайталанатын кадрлық операциялар бойынша еңбек шығындарын талдау. Кадрлық әкімшілендіру процестерін және басқа HR-процестерді автоматтандыруға ықпал ету;
9. Еңбек тәртібінің сақталуын бақылау;
10. Ұйым басшылығына кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алу, кадрлық құжаттау, персоналмен құқықтық қатынастарды реттеу мәселелері бойынша консультация беру;
11. Персоналдың аутсорсинг/аутстаффинг процесін басқару.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлардың қозғалысы бойынша есептілікті дайындау
Машықтар:
1. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйін бағалау;
2. Персоналдың қозғалысын, кадрлардың тұрақтамау себептерін талдау, метриканы пайдалана отырып, тиісті іс-шаралар өткізу;

1. Управление движением кадров, организация и ведение учета кадров
2. Формирование и управление системой кадрового делопроизводства
3. Контролинг персонала, повышение эффективности и качества работы HR
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление движением кадров, организация и ведение учета кадров
Навык 1:
Организация и ведение учета кадров
Умения:
1. Организовывать работу по управлению расстановкой и движением кадров;
2. Обеспечивать организационно-правовые основы трудовой деятельности, организацию труда и правовую регламентацию взаимоотношений организации и персонала;
3. Разрабатывать и согласовывать внутренние акты, документы по управлению персоналом и охране труда, первичные формы по учету кадров,
рабочего времени и расчетов с персоналом, учетно-регистрационной документации с целью регулирования трудовых правоотношений, организации учета кадров и обеспечению мер по охране труда;
4. Планировать и контролировать расходы на персонал;
5. Формировать базу данных о количественном и качественном составе кадров;
6. Организовывать учет рабочего времени;
7. Обеспечивать соответствие оформления актов требованиям и защиту интересов работодателя и работников;
8. Анализировать трудозатраты по рутинным кадровым операциям. Содействовать автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов;
9. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины;
10. Консультировать руководство организации по вопросам управления движением кадров, учета кадров, кадрового документирования, регулирования правоотношений с персоналом;
11. Управлять процессом аутсорсинга/аутстаффинга персонала.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка отчетности по движению кадров
Умения:
1. Оценивать состояние количественного и качественного состава персонала;
2. Анализировать движение персонала, причины текучести кадров, проведение соответствующих мероприятий с использованием метрик;

3. Кадрлар бойынша есептілікті, талдамалық есептерді дайындауды ұйымдастыру;
4. Ұйым басшыларымен бірлесіп адам ресурстарын басқару саласындағы саясаттың / стратегияның сипаттамасы мен коммуникациясын қамтамасыз ету;
5. Міндетті есептілікті ұсыну шеңберінде есептілік мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара әрекеттестік жасау;
6. Этикалық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету;
7. Ұйымның басшылығы мен жұмыскерлеріне кадрлар қозғалысы және міндетті есеп беру мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық іс жүргізу жүйесін қалыптастыру және басқару
Дағды 1:
Ұйымның еңбек қатынастарын, кадрлық құжаттаманың жай-күйін реттейтін нормативтік актілерін талдау
Машықтар:
1. Ұйымның еңбек қатынастарын басқару, кадрлық құжаттау мәселелерін реттейтін нормативтік актілеріне аудит жүргізу;
2. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
3. Ұйымның кадрлық құжаттау мәселелерін реттейтін нормативтік актілерді әзірлеу/жетілдіру;
4. HR процестерін оңтайландыруға және автоматтандыруға ықпал ету, ұсыныстар әзірлеу;
5. Кадрлық құжаттаудың жай-күйін сапа стандарттарына, сондай-ақ корпоративтік нормалар мен заңнама нормаларына сәйкес бағалау;
6. Заңнама талаптары сақталмаған жағдайда туындауы мүмкін қолайсыз салдарлардың, тәуекелдердің тізбесін қалыптастыру;
7. Жұмыскерлерге консультация беру (оның ішінде персонал бойынша цифрлық дерекқордың жұмыс істеу мәселелері бойынша консультация беру).
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

3. Организовывать подготовку отчетности по кадрам, аналитических отчетов;
4. Обеспечивать описание и коммуникацию политики / стратегии в области управления человеческими ресурсами совместно с руководителями организации;
5. Взаимодействовать с уполномоченными государственными органами по вопросам отчетности в рамках предоставления обязательной отчетности;
6. Обеспечивать соблюдение этических норм;
7. Консультировать руководство и работников организации по вопросам движения кадров и обязательной отчетности.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование и управление системой кадрового делопроизводства
Навык 1:
Анализ нормативных актов организации, регулирующих трудовые отношения, состояния кадровой документации
Умения:
1. Проводить аудит нормативных актов организации, регулирующих вопросы управления трудовыми отношениями, кадрового документирования;
2. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
3. Разрабатывать/ совершенствовать нормативные акты, регулирующие вопросы кадрового документирования организации;
4. Содействовать оптимизации и автоматизации процессов HR, разрабатывать предложения;
5. Оценивать состояние кадрового документирования в соответствии со стандартами качества, а также корпоративными нормами и нормами законодательства;
6. Формировать перечень неблагоприятных последствий, рисков, которые могут возникнуть в случае несоблюдения требований законодательства;
7. Консультировать работников (в том числе по вопросам функционирования цифровой базы данных по персоналу).
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

5. Кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
6. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары;
8. Тәуекелдерді басқару әдістері;
9. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттау жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Персоналмен құқықтық қатынастарды ресімдеуді қамтамасыз ету;
2. Еңбек тәртібін бұзушылықтарды қарауды және тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу рәсімдерін ұйымдастыру;
3. Жұмыс уақытын есепке алуды ұйымдастыру және жұмыскердің болмауын әкішілендіру;
4. Әскери есепке алуды ұйымдастыру;
5. Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары (МКЗЖ) есебінен зейнетақымен қамсыздандыру бойынша құжаттарды, сондай-ақ жұмыскерлерге зейнетақы тағайындау, жеңілдіктер мен өтемақылар белгілеу үшін қажетті құжаттарды уақтылы дайындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
6. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру, жұмыскерлердің сұранысы бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
7. Кадрлар бойынша міндетті есептілікті, талдамалық есептерді дайындауды ұйымдастыру;
8. Ресімделетін құжаттардың талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
9. Дербес деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
10. Этикалық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
4. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
5. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды бақылау, HR жұмысының тиімділігі мен сапасын арттыру
Дағды 1:
Жұмыскерлердің лауазымдардың талаптары мен құзыреттеріне /біліктілік деңгейлеріне сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымдық құрылымды, ұйымның штат кестесін әзірлеу/қалыптастыруға жәрдемдесу;
2. Талаптарға және құзыреттерге сәйкес кадрларды іріктеуге, жұмыскерлерді бағалауға және жұмыс орындары бойынша бөлінуін/штаттық орналастырылуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3. Персоналды жоспарлауды үйлестіру/жоспарлауға жәрдемдесу;
4. Нормативтік құқықтық актілер мен ұйым актілерінің талаптарына қайшы келмейтін басқару шешімдерін қабылдау;

5. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации кадрового документирования;
6. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Методы управления рисками;
9. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности , кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация ведения кадрового документирования
Умения:
1. Обеспечивать оформление правоотношений с персоналом;
2. Организовывать процедуры рассмотрения нарушений трудовой дисциплины и оформления наложения дисциплинарных взысканий;
3. Организовывать учет рабочего времени и администрирование отсутствий работников;
4. Организовывать ведение воинского учета;
5. Организовывать работу по своевременной подготовке документов по пенсионному обеспечению за счет ОППВ, а также документов, необходимых для назначения пенсий работникам, установления льгот и компенсаций;
6. Консультировать руководство и работников, организовывать работы по запросам работников;
7. Организовывать подготовку обязательной отчетности по кадрам, аналитических отчетов;
8. Обеспечивать соответствие оформляемых документов требованиям и защиту интересов работодателя и работников;
9. Обеспечивать защиту персональных данных;
10. Обеспечивать соблюдение этических норм.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации кадрового документирования;
4. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
5. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контролинг персонала, повышение эффективности и качества работы HR
Навык 1:
Обеспечение соответствия работников требованиям и компетенциям должностей /уровням квалификаций
Умения:
1. Разрабатывать/содействовать в формировании организационной структуры, штатного расписания организации;
2. Содействовать отбору кадров в соответствии с требованиями и компетенциями, оценке и распределению работников по рабочим местам/обеспечению штатной расстановки;
3. Координировать планирование персонала/оказывать содействие в планировании;
4. Принимать управленческие решения, не противоречащие требованиям нормативных правовых актов и актов организации;

5. Еңбек тәртібінің сақталуын бақылау;
6. Штатты толықтыру бойынша жұмысты үйлестіру, персоналдың тұрақтамауын азайтуға бағытталған іс-шараларды өткізуге/ ұйымдастыруға жәрдемдесу;
7. Жұмысқа қабылданған сәттен бастап ұйыммен өзара қарым-қатынас тоқтатылғанға дейін әрбір жұмыскердің қызметін құжаттамалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
8. Жұмыскерлердің көңіл-күйіне мониторинг жүргізу, күнделікті қайталанатын процестерді автоматтандыру арқылы компания қаражатын оңтайландыруға ықпал ету.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
HR жұмысының/қызметінің тиімділігі мен сапасын арттыру
Машықтар:
1. Күнделікті қайталанатын кадрлық операциялар бойынша еңбек шығындарын оңтайландыру;
2. Кадрлық әкімшілендіру процестерін және басқа да HR-процестерді (бірыңғай интеграцияланған жүйе) (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып) автоматтандыруды қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3. Персоналдың цифрлық базасын құруға жәрдемдесу және HR-процестерді автоматтандыру;
4. Кадрларды есепке алу тетігін қолдану (лауазымдар, санаттар/грейдтер, жұмыс уақыты бөліністеріне қарай);
5. Шарттардың және оларға қосымша келісімнің шаблондарын әзірлеу, келісу және пайдалану, кадр мәселелері бойынша кадрлық бұйрықтар/актілер дайындау;
6. Демалыстың түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, іссапарларды ресімдеу, нормативтік актілерге сәйкес материалдық көмек көрсету рәсімдерін сақтау;
7. Оқиғалар күнтізбесін жасау және пайдалану (корпоративтік оқиғаларды тіркеу);
8. Электронды қол қою процесін дамытуға ықпал ету (актілер, жұмыстан кету парағы);
9. Зерттеу / сауалнама жүргізу, нәтижелерді талдау, HR жұмысының/қызметінің тиімділігі мен сапасын жақсартудың баламаларын іздеу.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн негіздері;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Стратегия / саясат, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

5. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины;
6. Координировать работы по укомплектованию штата, содействовать проведению/ организации мероприятий, направленных на снижение текучести персонала;
7. Обеспечивать документационное сопровождение деятельности каждого работника с момента приема на работу до прекращения взаимоотношений с организацией;
8. Вести мониторинг настроения работников, содействовать оптимизации средств компании за счет автоматизации рутинных процессов.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Повышение эффективности и качества работы/услуг HR
Умения:
1. Оптимизировать трудозатраты по рутинным кадровым операциям;
2. Содействовать в обеспечении автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов (единая интегрированная система) (с учетом обратной связи пользователей);
3. Содействовать в создании цифровой базы персонала и автоматизации HR-процессов;
4. Применять механизм учета кадров (в разрезах должностей, категорий/грейдов, рабочего времени и т.п.);
5. Разрабатывать, согласовывать и использовать шаблоны договоров и дополнительного соглашения к ним, подготовливать кадровые приказы/акты по кадровым вопросам;
6. Соблюдать процедуры предоставления различных видов отпуска, отзыва из отпуска, оформления командировок, оказания материальной помощи согласно нормативным актам и т.п.;
7. Создавать и использовать календарь событий (регистрация корпоративных событий);
8. Содействовать развитию процесса электронного подписания (актов, обходного листа и прочего);
9. Проводить исследования/опросы, анализировать результаты, искать альтернативы по повышению эффективности и качеству работы/услуг HR.
Знания:
1. Основы организационного дизайна;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;

5. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
6. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
7. Зерттеу/сауалнама жүргізу әдістемесі;
8. Деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
9. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Тұжырымдамалық ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Қарым-қатынасқа бейімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
6
HR-дженералист
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
HR цифрландыру жөніндегі басшы
6
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер
10. "Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).
54. Кадрлар жөніндегі инспектор
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
55. Кадрлар жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-015 - Кадрлар бойынша маман

5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Методология проведения исследования/опроса;
7. Принципы работы с данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Клиентоориентированность
Лидерство
Стратегическое мышление
Ориентация на результат
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
6
HR Дженералист
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Руководитель по HR цифровизации
6
Менеджер по управлению благополучием работников
10. Карточка профессии "Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
54. Инспектор по кадрам
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
55. Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и
управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет (из них не менее 1 год в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-015 - Специалист по кадрам

2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
3333-0-007 - Кадр жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрларды үйлестіру, есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу, кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте қалыптастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
2. Кадрлық құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс уақытын есепке алу
Машықтар:
1. Персонал бойынша деректерді HR бағдарламалық жүйелері мен қызмет көрсету қызметтеріне енгізу;
2. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;
3. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
4. Жұмыс уақытының есебін жүргізу. Жұмыс уақытының тепе-теңдігін сақтау. Есеп құжаттарын рәсімдеу;
5. Демалыстарды басқару, демалыс кестесіне мониторинг жүргізу, өзгерістер енгізу;
6. Ауысымды, вахталық жұмыс режимін әкімшілендіру;
7. Іссапарларды/басқа да жұмыста болмауларды әкімшілендіру;
8. Қосымша жұмыстарды/ демалыс/мереке күндеріндегі жұмысты әкімшілендіру;
9. Персоналдың есебі мен қозғалысын жүргізу бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
10. Персоналды басқару процестерін және басқа HR- процестерді (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып) автоматтандыруға ықпал ету (бірыңғай интеграцияланған жүйе), спецификацияны дайындау;
11. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
12. Құжаттарды Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес сақтауды ұйымдастыру;
13. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету;
14. Жұмыскерлерге консультация беру;
15. Этикалық нормаларды сақтау;
16. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы /саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастары мен өзге де қатынастарды басқару мәселелерін, жұмыс уақытын есепке алу мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналды есепке алу және қозғалысы бойынша құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру, әскери есепке алу мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;

2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
3333-0-007 - Инспектор по кадрам
Основная цель деятельности:
Координация, организация и ведение учета кадров, формирование и ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и ведение учета кадров
2. Формирование и ведение кадровой документации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и ведение учета кадров
Навык 1:
Учет рабочего времени
Умения:
1. Вводить данные по персоналу в программные системы и сервисы обслуживания HR;
2. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
3. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
4. Вести учет рабочего времени. Соблюдать баланс рабочего времени. Оформлять учетные документы;
5. Администрировать отпуска, выполнять мониторинг графика отпусков, вносить изменения;
6. Администрировать сменность, вахтовый режим работы;
7. Администрировать командировки/ прочие отсутствия;
8. Администрировать сверхурочные работы/работы в выходные/ праздничные дни;
9. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета и движению персонала;
10. Содействовать автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов (единая интегрированная система) (с учетом обратной связи пользователей), подготовка спецификации;
11. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиту интересов работодателя и работников;
12. Организовывать хранение документов в соответствии с нормативными правовыми актами РК;
13. Обеспечивать защиту персональных данных работников;
14. Консультировать работников;
15. Соблюдать этические нормы;
16. Вести деловую переписку.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов, вопросы учета рабочего времени;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования, воинского учета;

5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
8. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрларының қозғалысы бойынша есептілік
Машықтар:
1. Құжаттаманың стандартталған нысандарына сәйкес кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша құжаттаманы үйлестіру және жүргізу;
2. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
3. Кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша құжат айналымын әкімшілендіру;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйін бағалау. Кадрлар бойынша талдамалық ақпарат дайындау;
5. Персоналдың қозғалысына мониторинг жүргізу, кадрлардың ауысу себептерін талдау, есеп дайындау;
6. Еңбекке уақытша жарамсыздықтың болмауы себептерін бағалау;
7. Персоналдың қозғалысын, кадрлардың тұрақтамау себептерін талдау, талдамалық есеп дайындау;
8. Кадрлар бойынша міндетті есептілікті дайындау және тапсыру;
9. Жұмыскерлердің тұрақтамауынан туындаған экономикалық зиянды анықтау;
10. Жұмыскерлерге консультация беру;
11. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
12. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясының/саясатының, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. Дауларды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
9. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу
Дағды 1:
Персонал бойынша нормативтік актілерді, өзге де құжаттамаларды талдау
Машықтар:
1. Персонал бойынша келіп түскен құжаттаманы өңдеу, ақпаратты деректер мен есептер базасына көшіру;
2. Құжаттардың мұрағат заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
3. Есепке алу құжаттарын ресімдеуді, сақтаудың нормативтік құжаттарын сақтауды және кадр құжаттарын жүйелеуді талдау және бағалау;

5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
7. Основы безопасности и охраны труда;
8. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Отчетность по движению кадров
Умения:
1. Кординировать и вести документацию по учету и движению кадров в соответствии со стандартизированными формами документации;
2. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
3. Администрировать документооборот по учету и движению кадров;
4. Оценивать состояние количественного и качественного состава персонала. Подготавливать аналитическую информацию по кадрам;
5. Выполнять мониторинг движения персонала, анализировать причины текучести кадров, подготавливать отчет;
6. Оценивать причины отсутствия, временной нетрудоспособности;
7. Анализировать движение персонала, причины текучести кадров, готовить аналитический отчет;
8. Подготавливать и сдавать обязательную отчетности по кадрам;
9. Определять экономический ущерб, вызванный текучестью персонала;
10. Консультировать работников;
11. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
12. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Основы безопасности и охраны труда;
9. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование и ведение кадровой документации
Навык 1:
Анализ нормативных актов, иной документации по персоналу
Умения:
1. Обрабатывать поступающую документацию по персоналу, переносить информацию в базу данных и отчетов;
2. Оценивать соответствие документов требованиям архивного законодательства;
3. Анализировать и оценивать оформление учетных документов, соблюдение нормативных документов хранения и систематизацию кадровых документов;

4. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
5. Дербес деректерді қорғау туралы заңнама нормаларының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Этикалық нормаларды сақтау;
7. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
8. Кадрлық құжаттауды және есептілікті, кадрлық құжаттауды жүргізу мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу;
9. Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу, жұмыс уақыты, кадр құжаттамасын жүргізу мәселелерін реттеуге байланысты еңбек тәртібі ережелерін және жұмыс беруші актілерінің басқа да түрлерін әзірлеу және енгізу;
10. Цифрлық жүйелер мен дерекқорларда құжаттарды есепке алуды және тіркеуді жүргізу;
11. Жұмыскерлерге консультация беру;
12. Автоматтандыру, стандартты операцияларды орындау арқылы операциялық қызмет шығындарын азайту;
13. Ұйымның кадрлық іс жүргізу процесінің дұрыстығы және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан кадрлық аудит жүргізу.
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. Дауларды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
8. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттауды жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің жеке құжаттарын жинау және тексеру. Жұмыскерлердің құжаттарын Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және ұйым актілерінің талаптарына сәйкес міндетті құжаттардың болуымен салыстырып тексеру;
2. HR бағдарламалық өнімдері мен қызметтеріне жұмыскерлердің дербес деректерін тіркеу, есепке алу, ағымдағы сақтау және қорғау;
3. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;

4. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
5. Обеспечивать соблюдение норм законодательства о защите персональных данных;
6. Соблюдать этические нормы;
7. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
8. Разрабатывать и внедрять нормативные документы, регулирующие вопросы ведения кадрового документирования и отчетности, кадрового документирования;
9. Разрабатывать и внедрять правила трудового распорядка и другие виды актов работодателя, связанные с регулированием вопросов управления движением кадров, организацией и ведением учета кадров, рабочего времени, ведением кадровой документации;
10. Вести учет и регистрацию документов в цифровых системах и базах данных;
11. Консультировать работников;
12. Сокращать затраты на операционную деятельность за счет автоматизации выполнения стандартных операций;
13. Проводить кадровый аудит на предмет корректности процесса кадрового делопроизводства организации и соответствия требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
9. Основы безопасности и охраны труда;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация ведения кадрового документирования
Умения:
1. Собирать и проверять личные документы работников. Сверять наличие обязательных документов в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан и актов организации документов работников;
2. Регистрировать, вести учет, текущее хранение и защищать персональные данные работников в программных продуктах и сервисах HR;
3. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;

4. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акт жасау арқылы өңдеу;
5. Әртүрлі дерекқорды сақтау жүйелері мен бағдарламалық қамтамасыз ету арасында деректер алмасуды үйлестіру;
6. Құжаттарды заңнама талаптарына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкес ресімдеу:
жұмыспен қамту түрін ескере отырып, еңбек қатынастарын (еңбек шартын жасасу), сондай-ақ қатынастардың өзге де нысандарын ресімдеу;
қабылданған жұмыскер туралы деректерді, сондай-ақ еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы деректерді Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне (ЕШЕБЖ) енгізу;
басқа лауазымға ауысуды ресімдеу;
еңбек шартын, персонал атқаратын қызметтерге арналған шарттардың өзге де нысандарын бұзуды ресімдеу;
тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу;
жұмыскердің орын ауыстыруын ресімдеу;
жұмыскерді жұмыстан шеттетуді ресімдеу;
іссапарларды ресімдеу, демалыстың әртүрлі түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, материалдық көмек көрсету, сыйақы беру, аттестаттауды қоса алғанда, нормативтік актілерге сәйкес бағалау рәсімдерін жүргізу;
өзге де актілер;
7. Жеке деректерді жүргізу, жеке істерді қалыптастыру;
8. Әскери есепке алуды жүргізу;
9. Еңбек тәртібін бұзушылықтарды қарау рәсімдерін, оның ішінде тәртіптік және келісу комиссиясының қызметін әкімшілендіру;
10. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде шетелдік жұмыскерлер үшін шетелдік жұмыс күшін Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсаттар үшін құжаттарды ауқытылы ресімдеу;
11. МКЗЖ есебінен зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі құжаттарды, сондай-ақ жұмыскерлерге зейнетақы тағайындау, жеңілдіктер мен өтемақылар белгілеу үшін қажетті құжаттарды уақтылы ресімдеу;
12. Жұмыскерлерге консультация беру (оның ішінде персонал бойынша цифрлық деректер базасының жұмыс істеу мәселелері бойынша);
13. Жұмыскерлердің сұраныстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (жұмыс орны, атқаратын жұмысы, еңбек өтілі, жалақысы туралы анықтамалар, еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау);
14. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
15. Міндетті есептілікті дайындау;
16. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
17. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету (дербес деректерді жинау, өңдеу және сақтау);
18. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн негіздері;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;

4. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
5. Координировать обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
6. Оформлять документы в соответствии с требованиями законодательства и нормативными актами организации:
оформлять трудовые отношения (заключать трудовые договора), а также иные формы отношений с учетом вида занятости;
вносить данные о принятом работнике, а также информацию о заключении и прекращении трудового договора в ЕСУТД;
оформлять перевод на другую должность;
оформлять расторжение трудового договора, иных форм договоров на услуги, предоставляемые персоналом;
оформлять наложение дисциплинарных взысканий;
оформлять замещение работника;
отстранять работника;
оформлять командировки, различные виды отпуска, отзыв из отпуска, оказание материальной помощи, премирование работников, проведение оценочных процедур, включая аттестацию работников согласно нормативным актам;
иные акты;
7. Вести персональные данные, формировать личные дела;
8. Вести воинский учет;
9. Администрировать процедуры рассмотрения нарушений трудовой дисциплины, в том числе деятельность дисциплинарной и согласительной комиссий;
10. Своевременно оформлять документы для разрешений на ввоз иностранной рабочей силы в Республику Казахстан для иностранных работников, в рамках действующего законодательства РК;
11. Своевременно оформлять документы по пенсионному обеспечению за счет ОППВ, а также документы, необходимые для назначения пенсий работникам, установления льгот и компенсаций;
12. Консультировать работников (в том числе по вопросам функционирования цифровой базы данных по персоналу);
13. Организовывать работы по запросам работников (справки о трудовой деятельности, стаже, заработной плате, ведение и хранение трудовых книжек и т.п.);
14. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
15. Подготавливать обязательную отчетность;
16. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиту интересов работодателя и работников;
17. Обеспечивать защиту персональных данных работников (сбор, обработка и хранение персональных данных);
18. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы организационного дизайна;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;

11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
12. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Қарым-қатынасқа бейімділік
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
7
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
HR цифрландыру жөніндегі маман
6
Оқыту және дамыту жөніндегі маман
6
Таланттарды (мансапты) басқару бойынша маман
11. Кәсіптің карточкасы "Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
4110-3
Қызмет атауының коды:
4110-3-003
Кәсіптің атауы:
Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4110-3-001 - Персоналмен жұмыс жасау жөніндегі кеңесші
4132-0-002 - Деректерді енгізу жөніндегі оператор
4132-0 - Деректерді енгізу жөніндегі қызметшілер
4110-3-003 - Кадрларды есепке алу қызметшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрларды, кадрлық құжаттаманы есепке алуды ұйымның заңнамасы мен нормативтік актілерінің талаптары мен нормаларына қатаң сәйкестікте жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кадрлардың есебін жүргізу
2. Кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрлардың есебін жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс уақытын есепке алу
Машықтар:
1. Персонал бойынша деректерді HR бағдарламалық жүйелері мен қызмет көрсету сервистеріне енгізу;
2. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда деректерге түзетулер енгізу;
3. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
4. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;

11. Основы безопасности и охраны труда;
12. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Коммуникабельность
Аккуратность и внимательность к деталям
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым ресурсам
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по HR цифровизации
6
Специалист по обучению и развитию
6
Специалист по управлению талантами (карьерой)
11. Карточка профессии "Служащий по учету кадров":
Код группы:
4110-3
Код наименования занятия:
4110-3-003
Наименование профессии:
Служащий по учету кадров
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4110-3-001 - Ассистент по работе с персоналом
4132-0-002 - Оператор по вводу данных
4132-0 - Служащие по вводу данных
4110-3-003 - Служащий по учету кадров
Основная цель деятельности:
Ведение учета кадров, кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами законодательства и нормативных актов организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение учета кадров
2. Ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение учета кадров
Навык 1:
Учет рабочего времени
Умения:
1. Вводить данные по персоналу в программные системы и сервисы обслуживания HR;
2. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
3. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
4. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;

5. Жұмыс уақытына мониторинг жүргізу, жұмыс уақытын есептеу, жұмыс уақытын есепке алу тәртібін орындау;
6. Еңбек демалысының кестесін жасау, еңбек демалысының мониторингін орындау;
7. Ауысым кестесін жасау (вахталық жұмыс режимі);
8. Іссапарларды/жұмыс орнында болмауды ресімдеу;
9. Демалыс/мереке күндеріндегі қосымша жұмыстардың /жұмыстың уақытын рәсімдеу;
10. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
11. Есепке алуды жүргізу, персоналдың қозғалысы, әскери есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
12. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету (дербес деректерді жинау, өңдеу және сақтау);
13. Жұмыскерлерге консультация беру;
14. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрларының қозғалысы бойынша есептілікті дайындау
Машықтар:
1. Құжаттаманың стандартталған нысандарына сәйкес кадрларды есепке алу және олардың қозғалысы бойынша құжаттаманы жүргізу;
2. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
3. Кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша процестер мен құжат айналымын басқару;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйіне мониторинг жүргізу, ақпарат дайындау;
5. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;
6. Жұмыскерлердің жұмыста болмау себептерін, еңбекке уақытша жарамсыздығын бағалау;
7. Бос жұмыс орындарына мониторинг жүргізу, есеп дайындау;
8. Белгіленген тәртіппен кадрлар бойынша есептілікті дайындау және мемлекеттік органдарға тапсыру, талдамалық есептерді дайындау;

5. Выполнять мониторинг рабочего времени и учета рабочего времени, порядок ведения учета рабочего времени;
6. Составлять график отпусков, выполнять мониторинг отпусков;
7. Составлять график сменности (вахтового режима работы);
8. Оформлять командировки/отсутствия на рабочем месте;
9. Оформлять сверхурочные работы/работу в выходные/ праздничные дни;
10. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиту интересов работодателя и работников;
11. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала, ведению воинского учета;
12. Обеспечивать защиту персональных данных работников (сбор, обработка и хранение персональных данных);
13. Консультировать работников;
14. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка отчетности по движению кадров
Умения:
1. Вести документацию по учету и движению кадров в соответствии со стандартизированными формами документации;
2. Работать с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
3. Администрировать процессы и документооборот по учету и движению кадров;
4. Выполнять мониторинг состояния количественного и качественного состава персонала, подготавливать информации;
5. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
6. Оценивать причины отсутствия работников, временной нетрудоспособности;
7. Выполнять мониторинг вакансий рабочих мест, подготавливать отчет;
8. Подготавливать и сдавать отчетность по кадрам в государственные органы в установленном порядке, подготовка аналитических отчетов;

9. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу
Дағды 1:
Ұйымның еңбек қатынастарын, кадрлық құжаттаманың жай-күйін реттейтін нормативтік актілерін талдау
Машықтар:
1. Ұйым мен жұмыскерлердің өзара қарым-қатынасын реттейтін ұйымның нормативтік актілерін, қозғалысты басқару мен кадрларды есепке алуды (электронды құжаттарды қоса) талдау;
2. Кадрлық құжаттау құжаттарын және кадрлық құжат айналымы мен есептіліктің бизнес-процестерін (электронды құжаттарды қоса) талдау;
3. Кадрлардың қозғалысы мен есепке алынуын басқару, кадрлық құжаттау мен есептілікті жүргізу мәселелерін реттейтін актілерге ұсыныстар әзірлеу;
4. Құжаттарды мұрағат заңнамасының талаптарына сәйкес дайындауды және беруді орындау;
5. Ұйымда кадр құжаттарын сақтаудың және жүйелеудің нормативтік құжаттарын сақтау;
6. Дербес деректерді қорғау туралы заңнаманың нормаларын қолдану;
7. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
8. Цифрлық жүйелер мен дерекқорларда құжаттарды есепке алуды және тіркеуді жүргізу;
9. Этикалық нормаларды сақтау;
10. Жұмыскерлерге консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

9. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Основы безопасности и охраны труда;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Навык 1:
Анализ нормативных актов организации, регулирующих трудовые отношения, состояния кадровой документации
Умения:
1. Анализировать нормативные акты организации, регулирующие взаимоотношения организации и работников, управление движением и учета кадров (включая цифровые);
2. Анализировать документы кадрового документирования и бизнес-процессы кадрового документооборота и отчетности (включая цифровые);
3. Разрабатывать предложения к актам, регулирующим вопросы управления движением и учета кадров, ведения кадрового документирования и отчетности;
4. Выполнять подготовку и передачу документов в соответствии с требованиями архивного законодательства;
5. Соблюдать нормативные документы хранения и систематизации кадровых документов в организации;
6. Применять нормы законодательства о защите персональных данных;
7. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
8. Вести учет и регистрацию документов в цифровых системах и базах данных;
9. Соблюдать этические нормы;
10. Консультировать работников.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттауды жүргізу, кадр есебін жүргізу және персоналының қозғалысы бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс
Машықтар:
Машықтары:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және ұйым актілерінің талаптарына сәйкес жұмыскерлердің міндетті құжаттарының болуын салыстырып тексеру;
2. Деректерді енгізу, тіркеу, есебін жүргізу және жұмыскерлердің дербес деректерінің HR бағдарламалық өнімдері мен қызметтерінде сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ету;
3. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;
4. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;
5. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
6. Жеке істерді қалыптастыру;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде персонал бойынша ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттаманы тіркеу, есепке алу және ағымдағы сақтау;
8. Құжаттарды заңнама талаптарына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкес ресімдеу:
- еңбек қатынастарын (еңбек шартын жасасу), сондай-ақ қатынастардың өзге де нысандарын ресімдеу;
- қабылданған жұмыскер және жасалған еңбек шарты туралы ақпаратты www.​egov.​kz сайтындағы электрондық еңбек шарттары жүйесіне енгізу;
- басқа лауазымға ауысуды ресімдеу;
- еңбек шартын, персонал атқаратын қызметтерге арналған шарттардың өзге де нысандарын бұзуды ресімдеу;
- тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу;
- жұмыскердің орын ауыстыруын ресімдеу;
- жұмыскерді жұмыстан шеттетуді ресімдеу;
- материалдық жауапкершілік туралы шарттарды ресімдеу;
- іссапарларды ресімдеу, демалыстың әртүрлі түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, материалдық көмек көрсету, сыйақы беру, аттестаттауды қоса алғанда, нормативтік актілерге сәйкес бағалау рәсімдерін жүргізу;
- өзге де актілер;
9. Жұмыскерді еңбек тәртібі ережелерімен және ұйымның басқа да міндетті актілерімен таныстыру;
10. Құжаттарға өзгерістер енгізуді дайындау;

5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ведение кадрового документирования, работа с цифровыми системами и базами данных по ведению учета, движению персонала
Умения:
1. Сверять наличие обязательных в соответствии с требованиями трудового законодательства РК и актов организации документов работников;
2. Вводить данные, регистрировать, вести учет и текущее хранение и обеспечивать защиту персональных данных работников в программных продуктах и сервисах HR;
3. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
4. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
5. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
6. Формировать личные дела;
7. Регистрировать, вести учет и текущее хранение организационной и распорядительной документации по персоналу в программных продуктах и сервисах HR;
8. Оформлять документы в соответствии с требованиями законодательства и нормативными актами организации:
- оформлять трудовые отношения (заключение трудового договора), а также иные формы отношений;
- вносить информацию о принятом работнике и заключенном трудовом договоре в систему электронных трудовых договоров на сайте www.​egov.​kz
- оформлять перевод на другую должность;
- оформлять расторжение трудового договора, иные формы договоров на услуги, предоставляемые персоналом;
- оформлять наложение дисциплинарных взысканий;
- оформлять замещение работника;
- оформлять отстранение работника;
- оформлять договора о материальной ответственности;
- оформлять командировки, предоставлять различные виды отпусков, отзыва из отпуска, оказание материальной помощи, премирование, проведение оценочных процедур, включая аттестацию, согласно нормативным актам;
иные акты;
9. Проводить ознакомление работника с правилами трудового распорядка и иными обязательными актами организации;
10. Подготавливать внесение изменений в документы;

11. Әскери есепке алуды жүргізу;
12. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде персонал бойынша ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттаманы жүргізу;
13. Жұмыскерлерге консультация беру, жұмыскерлердің сұраныстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (жұмыс орны, атқаратын жұмысы, еңбек өтілі, жалақысы туралы анықтамалар, еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау);
14. Мемлекеттік органдарға тапсыру үшін кадрлар бойынша міндетті есептілікті дайындау;
15. Құжаттарды мұрағатқа тапсыру;
16. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. Құжат айналымы жүйесі, кадр қызметі істерінің номенклатурасы, кадр құжаттамасының құрамы мен құрылымы және жұмыс уақытын есепке алу;
3. Кадрлық құжаттауды жүргізу, кадрлық құжаттардың үлгілерін қолдану;
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес кадр құжаттарын мұрағаттық сақтауды ұйымдастыру;
5. Кадр құжаттамасын сақтау ережелері мен мерзімдері, оларды сақтау мерзімінің өтуіне байланысты кадр құжаттарын жою тәртібі;
6. Кадрлық құжаттау саласындағы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері;
7. Тәртіптік жаза қолдану және ресімдеу тәртібі;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
9. HR бағдарламалық өнімдерінің және қызмет көрсету қызметтерінің негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Нәтижеге бағдарлану
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Кадрлар жөніндегі басқарушы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
5
Жалақыны есептеу жөніндегі қызметші
12. "Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).

11. Вести воинский учет;
12. Вести организационную и распорядительную документацию по персоналу в программных продуктах и сервисах HR;
13. Консультировать работников, организовывать работы по запросам работников (справки о месте работы, трудовой деятельности, стаже, заработной плате, ведение и хранение трудовых книжек);
14. Подготавливать обязательную отчетность по кадрам для сдачи в государственные органы;
15. Передавать документы в архив;
16. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Система документооборота, номенклатура дел кадровой службы, состав и структура кадровой документации и учета рабочего времени;
3. Ведение кадрового документирования, применение образцов кадровых документов;
4. Организация архивного хранения кадровых документов в соответствии с нормативными правовыми актами РК;
5. Правила и сроки хранения кадровой документации, порядок уничтожения кадровых документов в связи с истечением срока их хранения;
6. Основы трудового законодательства РК в области кадрового документирования;
7. Порядок наложения и оформления дисциплинарных взысканий;
8. Основы безопасности и охраны труда;
9. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
10. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Аккуратность и внимательность к деталям;
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
5
Служащий по расчету зарплаты
12. Карточка профессии "Специалист по управлению аутстаффингом персонала":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по управлению аутстаффингом персонала
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).

43. Персонал жөніндегі менеджер (HR менеджер)
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22003 болып тіркелді).
54. Кадрлар жөніндегі инспектор
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
55. Кадрлар жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі (оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-015 - Кадрлар жөніндегі маман
3333-0-007 - Кадр жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызмет көрсету шартына сәйкес ұйым мен персоналды ұсынатын провайдер-компания арасындағы өзара қарым-қатынасты, жасалған шарт талаптарына сәйкес аутстаффинг персоналымен өзара қарым-қатынасты үйлестіру және реттеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персоналдың аутстаффингі жағдайында еңбек ресурстарын жоспарлау
2. Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуіне жасалған шарттың орындалуын үйлестіру және мониторингілеу
3. HR-тәуекелдерді анықтау, тәуекелдерді азайту және алдын алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Персоналдың аутстаффингі жағдайында еңбек ресурстарын жоспарлау
Дағды 1:
Ұйымның аутстаффинг бойынша персонал қызметтеріне қажеттілігін талдау
Машықтар:
1. Бизнес-процестерді оңтайландыруға, ұйымдық құрылымға, штаттық кестеге байланысты факторларды талдау, штатты шектеуге, персоналмен қарым-қатынасты оңтайландыруға байланысты қажетті есептеулер жүргізу;
2. Аутстаффинг қызметтері шарты шеңберінде ұйымның еңбек ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдау;
3. Ұйымның даму стратегиясының сценарийлерін ескере отырып, аутстаффинг арқылы ұйымның еңбек ресурстарына қажеттіліктерін талдау;
4. Персоналдың еңбек ресурстарының аутстаффинг қызметтері шарты шеңберінде талап етілетін біліктілігін/бейінін талдау;

43. Менеджер по персоналу (HR менеджер)
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
54. Инспектор по кадрам
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
55. Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы (из них не менее 1 года в сфере HR)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-015 - Специалист по кадрам
3333-0-007 - Инспектор по кадрам
Основная цель деятельности:
Координация и регулирование взаимоотношений между организацией и компанией-провайдером, предоставляющим персонал согласно договору оказания услуг, взаимоотношений с персоналом аутстаффинга на условиях заключенного договора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование трудовых ресурсов на условиях аутстаффинга персонала
2. Координация и мониторинг исполнения договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
3. Определение HR-рисков, минимизация и профилактика рисков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование трудовых ресурсов на условиях аутстаффинга персонала
Навык 1:
Анализ потребности организации в услугах по аутстаффингу персонала
Умения:
1. Анализировать факторы, связанные с оптимизацией бизнес-процессов, организационной структурой, штатным расписанием, проводить необходимые расчеты, связанные с ограничением штата, оптимизацией отношений с персоналом;
2. Анализировать текущую обеспеченность организации трудовыми ресурсами в рамках договора услуг аутстаффинга;
3. Анализировать потребности организации в трудовых ресурсах через аутстаффинг с учетом сценариев стратегии развития организации;
4. Анализировать требуемую квалификацию/ профиль трудовых ресурсов в рамках договора услуг аутстаффинга персонала;

5. Еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету нысандарының тиімділігін талдау және бағалау;
6. Ұйым мен еңбек ресурстары арасындағы қарым-қатынас нысандары бойынша басшылыққа консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
3. Операциялық бизнес-модельдер;
4. Ұйымдық дизайнның ережелері/әдістемесі/принциптері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
6. Адам ресурстарын тарту шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
7. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандырудың заманауи әдістері/жолдары/ элементтері, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды аутстаффинг шарттарына сай еңбек ресурстарымен қамтамасыз етуді жоспарлау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін ескере отырып, аутстаффингтегі персоналдың қажеттілігін болжау және олардың санын қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді кезеңге жоспарлау, оны еңбек ресурстарын жалпы жоспарлау шеңберінде бизнес менеджментімен келісу;
2. Персоналдың еңбек ресурстарының аутстаффинг қызметтерін көрсету шарты шеңберінде талап етілетін біліктілігін/бейінін жоспарлау;
3. Аутстаффинг шарттарымен жұмысқа тартылатын персоналға бюджет жоспарлау;
4. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттейтін нормаларын қолдану;
5. Жұмыскерлермен жұмыста этикалық нормаларды сақтау;
6. Жұмыскерлердің аутстаффинг мәселелері бойынша басшылыққа консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
3. Ұйымдық дизайн ережелері/әдістемесі/принциптері;
4. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары, оның ішінде еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау модельдерін құру әдістері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;

5. Анализировать и оценивать эффективность форм обеспечения трудовыми ресурсами;
6. Консультировать руководство по вопросам форм взаимоотношений между организацией и трудовыми ресурсами.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Операционные бизнес-модели;
4. Правила/методика/принципы организационного дизайна;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
6. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках привлечения человеческих ресурсов;
7. Ведущие цифровые платформы в области HR, современные методы/пути/ элементы автоматизации HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность, кадровая безопасность.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование обеспечения трудовыми ресурсами на условиях аутстаффинга персонала
Умения:
1. Прогнозировать потребность и планировать численность персонала на аутстаффинге на краткосрочный, среднесрочный, долгосрочный период с учетом стратегических целей и задач организации, ее согласование с менеджментом бизнеса в рамках общего планирования трудовых ресурсов;
2. Планировать требуемую квалификацию/ профиль трудовых ресурсов в рамках договора оказания услуг аутстаффинга персонала;
3. Планировать бюджет на персонал, привлекаемый на условиях аутстаффинга;
4. Применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
5. Соблюдать этические нормы в работе с персоналом;
6. Консультировать руководство по вопросам аутстаффинга персонала.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсам;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Правила/методика/принципы организационного дизайна;
4. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов, в том числе методы построения моделей прогноза потребности в трудовых ресурсах;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;

6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сатып алуды ұйымдастыру және персоналмен аутстаффинг шартын жасасу
Машықтар:
1. Сатып алуды ұйымдастыру және персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасу үшін құжаттарды (оның ішінде тендерлік құжаттаманы) дайындау;
2. Персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсету шартының жобасын келісу;
3. Шартқа қосымша келісімнің жобасын келісу (қажет болған жағдайда бизнес-міндеттерді түзетуді, заңнама талаптарына, персонал сапасына қойылатын талаптарға және басқа факторларға сәйкестігін қамтамасыз етуді ескеру қажет);
4. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша бизнес менеджментіне консультация беру;
5. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша мүдделі тұлғалармен, бөлімшелермен өзара әрекеттестік жасау;
6. Персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде провайдер-компаниямен өзара әрекеттестік жасау.
Білімдер:
1. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік;
4. Мемлекеттік сатып алу және ұйымдардың сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік актілер, өрт қауіпсіздігі шаралары;
6. Менеджмент және сапа менеджменті жүйелерінің негіздері;
7. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
8. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарының жұмыс тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуіне жасалған шарттың орындалуын үйлестіру және мониторингілеу
Дағды 1:
Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуге жасалған шарт талаптарын орындау мәселелері бойынша бизнес менеджментімен және провайдер-компаниямен өзара әрекеттестік жасау
Машықтар:
1. Шартты орындау, оның ішінде еңбек дауларын реттеу нәтижесінде туындайтын мәселелер бойынша кездесулерге/келіссөздерге қатысу;
2. Шарт шеңберінде персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша бизнес менеджментіне консультация беру;

6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал;
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Организация закупа и заключение договора аутстаффинга персонала
Умения:
1. Готовить документы (в том числе тендерной документации) для организации закупа и заключения договора на оказание услуг по аутстаффингу персонала;
2. Согласовывать проект договора оказания услуг по аутстаффингу персонала;
3. Согласовывать проект дополнительного соглашения к договору (при необходимости с учетом корректировок задач бизнеса, обеспечения соответствия требованиям законодательства, требованиям к качеству персонала и других факторов);
4. Консультировать менеджмент бизнеса по вопросам аутстаффинга персонала;
5. Взаимодействовать с заинтересованными лицами, подразделениями по вопросам аутстаффинга персонала;
6. Взаимодействовать с компанией-провайдером в рамках заключенного договора об оказании услуг по аутстаффингу персонала.
Знания:
1. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность, кадровая безопасность;
4. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок организаций;
5. Нормативные акты в области безопасности и охраны труда, меры пожарной безопасности;
6. Основы менеджмента и системы менеджмента качества;
7. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
8. Порядок работы средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Координация и мониторинг исполнения договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
Навык 1:
Взаимодействие с менеджментом бизнеса и с компанией-провайдером по вопросам выполнения условий договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
Умения:
1. Участвовать во встречах\переговорах по вопросам, возникающим в результате исполнения договора, в том числе урегулированию трудовых споров;
2. Консультировать менеджмент бизнеса по вопросам аутстаффинга персонала в рамках договора;

3. Шартты орындау шеңберінде провайдер-компанияның қатысуымен туындайтын еңбек дауларын реттеуге жәрдемдесу;
4. Провайдер-компаниямен еңбек шарты жасалып, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізілгеннен кейін аутстаффинг секторы персоналының жұмысқа жіберілуін бақылау және мониторингін орындау;
5. Аутстаффинг секторының жұмыскерлері мен ұйымның желілік басшылары арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
6. Қызметтер шарты шеңберінде аутстаффинг секторының персоналымен жеке және ұжымдық кездесулер арқылы, корпоративішілік басылымдардағы мақалалар арқылы HR-шешімдерді түсіндіру және ілгерілету, ақпаратты ішкі сайтта орналастыру, электрондық пошта арқылы, ақпараттық сессиялар арқылы хабарлау.
Білімдер:
1. Еңбек және өзге де қатынастар саласындағы заманауи даму үрдістері мен озық халықаралық технологиялар;
2. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
3. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік;
6. Мемлекеттік сатып алу және компаниялардың сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
7. Менеджмент және сапа менеджменті жүйелерінің негіздері;
8. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
9. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
10. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity);
11. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
12. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қызмет көрсету шарты талаптарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі
Машықтар:
1. Қызмет көрсету шартының талаптарын орындау бойынша жұмыстарды үйлестіру;
2. Аутстаффинг секторы персоналының құжаттарындағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау;
3. Цифрлық жүйелерде және/немесе өзге де тасығыштарда құжаттарды есепке алу және тіркеу жұмыстарын үйлестіру;
4. Персоналдың есебі мен қозғалысын жүргізу бойынша мамандандырылған цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыстарды үйлестіру;

3. Содействовать регулированию трудовых споров, возникающих в рамках исполнения договора, с участием компании-провайдера;
4. Контролировать и выполнять мониторинг допуска персонала сектора аутстаффинга к работе после заключения трудового договора с компанией-провайдером и прохождения инструктажа по охране труда и технике безопасности;
5. Организовывать информационный обмен между работниками сектора аутстаффинга и линейными руководителями организации;
6. Разъяснять и продвигать HR-решения через личные и коллективные встречи с персоналом сектора аутстаффинга, статьи во внутрикорпоративных изданиях, размещать информацию на внутреннем сайте, оповещать по электронной почте, через инфо-сессии в рамках договора услуг.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых и иных отношений;
2. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность, кадровая безопасность;
6. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок компаний;
7. Основы менеджмента и системы менеджмента качества;
8. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
9. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
10. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
11. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
12. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг обеспечения исполнения условий договора оказания услуг
Умения:
1. Координировать работы по исполнению условий договора оказания услуг;
2. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах персонала сектора аутстаффинга;
3. Координировать работы по ведению учета и регистрации документов в цифровых системах и/или на иных носителях;
4. Координировать работы со специализированными цифровыми системами и базами данных по ведению учета и движению персонала;

5. Құжаттаманы, іскерлік хат алмасуды жүргізу және ресми хаттарды ресімдеу;
6. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормаларын сақтау;
7. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша провайдер-компаниямен өзара әрекеттестік жасау;
8. Адам ресурстарын басқару, HR-технологиялар мен тәжірибелерді қолдану мәселелері бойынша аутстаффинг секторының персоналымен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
2. Операциялық бизнес-модельдер;
3. Ұйымдық дизайн ережелері/ әдістемесі/ принциптері;
4. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
5. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
6. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
7. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік;
8. Мемлекеттік сатып алу және ұйымның сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
9. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
10. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
11. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity);
12. Гендерлік теңдікті ілгерілету;
13. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
14. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
HR-тәуекелдерді анықтау, тәуекелдерді азайту және алдын алу
Дағды 1:
HR-тәуекелдерді талдау
Машықтар:
1. Аутстаффинг секторы персоналының қызметіне, киберқауіпсіздік және кадрлық қауіпсіздікке байланысты тәуекелдерді, сондай-ақ аутстаффинг секторы персоналын басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерді талдау;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты мониторинг жүргізу;
3. HR-тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және оларды басқару (яғни, олардың деңгейін мониторингілеу, тәуекелдік оқиғалардың орын алуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);
4. Аутстаффингтегі персоналда туындайтын еңбек мәселелері мен дауларды реттеуге жәрдемдесу;

5. Вести документацию, деловую переписку и оформлять официальные письма;
6. Соблюдать нормы этики делового общения;
7. Взаимодействовать с компанией-провайдером по вопросам аутстаффинга персонала;
8. Проводить информационно-разъяснительную работу с персоналом сектора аутстаффинга по вопросам управления человеческими ресурсами, применения HR-технологий и практик.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Правила/ методика/ принципы организационного дизайна;
4. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
5. Основы планирования, бюджетирования расходов на персонал;
6. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
7. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность, кадровая безопасность;
8. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок организации;
9. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
10. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
11. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
12. Продвижение гендерного равенства;
13. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
14. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Определение HR-рисков, минимизация и профилактика рисков
Навык 1:
Анализ HR-рисков
Умения:
1. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала cектора аутстаффинга, кибербезопасностью и кадровой безопасностью, а также коррупционные, финансовые риски в сфере управления персоналом сектора аутстаффинга;
2. Классифицировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами, и выполнять постоянный мониторинг;
3. Разрабатывать план мероприятий по управлению HR-рисками и управлять ими (т. е. мониторить их уровень, реализовывать мероприятия по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий);
4. Содействовать регулированию трудовых вопросов и споров, возникающих у персонала на аутстаффинге;

5. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында болатын ықтимал салдарларды болжау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
6. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
7. HR кәсіби стандарттары;
8. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
HR-тәуекелдерді азайту және алдын алу
Машықтар:
1. Тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
2. Персоналдың наразылығымен жұмыс істеу;
3. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін құру;
4. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, аутстаффингтегі персоналдың проблемаларын басшылыққа жеткізу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
5. Басшылық пен жұмыскерлерге адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша консультация беру;
6. Персоналмен жұмыста этикалық нормаларды қолдану;
7. Шығындарды мониторингілеу, бағалау және аутстаффингтегі персоналды бюджеттеуді бақылау.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері, тәжірибелері мен құралдары, кадрлық құжаттама;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиялар, пайымдар, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
4. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро- және микроэкономика, басқару есебі, тәуекел-менеджмент негіздері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
6. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты мотивациялау теориялары);
7. Өзгерістерді басқару;
8. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

5. Прогнозировать возможные последствия в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
2. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Управление изменениями;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Теории и инструменты обеспечения кибербезопасности, кадровой безопасности;
6. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
7. Профессиональные стандарты HR;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Минимизация и профилактика HR-рисков
Умения:
1. Проводить мероприятия с целью минимизации и профилактики рисков;
2. Работать с сопротивлением персонала;
3. Налаживать межличностные взаимоотношения и систему внутренних коммуникаций;
4. Коммуницировать с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доводить до руководства проблемы персонала на аутстаффинге и предлагать пути их решения;
5. Консультировать руководство и работников по вопросам управления человеческими ресурсами;
6. Применять этические нормы в работе с персоналом;
7. Мониторить, оценивать затраты и контролировать бюджетирование персонала на аутстаффинге.
Знания:
1. Организационный дизайн, основные процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровой документацией;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Стратегия развития бизнеса, миссии, видения, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
4. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета, риск-менеджмента;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
6. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства);
7. Управление изменениями;
8. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношенями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

9. Киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
10. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
11. HR кәсіби стандарттары;
12. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ойлау икемділігі
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Сыни ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
7
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
13. "Шетелдік жұмыс күшін тарту жөніндегі үйлестіруші" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Шетелдік жұмыс күшін тарту жөніндегі үйлестіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-015 - Кадрлар жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымның шетелдік жұмыскерлеріне визалар мен жұмысқа рұқсаттар алуға байланысты іс-шаралар мен процестерді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шетелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
2. Шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
етелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Дағды 1:
Жұмыскерлерге виза ресімдеу бойынша құжаттаманы дайындау және есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Шетелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу/ұзарту үшін құжаттарды дайындау;
2. Шетелдік ауыстырылатын жұмыскерлер мен олардың отбасы мүшелерінің төлқұжаттарын Қазақстан Республикасы өкімет органдарында тіркеу процесін орындау;
3. Берілген құжаттарды уақтылы қарау мәселелерінде көші-қон полициясы органдарымен өзара іс-қимыл жасау;

9. Теории и инструменты обеспечения кибербезопасности, кадровой безопасности;
10. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
11. Профессиональные стандарты HR;
12. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Критическое мышление
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по трудовым ресурсам
13. Карточка профессии "Координатор по привлечению иностранной рабочей силы":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Координатор по привлечению иностранной рабочей силы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет (из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-015 - Специалист по кадрам
Основная цель деятельности:
Выполнение мероприятий и процессов, связанных с получением виз и разрешений на работу для иностранных работников организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и реализация процесса получения виз для иностранных и местных работников
2. Организация и реализация процесса получения разрешений на работу для иностранных работников
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и реализация процесса получения виз для иностранных и местных работников
Навык 1:
Ведение учета и подготовка документации по оформлению виз для работников
Умения:
1. Готовить документы для получения/продления виз для иностранных и местных работников;
2. Выполнять процесс регистрации паспортов иностранных переводимых работников и членов их семей органами власти Республики Казахстан;
3. Взаимодействовать с органами миграционной полиции в вопросах своевременного рассмотрения поданных документов;

4. Визаларды тіркеу және ұзарту үшін төлқұжаттарды уақтылы алуды/ұсынуды қамтамасыз ету;
5. Ұйымның өтінімдеріне сәйкес берілген визалар бойынша келген шетелдік жұмыскерлердің есебін жүргізу;
6. Басшылыққа жұмыс барысы туралы есеп беру;
7. Облыстық көші-қон полициясы органдарына ай сайынғы және тоқсан сайынғы есептерді ұсыну;
8. Ортақ дискіде және жұмыскерлердің жеке папкаларында сақталатын құжаттардың қазақ/орыс/ағылшын тілдеріндегі нұсқаларының дәл толтырылуды ұйымдастыру;
9. Тиісті дерекқорларды/есеп құжаттамасын жаңартып отыру;
10. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
11. Іскерлік хат алмасуды жүргізу;
12. Дербес деректерді қорғау туралы заңнама нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Көші-қон заңнамасы;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. Ұйымның кадрлық саясаты және ұйымның саясатын заңнама шеңберінде қолдану;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері;
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
8. Бағдарламалық өнімдер мен HR қызмет көрсету сервистерінің негіздері;
9. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерге консультациялық қолдау көрсету және виза алу мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру
Машықтар:
1. Визаларға қатысты мәселелер бойынша жаңадан келген шетелдік жұмыскерлерге консультация беру;
2. Көші-қон заңнамадағы өзгерістерге мониторинг жүргізу және шетелдік ауысатын жұмыскерлерге тиісті консультация беру;
3. Визалардың жағдайы туралы тікелей басшыға үнемі хабарлау және визаларға қатысты мәселелер бойынша консультация беру;
4. Қажет болған жағдайда, жаңадан келген шетелдік жұмыскерлерді қарсы алуға қатысу;
5. Қажет болған жағдайда, визаларға қатысты барлық мәселелер бойынша ұйым өкілінің рөлін орындау;
6. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Этика негіздері, іскерлік қарым-қатынас қағидалары (ауызша және жазбаша қарым-қатынас, іскерлік хаттар дайындау, келіссөздер жүргізу);
2. Қақтығыстарды басқару және келіссөздер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Дағды 1:
Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу және шетелдік жұмыскерлерге жұмыс істеуге рұқсат алу
Машықтар:

4. Обеспечивать своевременное получение/предоставление паспортов для регистрации и продления виз;
5. Вести учет иностранных работников, прибывших по визам, выданным в соответствии с заявками организации;
6. Предоставлять отчет о ходе работ для руководства;
7. Предоставлять ежемесячные и ежеквартальные отчеты областным органам миграционной полиции;
8. Организовывать точное заполнение версий документов на казахском/русском/английском языках, хранящихся в общем диске и в личных папках сотрудников;
9. Поддерживать соответствующие базы данных/учетной документации в актуальном состоянии;
10. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
11. Вести деловую переписку;
12. Обеспечивать соблюдение норм законодательства о защите персональных данных.
Знания:
1. Иммиграционное законодательство Республики Казахстан;
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан;
3. Кадровая политика организации и применение политик организации в рамках законодательства;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
6. Основы архивного законодательства;
7. Основы безопасности и охраны труда;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультационная поддержка работников и представление интересов организации по вопросам получения виз
Умения:
1. Консультировать вновь прибывших иностранных работников по вопросам, касающимся виз;
2. Выполнять мониторинг изменений в иммиграционном законодательстве и соответствующее консультирование иностранных переводимых работников;
3. Регулярно информировать непосредственного руководителя о статусе виз и консультировать по вопросам, связанным с визами;
4. Участвовать при встрече вновь прибывших иностранных работников при необходимости;
5. Выполнять роль представителя организации по всем вопросам, связанным с визами, при необходимости;
6. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы этики, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
2. Методы управления конфликтами и ведения переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и реализация процесса получения разрешений на работу для иностранных работников
Навык 1:
Получение разрешений на привлечение иностранной рабочей силы для организации и разрешений на работу для иностранных работников
Умения:

1. Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алуға және шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алуға байланысты процестерді ұйымдастыру және іске асыру;
2. Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа рұқсаттарды алу/жаңарту/ұзарту үшін құжаттама топтамасын қалыптастыру, алдын ала тексеру, жинау, беру;
3. Жұмыс рұқсатын алу және ұзарту үшін салық төлемін төлеу, сондай-ақ төлемді растайтын құжаттаманы ұсыну;
4. Жұмыс істеуге берілген рұқсаттарға сәйкес жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлерге қатысты деректерді тіркеу және ортақ желілік дискіде және жұмыскерлердің жеке папкаларында сақталатын құжаттардың қазақ/орыс/ағылшын тілдеріндегі нұсқаларын дәл толтыруды ұйымдастыру;
5. Берілген жұмыс рұқсаттарында белгіленген ерекше талаптардың орындалуын бақылау;
6. Жұмысқа берілген рұқсаттарды уақтылы алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Шетелдік жұмыс күшін тарту саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. Ұйымның кадр саясаты және ұйымның саясатын Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қолдану;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Архив заңнамасының негіздері;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
7. Бағдарламалық өнімдер мен HR қызмет көрсету сервистерінің негіздері;
8. Цифрлық сауаттылық және киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерге консультациялық қолдау көрсету және шетелдік жұмыс күшін тарту мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру
Машықтар:
1. Жұмысқа рұқсаттарға қатысты барлық мәселелер бойынша ұйым өкілінің рөлін орындау;
2. Ұйымның коммерциялық мақсаттарына сәйкес жұмысқа рұқсаттарға қатысты мәселелер бойынша ұйым сұраған қолдауды қамтамасыз ету;
3. Желілік менеджерлер мен жұмыскерлерге ұйымда жұмыс істеуге рұқсатқа қатысты кез келген сұрау бойынша консультация беру;
4. Көші-қон заңнамадағы өзгерістерге мониторинг жүргізу және осы өзгерістерге сәйкес жұмыскерлерге консультация беру;
5. Тікелей басшыны жұмысқа рұқсаттардың жай-күйі туралы хабардар ету;
6. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Этика негіздері, іскерлік қарым-қатынас қағидалары (ауызша және жазбаша қарым-қатынас, іскерлік хаттар дайындау, келіссөздер жүргізу);
2. Қақтығыстарды басқару және келіссөздер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Нәтижеге бағдарлану
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Техникалық регламент тер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Персоналды іздеу және таңдау (рекрутинг)" кәсіптік стандартында:

1. Организовывать и реализовывать процессы, связанные с получением разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для организации и получением разрешений на работу для иностранных работников;
2. Выполнять формирование, предварительную проверку, сбор, подачу пакетов документации для получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы для организации и получения/возобновления/продления разрешений на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3. Выполнять оплату налогового сбора для получения и продления рабочего разрешения, а также предоставлять документацию, подтверждающую оплату;
4. Выполнять регистрацию данных, касающихся иностранных работников, работающих в соответствии с разрешениями на работу, и организовывать точное заполнение версий документов на казахском/русском/английском языках, хранящихся в общем сетевом диске и в личных папках работников;
5. Контролировать выполнение особых условий, установленных выданными разрешениями на работу;
6. Организовывать своевременное получение выданных разрешений на работу.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области привлечения иностранной рабочей силы;
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан;
3. Кадровая политика организации и применение политик организации в рамках законодательства Республики Казахстан;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Основы архивного законодательства;
6. Основы безопасности и охраны труда;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Основы цифровой грамотности и кибербезопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультационная поддержка работников и представление интересов организации по вопросам привлечения иностранной рабочей силы
Умения:
1. Выполнять роль представителя организации по всем вопросам, связанным с разрешениями на работу;
2. Обеспечивать поддержку, запрашиваемую организацией, в отношении вопросов, касающихся разрешений на работу, в соответствии с коммерческими целями организации;
3. Консультировать линейных менеджеров и работников по любым запросам, связанным с разрешениями на работу в организации;
4. Осуществлять мониторинг изменений в иммиграционном законодательстве и консультировать работников в соответствии с данными изменениями;
5. Информировать непосредственного руководителя о статусе разрешений на работу;
6. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы этики, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
2. Методы управления конфликтами и ведения переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Аккуратность и внимание к деталям
Список техничес ких регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
В Профессиональном стандарте: "Поиск и подбор персонала (рекрутинг)", утвержденном указанным приказом:

2-тармақтың 36) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"36) процесті автоматтандыру – цифрлық технологияларды пайдалануға негізделген процестерді басқару тәсілі, рәсімдерді қолмен істелетін форматынан автоматтандырылған форматқа ауыстыру;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Корпоративтік мәдениетті және жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару" кәсіптік стандартында:
12-13-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
12. "Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура
Мамандық:
Бизнес және басқару
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-010 - Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйым ішіндегі цифрлық өзара іс-қимылдың тиімді жүйесін талдау, қалыптастыру және мониторингтеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін диагностикалау және қалыптастыру
2. Ұйым ішіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл стратегиясын әзірлеу
3. Ішкі ұйымдық коммуникациялардың ақпараттық арналарын қалыптастыру және қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін диагностикалау және қалыптастыру
Дағды 1:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар процесін зерттеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпарат жинау үшін мақсатты топтар мен дереккөздерді анықтау;
2. Зерттеу жүргізу әдістерін анықтау;
3. Сұхбаттарды, сауалнамаларды, фокус-топтарды ұйымдастыру және өткізу;
4. Алынған ақпаратты талдау;
5. Ұйым ішіндегі коммуникацияларды дамытудың халықаралық трендтері бойынша бенчмарк жинау;
6. Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін қалыптастыруға әсер ететін сыртқы факторларды зерттеу.
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу технологиялары;
2. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
3. Бәсекелестік талдау әдісі;
4. Әлеуметтік зерттеулерді сапалық және сандық жағынан талдау әдістері;
5. HR саласындағы жетекші цифрлық құралдар мен платформалар;
6. Әлеуметтік платформалардағы маркетинг негіздері;
7. Персоналдың жұмысқа құштарлығын зерттеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін қалыптастыру
Машықтар:

подпункт 36) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"36) Автоматизация процесса – подход к управлению процессами, основанный на использовании цифровых технологий, перевод процедур из ручного формата в автоматизированный;";
В Профессиональном стандарте: "Управление корпоративной культурой и благополучием работников", утвержденном указанным приказом:
пункты 12-13 изложить в следующей редакции:
"
12. Карточка профессии "Менеджер по внутренним коммуникациям":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по внутренним коммуникациям
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-010 - Руководитель по развитию персонала
Основная цель деятельности:
Анализ, формирование и мониторинг эффективной системы внутриорганизационного информационного взаимодействия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
2. Разработка стратегии внутриорганизационного информационного взаимодействия
3. Формирование и поддержка информационных каналов внутриорганизационных коммуникаций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика и формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
Навык 1:
Организация исследований процесса внутриорганизационных коммуникаций
Умения:
1. Определять целевые группы и источники для сбора информации;
2. Определять методы проведения исследования;
3. Организовывать и проводить интервью, опросы, фокус-группы;
4. Анализировать полученную информацию;
5. Собирать бенчмарк по международным трендам развития внутриорганизационных коммуникаций;
6. Исследовать внешние факторы, влияющие на формирование модели внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Технологии поиска информации;
2. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
3. Метод конкурентного анализа;
4. Методы качественного и количественного анализа социологических исследований;
5. Ведущие цифровые инструменты и платформы в области HR;
6. Основы маркетинга в социальных платформах;
7. Методология исследования вовлеченности персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
Умения:

1. Ұйымдық құрылымды және оның шеңберіндегі кросс функционалды өзара іс-қимылды талдау;
2. Базалық корпоративтік құндылықтар мен ұйымдық мінез-құлық стандарттарын қалыптастыруға қатысу;
3. Ұйымның өзекті ақпараттық арналары мен бизнес-процестерін біріктіру;
4. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың қазіргі модельдерін сипаттау;
5. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың мақсатты моделін әзірлеу;
6. Ұйым ішіндегі коммуникация моделін дамыту процесінде HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері;
6. PR және маркетингтің негізгі құралдары;
7. Әлеуметтік желілер және олардың сипаттамалары;
8. Ақпараттық себептерді құру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұйым ішіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл стратегиясын әзірлеу
Дағды 1:
Бірыңғай ішкі ақпараттық өрісті және ішкі мақсатты аудиторияны қалыптастыру
Машықтар:
1. Ұйымның миссиясы мен құндылықтарын анықтауға қатысу;
2. Ұйымның даму стратегиясын және қолда бар ресурстарды ескере отырып, ішкі коммуникацияларды дамытудың қағидаттары мен басым бағыттарын айқындау;
3. Ішкі мақсатты аудиторияларды ескере отырып, ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды құрылымдау;
4. Ұйым ішіндегі ақпараттық арналарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және келісу;
5. Ішкі ақпараттық арналарды пайдалану кезінде іскерлік хат алмасу қағидаларын әзірлеу және келісу;
6. Цифрлық жүйелермен жұмыс істеу;
7. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарын автоматтандыруға жәрдемдесу және қолдау көрсету (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып), ерекшеліктер дайындау;
8. Ішкі ақпараттық арналар бойынша сапалы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
9. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың бірыңғай стандарттарын әзірлеу және келісу.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар процестерін реттейтін ішкі құжаттарды әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйым ішіндегі коммуникацияларға қатысушылардың мінез-құлқын айқындайтын саясатты/стратегияны/қағида мен қағидаттарды әзірлеу және келісу;

1. Анализировать организационную структуру и кроссфункциональное взаимодействие в ее рамках;
2. Участвовать в формировании базовых корпоративных ценностей и стандартов организационного поведения;
3. Интегрировать актуальные информационные каналы и бизнес-процессы организации;
4. Описывать текущие модели внутриорганизационных коммуникаций;
5. Разрабатывать целевую модель внутриорганизационных коммуникаций;
6. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в процессе развития модели внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками;
6. Основные инструменты PR и маркетинга;
7. Социальные сети и их характеристики;
8. Методы создания информационных поводов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка стратегии внутриорганизационного информационного взаимодействия
Навык 1:
Формирование единого внутреннего информационного поля и внутренних целевых аудиторий
Умения:
1. Участвовать в определении миссии и ценностей организации;
2. Определять принципы и приоритетные направления развития внутренних коммуникаций с учетом стратегии развития организации и имеющихся ресурсов;
3. Структурировать внутриорганизационные информационные потоки с учетом внутренних целевых аудиторий;
4. Разрабатывать и согласовывать правила создания и функционирования внутриорганизационных информационных каналов;
5. Разрабатывать и согласовывать правила деловой переписки при использовании внутренних информационных каналов;
6. Работать с цифровыми системами;
7. Содействовать и поддерживать автоматизацию внутриорганизационных информационных потоков (с учетом обратной связи пользователей), подготавливать спецификации;
8. Обеспечивать качественный информационный обмен по внутренним информационным каналам;
9. Разрабатывать и согласовывать единые стандарты внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка внутренних документов, регулирующих процессы внутриорганизационных коммуникаций
Умения:
1. Разрабатывать и согласовывать политику/стратегию/правила и принципы, определяющие поведение участников внутриорганизационных коммуникаций;

2. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды құрылымдау;
3. Ұйым ішіндегі ақпараттық арналарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу;
4. Ішкі ақпараттық арналарды пайдалану кезінде іскерлік хат алмасу қағидаларын әзірлеу және келісу;
5. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды автоматтандыруға жәрдемдесу;
6. Ішкі ақпараттық арналар бойынша сапалы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
7. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың бірыңғай стандарттарын әзірлеу және келісу.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
6. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
7. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Коммуникациялық стратегияның сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтау
Машықтар:
1. Коммуникациялық стратегияны іске асыру тиімділігінің өлшемшарттарын әзірлеу;
2. Коммуникациялық стратегияның тиімділігі бойынша өлшемшарттар мен көрсеткіштерді талдау;
3. Кері байланыс арналарын қалыптастыру және олардың сапалы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
4. Коммуникациялық стратегияны іске асыру мәселелері бойынша ұйым ішіндегі коммуникацияларға қатысушылармен және стейкхолдерлермен өзара іс-қимыл жасау;
5. Коммуникациялық стратегия мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
3. Жобалық басқару негіздері;
4. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері;
5. Ақпараттық арналардың түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ішкі ұйымдық коммуникациялардың ақпараттық арналарын қалыптастыру және қолдау
Дағды 1:
Коммуникациялық алшақтықтарды талдау
Машықтар:
1. Қолданыстағы және бекітілген мінез-құлық стандарттары мен коммуникация арналары арасындағы қайшылықтарды талдау және анықтау;
2. Коммуникациялық алшақтықтардың пайда болуына әсер ететін факторларды анықтау;
3. Ақпараттық талаптарды басқару;
4. Барлық деңгейлерде деңгейлес және тігінен тұрақты ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
5. Коммуникациялық алшақтықтарды жоюға бағытталған түзету іс-шараларының жоспарын әзірлеу;
6. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың тиімді жұмыс істеу әдістері бойынша тұрақты оқыту және инфосессиялар өткізу;
7. Ұйым ішіндегі коммуникациялар жүйесінің жұмыс істеу мәселелері бойынша бейімдеу оқытуын жүргізу.

2. Структурировать внутриорганизационные информационные потоки;
3. Разрабатывать правила создания и функционирования внутриорганизационных информационных каналов;
4. Разрабатывать и согласовывать правила деловой переписки при использовании внутренних информационных каналов;
5. Содействовать автоматизации внутриорганизационных информационных потоков;
6. Обеспечивать качественный информационный обмен по внутренним информационным каналам;
7. Разрабатывать и согласовывать единые стандарты внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основные технологии анализа информационного поля;
6. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
7. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение качественных и количественных показателей коммуникационной стратегии
Умения:
1. Разрабатывать критерии эффективности реализации коммуникационной стратегии;
2. Анализировать критерии и метрики по эффективности коммуникационной стратегии;
3. Формировать каналы обратной связи и обеспечивать их качественное функционирование;
4. Взаимодействовать с участниками внутриорганизационных коммуникаций и стейкхолдерами по вопросам реализации коммуникационной стратегии;
5. Консультировать по вопросам коммуникационной стратегии.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
3. Основы проектного управления;
4. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками;
5. Типы информационных каналов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Формирование и поддержка информационных каналов внутриорганизационных коммуникаций
Навык 1:
Анализ коммуникационных разрывов
Умения:
1. Анализировать и выявлять противоречия между существующими и утвержденными стандартами поведения и каналов коммуникации;
2. Выявлять факторы, влияющие на возникновение коммуникационных разрывов;
3. Управлять информационными ожиданиями;
4. Обеспечивать регулярный информационный обмен на всех уровнях по горизонтали и вертикали;
5. Разрабатывать план корректирующих мероприятий, направленных на преодоление коммуникационных разрывов;
6. Проводить регулярное обучение и инфо-сессии по методам эффективного функционирования внутриорганизационных коммуникаций;
7. Проводить адаптационное обучение по вопросам функционирования системы внутриорганизационных коммуникаций.

8. Іс-шараларға бюджет бөлуді жоспарлау.
Білімдер:
1. Ұйымдық мінез-құлық және еңбек әлеуметтануы;
2. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
3. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
4. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
5. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
6. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
7. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
8. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ақпараттық арналар контентінің мақсатты параметрлерін анықтау
Машықтар:
1. Контенттің мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
2. Мақсатты аудиторияны сегменттеу;
3. Ақпараттық арналардың контентін қалыптастыру үшін ақпаратты іздеу, жүйелеу және өңдеу;
4. Барлық деңгейлерде ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
5. Ақпаратты аудиторияның мақсатты сегменттеріне сәйкес өңдеу;
6. Ақпаратты мақсатты аудиторияның сегменттері бойынша тарату;
7. Ақпараттық арналардың контентін әзірлеу және визуалдау;
8. Басшылық пен жұмыскерлердің ашық диалогқа дайын болуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері, PR (паблик релейшнс);
2. Ұйымдық мінез-құлық негіздері;
3. Әлеуметтік платформалардағы маркетинг;
4. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
5. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
6. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
7. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
8. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
7
HR брендті басқару жөніндегі менеджер
6
HR Дженералист
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
13. "Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

8. Планировать бюджетирование мероприятий.
Знания:
1. Организационное поведение и социология труда;
2. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
3. Принципы и методы целеполагания;
4. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
5. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
6. Основные технологии анализа информационного поля;
7. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
8. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение целевых параметров контента информационных каналов
Умения:
1. Формулировать цели и задачи контента;
2. Сегментировать целевые аудитории;
3. Выполнять поиск, систематизацию и обработку информации для формирования контента информационных каналов;
4. Обеспечивать информационный обмен на всех уровнях;
5. Обрабатывать информацию в соответствии целевыми сегментами аудитории;
6. Распределять информацию по сегментам целевой аудитории;
7. Разрабатывать и визуализировать контент информационных каналов;
8. Обеспечивать готовность руководства и работников к открытому диалогу.
Знания:
1. Основы маркетинга, PR (паблик релейшнс);
2. Основы организационного поведения;
3. Маркетинг в социальных платформах;
4. Принципы и методы целеполагания;
5. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
6. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
7. Основные технологии анализа информационного поля;
8. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по развитию корпоративной культуры
7
Менеджер по управлению HR брендом
6
HR Дженералист
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
13. Карточка профессии "Менеджер по управлению благополучием работников":
Код группы:
2422
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по управлению благополучием работников
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-032 - Адами ресурстары жөніндегі менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс пен жеке өмір арасындағы теңгерімді сақтауға, ділдік денсаулықты сақтауға және нығайтуға, жұмыскер мен жұмыс берушінің қажеттіліктері мен мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған ұйымдағы әлеуметтік процестерді, процедуралар мен әрекеттерді басқару, реттеу, болжау және жоспарлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлердің денсаулығы мен әл-ауқатын арттыру бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, іске асыру және бақылау
2. Бағдарламаларды талдау және персоналдың әл-ауқатын басқару жүйесін енгізу нәтижелері бойынша ұсыныстар беру, тиімділікті бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлердің денсаулығы мен әл-ауқатын арттыру бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, іске асыру және бақылау
Дағды 1:
Психологиялық және кәсіби әл-ауқат, жұмысқа қанағаттану, жұмыс өмірінің сапасы және жұмыстағы субъективті әл-ауқат бойынша бағдарламаларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Бағдарламаның жоспарын, гипотезаларын және міндеттерін әзірлеу;
2. Бағдарламалық және әдістемелік құжаттарды талдау және әзірлеу;
3. Зерттеулерді жоспарлау және ұйымдастыру;
4. Зерттеу әдістерін талдау және таңдау;
5. Денсаулық, өмір сапасы, күйзелістің жұмысқа әсері туралы жыл сайынғы зерттеулер жүргізу;
6. Материалдық емес ынталандырудың жеке факторларын анықтау;
7. Зерттеу әдісіне қарай деректер жинау бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8. Жиналған ақпараттың сапасын бақылау;
9. Алынған деректерді енгізуді дайындау және бақылау;
10. Әлеуметтік болжамдарды әзірлеу және ұйымдағы әлеуметтік процестерді модельдеу;
11. Коммуникация стратегиясын әзірлеу;
12. Жұмыскерлердің тілектерін/қажеттіліктерін зерттеу;
13. Инклюзия және әртүрлілік бағдарламасын әзірлеу және енгізу;
14. Психологиялық жағдаймен жұмыс істеу (уақытты басқару, өзгерістерге тез бейімделу, оқыту және оқыту);
15. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттестік жасау;
16. Ұлттық, мәдени және гендерлік ерекшеліктеріне қарай қабылданған жұмыскерлерді бейімдеу жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
17. Жұмысшылар үшін жайлылық теңгерімін сақтау, ерекше орта құру мақсатында әртүрлі құралдарды қолдану;

Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-032 - Менеджер по персоналу
Основная цель деятельности:
Управление, регулирование, прогнозирование и планирование социальных процессов, процедур и действий в организации, направленных на соблюдение баланса работа-жизнь, сохранение ментального, физического, духовного и эмоционального здоровья и удовлетворение потребностей и интересов работника и работодателя через анализ, разработку, внедрение, реализацию и контроль программ здоровья и систем по управлению благополучием персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка, внедрение, реализация и контроль программ здоровья и повышения благополучия работников
2. Анализ программ и предоставление рекомендаций по результатам внедрения системы по управлению благополучием персонала, оценка эффективности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка, внедрение, реализация и контроль программ здоровья и повышения благополучия работников
Навык 1:
Разработка и внедрение программ по психологическому и профессиональному благополучию, удовлетворенностью работой, качеству рабочей жизни и субъективному благополучию в работе
Умения:
1. Разрабатывать план, гипотезы и задачи программы;
2. Анализировать и разрабатывать программные и методические документы;
3. Планировать и организовывать исследования;
4. Анализировать и подбирать методы исследования;
5. Проводить ежегодные исследования здоровья, качества жизни, влияния стресса на работу;
6. Выявлять индивидуальные факторы нематериального стимулирования;
7. Организовывать работу по сбору данных в зависимости от метода исследования;
8. Контролировать качество собранной информации;
9. Подготавливать и контролировать ввод полученных данных;
10. Разрабатывать социальные прогнозы и моделировать социальные процессы в организации;
11. Разрабатывать стратегию коммуникации;
12. Изучать желания/потребности работников;
13. Разрабатывать и внедрять программу инклюзии и разнообразия;
14. Работать с психологическим состоянием (управление временем, быстрая адаптация к изменениям, обучение и тренинги);
15. Выстраивать взаимодействия с заинтересованными сторонами;
16. Участвовать в разработке программ по адаптации принятых сотрудников в зависимости от национальных, культурных и гендерных особенностей;
17. Применять различные инструменты для сохранения баланса комфорта, создания особой среды для работников;

18. Автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып, ақпаратты жинау, құрылымдау;
19. Бағдарламаны әзірлеу кезінде корпоративтік мәдениеттің ерекшеліктерін, жұмыскерлердің бейіндерін, жұмыс берушінің құндылық ұсынысын ескеру;
20. Әл-ауқат бағдарламаларының мониторингін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастары саласында зерттеулер жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
2. Өзгерістерді басқару негіздері;
3. Жобалық менеджмент негіздері;
4. Өзара тиімді әрекеттесу үшін тұлғааралық, ауызша және жазбаша қарым-қатынастың жоғары тиімді дағдылары;
5. Зерттеу жүргізу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
6. Еңбек заңнамасы;
7. Ұйымның ұйымдық құрылымы;
8. Стратегия, даму перспективалары;
9. Деректермен жұмыс істеу принциптері;
10. Әлеуметтану, еңбек гигиенасы, еңбек психологиясы және эргономикасы, денсаулық психологиясының негіздері;
11. Мемлекеттік органдардың, кәсіптік одақтардың және жұмыскерлердің басқа да өкілді органдарының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
12. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
13. Персоналдың әл-ауқаты мәселелері жөніндегі іс-шаралардың экономикалық тиімділігін айқындау әдістері;
14. Жұмыскердің жұмысқа құштарлығы мен тәжірибесінің тұжырымдамасы, жұмыскерлердің жұмысқа құштарлығы мен тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері;
15. Мотивация теориялары, ұйымдастыру теориялары және оны дамыту принциптері/тәсілдері, жиынтық ынталандырудың тұжырымдамасы;
16. Көшбасшылық теориясы, жұмыскердің жұмысқа құштарлығын, тиімділігін және тәжірибесін басқару процестеріндегі көшбасшылардың рөлі;
17. Мүдделі тараптармен коммуникацияның принциптері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналдың әл-ауқатын басқару іс-шараларын орындау аясында коммуникациялар құру
Машықтар:
1. Барлық мүдделі тараптармен стратегиялық коммуникациялар жүргізу;
2. Таныстырылымдар, ақпараттық хабарламалар, лифлеттер жасау, хаттар жазу;
3. Әлеуметтік желілерде, ішкі порталдарда және өзге де ақпараттық алаңдарда (ұйымның сайты, коммуникациялық чаттар) материалдардың мониторингін әзірлеу және жүзеге асыру;
4. Оқыту іс-шараларын және ақпараттық түсіндіру сессияларын ұйымдастыру және өткізу;
5. Келіссөздерді жеңілдету, кері байланыс беру;
6. Денсаулық, әл-ауқат, қаржылық сауаттылық сапасын арттыруға байланысты іс-шаралар мен әл-ауқатты басқару саясаты бойынша басшылық пен жұмыскерлерге арналған ақпараттық материалдарды дайындау және оларды ұйымдастыру процестері мен рәсімдеріне енгізу;

18. Собирать, структурировать, сводить информацию с применением автоматизированных систем;
19. Учитывать при разработке программы особенности корпоративной культуры, профили работников, ценностное предложение работодателя;
20. Организовывать и осуществлять мониторинг программ благополучия.
Знания:
1. Теоретические концепции проведения исследований в сфере трудовых отношений;
2. Основы управления изменениями;
3. Основы проектного менеджмента;
4. Высокоэффективные навыки межличностного, устного и письменного общения для эффективного взаимодействия;
5. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
6. Трудовое законодательство
7. Организационная структура организации;
8. Стратегия, перспективы развития;
9. Принципы работы с данными;
10. Основы социологии, гигиены труда, психологии и эргономики труда, психологии здоровья;
11. Нормативные правовые акты, регулирующие права и обязанности государственных органов, профессиональных союзов и других представительных органов работников;
12. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
13. Методы определения экономической эффективности мероприятий по вопросам благополучия персонала;
14. Концепция вовлеченности и опыта сотрудника, принципы и подходы к оценке вовлеченности и эффективности работников;
15. Теории мотивации, теории организации и принципы / подходы к ее развитию, концепция совокупного поощрения ;
16. Теория лидерства, Роль руководителей в процессах управления вовлеченностью, эффективностью и опытом сотрудника;
17. Принципы и подходы к коммуникации с заинтересованными сторонами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выстраивание коммуникаций в рамках исполнения мероприятий по управлению благополучием персонала
Умения:
1. Проводить стратегические коммуникации со всеми заинтересованными сторонами;
2. Формировать презентации, информационные сообщения, лифлеты, письма;
3. Разрабатывать и осуществлять мониторинг материалов в социальных сетях, на внутренних порталах и иных информационных площадках (сайт организации, коммуникационные чаты);
4. Организовывать и проводить обучающие мероприятия и информационные разъяснительные сессии;
5. Осуществлять фасилитацию переговоров, предоставление обратной связи;
6. Подготавливать информационные материалы для руководства и сотрудников по политике управления благополучием и мероприятиям, связанным с повышением качества здоровья, благополучия, финансовой грамотности и внедрять их в организационные процессы и процедуры;

7. Ұйымдағы еңбек қатынастарын диагностикалау және реттеу мәселелері бойынша коммуникациялық кампаниялар жүргізу.
Білімдер:
1. Электрондық жобаларды басқару платформалары;
2. Байланыс және коммуникацияның заманауи құралдары (электрондық пошта, мессенджерлер, call-орталықтардың жұмысы);
3. Сендіру, наразылықпен жұмыс және өзгерістерді басқару әдістері;
4. Ұйымдағы персоналдың әл-ауқатын басқару әдістері;
5. Жұмыс процестерін жоспарлау және ұйымдастыру негіздері;
6. Power Point бағдарламасын меңгеру (таныстырылым жасай білу);
7. Визуалдау және брендинг негіздері;
8. Шешендік өнердің негіздері, тәсілдері, принциптері, құралдары;
9. Зерттеу нәтижелері бойынша материалды басшылыққа және басқа стейкхолдерлерге дайындау және ұсыну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Іс-шаралар мен халықаралық тәжірибелерді талдау негізінде персоналдың әл-ауқатын басқару саласының даму трендтерін болжау
Машықтар:
1. Ұйымның зерттеу нәтижелері мен бизнес-стратегиясы негізінде персоналды басқару саласында болжамдар жасау;
2. Персоналды басқару саласындағы трендтерді талдау және персоналдың, оның ішінде жекелеген әлеуметтік-демографиялық топтардың (әр буынның, кәсіптердің, лауазымдардың, институционалдық бөлімшелердің) әл-ауқатын басқару жөніндегі құралдарды әзірлеу;
3. Еңбек нарығын талдау;
4. Еңбек қатынастарына байланысты тәуекелдерді талдау.
Білімдер:
1. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері;
2. Еңбек психологиясы, менеджмент, конфликтология негіздері;
3. Еңбек заңнамасы;
4. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
5. Әлеуметтік бағдарламалардың орындалуына талдау жүргізу және олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері;
6. Әл-ауқатты басқарудың үздік халықаралық тәжірибелері, отандық және шетелдік тәжірибе, қаржылық әл-ауқатқа, психикалық денсаулыққа, дұрыс тамақтануға және дене жаттығуларына, зейінге, ұйқыға және күйзеліс пен кәсіптік шаршауды басқаруға қатысты инновациялық бағдарламалар мен құралдар;
7. Персоналдың өмір сүру сапасын жақсарту модельдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бағдарламаларды талдау және персоналдың әл-ауқатын басқару жүйесін енгізу нәтижелері бойынша ұсыныстар беру, тиімділікті бағалау
Дағды 1:
Персоналдың әл-ауқатын басқару бойынша жүргізілген бағдарламаларды талдау және саясатты, әдіснаманы, әдістемелік ұсынымдарды жетілдіру
Машықтар:
1. Қажетті ақпаратты әр түрлі көздерден іздеу және талдау;
2. Барлық мүдделі тараптардан қажетті ақпаратты алу, басшылықты, желілік менеджерлерді, сыртқы стейкхолдерлерді қоса алғанда, сараптамалық сұхбат жүргізу;

7. Проводить коммуникационные кампании по вопросам диагностики и регулирования трудовых отношений в организации.
Знания:
1. Цифровые платформы по управлению проектами;
2. Современные средства связи и коммуникаций (электронная почта, мессенджеры, работы Call-центров);
3. Техники убеждения и работы с сопротивлением, управления изменениями;
4. Методы управления благополучием персонала в организации;
5. Основы планирования и организации процессов работы;
6. Владение Power Point (работа с презентациями);
7. Основы визуализации и брендинга;
8. Основы, техники, принципы, инструменты ораторского искусства;
9. Подготовка и представление материала руководству и другим стейкхолдерам по результатам исследований.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Прогнозирование трендов развития сферы управления благополучием персонала на основании проведенного анализа мероприятий и международных практик
Умения:
1. Выстраивать прогнозы в области управления персоналом на основании результатов исследований и бизнес-стратегии организации;
2. Анализировать тренды в области управления персоналом и разрабатывать инструменты по управлению благополучием персонала, в том числе отдельных социальных-демографических групп (поколений, профессий, должностей, институциональных подразделений);
3. Анализировать рынок труда;
4. Анализировать риски, связанные с трудовыми отношениями.
Знания:
1. Основы экономики, организации труда и управления персоналом;
2. Основы психологии труда, менеджмента, конфликтологии;
3. Трудовое законодательство;
4. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
5. Методы проведения анализа выполнения социальных программ и определения их экономической эффективности;
6. Лучшие международные практики, отечественный и зарубежный опыт управления благополучием, инновационные программы и инструменты для финансового благополучия, психического здоровья, здорового питания и физических упражнений, внимательности, сна и работы со стрессом, усталостью и выгоранием;
7. Модели повышения качества жизни персонала.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Анализ программ и предоставление рекомендаций по результатам внедрения системы по управлению благополучием персонала, оценка эффективности
Навык 1:
Анализ проведенных программ и совершенствование политики, методологии, методических рекомендаций по управлению благополучием персонала
Умения:
1. Искать и анализировать необходимую информацию из разных источников;
2. Получать необходимую информацию от всех заинтересованных сторон, проводить экспертные интервью, включая руководство, линейных менеджеров, внешних стейкхолдеров;

3. Персоналдың әл-ауқатын басқару саясатын әзірлеу кезінде бенчмарк көрсеткіштерін қолдану;
4. Әлеуметтік болжамдарды әзірлеу және ұйымдағы әлеуметтік процестерді модельдеу;
5. Әл-ауқатты басқару саясатын ескере отырып, жаңадан қабылданған жұмыскерлер үшін бейімделу курсына арналған ұсыныстарды әзірлеуге қатысу;
6. Персоналдың әл-ауқаты мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар мен ақпараттық материалдарды талдау және әзірлеу;
7. Сандық және сапалық деректерді жинау, өңдеу және талдау, деректер массивтерімен жұмыс істеу;
8. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық өнімдермен жұмыс істеу;
9. Персоналдың әл-ауқаты бойынша бағдарламалар мен іс-шараларға ұсыныстар жасау және шығындар баптарын бақылау;
10. Денсаулық пен әл-ауқат мәселелерін шешуде адамдарға қолдау көрсету;
11. Денсаулық пен әл-ауқат саласындағы стратегияларға әсер етуі мүмкін заңнамалық өзгерістерді анықтау;
12. Денсаулық пен әл-ауқат стратегияларын бағалау, олардың ұйымның барлық салаларына әсерін бағалау;
13. Персоналдың әл-ауқаты бағдарламасына басшылар мен жұмыскерлердің құштарлығын арттыру жүйелерін енгізу;
14. Персонал бойынша цифрлық жүйелер мен дерекқорларды пайдалану;
15. Әл-ауқат бойынша оқыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері, еңбекті ұйымдастыру, кадр саясаты және стратегиялық және әлеуметтік даму мәселелері жөніндегі әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
2. Ұйымның мақсаттарын, стратегиясын және кадр саясатын қамтитын ұйымның ішкі нормативтік құжаттары;
3. Персоналдың әл-ауқатын басқару бойынша үздік халықаралық тәжірибелер, саясаттар және әртүрлі ұйымдардағы әл-ауқатты жақсарту шаралары;
4. Ұйым жұмыс істейтін сала және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
5. Ұйымдар үшін денсаулық пен әл-ауқат стратегияларының артықшылықтары және оларды аға басшылар тарапынан қамқорлық болуы үшін қалай пайдалану керек;
6. Денсаулық пен әл-ауқат стратегияларының ұйымның барлық салаларына әсерін бағалау үшін қолдануға болатын бағалау әдістері;
7. Деректермен жұмыс істеу принциптері;
8. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері;
9. Ішкі коммуникациялар;
10. Менеджмент негіздері;
11. Психологияның, әлеуметтанудың, атап айтқанда ұйым әлеуметтануының және еңбек әлеуметтануының негіздері;
12. Мотивация және жиынтық ынталандыру теориялары, ұйымдастыру теориялары және оны дамытудың принциптері/тәсілдері;
13. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
14. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;

3. Применять бенчмарки при разработке политик по управлению благополучием персонала;
4. Разрабатывать социальные прогнозы и моделировать социальные процессы в организации;
5. Участвовать в разработке рекомендаций для адаптационного курса для вновь принятых работников с учетом политики по управлению благополучием;
6. Анализировать и разрабатывать методические рекомендации и информационные материалы по вопросам благополучия персонала;
7. Собирать, обрабатывать и анализировать количественные и качественные данные, работать с массивами данных;
8. Работать со специализированными программными продуктами по анализу данных;
9. Составлять предложения и контролировать статьи расходов на программы и мероприятия по благополучию персонала;
10. Поддерживать людей в решении вопросов здоровья и благополучия;
11. Определять законодательные изменения, которые могут повлиять на стратегии в области здоровья и благополучия;
12. Оценивать стратегии здоровья и благополучия, оценивать их влияния на все сферы деятельности организации;
13. Внедрять системы вовлечения руководителей и работников в программу благополучия персонала;
14. Использовать цифровые системы и базы данных по персоналу;
15. Проводить обучения по благополучию.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по организации труда, кадровой политике и вопросам стратегического и социального развития;
2. Внутренние нормативные документы организации, включающие цели, стратегию и кадровую политику организации;
3. Лучшие международные практики по управлению благополучием персонала, политики и мероприятия по повышению благополучия в разных организациях;
4. Отрасль, в которой функционирует организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
5. Преимущества стратегий здоровья и благополучия для организаций и как их использовать, чтобы получить преданность от старших руководителей;
6. Методы оценки, которые могут быть использованы для оценки влияния стратегий здоровья и благополучия на все сферы деятельности организации;
7. Принципы работы с данными;
8. Основы организационного поведения;
9. Внутренние коммуникации;
10. Основы менеджмента;
11. Основы психологии, социологии, а именно социологии организации и социологии труда;
12. Теории мотивации и совокупного поощрения, теории организации и принципы / подходы к ее развитию;
13. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
14. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;

1. Бюджеттерді қалыптастыру және бақылау технологиялары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әл-ауқат бағдарламаларының тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Метрикаларды талдау, HR-талдау жүргізу;
2. Оңтайлы басқару шешімдерін таңдау мақсатында әл-ауқат бағдарламаларын енгізу тәуекелдерінің туындауына әсер ететін факторларды талдау;
3. Әл-ауқат бағдарламаларын жоспарлау мен бюджеттеуге мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
4. Әл-ауқат бағдарламаларын қабылдау серпінін қадағалау және түзетулер енгізу;
5. Әл-ауқат бағдарламаларын қабылдаудағы жағымсыз өзгерістерге жедел әрекет ету және барлық мүдделі тараптармен бірлесіп жедел әрекет ету әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтану негіздері;
2. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, пайымы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
4. Әл-ауқат бағдарламаларының метрикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Ақпаратты іздеу және талдау
Көшбасшылық
Жоспарлау және ұйымдастыру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші
5
Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші
5
Кадрлар бөлімінің қызметшісі/ Персоналмен жұмыс жөніндегі қызметші
5
Еңбек қатынастары жөніндегі агенті
6
Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
6
Персоналға қызмет көрсету жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Еңбек жағдайлары жөніндегі консультант
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Таланттарды (мансапты) басқару" кәсіптік стандартында:
12-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"
12. "Кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі қызметші" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-006
Кәсіптің атауы:
Кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық: Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3345-0-007 - Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші
3345-0-003 - Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау, жұмыскерлердің шығармашылық және кәсіби қабілеттерін дамытуға жәрдемдесу мақсатында даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру, олардың әлеуетін анықтау, сондай-ақ таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау.

1. Технологии и методы формирования и контроля бюджетов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оценка эффективности программ благополучия
Умения:
1. Анализировать метрики, проводить HR-аналитику;
2. Анализировать факторы, влияющие на возникновение рисков внедрения программ благополучия, с целью выбора оптимальных управленческих решений;
3. Осуществлять мониторинг и контроль планирования и бюджетирования программ благополучия;
4. Отслеживать динамику восприятия программ благополучия и вносить корректировки;
5. Оперативно реагировать на нежелательные изменения в восприятии программ благополучия и разрабатывать методы реагирования совместно со всеми заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Основы социологии;
2. Основы работы с большими данными;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
4. Метрики программ благополучия.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Поиск и анализ информации
Лидерство
Планирование и организация
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Служащий по учету кадров
5
Служащий по трудовым отношениям
5
Служащие отдела кадров / по работе с персоналом
5
Агент по трудовым отношениям
6
Специалист по работе с персоналом
6
Специалист по обслуживанию персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Консультант по условиям труда
";
В Профессиональном стандарте: "Управление талантами (карьерой)", утвержденном указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"
12. Карточка профессии "Служащий по развитию кадрового потенциала":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-006
Наименование профессии:
Служащий по развитию кадрового потенциала
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других
типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3345-0-007 - Служащий по трудовым отношениям
3345-0-003 - Служащий по обучению и развитию персонала
Основная цель деятельности:
Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации, реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности с целью содействия развитию творческих и профессиональных качеств сотрудников, определения их потенциала, а также администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации

2. Даму жоспарын/ мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру. Таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау
Дағды 1:
Ұйымдағы таланттарды басқару процесін талдау
Машықтар:
1.Ұйымдағы таланттарды басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау, персоналды бағалау әдістерін анықтау;
2. Қолданыстағы автоматтандырылған қызметтерді, таланттарды басқару модульдерін талдаңыз және процесті автоматтандыру үшін ұсыныстар жасау;
3. Бюджетті жоспарлау кезінде ұсыныстар дайындау (негіздемемен), адами капиталға ресурстарды, инвестицияларды анықтау және бөлу, ұсыныстарды келісу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері;
2. HR талдауының негіздері;
3. Жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
4. Сатып алу қызметінің негіздері;
5. Сыртқы және ішкі коммуникациялар;
6. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымның жоспарларына сәйкес персоналды бағалауды ұйымдастыру, таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Машықтар:
1. Персоналды бағалаудың мотивациялық факторларын анықтау;
2. Бюджетті жоспарлау үшін таланттарды (мансапты) басқару процесіне, персоналды бағалауға арналған шығыстардың баптарын жасау және бақылау;
3. Перспективалы және ынталы жұмыскерлердің құзыреттері мен әлеуетін бағалау жөніндегі ұйымның сараптама/кадр комитетінің отырыстарын өткізуді ұйымдастыру;
4. Персоналды бағалау нәтижелерін жүйелеу, қорытындылау және талдау;
5. Цифрлық жүйелерде жұмыс істеу, персоналды бағалау бойынша цифрлық қызметтер мен сервистерді пайдалану;
6. Персоналды бағалау және аттестаттау процестерін автоматтандыру және цифрландыру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты;
2. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті анықтаудың технологиялары мен әдістері;
3. Жеке тұлғалық қасиеттер мен сипаттамаларды бағалау технологиялары мен әдістері;
4. Жалпы және әлеуметтік психологияның, әлеуметтанудың және еңбек психологиясының негіздері;
5. Ұйымның құрылымы және бос лауазымдар (кәсіптер, мамандықтар);
6. Персоналды бағалау саласындағы мамандандырылған цифрлық жүйелер, цифрлық қызметтер мен сервистер, оларды қолдану шегі;
7. Персоналды бағалау саласындағы негізгі метрикалар мен аналитикалық бөлімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру. Таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Дағды 1:
Таланттарды оқыту мен дамытуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Негізгі маманның / жоғары әлеуетті жұмыскердің ішкі мотивациясын ескере отырып, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансаптық карталарды жасау;

2. Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации
Навык 1:
Анализ процесса управления талантами в организации
Умения:
1. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами в организации, определять методы проведения оценки персонала;
2. Анализировать существующие автоматизированные сервисы, модули по управлению талантами и разрабатывать предложения для автоматизации процесса.
3. Подготавливать предложения при планировании бюджета (с обоснованием), определять и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал, согласовывать предложения
Знания:
1. Основы трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Основы HR-аналитики;
3. Основы планирования и бюджетирования;
4. Основы закупочной деятельности;
5. Внешние и внутренние коммуникации;
6. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация проведения оценки персонала в соответствии с планами организации, администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Умения:
1. Определять мотивационные факторы проведения оценки персонала;
2. Составлять и контролировать статьи расходов на процесс управления талантами (карьерой), на оценку персонала для планирования бюджета;
3. Организовывать проведение заседаний экспертного/кадрового комитета организации по оценке компетенций и потенциала перспективных и мотивированных работников;
4. Систематизировать, обобщать и анализировать результаты оценки персонала;
5. Работать в цифровых системах, использовать цифровые услуги и сервисы по проведению оценки персонала;
6. Формировать предложения по автоматизации и цифровизации процессов оценки и аттестации персонала
Знания:
1. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами;
2. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
3. Технологии и методы оценки личностных качеств и характеристик;
4. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда;
5. Организационная структура организации и вакантные должности (профессии, специальности);
6. Специализированные цифровые системы, цифровые услуги и сервисы в области оценки персонала, границы их применения;
7. Основные метрики и аналитические срезы в области оценки персонала.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Навык 1:
Организация обучения и развития талантов
Умения:
1. Составлять краткросрочные и долгосрочные карьерные карты с учетом внутренней мотивации ключевого специалиста/ высокопотенциального работника;

2. Негізгі мамандар / жоғары әлеуетті жұмыскерлер үшін оқыту мен дамытудың, тағылымдамадан өтудің, ротациялаудың жеке жоспарларын жасау;
3. Оқыту мен дамытуды ұйымдастыру және жоспарлау үшін дамудың қажетті құралдарын іріктеуді қамтамасыз ету, барлық мүдделі тараптармен қажетті келіссөздер жүргізуді ұйымдастыру;
4. Мансаптық карталар мен даму жоспарларын іске асыру деңгейінің мониторингін қамтамасыз ету
5. Ұйымның стратегиясы мен даму жоспарларының мониторингін қамтамасыз ету, қажет болған жағдайда негізгі мамандардың/ жоғары әлеуетті жұмыскерлердің мансаптық жоспарлары мен жеке даму жоспарларын уақтылы түзетуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
3. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
4. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
5. Өзгерістерді басқару;
6. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
7. Тәуекелдерді басқару негіздері
8. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Таланттарды дайындауды және негізгі позицияларға көшіруді, жұмыста ұстап қалуды ұйымдастыру. Таланттарды (мансапты)басқару процесін басқару
Машықтар:
1. Жаңа рөлге ауысу және бейімделу процесін ұйымдастыру;
2. Жаңадан тағайындалған жұмыскерлермен кері байланыс орнату және жаңа рөлге бейімделуге, оның ішінде қажетті тренингтер ұйымдастыру арқылы көмек көрсету;
3. Негізгі мамандарды/жоғары әлеуетті жұмыскерлерді материалдық емес ынталандыру және жұмыста ұстап қалу бағдарламаларын қоса алғанда, мотивациялық бағдарламалар/ құралдар әзірлеу;
4. Автоматтандырылған жүйеде таланттарды басқару процесін жүргізуді, деректерді уақтылы жаңартуды және енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Басқару есебінің негіздері;
2. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
3. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
4. Өзгерістерді басқару;
5. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Таланттарды (мансапты) басқару бойынша маман
6
Ассессор (ассессмент жөніндегі маман)
5
Еңбек қатынастары жөніндегі қызметші
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Адам ресурстарын басқару (HR бизнес серіктесі)" кәсіптік стандартында:

2. Составлять индивидуальные планы обучения и развития, стажировок, ротаций для ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;
3. Обеспечивать подбор необходимых инструментов развития, организовывать проведение необходимых переговоров со всеми заинтересованными сторонами для организации и планирования обучения и развития;
4. Обеспечивать мониторинг степени реализации карьерных карт и планов развития;
5. Обеспечивать мониторинг стратегии и планов развития организации, при необходимости осуществлять своевременную корректировку карьерных планов и индивидуальных планов развития ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
2. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
3. Принципы организационного развития и дизайна;
4. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
5. Управление изменениями;
6. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
7. Основы управления рисками;
8. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация процесса подготовки и перемещения на ключевые позиции, удержания талантов. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Умения:
1. Организовывать процесс перемещения и адаптации работников в новой роли;
2. Поддерживать обратную связь с вновь назначенными работниками и оказывать помощь в адаптации в новой роли, в том числе через организацию необходимых тренингов;
3. Разрабатывать программы / инструменты мотивации, в том числе программы нематериального поощрения и удержания ключевых специалистов / высокопотенциальных работников или предложения для рассмотрения и согласования;
4. Обеспечивать ведение процесса управления талантами (карьерой) в автоматизированной системе, своевременное обновление и ввод данных
Знания:
1. Основы управленческого учета;
2. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
3. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
4. Управление изменениями;
5. Внутренние коммуникации, основы маркетинга.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по управлению талантами (карьерой)
6
Ассессор (Специалист по ассессменту)
5
Служащий по трудовым отношениям
5
Служащий по обучению и развитию персонала
";
В Профессиональном стандарте "Управление человеческими ресурсами (HR бизнес-партнер)", утвержденном указанным приказом:

9-13 -тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Адам ресурстарын басқару жөніндегі директор" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-013
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару жөніндегі директор:
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып енгізілді).
80. Персоналды басқару жөніндегі директордың орынбасары (директор, вице-президент)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 7 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 5 жыл немесе басшылық лауазымдарда)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-002 - Персонал жөніндегі директор
1222-0-004 - Персоналды басқару жөніндегі директор
1222-0-003 - Еңбек ресурстары жөніндегі директор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Функционалдық HR-стратегияларды іске асыру және адами капиталды дамыту, сондай-ақ бизнестің ағымдағы басым міндеттерін шешу үшін HR-процестерді тиімді басқару арқылы ұйымның стратегиялық нәтижелеріне қол жеткізуге жәрдемдесу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге және енгізуге, іске асыруға және бағалауға, қайта қарауға жәрдемдесу;
2. Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның HR стратегиясын/ саясатын қалыптастыру және жүзеге асыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау;
3. Ұйымның HR стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ететін функционалдық HR стратегияларын/саясаттарын қалыптастыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау;
4. Бизнесті дамытудың нақты кезеңіндегі ең басым міндеттерге назар аудара отырып, HR-процестерді басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу, енгізу, тиімділігін бағалау және қайта қарау.
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге және енгізуге, іске асыруға және бағалауға, қайта қарауға жәрдемдесу
Дағды 1:
Ұйымның мүдделі бизнес-бағыттарының басшыларымен бірлесіп, өкілеттіктері шегінде ұйымның сыртқы және ішкі ортасын талдау және ағымдағы ұстанымын айқындау
Машықтар:
1. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын зерттеу, сыртқы ортадағы сын-қатерлерді анықтау;

пункты 9-13 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-013
Наименование профессии:
Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 80. Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по управлению персоналом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
_
Требования к опыту работы:
Не менее 7 лет (из них не менее 5 лет в сфере управления человеческими ресурсами или на руководящих должностях)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-002 - Директор по персоналу
1222-0-004 - Директор по управлению персоналом
1222-0-003 - Директор по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Содействие в достижении стратегических результатов организации через реализацию функциональных HR-стратегий и развитие человеческого капитала, а также эффективное управление HR-процессами для решения текущих приоритетных задач бизнеса
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Содействие в разработке и внедрении, реализации и оценке и пересмотре бизнес стратегии организации
2. Формирование и реализация HR стратегии/политики организации, обеспечивающих поддержку бизнес-стратегии организации, оценка и пересмотр их эффективности
3. Формирование функциональных HR стратегий/политик, обеспечивающих реализацию HR стратегии организации, оценка и пересмотр их эффективности
3. Управление HR-процессами с фокусом на наиболее приоритетные задачи на конкретном этапе развития бизнеса
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка, внедрение, оценка эффективности и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальной ответственности организации
Трудовая функция 1:
Содействие в разработке и внедрении, реализации и оценке и пересмотре бизнес стратегии организации
Навык 1:
Анализ внешней и внутренней среды и определение текущей позиции организации в пределах полномочий совместно с руководителями заинтересованных бизнес-направлений организации
Умения:
1. Исследовать внутреннее и внешнее окружения организации, определять вызовы внешней среды;

2. Ұйым жұмыс істейтін саланы және іскерлік/бәсекелестік ортаны түсіну, бизнес ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
3.Шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
4. Ұйымның қолданыстағы бизнес-стратегиясын (бизнес-мақсаттар, бизнес-процестер және бизнес-қажеттіліктер, бизнес-құзыреттер, бизнестің ішкі мүмкіндіктері) талдау;
5. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді шешу процесіне және оларға қол жеткізу үшін қажетті құралдарды құруға тең тарап (стратегиялық серіктес) ретінде қатысу;
6. Басқа бизнес көшбасшыларын стратегиялық талдау мен жоспарлауға тарту;
7. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
8. Бизнеспен, өзге де мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу, ұйымда тиімді ішкі коммуникациялар құру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдастырушылық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
2. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SOAR, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа талдау әдістері);
3. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
4. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның мүдделі бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның бизнес-стратегиясын әзірлеу және ұйымдық стратегия мен мақсаттарды тұжырымдау кезінде басқа бизнес-көшбасшылар үшін HR-сараптаманы қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның пайымдауын, миссиясын, құндылықтарын және бизнес мақсаттарын тұжырымдау;
2. Бәсекелестік артықшылықтарды және тиісті көрсеткіштерді анықтау;
3. Даму стратегиясын, ұйымның операциялық моделін әзірлеу шеңберінде құралдарды пайдалану;
4. HR саласында қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған стратегиялық бизнес мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған ұсыныстар әзірлеу;
5. Қысқа, орта және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған персонал бюджетін жоспарлау;
6. Адами капиталды басқару бөлігінде ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге жәрдемдесу бойынша HR күш-жігерін үйлестіру;
7. Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп стратегиялық жоспарды, коммуникациялар жоспарын әзірлеу;
8. Ұйым бизнесінің қысқа, орта және ұзақ мерзімді кезеңге стратегиялық даму перспективаларын, бизнестің не күтетінін түсіну және бағалау;

2. Понимать отрасль и деловую/конкурентную среду, в которой работает организация, выделять приоритетные тенденций развития в бизнес-среде;
3.Использовать данные анализа организационных метрик для принятия решения;
4. Анализировать существующую бизнес-стратегию организации (бизнес-цели, бизнес-процессы и бизнес-потребности, бизнес-компетенции, внутренние возможности бизнеса);
5. Вовлекаться в управленческую деятельность организации, в процесс решения бизнес-задач и создания необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны (стратегического партнера);
6. Вовлекать других бизнес-лидеров в стратегический анализ и планирование;
7. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
8. Взаимодействовать с бизнесом, иными заинтересованными лицами, выстраивать эффективные внутренние коммуникации в организации.
Знания:
1. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
2. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);
3. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
4. Политические, экономические, социальные и технологические факторы, оказывающие влияние на деятельность организации.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка бизнес-стратегии организации совместно с заинтересованными бизнес-лидерами организации и обеспечение HR-экспертизы для других бизнес-лидеров при формулировании организационной стратегии и целей организации
Умения:
1. Формулировать видение, миссию, ценности и бизнес-цели организации;
2. Определять источники конкурентного преимущества и соответствующие показатели;
3. Использовать инструменты в рамках разработки стратегии развития операционной модели организации;
4. Разрабатывать предложения в области HR, направленные на достижение стратегических бизнес целей на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
5. Планировать бюджет на персонал на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
6. Координировать усилия HR по содействию в разработке бизнес-стратегии организации в части управления человеческим капиталом;
7. Совместно с бизнес-лидерами организации разрабатывать стратегический план, план коммуникаций;
8. Понимать и оценивать перспективы стратегического развития бизнеса организации на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный период, ожидания бизнеса;

9. Ұйымның жетістігі үшін маңызды нәтижеге бағытталған көрсеткіштер мен бағалау ведомосын әзірлеу;
10. Ресурстарды жоспарлау;
11. Өзгерістерді басқарудың құрылымдық тәсіліне негізделген өзгерістер процестерін басқару;
12. Ұйымның бизнес бөлімшелерінің өзара әрекеттесуін үйлестіру;
13. Бизнеспен, басқа мүдделі тараптармен байланыс орнату;
14. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
15. Тәуекелді бағалауға негізделген іскерлік шешімдер қабылдау және ұйымның тәуекелге төзімділік деңгейіне сәйкес ұсыныстар беру үшін ішкі және сыртқы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
16. Қатысушы тараптармен тиімді ақпарат алмасу, олардың тәуекелді азайту тәсілдерін түсінуін күшейту. Ықтимал тәуекелдерді бағалағаннан кейін шешім қабылдау;
17. Тәуекелдерді басқарудағы еңбек ресурстарының рөлі туралы өзекті білімді сақтау және ұйымның тәуекелдерді басқару стратегиясын әзірлеу үшін ақпаратты қолдану;
18. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді болжау;
19. Жүйелік негізде барлық ұйымдық деңгейлерде HR тәуекелдерін басқару процесін құру. HR тәуекелдерін басқару бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және басқару.
Білімдер:
1. Стратегиялық жоспарлау, бюджеттеу және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы, көзқарасы мен құндылықтары және олардың стратегиялық менеджментпен және жоспарлаумен байланысы;
3. Бәсекелестік артықшылықты құру мен сақтаудағы стратегиялық менеджмент пен жоспарлаудың рөлі;
4. Компанияның өсу стратегиялары;
5. Жүйелік ойлау тұжырымдамалары (компоненттердің өзара байланысы, кіріс-процесс-шығыс) және ұйымдық жүйелердің компоненттері (тәуелсіздік, кері байланыс қажеттілігі, бөліктер бойынша саралау);
6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
8. Ұйымдастырушылық дизайн;
9. Стейкхолдер-менеджмент.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның бизнес-стратегиясын енгізу
Машықтар:
1. Ұйымның мүддесін ілгерілету мақсатында ішкі коммуникацияларды басқару және HR ішкі және сыртқы стейкхолдерлерімен тиімді коммуникациялар құру;
2. Байланыс жоспарын іске асыру;
3. Өзгерістерді енгізу арқылы трансформациялық көшбасшы рөлін атқару және ұйымның басқа трансформациялық көшбасшыларына қолдау көрсету;
4. Ұйымның басқа бизнес бөлімшелерін олардың стратегиялық рөлдерін жүзеге асыруда қолдау;
5. Өзгерістерді басқару, ақпараттандыру және кері байланысты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жобалық басқару және құрылым (команданың рөлі, команданы, процестерді, ресурстарды басқару, жұмыстарды бөлу), жобалық жоспарлау, бақылау және есеп беру әдістері мен құралдары;

9. Разрабатывать ориентированные на результат метрики и оценочные ведомости, критически важные для успеха организации;
10. Планировать ресурсы;
11. Управлять процессами изменений, основываясь на структурном подходе к управлению изменениями;
12. Координировать взаимодействие бизнес-подразделений организации;
13. Выстраивать коммуникации с бизнесом, иными заинтересованными сторонами;
14. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
15. Интерпретировать внутреннюю и внешнюю информацию и данные для принятия деловых решений, основанных на оценке риска, и предоставления рекомендаций, соответствующих уровню толерантности организации к риску;
16. Эффективно обмениваться информацией с причастными сторонами, усиливая их понимание подходов к смягчению риска. Принимать решения после оценки возможных рисков;
17. Поддерживать актуальные знания о роли трудовых ресурсов в управлении риском и применять информацию для разработки стратегии управления риском организации;
18. Прогнозировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами;
19. Выстраивать процесс управления HR-рисками на всех организационных уровнях на системной основе. Разрабатывать план мероприятий по управлению HR-рисками и управлять ими.
Знания:
1. Основы стратегического планирования, бюджетирования и бизнес-администрирования;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение и ценности организации и их связь со стратегическим менеджментом и планированием;
3. Роль стратегического менеджмента и планирования в создании и поддержании конкурентного преимущества;
4. Стратегии роста компании;
5. Концепции системного мышления (взаимосвязь составляющих, вход-процесс-выход) и составляющие организационных систем (независимость, необходимость обратной связи, дифференциация по блокам);
6. Операционные бизнес-модели;
7. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
8. Организационный дизайн;
9. Стейкхолдер-менеджмент.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение бизнес-стратегии организации совместно с бизнес-лидерами организации
Умения:
1. Управлять внутренними коммуникациями и выстраивать эффективные коммуникации с внутренними и внешними стейкхолдерами HR в целях продвижения интересов организации;
2. Реализовывать план коммуникаций;
3. Исполнять роль трансформационного лидера путем внедрения изменений и поддерживать других трансформационных лидеров организации;
4. Поддерживать другие бизнес-подразделения организации в реализации их стратегических ролей;
5. Управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь.
Знания:
1. Проектное управление и структура (роли команды, управление командой, процессами, ресурсами, распределение работ), методы и инструменты проектного планирования, мониторинга и отчетности;

2. Өзгерістерді басқарудың негізгі тәсілдері;
3. Байланыс стратегиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді бағалау және ұйымның бизнес-стратегиясын қайта қарау
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық көрсеткіштерді және олардың табысты бизнеспен байланысын түсіну, шешім қабылдау үшін ұйымдастырушылық көрсеткіштерді қолдану;
2. Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді көрсету, оларды бағалау, талдау және бизнес стратегиясын қайта қарау/түзету.
Білімдер:
1. Жүйелер және "кіріс-процесс-шығыс" модельдері теориясы;
2. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
3. HR-аналитика және HR-метрика технологиялары, әдістері мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның HR стратегиясын/саясатын қалыптастыру және жүзеге асыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Ұйымның адам ресурстарын басқару жүйесін талдау
Машықтар:
1. Еңбек ресурстарын басқару жөніндегі жаһандық практикаларға аудит жүргізу;
2. Ұлттық бизнес тәжірибесіне әсер ететін жаһандық сын-қатерлерді тану және оларға жауап беру;
3. HR бағыттарын диагностикалауды және ұйым персоналын бағалауды жүргізу, HR-аудит жүргізу;
4. Тәуекелдерді бағалау, ұйымның адам ресурстарын басқарудың SWOT-талдауын жүргізу, ұйымның стратегиялық мақсаттарына сәйкес HR процестерінің жетілу деңгейін талдау;
5. Еңбек нарығын талдау, кадрлардағы ағымдағы және болашақ олқылықтарды/ қиындықтарды анықтау үшін жұмыс күшінің сұранысы мен ұсынысын бағалау;
6. Ұйымның жетістігі үшін маңызды нәтижеге бағытталған көрсеткіштер мен бағалау ведомосын әзірлеу, HR аналитикасының нәтижесін талдау;
7. HR-метрикасын ескере отырып, жағдайларды болжау (кадр айналымы, кадрларды іріктеу және жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу, жұмыскелердің құзыреттілігі, қанағаттану және жұымсқа тартылуы, адалдығы), басқару шешімдерін жоспарлау және қабылдау;
8. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының және ұйым мен жұмыкерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын қолдану;
9. Этикалық нормаларды қолдану;
10. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
11. Бизнеспен, HR сараптама орталығымен, HR қызмет көрсету орталығымен, өзге де мүдделі тұлғалармен байланыс, өзара әрекеттесу;
12. Ұйымның HR стратегиясын әзірлеу және іске асыру процесінде HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. HR аудитінің принциптері мен технологиялары;
2. HR-процестердің аудитін, диагностикасын және бақылауын жүргізу, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
3. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасын сканерлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін ескере отырып, HR жұмысының барлық бағыттары бойынша стратегиялық көзқарасты қалыптастыру және ұйымның HR-стратегиясын енгізу
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық көзқарасын/адам ресурстарын басқару саясатын бизнес стратегиясына сәйкес түсіну және қалыптастыру;

2. Основные подходы к управлению изменениями;
3. Коммуникационная стратегия.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Оценка достигнутых стратегических результатов и пересмотр бизнес-стратегии организации
Умения:
1. Понимать организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса, применять организационные метрики для принятия решений;
2. Демонстрировать достигнутые стратегические результаты, оценивать, анализировать их и пересматривать/корректировать бизнес-стратегию.
Знания:
1. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
2. Применение системы сбалансированных показателей;
3. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Формирование и реализация HR стратегии/политики организации, обеспечивающих поддержку бизнес-стратегии организации, оценка и пересмотр их эффективности
Навык 1:
Анализ системы управления человеческими ресурсами организации
Умения:
1. Проводить аудит глобальных практик по управлению трудовыми ресурсами;
2. Признавать и реагировать на глобальные вызовы, влияющие на национальную бизнес практику;
3. Проводить диагностику HR направлений и оценку персонала организации, проводить HR-аудит;
4. Оценивать риски, проводить SWOT-анализ управления человеческими ресурсами организации, анализ уровня зрелости HR-процессов в соответствии со стратегическими целями организации;
5. Анализировать рынок труда, оценивать спрос и предложение рабочей силы, чтобы определить текущие и будущие пробелы/вызовы в кадрах;
6. Разрабатывать ориентированные на результат метрики и оценочные ведомости, критически важные для успеха организации, анализировать результат HR-аналитики;
7. Прогнозировать ситуации с учетом HR-метрик (текучесть кадров, подбор и удержание, компетентность работников, удовлетворенность и вовлеченность, лояльность), планировать и принимать управленческие решения;
8. Применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
9. Применять этические нормы;
10. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
11. Выстраивать коммуникации, взаимодействие с бизнесом, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными лицами;
12. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в процессе разработки и реализации HR-стратегии организации.
Знания:
1. Принципы и технологии HR- аудита;
2. Методы проведения аудита, диагностики и контроллинга HR-процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
3. Методики сканирования внешней и внутренней среды организации.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Формирование стратегического видения по всем направлениям работы HR с учетом стратегических целей и задач организации и внедрение HR-стратегии организации
Умения:
1. Понимать и формировать стратегическое видение организации/ политику управления человеческими ресурсами в соответствии со стратегией бизнеса;

2. HR жалпы корпоративтік деңгейінде бизнесті жүргізу қағидаттары мен әдістерін (мынадай деңгейлерде: жаһандық, жергілікті немесе глокализациялық), ұйымның бизнес-міндеттерін ескере отырып, саясатты/стратегияны, корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік саясатын қалыптастыру;
3. Бәсекелестік артықшылықтарды және тиісті көрсеткіштерді анықтау, ұйымның бәсекелестік артықшылығын құру және қолдау арқылы қосылған HR мәнін тұжырымдау және көрсету;
4. Шешімдер қабылдау және ұйымның мөлшеріне, құрылымына қатысты ұсыныстар беру және құзыреттерді, білімдерді, дағдылар мен қабілеттерді (ұйым ішінде дамыған немесе сырттан алынған) игеру туралы ұсынымдар әзірлеу мақсатында ұйымның бизнесін өсіру немесе қысқарту деректері мен бағыттарын түсіндіру;
5. Ұйымдық тиімділік саласында тиімді және нәтижелі бизнес-шешімдер қабылдауды іске асыруды қамтамасыз ету үшін бизнес-есептілік деректерін түсіндіру;
6.Нарықтық деректерді және саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық жағдайдың басқа да сыртқы көрсеткіштерін ескере отырып, ұйымның ағымдағы және болашақ қажеттіліктері негізінде ұйымның еңбек ресурстарын болжау, жоспарлау және құрылымдау;
7. Бизнеске консультация беру және еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымын қоса алғанда, ағымдағы және болашақ ұйымдастырушылық қажеттіліктерді қанағаттандыруға қабілетті жұмыс күшін қамтамасыз етудің тұрақты жоспарын құру стратегияларын бастау. Еңбек нарығын, көші-қон процестерін цифрландыру және автоматтандыру жағдайында адам ресурстарын қайта бөлуді ескере отырып, еңбек ресурстарын қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге жоспарлау және болжау;
8. Дискриминацияға қарсы әрекетке негізделген, этикалық ортаны (елдің ерекшеліктерін, бизнес-ортаны, еңбек нарығын, жұмыскерлердің менталитетін ескере отырып) қалыптастыруға негізделген жалпыкорпоративтік құндылық бағдарларын және корпоративтік мәдениетті қалыптастыру;
9. Бизнес мақсаттарын ескере отырып, жұмыскерлер үшін HR брендін, құндылық ұсыныстарын қалыптастыру;
10. Ұйымдық құрылымды бизнес мақсаттарына сәйкес және бизнестің операциялық моделін, жұмыскерлер санының нормалануын ескере отырып әзірлеу;
11. Стратегиялық мақсаттарды орындау үшін лауазымдардың рөлдерін, міндеттері мен жауапкершіліктерін бөлу және бизнес құзыреттерін анықтау;
12. Әртүрлі жұмыс түрлері мен жұмыс режимдерін қолдану (қашықтан жұмыс/фриланс, икемді жұмыс кестесі);
13. Стратегиялық және операциялық міндеттерді тиімді іске асыру үшін дербес HR-басқару аймағын анықтау, HR-функцияларды (HR бизнес-серіктестер, HR сараптау орталығы, HR қызмет көрсету орталығы), персоналды аутстаффинг/аутсорсингті түсіну және құру;

2. Формировать на общекорпоративном уровне HR политику/стратегию, политику корпоративной социальной ответственности с учетом принципов и методов ведения бизнеса (на следующих уровнях: глобальный, локальный или глокализационный), бизнес-задач организации;
3. Определять источники конкурентного преимущества и соответствующие показатели, формулировать и демонстрировать добавленную ценность HR путем создания и поддержки конкурентного преимущества организации;
4. Интерпретировать данные и направления роста или сокращения бизнеса организации с целью принятия решений и предоставления рекомендаций в отношении размеров, структуры организации и разработки рекомендаций о приобретении (развитых внутри организации или полученных извне) компетенций, знаний, навыков и способностей;
5. Интерпретировать данные бизнес-отчетности для обеспечения реализации принятия эффективных и результативных бизнес-решений в области организационной эффективности;
6.Прогнозировать, планировать и структурировать трудовые ресурсы организации на основе текущих и будущих потребностей организации с учетом рыночных данных и прочих внешних показателей политической, экономической, социальной и технологической ситуации;
7. Консультировать бизнес и инициировать стратегии для создания стабильного плана по обеспечению рабочей силой, способной удовлетворить текущие и будущие организационные потребности, включая размеры и структуру трудового коллектива. Планировать и прогнозировать трудовые ресурсы на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, в том числе учитывая возможное перераспределение человеческих ресурсов в условиях цифровизации и автоматизации процессов, рынок труда, миграционных процессов;
8. Формировать общекорпоративные ценностные ориентиры и корпоративную культуру, основанную на противодействии дискриминации, на формировании этичной среды (с учетом особенностей страны, бизнес-среды, рынка труда, менталитета работников);
9. Формировать HR бренд, ценностное предложения для работников с учетом бизнес-целей;
10. Разрабатывать организационную структуру в соответствии с бизнес-целями и с учетом операционной модели бизнеса, нормирования численности;
11. Распределять роли должностей, задачи и ответственность для выполнения стратегических целей и определять бизнес-компетенции;
12. Использовать различные виды занятости и режимы работы (удаленная работа/фриланс, гибкий рабочий график и т.п.);
13. Определять зону самостоятельного HR-управления, понимать и выстраивать HR-функции (HR бизнес-партнеров, Центра экспертизы HR, Центра обслуживания HR), аутстаффинг/ аутсорсинг персонала для эффективной реализации стратегических и операционных задач;

14. Бюджетті жоспарлау және адами капиталға құйылатын ресурстар мен инвестицияларды бөлу;
15. Еңбек қатынастарын басқару;
16. Жұмыскерлердің мүддесін қорғау, ішкі және сыртқы мүдделі тұлғалардың (стейкхолдерлердің) мүддесін сақтау;
17. HR стратегиясын әзірлеу процесіне мүдделі тараптарды тарту, коммуникациялар құру және HR стратегиясын әзірлеу шеңберінде кері байланыс алу;
18. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен, мүдделі тұлғалармен, соның ішінде заманауи құралдарды пайдалана отырып, пікір алмасу; мүдделі тараптарға кері байланыс беру;
19. HR негізгі стейкхолдерлерімен өзара әрекеттесуді құру және терең ұйымдастырушылық білім мен сараптамалық бағалауға негізделген тиісті ұсыныстар мен шешімдер ұсыну, ағымдағы және болашақ ұйымдастырушылық олқылықтарды/сын-қатерлерді жою бойынша тиісті ұсыныстар мен шешімдер ұсыну;
20. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және кәсіби қауымдастықтарда HR мәселелері бойынша ұйымның мүддесін білдіру;
21. Қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді перспективада ұйымның стратегиялық мақсаттарын іске асыру үшін HR-іс-шараларды жоспарлау.
Білімдер:
1. Рекрутмент, оқыту, персоналды дамыту, өнімділікті басқару, талантты басқару, сыйақыны басқару, жұмысшылардың әл-ауқатын басқару, персоналды тарту, әртүрлілік және жалпыға ортақ бірлік (diversity&inclision), этика және тұрақты даму, HR процестерін автоматтандыру саласындағы жаһандық тенденциялар;
2. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері; ұйымдық құрылымдардың түрлері және оларды әзірлеу тәсілдері (клиенттік, функционалдық, географиялық, матрицалық, бағдарламалық);
3. Ұйымды қайта құрылымдау тәсілдері;
4. Ұйымдастырушылық тиімділікті арттырудың балама жолдары;
5. Персоналға қажеттілікті жоспарлау және болжау әдістері;
6. Персоналдың қызметін бағалау және сабақтастықты жоспарлау әдістері;
7. Мотивация және көшбасшылық жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
8. Еңбек қатынастары саласындағы саясат пен тәжірибені сақтамаудың салдары;
9. Қатынастарды ұжымдық-шарттық реттеу (ұжымдық келіссөздер жүргізу, ұжымдық шарт жасасу тәртібі, ұжымдық шарттың мазмұны мен құрылымы);
10. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы;
11. Бюджетті жоспарлау, персонал шығындарын басқару;

14. Планировать бюджет и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал;
15. Управлять социально-трудовыми отношениями;
16. Защищать интересы работников, соблюдение интересов внутренних и внешних заинтересованных лиц (стейкхолдеров);
17. Вовлекать заинтересованные стороны в процесс разработки HR-стратегии, выстраивать коммуникации и получать обратную связь в рамках разработки HR-стратегии;
18. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, заинтересованными лицами, в том числе с использованием современных инструментов, обмена мнениями; предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам;
19. Выстраивать взаимодействие с ключевыми стейкхолдерами HR и предоставлять надлежащие рекомендации и решения, основанные на углубленных организационных знаниях и экспертной оценке, предоставлять надлежащие рекомендации и решения по устранению текущих и будущих организационных пробелов/вызовов;
20. Представлять интересы организации в государственных органах, организациях и профессиональных сообществах по вопросам HR;
21. Планировать HR-мероприятия для реализации стратегических целей организации в краткосрочной, среднесрочной, долгосрочной перспективах.
Знания:
1. Глобальные тенденции в области рекрутмента, обучения, развития персонала, управления эффективностью, управления талантами, управления вознаграждением, управления благополучием работников, вовлеченности персонала, разнообразия и всеобщего единства (diversity&inclision), этики и устойчивого развития, автоматизации HR-процессов;
2. Методы анализа организационных потребностей; виды организационных структур и подходы к их разработке (клиентские, функциональные, географические, матричные, программные);
3. Подходы к реструктуризации организации;
4. Альтернативные способы повышения организационной эффективности;
5. Методы планирования и прогнозирования потребности в персонале;
6. Методы оценки деятельности персонала и планирования преемственности;
7. Теории и практики системы мотивации и лидерства, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
8. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений;
9. Коллективно-договорное регулирование отношений (порядок ведения коллективных переговоров, заключения коллективного договора, содержание и структура коллективного договора);
10. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников;
11. Планирование бюджета, управление затратами на персонал;

12. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-стратегияны/ саясатты, HR-процестерді іске асырудың тиімділігін бағалау, HR-функцияны және HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, технологиялар, құралдар) жетілдіру және кәсібилендіру
Машықтар:
1. HR стратегиясының/ саясатының тиімділігін бағалау, оның бизнес стратегиясына сәйкестігін бағалау;
2. HR функциясының тиімділігін бағалау: HR бизнес серіктесі, Сараптама орталығы және Қызмет көрсету орталығы;
3. Ұйымның бизнес - стратегиясына сәйкес HR функцияларын құру (сараптама орталығы, қызмет көрсету орталығы, аутсорсинг, аутстаффинг); HR функцияларындағы рөлдер мен міндеттерді бөлу;
4. HR функциясын жақсарту үшін түзету шараларын қолдану;
5. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануын зерттеуді ұйымдастыру;
6. Талдау, тиімділікті бағалау және шешім қабылдау үшін HR аналитикасын қолдану;
7. Тараптардың өзара әрекеттесуі аясында туындайтын мәселелер бойынша консультация беру, мүдделі тараптарға кері байланыс беру;
8. Коммуникацияларды, кері байланыс мәдениетін дамыту (ұсыныстар, пікірлер, инфосессиялар жинау, басшылықпен көпшілік кездесулер, интернет-чаттар, HR-әкімшілік қолдау);
9. HR процестерін үйлестіру және бақылау үшін негізгі метрикаларды/көрсеткіштерді/ параметрлерді қалыптастыру;
10. HR функциясының, HR процестерінің, HR аналитикасының жетілу деңгейін талдау.
Білімдер:
1. Бизнес-процестердің тиімділігін бағалау әдістері мен құралдары;
2. HR-метрикалар;
3. Еңбекті ұйымдастыру қағидаттары (ұйым мен жұмыскердің мүдделерін ескере отырып, икемді тәсіл) және қарым-қатынастарды реттеу;
4. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Ұйымның HR стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ететін функционалдық HR стратегияларын/саясаттарын қалыптастыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Құндылықтарды анықтау, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру және дамыту
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR технологиялары мен тәжірибелерін анықтау;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейінде көрініс табуын анықтау;
4. Ұйымның мақсаттарына жету үшін стратегиялық сессиялар өткізу, мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік моделін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениетті анықтау;

12. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Оценка эффективности реализации HR-стратегии/ политики, HR-процессов, совершенствование и профессионализация HR-функции и HR-инфраструктуры (методики, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
Умения:
1. Оценивать эффективность HR стратегии/ политики, оценивать ее соответствие стратегии бизнеса;
2. Оценивать эффективность HR-функции: HR-бизнес-партнер, Центр экспертизы и Центр обслуживания;
3. Выстраивать HR- функции в соответствии с бизнес-стратегией организации (Центр экспертизы, Центр обслуживания, аутсорсинг, аутстаффинг и другое);
распределять роли и обязанности в HR функции;
4. Принимать корректирующие меры по улучшению HR-функции.
5. Организовывать исследование удовлетворенности работников услугами HR;
6. Использовать HR-аналитику для анализа, оценки эффективности принятия решений;
7. Консультировать по вопросам, возникающим в рамках взаимодействия сторон, предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам;
8. Развивать коммуникации, культуру обратной связи (сбор предложений, мнений, инфосессии, публичные встречи с руководством, интернет-чаты, HR-административная поддержка);
9. Формировать основные метрики/показатели/параметры для координации и контроля HR-процессов;
10. Анализировать уровень зрелости HR-функции, HR-процессов, HR-аналитики.
Знания:
1. Методы и инструменты оценки эффективности бизнес-процессов;
2. HR-метрики;
3. Принципы организации труда (гибкий подход с учетом интересов организации и работника) и регулирования взаимоотношений;
4. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Формирование функциональных HR стратегий/политик, обеспечивающих реализацию HR стратегии организации, оценка и пересмотр их эффективности
Навык 1:
Определение ценностей, формирование и развитие корпоративной культуры
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Определять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации;
5. Определять ценности, модель компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), корпоративную культуру в соответствии со стратегией бизнеса;

6. Жауапты және этикалық шешім қабылдауды қолдайтын ұйымдастырушылық мәдениетті әзірлеу және дамыту;
7. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың жол картасын әзірлеу және оларды іске асыру;
8. Ұйымның корпоративтік мәдениетін көрсететін мінез-құлық/этика кодексін әзірлеу; ұйымның мәдени нормалары мен құндылықтарын қолдау үшін инфрақұрылымды әзірлеу; барлық HR тәжірибелерін ұйымның этикалық нормалары мен құндылықтарына сәйкестендіру;
9. Ұйымда сенім, топтық жұмыс және ашық коммуникация арқылы тиімді іскерлік қатынастар құру;
10. Сыртқы мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу;
11. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, командамен жұмыс жасау;
12. Жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс істеу;
13. Басшылық пен жұмыскерлерге HR, ұйымның құндылықтарына сәйкес шешімдер қабылдау мәселелері бойынша консультация беру;
14. Ұйымдастырушылық мәдениетке сәйкес мінез-құлықты көрсету және насихаттау;
15. Корпоративтік мәдениетті дамыту стратегиясының тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
16. Корпоративтік мәдениетті дамыту саласындағы HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару;
17. Этикалық емес тәжірибеден туындаған ұйымдық тәуекелдерді азайту үшін ішкі бақылау әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
2. Корпоративтік құндылықтар және оларды HR процестер мен процедуралар арқылы басқару механизмдері;
3. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
5. HR қызметтеріне тартуды, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
7. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
8. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
10. Ұйымдастырушылық мәдениет түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның эволюциялық кезеңдерін түсіну (енгізу, өсу, жетілу немесе құлдырау) және еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымына қатысты әр кезеңде бірегей қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған іс-әрекеттің стратегиялық жоспарына енгізуді қамтамасыз ету;

6. Разрабатывать и развивать организационную культуру, поддерживающую ответственное и этичное принятие решений;
7. Разрабатывать план коммуникаций, дорожную карту формирования и развития корпоративной культуры и реализовывать их;
8. Разрабатывать кодекс поведения/этики, отражающий корпоративную культуру организации; разрабатывать инфраструктуру для поддержки культурных норм и ценностей организации; приводить все HR-практики в соответствие с этическими нормами и ценностями организации;
9. Выстраивать эффективные деловые взаимоотношения в организации через доверие, командную работу и открытую коммуникацию;
10. Выстраивать взаимодействие с внешними заинтересованными лицами (стейкхолдерами);
11. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде;
12. Работать с сопротивлением работников;
13. Консультировать руководство и работников по вопросам HR, принятия решений, соответствующих ценностям организации;
14. Демонстрировать и продвигать поведение, соответствующее организационной культуре;
15. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области развития корпоративной культуры;
16. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере развития корпоративной культуры;
17. Разрабатывать методы внутреннего контроля для минимизации организационных рисков, вызванных неэтичной практикой.
Знания:
1. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
2. Корпоративные ценности и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
3. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
4. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
5. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
6. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
7. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
8. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
10. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн).
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2:
Определение политики по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению
Умения:
1. Понимать эволюционные этапы организации (внедрение, рост, зрелость или упадок) и обеспечить внесение в стратегический план действий, направленных на удовлетворение уникальных потребностей на каждом этапе в отношении размеров и структуры трудового коллектива;

2. Операциялық тиімділікке қол жеткізу үшін қажет маңызды құзыреттерді анықтау үшін ұйымдастырушылық қажеттіліктерді бағалау;
ұйымның қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті еңбек ресурстарының дайындығы мен жарамдылығын бағалау; Еңбек ресурстарын бөлу бойынша шешімдер қабылдау үшін персоналдың жинақталу деңгейлерін талдау;
3. Еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымын қоса алғанда, ағымдағы және болашақ ұйымдас тырушылық қажеттілік терді қанағаттандыра алатын тұрақты жұмыс күші жоспарын құру стратегияларын бастау;
4. Персоналдың мақсатты құрамын қалыптастыру және қажетті құзыреттерді дамытуды жоспарлау;
5. Қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді перспективада персоналға қатысты сандық және сапалық қажеттіліктерді жоспарлау (персоналдың негізгі санаттары бойынша қажетті саны, құзыреті);
6. Ұйымның бизнес мақсаттарын ескере отырып, ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын әзірлеу;
7. Жұмыскерлердің қазіргі уақыттағы және келер шақ арасындағы құзырет, білім, дағды және қабілет деңгейіндегі ұйымдық олқылықты толтыру үшін стратегияларды бастау және дамыту (мысалы, көшбасшылықты дамыту, сабақтастықты жоспарлау, оқыту);
8. Ішкі және сыртқы ресурстарды пайдалана отырып, жоғары тиімді білікті жұмыс күшін іріктеу және ұстап қалу стратегиясын әзірлеу және іске асыру; бизнес-стратегияны іске асыру үшін қажетті білікті персоналды тарту, дамыту және басқару үшін іс-қимыл жоспарын әзірлеу және іске асыру, exit-сұхбатты талдау арқылы жұмыскерлерді сақтап қалу әдістерін түзету;
9. Ұйымды қайта құрылымдау стратегиясын әзірлеу (мысалы, сатып алу, қысқарту);
Жұмыс орындарының икемділігін және ұйымдастыру тиімділігін қамтамасыз ету және жетілдіру үшін ең жақсы тәжірибелерді қолдану;
10. Ұйымның жетістігін қолдайтын жұмыс берушінің құндылық ұсынысын қалыптастыру; жұмыс берушінің брендін дамыту;
11. Ұйымның жетістігін қолдайтын жұмыс берушінің құндылық ұсыныстарын қалыптастыру; жұмыс берушінің брендін дамыту;
12. Бизнес стратегияны табысты іске асыру үшін персоналдың біліктілігіне қойылатын негізгі талаптарды айқындау;
13. Жұмысшылардың бағдарлау, онбординг және бейімделу процестерін басқару;
14. Қойылатын талаптар мен құзыреттерді ескере отырып, кадрларды іздеу және іріктеу процесінің тиімділігін, лауазымға кіру кезінде жұмыскерлердің бейімделуін бағалау;
15. Персонал қызметінің, жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың тиімділігін басқару процестерінің тиімділігін бағалау;
16. Жұмыскерлердің өкілдерімен жұмыскерді жұмыста ұстап қалу және ілгерілету, босату және толықтыру мәселелері бойынша келіссөздер жүргізу, басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру, кері байланыс беру;

2. Оценивать организационные потребности для определения критически важных компетенций,
необходимых для достижения операционной эффективности; оценивать готовность и пригодность трудовых ресурсов для удовлетворения потребностей организации; анализировать уровни комплектации персоналом для принятия решений по распределению трудовых ресурсов;
3. Инициировать стратегии для создания стабильного плана по рабочей силе, способного удовлетворить текущие и будущие организационные потребности, включая размеры и структуру трудового коллектива;
4. Формировать целевой состав персонала и планировать развитие необходимых компетенций;
5. Планировать количественные и качественные потребности в персонале в краткосрочной, среднесрочной, долгосрочной перспективах (численность по основным категориям персонала, компетенции, которые необходимы);
6. Разрабатывать политику по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению с учетом бизнес-целей организации;
7. Инициировать и разрабатывать стратегии (например, развитие лидерства, планирование преемственности, обучение) для заполнения организационных пробелов между текущими и будущими уровнями компетенции, знаний, навыков и способностей работников;
8. Разрабатывать и реализовывать стратегию подбора и удержания высокоэффективной квалифицированной рабочей силы с использованием внутренних и внешних ресурсов; разрабатывать и реализовывать план действий для привлечения, развития и управления квалифицированным персоналом, необходимым для реализации бизнес-стратегии, корректировать методы удержания работников через анализ exit-интервью;
9. Разрабатывать стратегию для реструктуризации организации (например, приобретение, сокращение штата);
10. Применять наилучшие практики для обеспечения гибкости рабочих мест и усовершенствования организационной эффективности;
11. Формировать ценностное предложения работодателя, поддерживающее успех организации; развивать бренд работодателя;
12. Определять ключевые требования к квалификации персонала для успешной реализации бизнес стратегии;
13. Управлять процессами ориентации, онбординга и адаптации работников;
14. Оценивать эффективность процесса поиска и подбора кадров с учетом предъявляемых требований и компетенций, адаптации работников при вхождении в должность;
15. Оценивать эффективность процессов управления эффективностью деятельности персонала, обучения и развития работников;
16. Вести переговоры по вопросам удержания и продвижения, высвобождения и восполнения c представителями работников, консультировать руководство и работников, предоставлять обратную связь;

17. Цифрлық жүйелермен, HR цифрлық платформаларымен және деректер базасымен жұмыс жасау, озық технологияларды, цифрлық шешімдерді (рекрутмент боттар, роботтандыру) қолдануды қамтамасыз ету;
18. Ресурстарды жоспар лау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
19. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Ұйымдардың өсу стратегиялары;
2. Ұйымдастырушылық мәдениет пен климатты талдау;
3. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
4. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
5. Персоналды іздеу, таңдау және іріктеу әдістері, әр әдістің артықшылықтары мен кемшіліктері, сондай-ақ қолданылатын әдістердің тиімділігін бағалау үшін HR-метриканы қолдану; әңгімелесу жүргізу әдістемелері;
6. Үміткерлерді бағалау әдістері мен құралдары;
7. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
8. Мотивация және көшбасшылық теориялары;
9. Қатысу деңгейіне, жұмыскердің қатысу деңгейі мен әл-ауқатының өзара байланысына, жұмыскердің қатысуы мен тиімділігіне оң/теріс әсер ететін факторлар;
10. Жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу әдістері; stay/exit-сұхбат принциптер;
11. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
12. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
13. HR қызметтеріне тартуды, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
14. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Персонал қызметінің тиімділігін, жиынтық ынталандыруды/ сыйақыны басқару жөніндегі саясатты айқындау
Машықтар:
1. Ұйымда ұйымның миссиясына, мақсатына және құндылықтарына сәйкес келетін өтемақы және жеңілдіктер стратегияларын әзірлеу; жұмыскерлерге ұсынылатын ең жақсы ақшалай және ақшалай емес төлемдер мен жеңілдіктер әзірлеу; жеке өнімділік пен ұйымның табысын тікелей байланыстыратын топ-менеджерлерге сыйақы төлеу тәсілдерін әзірлеу және енгізу;
2. Даму кезеңін және ауқымын ескере отырып, бизнестің қажеттіліктеріне сәйкес персоналды бағалау жүйесін анықтау;
3. Жиынтық сыйақы бағдарламасын әзірлеу, іске асыру және табысқа жету туралы ұтымды іскерлік шешімдер мен ұсынымдар қабылдау мақсатында сыйақыларға шолуларды, нарықтық деректерді және саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық ахуалдың өзге де сыртқы деректерін талдау және түсіндіру;

17. Выстраивать работу с цифровыми системами, цифровыми платформами HR и базами данных, обеспечивать применение передовых технологий, цифровых решений (рекрутмент боты, роботизация и прочее);
18. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения;
19. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения.
Знания:
1. Стратегии роста организаций;
2. Анализ организационной культуры и климата;
3. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
4. Ценностное предложение работодателя;
5. Методы поиска, подбора и отбора персонала, преимущества и недостатки каждого метода, а также HR-метрики для оценки эффективности используемых методов; методики проведения собеседований;
6. Методы и инструменты оценки кандидатов;
7. Этапы жизненного цикла работника;
8. Теории мотивации и лидерства;
9. Факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности, взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
10. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
11. Теории и практики системы совокупного поощрения;
12. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
13. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
14. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 3:
Определение политики по управлению эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением
Умения:
1. Разрабатывать стратегии компенсации и предоставления льгот в организации, согласованные с миссией, видением и ценностями организации; разрабатывать наилучшее соотношение денежных и неденежных выплат и вознаграждений, предлагаемых работникам; разрабатывать и реализовывать подходы к вознаграждению топ-менеджеров, непосредственно связывающих индивидуальную продуктивность и успех организации;
2. Определять системы оценки персонала в соответствии с потребностями бизнеса, учитывая этап его развития и масштабы;
3. Анализировать и интерпретировать обзоры вознаграждений, рыночные данные и прочие внешние данные политической, экономической, социальной и технологической ситуации, с целью принятия рациональных деловых решений и рекомендаций о разработке, реализации и достижении успеха программой совокупного вознаграждения;

4. Ұйымдағы сыйақы туралы деректерді талдау (жинау, талдау, ұсыныстар әзірлеу);
5. Еңбек нарығының шолуларын ескере отырып, сыйақы саясатын қалыптастыру, жиынтық көтермелеу/жиынтық сыйақы жүйесін анықтау;
6. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп, есептілік мәдениетін қалыптастыратын өлшенетін мақсаттарды белгілеу және ұйымның бизнес-стратегиясын қолдау мақсатында қойылған мақсаттарға қатысты нәтижелердің тұрақты мониторингін орындау;
нәтижелілігі айқындалатын жұмыскерлердің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін (KPI) айқындау процесін әзірлеу және сүйемелдеу; жұмыскердің жеке мақсаттарының ұйымның мақсаттарымен байланысын SMARTER қағидаты негізінде құру;
7. Персоналды бағалау негізінде ұйымның кадрлық резервін қалыптастыру, мансаптық амбицияларды анықтау, жұмыскерлер үшін кәсіби өсу міндеттерін анықтау;
8. Жұмыскерлерге кері байланыс беру, кезең қорытындысын шығару, сәттілік пен сәтсіздіктің себептерін талдау, болашақ нәтижелерді бірлесіп жоспарлау жүйесін құру;
9. Мақсаттарды басқару жүйесіне желілік басшыларды оқытуды ұйымдастыру;
10. Жұмыскерлердің аралық нәтижелерінің мониторингін қамтамасыз ету, желілік басшылардың кері байланыс беруі;
11. Персоналды ынталандыру мәселелері бойынша коммуникациялар мен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын құру;
12. Жалпы нәтижеге қол жеткізу үшін топ ішінде тиімді өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету;
13. Жұмыскерлердің еңбегін тану және көтермелеу бағдарламаларын қолдану;
14. Қызметті бағалау жүйелерінің тиімділігін бағалау, жиынтық көтермелеу/сыйақы, еңбекті тану және көтермелеу бағдарламалары, еңбекті ұйымдастыру стратегиясы мен сыйақының табысты корпоративтік практикаларға сәйкестігін талдау;
15. Персоналдың шығындарын бағалау, ұйымның еңбекақы төлеу деңгейі мен қаржылық нәтижесінің сәйкестігін қамтамасыз ету;
16. Персонал қызметінің тиімділігін басқару, жиынтық көтермелеу/ сыйақы саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR-көрсеткіштерді талдау;
17. Персонал қызметінің тиімділігін басқару, жиынтық көтермелеу/ сыйақы саласындағы HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, қазіргі заманғы даму тенденциялары және басқару саласындағы озық халықаралық технологиялар, персонал қызметінің тиімділігі, жиынтық көтермелеу/ сыйақы;
2. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, мотивация жүйесінің теориясы мен практикасы, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;

4. Анализировать данные о вознаграждении в организации (сбор, анализ, разработка рекомендаций);
5. Формировать политику вознаграждения с учетом обзоров рынка труда, определять систему совокупного поощрения/ совокупного вознаграждения;
6. Совместно с другими бизнес-лидерами устанавливать измеряемые цели, создающие культуру подотчетности, и выполнять регулярный мониторинг результатов по отношению к поставленным целям в поддержку бизнес-стратегии организации; разрабатывать и сопровождать процесс определения ключевых показателей эффективности (KPI) работников, по которым определяется результативность; выстраивать связи личных целей работника с целями организации на основе принципа SMARTER;
7. На основании оценки персонала формировать кадровый резерв организации, выявлять карьерные амбиции, определять задачи профессионального роста для работников;
8. Выстраивать систему предоставления обратной связи работникам, подведения итогов за период, анализа причин успехов и неудач, совместного планирования будущих результатов;
9. Организовывать обучение линейных руководителей системе управления целями;
10. Обеспечивать мониторинг промежуточных результатов работников, предоставление обратной связи линейными руководителями;
11. Выстраивать коммуникации и информационно-разъяснительную работу по вопросам мотивации персонала;
12. Обеспечивать эффективное взаимодействие внутри команды для достижения общего результата;
13. Применять программы признания заслуг и поощрений работников;
14. Оценивать эффективность систем оценки деятельности, совокупного поощрения/ вознаграждения, программы признания заслуг и поощрения и пр., анализировать соответствие стратегии организации и вознаграждения труда успешным корпоративным практикам;
15. Оценивать затраты на персонал, обеспечивать соответствие уровня оплаты труда и финансового результата работы организации;
16. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области управления эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением;
17. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере управления эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением.
Знания:
1. Международные стандарты труда, современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления эффективностью деятельности персонала совокупным поощрением/ вознаграждением;
2. Методы оценки деятельности персонала, теории и практики системы мотивации, формы материального и нематериального стимулирования труда;

3. Сыйақы деректерін талдау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саясатын анықтау
Машықтар:
1. Ұйым персоналының біліктілігін дамыту үшін ұзақ мерзімді стратегияларды құру;
2. Жеке білімді, дағдылар мен құзыреттерді сақтау және кеңейту ұйымның жетістігіне оң әсер ететін оқыту және дамыту жүйесін құру;
3. Оқыту және дамыту саясатын әзірлеу және бекіту;
4. Жеке және ұйымдастырушылық мақсаттарға қол жеткізуді қолдайтын оқыту мен дамытудың ең тиімді шешімдерін анықтау мақсатында ұйымның оқыту қажеттіліктерін талдау;
5. Білімнің игерілуін бақылауды және дағдыларды қалыптастыруды, оқыту нәтижелерін қолдау жүйесін қамтитын оқыту іс-шараларының жүйесін қалыптастыру;
6. Көшбасшылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру (стратегиялық міндеттерді ескере отырып баса назар аудару);
7. Ұйымның қажеттіліктері мен ерекшеліктеріне бейімделген оқыту іс-шараларын (дәрістер, семинарлар, тренингтер, жұмыс топтары) жоспарлау және ұйымдастыру;
8. Ұйымда білімді сақтау стратегиясын әзірлеу және іске асыру;
9. Тиісті HR көрсеткіштерін талдау және оқыту нәтижелері бойынша "кері байланыс" алу арқылы оқыту және дамыту стратегиясының тиімділігін бағалау;
10. Жұмыскерлерді оқытудың тиімділігін бағалауды ұйымдастыру;
11. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және персоналды оқыту мен дамыту саласындағы озық халықаралық технологиялар;
2. Персоналды оқыту мен дамытудың заманауи принциптері мен әдістері;
3. Оқыту теориялары, ұйымдағы оқыту деңгейлері;
4. Білімді сақтау стратегиялары;
5. Мансаптық өсу әдістері, мансапты басқару философиясы;
6. Коучинг негіздері, тәлімгерлік мүмкіндіктері;
7. Құзыреттілік модельдері, дағдылар мен құзыреттерді дамыту тәсілдері;
8. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
9. Білім алмасу әдістері, көшбасшылықты дамыту әдістері;
10. Қажеттіліктерді бағалау әдістері (мысалы, ұйымдастырушылық, оқу);
11. ADDIE моделі және педагогикалық дизайнның басқа тәсілдері;
12. Сабақтастықты жоспарлау әдістері;
13. Еңбек ұжымын қалыптастыру әдістері мен талдауы (олқылықтар мен шешімдер, іске асыру және бағалау, сұраныс пен ұсыныс, еңбек ұжымының профилі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 5:
Ішкі коммуникацияларды басқару, өзгерістерді басқару, ақпараттандыру және кері байланысты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бөлімшелердің бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп коммуникациялық стратегия әзірлеу;

3. Подходы к анализу данных о вознаграждении.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Определение политики по обучению и развитию персонала
Умения:
1. Создавать долгосрочные стратегии для развития квалификации персонала организации;
2. Выстраивать систему обучения и развития, в которой сохранение и расширение индивидуальных знаний, навыков и компетенций положительно влияет на успех организации;
3. Разрабатывать и утверждать политику обучения и развития;
4. Анализировать потребности организации в обучении с целью определения наиболее эффективных решений по обучению и развитию, поддерживающих достижение индивидуальных и организационных целей;
5. Формировать систему обучающих мероприятий, включающих контроль за усвоением знаний и формирование навыков, систему поддержки результатов обучения;
6. Разрабатывать и реализовывать программы развития лидерства (фокус с учетом стратегических задач);
7. Планировать и организовывать обучающие мероприятия (лекции, семинары, тренинги, рабочие группы), адаптированные к потребностям и особенностям организации;
8. Разрабатывать и реализовывать стратегию по сохранению знаний в организации;
9. Оценивать эффективность стратегии в области обучения и развития через анализ соответствующих HR-метрик и получение "обратной связи" по результатам обучения;
10. Организовывать оценку эффективности обучения работников;
11. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере обучения и развития персонала.
Знания:
1. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области обучения и развития персонала;
2. Современные принципы и методы обучения и развития персонала;
3. Теории обучения, уровни обучения в организации;
4. Стратегии удержания знаний;
5. Методики карьерного роста, философии управления карьерой;
6. Основы коучинга, возможности наставничества;
7. Модели компетенций, подходы к развитию навыков и компетенций;
8. Этапы жизненного цикла сотрудника;
9. Методики обмена знаниями, методики развития лидерства;
10. Методики оценки потребностей (например, организационные, учебные);
11. Модель ADDIE и другие подходы педагогического дизайна;
12. Методики планирования преемственности;
13. Методики и анализ формирования трудового коллектива (пробелы и решения, реализация и оценка, спрос и предложение, профиль трудового коллектива).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 5:
Управление внутренними коммуникациями, управление изменениями, обеспечение информированности и обратной связи
Умения:
1. Совместно с бизнес-лидерами подразделений разрабатывать коммуникационную стратегию;

2. HR-процестерді, саясаттар мен технологияларды іске асыру бойынша коммуникациялар жоспарын әзірлеу;
3. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсетуді қамтамасыз ету;
4. Өзгерістерді басқару шеңберінде ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету;
5. Байланыс және басқару мәселелерін бақылау және анықтау;
6. Ұйым ішінде байланыс құру құралдарын қолдану;
7. Жұмыс берушінің брендін дамыту, брендбук құруды қамтамасыз ету;
8. HR рөлі туралы дұрыс түсінік қалыптастыру;
9. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен), жұмыскерлердің өкілдерімен өзара әрекеттесу;
10. Қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізуді қамтамасыз ету;
11. Басшылықпен, жұмыскерлермен жеке кездесулер арқылы HR-шешімдерді ілгерілету, корпоративішілік басылымдарда мақалалар жариялау, ақпаратты ішкі сайтта орналастыру, электрондық пошта арқылы, инфосессиялар арқылы хабарлау;
12. Ішкі коммуникациялар саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
2. Эмоционалды интеллект.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 6:
Еңбек қатынастарын басқару
Машықтар:
1. HR қызметін жұмыскерлер өз алаңдаушылығын білдіре алатындай етіп орналастыру; ұйымның жетістігі жұмыскерлердің мүддесін қорғауды теңестіру; ұйым мен жұмыскерлердің қажеттіліктері теңгерімінің өзара әрекеттесуін басқару;
2. Ұйымның жұмыскерлердің алаңдаушылығына немесе үшінші тұлғалардың өкілдігіне реакциясы туралы тиісті шешімдер қабылдау үшін еңбек қызметі туралы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
3. Этикалық емес немесе заңсыз мінез-құлық туралы хабарламаларға дереу жауап беру; іскерлік шешімдер мен ұсыныстарды қабылдау үшін нормативтік сәйкестік туралы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
4. Жұмыскер мен ұйым арасындағы өзара қатынастарды реттеуге байланысты шарттардың талаптарын қалыптастыруды/ келісуді қамтамасыз ету;
5. Заңнаманың, халықаралық еңбек стандарттарының сақталуын бақылау;
6. Еңбек жанжалдарының алдын алу бойынша алдын алу шараларын қамтамасыз ету;
7. Еңбек мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына уақтылы жеткізу;
8. Еңбек қатынастары саласындағы проблемаларды мониторингтеуді және анықтауды ұйымдастыру;
9. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен), жұмыскерлердің өкілдерімен өзара әрекеттесу;
10. Еңбек мәселелері бойынша сараптамалық баға беру;
11. Заңнама нормаларына оқытуды ұйымдастыру;
12. Ұжымдық келіссөздер жүргізу;

2. Разрабатывать план коммуникаций по реализации HR-процессов, политик и технологий;
3. Обеспечивать информационную поддержку управленческих решений в области HR;
4. Обеспечивать информационную поддержку в рамках управления изменениями;
5. Выполнять мониторинг и выявлять коммуникационные и управленческие проблемы;
6. Применять инструменты построения коммуникации внутри организации;
7. Развивать бренд работодателя, обеспечить создание брендбука;
8. Формировать правильное представление о роли HR;
9. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников;
10. Обеспечить доведение принятых решений до сведения работников;
11. Продвигать HR-решения через личные встречи с руководством, работниками, публикацию статей во внутрикорпоративных изданиях, размещение информации на внутреннем сайте, оповещение по электронной почте, через инфосессии.
9. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере внутренних коммуникаций.
Знания:
1. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
2. Эмоциональный интеллект.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 6:
Управление трудовыми отношениями
Умения:
1. Позиционировать HR-службу как надежного и доверенного источника, которому работники могут озвучить свою обеспокоенность; уравновешивать успех организации и защиту интересов сотрудников; управлять взаимодействиями, уравновешивающими потребности организации и сотрудников;
2. Интерпретировать информацию и данные о трудовой деятельности для принятия надлежащих решений о реакции организации на обеспокоенность работников или представительство третьих лиц;
3. Немедленно реагировать на сообщения о неэтичном или незаконном поведении; интерпретировать информацию и данные о нормативно-правовом соответствии для принятия деловых решений и рекомендаций;
4. Обеспечивать формирование/ согласование условий договоров, связанных с регулированием взаимоотношений между работником и организацией;
5. Контролировать соблюдение законодательства, международных стандартов труда;
6. Обеспечивать профилактические меры по предупреждению трудовых конфликтов;
7. Организовывать разъяснительную работу по трудовым вопросам, своевременное доведение принятых решений до сведения работников;
8. Организовывать мониторинг и выявление проблем в сфере трудовых отношений;
9. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников;
10. Предоставлять экспертную оценку по трудовым вопросам;
11. Организовывать обучение нормам законодательства;
12. Вести коллективные переговоры;

13. Шешім қабылдаудағы факторлардың бірі ретінде еңбек ресурстары саласындағы нормативтік құқықтық сәйкестік мәселелері бойынша басшыларды хабардар ету және оларға консультация беру;
14. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының қағидаттары мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану;
15. Еңбек мәселелерін реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін және сотта қарауда HR өкілдігін қамтамасыз ету;
16. Заңнамаға сәйкес жұмыскерлердің дербес деректерін және қорғау және сақтау жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
17. Еңбек қатынастарын басқарудың тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
18. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару процестері, рәсімдері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу туралы терең білім;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Халықаралық еңбек практикасы;
4. Аудит жүргізу, процестерді бақылау әдістері;
5. Ұйымдастырушылық мінез-құлық саласындағы білім;
6. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
7. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістері;
8. Жанжалдарды басқару әдістері, медиация процедуралары мен құралдары; дауларды шешудің балама әдістері;
9. Ұжымдық-шарттық реттеу жүйесі, ұжымдық келіссөздер жүргізу рәсімдері мен әдістері;
10. Ереуілдердің түрлері мен себептері; халықаралық еңбек практикасы, кәсіподақтар; ұжымдық шарттар жасасу процесі;
11. Тергеу әдістері, тәртіптік әдістер;
12. Еңбек экономикасы;
13. HR кәсіптік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 7:
HR қызметін автоматтандыру және цифрландыру
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық стратегиялардың орындалуын және мақсаттарға жетуді қолдайтын технологиялық шешімдерді анықтау және қолдану;
2. Ағымдағы көрсеткіштерді талдау және оларды одан әрі оңтайландыру және автоматтандыру/цифрландыру үшін функцияларды/процестерді/қызмет түрлерін анықтау;
3. HR Автоматтандыру және цифрландыру саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару;
4 Ұйымдық стратегияларды орындау мен мақсатқа жетуді қолдайтын технологиялық шешімдерді анықтау және қолдану; HR әрбір функционалдық саласын оңтайландыратын деректерді талдау үшін технологияларды қолдану;
5. Жаңа технологияларды енгізудің ықтимал нәтижелерін болжау;
6. Қажетті автоматтандырылған/ цифрлық шешімдердің тұжырымдамаларын әзірлеу және қажетті ресурстарды (еңбек, қаржы, уақытша, техникалық) анықтау;

13. Информировать и консультировать руководителей по вопросам нормативно- правового соответствия в области трудовых ресурсов как одного из факторов при принятии решений;
14. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами;
15. Регулировать трудовые вопросы, обеспечивать представительство HR в досудебном и судебном рассмотрении трудовых споров;
16. Обеспечивать выполнение требований по защите и хранению персональных данных работников согласно законодательству;
17. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности управления трудовыми отношениями;
18. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере управления трудовыми отношениями.
Знания:
1. Глубокие знания процессов, процедур и инструментов управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Международные трудовые практики;
4. Методы проведения аудита, контроллинга процессов;
5. Знания в области организационного поведения;
6. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
7. Методы проведения социологических исследований;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации; альтернативные методики разрешения споров;
9. Система коллективно-договорного регулирования, процедуры и методы ведения коллективных переговоров;
10. Виды и причины забастовок; международные трудовые практики, профсоюзы; процесс заключения коллективных договоров;
11. Методики расследования, дисциплинарные методики;
12. Экономика труда;
13. Профессиональные стандарты HR.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 7:
Автоматизация и цифровизация HR-деятельности
Умения:
1. Определять и применять технологические решения, поддерживающие выполнение организационных стратегий и достижение целей;
2. Анализировать текущие показатели и выявлять функции / процессы / виды деятельности для их дальнейшей оптимизации и автоматизации / цифровизации;
3. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере автоматизации и цифровизации HR;
4. Определять и применять технологические решения, поддерживающие выполнение организационных стратегий и достижение целей; применять технологии для анализа данных, оптимизирующих каждую функциональную область HR;
5. Прогнозировать возможные результаты от внедрения новых технологий;
6. Разрабатывать концепции требуемых автоматизированных / цифровых решений и определять необходимые ресурсы (трудовые, финансовые, временные, технические);

7. Ұйымның HR-функциялары мен жұмыскерлерінің жұмысын ұйымдастыру үшін автоматтандырылған/цифрлық шешімдердің жобаларын әзірлеу;
8.Жаңа оңтайландырылған/ цифрлық функцияға/ процеске қызмет түріне көшуді ұйымдастыру;
9. Жұмыскерлер мен басшыларға HR-процестерді ұйымдастырудың, үйлестірудің және бақылаудың мақсатты параметрлеріне (бақылау тақтасы, метрикалар, көрсеткіштер) қатысты консультация беру;
10. Жаңа оңтайландырылған/ цифрлық функцияға/ процеске/ қызмет түріне көшуге қатысты жұмыскерлер мен басшыларға консультация беру; жұмыскерлердің қанағаттануы туралы сауалнама нәтижелерін талдау;
11. Іс-шаралар жоспарын әзірлеу, түзету шараларын қабылдау;
12. Сандық HR платформаларын пайдалану және дамыту, HR процестерін автоматтандыру; HR процестерін стандарттау, біріздендіру, автоматтандыру бағдарламалары мен принциптерін енгізуді бағалау;
13. HR процестерін автоматтандыру және цифрландыру тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау.
Білімдер:
1. Бизнес-процестерді интеграциялау тәсілдері;
2. Адам ресурстарын басқару және HR-цифрландыру саласындағы озық халықаралық технологияларды дамытудың заманауи және озық үрдістері;
3. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс принциптері, HR-процестерді автоматтандыру, HR қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік;
4. Қызметтің тиімділігін, сыйақыны басқару міндеттерін тиімді шешуге арналған бағдарламалық өнімдерді бағалау критерийлері;
5. Деректерді талдау әдістері;
6. Деректердің тұтастығын қорғаудың механизмдері мен тәжірибелері, деректерді басқару мен жариялауды қорғау тәсілдері;
7. Электрондық есептік жазбаларды жүргізу тәсілдері, электрондық қолтаңбаларды қабылдау;
8. Цифрлық жүйелер және еңбек ресурстарының көздері;
9. Басқару жүйесінің құрылымы және еңбек ресурстары туралы ақпарат;
10. Ақпаратты басқару теориясы;
11. Сатып алу тәсілдері;
12. Жобаны басқару теориялары;
13. Әлеуметтік желілердің тәжірибесі мен қолданылуы;
14. Цифрлық жүйелерді интеграциялау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңіндегі ең басым міндеттерге назар аудара отырып, HR-процестерді басқару
Дағды 1:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңінде басым міндеттерді шешу үшін қажеттіліктерді анықтау
Машықтар:
1.Бизнестің/клиенттердің/жұмыскерлердің қажеттіліктерін түсіну және анықтау;
2. HR шешімдерін интеграциялау үшін инвестициялардың, пайданың, кірістің және стратегиялық тиімділіктің қайтарымдылығын барынша арттыру мақсатында барлық ұйымдастырушылық мәселелерді зерттеу;
3. Шешім қабылдау үшін ұйымдастырушылық көрсеткіштерді қолдану;

7. Разрабатывать проекты автоматизированных / цифровых решений для организации работы HR-функции и работников организации;
8. Организовывать переход на новую оптимизированную / цифровую функцию / процесс / вид деятельности;
9. Консультировать работников и руководителей относительно целевых параметров (дэшборд, метрики, показатели) организации, координации и контроля HR -процессов;
10. Консультировать работников и руководителей относительно перехода на новую оптимизированную / цифровую функцию / процесс / вид деятельности; анализировать результаты опроса удовлетворенности работников;
11. Разрабатывать план мероприятий, принимать корректирующие меры;
12. Использовать и развивать цифровые платформы HR, автоматизировать HR-процессы; оценивать внедрение программ и принципов стандартизации, унификации, автоматизации HR-процессов;
13. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности автоматизации и цифровизации HR-процессов.
Знания:
1. Подходы к интегрированию бизнес-процессов;
2. Современные и передовые тенденции развития передовых международных технологии в области управления человеческими ресурсами и HR-цифровизации;
3. Современные цифровые HR-платформы и принципы их работы, автоматизация HR-процессов, сервисов обслуживания HR, кибербезопасность;
4. Критерии оценки программных продуктов для эффективного решения задач управления эффективностью деятельности, вознаграждением;
5. Методики анализа данных;
6. Механизмы и практики защиты целостности данных, подходы к защите управления данными и разглашения;
7. Подходы к ведению электронных учетных записей, принятие электронных подписей;
8. Цифровые системы и источники трудовых ресурсов;
9. Структура системы управления и информации о трудовых ресурсах;
10. Теория управления информацией;
11. Подходы к закупкам;
12. Теории управления проектом;
13. Практики и применение социальных сетей;
14. Подходы к интегрированию цифровых систем.
Возможность признания навыка:
нет
Трудовая функция 3:
Управление HR-процессами с фокусом на наиболее приоритетные задачи на конкретном этапе развития бизнеса
Навык 1:
Выявление потребностей для решения приоритетных задач на конкретном этапе развития бизнеса
Умения:
1. Понимать и выявлять потребности бизнеса/клиентов/ работников;
2. Изучать все организационные проблемы на предмет интегрирования HR-решений с целью максимизации окупаемости инвестиций, прибыли, доходов и стратегической эффективности;
3. Применять организационные метрики для принятия решений;

4. Шешім қабылдау жүйесі құрылатын ақпаратты сапалы өңдеуге арналған HR жүйесін теңшеу;
5. HR-бастамалар/жобалар саласында және оларды іске асыру шеңберінде бизнес-қажеттіліктерді қалыптастыру, қабылданған шешімдердің тиімділігін болжау;
6. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін бар немесе ықтимал проблемаларды, HR-тәуекелдерді ұйым басшылығына жеткізу.
Білімдер:
1. Негізгі бизнес функциялары;
2. Ұйымдастырушылық көрсеткіштер және олардың табысты бизнеспен байланысы;
3. Бәсекелестік талдау әдістері;
4. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері;
5. Бизнес-кейс құру принциптері, тәсілдері, оны іске асыру кезеңдері және бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңі үшін HR-бастамалар мен жобаларды әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/ жобаларына түрлендіруді қамтамасыз ету және оларды іске асыру;
2. HR-жобаларды іске асыру үшін тиімді команданы қалыптастыру;
3. Ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR көрсеткіштері мен ағымдағы HR аналитикасын пайдалану;
4. Тәуекелдерді бағалау, (егер олар еңбек капиталына қатысты болса), инвестициялардың өтелуіне және қатысушы тараптардың есептілігіне, бизнес бастамаларға SWOT-талдауын жүргізу;
5. Бизнестің міндеттерін шешуге бағытталған HR-бастамаларды/ жобаларды іске асыру кезінде тәуекелдерді болжау, бағалау, басқару;
6. Инвестициялардың қайтарымдылығына, пайдалылығына, кірістерді, кірістер мен шығыстарды бағалауға және басқа да іскерлік көрсеткіштерге әсерін талдай отырып, HR бастамаларын әзірлеу;
7. HR-бастамаларды табысты іске асыру жолындағы ықтимал кедергілерді жеңу үшін шешімдер әзірлеу;
8. Ішкі және сыртқы қатысушы тараптардың қабылдауы мен қолдауын қамтамасыз ету үшін коммуникациялар құру;
9.Басшылыққа консультация беру, ұйым бөлімшелеріне сараптамалық қолдау көрсету және жұмыскерлерге консультация беру;
10. Жұмыскерлердің мүддеін қорғауды және адами капиталды дамытуды қамтамасыз ету;
11. Бизнес басшыларының қолдауымен маңызды ұйымдастырушылық өзгерістердің енгізілуін бақылау;
12. HR нәтижелерін көрсету, "шығын-сатып алу", кірістер, "пайда-шығын" талдауларын және басқа да озық және кешіктірілген индикаторларды пайдалана отырып, қосылған құндылық, әсер және пайдалылық тұрғысынан маңызды HR әрекеттерін бағалау; ұйымның жетістігіне қол жеткізуде еңбек ресурстарын ұйымдастыру қызметінің құндылығын көрсету үшін тиісті көрсеткіштерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Бизнестің жұмысындағы HR рөлі;
2. HR-функциясының баламалы құрылымдары (орталықтандырылған/орталықтандырылмаған, функционалдық, мамандандырылған, матрицалық, сараптама орталықтары, ЖҚКО);

4. Настраивать HR системы на качественную обработку информации, на основе которой выстраивается система принятия решений;
5. Формировать бизнес-потребности в области HR-инициатив/проектов и в рамках их реализации, прогнозировать эффективность принимаемых решений;
6. Доводить до руководства организации существующие или потенциальные проблемы, HR-риски для принятия управленческих решений.
Знания:
1. Ключевые бизнес-функции;
2. Организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса;
3. Методики конкурентного анализа;
4. Методики анализа организационных потребностей;
5. Принципы, подходы к созданию бизнес-кейса, этапы его реализации и оценка.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка и реализация HR-инициатив и проектов для конкретного этапа развития бизнеса
Умения:
1. Обеспечивать трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и реализовывать их;
2. Формировать эффективные команды для реализации HR-проектов;
3. Использовать HR-метрики и актуальную HR-аналитику для поддержки бизнес-решений организации;
4. Оценивать риски, проводить SWOT-анализ бизнес инициатив (если они относятся к трудовому капиталу), окупаемости инвестиций и подотчетности причастных сторон;
5. Прогнозировать, оценивать, управлять рисками при реализации HR-инициатив/проектов, направленных на решение задач бизнеса;
6. Разрабатывать HR инициативы с анализом влияния на окупаемость инвестиций, полезность, оценку доходов, прибыли и убытков и прочие деловые показатели;
7. Разрабатывать решения для преодоления потенциальных преград на пути к успешной реализации HR-инициатив;
8. Выстраивать коммуникации для обеспечения принятия и поддержки со стороны внутренних и внешних причастных сторон;
9.Консультировать руководство, обеспечивать экспертную поддержку подразделений организации и консультации работников;
10. Обеспечивать защиту интересов работников и развитие человеческого капитала;
11. Контролировать внедрение критически важных организационных изменений при поддержке руководителей бизнеса;
12. Демонстрировать HR-результаты, оценивать важные HR-действия в терминах добавленной ценности, влияния и полезности с использованием анализа "затраты-приобретения", доходов, "прибыль-потери" и других опережающих и запаздывающих индикаторов; разрабатывать надлежащие метрики для демонстрации ценности деятельности по организации трудовых ресурсов в достижении успеха организации.
Знания:
1. Роль HR в функционировании бизнеса;
2. Альтернативные структуры HR-функции (централизованная/децентрализованная, функциональная, специализированная, матричная, центры экспертизы, ОЦО);

3. Рөлдер мен міндеттер (бағыныштылық тәртібі, бақылау ауқымы);
4. Ықпал ету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Тиімділікті бағалау және HR процестерді жақсарту
Машықтар:
1. Барлық HR бастамаларында ұйым үшін өлшенетін мәнді көрсетуді қамтамасыз ету;
2. HR қызметі құрылымының тиімділігін, барлық HR қызметі мен жеке HR жобаларының тиімділігін, қолданылатын әдістер мен құралдарды, HR қызметінің кәсіби деңгейін бағалау;
3. HR қызметінің ішкі тұтынушыларға қызмет көрсету мәдениетін дамыту, HR ішкі тұтыну шыларының қанағатта нушылығын бағалау;
4. HR функциясының тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін анықтау;
5. Тиімді қамтамасыз ету үшін HR функциясының операциялық құрылымын әзірлеу және енгізу
және тиімді қызмет көрсету;
6. HR-қызметінің жұмыскерлеріне инвестиция салу, ұйымның стратегиялық және операциялық міндеттерін іске асыру үшін қажетті оқыту мен құзыреттерді дамытуды қамтамасыз ету;
7. Бюджетті жоспарлау және ресурстарды бөлу, адами капиталға инвестиция құю, инвестициялардың қайтарым деңгейін бағалау, барлық HR қызметі мен жеке HR жобаларының/процестерінің тиімділігін өлшеу, оларды нарықтық көрсеткіштермен салыстыру.
Білімдер:
1. HR аудиті, HR метрикалары;
2. HR функциясының даму тенденциялары;
3. HR командасының құрылымы;
4. Сапаны бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу, енгізу, тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік стратегиясын әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік, технологиялық, экологиялық және заңнамалық факторларды түсіну және ескеру;
2. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу және іске асыру, стратегияның ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттарын, стратегияны іске асырудың тиімділігін бағалау үшін метрикаларды айқындау, есеп беру жүйесін әзірлеу, рөлдерді бөлу және жауапкершілік аймақтарын айқындау, іс-қимыл жоспарын әзірлеу және оны іске асыру;
3. Жауапты және этикалық шешім қабылдауды қолдайтын ұйымдастырушылық мәдениетті дамыту;
4. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп комплаенс бағдарламаларын әзірлеу және енгізу және олардың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
5. Корпоративтік басқарудың тиісті деңгейін көрсететін мінез-құлық кодексін әзірлеу және енгізу;

3. Роли и обязанности
(порядок подчиненности, диапазон контроля);
4. Методики оказания влияния.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Оценка эффективности и улучшения HR-процессов
Умения:
1. Обеспечить отображение измеряемой ценности для организации во всех HR инициативах;
2. Оценивать эффективность структуры HR-службы, эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов, используемых методов и инструментов, профессиональный уровень HR-службы;
3. Развивать культуру обслуживания внутренних клиентов HR-службы, оценивать удовлетворенность внутренних клиентов HR;
4. Определять возможности для повышения эффективности HR-функции;
5. Разрабатывать и реализовывать операционную структуру HR функции для обеспечения эффективного
и результативного предоставления услуг;
6. Инвестировать в работников HR-службы, обеспечивать необходимое обучение и развитие компетенций для реализации стратегических и операционных задач организации;
7. Планировать бюджет и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов/процессов, сопоставлять их с рыночными показателями.
Знания:
1. HR-аудит, HR-метрики;
2. Тенденции развития HR-функции;
3. Структура HR команды;
4. Методики контроля качества.
Возможность признания навыка:
Нет
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка, внедрение, оценка эффективности и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальной ответственности организации
Навык 1:
Разработка и реализация стратегии корпоративной социальной ответственности совместно с бизнес-лидерами организации
Умения:
1. Понимать и учитывать политические, экономические, социальные, технологические, экологические и законодательные факторы, оказывающие влияние на деятельность организации;
2. Совместно с другими бизнес-лидерами разрабатывать и реализовывать стратегию развития корпоративной социальной ответственности организации, определять долгосрочные и краткосрочные цели стратегии, метрики для оценки эффективности реализации стратегии, разрабатывать систему отчетности, распределять роли и определять зоны ответственности, разрабатывать план действий и реализовывать его;
3. Развивать организационную культуру, поддерживающую ответственное и этичное принятие решений;
4. Совместно с другими бизнес-лидерами разрабатывать и внедрять программы комплаенса и обеспечивать их эффективное функционирование;
5. Разрабатывать и реализовывать поведенческий кодекс, отображающий соответствующий уровень корпоративного управления;

6. Жұмыскерлердің құнды ұсынысын нығайту үшін ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік бағдарламаларын қолдану.
Білімдер:
1. Корпоративтік әлеуметтік жауапкершіліктің үздік тәжірибелері;
2. Корпоративтік басқару саласындағы заңнама;
3. Корпоративтік қайырымдылық тәсілдері;
4. Еріктілер бағдарламалары;
5. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін және мүдделер қақтығысы тәуекелін азайту;
6. Персоналды этикалық басқару практикасы;
7. Қызметтік тергеп-тексеру жүргізу әдістемелері;
8. ISO стандарттары;
9. Қоғамдық бірлікке жетудің кемсітушіліксіз тәсілдері;
10. Комплаенс принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді бағалау және ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын қайта қарау
Машықтар:
1. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп, ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік стратегиясын іске асырудың тиімділігін бағалау үшін маңызды ұйымдастырушылық көрсеткіштерді талдау;
2. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның тұрақты дамуының жетілу деңгейін бағалау;
3. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп қабылданған шешімдердің тиімділігін және стратегияны іске асырудың табыстылығын бағалау және бизнес-қажеттілік болған жағдайда стратегияны қайта қарау/түзету
Білімдер:
1. Ұйымдағы тұрақты дамудың жетілу деңгейлері;
2. Корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілік саласындағы ұйымдастырушылық метрика және талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешім қабылдау
Стратегиялық ойлау, пайымдау және консультация беру
Нәтижеге бағдарлау
Көшбасшылық
Клиентке бағдарлану
Өзара әрекеттесу және байланыс (ынтымақтастық және өзара іс-қимыл)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Фирма директоры
8
Филиалдың директоры (меңгерушісі)
8
Кәсіпорын директоры
10. "Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып енгізілді).

6. Использовать программы корпоративной социальной ответственности организации для укрепления ценностного предложения сотрудников.
Знания:
1. Лучшие практики корпоративной социальной ответственности;
2. Законодательство в сфере корпоративного управления;
3. Подходы к корпоративной благотворительности;
4. Волонтерские программы;
5. Минимизация коррупционных рисков и риска конфликтов интересов;
6. Практики этичного управления персоналом;
7. Методики проведения служебных расследований;
8. Стандарты ISO;
9. Подходы к общественному единству без дискриминации;
10. Принципы комплаенса.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка достигнутых стратегических результатов и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальная ответственности организации
Умения:
1. Совместно с другими бизнес-лидерами анализировать организационные метрики, критически важные для оценки эффективности реализации стратегии корпоративной социальной ответственности организации;
2. Совместно с другими бизнес-лидерами оценивать уровень зрелости устойчивого развития организации;
3. Совместно с другими бизнес-лидерами оценивать эффективность принятых решений и успешность реализации стратегии и, в случае бизнес-необходимости, пересматривать/корректировать стратегию.
Знания:
1. Уровни зрелости устойчивого развития в организации;
2. Организационные метрики и аналитика в области корпоративно-социальной ответственности.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Стратегическое мышление, видение и консультирование
Ориентация на результат
Лидерство
Клиентоориентированность
Взаимодействие и коммуникации (Сотрудничество и взаимодействие)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор фирмы
8
Директор (заведующий) филиала
8
Директор предприятия
10. Карточка профессии "Консультант по управлению человеческими ресурсами":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Консультант по управлению человеческими ресурсами
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).

16. Бизнес-консультант
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-010 - Еңбек шарттары жөніндегі консультант
2422-1-008 - Карьералық өсу саласындағы консультант
2422-1-030 - HR талдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиенттердің сұраныстарына/қажеттіліктеріне сәйкес консалтингтік жобалар түрінде ұсынылған адам ресурстарын басқару саласында консультациялық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR-консалтингтік ұйымның/ консультанттардың сыртқы клиенттермен және/немесе кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесуі
2. HR саласында талдамалық және сараптамалық қызметті жүзеге асыру
3. Адам ресурстарын басқару саласында өзіндік әдіснамаларды әзірлеу және/немесе сыртқы әдіснамаларды пайдалану
4. HR саласында консалтингтік қызметтер көрсету шеңберінде жобалар мен өзгерістерді басқару
5. Консалтингтік ұйымда ішкі HR-процестердің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
HR-консалтингтік ұйымның/ консультанттардың сыртқы клиенттермен және/немесе кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесуі
Дағды 1:
HR-маркетингтік зерттеулер жүргізу, клиенттермен өзара әрекеттестігі
Машықтар:
1. Консалтингтік қызметтер нарығының мониторингін жүргізу және HR-консультанттардың қызметіне негізгі, танымал сұраныстарды белгілеу;
2. HR-маркетингтік зерттеулер жүргізу;
3. Әлеуетті клиенттерді іздеу, олардың өзекті мәселелерін талдау;
4. Клиенттерді қызықтыра алатын консультация беру ұсыныстарының пакетін әзірлеу, қызметтерді сату;
5. PR жарияланымдарын, қызметтерді, өнімдерді жарнамалауды пайдалану;
6. Сұранысты нақтылау және одан әрі ынтымақтастық мүмкіндіктерін анықтау үшін клиенттермен кездесу ұйымдастыру;
7. HR мәселелерін зерттеу, нарықтағы клиенттер не күтетінін түсіну, клиенттердің қажеттіліктері мен ресурстарын ескеру (материалдық, адами, кәсіби, уақыттық, техникалық және т.б.), мәселені шешудің нақты мүмкіндіктерін бағалау;
8. Клиенттерге ұсынылатын жобалардың/қызметтердің жағымды жақтары туралы ғана емес, оларды іске асыру/енгізу кезіндегі ықтимал шығындар туралы да толық ақпарат беру;
9. Клиенттермен өзара әрекеттесу нысандары, консультанттың мүмкіндіктері бойынша проблемалық жағдайға әсер ету бойынша ұсыныстар қалыптастыру;

16. Бизнес-консультант
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-010 - Консультант по условиям труда
2422-1-008 - Консультант в области карьерного роста
2422-1-030 - HR аналитик
Основная цель деятельности:
Оказание консультативной помощи в области управления человеческими ресурсами, представленной в форме консалтинговых проектов согласно запросам/потребностям клиентов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Взаимодействие HR-консалтинговой организации/ консультантов с внешними клиентами и/или профессиональными сообществами
2. Осуществление аналитической и экспертной деятельности в области HR
3. Разработка собственных методологий и/или использование внешних методологий в области управления человеческими ресурсами
4. Управление проектами и изменениями в рамках оказания консалтинговых услуг в области HR
5. Обеспечение повышения эффективности внутренних HR-процессов в консалтинговой организации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Взаимодействие HR-консалтинговой организации/ консультантов с внешними клиентами и/или профессиональными сообществами
Навык 1:
Проведение HR-маркетинговых исследований, взаимодействие с клиентами
Умения:
1. Выполнять мониторинг рынка консалтинговых услуг и выделять ключевые, популярные запросы на услуги HR-консультантов;
2. Проводить HR-маркетинговые исследования;
3. Выполнять поиск потенциальных клиентов, анализировать их актуальные проблемы;
4. Разрабатывать пакет предложений по консультированию, которые могли бы заинтересовать клиентов, продавать услуги;
5. Использовать PR-публикации, рекламу услуг, продуктов;
6. Организовывать встречи с клиентами для уточнения запроса и определения возможностей дальнейшего сотрудничества;
7. Изучать HR-проблемы, понимать ожидания клиентов на рынке, учитывать потребности и ресурсы клиентов (материальные, человеческие, профессиональные, временные, технические), оценивать реальные возможности решения проблемы;
8. Предоставлять клиентам полную информацию не только о сильных сторонах предлагаемых проектов/услуг, но и о возможных издержках при их реализации/внедрении;
9. Формировать предложения по формам взаимодействия с клиентами, по возможностям консультанта повлиять на проблемную ситуацию;

10. Клиенттер ұсынған ақпаратты өзінің бақылауымен, білімімен және тәжірибесімен сәйкестендіру;
11. Барлық мүдделі тараптармен/тұлғалармен өзара әрекеттесу;
12. Корпоративтік және жеке клиенттер үшін семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу.
Білімдер:
1. Маркетинг, басқару және зерттеу саласындағы сараптамалық білім;
2. HR-консалтинг саласындағы қызмет принциптері;
3. Адам ресурстарын басқару саласындағы консалтингтік қызметтің әдістері, бағыттары мен түрлері;
4. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро- және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
5. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен алға қойған мақсаты, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
8. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
9. Адам ресурстарын басқарудың негізгі мәселелерін диагностикалау және талдау әдістері;
10. Тәуекелдерді басқару;
11. Өзгерістерді басқару;
12. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Консалтингтік ұйымның/ консультанттардың кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттестігі
Машықтар:
1. Кәсіби қауымдастықтармен бірлесіп маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Еңбек ресурстарын басқару жөніндегі жаһандық практикаларға аудит жүргізу;
3. HR функциясының тиімділігін арттыру үшін шешімдерді, заманауи технологияларды, модельдерді, мүмкіндіктерді іздеудің жаңа тәсілдерін талдау және бірлесіп әзірлеу;
4. Түрлі байланыстар орнату және сервис деңгейін арттыру мақсатында белсенді қарым-қатынас үшін кеңістікті ұйымдастыру;
5. Адам капиталын басқару және ұйымдастырушылық тиімділік арқылы бизнес нәтижелерін арттыру мәселелері бойынша кәсіби қауымдастықтармен байланыс орнату, одан әрі ынтымақтастық мүмкіндіктерін анықтау, басқарушылық консалтингті дамыту (конференциялар, форумдар, кездесулер және өзге де тақырыптық іс-шаралар);
6. Еңбек нарығында HR-проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысу/жүргізу, еңбек нарығында клиенттердің не күтетіні туралы жалпы түсінік қалыптастыру;
7. Кәсіптік стандарттар мен сапа стандарттарын ілгерілету арқылы HR-консалтинг мәртебесін арттыруды қамтамасыз ету;
8. Халықаралық ұйымдар мен институттарды қоса алғанда, мүдделі тараптарды/тұлғаларды іздеу және олармен өзара әрекеттесу.
Білімдер:

10. Сопоставлять информацию, предоставленную клиентами, со своими собственными наблюдениями, знаниями и опытом;
11. Взаимодействовать со всеми заинтересованными сторонами/лицами;
12. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и индивидуальных клиентов.
Знания:
1. Экспертные знания в области маркетинга, управления и исследуемой отрасли;
2. Принципы деятельности в области HR-консалтинга;
3. Методы, направления и виды консалтинговой деятельности в области управления человеческими ресурсами;
4. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
5. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
6. Операционные бизнес-модели;
7. Принципы организационного развития и дизайна;
8. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
9. Методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
10. Управление рисками;
11. Управление изменениями;
12. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Взаимодействие консалтинговой организации/ консультантов с профессиональными сообществами
Умения:
1. Проводить маркетинговые исследования совместно с профессиональными сообществами;
2. Проводить аудит глобальных практик по управлению трудовыми ресурсами;
3. Анализировать и совместно вырабатывать новые подходы к поиску решений, современных технологий, моделей, возможностей для повышения эффективности HR-функции;
4. Организовывать пространство для активного общения с целью установления различных связей и повышения уровня сервиса;
5. Устанавливать связи с профессиональными сообществами по вопросам повышения результатов бизнеса через управление человеческим капиталом и организационную эффективность, определять возможности дальнейшего сотрудничества, развития управленческого консалтинга (конференции, форумы, встречи и иные тематические мероприятия);
6. Участвовать/проводить научно-исследовательские работы на рынке труда, по HR-проблемам, выстраивать общее понимание ожиданий клиентов на рынке труда;
7. Обеспечивать повышение статуса HR-консалтинга через продвижение профессиональных стандартов и стандартов качества;
8. Выполнять поиск и взаимодействовать с заинтересованными сторонами/лицами, включая международные организации и институты.
Знания:

1. Кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесу принциптері;
2. Адам ресурстарын басқару, еңбек қатынастары саласындағы HR-функциялары мен озық халықаралық технологиялардың даму тенденциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR саласында талдамалық және сараптамалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Адам ресурстарын басқару саласындағы талдау/сараптама
Машықтар:
1. Ашық алаңдарда адам ресурстарын басқару саласындағы өзекті міндеттерді/проблемаларды талқылау;
2. Зерттеу нәтижелерін талдау және болжамдарды жасау үшін қолданылатын әдістерді, білімдерді және ықтимал әрі қарай дамыту жолдарын талдау негізінде адам ресурстарын басқару саласындағы консалтингтік қызметтер нарығының даму тенденцияларын анықтау;
3. Адам ресурстарын басқарудың оңтайлы тетіктерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро- және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдастырушылық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
3. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SOAR, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа талдау әдістері);
4. "Кіріс-процесс-шығыс" жүйесінің моделі мен теориясы;
5. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
6. HR-аналитика және HR-метрика технологиялары, әдістері мен принциптері;
7. HR аудитінің принциптері мен технологиялары;
8. HR-процестердің аудитін, диагностикасын және бақылауын жүргізу, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
9. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасын сканерлеу әдістері;
10. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері; ұйымдық құрылымдардың түрлері және оларды әзірлеу тәсілдері (клиенттік, функционалдық, географиялық, матрицалық, бағдарламалық);
11. Ұйымды қайта құрылымдау тәсілдері;
12. Бизнес-процестердің тиімділігін бағалау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Адам ресурстарын басқару саласында болжам жасау
Машықтар:
1. Ашық алаңдарда адам ресурстарын басқару саласындағы өзекті міндеттерді/проблемаларды талқылау;
2. Зерттеу нәтижелерін талдау және болжамдарды, білімді, мүмкін болатын одан әрі даму жолдарын құрудың қолданылатын әдістемелері негізінде адам ресурстарын басқару саласындағы консультациялық қызметтер нарығының даму тенденцияларын анықтау;
3. Шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;

1. Принципы взаимодействия с профессиональными сообществами;
2. Тенденции развития HR-функции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Осуществление аналитической и экспертной деятельности в области HR
Навык 1:
Анализ/экспертиза в области управления человеческими ресурсами
Умения:
1. Обсуждать актуальные задачи/проблемы в области управления человеческими ресурсами на открытых площадках;
2. Выявлять тренды развития рынка консультационных услуг в области управления человеческими ресурсами на основе анализа результатов исследований и используемых методик составления прогнозов, знаний, путей возможного дальнейшего развития;
3. Разрабатывать оптимальные механизмы управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
2. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
3. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);
4. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
5. Применение системы сбалансированных показателей;
6. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик;
7. Принципы и технологии HR- аудита;
8. Методы проведения аудита, диагностики и контроллинга HR-процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
9. Методики сканирования внешней и внутренней среды организации;
10. Методы анализа организационных потребностей;
виды организационных структур и подходы к их разработке (клиентские, функциональные, географические, матричные, программные);
11. Подходы к реструктуризации организации;
12. Методы и инструменты оценки эффективности бизнес-процессов.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Прогнозирование в области управления человеческими ресурсами
Умения:
1. Обсуждать актуальные задачи/проблемы в области управления человеческими ресурсами на открытых площадках;
2. Выявлять тренды развития рынка консультационных услуг в области управления человеческими ресурсами на основе анализа результатов исследований и используемых методик составления прогнозов, знаний, путей возможного дальнейшего развития;
3. Использовать данные анализа организационных метрик для принятия решения;

4. Ұлттық бизнес тәжірибесіне әсер ететін жаһандық сын-қатерлерді тану және оларға жауап беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы сараптамалық білім;
2. Ұйымдардың өсу стратегиялары;
3. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Адам ресурстарын басқару саласында өзіндік әдіснамаларды әзірлеу және/немесе сыртқы әдіснамаларды пайдалану
Дағды 1:
Жеке өзінің әдістемелерін және өнімдерін әзірлеу
Машықтар:
1. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау, идеяларды, әдіснамалық тәсілдерді пысықтау, ілгерілету және тестілеу үшін сұхбат жүргізу;
2. HR саласындағы заманауи трендтерді зерттеу;
3. Жеке өзінің әдістемесін, өнімдерін әзірлеу, оларды сынап көру және тәжірибеде қолдану;
4. HR саласында халықаралық технологиялар мен әдістемелерді іс жүзінде пайдалану және қолдану және оларды клиенттерге беру/тарату;
5. Халықаралық және ұлттық басылымдарда HR-мақалалар жазу;
6. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін қағидаттарды түсіндіру және әдіснамаларды/өнімдерді қолдану, HR-құралдарды пайдалану бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
7. HR тәуекелдерін азайту әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Маркетингтік қызмет принциптері;
2. Негізгі бизнес функциялары;
3. Ұйымдастырушылық көрсеткіштер және олардың табысты бизнеспен байланысы;
4. Бәсекелестік талдау әдістері;
5. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері;
6. Бизнес-кейс құру принциптері, тәсілдері, оны іске асыру кезеңдері және бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR саласында пысықталған халықаралық технологиялар мен әдістемелерді пайдалану және беру, оларды клиенттерге беру/тарату
Машықтар:
1. HR саласында маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау;
3. HR саласындағы заманауи трендтерді, халықаралық тәжірибелерді, технологиялар мен әдістемелерді зерделеу;
4. HR саласындағы әдістемелерді, технологияларды практикада қолдану/енгізу;
5. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін принциптерді түсіндіру және әдіснамаларды/өнімдерді қолдану, құралдарды пайдалану бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
6. Клиентпен байланыс орнату, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. HR саласында маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау;
3. HR саласындағы заманауи трендтерді, халықаралық практикаларды, технологиялар мен әдістемелерді зерделеу;
4. HR саласында әдістемелерді, технологияларды іс жүзінде қодану/енгізу;

4. Признавать и реагировать на глобальные вызовы, влияющие на национальную бизнес практику.
Знания:
1. Экспертные знания в области управления человеческими ресурсами;
2. Стратегии роста организаций;
3. Этапы жизненного цикла работника;
4. Методы анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Разработка собственных методологий и/или использование внешних методологий в области управления человеческими ресурсами
Навык 1:
Разработка собственных уникальных методик, продуктов
Умения:
1. Выполнять поиск информации, сбор фактов, интервьюирование для проработки, продвижения и тестирования идей, методологических подходов;
2. Изучать современные тренды в области HR;
3. Создавать собственные методики, продукты, апробировать и применять их на практике;
4. Использовать и применять практически международные технологии и методики в области HR и передавать/транслировать их клиентам;
5. Писать HR-статьи в международных и национальных изданиях;
6. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/продуктов, использованию HR-инструментов;
7. Применять методы минимизации HR-рисков.
Знания:
1. Принципы маркетинговой деятельности;
2. Ключевые бизнес-функции;
3. Организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса;
4. Методики конкурентного анализа;
5. Методики анализа организационных потребностей;
6. Принципы, подходы к созданию бизнес-кейса, этапы его реализации и оценка.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Использование и передача отработанных международных технологий и методик в области HR и передача/трансляция их клиентам
Умения:
1. Проводить маркетинговые исследования в области HR;
2. Выполнять поиск информации, сбор фактов;
3. Изучать современные тренды, международные практики, технологии и методики в области HR;
4. Применять/ внедрять методики, технологии в области HR на практике;
5. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/ продуктов, использованию инструментов;
6. Выстраивать коммуникации с клиентом, проводить информационно-разъяснительную работу.
Знания:
1. Проведение маркетинговых исследований в области HR;
2. Поиск информации, сбор фактов;
3. Изучение современных трендов, международных практик, технологий и методик в области HR;
4. Применение/ внедрение методик, технологий в области HR на практике;

5. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін әдістемелерді/өнімдерді қолдану, құралдарды пайдалану және принциптерін түсіндіру бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
6. HR тәуекелдерін азайту әдістерін қолдану;
7. Клиентпен байланыс, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 4:
HR саласында консалтингтік қызметтер көрсету аясында жобалар мен өзгерістерді басқару
Дағды 1:
Жобаны басқаруды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Клиентпен келіссөздер жүргізу, консалтингтік қызметтерді сату рәсімдерін жүргізу, ұсыныстар әзірлеу, қызметтер көрсету шарттарын келісу және жасасу;
2. HR-консалтингтің негізгі қағидаттарын қолдану (консультанттың объективтілігі мен бейтараптығы, қолжетімділігі, нақтылығы, жүйелілігі, құпиялылығы, консультация беру шарттарын сақтау, мінез-құлықтың этикалық нормаларын сақтау);
3. Клиенттердің бизнес қажеттіліктерін түсіну және анықтау, клиенттің сұранысын түсіну, шешім жолдарын табу, клиенттің және консультанттың жауапкершілік аймақтарын, мәселені шешуге арналған ресурстарды, клиентпен өзара әрекеттестікті ұйымдастыру тәсілдерін анықтау;
4. Жұмыстың көлемін, ауқымын және мазмұнын анықтау;
5. Клиентке өзгерістердің қажеттілігін және әрекетсіздіктің ықтимал салдарын анықтауда көмек көрсету;
6. Жобаны іске асыру/консультация беру процесінің кезеңдерін анықтау;
7. Клиентпен тығыз қарым-қатынас жасау. Өзара әрекеттесу жоспарын және жобаны іске асыру жоспар-кестесін әзірлеу, келісу;
8. Жобаның нәтижелерін көрсету, "шығын-сатып алу", кіріс, "пайда-шығын" талдауын және басқа да озық және артта қалған индикаторларды пайдалана отырып, маңызды HR-іс-әрекеттерді қосылған құндылық, ықпал және пайдалылық тұрғысынан бағалау; ұйымның табысына қол жеткізуде еңбек ресурстарын ұйымдастыру жөніндегі қызметтің құндылығын көрсету үшін тиісті метрикаларды әзірлеу;
9. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/жобаларына трансформациялауды қамтамасыз ету және оларды іске асыру;
10. HR-жобаларды іске асыру үшін тиімді команданы қалыптастыру.
Білімдер:
1. Жобалық басқару және құрылым (команданың рөлі, команданы басқару, процестер, ресурстар, жұмыстарды бөлу), жобалық жоспарлау, бақылау және есеп беру әдістері мен құралдары;
2. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR проблемаларын диагностикалау, талдау және шешімді әзірлеу
Машықтар:
1. Адам ресурстарын басқарудың негізгі мәселелерін диагностикалау және талдау әдістерін қолдану;
2. Клиенттік ұйымның адам ресурстарын басқару жүйелеріне кешенді аудит жүргізу әдістерін қолдану;

5. Проведение семинаров, тренингов, курсов повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/ продуктов, использованию инструментов;
6. Применение методов минимизации HR-рисков;
7. Коммуникации с клиентом, проведение информационно-разъяснительной работы.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 4:
Управление проектами и изменениями в рамках оказания консалтинговых услуг в области HR
Навык 1:
Организация управления проектом
Умения:
1. Вести переговоры с клиентом, проводить процедуры продаж консалтинговых услуг, разрабатывать предложения, согласовывать и заключать договора оказания услуг;
2. Применять основные принципы HR-консалтинга (объективность и непредвзятость консультанта, доступность, конкретность, системность, конфиденциальность, соблюдение условий консультирования, соблюдение этических норм поведения);
3. Понимать и выявлять потребности бизнеса клиентов, понимать запрос клиента, находить пути решения, определять зоны ответственности клиента и консультанта, ресурсы для решения проблемы, способы организации взаимодействия с клиентом;
4. Определять объем, масштаб и содержание работы;
5. Оказывать помощь клиенту в определении необходимости в изменениях и возможных последствиях бездействия;
6. Определять этапы процесса реализации проекта/консультирования;
7. Тесно взаимодействовать с клиентом. Разрабатывать, согласовывать план взаимодействия и план-график реализации проекта;
8. Демонстрировать результаты проекта, оценивать важные HR-действия в терминах добавленной ценности, влияния и полезности с использованием анализа "затраты-приобретения", доходов, "прибыль-потери" и других опережающих и запаздывающих индикаторов; разрабатывать надлежащие метрики для демонстрации ценности деятельности по организации трудовых ресурсов в достижении успеха организации;
9. Обеспечивать трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и реализовывать их;
10. Формировать эффективные команды для реализации HR-проектов.
Знания:
1. Проектное управление и структура (роли команды, управление командой, процессами, ресурсами, распределение работ), методы и инструменты проектного планирования, мониторинга и отчетности;
2. Принципы организационного развития и дизайна.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Диагностика HR-проблемы, анализ и разработка решения
Умения:
1. Применять методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
2. Применять методы проведения комплексного аудита систем управления человеческими ресурсами клиентской организации;

3. Ақпаратты/деректерді іздеу және жинау (сұхбат, сауалнама, топтық пікірталас, бейресми байланыс), фактілерді салыстыру, бақылау;
4. Қызмет көрсету шартына сәйкес адам ресурстарын басқару саласындағы проблемалардың көздерін анықтау және оларды шешу мүмкіндіктерін іздеу мақсатында ұйымдық жағдайды талдау;
5. Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес проблемаларды талдау және сұрақтарды іріктеу (HR стратегиясын/саясатын, бағалау, бейімдеу, оқыту және дамыту жүйелерін, персоналға мотивация беру мен ынталандыруды, мансапты басқару тетіктерін әзірлеу, персоналдың шығындарын оңтайландыру, ұйымдастыру процестерін жетілдіру, психологиялық климатты қалыптастыру және қолдау, корпоративтік мәдениетті дамыту, өзгерістерді басқару, кадрлық аудит, бизнесті қайта құрылымдау және т.б);
6. Фактілерді/деректерді талдау, есептеулер жүргізу, жүйелік байланыстар мен проблеманың себептерін анықтау, пікір алмасу және ұсыныстар әзірлеу, материал дайындау (презентация, құжаттар);
7. Ұйым жұмыс істейтін саланы және іскерлік/бәсекелестік ортаны түсіну, бизнес ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
8. Ұйымдық көрсеткіштерді және олардың бизнесті сәтті жүргізумен байланысын түсіну, шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
9. Кіріс және шығыс деректерінің сапасын бақылау;
10. Мамандандырылған білімді, оның ішінде жұмыскерлерді оқыту арқылы іздеуді, құрылымдауды және беруді жүзеге асыру;
11. Диагностика негізінде қол жеткізу қажет ағымдағы көрсеткіштер мен нысаналы көрсеткіштер арасындағы алшақтықты анықтау;
12. Алынған нәтижелерді түсіндіру тәсілдерін пысықтау, әдістері мен құралдарын қолдану;
13. Тұжырымдаманы/ әдіснаманы анықтау, проблемаларды шешу жолдарын әзірлеу, жобаны/өзгерістерді енгізу, талқылау және келісу;
14. Адам ресурстарын басқару саласындағы проблеманы құрылымдау және анықтау кезінде ақпаратты визуализациялау құралдарын қолдану;
15. Өзгеру мүмкіндіктерін болжау;
16. Клиенттік ұйым жұмыскерлерінің жобалық тобын өзгеріс жолсеріктерін қалыптастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
2. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар;
3. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SOAR, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа да талдау әдістері);

3. Выполнять поиск и сбор информации/данных (интервьюирование, анкетирование, групповые дискуссии, неформальное общение), сопоставление фактов, наблюдение;
4. Анализировать организационную ситуацию с целью выявления источников проблем в области управления человеческими ресурсами и поиска возможностей их разрешения согласно договору оказания услуг;
5. Анализировать проблемы и отбор вопросов (разработка HR-стратегии/политики, систем оценки, адаптации, обучения и развития, мотивации и стимулирования персонала, механизмов управления карьерой, оптимизация затрат на персонал, совершенствование организационных процессов, формирование и поддержание психологического климата, развитие корпоративной культуры, управление изменениями, кадровый аудит, реструктуризация бизнеса и другое) в соответствии со стратегическими целями и задачами организации;
6. Анализировать факты/данные, проводить расчеты, выявлять системные связи и причины возникновения проблемы, обмениваться мнениями и разрабатывать рекомендации, подготавливать материал (презентация, документы);
7. Понимать отрасль и деловую/конкурентную среду, в которой работает организация, выделять приоритетные тенденции развития в бизнес-среде;
8. Понимать организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса, использовать данные анализа организационных метрик для принятия решений;
9. Контролировать качество данных на входе и на выходе;
10. Выполнять поиск, структурирование и передачу специализированных знаний, в том числе через обучение работников;
11. Определять на основании диагностики расхождения между текущими показателями и целевыми показателями, которые необходимо достичь;
12. Прорабатывать подходы, применять методы и инструменты интерпретации полученных результатов;
13. Определять концепцию/ методологию, вырабатывать пути решения проблем, внедрения проекта/изменений, обсуждать и согласовывать;
14. Применять инструменты визуализации информации при структурировании и идентификации проблемы в области управления человеческими ресурсами;
15. Прогнозировать возможности изменений;
16. Участвовать в формировании проектной команды работников клиентской организации – проводников изменений.
Знания:
1. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
2. Политические, экономические, социальные и технологические факторы, оказывающие влияние на деятельность организации;
3. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);

4. Ұйымдық өсу стратегиялары, даму кезеңдері және сәттілік факторлары;
5. Жүйелік ойлау тұжырымдамалары (компоненттердің өзара байланысы, кіріс-процесс-шығыс) және ұйымдық жүйелердің компоненттері (тәуелсіздік, кері байланыстың қажеттілігі, бөліктер бойынша саралау).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Жобаны іске асыру. Ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:
1. Жобаны/өзгерістерді жүзеге асыру үшін ұйымның ресурстарын дайындау және ұтымды пайдалану;
2. Жобаны/өзгерістерді кезең-кезеңімен енгізуді ұйымдастыру;
3. Жобаны іске асырудың/өзгерістер енгізудің аралық нәтижелерін бақылау және басқарушылық шешімдер қабылдауға жәрдемдесу;
4. Басшылықтан, жұмыскерлерден кері байланыс жинау және талдау жүргізу;
5. Жобаны іске асыру/өзгерістерді басқару бойынша түзету шараларын қабылдау;
6. Жобаны/өзгерістерді іске асыру жоспарына түзетулер дайындау, келісу және енгізу;
7. Мүдделі тараптармен байланыс орнату;
8. Қол жеткізілген өзгерістерді бекіту үшін (жұмысты жақсартудағы жеке және топтық жетістіктер) жұмыскерлердің қол жеткізген нәтижелері мен табыстарын тануға жәрдемдесу;
9. Ұйымның құндылықтары мен этикасына сәйкес келетін шешімдер қабылдауда клиентке ықпал ету;
10. Адам ресурстарын басқарудың оңтайлы тетіктерін қалыптастыру үшін жағдай жасауға жәрдемдесу;
11. Жұмыскерлерді өзгерістерді басқару қағидаттары мен тәртібіне, ұйымдастырушылық өзгерістерге, жобалық басқаруға, тиімділікті бағалауға үйрету;
12. HR процестерін жақсарту үшін қосымша процедураларды әзірлеуге ықпал ету;
13. Клиентпен тұрақты кері байланысты сақтау;
14. Мәселені шешудің оңтайлы құралдары мен әдістерін анықтау, ұсыныстар жасау, оларды жүзеге асыруды сүйемелдеу;
15. Мақсатты көрсеткіштер мен нақты қол жеткізілген өзгерістер арасындағы сәйкессіздіктерді анықтау;
16. Инфрақұрылымды құруға жәрдемдесу (ұйымның сыртқы және ішкі ақпарат көздерімен байланысы: сарапшылар, кітапханалар, мәліметтер базасы, саланың басқа ұйымдары);
17. Білімді басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету;
18. Орындалған жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету;
19. Жобаны аяқтау/өзгерістер енгізу;
20. Жобаны/өзгерісті енгізу нәтижелерін талдау;
21. Клиенттен кері байланыс алу және жүргізілген жұмысты бағалау;
22. Клиенттің жаңа білімін және оның жобаны одан әрі іске асыру әдістеріне қатысты түсінігін тексеру;
23. Қызмет көрсету шарты негізінде клиентпен қаржылық есеп айырысуды аяқтау.
Білімдер:
1. Операциялық бизнес модельдері;
2. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;

4. Стратегии организационного роста, этапы развития и факторы успеха;
5. Концепции системного мышления (взаимосвязь составляющих, вход-процесс-выход) и составляющие организационных систем (независимость, необходимость обратной связи, дифференциация по блокам).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Реализация проекта. Выработка рекомендаций
Умения:
1. Выполнять подготовку и рационально использовать ресурсы организации для осуществления проекта/изменений;
2. Организовывать пошаговое внедрение проекта/изменений;
3. Контролировать промежуточные результаты реализации проекта/внедрения изменений и содействовать принятию управленческих решений;
4. Выполнять сбор и анализ обратной связи от руководства, работников;
5. Принимать корректирующие меры по реализации проекта/ управлению изменениями;
6. Подготавливать, согласовывать и вносить корректировки в план реализации проекта/изменений;
7. Выстраивать коммуникации с заинтересованными сторонами;
8. Содействовать признанию достигнутых результатов и успехов работников. (индивидуальных и групповых достижений в улучшении работы) для закрепления достигнутых изменений;
9. Содействовать клиенту в принятии решений, которые соответствуют ценностям и этике организации;
10. Содействовать созданию условий для формирования оптимальных механизмов управления человеческими ресурсами;
11. Обучать работников принципам и порядку управления изменениями, организационным изменениям, проектному управлению, оценке эффективности;
12. Способствовать разработке дополнительных процедур для улучшения HR-процессов;
13. Поддерживать регулярную обратную связь с клиентом;
14. Выявлять оптимальные инструменты и методы решения проблемы, вырабатывать рекомендации, сопровождать их реализацию;
15. Определять расхождения между целевыми показателями и реально достигнутыми изменениями;
16. Содействовать построению инфраструктуры (связи организации с внешними и внутренними источниками информации: экспертами, библиотеками, базами данных, другими организациями отрасли);
17. Обеспечивать эффективность системы управления знаниями;
18. Обеспечивать качество выполненных работ;
19. Завершать проект/внедрять изменения;
20. Анализировать результаты внедрения проекта/изменений;
21. Получать обратную связь от клиента и оценку проведенной работы;
22. Проверять новые знания клиента и его понимание относительно методов дальнейшей реализации проекта;
23. Завершать финансовые расчеты с клиентом на основании договора оказания услуг.
Знания:
1. Операционные бизнес-модели;
2. Принципы организационного развития и дизайна;

3. Стейкхолдер-менеджмент;
4. Өзгерістерді басқарудың негізгі тәсілдері;
5. Байланыс стратегиясы;
6. Жүйелердің және "кіріс-процесс-шығыс" модельдерінің теориясы;
7. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
8. HR аналитикасы мен HR метрикасының технологиялары, әдістері мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Жобаны басқару/қызмет көрсету кезінде тәуекелдерді азайту
Машықтар:
1. HR саласында сенімді және ғылыми негізделген әдістерді қолдану;
2. Қызметтердің/жобаның сәтті іске асырылуына әсер ететін тәуекелдерді (мысалы, уақыт пен басқа ресурстардың жетіспеушілігі, ақпараттың жетіспеушілігі, бәсекелес бастамалар, ұйым басшылығының жеткіліксіз қолдауы, оқытудың болмауы, мәселенің ауқымы, клиент пен консультанттың пікіріндегі қайшылықтар және басқа факторлар), соның ішінде клиенттің тәуекелдерін, консультанттың тәуекелдерін анықтау;
3. Тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-қимыл жоспарын, ішкі және сыртқы коммуникациялар жоспарын әзірлеу/ өзектендіру және үйлестіру;
4. Мәселенің өткірлігі, ұйым ресурстарының көлемін және консультанттың мүмкіндіктерін ескере отырып, жобаны әзірлеу мен енгізудің оңтайлы мерзімдерін клиентпен талқылау;
5. Клиентті басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен байланыс орнату, байланысты/байланыс арналарын, цифрлық платформаны пайдалану;
6. Бірлескен жұмыс нәтижелері үшін клиентпен жауапкершілікті бөлісу, клиентке жағдайға өзіндік әсер ету шегі туралы, клиенттің өзі туралы және жобадан күтілетін нәтижеге қол жеткізудегі қосымша факторлардың рөлі туралы ескерту;
7. Клиенттің жұмыскерлері қарсылық танытқан жағдайда жұмыс істеуге жәрдемдесу;
8. Клиентпен өзара әрекеттесу кезінде міндеттерді шешу сапасына әсер ететін тәуекел факторларын бейтараптандыру жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Тәуекелдерді басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
2. HR контекстіндегі тәуекел санаттары;
3. ISO 31000 принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 5:
Жұмыскерлердің қарсылығына және жаңа жағдайларға бейімделу қиындығына байланысты тәуекелдерді азайту
Машықтар:
1. Бағдарламаның/өзгерістер жоспарының сәтті іске асырылуына әсер ететін клиент-тапсырыс берушінің жұмыскерлерінің қарсылығына байланысты ықтимал тәуекелдерді анықтау, талдау;
2. Жұмыскерлердің қарсылық білдіру себептерін зерттеу, түсіністік таныту және жұмыс қарсылығымен жұмысты ұйымдастыру (күмән, наразылық, надандық, әрекетсіздік, құлықсыздық);
3. Тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-қимыл жоспарын, ішкі және сыртқы коммуникациялар жоспарын әзірлеу/өзектендіру және үйлестіру;

3. Стейкхолдер-менеджмент;
4. Основные подходы к управлению изменениями;
5. Коммуникационная стратегия;
6. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
7. Применение системы сбалансированных показателей;
8. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Снижение рисков при управлении проектом/оказании услуги
Умения:
1. Использовать достоверные и научно обоснованные методы в области HR;
2. Определять риски, влияющие на успешную реализацию услуг/проекта (такие, как дефицит времени и других ресурсов, недостаток информации, конкурирующие инициативы, недостаточная поддержка руководства организации, недостаток обучения, масштабы проблемы, противоречия во мнениях клиента и консультанта и другие факторы), включая риски клиента, риски консультанта;
3. Разрабатывать/ актуализировать и координировать план действий по снижению рисков, план внутренних и внешних коммуникаций;
4. Обсуждать с клиентом оптимальные сроки разработки и внедрения проекта с учетом остроты проблемы, объема ресурсов организации и возможностей консультанта;
5. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления клиента, со всеми целевыми группами, использовать связи/ каналы коммуникаций цифровой платформы;
6. Разделять ответственность с клиентом за результаты совместной работы, предупреждать клиента о пределах собственного влияния на ситуацию, о возможностях самого клиента и о роли дополнительных факторов в достижении ожидаемого эффекта от проекта;
7. Оказывать содействие в работе с сопротивлением работников клиента;
8. Принимать меры по нейтрализации рисковых факторов, влияющих на качество решения задач при взаимодействии с клиентом.
Знания:
1. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления рисками;
2. Категории риска в контексте HR;
3. Принципы ISO 31000.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 5:
Снижение рисков, связанных с сопротивлением работников и с трудностями адаптации к новым условиям
Умения:
1. Выявлять и анализировать потенциальные риски, связанные с сопротивлением работников клиента-заказчика, влияющие на успешную реализацию программы/плана изменений;
2. Изучать причины сопротивления работников, проявлять понимание и организовывать работу с сопротивлением работников (сомнения, недовольства, незнание, инертность, нежелание);
3. Разрабатывать/
актуализировать и координировать план действий по снижению рисков, план внутренних и внешних коммуникаций;

4. Клиентті үнемі хабардар етіп отыру және клиенттің барлық мүдделі мақсатты топтарын міндеттерді іске асыруға тарту;
5. Клиенттік ұйым жұмыскерлерінің өзгерістерге дайындығын қолдау және алу;
6. Жұмыскерлерді клиентке уақтылы, өзекті, қажетті ақпаратты, білімді және оларды өзгерістерге дайындауға арналған құралдарды ұсынуға үйрету;
7. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен байланыс орнату, байланыс/байланыс арналарын, цифрлық платформаларды пайдалану;
8. Клиенттің жұмыскерлеріне жобаны/өзгерістерді басқару мәселелері бойынша консультация беру;
9. Жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс істеуге жәрдемдесу;
10. Клиенттік ұйым басшылығының ұйымның құндылықтары мен этикасына сәйкес келетін шешімдер қабылдауына жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және еңбек қатынастары саласындағы озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйым жұмыс істейтін сала және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
3. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы (diversity);
4. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
5. Кері байланыс беру түрлері/әдістері;
6. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты ынталандыру теориялары);
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
9. Ұйымдастырушылық мәдениетіің түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн);
10. Ұйымдастырушылық мәдениет пен климатты талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 5:
Консалтингтік ұйымда ішкі HR-процестердің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Басқару жүйесін құру
Машықтар:
1. Ресурстарды жоспарлау, сапалы персоналды іріктеу және жалдау, жұмыста ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру бойынша ішкі саясатты анықтау;
2. Еңбек қатынастарын басқару;
3. Жұмыскелерді оқыту және дамыту саясатын анықтау;
4. Персонал қызметінің тиімділігін, жиынтық көтермелеуді/сыйақыны басқару жөніндегі саясатты айқындау;
5. Консультантты кәсіби жетілдіру, оның кәсіби регалиясын және құзыреттіліктің басқа да куәліктерін растау (кәсіби қауымдастықтарға мүшелік, сертификаттау) шараларын қабылдау/жәрдемдесу;
6. Консалтингтік ұйымның/консультант брендінің әсерін, клиенттердің қызмет таңдаудағы пікірлерін, беделін арттыруды анықтау;

4. Постоянно информировать клиента и вовлекать все заинтересованные целевые группы клиента в реализацию задач;
5. Поддерживать и получать готовность работников клиентской организации к изменениям;
6. Обучать работников предоставлять клиенту своевременную, актуальную, достаточно необходимую информацию, знания и инструменты для подготовки их к изменениям;
7. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, использовать связь/каналы коммуникаций, цифровые платформы;
8. Консультировать работников клиента по вопросам управления проектом/изменениями;
9. Оказывать содействие в работе с сопротивлением работников;
10. Оказывать содействие принятию руководством клиентской организации решений, которые соответствуют ценностям и этике организации.
Знания:
1. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых отношений;
2. Сектор, в котором работает организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
3. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
4. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
5. Виды/методики предоставления обратной связи;
6. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства);
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
9. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн);
10. Анализ организационной культуры и климата.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 5:
Обеспечение повышения эффективности внутренних HR-процессов в консалтинговой организации
Навык 1:
Построение системы управления
Умения:
1. Определять внутреннюю политику по планированию ресурсов, подбору и найму качественного персонала, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению;
2. Управлять трудовыми отношениями;
3. Определять политику по обучению и развитию персонала;
4. Определять политику по управлению эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением;
5. Принимать меры/содействовать профессиональному совершенствованию консультанта, подтверждению его профессиональных регалий и других свидетельств компетентности (членство в профессиональных ассоциациях, сертификация);
6. Выявлять влияние бренда консалтинговой организации/ консультанта, мнения клиентов на выбор услуг, повышение репутации;

7. Консультанттың әдістемелерімен, құралдарымен және жұмыс стилімен даралығы негізінде HR-консалтинг нарығында бәсекеге қабілеттілікті арттыруды қамтамасыз ету;
8. Құпиялылықтың сақталуын қамтамасыз ету, консультанттың клиент-ұйымның персоналымен өзара әрекеттесу саясатының қағидаттарын ұстану;
9. Білімді басқару, жедел әрекет ету мәдениетін дамыту (жедел кері байланысты қолдау, ақпарат алмасу мерзімдерін сақтау);
10. Инновацияларды енгізу;
11. Консалтингтік ұйымнан тыс білім алуға жәрдемдесу;
12. Кері байланыс беру.
Білімдер:
1. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
2. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
3. Персоналды іздеу, таңдау және іріктеу әдістері, әр әдістің артықшылықтары мен кемшіліктері, сондай-ақ қолданылатын әдістердің тиімділігін бағалау үшін HR-метрика; әңгімелесу жүргізу әдістемелері;
4. Үміткерлерді бағалау әдістері мен құралдары;
5. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
6. Мотивация және көшбасшылық теориясы;
7. Қатысу деңгейіне оң/теріс әсер ететін факторлар, қатысу деңгейі мен жұмыскердің әл-ауқатының, жұмыскердің қатысуы мен тиімділігі арасындағы байланыс;
8. Жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу әдістері; stay/exit-сұхбат принциптері;
9. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
10. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
11. HR қызметіне тарту, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
12. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
13. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
14. Эмоционалды интеллект;
15. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және персоналды оқыту мен дамыту саласындағы озық халықаралық технологиялар;
16. Персоналды оқыту мен дамытудың заманауи принциптері мен әдістері;
17. Оқыту теориялары, ұйымдағы оқыту деңгейлері;
18. Білімді сақтау стратегиялары;
19. Мансаптық өсу әдістері, мансапты басқару философиясы;
20. Коучинг негіздері, тәлімгерлік мүмкіндіктері;
21. Құзыреттілік модельдері, дағдылар мен құзыреттерді дамыту тәсілдері;
22. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
23. Білім алмасу әдістері, көшбасшылықты дамыту әдістері;
24. Қажеттіліктерді бағалау әдістері (мысалы, ұйымдастырушылық, оқу);
25. ADDIE моделі және педагогикалық дизайнның өзге де тәсілдері;
26. Сабақтастықты жоспарлау әдістері;
27. Еңбек ұжымын қалыптастыру әдістері және талдау (олқылықтар мен шешімдер, іске асыру және бағалау, сұраныс пен ұсыныс, еңбек ұжымының профилі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Корпоративтік мәдениетті дамыту
Машықтар:

7. Обеспечивать повышение конкурентоспособности на рынке HR-консалтинга на основе индивидуальности консультанта с его методиками, инструментами и стилем работы;
8. Обеспечивать соблюдение конфиденциальности, следовать принципам политики взаимодействия консультанта с персоналом клиента-организации;
9. Управлять знаниями, развивать культуру быстрого реагирования (поддержание оперативной обратной связи, соблюдение сроков обмена информацией);
10. Внедрять инновации;
11. Содействовать приобретению знаний вне консалтинговой организации;
12. Предоставлять обратную связь.
Знания:
1. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
2. Ценностное предложение работодателя;
3. Методы поиска, подбора и отбора персонала, преимущества и недостатки каждого метода, а также HR-метрики для оценки эффективности используемых методов; методики проведения собеседований;
4. Методы и инструменты оценки кандидатов;
5. Этапы жизненного цикла работника;
6. Теории мотивации и лидерства;
7. Факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности, взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
8. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
9. Теории и практики системы совокупного поощрения;
10. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
11. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
12. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
13. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
14. Эмоциональный интеллект;
15. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области обучения и развития персонала;
16. Современные принципы и методы обучения и развития персонала;
17. Теории обучения, уровни обучения в организации;
18. Стратегии удержания знаний;
19. Методики карьерного роста, философии управления карьерой;
20. Основы коучинга, возможности наставничества;
21. Модели компетенций, подходы к развитию навыков и компетенций;
22. Этапы жизненного цикла сотрудника;
23. Методики обмена знаниями, методики развития лидерства;
24. Методики оценки потребностей (например, организационные, учебные);
25. Модель ADDIE и другие подходы педагогического дизайна;
26. Методики планирования преемственности;
27. Методики и анализ формирования трудового коллектива (пробелы и решения, реализация и оценка, спрос и предложение, профиль трудового коллектива).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Развитие корпоративной культуры
Умения:

1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR технологиялары мен тәжірибелерін анықтау;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейіндегі көріністерін анықтау;
4. Ұйым алға қойған мақсатқа жетуі үшін стратегиялық сессиялар өткізу, мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік модельдерін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениетті анықтау;
6. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, топта жұмыс жасау;
7. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың жол картасын әзірлеу, оларды іске асыру;
8. Ұйым ішінде де, одан тыс жерлерде де тұлғааралық қатынастар жүйесін ұйымдастыра отырып, ұйым ішінде байланыс құру;
9. Сыртқы мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу;
10. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
2. Корпоративтік құндылықтар және оларды HR процестері мен процедуралары арқылы басқару механизмдері;
3. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
5. HR қызметіне тарту, қызметке қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
7. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
8. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
10. Ұйымдастырушылық мәдениеттердің түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Шығындар мен тәуекелдерді басқару
Машықтар:
1. Ішкі коммуникациялар жоспарын әзірлеу, өзгерістерді басқару, хабардарлық пен кері байланысты қамтамасыз ету;
2. Кадрлық аудит жүргізу;
3. Өзгерістер енгізу;
4. Автоматтандыру мүмкіндігін, цифрлық мүмкіндіктерді пайдалануды қоса алғанда, анықталған басым міндеттерге қол жеткізуге бағытталған инновациялар мен өзгерістерді, перспективалық бастамаларды әзірлеу және қолдау;
5. Жобалау топтарының қызметін қалыптастыру және бақылау;
6. Тұрақты моральдық және материалдық қолдаусыз ең үлкен тәуекелге ұшырайтын бастамалар мен жобаларға басымдық беруді қоса алғанда, HR қызметін бақылау және мониторингтеу;

1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Определять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации;
5. Определять ценности, модели компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), корпоративную культуру в соответствии со стратегией бизнеса;
6. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде;
7. Разрабатывать план коммуникаций, дорожную карту формирования и развития корпоративной культуры, реализовывать их;
8. Выстраивать коммуникации внутри организации, организовывая систему межличностных отношений как внутри, так и во вне организации;
9. Выстраивать взаимодействие с внешними заинтересованными лицами (стейкхолдерами);
10. Консультировать руководство и работников.
Знания:
1. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
2. Корпоративные ценности и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
3. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
4. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
5. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
6. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
7. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
8. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
10. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление потерями и рисками
Умения:
1. Разрабатывать план внутренних коммуникаций, управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь;
2. Проводить кадровый аудит;
3. Внедрять изменения;
4. Разрабатывать и поддерживать инновации и изменения, перспективные инициативы, направленные на достижение выявленных приоритетных задач, включая использование возможности автоматизации, цифровых возможностей;
5. Формировать и мониторить деятельность проектных команд;
6. Контролировать и мониторить HR-деятельность, включая первоочередное внимание инициативам и проектам, которые подвергаются наибольшему риску без постоянной моральной и материальной поддержки;

7. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
8. Тұлғааралық қарым-қатынас мәселелерін шешу;
9. Клиенттерге қатысты консультанттардың мінез-құлық мәселелерін шешу;
10. Ішкі коммуникацияларды басқару, өзгерістерді басқару, хабардарлық пен кері байланысты қамтамасыз ету;
11. Тәуекелдерді проактивті бағалауды, HR тәуекелдерін азайтуды және алдын алуды орындау.
Білімдер:
1. Халықаралық және жергілікті еңбек нарықтарындағы үрдістерді бағалау;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты мониторинг жүргізу;
3. HR қызметінің тиімділігін бағалау, жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4. HR-тәуекелдерді басқару және басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу (яғни олардың деңгейін мониторингтеу, тәуекелдік оқиғалардың басталуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);
5. HR тәуекелдерін болдырмайтын немесе жеңілдететін саясатты қалыптастыру/шаралар қабылдау;
6. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында ықтимал салдарларды болжау;
7. Дағдарысқа қарсы шаралар қабылдау, тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
8. HR тәуекелдерін бақылау;
9. Өзгерістерді басқару, жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс;
10. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін жолға қою;
11. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен байланыс орнату, проблемаларды басшылыққа алу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
12. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру;
13. Заманауи басқару шешімдерін қабылдау;
14. Этикалық нормаларды қолдану;
15. HR бюджетін бақылау, шығындарды бағалау және мониторингтеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешім қабылдау
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлану
Нәтижеге бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персонал жөніндегі директор
7
Персоналды іздеу және іріктеу бөлімшесінің басшысы
7
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
7
Персоналды дамыту жөніндегі басшысы
7
Бизнесті басқару және жүргізу мәселелері жөніндегі консультант
7
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастар жөніндегі басшы
7
HR бизнес серіктесі
11. "HR бизнес серіктесі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-031
Кәсіптің атауы:
HR бизнес серіктесі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

7. Планировать и бюджетировать расходы на персонал;
8. Решать проблемы межличностного взаимодействия;
9. Решать проблемы поведения консультантов по отношению к клиентам;
10. Управлять внутренними коммуникациями, управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь;
11. Выполнять проактивную оценку рисков, минимизацию и профилактику HR-рисков.
Знания:
1. Оценка тенденций на международном и местном рынках труда;
2. Классификация рисков, связанных с управлением человеческими ресурсами, и постоянный мониторинг;
3. Оценка эффективности HR-деятельности, выработка рекомендаций по улучшению;
4. Разработка плана мероприятий по управлению HR-рисками и управлением ими (то есть мониторинг их уровня, реализация мероприятий по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий);
5. Формирование политик/ принятие мер, исключающих или смягчающих HR-риски;
6. Прогнозирование возможных последствий в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами;
7. Принятие антикризисных мер, проведение мероприятий с целью минимизации и профилактики рисков;
8. Контроль уровня HR-рисков;
9. Управление изменениями, работа с сопротивлением работников;
10. Налаживание межличностных взаимоотношений и системы внутренних коммуникаций;
11. Коммуникации с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доведение до руководства проблем и предложение путей их решения;
12. Консультирование руководства и работников по вопросам управления человеческими ресурсами;
13. Принятие своевременных управленческих решений;
14. Применение этических норм;
15. Мониторинг, оценка затрат и контроль бюджетирования HR.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по персоналу
7
Руководитель подразделения по поиску и подбору персонала
7
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
7
Руководитель по развитию персонала
7
Консультант по вопросам управления и ведения бизнеса
7
Руководитель управления талантами (карьерой)
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
HR бизнес-партнер
11. Карточка профессии "HR бизнес-партнер":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-031
Наименование профессии:
HR бизнес-партнер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде 3 жыл) жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Персоналды басқару саласындағы бизнес-серіктестік жөніндегі менеджер
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
Персоналды дамыту жөніндегі басшы
Персоналды басқару жөніндегі бизнес серіктестер тобының басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тараптардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында бизнестің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін таланттарды дамытуға және өзгерістердің тиімділігіне, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен тиімділігіне қол жеткізуде бизнес стратегиясын іске асыруға барынша жәрдемдесуге назар аудара отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясын бақылау, үйлестіру және іске асыру, сондай-ақ адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын тиімді орындау арқылы бизнес нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында бизнес менеджментіне ықпал ету және өзара іс-қимыл жасау үшін операциялық бизнес-модельге (егер біліктіліктің 8 деңгейімен қолайлы болса) сәйкес HR-бизнес әріптесі қызметіне башылық жасау және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу. Бизнес стратегиясын және HR стратегиясын/саясатын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
2. Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, процестер, технологиялар, құралдар) енгізу.
3. Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен қарым-қатынас құру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу. Бизнес стратегиясын және HR стратегиясын/саясатын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бизнес стратегиясын ұйымдастыруды талдау
Машықтар:
1. Ұйымның көзқарасын, миссиясын және бизнес мақсаттарын бағалау;
2. Ұйымның бизнес-стратегиясын (бизнес-мақсаттар, бизнес-процестер және бизнес-қажеттіліктер, бизнес-құзыреттер, бизнестің ішкі мүмкіндіктері) талдау;
3. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын зерттеу, сыртқы ортаның қиындықтарын анықтау;
4. Бизнес-ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
5. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңге, бизнестің талаптарына ұйымның бизнесін дамытудың стратегиялық көзқарасын түсіну және бағалау;

Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами или на руководящих должностях)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Менеджер по бизнес-партнерству в области управления персоналом
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
Руководитель по развитию персонала
Руководитель группы бизнес-партнеров по управлению персоналом
Основная цель деятельности:
Контроль, координация и реализация стратегии по управлению человеческими ресурсами с фокусом на развитие талантов и эффективность изменений для удовлетворения потребностей бизнеса с целью обеспечения защиты прав и интересов сторон, максимальное содействие реализации стратегии бизнеса в достижении стратегических целей и эффективности организации, а также руководство и координация деятельностью HR- бизнес-партнеров согласно операционной бизнес-модели (если приемлемо с 7 уровнем квалификации) для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса с целью достижения бизнес-результатов посредством эффективного выполнения стратегии/политики по управлению человеческими ресурсами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Содействие в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами. Трансляция бизнес-стратегии и HR стратегии/политики в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
2. Внедрение HR-инфраструктуры (методики, процессы, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
3. Построение взаимоотношений с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Содействие в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами. Трансляция бизнес-стратегии и HR стратегии/политики в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
Навык 1:
Анализ бизнес-стратегии организации
Умения:
1. Оценивать видение, миссию и бизнес-цели организации;
2. Анализировать бизнес-стратегию организации (бизнес-целей, бизнес-процессов и бизнес-потребностей, бизнес-компетенций, внутренних возможностей бизнеса);
3. Исследовать внутреннее и внешнее окружение организации, определять вызовы внешней среды;
4. Выделять приоритетные тенденции развития в бизнес-среде;
5. Понимать и оценивать стратегическое видение развития бизнеса организации на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный период, ожиданий бизнеса;

6. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді шешу процесіне және оларға тең тарап (стратегиялық әріптес) ретінде қол жеткізу үшін қажетті құралдар жасау процесіне тарту;
7. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру;
8. Бизнеспен, басқа мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
3. Операциялық бизнес модельдері;
4. Ұйымдық даму және дизайн
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын талдау
Машықтар:
1. Ағымдағы және болашақ кадрлық олқылықтарды/қиындықтарды анықтау үшін еңбек нарығын, жұмыс күшінің сұранысы мен ұсынысын бағалауды талдау;
2. HR аналитикасының нәтижелерін талдау;
3. HR-көрсеткіштерді (кадрлардың ауысуы, іріктеу және ұстап қалу, құзыреттілік, жұмыскерлер, қанағаттану және жұмысқа құлшыныс, адалдық), жоспарлауды, басқарушылық шешімдер қабылдауды ескере отырып, жағдайды болжау;
4. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру;
5. Бизнес менеджментімен, HR сараптама орталығымен, HR қызмет көрсету орталығымен, басқа да мүдделі тараптармен/стейкхолдерлермен қарым-қатынас жасау, өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму тенденциялары мен озық халықаралық технологиялар, жиынтық көтермелеу тұжырымдамалары;
2. Операциялық бизнес модельдері;
3. Ұйымдық даму және дизайн;
4. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
5. Ұйыық мінез-құлық саласындағы білім (көшбасшылықты мотивациялау теориясы);
6. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік;
7. Персоналға қажеттілікті жоспарлау және болжау әдістері;
8. Персоналдың қызметін бағалау әдістері;
9. Аудит жүргізу, процестерді бақылау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
10. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
11. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Бизнес стратегиясын және HR саясатын/стратегиясын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді іске асыру процестеріне қатысуды және оларға тең тарап ретінде қол жеткізу үшін қажетті құралдар жасауды қамтамасыз ету.

6. Вовлечься в управленческую деятельность организации, в процесс решения бизнес-задач и создания необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны (стратегического партнера);
7. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
8. Коммуницировать, взаимодействовать с бизнесом, иными заинтересованными лицами.
Знания:
1. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Операционные бизнес-модели;
4. Организационное развитие и дизайн
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Анализ стратегии/политики управления человеческими ресурсами организации
Умения:
1. Анализировать рынок труда, оценку спроса и предложения рабочей силы, чтобы определить текущие и будущие пробелы/вызовы в кадрах;
2. Анализировать результаты HR-аналитики;
3. Прогнозировать ситуацию с учетом HR-метрик (текучесть кадров, подбор и удержание, компетентность, работников, удовлетворенность и вовлеченность, лояльность), планирования, принятия управленческих решений;
4. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
5. Коммуницировать, взаимодействовать с менеджментом бизнеса, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными сторонами/стейкхолдерами
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, концепции совокупного поощрения;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Организационное развитие и дизайн;
4. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
5. Знания в области организационного поведения (теории мотивации лидерства);
6. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность;
7. Методы планирования и прогнозирования потребности в персонале;
8. Методы оценки деятельности персонала;
9. Методы проведения аудита, контроллинга процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
10. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность
11. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Трансляция бизнес-стратегии и HR политики/стратегии в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
Умения:
1. Обеспечить вовлечение в управленческую деятельность организации, в процессы реализации бизнес-задач, и создание необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны.

2. Ұйымның бизнес мақсаттары мен операциялық моделін ескере отырып, HR жұмысының барлық бағыттары бойынша стратегиялық көзқарасты қалыптастыруға жәрдемдесу.
3. Бизнес мақсаттарын, бизнестің кадрларға қажеттіліктерін ескере отырып, ұйымдық құрылымды құруды, жұмыскерлер мен бөлімшелердің жауапкершілік аймағын анықтауды қамтамасыз ету.
4. Клиенттердің бизнес мақсаттары мен қажеттіліктерін ескере отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу.
5. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын іске асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру және әзірлеу.
6. Өзгерістерді басқаруды қамтамасыз етіңіз.
7. Бизнес-қажеттіліктерді HR-бастамаларға түрлендіруді және оларды іске асыруды қамтамасыз ету.
8. Бизнес-бағыттар бойынша HR бизнес-серіктестердің ұсыныстарын ескере отырып, бизнес-бағыттар бойынша персоналға қажеттіліктерді жоспарлау.
9. Көрсеткіштерді қолданыңыз, нәтижелерді іскери операцияларға біріктіріңіз.
10. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын сақтау және қолдану.
11. Адам ресурстарын басқаруда корпоративтік және этикалық нормаларды қолдану.
12. Ұйым басшылығына және жұмыскерлерге адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша кеңес беріңіз.
13. Ішкі клиенттерге корпоративтік саясат және HR процедуралары бойынша кеңес беріңіз.
14. Бюджетті қалыптастыруға және ресурстарды, адами капиталға инвестицияларды бөлуге жәрдемдесу, инвестицияларды қайтару деңгейін бағалау, барлық HR-қызметтің және жекелеген HR-жобалардың тиімділігін өлшеу, оларды нарықтық көрсеткіштермен салыстыру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың заманауи процестері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу.
2. Өзгерістерді басқару.
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Даму мен тиімділікті басқару әдістері (SWOT талдауы, ROI, EBITDA, profit, market share), экономикалық тиімділікті анықтау.
5. Жобаларды жүргізу.
6. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу.
7. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесін білу (diversity).
8. Еңбек қатынастары саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары.
9. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, процестер, технологиялар, құралдар) енгізу
Дағды 1:
Құндылықтарды енгізу, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру және дамыту
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;

2. Содействовать формированию стратегического видения по всем направлениям работы HR с учетом бизнес-целей и операционной модели организации.
3. Обеспечить построение организационной структуры с учетом бизнес-целей, потребностей бизнеса в кадрах, определение зоны ответственности работников и подразделений.
4. Содействовать в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами с учетом бизнес-целей и потребностей клиентов.
5. Координировать и разрабатывать мероприятия по реализации стратегии/политики управления человеческими ресурсами.
6. Обеспечить управление изменениями.
7. Обеспечить трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы и их реализация.
8. Планировать потребности в персонале по бизнес-направлениям, с учетом предложений HR бизнес-партнеров по бизнес-направлениям.
9. Использовать метрики, интегрировать результаты в бизнес-операции.
10. Соблюдать и применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками.
11. Применять корпоративные и этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
12. Консультировать руководство организации и работников по вопросам управления человеческими ресурсами.
13. Консультировать внутренних клиентов по корпоративным политикам и HR процедурам.
14. Содействовать в формировании бюджета и распределении ресурсов, инвестиций в человеческий капитал, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов, сопоставлять их с рыночными показателями.
Знания:
1. Современные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство.
2. Управление изменениями.
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
4. Методы управления развитием и эффективностью (SWOT-анализ, знание ROI, EBITDA, profit, market share), определения экономической эффективности.
5. Ведение проектов.
6. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность.
7. Знание политик и практик организации в области равенства и разнообразия работников (diversity).
8. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений.
9. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Внедрение HR-инфраструктуры (методики, процессы, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
Навык 1:
Внедрение ценностей, формирование и развитие корпоративной культуры
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;

2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR-технологиялары мен тәжірибелерін енгізу;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейінде көрінуін анықтау;
4. Стратегиялық сессиялар өткізу, HR бизнес-серіктестерімен бірлесіп ұйымның мақсаттарына жету үшін мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік модельдерін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениеттің мақсатты моделін анықтау және енгізу;
6. Тұлғааралық қатынастарды Басқару, командада жұмыс істеу әдістерін қолдану;
7. Мінез-құлық/этика кодексін енгізу;
8. Жұмысшылардың қарсылығымен жұмыс істеу;
9. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың Жол картасын әзірлеу, олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
10. Жұмыскерлердің қатысу деңгейін зерттеуді ұйымдастыру, зерттеу нәтижелерін талдау;
11. Ұйым ішінде құндылықтар мен корпоративтік мәдениет мәселелері, тұлғааралық қатынастар жүйесін құра отырып, қатысу деңгейін зерттеу нәтижелері бойынша қарым-қатынас жасау;
12. Басшылық пен жұмыскерлерге HR мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, Стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері, бағдарламалардың экономикалық тиімділігін анықтау;
2. Өзгерістерді басқару;
3. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
4. Корпоративтік құндылықтар және оларды басқару механизмдері HR процестер мен процедуралар;
5. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
6. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
7. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
8. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
9. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
10. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
11. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
12. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, HR қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, HR саласындағы қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын енгізу
Машықтар:
1. Бизнес-стратегия мен операциялық модельдің қажеттіліктерін ескере отырып, ұйымдық құрылымды, штаттық кестені құруға, жұмыскерлер мен бөлімшелердің жауапкершілік аймағын анықтауға жәрдемдесу (ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар/лауазымдардың сипаттамасы);

2. Внедрять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации совместно с HR бизнес-партнерами;
5. Определять и внедрять ценности, модели компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), целевую модель корпоративной культуры в соответствии со стратегией бизнеса;
6. Применять методы управления межличностными отношениями, работы в команде;
7. Внедрять кодекс поведения/этики;
8. Работать с сопротивлением работников;
9. Разрабатывать план коммуникаций, дорожной карты формирования и развития корпоративной культуры, обеспечивать их реализацию;
10. Организовывать исследования уровня вовлеченности работников, анализировать результаты исследования;
11. Коммуницировать внутри организации по вопросам ценностей и корпоративной культуры, результатам исследования уровня вовлеченности, выстраивая систему межличностных отношений;
12. Консультировать руководство и работников по вопросам HR.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования, определение экономической эффективности программ;
2. Управление изменениями;
3. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
4. Корпоративные ценности, и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
5. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
6. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
7. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
8. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
9. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
10. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
11. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
12. Цифровые платформы в области HR, автоматизации HR-процессов, сервисов обслуживания HR, кибербезопасности, безопасности в области HR.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Внедрение политики по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению
Умения:
1. Содействовать построению организационной структуры, штатного расписания с учетом потребностей бизнес-стратегии и операционной модели, определению зоны ответственности работников и подразделений (положения, должностные инструкции/описания должностей);

2. Ұйымның бизнес мақсаттарын ескере отырып, ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын енгізу;
3. Еңбек ресурстарын қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге жоспарлауды және болжауды қамтамасыз ету, оның ішінде процестерді цифрландыру және автоматтандыру жағдайында адам ресурстарын қайта бөлуді ескере отырып, еңбек нарығы, көші-қон процестері;
4. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысын іске асыруды, жұмыс берушінің брендін дамытуды қамтамасыз ету;
5. Еңбек қатынастарын басқару;
6. Ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR көрсеткіштері мен ағымдағы HR аналитикасын пайдаланыңыз;
7. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/ жобаларына және оларды жүзеге асыруға түрлендіруге ықпал ету;
8. Ұйымның адам ресурстарын басқару бойынша бюджет шығыстарын жоспарлауға және бақылауға жәрдемдесу;
9. Этикалық нормаларды сақтау және қолдану;
10. Мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу;
11. Жұмыскерлер өкілдерімен HR мәселелері бойынша келіссөздер жүргізу;
12. Цифрлық жүйелермен, HR сандық платформаларымен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу, озық технологияларды, цифрлық шешімдерді қолдану (жалдау боттары, роботтандыру);
13. Басшылық пен жұмыскерлерге HR құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңес беру. Кері байланыс беру;
14. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және кәсіби қауымдастықтарда HR мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру.
Білімдер:
1. Клиенттердің бизнес мақсаттары мен қажеттіліктерін ескере отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты.
2. Бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқарудың жиынтық ынталандыру жүйелері, HR процестері және құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары
5. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
HR-процестерді, технологияларды және құралдарды енгізу
Машықтар:
1. Құзыретті кадрларды мотивациялау, бейімделу, ұстап тұру, персоналды бағалау және дамыту жүйелерін, персоналдың тиімділігі мен қатысуын басқаруды, персонал арасындағы сабақтастық жүйелерін және персоналдың әлеуетін басқару/таланттарды басқару, еңбек тәртібі және қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау.
2. Еңбекті тану және көтермелеу бағдарламаларын қолдану.
3. Өзгерістерді басқару.
4. HR Тәуекелдерін басқару (тәуекелдерді бақылау, азайту және алдын алу).

2. Внедрять политику по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению с учетом бизнес-целей организации;
3. Обеспечить планирование и прогнозирование трудовых ресурсов на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, в том числе учитывая возможное перераспределение человеческих ресурсов в условиях цифровизации и автоматизации процессов, рынок труда, миграционных процессов;
4. Обеспечить реализацию ценностного предложения работодателя, развитие бренда работодателя;
5. Управлять трудовыми отношениями;
6. Использовать HR-метрики и актуальную HR-аналитику для поддержки бизнес-решений организации;
7. Способствовать трансформации бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и их реализация;
8. Содействовать планированию и контролю расходов бюджета по управлению человеческими ресурсами организации;
9. Соблюдать и применять этические нормы;
10. Взаимодействовать с заинтересованными лицами;
11. Вести переговоры по вопросам HR c представителями работников;
12. Работать с цифровыми системами, цифровыми платформами HR и базами данных, применять передовые технологии, цифровые решения (рекрутмент боты, роботизация);
13. Консультировать руководство и работников по вопросам, входящим в компетенцию HR. Предоставлять обратную связь;
14. Представлять интересы организации в государственных органах, организациях и профессиональных сообществах по вопросам HR.
Знания:
1. Стратегия/политика управления человеческими ресурсами с учетом бизнес-целей и потребностей клиентов.
2. Системы совокупного поощрения, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации
5. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение HR-процессов, технологий и инструментов
Умения:
1. Внедрять и поддерживать системы мотивации, адаптации, удержания компетентных кадров, оценки и развития персонала, управление эффективностью и вовлеченностью персонала, системы преемственности среди персонала и управление потенциалом персонала/управление талантами, дисциплиной труда и соблюдением безопасных условий труда.
2. Применять программы признания заслуг и поощрений.
3. Управлять изменениями.
4. Управлять HR-рисками (мониторинг, минимизация и профилактика рисков).

5. Жобаларды сәтті іске асыру үшін жобаларды жүргізу және жұмыстарды үйлестіру.
6. Жиынтық ынталандыру жүйелерін енгізу және қолдау.
7. Мүдделі тараптардың мүдделерін қорғау үшін бағдарламалар енгізу.
8. Адам ресурстарын басқару процестеріне өзгерістер, стандарттау, біріздендіру, автоматтандыру бағдарламаларын енгізу. Бұзушылықтар анықталған және рәсімдер сақталмаған жағдайда түзету іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету.
9. Байланыстардың/ коммуникациялардың әртүрлі түрлерін, оларды үйлестіруді қолдану.
10. Ішкі клиенттермен/ жұмыскерлермен өзара әрекеттесу.
11. HR сараптама орталығынан, қызмет көрсету орталығынан сараптамалық қолдау және кеңес алу.
12. Тараптардың өзара іс-қимылы шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша кеңес беру.
13. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының принциптері мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану.
14. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, командада жұмыс істеу, құзыреттілік модельдерін дамыту, көшбасшылықты дамыту, кадрларды іріктеу, таланттарды анықтау.
15. Ұйымның адам ресурстарын басқару бойынша бюджет шығындарын бақылау.
16. HR саласындағы цифрлық жүйелермен/цифрлық платформалармен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
17. Ұйымның заңнамасы мен актілеріне сәйкес еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
18. Ағымдағы заңнаманың талаптарын өзгеріссіз сақтай отырып, процесті іске асыруды қамтамасыз ету және HR бизнес-серіктестерінде тиісті заңнамадағы және ішкі рәсімдердегі кез келген өзгерістер туралы өзекті ақпараттың болуын қамтамасыз ету
19. Корпоративтік іс-шаралар жоспарын іске асыру
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару және құрылымдық бөлімшелердің жұмысы саласындағы процестерді бақылау, процестерді, басқару іс-шараларының нәтижелерін салыстыру және талдау.
2. Адам ресурстарын басқару нәтижелерін құжаттау.
3. Жанжалды жағдайларды құжаттау.
4. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша шарттарды келісу және бақылау, оларды жасасу рәсімдерін ұйымдастыру.
5. Ұйымның табысты корпоративтік HR-практикаларға сәйкестігін талдау нәтижелерін дайындау.
6. Әлеуметтік-еңбек мәселелерін шешу бойынша жұмыскерлердің өкілдерімен, келіссөз жүргізушілермен және/немесе делдалдармен өзара іс-қимыл жасау, келіссөздер жүргізу.
7. Адам ресурстарын басқару процестері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу туралы терең білім.
8. Еңбек заңнамасы.
9. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity).
10. Еңбек қатынастары саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары.

5. Вести проекты и координировать работы для успешной реализации проектов.
6. Внедрять и поддерживать системы совокупного поощрения.
7. Внедрять программы для защиты интересов заинтересованных сторон.
8. Внедрять изменения, программы стандартизации, унификации, автоматизации процессов управления человеческими ресурсами. Обеспечивать выполнение корректирующих мероприятий в случае выявления нарушений и несоблюдения процедур.
9. Применять различные виды связей/коммуникаций, их координацию.
10. Взаимодействовать с внутренними клиентами/ работниками.
11. Получать экспертную поддержку и консультирование Центра экспертизы HR, Центра обслуживания.
12. Консультировать по вопросам, возникающим в рамках взаимодействия сторон.
13. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
14. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде, развивать модели компетенций, развивать лидерство, подбор кадров, выявлять таланты.
15. Контролировать расходы бюджета по управлению человеческими ресурсами организации.
16. Работать с цифровыми системами/цифровыми платформами в области HR и базами данных.
17. Организовывать мероприятия по обеспечению выполнения требований охраны труда и техники безопасности в соответствии законодательством и актами организации.
18. Обеспечивать реализацию процесса с неизменным соблюдением требований текущего законодательства и обеспечение наличия у HR бизнес-партнеров актуальной информации о любых изменениях в соответствующем законодательстве и внутренних процедурах
19. Реализовывать план корпоративных мероприятий
Знания:
1. Контроль процессов в области управления человеческими ресурсами и работы структурных подразделений, сравнение и анализ процессов, результатов управленческих мероприятий
2. Документационное оформление результатов управления человеческими ресурсами.
3. Документирование конфликтных ситуаций
4. Согласование и контроль договоров по вопросам управления человеческими ресурсами, организация процедур по их заключению.
5. Подготовка результатов анализа соответствия организации успешным корпоративным HR-практикам.
6. Взаимодействие с представителями работников, переговорщиками и/или посредниками по решению социально-трудовых вопросов, ведение переговоров.
7. Глубокие знания процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство.
8. Трудовое законодательство.
9. Политик и практик организации в области равенства и разнообразия сотрудников (diversity).
10. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений.

11. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару
Машықтар:
1. Еңбек дауларының алдын алу бойынша алдын алу шараларын үйлестіру, ұйымдастыру және жүргізу;
2. Әлеуметтік-еңбек мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына уақтылы жеткізу;
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастары саласындағы проблемаларды мониторингтеуді және анықтауды қамтамасыз ету;
4. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара іс-қимыл жасау;
5. Еңбек мәселелері бойынша сараптамалық баға беру;
6. Кері байланыс орнату;
7. Еңбек заңнамасының нормаларын оқыту;
8. Ұжымдық келіссөздер жүргізу;
9. Басшылық пен жұмыскерлерге әлеуметтік-еңбек мәселелері бойынша консультация беру;
10. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының принциптері мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану;
11. Еңбек мәселелерін реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарауға қатысу;
12. Заңнамаға сәйкес жұмыскерлердің дербес деректерін қорғау және сақтау бойынша талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, адам ресурстарын басқаратын HR-процестер мен құралдары теориясы мен тәжірибесі;
2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты мотвациялау теориялары);
3. Өзгерістерді басқару;
4. HR-тәуекелдерді басқару (тәуекел-менеджмент);
5. Тиімді коммуникациялар құрудың әдістері мен принциптері;
6. Аудит жүргізу, процестерді бақылау әдістері;
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік;
9. Ұжымдық-шарттық реттеу жүйесі, ұжымдық келіссөздер жүргізу рәсімдері;
10. Еңбек дауларын реттеу, Еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
11. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
12. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесін білу (diversity);
13. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынастар құру
Дағды 1:
Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен/стейкхолдерлермен байланыс. Бизнес менеджментпен өзара іс-қимыл жасау және ықпал ету үшін HR бизнес серіктестер тобын басқару (егер қажет болса)
Машықтар:

11. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Управление социально-трудовыми отношениями
Умения:
1. Координировать, организовывать и проводить профилактические меры по предупреждению трудовых конфликтов.
2. Проводить разъяснительную работу по социально-трудовым вопросам, своевременно доводить принятые решения до сведения работников.
3. Обеспечить мониторинг и выявлять проблемы в сфере социально-трудовых отношений.
4. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников.
5. Предоставлять экспертную оценку по трудовым вопросам.
6. Предоставлять обратную связь.
7. Обучать нормам трудового законодательства.
8. Вести коллективные переговоры.
9. Консультировать руководство и работников по социально-трудовым вопросам.
10. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
11. Регулировать трудовые вопросы, участвовать в досудебном и судебном рассмотрении трудовых споров.
12. Выполнять требования по защите и хранению персональных данных работников согласно законодательству.
Знания:
1. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
2. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства).
3. Управление изменениями.
4. Управление HR-рисками (риск-менеджмент).
5. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций.
6. Методы проведения аудита, контроллинга процессов.
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
8. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, кибербезопасность, кадровая безопасность.
9. Система коллективно-договорного регулирования, процедуры ведения коллективных переговоров.
10. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
11. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность.
12. Знание политик и практик организации в области равенства и разнообразия сотрудников (diversity).
13. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Построение взаимоотношений с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами
Навык 1:
Коммуникации с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами/стейкхолдерами. Руководство группой HR бизнес-партнеров для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса (если применимо)
Умения:

1. Бизнес-бағыттар бойынша HR бизнес-серіктестер тобының қызметін басқару, үйлестіру және бақылау, оларға кеңес беру. Бизнес-нәтижелерге қол жеткізу мақсатында бизнес менеджментіне ықпал ету және өзара іс-қимыл жасау үшін HR бизнес-серіктестер тобының жұмысын ұйымдастыру;
2. Цифрлық желілер арқылы коммуникациялық құралдар арқылы Бизнестің стратегиялық мақсаттарын жұмыскерлер деңгейіне жеткізу;
3. Бизнес менеджментімен, HR функцияларымен, барлық клиенттермен, мүдделі тараптармен/ стейкхолдерлермен серіктестік құру. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылар мен жұмыскерлерге кеңес беру;
4. Жұмыскерлер арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
5. Ішкі коммуникацияларды талдау, проблемалық аймақтарды анықтау, басшылық пен жұмыскерлер арасындағы тұлғааралық қатынастар мен байланыс жүйесін құру;
6. Ішкі клиенттермен ұзақ мерзімді қарым-қатынас орнату және қолдау;
7. Өз жұмыскерлерінің барлық әлеуетін пайдалануда бизнес-бағытқа қолдау көрсету, персоналды дамыту жөніндегі кеңестерге / сессияларға қатысу;
8. Бизнес менеджерлерімен кеңесу арқылы жұмыскерлермен қарым-қатынасқа қатысты күрделі мәселелерді басқару және шешу;
9. Адам ресурстарын басқару жүйесін автоматтандыру және цифрландыру мәселелері бойынша басшыларға кеңес беру. Адам ресурстарын басқару саласындағы метрикаларды қолдану.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, көзқарасы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті әкімшілендіру негіздері.
2. Адам ресурстарын басқару саласындағы стратегия/саясат.
3. Бизнесті және бизнес-процестерді дамыту стратегиясын ескере отырып, ұйымдық даму және дизайн, HR-процестер және адам ресурстарын басқару құралдары.
4. Өзгерістерді басқару.
5. HR-тәуекелдерді басқару.
6. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары.
7. Еңбек заңнамасы.
8. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
9. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары, Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі.
10. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу
11. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR функциясын бағалау
Машықтар:
1. HR қызметтеріне қанағаттану деңгейі бойынша зерттеулер жүргізу, зерттеу нәтижелерін талдау.
2. Көрсеткіштерді таңдауды қамтамасыз ету, көрсеткіштердің серпінін талдау.
3. HR функциясындағы проблемалық аймақтарды, оның ішінде бизнеспен, HR сараптама орталығымен, HR-қызмет көрсету орталығымен және басқа да мүдделі тұлғалармен қарым-қатынастағы проблемалық аймақтарды анықтау.

1. Руководить, координировать и контролировать деятельность группы HR бизнес-партнеров по бизнес-направлениям, консультировать их. Организовывать работу группы HR бизнес-партнеров для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса с целью достижения бизнес-результатов
2. Транслировать стратегические цели бизнеса до уровня работников посредством коммуникационных инструментов, через цифровые сети.
3. Выстраивать партнерские отношения с менеджментом бизнеса, HR-функциями, со всеми клиентами, заинтересованными сторонами/стейкхолдерами. Консультировать руководителей и работников по вопросам управления человеческими ресурсами.
4. Проводить информационно-разъяснительную работу среди работников;
5. Анализировать внутренние коммуникации, выявлять проблемные зоны, налаживать межличностные взаимоотношения и систему коммуникаций между руководством и работниками;
6. Устанавливать и поддерживать долгосрочные взаимоотношения с внутренними клиентами;
7. Оказывать поддержку бизнес-направлению в использовании всего потенциала своих работников, участвовать в совещаниях/сессиях по развитию персонала;
8. Управлять и решать сложные вопросы, связанные со взаимоотношениями с сотрудниками посредством консультирования с менеджерами бизнеса;
9. Консультировать руководителей по вопросам автоматизации и цифровизации системы управления человеческими ресурсами. Использовать метрики в области управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования.
2. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами.
3. Организационное развитие и дизайн, HR-процессы и инструменты управления человеческими ресурсами с учетом стратегии развития бизнеса и бизнес-процессов.
4. Управление изменениями.
5. Управление HR-рисками.
6. Нормы этики делового общения.
7. Трудовое законодательство.
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
9. Принципы социального партнерства, порядок ведения коллективных переговоров.
10. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность
11. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка HR -функции
Умения:
1. Проводить исследования уровня удовлетворенности услугами HR, анализировать результаты исследования.
2. Обеспечить выбор показателей, анализировать динамику показателей.
3. Выявлять проблемные зоны в HR функции, в том числе во взаимоотношениях с бизнесом, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными лицами.

4. Бюджеттің орындалу тиімділігін бағалау, инвестициялардың қайтарылу деңгейін бағалау, барлық HR қызметі мен HR-жобаларының тиімділігін өлшеу.
5. Түзету іс-шараларының жоспарын бірлесіп талқылау және қалыптастыру, іске асыру.
Білімдер:
1. Ұйымдық даму және дизайн, HR процестері және адам ресурстарын басқару құралдары, ұйымның кадрлық жүргізуі.
2. HR функциясын құру модельдері.
3. Өзгерістерді басқару.
4. Тәуекелдерді басқару.
5. HR-функцияларының тиімділік көрсеткіштері
6. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары.
7. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, киберқауіпсіздік және кадрлық қауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
HR-тәуекелдерді басқару
Машықтар:
1. Персонал қызметіне, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеуге, киберқауіпсіздікке, дербес деректерді қорғауға, сондай-ақ HR басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерге байланысты тәуекелдерді талдау;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты бақылауды қамтамасыз ету;
3. HR-тәуекелдерді басқару және қамту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу (яғни, олардың деңгейін мониторингілеу, тәуекелдік оқиғалардың басталуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);
4. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында ықтимал салдарларды болжау;
5. Тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
6. Өзгерістерді басқару, жұмыскерлердің наразылығымен жұмыс істеу;
7. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін құру;
8. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, проблемаларды басшылыққа жеткізу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
9. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру;
10. Этикалық нормаларды қолдану;
11. HR бюджетін бақылауды, шығындарды бағалауды және бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымдық даму, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері, тәжірибелері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу
2. Еңбек заңнамасы.
3. Бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін мотивация жүйелері, HR процестері және адам ресурстарын басқару құралдары;
4. Өзгерістерді басқару;
5. Киберқауіпсіздік және кадрлық қауіпсіздік;
6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
7. Кәсіптік HR-стандарттар;
8. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешімдер қабылдау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлау
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлану
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Адам ресурстарын басқару директоры
8
Адам ресурстарын басқару жөніндегі басқарушы директор

4. Оценивать эффективность исполнения бюджета, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и HR-проектов.
5. Совместно обсуждать и формировать, реализовывать план корректирующих мероприятий.
Знания:
1. Организационное развитие и дизайн, HR-процессы и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство организации.
2. Модели построения HR-функции.
3. Управление изменениями.
4. Управление рисками.
5. Показатели эффективности HR-функций
6. Методы проведения социологических исследований, нормы этики делового общения.
7. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, кибербезопасность и кадровая безопасность
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление HR-рисками
Умения:
1. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала, регулированием социально-трудовых отношений, кибербезопасностью, защитой персональных данных, а также коррупционных, финансовых рисков в сфере управления HR.
2. Классифицировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами, и обеспечить постоянный мониторинг.
3. Разрабатывать совместно с HR бизнес-партнерами план мероприятий по управлению HR-рисками и управление ими (т. е. мониторинг их уровня, реализация мероприятий по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий).
4. Прогнозировать возможные последствия в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами.
5. Проводить мероприятия с целью минимизации и профилактики рисков.
6. Управлять изменениями, работать с сопротивлением работников.
7. Налаживать межличностные взаимоотношения и систему внутренних коммуникаций.
8. Коммуницировать с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доводить до руководства проблемы и предложения путей их решения.
9. Консультировать руководство и работников по вопросам управления человеческими ресурсами
10. Применять этические нормы.
11. Обеспечить мониторинг, оценку затрат и контроль бюджетирования HR
Знания:
1. Организационное развитие, основные процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство
2. Трудовое законодательство.
3. Системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели.
4. Управление изменениями.
5. Кибербезопасность и кадровая безопасность.
6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал.
7. Профессиональные стандарты HR.
8. Управление рисками
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению человеческими ресурсами
8
Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами

12. "HR-дженералист" кәсіптік карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
HR-дженералист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім
деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-007 - Кадрлар бөлімнің бастығы (персоналды басқару)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR-функциясын қалыптастыру. Қажетті ұйымдастырушылық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында, ұйымның даму кезеңіне сүйене отырып, еңбек қызметін басқару, жоспарлау, үйлестіру және адам ресурстарын дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR-саясатты қалыптастыру.
2. HR стратегиясын/ саясатын іске асыру.
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін қалыптастыру, оны ұйым стратегиясымен және басқару тәжірибесімен байланыстыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR-саясатын қалыптастыру.
Дағды 1:
Адам ресурстарын басқару жүйесін және HR құжаттарын талдау
Машықтар:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін талдау;
2. Ұйымның стратегиялық құжаттарын талдау;
3. Ұйымның адам ресурстарын басқарудың SWOT-талдауын қамтамасыз ету, ұйымның HR-процестерінің жетілу деңгейін талдау;
5. HR-аналитикасының нәтижелерін талдау;
6. Үздік әлемдік тәжірибелерді, сондай-ақ HR стратегиялары мен процестеріндегі үрдістерді талдау;
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
2. Менеджмент, экономика, психология, ұйымдық даму және мінез-құлық, тәуекел-менеджмент негіздері;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері;
4. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
5. Тұрақты даму тұжырымдамасы;
6. Өзгерістерді басқару;

12. Карточка профессии "HR дженералист":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
HR дженералист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-007 - Начальник отдела кадров (управление персоналом)
Основная цель деятельности:
Формирование HR-функции в соответствии с бизнес-стратегией организации. Управление, планирование, координация трудовой деятельности и развитие человеческих ресурсов, исходя из этапа развития организации, с целью достижения желаемых организационных результатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Формирование HR-политики в соответствии с бизнес-стратегией организации.
2.Реализация HR стратегии/ политики
3.Формирование системы управления социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование HR-политики в соответствии с бизнес-стратегией организации
Навык 1:
Анализ системы управления человеческими ресурсами и HR документов
Умения:
1. Анализировать нормативно-правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Анализировать стратегические документы организации;
3. Обеспечивать SWOT-анализ управления человеческими ресурсами организации, анализировать уровень зрелости HR-процессов организации;
5. Анализировать результаты HR-аналитики;
6. Анализировать лучшие мировые практики, а также тенденции в HR стратегии и процессах;
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Основы менеджмента, экономики, психологии, организационного развития и поведения, риск-менеджмента;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования;
4. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
5. Концепция устойчивого развития;
6. Управление изменениями;

7. Кадрлық қауіпсіздікті басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
HR-саясатын әзірлеу. Персоналды басқару шығындарын жоспарлау
Машықтар:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормаларын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді қолдана отырып, ұйымның бизнес-стратегиясына, ұйымның операциялық моделіне және корпоративтік мәдениетіне сәйкес HR-саясатты әзірлеу;
2. HR-процестерін автоматтандыруға, цифрлық жүйелермен, сандық HR платформаларымен және мәліметтер базасымен жұмыс істеуге ықпал ету;
3. Ұйымның жылдық бюджетін қалыптастыру кезеңінде қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған HR-бюджетті әзірлеуді, бюджетті қорғауды қамтамасыз ету;
4. Бюджеттің атқарылуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру
5. Ұйым басшылығына және барлық мүдделі тараптарға HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру және кері байланыс орнату.
Білімдер:
1. Еңбек ресурстары мен персонал шығындарын жоспарлау негіздері мен әдістемелері;
2. Бюджеттеу негіздері;
3. HR-қызметтері нарығы;
4. Ұйымдағы HR-процестері.
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн, процестер, тәжірибелер және адам ресурстарын басқару құралдары;
6. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін ішкі нормативтік құжаттар;
7. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, көзқарасы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, Стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері, операциялық менеджмент.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR стратегиясын/ саясатын іске асыру
Дағды 1:
HR стратегиясын/саясатын енгізу
Машықтар:
1. Персоналды іздеу және іріктеу (рекрутинг) процесін талдау, енгізу және басқару, іске асыру үшін персоналға қажеттілік пен бюджетті анықтау, әлеуетті кандидаттарды іздеудің ең тиімді көздерін анықтау, жұмыс берушінің брендіне сәйкес іздеу платформалары, арналар, байланыс құралдары және іс-шаралар арқылы әлеуетті кандидаттарды тарту;
2. Әртүрлі санаттағы лауазымдарға бейімделу жүйесін құру және енгізу
3. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін қалыптастыру бойынша үздік тәжірибелерді талдау және қызметтің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару процесін енгізу. Ұйымның басшылығы мен жұмыскерлеріне мақсат қою рәсімі бойынша оқыту және кеңес беру (соның ішінде SMART-технологиялар, жұмыскерлерге мақсат қою және өз үміттерін қалыптастыру, т.б.). Басшылыққа басқару шешімдерін қабылдау үшін жұмыскерлердің және кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттері, құзыреттері туралы объективті ақпарат беру;

7. Управление кадровой безопасностью.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка HR-политики. Планирование затрат на управление персоналом
Умения:
1. Разрабатывать HR-политику в соответствии с бизнес-стратегией организации, операционной моделью и корпоративной культурой организации, применяя нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты;
2. Содействовать автоматизации HR-процессов, работе с цифровыми системами, цифровыми платформами HR и базами данных.
3. Обеспечивать разработку HR-бюджета на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, защиту бюджета в период формирования годового бюджета организации;
4. Осуществлять мониторинг и контроль исполнения бюджета
5. Консультировать и предоставлять обратную связь руководству организации и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR.
Знания:
1. Основы и методики планирования трудовых ресурсов и затрат на персонал;
2. Основы бюджетирования;
3. Рынок HR-услуг;
4. HR - процессы в организации;
5. Организационное развитие и
дизайн, процессы, практики
и инструменты управления человеческими ресурсами;
6. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, внутренние нормативные документы, регулирующие
вопросы управления человеческими ресурсами;
7. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования, операционного менеджмента.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2: Реализация HR стратегии/политики
Навык 1: Внедрение HR стратегии/политики
Умения:
1. Анализировать, внедрять и управлять процессом поиска и подбора персонала (рекрутинг), определять потребность в персонале и бюджет для реализации, определять наиболее эффективные источники поиска потенциальных кандидатов, привлекать потенциальных кандидатов через соответствующие бренду работодателя поисковые платформы, каналы, средства коммуникаций и мероприятия;
2. Выстраивать и внедрять систему адаптации для различных категорий должностей;
3. Анализировать лучшие практики по формированию системы управления эффективностью деятельности работников и внедрять процесс управления эффективностью деятельности (результативностью). Проводить обучение и консультировать руководство и работников организации по процедуре целеполагания (в том числе SMART-технологий, как ставить цели работникам и формировать свои ожидания). Предоставлять руководству объективную информацию о профессиональных и личных качествах, компетенциях сотрудников и кандидатов для принятия управленческих решений;

4. Оқыту мен дамытудың тиімді жүйесін енгізу, жұмыскерлерді оқыту мен дамыту процесінің принциптерін іске асыру, жұмыскерлерді оқыту үшін қолайлы орта қалыптастыру, даму жүйесінің тұтастығын, оқытудың үздіксіздігі мен жүйелілігін қамтамасыз ету, оқыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін және персоналды дамытуды анықтау үшін HR-метрикаларын анықтау. Компанияның жетілу деңгейіне сәйкес оқыту мен дамытудың озық әдістерін, құралдарын енгізу және оқыту мен дамыту процесін автоматтандыруға және білім базасын құруға қатысу;
5. Еңбек нарығындағы жиынтық сыйақыны және жиынтық сыйақыны дамыту үрдістерін басқару бойынша HR практикасын талдау. Жиынтық сыйақы жүйесінің бағдарламалары мен қағидаттарын енгізуді басқару. Жиынтық сыйақы бойынша ұйымның бюджет шығыстарын жоспарлау және бақылау.
6. Ұйымдағы таланттарды (мансапты) басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау, бизнестің қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратын таланттарды басқару тәсілдерін енгізу. Сабақтастық бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз ету, мансаптық коучингтің жеке сессияларын өткізу, тәлімгерлерді/тәлімгерлерді анықтау және олардың жұмысын ұйымдастыру;
7. Жұмысшылар арасында білім алмасу, білім базасы бойынша қолданыстағы цифрлық жүйелерді, платформаларды талдау;
8. HR басқару мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес беру.
Білім:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
2. Менеджмент, экономика негіздері;
3. HR тенденциялары мен үздік тәжірибелері (адам ресурстарын басқару процестері, процедуралары және құралдары);
4. Өзгерістерді басқару негіздері;
5. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, Стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері;
6. Жұмыс берушінің брендін қалыптастырудың негізгі құралдары мен принциптері;
7. Сандық технологиялар, HR-процестерді автоматтандыру негіздерінің платформалары. Персонал бойынша ақпараттық платформамен және дерекқормен жұмыс істеу негіздері;
8. Психология негіздері, ұйымдастырушылық мінез-құлық;
9. HR аналитикасы, HR метрикалар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 1: HR стратегиясын/саясатын және процестерін үнемі бағалау және тиімділігін арттыру
Машықтар:
1. HR стратегиясының/ саясатын тиімділігін бағалау, HR стратегиясының/ саясатының ұйымның стратегиялық мақсаттарына сәйкестігін бағалау, HR стратегиясын/ саясатын әзірлеу және жетілдіру;
2. Ұйымның HR-функциясының тиімділігін бағалау;
3. HR стратегиясын және HR-процестерін, технологиялары мен құралдарын енгізуді бағалау;

4. Внедрять эффективную систему обучения и развития, реализовывать принципы процесса обучения и развития работников, формировать благоприятную среду для обучения работников, обеспечивать целостность системы развития, непрерывность и систематичность обучения, определять HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала. Внедрять передовые методы, инструменты обучения и развития в соответствии с уровнем зрелости компании и участие в автоматизации процесса обучения и развития и создания базы знаний;
5. Анализировать HR практики по управлению совокупным вознаграждением и тенденции развития совокупного вознаграждения на рынке труда. Управлять внедрением программ и принципов системы совокупного вознаграждения. Планировать и контролировать расходы бюджета организации по совокупному вознаграждению;
6. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами (карьерой) в организации, внедрять подходы управления талантами, максимально удовлетворяющие потребности бизнеса. Обеспечивать реализацию программ преемственности, проводить индивидуальные сессии карьерного коучинга, определять менторов/наставников и организовывать их работу;
7. Анализировать существующие цифровые системы, платформы по базе знаний, обмену знаниями среди работников;
8. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам управления HR
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Основы менеджмента, экономики;
3. Тенденции и лучшие практики в области HR (процессы, процедуры и инструменты управления человеческими ресурсами);
4. Основы управления изменениями;
5. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования;
6. Основные инструменты и принципы формирования бренда работодателя;
7. Цифровые технологии, платформы основ автоматизации HR-процессов. Основы работы с цифровой платформой и базой данных по персоналу;
8. Основы психологии, организационного поведения;
9. HR аналитика, HR метрики
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2: Регулярная оценка и повышение эффективности HR стратегии/политики и процессов
Умения:
1. Оценивать эффективность HR стратегии/политики, оценивать соответствие HR стратегии/политики стратегическим целям организации, разрабатывать и совершенствовать HR стратегию/политику;
2. Оценивать эффективность HR-функции организации;
3. Оценивать внедрение HR-стратегии и HR-процессов, технологий и инструментов;

4. Қолданыстағы HR рәсімдері мен процестеріндегі кемшіліктер мен проблемалық аймақтарды талдау және анықтау;
5. HR-стратегиясын, процестерін, рәсімдері мен технологияларын енгізу, оны іске асыру бойынша коммуникациялар жоспарын әзірлеуді үйлестіру және бақылау;
6. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсету;
7. Барлық байланыс арналарын қолдана отырып, маркетингтік және PR құралдары арқылы HR-шешімдерін насихаттау;
8. Басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында бар немесе ықтимал проблемалар, HR-тәуекелдер туралы ұйым басшылығына хабарлау;
9. Ұйым басшылығына және барлық мүдделі тараптарға HR басқару мәселелері бойынша консультация беру және кері байланыс орнату;
10. Байланыс және кері байланыс орнату мәдениетін дамыту (ескертулер, ұсыныстар, пікірлер, инфосессиялар жинау, басшылықпен көпшілік кездесулер, интернет-чаттар, HR қолдау);
11. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ету;
12. HR-функциясын жақсарту үшін түзету шараларын қолдану.
13. Жалпыкорпоративтік құндылық бағдарларын қалыптастыру және кемсітушілікке қарсы іс-қимылға негізделген, этикалық ортаны қалыптастыруға негізделген корпоративтік мәдениетті дамыту (елдің ерекшеліктерін, бизнес-ортаны, еңбек нарығын, жұмыскерлердің менталитетін ескере отырып).
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты және процестері саласындағы үрдістер мен үздік тәжірибелер;
2. Менеджментті, экономиканы, психологияны, ұйымдастырушылық мінез-құлықты ұйымдық дамыту, тәуекелдерді басқару негіздері;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Жобаларды басқару;
5. Маркетинг және PR негіздері;
6. Кері байланыс орнату әдістері мен техникалары;
7. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 3:
HR-тәуекелдерін басқару
Машықтар:
1. HR-тәуекелдерінің мониторингі мен талдауын қамтамасыз ету;
2. HR аудитін жүргізуді ұйымдастыру;
3. HR-метриканы талдау, HR-аналитикасын қамтамасыз ету;
4. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттану деңгейін зерттеуді, сауалнама нәтижелерін талдауды қамтамасыз ету;
5. HR-процестерді, технологияларды және құралдарды енгізуді бағалау нәтижелерін талдау;
6. Персонал қызметіне, еңбек қатынастарын реттеуге, киберқауіпсіздік және кадрлық қауіпсіздікке, дербес деректерді қорғауға, сондай-ақ HR басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерге байланысты тәуекелдерді талдау;
7. Оңтайлы басқару шешімдерін таңдау мақсатында тәуекелдерді, сондай-ақ тәуекелдердің туындауына әсер ететін факторларды сәйкестендіруді және талдауды қамтамасыз ету;
8. HR-тәуекелдердің басталуының әсерін бағалау, сондай-ақ болжамды әсердің басталуын азайту жөніндегі рәсімдерді әзірлеу мен келісуді үйлестіру;

4. Анализировать и выявлять недостатки и проблемные зоны в существующих HR процедурах и процессах;
5. Координировать и контролировать разработку плана коммуникаций по внедрению HR-стратегии, процессов, процедур и технологий, его реализацию;
6. Оказывать информационную поддержку управленческим решениям в области HR;
7. Продвигать HR-решения с помощью маркетинговых и PR инструментов с использованием всех каналов коммуникаций;
8. Информировать руководство организации о существующих или потенциальных проблемах, HR-рисках с целью принятия управленческих решений;
9. Консультировать и предоставлять обратную связь руководству организации и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR;
10. Развивать коммуникации и культуру предоставления обратной связи (сбор замечаний, предложений, мнений, инфосессии, публичные встречи с руководством, интернет-чаты, HR поддержка);
11. Обеспечивать проведение исследования удовлетворенности работников услугами HR;
12. Принимать корректирующие меры по улучшению HR-функции;
13. Формировать общекорпоративные ценностные ориентиры и развивать корпоративную культуру, основанную на противодействии дискриминации, на формировании этичной среды (с учетом особенностей страны, бизнес-среды, рынка труда, менталитета работников).
Знания:
1. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегии/политики и процессов;
2. Основы менеджмента, экономики, психологии, организационного развития организационного поведения, управления рисками;
3. Управление изменениями;
4. Управление проектами;
5. Основы маркетинга и PR;
6. Методики и техники предоставления обратной связи;
7. Основы социологии и социальной психологии.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление HR-рисками
Умения:
1. Обеспечивать мониторинг и анализ HR-рисков;
2. Организовывать проведение HR аудита;
3. Анализировать HR-метрики, обеспечивать HR-аналитику;
4. Обеспечивать проведение исследования уровня удовлетворенности работников услугами HR, анализ результатов опроса;
5. Анализировать результаты оценки внедрения HR-процессов, технологий и инструментов;
6. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала, регулированием трудовых отношений, кибербезопасностью и кадровой безопасностью, защитой персональных данных, а также коррупционных, финансовых рисков в сфере управления HR;
7. Обеспечить идентификацию и анализ рисков, а также факторов, влияющих на возникновение рисков, с целью выбора оптимальных управленческих решений;
8. Оценивать эффект от наступления HR-рисков, а также координировать разработку и согласование процедур по снижению наступления предполагаемого эффекта;

9. Тәуекелдерді проактивті бағалауды, HR-тәуекелдерді барынша азайтуды және алдын алуды жүзеге асыру;
10. Ұйымның HR-тәуекелдерінің деңгейін бақылау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы тәуекел-менеджмент (кадрлық тәуекелдер, сыртқы және ішкі тәуекел факторлары), кадрлық тәуекелдерді басқару қағидаттары, тәуекелдерді басқару тиімділігін бақылау және мониторингтеу;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері;
4. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;
5. Кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
6. Тұрақты даму тұжырымдамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін қалыптастыру, оны ұйым стратегиясымен және басқару практикасымен байланыстыру
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу жүйесін енгізу, оны ұйым стратегиясымен және басқару практикасымен байланыстыру
Машықтар:
1. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын бағалау), еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR тәуекелдерін талдау;
2. Жұмысқа орналасуға және қарым-қатынасты қалыптастыруға әсер ететін факторларды талдау;
3. Құндылықтар мен мінез-құлық нормаларына, заңнама талаптарына және халықаралық еңбек стандарттарына, еңбек нормаларына сәйкес қарым-қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін тәсілдер мен рәсімдерді әзірлеу;
4. Ұйымдағы ұйымдық мәдениет пен климат бойынша ұсыныстар беру;
5. Еңбек қатынастарын реттеу, әлеуметтік әріптестікті мәселелері бойынша жұмыскерлердің өкілдерімен келіссөздер жүргізу;
6. Ұжымдық келіссөздерге, әлеуметтік әріптестік жөніндегі үшжақты комиссияларға қатысу;
7. Лауазымдардың рөлдерін, міндеттері мен жауапкершіліктерін бөлу, стратегиялық мақсаттарды орындау үшін өзара ұтымды қарым-қатынас жасау;
8. Функционалдық бөлімшелердің/топтардың оңтайлы санын анықтау;
9. Персоналдың нысаналы құрамын (сандық, сапалық) қамтамасыз ету;
10. Жоспарға сәйкес жұмыскерлердің қажетті құзыреттерін дамытуға жәрдемдесу;
11. Инновацияларды енгізу негізінде еңбек процестерін жаңғыртуға жәрдемдесу, нормалардың сапасын арттыру;
12. Жұмыскерлердің еңбек қызметін жақсарту және ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR-метрикаларды, өзекті HR-талдаудың және әлеуметтанулық зерттеулердің нәтижелерін пайдалану;
13. Жұмыскерлердің еңбек қызметін, әлеуметтік әл-ауқатын жақсарту жөніндегі іс-қимыл жоспарын қалыптастыру;

9. Осуществлять проактивную оценку рисков, минимизацию и профилактику HR-рисков;
10. Контролировать уровень HR-рисков организации.
Знания:
1. Риск-менеджмент в области управления человеческими ресурсами (кадровые риски, внешние и внутренние факторы рисков), принципы управления кадровыми рисками, контроль и мониторинг эффективности управления рисками;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы социологии и социальной психологии;
4. Основы работы с большими данными;
5. Теории и инструменты обеспечения кадровой безопасности;
6. Концепция устойчивого развития.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Формирование системы управления социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Навык 1:
Разработка системы регулирования социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Умения:
1. Анализировать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников), потенциальных HR-рисков, связанных с трудовыми отношениями;
2. Анализировать факторы, влияющие на трудоустройство и формирование отношений;
3. Разрабатывать подходы и процедуры, регулирующие вопросы управления взаимоотношениями в соответствии с ценностями и нормами поведения, требованиями законодательства и международных стандартов труда, трудовых норм;
4. Предоставлять рекомендации по организационной культуре и климату в организации;
5. Вести переговоры с представителями работников по вопросам регулирования трудовых отношений, социального партнерства;
6. Участвовать в коллективных переговорах, в трехсторонних комиссиях по социальному партнерству;
7. Распределять роли должностей, задачи и ответственность, рационально взаимодействовать между собой для выполнения стратегических целей;
8. Определять оптимальную численность функциональных подразделений/групп;
9. Обеспечивать целевой состав персонала (количественный, качественный);
10. Содействовать развитию необходимых компетенций работников в соответствии с планом;
11. Содействовать модернизации трудовых процессов на основе внедрения инноваций, повышение качества норм;
12. Использовать HR-метрики, актуальную HR-аналитику и результаты социологических исследований для улучшения трудовой деятельности работников и поддержки бизнес-решений организации;
13. Формировать план действий по улучшению трудовой деятельности, социального самочувствия работников;

14. Жұмыс орындарын ұйымдастыру мен оларға қызмет көрсетуді жақсарту жөнінде шаралар қабылдау, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету, жұмыс орындарын аттестаттауды жүргізу, еңбек жағдайларын жақсарту, жұмыскерлердің денсаулығы мен еңбекке қабілеттілігін, әлеуметтік әл-ауқатын сақтау;
15. Келісім/татуластыру комиссиясының басшыларын, мүшелерін еңбек заңнамасының негіздеріне, келіссөздер жүргізу қабілетін дамытуға, еңбек дауларында консенсусқа қол жеткізуге, медиативтік құзыреттерге үйрету;
16. Мүдделі тараптарға әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша консультация беру;
17. Өзгерістерді басқару, жұмысшылардың қарсылығымен жұмысты жоспарлау;
18. Тәуекелдерді басқару, HR тәуекелдерін азайту және алдын алу шараларын жоспарлау;
19. Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджментті, маркетингті, корпоративтік қаржыны ұйымдастырушылық мінез-құлық, макро-және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
2. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму үрдістері және еңбек қатынастары саласындағы озық халықаралық технологиялар;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері;
5. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Ұйымдық дизайн;
8. Бизнес мақсаттары операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін HR процестер мен адам ресурстарын басқару құралдарының мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері;
9. Кері байланыс орнату әдістері мен техникалары;
10. Гендерлік теңдікті ілгерілету;
11. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету, киберқауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Жұмыскерлер мен ұйымның мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты актілердің заңнама талаптарына сәйкестігіне кадрлық аудит жүргізуді үйлестіру және бақылау;
2. Кадрлық құжаттаманың және әкімшілендірудің жай-күйін бағалауды жүзеге асыру;
3. Персоналға аудит жүргізу (кадр әлеуетінің ұйымның даму мақсаттары мен стратегиясына сәйкестігін бағалау, персонал қызметінің және ұйымның басқару құрылымдарының қолданыстағы нормативтік базаға сәйкестігі, персонал қызметінің тиімділігі мен өнімділігін бағалау, ықтимал босату);

14. Принимать меры пo улучшению организации и обслуживанию рабочих мест, обеспечивать охрану труда и технику безопасности, проводить аттестацию рабочих мест, принимать меры по улучшению условий труда, сохранению здоровья и работоспособности, социального самочувствия работников;
15. Обучать руководителей, членов согласительной/ примирительной комиссии основам трудового законодательства, развитию умения вести переговоры, достижению консенсуса в трудовых спорах, медиативным компетенциям;
16. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам регулирования социально-трудовых отношений;
17. Управлять изменениями, планировать работы с сопротивлением работников;
18. Управлять рисками, планировать мероприятия по минимизации и профилактике HR-рисков;
19. Представлять интересы организации по вопросам управления трудовыми отношениями в государственных органах и организациях.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, организационного поведения корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
2. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых отношений;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями и иными отношениями, возникающими в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования;
5. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
6. Операционные бизнес-модели;
7. Организационный дизайн;
8. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
9. Методики и техники предоставления обратной связи;
10. Продвижение гендерного равенства;
11. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Обеспечение защиты интересов работников и организации
Умения:
1. Координировать и контролировать проведение кадрового аудита актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками на соответствие требованиям законодательства;
2. Осуществлять оценку состояния кадрового документирования и администрирования;
3. Проводить аудит персонала (оценка соответствия кадрового потенциала целям и стратегии развития организации, соответствие деятельности персонала и структур управления организации существующей нормативной базе, оценка эффективности и производительности деятельности персонала, возможное высвобождение);

4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеудің үздік тәжірибелерін зерделеу және талдау, процестерді, құралдарды жақсарту, оларды ұйымдастыру стратегиясымен және басқару тәжірибелерімен байланыстыру бойынша ұсыныстар енгізу;
5. Еңбек саласындағы базалық ең төменгі кепілдіктердің сақталуын бақылауды және мониторингті жүзеге асыру;
6. Кадр аудитінің, HR-талдаудың, әлеуметтік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін, әлеуметтанулық зерттеулердің өзара қарым-қатынас саласына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды зерттеуді, нормативтік актілерді заңнамаға сәйкес келтіру, қатынастарды реттеуді жақсарту жөніндегі шараларды ескере отырып, түзету шараларын қабылдау;
7. Меритократия және әділеттілік қағидаттары негізінде еңбек дауларын, шағымдар мен келіспеушіліктерді шешу процестерін дамыту;
8. Белгіленген рәсімдерге, құпиялылықты қамтамасыз етуге сәйкес тергеу жүргізу;
9. Жанжалды жағдайларды, проблемаларды, фактілерді, жанжалдардың көпмәдениетті аспектілерін, пайымдарды, проблемаларды шешудің балама ұсыныстарын зерттеу, мүдделі тараптармен сындарлы диалог жүргізу;
10. Еңбек дауларын, жанжалдарды еңбек заңнамасына сәйкес рәсімдер арқылы қарау (келісім комиссиясы/ татуластыру комиссиясы, төрелік және т.б.), заңнама нормаларына сәйкес шешім қабылдау;
11. Еңбек заңнамасына сәйкес рәсімдер арқылы тәртіптік теріс қылықтарды қарау, заңнама нормаларына сәйкес шешім қабылдау;
12. Жүгінулерді/ өтініштерді қарау нәтижелері бойынша кері байланыс беру, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізу;
13. Ұйымдағы ұйымдық мәдениет пен климат бойынша ұсыныстар беру;
14. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық нысаналы топтармен коммуникацияларды, жұмыскерлердің өкілдерімен, мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
15. Ұйым басшылығына әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері;
3. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
4. Операциялық бизнес модельдері;
5. Ұйымдық дизайн;
6. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
7. Кері байланыс орнаату әдістері мен тәсілдері;

4. Изучать и анализировать лучшие практики регулирования социально-трудовых отношений, вносить предложения по улучшению процессов, инструментов, соотнесение их со стратегией организации и управленческими практиками;
5. Осуществлять контроль и мониторинг соблюдения базовых минимальных гарантий в сфере труда;
6. Принимать корректирующие меры с учетом результатов кадрового аудита, HR-аналитики, социально-психологических исследований, исследования внутренних и внешних факторов, влияющих на сферу взаимоотношений социологических исследований, мер по приведению нормативных актов в соответствие с законодательством, улучшению регулирования отношений;
7. Развивать процессы разрешения трудовых споров, жалоб и разногласий на основе принципов меритократии и справедливости;
8. Проводить расследования в соответствии с установленными процедурами с обеспечением конфиденциальности;
9. Изучать конфликтные ситуации, проблемы, факты, многокультурные аспекты конфликтов, точек зрений, альтернативных предложений решения проблем, проведение конструктивного диалога с заинтересованными сторонами;
10. Рассматривать трудовые споры, конфликты через процедуры в соответствии с трудовым законодательством (согласительная комиссия/ примирительная комиссия, арбитраж), принятие решения в соответствии с нормами законодательства;
11. Обеспечивать рассмотрение дисциплинарных проступков через процедуры в соответствии с трудовым законодательством, принятие решения в соответствии с законодательством;
12. Предоставлять обратную связь по результатам рассмотрения обращений/заявлений, доводить принятые решения до сведения работников;
13. Предоставлять рекомендации по организационной культуре и климату в организации;
14. Обеспечивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, взаимодействие с представителями работников, заинтересованными сторонами;
15. Консультировать руководство организации по вопросам управления социально-трудовыми отношениями.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования;
3. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
4. Операционные бизнес-модели;
5. Организационный дизайн;
6. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
7. Методики и техники предоставления обратной связи;

8. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешімдер қабылдау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес серіктесі
7
HR талдаушы
7
Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
13. "Персоналмен жұмыс жөніндегі маман" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-2-017 – Еңбек ресурстары жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қажетті ұйымдық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында компания көлеміне, бизнесті дамыту кезеңіне сүйене отырып, адам ресурстарын басқару саясатын іске асыру, адам ресурстарын жоспарлау және дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR процестерін, жаңа технологияларды іске асыру
2. HR құралдарын әзірлеу және енгізу
Еңбек функциясы 1:
HR процестерін, жаңа технологияларды іске асыру
Дағды 1:
HR саясаты, HR процестерін, HR технологияларды іске асыру
Машықтар:
1. Персоналды тарту және ұстап қалу процестерін жетілдіру ұсыныстарын талдау және әзірлеу, персоналды іздеу мен іріктеуді жүзеге асыру (кандидаттарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, лауазымдардың сипаттамасы, таңдау және іріктеудің әр кезеңінде кандидаттарды бағалаудың қолайлы әдістері мен рәсімдерін таңдау, кандидаттарды іріктеу процесінің барлық қатысушыларымен қарым-қатынас орнату, процеске қатысушыларға кері байланыс беру).
Рәсімдерге сәйкес бейімдеу іс-шараларын іске асыру;
2. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін, жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізудің тәсілдері мен әдістерін енгізуге жәрдемдесу, мақсат қою рәсімі (оның ішінде SMART-технологиялар) бойынша ұйым жұмыскерлерін оқытуды ұйымдастыруды және оларға консультация беруді қамтамасыз ету;

8. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность, кадровая безопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
HR аналитик
7
Руководитель по производственным отношениям
8
Директор по управлению персоналом
13. Карточка профессии "Специалист по работе с персоналом":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по работе с персоналом
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-0-017 Специалист по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Реализация политики управления человеческими ресурсами, планирование и развитие человеческих ресурсов, исходя из размеров компании, этапа развития бизнеса, с целью достижения желаемых организационных результатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Реализация HR процессов, новых технологий
2. Разработка и внедрение HR инструментов
Трудовая функция 1: Реализация HR процессов, новых технологий
Навык 1:
Реализация HR политики, HR процессов, HR технологий
Умения:
1. Анализировать и разрабатывать предложения по совершенствованию процессов привлечения и удержания персонала, осуществлять поиск и подбор персонала (описания должностей, включая требования к кандидатам, подбор подходящих методов и процедур оценки кандидатов на каждом этапе подбора и отбора, построение взаимоотношений со всеми участниками процесса отбора кандидатов, предоставление обратной связи участникам процесса).
Реализовывать адаптационные мероприятия согласно процедурам;
2. Содействовать внедрению системы управления эффективностью деятельности работников, подходов и методов проведения оценки эффективности деятельности работников, обеспечивать организацию обучения и консультирование работников организации по процедуре целеполагания (в том числе SMART-технологий;

3. Ұйымның ағымдағы персоналының даму деңгейін және кәсіби біліктілігін талдау (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелерін негізге ала отырып); жұмыскерлерді оқыту жоспарының ұйымның бизнес-қажеттіліктеріне сәйкестігін қамтамасыз ету; компанияның жетілу деңгейіне сәйкес оқыту мен дамытудың озық әдістерін, құралдарын енгізуге жәрдемдесу және оқыту мен даму процесін автоматтандыруға, білім базасын құруға жәрдемдесу; жұмыскерлердің кері байланысы және оқытуға қанағаттанушылықты бағалау нәтижелері бойынша персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін арттыру;
4. Жиынтық сыйақыны басқару бойынша ұсыныстар әзірлеу, жиынтық сыйақы бойынша бюджет шығыстарын айқындау және бақылау;
5. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын бағалау), еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдерді талдау; еңбек саласындағы базалық ең төменгі кепілдіктердің сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
6. Өтінімдерді/өтініштерді қарау нәтижелері бойынша кері байланыс беруді қамтамасыз ету, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізу
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты, ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. НR стратегиялары мен процестеріндегі тенденциялар мен үздік тәжірибелер;
3. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті айқындау технологиялары мен әдістері;
4. HR-көрсеткіштері;
5. Жұмыскерлердің еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары, әлеуметтану зерттеулерін жүргізу әдістері, этика және іскерлік қарым-қатынас нормалары;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. Тәуекелдерді басқару негіздері;
8. Өзгерістерді басқару негіздері;
9. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері;
10. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR процесінің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсету;
2. Басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында, бар немесе ықтимал проблемалар, HR-тәуекелдер туралы басшылықты хабардар ету;
3. Өкілеттік шегінде HR процестерін іске асыру мәселелері бойынша мүдделі тараптарға консультация беру және кері байланыс орнату;
4. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануы бойынша зерттеулер жүргізу;
5. HR-функциясы мен процестерін жақсартуға қатысты түзету шараларын енгізуге жәрдемдесу
Білімдер:
1. НR стратегиялары мен процестеріндегі үрдістер мен үздік тәжірибелер;
2. Тәуекелдерді басқару негіздері;
3. Өзгерістерді басқару негіздері;
4. Жобаларды басқару негіздері;
5. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары;

3. Анализировать уровень развития и профессиональной квалификации текущего персонала организации (в том числе исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации); обеспечивать соответствие плана обучения работников с бизнес-потребностями организации; содействовать внедрению передовых методов, инструментов обучения и развития в соответствии с уровнем зрелости компании и содействовать автоматизации процесса обучении и развития, созданию базы знаний; повышать эффективность процесса обучения и развития персонала по результатам обратной связи работников и оценки удовлетворенности обучением;
4. Разрабатывать предложения по управлению совокупным вознаграждением, определять и контролировать расходы бюджета по совокупному вознаграждению;
5. Анализировать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников), потенциальных HR-рисков, связанных с трудовыми отношениями; осуществлять мониторинг и контроль соблюдения базовых минимальных гарантий в сфере труда;
6. Обеспечивать предоставление обратной связи по результатам рассмотрения обращений/заявлений, доводить принятые решения до сведения работников
Знания:
1. HR стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
3. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
4. HR-метрики;
5. Формы материального и нематериального стимулирования труда работников, методы проведения социологических исследований, нормы этики и делового общения;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. Основы управления рисками;
8. Основы управления изменениями;
9. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания;
10. Методики и техники предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка эффективности HR процессов
Умения:
1. Оказывать информационную поддержку управленческим решениям в области HR;
2. Информировать руководство о существующих или потенциальных проблемах, HR-рисках с целью принятия управленческих решений;
3. Консультировать и предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам по вопросам реализации HR процессов в пределах полномочий;
4. Проводить исследования удовлетворенности работников услугами HR;
5. Содействовать внедрению корректирующих мер по улучшению HR-функции и процессов.
Знания:
1. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
2. Основы управления рисками;
3. Основы управления изменениями;
4. Основы управления проектами;
5. Методики и техники предоставления обратной связи;

6. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Персоналды іздеу және іріктеу
Машықтар:
1. Персоналды басқару мәселелерін реттейтін құжаттардың заңнама нормалары мен талаптарына сәйкестігін бағалау;
2. Қатысу деңгейін, әлеуметтік тұрақтылықты әлеуметтік зерттеу нәтижелерін талдау;
3. Еңбек шарттарында, ұжымдық шартта, келісімдерде және ұйымның өзге де актілерінде қабылданған міндеттемелердің орындалуын талдау;
4. HR-тәуекелдерді азайту және алдын алу іс-шаралары жоспарын әзірлеп, іске асыруды жүзеге асыру;
5. Жұмыскерлердің өкілеттігі шегінде персоналды басқару мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастары мен өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін, оның ішінде әлеуметтік серіктестік, дербес деректерді қорғау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, медиация, ең төменгі стандарттар мен олардың кепілдіктері. мәселелерді реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәуекелдер-менеджмент негіздері;
3. Психология және ұйымдық мінез-құлық негіздері;
4. Әлеуметтік зерттеулер мен нәтижелерді талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
2. HR құралдарын әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
HR құралдарын әзірлеу
Машықтар:
1. Құзыреттілік моделін, кәсіби және жеке қасиеттерді бағалауға арналған сауалнамаларды, Гайд-сұхбаттарды, бағалау нысандарын әзірлеу;
2. Қызметкерлерге арналған жеке даму жоспарларын, кәсіби тренинг бағдарламаларын әзірлеу;
3. Деректерді жинауға, талдауға арналған құралдарды әзірлеу: сауалнамалар, қатысу сауалнамалары, корпоративтік мәдениет, жұмысшылардың әл-ауқаты, жұмыс берушінің бренді, кері байланыс
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты, ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. НR стратегиялары мен процестеріндегі тенденциялар мен үздік тәжірибелер;
3. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті айқындау технологиялары мен әдістері;
4. HR-көрсеткіштері;
5. Әлеуметтанулық зерттеулер жүргізуге арналған құралдар;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR құралдарын енгізу
Машықтар:
1. Сауалнамалар/сұхбаттар жүргізу;
2. Оқыту/тренингтер/коучинг сессияларын ұйымдастыру;
3. Бағалау рәсімдерін жүргізу;
4. Алынған деректерді талдау және өткізілген іс-шаралар бойынша есептер дайындау;
5. Өкілеттік шегінде HR басқару мәселелері бойынша қызметкерлерге және барлық мүдделі тараптарға кеңес беру және кері байланыс беру
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі HR процестері мен құралдары;
2. Деректерді жинау және талдау әдістерінің негіздері;
3. Ақпаратты қорғау стандарттарын сақтау үшін құпиялылық принциптері және деректерді өңдеу этикасы;
4. Бағалау рәсімдерін ұйымдастыру, оқыту/тренингтер/коуч-сессиялар өткізу қағидалары мен тәртібі;
5. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, киберқауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлау
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес-серіктес
7
HR талдаушы
6
HR дженералист
7
Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жиынтық сыйақыны басқару" кәсіптік стандартында:
9-11-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Адам ресурстарын басқару жөніндегі атқарымдық басшы (басқарушы)" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару жөніндегі атқарымдық басшы (басқарушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып енгізілді).
Еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу бөлімінің басшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық: Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

6. Основы социологии и социальной психологии.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Разработка и внедрение HR инструментов
Навык 1:
Разработка HR инструментов
Умения:
1. Разрабатывать модель компетенций, опросники для оценки профессиональных и личностных качеств, гайд-интервью, оценочные формы;
2. Разрабатывать индивидуальные планы развития для сотрудников, программы профессиональных тренингов;
3. Разрабатывать инструменты для сбора и анализа данных: опросники, анкеты по вовлеченности, корпоративной культуре, благополучию работников, бренду работодателя, обратной связи.
Знания:
1. HR стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
3. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
4. HR-метрики;
5. Инструменты для проведения социологических исследований;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. Методики и техники предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Внедрение HR инструментов
Умения:
1. Проводить опросы/интервью;
2. Организовывать обучение/тренинги/коучинг сессии;
3. Проводить оценочные процедуры;
4. Анализировать полученные данные и подготавливать отчеты по проведенным мероприятиям;
5. Консультировать и предоставлять обратную связь работникам и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR в пределах полномочий.
Знания:
1. Основные HR процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Основы методов сбора и анализа данных;
3. Принципы конфиденциальности и этики обработки данных для соблюдения стандартов защиты информации;
4. Правила и порядок организации оценочных процедур, обучения/проведения тренингов/коуч-сессий;
5. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
HR аналитик
6
HR дженералист
7
Руководитель по производственным отношениям
8
Директор по управлению персоналом
";
в Профессиональном стандарте "Управление совокупным вознаграждением", утвержденном указанным приказом:
пункты 9 -11 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Руководитель по совокупному вознаграждению/поощрению":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по совокупному вознаграждению/поощрению
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
Начальник отдела организации и оплаты труда
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

кемінде 5 жыл, оның ішінде 3 жылдан кем емес адам ресурстарын басқару саласында
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-013 - Басқарушы (кадрлар және еңбек қатынастары жөніндегі басқарма бөлімшелерінде (қызметтерінде))
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпкерлік қызметтің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігіне талдау және жалпы сыйақыны басқару саласындағы жетекші тәжірибені талдау арқылы жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу, сондай-ақ жиынтық сыйақы/ынталандыру жүйесін енгізу, оны заңнамаға, бизнеске қойылатын талаптарға сәйкес үнемі жаңартып отыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу
2. Жиынтық сыйақы стратегиясын іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу
Дағды 1:
Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы бизнес стратегиясы мен жетекші тәжірибелерді талдау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық мақсаттарын және қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің жетістіктерін талдау;
2. Ұйымның еңбек өнімділігі мен қаржылық нәтижелерінің көрсеткіштерін талдау;
3. Жиынтық сыйақыны басқару бойынша HR тәжірибелерін және еңбек нарығындағы жиынтық сыйақыны дамыту үрдістерін зерттеу;
4. Жиынтық сыйақыны басқарудағы HR-тәуекелдерін бағалау;
5. HR материк көрсеткіштерін талдауды ескере отырып, жағдайларды болжау (кадрлардың тұрақтамауы, персоналды іздеу және жалдау көрсеткіштері, персоналдың жұмысқа құштарлық деңгейі);
6. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және еңбекақы төлеуді реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын қолдану;
7. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша еңбек нарығының тәжірибелері мен тенденцияларын талдау;
8. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін салалық келісімдерді, ұжымдық және/немесе еңбек шарттарын, жұмыс берушінің актілерін талдау;
9. Әлеуметтік жеңілдіктер беру шығындарын бағалау
Білімдер:
1. Менеджмент және стратегиялық жоспарлау негіздері, тұрақты даму, өзгерістерді басқару қағидаттары;
2. Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы негізгі даму тенденциялары мен озық халықаралық технологиялар, жиынтық ынталандыру тұжырымдамалары;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
4. Операциялық бизнес модельдері;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Жиынтық сыйақыны басқарудың мотивация жүйесі, процестері және құралдары;
7. Қазақстан Респубдикасының еңбек заңнамасының нормалары және еңбек қатынастарын басқару саласындағы негізгі ережелер;

не менее 5 лет, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-013 - Управляющий (в подразделениях (службах) управления кадрами и трудовыми отношениями)
Основная цель деятельности:
Разработка стратегии совокупного вознаграждения/поощрения путем проведения анализа на соответствие стратегическим целям бизнеса и анализа ведущих практик в области управления совокупным вознаграждением/поощрением, а также внедрение системы совокупного вознаграждения/поощрения и постоянная ее актуализация в соответствии с законодательством РК и требованиями бизнеса
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка стратегии совокупного вознаграждения
2. Реализация стратегии совокупного вознаграждения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка стратегии совокупного вознаграждения
Навык 1:
Анализ стратегии бизнеса и ведущих практик в области управления совокупным вознаграждением
Умения:
1. Анализировать стратегические цели и достижения ключевых показателей эффективности деятельности организации;
2. Анализировать показатели производительности труда и финансовых результатов организации;
3. Изучать HR практики по управлению совокупным вознаграждением и тенденции развития совокупного вознаграждения на рынке труда;
4. Оценивать HR-риски в управлении совокупным вознаграждением;
5. Прогнозировать ситуации с учетом анализа HR метрик (текучесть кадров, показатели поиска и найма персонала, степень вовлеченности персонала);
6. Применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием оплаты труда;
7. Анализировать практики и тенденции рынка труда по социальным льготам;
8. Анализировать отраслевые соглашения, коллективные и/или трудовые договора, акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
9. Оценивать затраты на предоставление социальных льгот
Знания:
1. Основы менеджмента и стратегического планирования, принципы устойчивого развития, управление изменениями;
2. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления совокупным вознаграждением, концепции совокупного поощрения;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
4. Операционные бизнес-модели;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Система мотивации, процессы и инструменты управления совокупным вознаграждением;
7. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан и основные положения в сфере управления трудовыми отношениями;

8. Жиынтық сыйақыны басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
9. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету сервистері, киберқауіпсіздік;
10. Ұйымдағы еңбек қатынастарын басқару жөніндегі ішкі нормативтік құжаттар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сыйақы стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Жиынтық сыйақы жүйесін құрудың тұжырымдамасы мен қағидаттарын анықтау;
2. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу;
3. Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы озық халықаралық технологияларды зерделеу;
4. Жиынтық сыйақы жүйесін құру жоспарын қалыптастыру;
5. Өзгерістерді, тәуекелдерді басқару;
6. Мүдделі тұлғалармен келіссөздер жүргізу және үйлестіру;
7. Бизнес менеджментімен, жұмыскерлердің өкілдерімен және өзге де стейкхолдерлермен серіктестік қатынастар құру;
8. Сыйақы стратегиясын әзірлейді және бизнеспен келісу;
9. Ұжымдық шарт әзірлеу және жасасуды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Тұрақты даму, өзгерістерді басқару қағидаттары;
2. Бизнес пен персоналдың қажеттіліктерін жоспарлау және болжау әдістері;
3. Корпоративтік мәдениетті бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
4. Жұмыскерлердің еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандыру формалары, социологиялық зерттеулер жүргізу әдістері, әдеп және іскерлік қарым-қатынас нормалары;
5. Ұйымның технологиясы мен өндірістік қызметінің негіздері;
6. Еңбек экономикасы және жалпы және әлеуметтік психология, әлеуметтану және еңбек психологиясының негіздері;
7. Информатика және цифрлық жүйелер негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жиынтық сыйақы стратегиясын іске асыру
Дағды 1:
Жиынтық сыйақы жүйесін енгізу
Машықтар:
1. Жиынтық сыйақы жүйесін (монетарлық және монетарлық емес) енгізу жоспарының орындалуын әзірлеу және бақылау;
2. Жиынтық сыйақы жүйесі бағдарламаларын енгізу;
3. Еңбекақы төлеу жүйесін реттеу бойынша жұмыс берушінің актілерін әзірлеу;
4. Салалық келісімге және ұжымдық шартқа ұсыныстар әзірлеу;
5. Еңбекақы төлеу процестерін автоматтандыруды басқару;
6. Еңбекақы төлеу шығындарын талдау және оңтайландыру;
7. Еңбек өнімділігін басқару;
8. Өзгерістерді, тәуекелдерді басқару, уақтылы кері байланыс беру;
9. Мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу процесін үйлестіру;
10. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру және оқыту;
11. Жиынтық сыйақыны басқаруда еңбек заңнамасының қағидаттары мен нормаларының, әдеп нормаларының сақталуын бақылау;

8. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления совокупным вознаграждением;
9. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кибербезопасность;
10. Внутренние нормативные документы по управлению трудовыми отношениями в организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка стратегии вознаграждения
Умения:
1. Определять концепцию и принципы построения системы совокупного вознаграждения;
2. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами;
3. Изучать передовые международные технологии в области управления совокупным вознаграждением;
4. Разрабатывать план построения системы совокупного вознаграждения;
5. Управлять изменениями, рисками;
6. Координировать и вести переговоры с заинтересованными лицами;
7. Выстраивать партнерские отношения с менеджментом бизнеса, с представителями работников и с иными стейкхолдерами;
8. Разрабатывать и согласовывать стратегию вознаграждения с бизнесом;
9. Разрабатывать и организовать заключение коллективного договора.
Знания:
1. Принципы устойчивого развития, управление изменениями;
2. Методы планирования и прогнозирования потребности бизнеса и персонала;
3. Методы оценки корпоративной культуры, анализа количественного и качественного состава персонала;
4. Формы материального и нематериального стимулирования труда работников, методы проведения социологических исследований, нормы этики и делового общения;
5. Основы технологии и производственной деятельности организации;
6. Экономика труда и основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда;
7. Основы информатики и цифровых систем.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация стратегии совокупного вознаграждения
Навык 1:
Внедрение системы совокупного вознаграждения
Умения:
1. Разрабатывать и контролировать исполнение плана (дорожной карты) внедрения системы совокупного вознаграждения (монетарного и немонетарного);
2. Внедрять программы системы совокупного вознаграждения;
3. Разрабатывать акты работодателя по регулированию системы оплаты труда;
4. Разрабатывать предложения к отраслевому соглашению и коллективному договору;
5. Управлять автоматизацией процессов по оплате труда;
6. Анализировать и оптимизировать затраты на оплату труда;
7. Управлять производительностью труда;
8. Управлять изменениями, рисками, предоставлять своевременную обратную связь;
9. Координировать процесс взаимодействия с заинтересованными лицами;
10. Консультировать и обучать руководство и работников;
11. Контролировать соблюдение принципов и норм трудового законодательства, этических норм в управлении совокупным вознаграждением;

12. Еңбек дауларын қарау және реттеу
Білімдер:
1. Еңбекақы төлеуді ұйымдастыру тәртібі;
2. Еңбек және еңбекақы төлеу көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері;
3. Еңбек өнімділігін анықтау, бағалау және талдау әдістері;
4. Еңбекті нормалау әдістері;
5. Еңбек шығындарының салалық нормативтері;
6. Еңбекақы төлеудің заманауи формалары, жүйелері;
7. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен формалары;
8. Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбекақы төлеудің, материалдық және моральдық ынталандырудың қолданыстағы нысандары мен жүйелерін қолданудың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Еңбекақы төлеу және еңбекті ынталандыру жүйесіне тұрақты аудит жүргізу;
2. Еңбекақы төлеу қорының тұрақты және ауыспалы бөліктерінің арақатынасын, жеңілдіктер мен өтемақыларға арналған шығындарды бақылау;
3. Персоналға төлемдер сомасының өнімнің өзіндік құнына қатынасын талдау;
4. Еңбек өнімділігі мен жалақының өсу қарқынын талдау;
5. Еңбекақы төлеу жүйесінің нәтижелілігін бағалау критерийлерін анықтау;
6. Еңбекке ақы төлеу қорының жұмсалуына, жалақының нысандары мен жүйелерінің, лауазымдық айлықақылардың (тарифтік ставкалардың) және бағалардың дұрыс қолданылуына, жұмысшылардың разрядын белгілеуге тұрақты бақылауды жүзеге асыру;
7. Персоналды басқару тиімділігін талдау нәтижелерін зерттеу;
8. Персоналды, еңбекақы төлеу қорын ұстауға жұмсалатын шығындардың өсу серпінін қадағалау;
9. Еңбекақы төлеудің, материалдық және моральдық ынталандырудың қолданыстағы нысандары мен жүйелерін жақсарту бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен нысандары
2. Еңбек және еңбекақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Өзгерістерді басқару
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің
ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
7
HR бизнес-серіктес
7
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
10. "Жиынтық сыйақы, өтемақы және жеңілдіктер (еңбекақы) жөніндегі маман" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жиынтық сыйақы, өтемақы және жеңілдіктер (еңбекақы) жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

12. Рассматривать и регулировать трудовые споры по вопросам оплаты труда.
Знания:
1. Порядок организации оплаты труда;
2. Методы учета и анализа показателей по труду и оплате труда;
3. Методы определения, оценки и анализа производительности труда;
4. Методы нормирования труда;
5. Отраслевые нормативы трудовых затрат;
6. Современные формы, системы оплаты труда;
7. Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
8. Порядок ведения коллективных переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оценка эффективности применения действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального стимулирования
Умения:
1. Проводить регулярный аудит системы оплаты и мотивации труда;
2.Контролировать соотношение постоянной и переменной частей фонда оплаты труда, затраты на льготы и компенсации;
3.Анализировать соотношение сумм выплат персоналу к себестоимости продукции;
4.Анализировать производительность труда и темпы роста заработной платы;
5. Определять критерии оценки результативности системы оплаты труда;
6.Осуществлять постоянный контроль за расходованием фонда оплаты труда, правильностью применения форм и систем заработной платы, должностных окладов (тарифных ставок) и расценок, установления разряда рабочим;
7.Изучать результаты анализа эффективности управления персоналом;
8.Отслеживать динамику роста затрат на содержание персонала, фонда оплаты труда;
9.Разрабатывать предложения и рекомендации по улучшению действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального стимулирования.
Знания:
1.Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
2.Методы учета и анализа показателей по труду и оплате труда.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Управление изменениями
Лидерство
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению персоналом
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности
10. Карточка профессии "Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)":
Код группы:
2422-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы №553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып енгізілді).
Еңбек жөніндегі экономист
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-019 - Еңбекке ақы төлеу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалақының тұрақты және өзгермелі бөліктерін әзірлеу, еңбекті ұйымдастыру, әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және енгізу арқылы заңнама талаптарына және ұйымның мақсаттарына сәйкес жиынтық сыйақы жүйесін жетілдіру және ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекақы төлеу жүйесін әзірлеу және жетілдіру
2. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін қалыптастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекақы төлеу жүйесін әзірлеу және жетілдіру
Дағды 1:
Еңбекақы төлеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларын, ұйым басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын талдау;
2. Жұмыс нұсқаулықтарын, лауазымдық нұсқаулықтарды және еңбек жағдайларын талдау;
3. Еңбекті нормалау жүйесін талдау;
4. Біліктілікке қойылатын талаптарды талдау;
5. Жұмыс режимдерін және жұмыс уақытын есепке алуды талдау;
6. Орындалатын жұмыстардың күрделілігін және біліктілік деңгейлері/разрядтары мен санаттарын беруді талдау;
7. Лауазымдар мен кәсіптердің сипаттамаларын әзірлеу;
8. Грейдтерді кейіннен беру үшін баллдық-факторлық әдіс бойынша лауазымдар мен кәсіптерді бағалау;
9. Заңнама талаптарына және ұйымның ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес грейдтерді, біліктілік разрядтары мен санаттарын бекіту процесін ұйымдастыру
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, тұрақты даму қағидаттары;
2. Жиынтық сыйақыны басқару процестері мен құралдары;
3. Өндірістік қарқындылық пен еңбек қарқындылығын анықтау, бағалау және салыстыру әдістері;
4. Еңбекті нормалау әдістері;

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.).
Экономист по труду
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-019 - Специалист по оплате труда
Основная цель деятельности:
Совершенствование и организация системы совокупного вознаграждения в соответствии с требованиями законодательства и целями организации путем разработки постоянной и переменной частей заработной платы, организации труда, разработки и внедрения системы социальных льгот
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование системы оплаты труда
2. Формирование системы социальных льгот
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование системы оплаты труда
Навык 1:
Организация оплаты труда
Умения:
1. Анализировать тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих, типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организации;
2. Анализировать рабочие инструкции, должностные инструкции и условия труда;
3. Анализировать систему нормирования труда;
4. Анализировать требования к квалификации;
5. Анализировать режимы работы и учет рабочего времени;
6. Анализировать сложность выполняемых работ и присвоение квалификационных разрядов и категорий;
7. Разрабатывать описания должностей и профессий;
8. Оценивать должности и профессии по балльно-факторному методу для последующего присвоения грейдов;
9. Организовать процесс утверждения грейдов, квалификационных уровней/разрядов и категорий в соответствии с требованиями законодательства и внутренними нормативными документами организации.
Знания:
1. Основы менеджмента, принципы устойчивого развития;
2. Процессы и инструменты управления совокупным вознаграждением;
3. Методы определения, оценки и сравнения производственной интенсивности и напряженности труда;
4. Методы нормирования труда;

5. Еңбек шығындарының салалық нормативтері;
6. Персоналдың еңбек өнімділігін есепке алудың және төлеудің заманауи формалары, жүйелері;
7. Ұйымның құрылымы мен стратегиясы;
8. Еңбек заңнамасы және еңбек құқығы нормаларын қамтитын өзге де актілер;
9. Еңбекті ұйымдастыру және нормалау тәртібін реттейтін ұйымның ішкі нормативтік актілері;
10. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінің негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбекақының тұрақты бөлігін әзірлеу
Машықтар:
1. Тарифтік кестені, тарифтік мөлшерлемелерді (сағаттық тарифтік мөлшерлемелерді, келісімді бағалама), лауазымдық жалақылардың схемаларын әзірлеу;
2. Лауазымдар құрылымын/иерархиясын әзірлеу;
3. Еңбек нарығын талдау және еңбек нарығындағы жалақыларды шолу;
4. Жалақы талдау және құрылымын әзірлеу;
5. Заңнаманың нормалары мен талаптарына сәйкес қосымша төлемдер мен үстемеақыларды анықтау (мерзімнен тыс уақыттағы жұмыс үшін, мереке және демалыс күндердегі жұмыс үшін, түнгі жұмыс үшін, жұмыс тоқтап қалған уақытқа төлем, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін қосымша төлем);
6. Еңбекақы төлеу жүйесін реттеу бойынша жұмыс берушінің актілерін әзірлеу;
7. Салалық келісімге және ұжымдық шартқа ұсыныстар әзірлеу;
8. Ұйым жұмыскерлеріне консультациялар мен түсіндірмелер беру;
9. Еңбекақы төлеу процестерін автоматтандыру бойынша ұсыныстар беру;
10. Еңбекақы төлеу қорын талдау және оңтайландыру;
11. Еңбекақы төлеу шығыстары бойынша бюджетті әзірлеу
Білімдер:
1. Жалақы формалары мен жүйелері;
2. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу, лауазымдық жалақыларды, қосымша төлемдерді, үстемеақылар мен жалақыға коэффициенттерді белгілеу, жалақыны есептеу тәртібі;
3. Жұмысшылардың кәсіптерінің және жұмыстардың тарифтік-біліктілік анықтамалықтары және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары;
4. Еңбек және жалақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері;
5. Қазақстан Республикасының салық заңнамасының негіздері;
6. Өндіріс технологиясы және ұйым қызметінің негіздері;
7. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы негіздері;
8. Информатика мен цифрлық жүйелердің базалық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Еңбекақының өзгермелі бөлігін әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйымның мақсаттарына сәйкес жиынтық сыйақы құрылымдарын анықтау;
2. Персонал санаттары бойынша еңбекақы төлеудің тұрақты және өзгермелі бөліктерінің оңтайлы арақатынасын анықтау;
3. Қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
4. Ұйымның еңбек өнімділігі мен қаржылық нәтижелерін талдау;
5. Еңбекті ынталандыру жүйелерін әзірлеу;
6. Сыйлықақыларды төлеу шарттарын әзірлеу;

5. Отраслевые нормативы трудовых затрат;
6. Современные формы, системы оплаты и учета производительности труда персонала;
7. Структура и стратегия организации;
8. Трудовое законодательство и иные акты, содержащие нормы трудового права;
9. Внутренние нормативные акты организации, регулирующие порядок организации и нормирования труда;
10. Основы программных продуктов и сервисов HR
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка постоянной части оплаты труда
Умения:
1. Разрабатывать тарифную сетку, тарифные ставки (часовые тарифные ставки, сдельные расценки), схемы должностных окладов;
2. Разрабатывать структуру / иерархии должностей;
3. Анализировать рынок труда и обзоры заработных плат на рынке труда;
4. Анализировать и разрабатывать структуры заработной платы;
5. Определять доплаты и надбавки в соответствии с нормами и требованиями законодательства (за работу в сверхурочное время, за работу в праздничные и выходные дни, за работу в ночное время, оплата времени простоя, доплата за совмещение должностей);
6. Разрабатывать акты работодателя по регулированию системы оплаты труда;
7. Разрабатывать предложения к отраслевому соглашению и коллективному договору;
8. Предоставлять консультации и разъяснения работникам организации;
9. Предоставлять предложения по автоматизации процессов оплаты труда;
10. Анализировать и оптимизировать фонд оплаты труда;
11. Разрабатывать бюджет по расходам на оплату труда.
Знания:
1. Формы и системы заработной платы;
2. Порядок тарификации работ и рабочих, установления должностных окладов, доплат, надбавок и коэффициентов к заработной плате, расчета заработной платы;
3. Тарифно-квалификационные справочники работ и профессий рабочих и квалификационные характеристики должностей служащих;
4. Методы учета и анализа показателей по труду и заработной плате;
5. Основы налогового законодательства Республики Казахстан;
6. Основы технологии производства и деятельности организации;
7. Основы общей и социальной психологии, социологии труда;
8. Базовые основы информатики и цифровых систем.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка переменной части оплаты труда
Умения:
1. Определять структуры совокупного вознаграждения в соответствии с целями организации;
2. Определять оптимальное соотношение постоянной и переменной частей оплаты труда по категориям персонала;
3. Анализировать достижения ключевых показателей эффективности деятельности;
4. Анализировать производительность труда и финансовые результаты организации;
5. Разрабатывать системы стимулирования труда;
6. Разрабатывать условия выплаты премий;

7. Ұзақ мерзімді сыйақы бағдарламаларын әзірлеу;
8. Сыйлықақыларды/бонустарды төлеу шығындарын талдау;
9. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сыйлықақы жүйесін автоматтандыру бойынша ұсыныстар беру;
10. Байланыс және консультациялар беру;
11. Еңбекті ынталандыруға шығыстар бойынша бюджетті әзірлеу.
Білімдер:
1. Персонал санаттары бойынша еңбекті ынталандырудың формалары, әдістері мен жүйелері;
2. Еңбекті ынталандыру жүйесін реттейтін нормативтік актілер;
3. Өзгерістерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін талдау және бенчмаркинг
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша еңбек нарығының тәжірибелері мен тенденцияларын талдау;
2. Ішкі нормативтік құжаттардың заңнама талаптарына сәйкестігін бағалау;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін салалық келісімдерді, ұжымдық және/немесе еңбек шарттарын, жұмыс берушінің актілерін талдау;
4. Әлеуметтік жеңілдіктер беруге жұмсалатын шығындарды бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормалары және оның қызмет саласында қажетті еңбек қатынастарын басқару саласындағы негізгі заңдар/ережелер (дербес деректерді қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, ең төменгі әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы);
2. Ұйымдағы еңбек қатынастарын басқару, кадрлық құжаттама бойынша еңбек тәртібі қағидалары және өзге де ішкі нормативтік құжаттар;
3. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін қарау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымда әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу;
4. Ұжымдық шартқа енгізу үшін ұсыныстар әзірлеу;
5. Ұйым жұмыскерлеріне әлеуметтік жеңілдіктер беру мәселелері бойынша консультация беру;
6. Заңнаманың және ішкі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
7. Әлеуметтік жеңілдіктер беру процесін автоматтандыруды қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесі бойынша құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібі;
2. Еңбекақы төлеу және әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін реттейтін ұйымның жергілікті нормативтік актілері;
3. Деректер банкін қалыптастыру, жүргізу және жиынтық сыйақы жүйесі бойынша есептілікті ұсыну тәртібі;
4. Еңбекті ұйымдастыру тәртібі;

7. Разрабатывать долгосрочные программы вознаграждения;
8. Анализировать затраты на выплату премий / бонусов;
9. Предоставлять предложения по автоматизации системы краткосрочного и долгосрочного премирования;
10. Осуществлять коммуникации и предоставление консультаций;
11. Разрабатывать бюджет по расходам на стимулирование труда
Знания:
1. Формы, методы и системы стимулирования труда по категориям персонала;
2. Нормативные акты, регулирующие систему стимулирования труда;
3. Управления изменениями.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование системы социальных льгот
Навык 1:
Анализ и бенчмаркинг системы социальных льгот
Умения:
1. Анализировать практики и тенденции рынка труда по социальным льготам;
2. Оценивать соответствия внутренних нормативных документов требованиям законодательства;
3. Анализировать отраслевые соглашения, коллективные и/или трудовые договора, акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
4. Оценивать затраты на предоставление социальных льгот
Знания:
1. Нормы трудового законодательства Республики Казахстан и основные законы/положения в сфере управления трудовыми отношениями, необходимые в его сфере деятельности (о защите персональных данных, о противодействии коррупции, о минимальных социальных стандартах и их гарантиях);
2. Правила трудового распорядка и иные внутренние нормативные документы по управлению трудовыми отношениями в организации, кадрового документирования;
3. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного рассмотрения трудовых споров.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и внедрение системы социальных льгот в организации
Умения:
1. Разрабатывать предложения по разработке и совершенствованию системы социальных льгот;
2. Организовать работы по предоставлению социальных льгот;
3. Разрабатывать нормативные документы, регулирующие социальные льготы;
4. Разрабатывать предложения для включения в коллективный договор;
5. Консультировать работников организации по вопросам предоставления социальных льгот;
6. Обеспечивать защиту интересов работодателя и работников в соответствии с требованиями законодательства и внутренних нормативных документов;
7. Обеспечивать автоматизацию процесса по предоставлению социальных льгот.
Знания:
1. Порядок оформления, ведения и хранения документации по системе социальных льгот;
2. Локальные нормативные акты организации, регулирующие системы оплаты труда и социальных льгот;
3. Порядок формирования, ведения банка данных и предоставления отчетности по системе совокупного вознаграждения;
4. Порядок организации труда;

5. Шарттар (келісімшарттар) жасасу тәртібі;
6. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің
ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жиынтық сыйақы жөніндегі басшы
7
HR талдаушы
11. "Ақы төлеу жөніндегі қызметші" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
4311-4
Қызмет атауының коды:
4311-4-002
Кәсіптің атауы:
Ақы төлеу жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4311-4-007 - Жалақыны есептеу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Базалық жалақыны, ынталандырушы және өтемдік төлемдерді, сондай-ақ әлеуметтік жеңілдіктерді есептеуді жүргізу арқылы заңнамада және ұйымның ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген талаптар мен нормаларға сәйкес жалақы мен әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жалақыны әкімшілендіру
2. Әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жалақыны әкімшілендіру
Дағды 1:
Базалық жалақыны есептеу
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізу және тексеру;
2. Жұмыс берушінің жұмыста болмау, мерзімнен тыс жұмыс, демалыс/мереке күндеріндегі жұмыстар, іссапарлар бойынша актілеріне бақылау жүргізу;
3. Заңнамалық актілерге, жұмыс берушінің актілеріне, ұжымдық және еңбек шарттарына өзгерістерді бақылау;
4. Орындалатын жұмыстардың тарифтік разрядтарға/біліктілік санаттарына/грейдтерге сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында технологиялық бизнес процестердің, лауазымдар сипаттамаларының/лауазымдық нұсқаулықтардың өзгеруіне бақылау жүргізу;
5. Лауазымдық жалақылардың тарифтік торларына/ схемаларына өзгерістер енгізу;
6. Штат кестесін әзірлеп, өзгерістер енгізу;
7. Базалық жалақыны есептеуді жүзеге асыру;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистеріне деректерді енгізу;

5. Порядок заключения договоров (контрактов);
6. Порядок проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;
7. Порядок ведения коллективных переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по совокупному вознаграждению
7
HR аналитик
11. Карточка профессии "Служащий по расчету зарплаты":
Код группы:
4311-4
Код наименования занятия:
4311-4-002
Наименование профессии:
Служащий по расчету зарплаты
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4311-4-007 - Специалист по расчету зарплаты
Основная цель деятельности:
Администрирование заработной платы и социальных льгот в соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством и внутренними нормативными документами организации путем проведения расчетов базовой заработной платы, стимулирующих и компенсирующих выплат, а также социальных льгот
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Администрирование заработной платы
2. Администрирование социальных льгот
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Администрирование заработной платы
Навык 1:
Расчет базовой заработной платы
Умения:
1. Вести и проверять табель учета рабочего времени;
2. Мониторить акты работодателя по отсутствиям, по сверхурочным работам, работам в выходные/ праздничные дни, по командировкам и другие;
3. Мониторить изменения в законодательные акты, акты работодателя, коллективные и трудовые договора;
4. Мониторить изменения технологических бизнес процессов, описаний должностей/должностных инструкций в целях обеспечения соответствия выполняемых работ тарифным разрядам/квалификационным категориям/грейдам;
5. Вносить изменения в тарифные сетки/схемы должностных окладов;
6. Разрабатывать и вносить изменения в штатное расписание;
7. Осуществлять расчет базовой заработной платы;
8. Вводить данные в программные продукты и сервисы HR;

9. Еңбекақы төлеу шығыстарын талдау, есептеу және бақылау
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы және еңбек қатынастары нормаларын қамтитын өзге де актілер;
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасының негіздері;
3. Еңбекақы төлеуді реттейтін ұйымның ішкі нормативтік актілері;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Цифрлық жүйелер және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
7. Еңбекақы төлеу жүйелері мен формалары;
8. Ұйымның технологиясы мен өндірістік қызметінің негіздері;
9. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу, лауазымдық жалақыларды, қосымша төлемдерді, үстемеақыларды және жалақыға коэффициенттерді белгілеу тәртібі;
10. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің тарифтік-біліктілік анықтамалықтары және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары;
11. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өтемдік және ынталандырушы төлемдерді есептеу
Машықтар:
1. Ерекше еңбек жағдайларын есепке алатын құжаттамаларды жүргізу;
2. Өтемақы төлемдерін есептеуді жүзеге асыру;
3. Қызмет нәтижелерін бағалауды бақылау;
4. Сыйлықақы төлеу бойынша жұмыс берушінің актілерін дайындауды жүзеге асыру;
5. Сыйлықақы мөлшерін есептеуді жүзеге асыру;
6. Сыйлықақы төлеу шығындарын талдау және бақылау;
7. Сыйлықақыларды төлеу үшін нақты жұмыс істеген күндерді бақылау;
8. Сыйлықақыларды есептеу бойынша HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде жұмыс істеу
Білімдер:
1. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен формалары;
2. Ынталандыру төлемдерін есептеу тәртібі;
3. Өндірістік көрсеткіштер мен еңбек және жалақы бойынша көрсеткіштер;
4. Жиынтық сыйақы стратегиясы және ұйымның ұйымдық құрылымы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Дағды 1:
Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша шығындарды талдау және бюджеттеу
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін жұмыс берушінің актілерін талдау;
2. Нарықты және жұмыскерлердің қажеттіліктерін жеңілдіктер бойынша талдау;
3. Әлеуметтік жеңілдіктер беруге жұмсалатын шығындарды талдау;
4. Заңнама талаптарына, ұйымның мақсаттары мен қаржылық мүмкіндіктеріне сәйкес әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асыру;
5. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін жұмыс берушінің актілеріне өзгерістер енгізу;
6. Бюджетті жоспарлау үшін әлеуметтік жеңілдіктер беруге шығыстардың баптарын жасау және бақылау;
7. Шығындар бабының орындалуын бақылау;

9. Анализировать, вести расчет и мониторить расходы на оплату труда
Знания:
1. Трудовое законодательство и иные акты, содержащие нормы трудовых отношений;
2. Основы налогового законодательства Республики Казахстан;
3. Внутренние нормативные акты организации, регулирующие оплату труда;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Нормы этики делового общения;
6. Цифровые системы и особенности работы с ними;
7. Системы и формы оплаты труда;
8. Основы технологии и производственной деятельности организации;
9. Порядок тарификации работ и рабочих, установления должностных окладов, доплат, надбавок и коэффициентов к заработной плате;
10. Тарифно-квалификационные справочники работ и профессий рабочих и квалификационные характеристики должностей служащих;
11. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Расчет компенсационных и стимулирующих выплат
Умения:
1. Вести документации по учету особых условий труда;
2. Осуществлять расчет компенсационных выплат;
3. Мониторить оценки результатов деятельности;
4. Осуществлять подготовку актов работодателя по выплате премий;
5. Осуществлять расчет размеров премий;
6. Анализировать и мониторить затраты на выплату премий;
7. Мониторить фактически отработанные дни для выплаты премий;
8. Работать в программных продуктах и сервисах HR по расчетам премий.
Знания:
1. Системы, методы и формы материального и немате риального стимулирования труда персонала;
2. Порядок расчета стимулирующих выплат;
3. Производственные показатели и показатели по труду и заработной плате;
4. Стратегия совокупного вознаграждения и организационная структура организации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Администрирование социальных льгот
Навык 1:
Анализ и бюджетирование затрат по социальным льготам
Умения:
1. Анализировать акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
2. Анализировать рынок и потребности работников по льготам;
3. Анализировать затраты на предоставление социальных льгот;
4. Осуществлять подготовку предложений по совершенствованию системы социальных льгот в соответствии с требованиями законодательства, целями и финансовыми возможностями организации;
5. Вносить изменения в акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
6. Составлять и контролировать статьи расходов на предоставление социальных льгот для планирования бюджета;
7. Мониторить исполнения статьи затрат;

8. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік жеңілдіктердің формалары мен түрлері, бюджеттерді жасау тәртібі;
2. Бюджеттер мен қорларды қалыптастыру және бақылау технологиялары мен әдістері;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді белгілеу тәртібі;
4. Еңбек және жалақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әлеуметтік жеңілдіктерді беруді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің басқарушылық шешімдерін/актілерін қабылдауды ұйымдастыру;
2. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің басқарушылық шешімдерінің / актілерінің орындалуына бақылау жүргізу;
3. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің шешімдерінің/актілерінің жобаларын дайындауды жүзеге асыру;
4. Әлеуметтік жеңілдіктер беру есебін жүргізуді ұйымдастыру;
5. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде жұмыс істеу;
6. Жұмыскерлерге консультация беру және коммуникацияларды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібі;
2. Ұйымның және жұмыскерлердің әлеуметтік жеңілдіктер беру жөніндегі құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
4. Шарттар (келісімшарттар) жасасу тәртібі;
5. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
6. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша бағдарламалық өнімдер мен сервистер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ –нің
ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жиынтық сыйақы, өтемақы және жәрдемақы (еңбекақы) жөніндегі маман
6
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман
".
5. "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 490 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік қорғау саласындағы кәсіптік стандартқа қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Еңбекті ұйымдастыру және нормалау" кәсіптік стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 519 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Еңбекті ұйымдастыру және нормалау" кәсіптік стандартында:

8. Работать с цифровыми системами и базами данных по социальным льготам.
Знания:
1. Формы и виды социальных льгот, порядок составления бюджетов;
2. Технологии и методы формирования и контроля бюджетов и фондов;
3. Порядок установления социальных льгот;
4. Методы учета и анализа показателей по труду и заработной плате
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация предоставления социальных льгот
Умения:
1. Организовать принятие управленческих решений/ актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
2. Мониторить исполнение управленческих решений/ актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
3. Осуществлять подготовку проектов решений/актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
4. Организовать ведение учета предоставления социальных льгот;
5. Работать в программных продуктах и сервисах HR по социальным льготам;
6. Консультировать работников и организовать коммуникации.
Знания:
1. Порядок оформления, ведения и хранения документации по предоставлению социальных льгот;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие права и обязанности организации и работников по предостав лению социальных льгот;
3. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
4. Порядок заключения договоров (контрактов);
5. Порядок проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;
6. Программные продукты и сервисы по предоставлению социальных льгот.
Возможность признания навыка:
-
Требования к лич ностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Список технических регла ментов и национальных стан дартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)
6
Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
".
5. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 490 "Об утверждении профессионального стандарта "Безопасность и охрана труда" следующее изменение:
Профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда", утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно Приложению 2 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 519 "Об утверждении профессионального стандарта "Организация и нормирование труда" следующие изменения:
в профессиональном стандарте "Организация и нормирование труда", утвержденном указанным приказом:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) цифрлық технологиялар – цифрлық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;";
3-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
ЦТ – цифрлық технологиялар;
КС – кәсіптік стандарт;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
НҚА –нормативтік құқықтық акті;
ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім.";
9-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"
9. "Еңбек жөніндегі нормативтік-зерттеу зертханасының басшысы (бастығы)" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
1222-0
Қызметтің атауының коды
1222-0-006
Кәсіптің атауы:
Еңбек жөніндегі нормативтік-зерттеу зертханасының басшысы (бастығы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша кіші деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
2-тарау 1-бөлім 27-параграф Еңбек жөніндегі нормативтік-зерттеу зертханасының бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандығы:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Бейресми және формалды емес біліммен байланысы:
сертификат ала отырып 3 жылда 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек шығындарын қысқарту және еңбек қызметінің нәтижелерін жақсарту мақсатында НҚА, еңбек саласындағы әдістемелер мен нормативтерді әзірлеу, талдау (зерттеу) және жетілдіру
Еңбек функцияларының тізбесі:
а) Міндетті еңбек функциялары
1. Еңбекті ұйымдастыру мен нормалауды жетілдіруге бағытталған зерттеу қызметін басқару.
2. Еңбекті ұйымдастыру және нормалау мәселелері бойынша жұмыскерлерге әдістемелік қолдау және кеңес беруді қамтамасыз ету.
б) Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Еңбекті ұйымдастыру мен нормалауды жетілдіруге бағытталған зерттеу қызметін басқару
Дағды 1:
Еңбекті нормалау деңгейін арттыру саласындағы зерттеу қызметін жоспарлау және үйлестіру
Машықтар:
1.Нормативтік-зерттеу жұмыстарының перспективалық және ағымдағы жоспарларының, ұйымның еңбек жоспарларының, еңбек өнімділігі мен өндіріс тиімділігін арттыру жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың, нормаларды қайта қараудың күнтізбелік жоспарларының жұмысына басшылық жасау және жобаларын әзірлеу.
2.Озық технологиялық процестерді қолдануға, жаңа жабдықты енгізуге және қолданыстағы жабдықты жаңғыртуға, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыруды жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға, сондай-ақ жұмыскерлердің біліктілігі мен кәсіби деңгейін арттыруға байланысты нормаларды қайта қарау бойынша жұмысты үйлестіру және ұсыныстар әзірлеу.
3.Еңбек жөніндегі қолданыстағы нормалардың (уақыт, әзірлеу және қызмет көрсету нормалары, сан нормативтері) сапасын, қолданылу дұрыстығын және орындалу деңгейін тексеруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2.Ресурстарды бөлуді, уақытты және команданы басқаруды қоса алғанда, зерттеу жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру принциптері.

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) цифровые технологии – совокупность методов работы с цифровыми ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
ЦТ – цифровые технологии;
ПС – профессиональный стандарт;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
НПА – нормативный правовой акт;
ТиПО – техническое и профессиональное обучение.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"
9. Карточка профессии "Руководитель (начальник) нормативно-исследовательской лаборатории по труду":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-006
Наименование профессии:
Руководитель (начальник) нормативно-исследовательской лаборатории по труду
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 раздел 1 параграф 27 Начальник нормативно-исследовательской лаборатории по труду
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на должностях по организации и нормированию труда не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации 1 раз в 3 года с получением сертификата
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Разработка, анализ (исследование) и совершенствование НПА, методик и нормативов в области труда с целью сокращения трудозатрат и улучшения результатов трудовой деятельности
Перечень трудовых функций:
а) Обязательные трудовые функции:
1. Управление исследовательской деятельностью, направленной на совершенствование организации и нормирования труда.
2. Обеспечение методической поддержки и консультирование персонала по вопросам организации и нормирования труда.
б) Дополнительные трудовые функции:
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Управление исследовательской деятельностью, направленной на совершенствование организации и нормирования труда
Навык 1:
Планирование и координация исследовательской деятельности в области повышения уровня нормирования труда
Умения:
1.Руководить работой и разрабатывать проекты перспективных и текущих планов нормативно-исследовательских работ, планов по труду организации, организационно-технических мероприятий по повышению производительности труда и эффективности производства, календарных планов пересмотра норм.
2.Координировать работу и разрабатывать предложения по пересмотру норм в связи с применением передовых технологических процессов, внедрением нового оборудования и модернизацией существующего, осуществлением мероприятий по улучшению организации производства и труда, а также повышением квалификации и профессионального уровня работников.
3.Осуществлять проверку качества, правильности применения и уровня выполнения действующих норм по труду (норм времени, выработки и обслуживания, нормативов численности).
Знания:
1.Нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации и нормированию труда.
2.Принципы организации и координации исследовательской работы, включая распределение ресурсов, управление временем и командой.

3. Өндіріс технологиясының негіздері және ұйым қызметі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіпорында еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру бойынша перспективалық ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1.Еңбекті ұйымдастыру мен нормалауды жетілдірудің перспективтік бағыттары бойынша зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру.
2. Жұмыс әдістерін өлшеу сияқты микроэлементтерді нормалау әдістері және еңбек шығындарының айнымалы факторларға математикалық тәуелділігі түрінде нормативтерді ұсынудың басқа да жаңа формаларын қолдану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3.Еңбек шығындарын өндірістің ұқсас түрлерінде қол жеткізілген нәтижелермен салыстыруға негізделген прогрессивті еңбек нормаларын әзірлеу және енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Нормативтік-зерттеу жұмыстарын жүргізу, еңбек нормаларын қайта қарау, еңбек өнімділігін арттыру, өндірісті ұйымдастыруды жақсарту және олардың экономикалық тиімділігін анықтау бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды әзірлеу тәртібі.
2.Еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
3.Еңбек процестерін жобалау тәртібі.
4.Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау мәселелері бойынша персоналға әдістемелік қолдау және кеңес беруді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Персоналға еңбекті ұйымдастыру және нормалау мәселелері бойынша әдістемелік көмек және кеңес беру
Машықтар:
1.Ғылыми негізде еңбекті ұйымдастыру мен нормалауды жетілдіру және оларды енгізудің экономикалық тиімділігін айқындау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру кезінде ұйым бөлімшелеріне әдістемелік нұсқаулықты қамтамасыз ету.
2.Жұмыскерлерге еңбекті ұйымдастыру және нормалау мәселелері бойынша консультациялар мен түсініктемелер беру.
3.Жұмыскерлерді заңнамадағы жаңа нормативтер мен өзгерістер туралы өзекті ақпаратпен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Еңбек нормаларын әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау қағидалары.
2.Еңбекті нормалау үшін нормалар мен нормативтерді белгілеу әдістері.
3.Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің тарифтік-біліктілік анықтамалықтары және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары.
4.Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Еңбек өнімділігін арттыру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелерін бақылау және талдау
Машықтар:
1.Еңбек өнімділігін арттыру резервтерін анықтау, жұмыс уақытының ысырабын жою және оны пайдалануды жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру жөніндегі жұмысты үйлестіру.
2.Барлық жұмыскерлердің еңбек шығындарының белгіленген нормаларын игеруі үшін қажетті жағдайлар жасау бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3.Нәтижелерді талдау және еңбек өнімділігін арттыру бойынша жұмыстардың қорытындылары бойынша есептілікті дайындау.
Білімдер:
1. Еңбек нормаларының орындалуын және нәтижелерін бағалау үшін мониторинг және бақылау принциптері мен әдістері.
2.Еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
3.Цифрлық технологияларды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мақсаттылық, жауапкершілік, аналитикалық ойлау, зейінділік, командада жұмыс істей білу, қарым-қатынас, бейімделу, өзін-өзі дамыту, көшбасшылық қасиеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі инженер
";
12-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"

3. Основы технологии производства и деятельности организации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение перспективных научно-исследовательских работ по совершенствованию организации труда на предприятии
Умения:
1.Организовывать проведение исследований по перспективным направлениям совершенствования организации и нормирования труда.
2.Разрабатывать предложения по применению методов микроэлементного нормирования, таких как система измерения методов работы, и иных новых форм представления нормативов в виде математических зависимостей затрат труда от переменных факторов.
3.Разрабатывать и обеспечить внедрение прогрессивных норм труда, базирующихся на сопоставлении затрат труда с результатами, достигнутыми в аналогичных видах производств.
Знания:
1.Порядок проведения нормативно-исследовательской работы, пересмотра норм труда, разработки организационно-технических мероприятий по повышению производительности труда, улучшению организации производства и определения их экономической эффективности.
2.Нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации и нормированию труда.
3.Порядок проектирования трудовых процессов.
4.Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение методической поддержки и консультирование персонала по вопросам организации и нормирования труда
Навык 1:
Методическая помощь и консультирование персонала по вопросам организации и нормирования труда
Умения:
1.Обеспечивать методическое руководство подразделениями организации при разработке и реализации мероприятий по совершенствованию организации и нормирования труда на научной основе и определению экономической эффективности их внедрения.
2.Предоставлять консультации и разъяснения работникам по вопросам организации и нормирования труда.
3.Обеспечивать актуальной информацией работников о новых нормативах, изменениях в законодательстве.
Знания:
1.Правила разработки, утверждения, замены и пересмотра норм труда.
2.Методы по установлению норм и нормативов для нормирования труда.
3.Тарифно-квалификационные справочники работ и профессий рабочих и квалификационные характеристики должностей служащих.
4.Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль и анализ результатов проведенных работ по повышению производительности труда
Умения:
1.Координировать работу по выявлению резервов повышения производительности труда, разработке и осуществлении мероприятий по устранению потерь рабочего времени и улучшению его использования.
2.Разрабатывать предложения по созданию необходимых условий для освоения всеми работниками установленных норм трудовых затрат.
3.Анализировать результаты и подготавливать отчетность по итогам работ по повышению производительности труда.
Знания:
1.Принципы и методы мониторинга и контроля за выполнением норм и оценки результатов труда.
2.Нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации и нормированию труда.
3.Применение цифровых технологий.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Целеустремленность, ответственность, аналитический склад ума, внимательность, умение работать в команде, коммуникабельность, адаптивность, саморазвитие, лидерские качества
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по организации и нормированию труда
";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"

12. "Еңбекті нормалау жөніндегі техник" кәсіптің карточкасы:
Топ коды:
3112-9
Қызметтің атауының коды
3112-9-004
Кәсіптің атауы:
Еңбекті нормалау жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша кіші деңгейі:
4.0. санат жоқ
4.2. II санат
4.1. I санат
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
2-тарау 2-бөлім 28-параграф Еңбек жөніндегі техник
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы: Менеджмент (салалар және қолдану салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санат: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
II санат: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Санат жоқ: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Бейресми және формалды емес біліммен байланысы:
сертификат ала отырып 3 жылда 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4311-4-006 Еңбек жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек процестерін және операцияларды орындауға жұмсалатын жұмыс уақытының шығындарын зерделеу, еңбектің неғұрлым тиімді әдістері мен әдістерін талдау, олардың таралуына жәрдемдесу жөніндегі жұмысқа қатысу
Еңбек функцияларының тізбесі:
а) Міндетті еңбек функциялары
1.Еңбек нормаларын кейіннен есептеу үшін өндірістік процестер туралы мәліметтер жинау.
2.Еңбек тиімділігін жақсарту бойынша ұсыныстарды анықтау үшін өндірістік процестер туралы деректерді өңдеу.
б) Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Еңбек нормаларын кейіннен есептеу үшін өндірістік процестер туралы мәліметтер жинау
Дағды 1:
Еңбек нормаларын есептеу үшін бастапқы деректерді жинау
Машықтар:
I санат (II санаттағы машықтарға қосымша):
1.Негізгі еңбек көрсеткіштері бойынша бастапқы, есептік-есептік ақпаратты өңдеуді жүзеге асыру.
2.Зерттелетін еңбек процестерін реттейтін ұйымдық құрылымды, еңбек процестерін және ішкі құжаттарды талдауға қатысу.
II санат (санаты жоқ машықтарға қосымша):
3.Еңбекті ұйымдастыру және нормалау бойынша есептерді, нұсқаулықтарды және өзге де құжаттамаларды қалыптастыруға қатысу.
4.Еңбек нормаларын есептеу деректерін талдау үшін формулаларды, жиынтық кестелерді және графиктерді пайдалануды қоса алғанда, электрондық кестелермен жұмыс істеу.
Санат жоқ:
5.Өндірістік көрсеткіштер бойынша деректерді жинауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Заңнаманың, еңбекті ұйымдастыру және нормалау саласындағы әдістемелік материалдар мен стандарттардың негізгі қағидаттары мен талаптары.
2.Бақылау, сауалнама, сұхбат, құжаттаманы талдау, техникалық құралдар мен бақылау жүйелерін пайдалану сияқты деректерді жинау әдістері.
3. Деректер базасының жұмыс принциптері және деректерді сақтау және өңдеу үшін мәліметтер базасын басқару жүйелерімен жұмыс тәжірибесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Өндірістік процестерді талдау және еңбек процестерін зерттеу үшін Еңбекті нормалау әдістерін таңдау
Машықтар:
I санат (II санаттағы машықтарға қосымша):
1.Еңбек өнімділігін арттыру жөніндегі жоспарланған іс-шараларға сәйкес еңбек шығындарының нормаларын қайта қараудың күнтізбелік жоспарларын жасауға қатысу.
2.Еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға материалдар дайындауды жүзеге асыру.
II санат (санаты жоқ машықтарға қосымша):
3.Жұмыс орындарының паспорттарын жасау бойынша жұмысқа қатысу.
4.Еңбек шығындары нормаларының электрондық дерекқорын толтыру және өзектендіру.
Санат жоқ:
5.Жұмыскерлердің саны мен шығындарын басқару бойынша цифрлық жүйелермен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1.Статистикалық әдістерді, жасанды интеллектті және деректерді визуализацияны қоса алғанда, деректерді талдау әдістері мен құралдары.
2.Өндірістік процестердің негізгі принциптері мен кезеңдері.
3.Еңбекті ұйымдастыру және нормалау саласындағы эргономика принциптері мен техникалық стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек тиімділігін жақсарту бойынша ұсыныстарды анықтау үшін өндірістік процестер туралы деректерді өңдеу
Дағды 1:
Әртүрлі өндіріс жағдайлары мен персонал санаттары үшін еңбек нормаларын анықтау және есептеу
Машықтар:
I-II санаттар (санаты жоқ машықтарға қосымша):
1.Еңбек нормаларын есептеу қорытындылары бойынша анықтамалық және талдамалық материалдарды дайындауды жүзеге асыру.
2.Өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
Санат жоқ:
3.Салааралық және салалық нормативтерді қолдану.
Білімдер:
1.Заңнаманың, еңбекті ұйымдастыру және нормалау саласындағы әдістемелік материалдар мен стандарттардың негізгі қағидаттары мен талаптары.
2.Олардың кешенді негіздемесін (техникалық, ұйымдастырушылық, экономикалық, психофизиологиялық және әлеуметтік факторларды) ескере отырып, еңбек шығындарының нормаларын белгілеу ерекшеліктері.
3.Физиология, психология және еңбекті ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Еңбекті нормалау бойынша жүргізілген жұмыстарды өңдеу және талдау
Машықтар:
I-II санаттар (санаты жоқ машықтарға қосымша):
1.Ұсынылған деректердің, есептеулердің толықтығын, олардың еңбекті ұйымдастыру жөніндегі қолданыстағы ережелерге сәйкестігін тексеру.
2.Бекітілген еңбек шығындары мен бағалар нормаларының өзгерістері туралы хабарлама жасау.
Санат жоқ:
3.Еңбек процестерін, материалдарды маршруттауды, өндірістік үй-жайларды жоспарлауды, сондай-ақ жабдықтың жұмысын нақты сипаттайтын материалдарды (графиктер, диаграммалар және блок-схемалар) қалыптастыру.
4.Талдау нәтижелерін ұсыну үшін деректерді визуализациялау құралдарымен жұмыс жасау.
Білімдер:
1.Өндірістік процестердің негізгі принциптері және деректерді дұрыс талдау және бақылау үшін саланың ерекшеліктері.
2.Цифрлық технологияларды қолдану.
3.Физиология, психология және еңбекті ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, аналитикалық ойлау, зейінділік, коммуникабельділік, техникалық сауаттылық, бейімделу, командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Еңбекті ұйымдастыру және нормалау жөніндегі инженер
3
Хронометражшы
";
14-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"

12. Карточка профессии "Техник по нормированию труда":
Код группы:
3112-9
Код наименования занятия:
3112-9-004
Наименование профессии:
Техник по нормированию труда
Уровень квалификации по ОРК:
4 уровень ОРК
подуровень по ОРК:
4.0. без категории
4.2. II категории
4.1. I категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 раздел 2 параграф 28 Техник по труду
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет.
Без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации 1 раз в 3 года с получением сертификата
Другие возможные наименования профессии:
4311-4-006 Техник по труду
Основная цель деятельности:
Участие в работе по изучению трудовых процессов и затрат рабочего времени на выполнение операций, анализ наиболее эффективных приемов и методов труда, содействие их распространению
Перечень трудовых функций:
а) Обязательные трудовые функции:
1.Сбор данных о производственных процессах для последующего расчета норм труда.
2.Обработка данных о производственных процессах для выявления предложений по улучшению эффективности труда.
б) Дополнительные трудовые функции:
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1
Сбор данных о производственных процессах для последующего расчета норм труда
Навык 1: Сбор исходных данных для расчета норм труда.
Умения:
I категории (дополнительно к умениям II категории):
1.Осуществлять обработку первичной, учетно-отчетной информации по основным трудовым показателям.
2.Участвовать в анализе организационной структуры, трудовых процессов и внутренних документов, регламентирующих исследуемые трудовые процессы.
II категории (дополнительно к умениям без категории):
3.Участвовать в формировании отчетов, инструкций и иной документации по организации и нормированию труда.
4.Работать с электронными таблицами, включая использование формул, сводных таблиц и графиков для анализа данных по расчету норм труда. Без категории:
5.Осуществлять сбор данных по производственным показателям.
Знания:
1.Основные принципы и требования законодательства, методические материалы и стандарты в области организации и нормирования труда.
2.Методы сбора данных, таких как наблюдение, анкетирование, интервьюирование, анализ документации, использование технических средств и систем мониторинга.
3.Принципы работы баз данных и опыт работы с системами управления базами данных для хранения и обработки данных.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2: Анализ производственных процессов и выбор методов нормирования труда для проведения исследования трудовых процессов
Умения:
I категории (дополнительно к умениям II категории):
1.Участвовать в составлении календарных планов пересмотра норм трудовых затрат в соответствии с планируемыми мероприятиями по росту производительности труда.
2.Осуществлять подготовку материалов к аттестации рабочих мест по условиям труда.
II категории (дополнительно к умениям без категории):
3.Участвовать в работе по составлению паспортов рабочих мест.
4.Наполнять и актуализировать электронную базу данных норм трудовых затрат.
Без категории:
5.Работать с цифровыми системами и базами данных по управлению численностью и затратами на персонал.
Знания:
1.Методы и инструменты анализа данных, включая статистические методы, искусственный интеллект и визуализацию данных.
2.Основные принципы и этапы производственных процессов.
3.Принципы эргономики и технических стандартов в области организации и нормирования труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2 Обработка данных о производственных процессах для выявления предложений по улучшению эффективности труда
Навык 1:
Определение и расчет норм труда для различных условий производства и категорий персонала
Умения:
I -II категорий (дополнительно к умениям без категории):
1.Осуществлять подготовку справочных и аналитических материалов по итогам расчета норм труда.
2.Участвовать в разработке мероприятий по снижению трудоемкости продукции.
Без категории:
3.Применять межотраслевые и отраслевые нормативы.
Знания:
1.Основные принципы и требования законодательства, методические материалы и стандарты в области организации и нормирования труда.
2.Особенности установления норм затрат труда с учетом их комплексного обоснования (технических, организационных, экономических, психофизиологических и социальных факторов).
3.Основы физиологии, психологии и организации труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обработка и анализ проведенных работ по нормированию труда
Умения:
I -II категорий (дополнительно к умениям без категории):
1.Проверять полноту представленных данных, расчетов, их соответствие действующим положениям по организации труда.
2.Составлять извещения об изменениях утвержденных норм трудовых затрат и расценок.
Без категории:
3.Формировать материалы (графики, диаграммы и блок-схемы), которые наглядно описывают трудовые процессы, маршрутизацию материалов, планировку производственных помещений, а также работу оборудования.
4.Работать с инструментами визуализации данных для представления результатов анализа.
Знания:
1.Основные принципы работы производственных процессов и специфики отрасли для правильного анализа и мониторинга данных.
2.Применение цифровых технологий.
3.Основы физиологии, психологии и организации труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, аналитический склад ума, внимательность, коммуникабельность, техническая грамотность, адаптивность, умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер по организации и нормированию труда
3
Хронометражист
";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"

14. "Табель жүргізуші" кәсіптің карточкасы
Топ коды:
4311-4
Қызметтің атауының коды
4311-4-003
Кәсіптің атауы:
Табель жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша кіші деңгейі:
-
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).
2 тарау 3 бөлім 38 параграф Табель жүргізуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім беру, жұмыс өтіліне талаптар қоймай немесе жалпы орта білім беру және белгіленген бағдарлама бойынша арнаулы даярлық.
Бейресми және формалды емес біліммен байланысы:
сертификат ала отырып 3 жылда 1 рет біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыскерлердің жұмыс уақытын дәл есепке алуды қамтамасыз ету және жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізу, ол жұмыс істеген сағаттарды тіркеуді, жұмыс кестелерінің сақталуын бақылауды қамтиды.
Еңбек функцияларының тізбесі:
а) Міндетті еңбек функциялары
1. Кәсіпорында жұмыс істейтін жұмыскерлердің жұмыс уақыты туралы мәліметтерді жинау және рәсімдеу.
2. Жұмыс уақытын есепке алу бойынша есептілікті дайындау.
б) Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Кәсіпорында жұмыс істейтін жұмыскерлердің жұмыс уақыты туралы мәліметтерді жинау және рәсімдеу
Дағды 1:
Еңбекті ұйымдастырудың қолданыстағы жүйесі туралы мәліметтер жинау
Машықтар:
1.Жұмыскерлердің ұйымда болуының нақты уақытының табельдік есебін жүргізу, олардың жұмысқа уақтылы келуін және жұмыстан кетуін, жұмыс орындарында болуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Жұмыскерлердің жұмыс уақыты туралы деректерді жинауды жүзеге асыру және жұмыскерлерді қабылдауды, ауыстыруды, жұмыстан шығаруды, демалыс беруді және басқа да өзгерістерді ресімдеуге байланысты өзгерістер енгізу.
3.Еңбекті ұйымдастыру бойынша деректерді сақтау және талдау үшін дерекқорлармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1.Жұмыс ағындарын жоспарлаудың негізгі тұжырымдамалары мен әдістері, соның ішінде операциялар тізбегін анықтау, ресурстарды бөлу және уақытты басқару.
2.Табельдік есепке алуды жүргізу жөніндегі ережелер, нұсқаулықтар, өзге де басшылық материалдар мен нормативтік құжаттар.
3.Цифрлық технологияларды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Өндірістік процестер мен еңбек ресурстарының мониторингі
Машықтар:
1.Жұмыскерлердің еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды, науқастарға күтім жасау жөніндегі анықтамаларды және олардың жұмыста болмау құқығын растайтын өзге де құжаттарды уақтылы ұсынуын бақылау.
2.Операциялардың реттілігін анықтаңыз және жұмыс кестесін жасау.
3.Жұмыс орнының эргономикасының принциптерін түсіну.
Білімдер:
1.Еңбек нормалары мен стандарттарын белгілеу әдістері.
2.Ұйымда қолданылатын негізгі өндірістік процестер мен технологиялар, сондай-ақ оларды жұмыс процесін жоспарлау мен ұйымдастыруда қолдану мүмкіндігі.
3.Физиология, психология және еңбекті ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жұмыс уақытын есепке алу бойынша есептілікті дайындау
Дағды 1:
Жұмыскерлерді жұмыспен қамту кезеңдері туралы есептілікті жүргізу
Машықтар:
1.Әртүрлі критерийлер бойынша кәсіпорын жұмыскерлерінің жұмыспен қамту кезеңдері туралы есептер мен ішкі құжаттаманы ресімдеуге қатысу: бөлімшелер, лауазымдар, төлем түрлері.
2.Белгіленген мерзімдер мен талаптарға сәйкес деректерді жинау, оларды талдау және есептерді дайындау процесін ұйымдастыру.
3.Талдау нәтижелерін көрнекі түрде көрсету үшін графиктер, диаграммалар және басқа визуалды деректер көріністерін жасау.
Білімдер:
1.Статистика негіздері және деректерді талдау әдістері, мысалы, орташа, медиана, дисперсия, корреляция, регрессия және басқалар.
2.Талдау нәтижелерін көрнекі түрде көрсету үшін графиктерді, диаграммаларды және басқа құралдарды қолдана отырып, деректерді визуализациялау әдістері.
3.Цифрлық технологияларды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Еңбек ресурстары туралы есепті ақпаратты дайындау
Машықтар:
1.Нақты жұмыс істеген уақыты, үстеме жұмыс уақыты, еңбек тәртібінің бұзылуы туралы мәліметтерді қамтитын табель ұсыну.
2.Есептер мен құжаттаманы дайындау үшін мәтіндік редакторларға иелік ету.
3.Құжаттарды басқару және оларды келісу үшін электрондық құжат айналымы жүйелеріне ие болу.
Білімдер:
1.Ұйымның деректерін жинау, талдау және есеп беру және еңбекті нормалау саласындағы қолданыстағы нормалар мен стандарттар.
2.Физиология, психология және еңбекті ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, аналитикалық ойлау, зейін, дәлдік, ұйымшылдық, қарым-қатынас, этика, техникалық сауаттылық, командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Еңбекті нормалау жөніндегі техник/ еңбек жөніндегі техник
".
Тізбеге 1-қосымша
"Психологиялық және
әлеуметтік жұмыс" кәсіптік
стандартына қосымша
Кәсіптер карточкалары
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы"
Кәсіп коды

14. Карточка профессии "Табельщик":
Код группы:
4311-4
Код наименования занятия:
4311-4-003
Наименование профессии:
Табельщик
Уровень квалификации по ОРК:
3 уровень ОРК
подуровень по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Глава 2 раздел 3 параграф 38 Табельщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование и специальная подготовка по установленной программе без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации 1 раз в 3 года с получением сертификата
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Обеспечение точного учета рабочего времени работников и ведение табеля учета рабочего времени, что включает в себя регистрацию отработанных часов, контроль за соблюдением графиков работы.
Перечень трудовых функций:
а) Обязательные трудовые функции:
1. Сбор и оформление данных о рабочем времени занятых на предприятии работников.
2. Подготовка отчетности по учету рабочего времени.
б) Дополнительные трудовые функции:
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1
Сбор и оформление данных о рабочем времени занятых на предприятии работников
Навык 1:
Сбор данных о действующей системе организации труда.
Умения:
1.Вести табельный учет фактического времени пребывания работников в организации, осуществление контроля за их своевременной явкой на работу и уходом с работы, нахождением на рабочих местах.
2.Осуществлять сбор данных о рабочем времени работников и вносить изменения, связанные с оформлением приема работников, переводов, увольнений, предоставления отпусков и иные изменения.
3.Работать с базами данных для хранения и анализа данных по организации труда.
Знания
1.Основные концепции и методы планирования рабочих процессов, включая определение последовательности операций, распределение ресурсов и управление временем.
2.Положения, инструкции, иные руководящие материалы и нормативные документы по ведению табельного учета.
3. Применение цифровых технологий.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг производственных процессов и трудовых ресурсов
Умения:
1.Контролировать своевременность представления работниками листков о временной нетрудоспособности, справок по уходу за больными и иных документов, подтверждающих право на их отсутствие на работе.
2.Определять последовательность операций и составлять расписание работы.
3.Понимать принципы эргономики рабочего места.
Знания:
1.Методы установления норм и стандартов труда.
2.Основные производственные процессы и технологии, используемые в организации, а также способность применять их при планировании и организации рабочего процесса.
3.Основы физиологии, психологии и организации труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2
Подготовка отчетности по учету рабочего времени
Навык 1:
Ведение отчетности о периодах занятости работников
Умения:
1.Участвовать в оформлении отчетов и внутренней документации о периодах занятости работников предприятия по разным критериям: подразделениям, должностям, видам оплаты.
2.Организовать процесс сбора данных, их анализа и подготовки отчетов в соответствии с установленными сроками и требованиями.
3.Создавать графики, диаграммы и другие визуальные представления данных для наглядного отображения результатов анализа.
Знания:
1.Основы статистики и методов анализа данных, таких как среднее значение, медиана, дисперсия, корреляция, регрессия и другие.
2. Методы визуализации данных с использованием графиков, диаграмм и других инструментов для наглядного представления результатов анализа.
3. Применение цифровых технологий.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка отчетной информации о трудовых ресурсах
Умения:
1.Представлять табель, содержащий сведения о фактически отработанном времени, сверхурочных часах работы, нарушениях трудовой дисциплины.
2.Владеть текстовыми редакторами для подготовки отчетов и документации.
3.Владеть системами электронного документооборота для управления документами и их согласования.
Знания:
1.Действующие нормы и стандарты в области сбора, анализа и отчетности данных организации и нормирования труда.
2.Основы физиологии, психологии и организации труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, аналитический склад ума, внимательность, точность, организованность, коммуникабельность, этика, техническая грамотность, умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по нормированию труда/ техник по труду
".
Приложение 1 к перечню
Приложение
к профессиональному стандарту
"Психологическая и
социальная работа"
Карточки профессий
Карточка профессии
"Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты"
Код профессии

1344-0-004
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
Үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімінің (бөлімшесінің) меңгерушісі
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптер үшін біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы №360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік, педагогикалық, медициналық) және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында немесе тиісті бейіндегі лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Еңбек функциясы:
Міндетті еңбек функциялары:
Машықтар мен дағдылар:
1. Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, топтың) қызметіне басшылық ету
2. Бөлімше аумағында тұратын өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтарды және әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж отбасыларды анықтау және есепке алу бойынша жұмыс жүргізуді қамтамасыз ету.
3. Персоналды басқару
Еңбек функциясы 1:
Әлеуметтік қорғау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) қызметіне басшылық ету
Тапсырма:
Ұйым қызметін жоспарлау және бақылау
Машықтар мен дағдылар:
1. Бөлімше қызметін ағымдағы және перспективтік жоспарлауды ұйымдастыру, оның орындалуын бақылау;
2. Көрсетілетін әлеуметтік қызметтердің көлемі мен сапасына және олардың қызмет көрсетілетін азаматтардың қажеттіліктеріне сәйкестігіне, бөлімше қызметкерлері жұмысының тиімділігіне тұрақты бақылау жүргізу;
3. Жұмысты талдау және болжау жүргізу, бөлімше қызметін жақсарту бойынша шаралар қабылдау;
4. Бөлімше мамандарының белгіленген құжаттаманы жүргізуіне бақылауды қамтамасыз ету (келуді және жеке сабақтарды есепке алу журналдары, сабақ жоспарлары немесе әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-педагогикалық қызметтер көрсететін мамандар жұмысының циклограммалары, баланың жағдайы мен даму динамикасы бойынша құжаттамалар және басқалар);
5. Қажетті есептілікті ұсынуды қамтамасыз ету, статистикалық мәліметтердің дәйектілігі;

1344-0-004
Наименование профессии
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты
Уровень квалификации по ОРК
7
Другие возможные наименования профессии:
Заведующий отделом (отделением) социальной помощи на дому
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057).
Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 3-х лет.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
Умения и навыки:
1. Руководство деятельностью структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты
2.Обеспечение проведения работы по выявлению и учету проживающих на территории действия отделения граждан, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, и семей, нуждающихся в социальном обслуживании.
3. Управление персоналом
Трудовая функция 1:
Руководство деятельностью структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты
Задача:
Планирование и контроль деятельности организации
Умения и навыки:
1. Организация текущего и перспективного планирования деятельности отделения, контроль его выполнения;
2. Проведение регулярного контроля за объемом и качеством оказываемых социальных услуг и их соответствием потребностям обслуживаемых граждан, эффективностью работы сотрудников отделения;
3. Проведение анализа и прогнозирования работы, принятие меры по улучшению деятельности отделения;
4. Обеспечение контроля за ведением специалистами отделения установленной документации (журналов учета посещений и индивидуальных занятий, поурочных планов или циклограмм работы специалистов, оказывающих социально-психологические, социально-педагогические услуги, документации по динамике состояния и развития ребенка и другое);
5. Обеспечение представления необходимой отчетности, достоверности статистических сведений;

6. Ішкі еңбек тәртіп қағидаларын, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын, өртке қарсы нормалар талаптарын сақтауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
3. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі);
4. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
5. "Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
6. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
7. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
8. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
9. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
10. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
11. "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген).
Еңбек қызметі 2:
Бөлімше аумағында тұратын өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтарды және әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж отбасыларды анықтау және есепке алу бойынша жұмыс жүргізуді қамтамасыз ету
Халыққа әлеуметтік көмек көрсету саласындағы мемлекеттік кепілдіктерді қамтамасыз ету
Машықтар мен дағдылар:
1. Бөлімшенің аумағында тұратын өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтарды және әлеуметтік қызмет көрсетуге мұқтаж отбасыларды анықтау және есепке алу бойынша жұмыс жүргізуді қамтамасыз ету;
2. Қажеттілікті белгілеу, әлеуметтік көмектің түрлері мен нысандарын айқындау мақсатында жалғызілікті қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың, еңбекке жарамсыз азаматтардың, мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған отбасылардың материалдық-тұрмыстық жағдайларын тексеру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
3. Әлеуметтік көмекке мұқтаждардың деректер базасын қалыптастыру;
4. Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартына сәйкес қызмет көрсетілетіндердің санын және бөлімше мамандарының жұмыс көлемін айқындау;
5. Стационарлар, жартылай стационарлар, уақытша болу жағдайында жұмыс істейтін мекемелерге немесе ұйымдарға, арнайы түзету, оңалту мекемелеріне немесе ұйымдарына мұқтаж адамдарды айқындауға жәрдем көрсету;

6. Обеспечение соблюдения правил внутреннего трудового распорядка, правил охраны труда и техники безопасности, требований противопожарных норм.
Знания:
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Социальный кодекс Республики Казахстан;
3. Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения");
4. Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
5. Кодекс Республики Казахстан "Трудовой кодекс Республики Казахстан" (далее – Трудовой кодекс);
6. Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
7. Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
8. Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
9. Закон Республики Казахстан "О государственных закупках";
10. Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
11. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
Трудовая функция 2:
Обеспечение проведения работы по выявлению и учету проживающих на территории действия отделения граждан, оказавшихся в трудной жизненной ситуации и семей, нуждающихся в социальном обслуживании.
Обеспечение государственных гарантий в сфере социальной помощи населения
Умения и навыки:
1. Обеспечение проведения работы по выявлению и учету проживающих на территории действия отделения граждан, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, и семей, нуждающихся в социальном обслуживании;
2. Организация работы по обследованию материально-бытовых условий одиноких престарелых и лиц с инвалидностью, нетрудоспособных граждан, семей, воспитывающих детей с инвалидностью, с целью установления потребности, определения видов и форм социальной помощи;
3. Формирование базы данных, нуждающихся в социальной помощи;
4. Определение числа обслуживаемых и объем работы специалистов отделения в соответствии со стандартом оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения;
5. Оказание содействия в определении нуждающихся лиц в учреждения или организации, функционирующие в условиях стационаров, полустационаров, временного пребывания, в специальные коррекционные, реабилитационные учреждения или организации;

6. Аумақтық денсаулық сақтау, білім беру органдарымен және мекемелерімен, қайырымдылық және діни бірлестіктермен бөлімше клиенттеріне әлеуметтік қызмет көрсету мәселелерінде өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
7. Халыққа консультациялық көмек көрсету, оның ішінде мұқтаж адамдарға құжаттарды ресімдеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8. Қорғаншылық, қамқоршылық мәселелерін шешуге қатысады;
9. Бөлімше қызмет көрсететін адамдар арасында гуманитарлық көмекті қабылдауды, сақтауды және бөлуді қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру;
10. Бөлінетін бюджет қаражатын, сондай-ақ заңнамаға қайшы келмейтін қаржыландыру көздерінен түсетін қаражатты ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
Білімдер:
1. халықты әлеуметтік қорғау саясатының негізгі бағыттары;
2. ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері;
3. әлеуметтік көрсетілетін қызмет түрлері;
4. әлеуметтік жұмыс теориясы мен әдістемесі;
5. қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
6. әлеуметтік жұмыс негіздері;
7. әлеуметтану негіздері, жеке тұлғаның психологиясы және зейнеткерлік жастағы адамдар мен мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларға көмектің әлеуметтік-психологиялық аспектілері;
8. үйде науқастарды күту бойынша санитариялық-гигиеналық талаптар;
9. соғыс және еңбек ардагерлері үшін белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтар;
10. әртүрлі әлеуметтік ортадағы жұмыстың ерекшелігі;
11. педагогика, психопрофилактика, этика және деонтология, психопатология негіздері;
12. қорғаншылықты және қамқоршылықты, үйде қызмет көрсетуді ресімдеу мәселелері жөніндегі әдістемелер;
13. үйде әлеуметтік көмекті ұйымдастыру бойынша отандық және шетелдік озық тәжірибе;
14. шарттарды жасасу және орындау тәртібі;
15. салық және бюджет заңнамасының негіздері;
16. қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру;
Еңбек қызметі 3:
Персоналды басқару
Міндеті: кадрлық құрамды қалыптастыру және реттеу.
Машықтар:
1. Ұйымды басқару құрылымын анықтау.
2. Тиісті сапалы қызмет көрсету үшін басшы құрамды және басқа да кадрларды іріктеу және орналастыру.
3. Бөлім жұмыскерлерін оқытуды, тәжірибе алмасуды, біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
4. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамашылдығы мен белсенділігін дамыту.
5. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту, жұмыскерлерді аттестациялау бойынша жұмыстар жүргізу.
6. Қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы моральдық-психологиялық атмосфераны қолдау.
Білімдер:
1. Нормативтік актілер:
2. Еңбек кодексі.
3. Ұйым қызметінің бейіні мен ерекшеліктері.

6. Осуществляет взаимодействие в вопросах социального обслуживания клиентов отделения с территориальными органами и учреждениями здравоохранения, образования, благотворительными и религиозными объединениями;
7. Организует работу по оказанию консультативной помощи населению, в том числе по оформлению документов нуждающимся лицам;
8. Принимает участие в решении вопросов опеки, попечительства;
9. Организация работы по обеспечению приема, сохранности и распределения гуманитарной помощи среди лиц, обслуживаемых отделением;
10. Обеспечивает рациональное использование выделяемых бюджетных средств, а также средств, поступающих из источников финансирования, не противоречащих законодательству;
Знания:
1. основные направления политики социальной защиты населения;
2. профиль, специализация и особенности организации;
3. виды социальных услуг;
4. теория и методика социальной работы;
5. организация обслуживания престарелых и лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью;
6. основы социальной работы;
7. основы социологии, психологию личности и социально-психологические аспекты помощи лицам пенсионного возраста и лицам с инвалидностью, семьям, воспитывающим детей с инвалидностью;
8. санитарно-гигиенические требования по уходу за больными в домашних условиях;
9. льготы и преимущества, установленные для ветеранов войны и труда;
10. специфика работы в различной социальной среде;
11. основы педагогики, психопрофилактики, этики и деонтологии, психопатологии;
12. методики по вопросам оформления опеки и попечительства, надомного обслуживания;
13. передовой отечественный и зарубежный опыт по организации социальной помощи на дому;
14. порядок заключения и исполнения договоров;
15. основы налогового и бюджетного законодательства;
16. организация финансово-хозяйственной деятельности.
Трудовая функция 3:
Управление персоналом
Задача Формирование и регулирование кадрового состава.
Умения:
1. Определение структуры управления организацией.
2. Подбор и расстановка руководящего состава, и другие кадры для оказания услуг надлежащего качества.
3. Организация обучения, обмена опытом, повышение квалификации работников отделения.
4. Развитие трудовой мотивации, инициативность и активность сотрудников.
5. Проведение работ по укреплению трудовой и производственной дисциплины, аттестации работников.
6. Создание безопасных и благоприятных условий труда, поддержка благоприятной морально-психологической атмосферы в коллективе.
Знания:
1. Нормативные акты:
2. Трудовой кодекс.
3. Профиль и особенности деятельности организации.

4. Персоналды басқару теориясы мен практикасы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Жауапкершілік, еңбек процестерін дербес басқару және бақылау, тәуелсіз шешімдер қабылдау мүмкіндігі, адалдық. Талдамалық ойлау. Сабырлық және тез тіл табыса білу, тілектестік, парасаттылық, риясыздық, әдептілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптерімен байланысы
8-деңгей
Мекеме (ұйым) директоры
БА-мен байланысы
Әлеуметтік қорғау ұйымы құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) бастығы
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман"
Кәсіп коды
2635-3-001
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (әлеуметтік қызметкер)
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4 (4.1, 4.2, 4.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгей
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 3 жыл;
бірінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) әлеуметтік, педагогикалық, медициналық білім
Еңбек функциясы:
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) уақытша болу және тұру жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы қызмет
Міндет:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді сапалы көрсету бойынша бақылау және ұйымдастыру
Машықтар мен дағдылар:

4. Теория и практика управления персоналом.
Требования к личностным компетенциям
Ответственность, самостоятельное управление и контроль процессами трудовой деятельности, умение принимать самостоятельные решения, добросовестность. Аналитический склад ума. Терпение и коммуникабельность, доброжелательность, добропорядочность, бескорыстность, этичность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень
Директор учреждения (организации)
Связь с КС
Начальник структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Специалист по социальной работе"
Код профессии
2635-3-001
Наименование профессии
Специалист по социальной работе (социальный работник)
Другие возможные наименования профессии
Специалист по социальной работе (оказание социально-медицинских услуг)
Уровень квалификации по ОРК
4 (4.1., 4.2., 4.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское, психологическое) образование и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское, психологическое) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское, психологическое) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское, психологическое) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, педагогическое, медицинское, психологическое образование
Трудовая функция деятельность в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания и проживания жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми, в медико-социальных учреждениях (организациях) в области предоставления специальных социальных услуг
Задача
Контроль и организация по качественному оказанию специальных социальных услуг
Умения и навыки:

1. Өмірлік қиын жағдайды еңсеру немесе оның туындауының алдын алу үшін мұқтаж адамға (отбасына) қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі шараларды ұйымдастыру.
2. Жеке жұмыс жоспарын және журналды/электрондық картотеканы әзірлеу бойынша жұмысты үйлестіру, олардың сапалы толтырылуын және орындалуын бақылауды жүзеге асыру, паллиативтік көмек және мейірбике күтімі қызметтерін талап ететін науқастарды анықтауға ай сайынғы мониторинг жүргізу.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасы мен түрлерін талдау;
олардың даму перспективтерін, әлеуметтік қызметке мұқтаждар динамикасын болжау;
4. Азаматтардың туыстарымен және туыстарымен байланыс жасауына, хат жазуына, арыз жазуына, баспа басылымдарымен танысуына көмек көрсету;
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің қызметіне және олардың ұсынылу сапасына әдістемелік басшылықты жүзеге асыру және бақылау;
7. Қамқорлықтағыларға әлеуметтік көмек көрсету үшін қайырымдылық және демеушілік көмек көрсететін адамдарды тартуға жәрдемдесу;
8. Біліктілікті тұрақты негізде арттыру;
9. Белгіленген құжаттардың сапалы жүргізілуін қамтамасыз ету, уақтылы есептілік (ведомстволық және статистикалық);
10. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын қамтамасыз ету
Білімдер:
Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы;
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі;
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
Еңбек кодексі;
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау;
әлеуметтік жұмыс теориясы мен практикасы;
жеке тұлға және азаматтардың жекелеген санаттары психологиясының ерекшеліктері;
психология, педагогика, геронтология, этика негіздері;
әлеуметтік жұмыс жөніндегі бағдарламалық-әдістемелік әдебиет;
мүгедектігі бар адамдарға, соғыс және еңбек ардагерлеріне белгіленген әлеуметтік кепілдіктер мен артықшылықтар жүйелері;
тәрбие және әлеуметтік жұмыс түрлері мен әдістері;
әртүрлі әлеуметтік ортадағы жұмыстың ерекшелігі;
зейнеткерлік жастағы адамдар мен мүгедектігі бар адамдарға, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына әлеуметтік жұмысты, әлеуметтік-психологиялық аспектілерді ұйымдастыру;
әлеуметтік қызметтер көрсетудің отандық және халықаралық практикасы;
өмір мен отбасылық тәрбиенің ерекшеліктері.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас дағдылары, эмоциялық жауаптылық, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптерімен байланысы
5-деңгей
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
БА-мен байланысы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман

1. Организация мер по предоставлению необходимых специальных социальных услуг нуждающемуся лицу (семье) для преодоления трудной жизненной ситуации, либо предупреждения ее возникновения.
2. Координация работы по разработке индивидуального плана работы и журнала/электронной картотеки, осуществление контроля за их качественным заполнением и исполнением, проведение ежемесячного мониторинга выявления больных, которым требуются услуги паллиативной помощи и сестринского ухода
3. Анализ качества и видов оказываемых услуг;
прогнозирование перспективы их развития, динамики нуждающихся в социальном обслуживании;
4. Оказание содействия в поддержании гражданами контактов с родными и близкими, написании писем, составлении заявлений, ознакомлении с печатными изданиями;
5. Разработка предложении по совершенствованию специальных социальных услуг;
6. Осуществление методического руководства и контроля за деятельностью работников, оказывающих специальные социальные услуги, и качеством их предоставления;
7. Содействие в привлечении лиц, оказывающих благотворительную и спонсорскую помощь для оказания социальной помощи подопечным;
8. Повышение квалификации на постоянной основе;
9. Обеспечение качественного ведения установленных документов, своевременная отчетность (ведомственная и статистическая);
10. Обеспечение выполнения Правил пожарной безопасности
Знания:
Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан;
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
Трудовой кодекс;
Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
безопасность и охрана труда на рабочем месте;
теория и практика социальной работы;
особенности психологии личности и отдельных категорий граждан;
основы психологии, педагогики, геронтологии, этики;
программно-методическая литература по социальной работе;
системы социальных гарантий и преимуществ, установленные для лиц с инвалидностью, ветеранов войны и труда;
формы и методы воспитательной и социальной работы;
специфика работы в различной социальной среде;
организация социальной работы, социально-психологические аспекты помощи лицам пенсионного возраста и лицам с инвалидностью, жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми;
отечественная и международная практика оказания социальных услуг;
особенности быта и семейного воспитания.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, эмоциональная отзывчивость, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5 уровень
Специалист по социальной работе
Связь с КС
Специалист по социальной работе

"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы №360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелген). (бұдан әрі - халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары мен басқа да қызметшілеріне үлгілік біліктілік сипаттамалары).
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман"
Кәсіп коды
2635-3-001
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары
3350-0-009 Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы маманы
3412-0-005 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі қызметкер (Отбасын сүйемелдеу жөніндегі әлеуметтік қызметкер кейс менеджері)
2635-3-003 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, қарттарға арналған баспана
2635-8-003 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларға және 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау
2635-8-004 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау
2635-3-001 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5 (5.1, 5.2, 5.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқада да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптер үшін біліктілік деңгейі.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, арта кәсіби) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білімі және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
жоғары санаттағы – жоғары (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
бірінші санаттағы – жоғары (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
екінші санаттағы – жоғары (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: жоғары (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім
Еңбек функциясы 1:
Мұқтаж адамға (отбасына) өмірлік қиын жағдайды еңсеру неоның алдын алу үшін қажетті арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету шараларын ұйымдастыру.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында тұрмыстық зорлық-зомбылық, адам саудасының құрбандарына, медициналық-әлеуметтік мекеме (ұйымдарда) уақытша болу және тұру жағдайында ұйымдардың қызметі.
Міндет:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді сапалы көрсету бойынша бақылау және ұйымдастыру
Машықтар мен дағдылар:

Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057) (далее - типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения).
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Специалист по социальной работе"
Код профессии
2635-3-001
Наименование профессии
Специалист по социальной работе
Другие возможные наименования профессии
3350-0-009 Специалист в организациях социальной защиты населения
3412-0-005 Работник по социальной работе (Кейс менеджер социальный работник по сопровождению семьи)
2635-3-003 Специалист по социальной работе, приют для престарелых
2635-8-003 Специалист по социальной работе, уход за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
2635-8-004 Специалист по социальной работе, уход за престарелыми и лицами с инвалидностью
2635-3-001 Специалист по социальной работе (оказание социально-медицинских услуг)
Уровень квалификации по ОРК
5 (5.1., 5.2., 5.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) образование и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, педагогическое, медицинское) образование
Трудовая функция 1:
Организация мер по предоставлению необходимых специальных социальных услуг нуждающемуся лицу (семье) для преодоления трудной жизненной ситуации, либо предупреждения ее возникновения.
Деятельность в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания и проживания жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми, в медико-социальных учреждениях (организациях) в области предоставления специальных социальных услуг
Задача:
Контроль и организация по качественному оказанию специальных социальных услуг
Умения и навыки:

2635-3-001
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары
2635-8-003 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларды және 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға күтім
2635-8-004 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, егде жастағы және мүгедектігі бар адамдарға күтім
2635-3-003 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, қарттарға арналған баспана
2635-3-004 – Халықты әлеуметтік қорғау қызметінің маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6 (6.1, 6.2, 6.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
бірінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
екінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық білім
Еңбек функциясы:
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) уақытша болу және тұру жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардағы қызмет
Тапсырма:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді сапалы көрсету бойынша бақылау және ұйымдастыру
Машықтар мен дағдылар:
1. Өмірлік қиын жағдайды еңсеру немесе оның туындауының алдын алу үшін мұқтаж адамға (отбасына) қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі шараларды ұйымдастыру;
2. Жеке жұмыс жоспарын және журналды/электрондық картотеканы әзірлеу бойынша жұмысты үйлестіру, олардың сапалы толтырылуын және орындалуын бақылауды жүзеге асыру, паллиативтік көмек және мейірбике күтімі қызметтерін талап ететін науқастарды анықтауға ай сайынғы мониторинг жүргізу;

2635-3-001
Наименование профессии
Специалист по социальной работе
Другие возможные наименования профессии:
2635-8-003 - Специалист по социальной работе, уход за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
2635-8-004 - Специалист по социальной работе, уход за престарелыми и лицами с инвалидностью
2635-3-003 Специалист по социальной работе, приют для престарелых
2635-3-004 Специалист службы социальной защиты населения
Уровень квалификации по ОРК
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2-х лет;
без категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование без требований к стажу работы по специальности.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование
Трудовая функция:
Деятельность в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания и проживания жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми, в медико-социальных учреждениях (организациях) в области предоставления специальных социальных услуг.
Задача
Контроль и организация по качественному оказанию специальных социальных услуг
Умения и навыки:
1. Организация мер по предоставлению необходимых специальных социальных услуг нуждающемуся лицу (семье) для преодоления трудной жизненной ситуации, либо предупреждения ее возникновения.
2. Координация работы по разработке индивидуального плана работы и журнала/электронной картотеки, осуществление контроля за их качественным заполнением и исполнением, проведение ежемесячного мониторинга выявления больных, которым требуются услуги паллиативной помощи и сестринского ухода

3412-008
Кәсіп атауы
Әлеуметтік қызметкер
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары
3412-0-005 Әлеуметтік қызметкер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4 (4.1, 4.2, 4.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгей
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
бірінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
екінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық, психологиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білімнің деңгейі:
Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) әлеуметтік, экономикалық, педагогикалық, медициналық, психологиялық білім немесе негізгі орта білім және әлеуметтік даярлық бойынша сертификат.
Еңбек функциясы:
Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
Міндеті: адамның өмірлік қиын жағдайында қажеттілігіне сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
Машықтар мен дағдылар:
1. Қызмет көрсету аймағында тұратын және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жалғызілікті қарттарды және еңбекке жарамсыз азаматтарды; қызмет көрсету аймағында тұратын және бөгде адамның көмегіне мұқтаж, психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларды және 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды анықтайды.
2. Әлеуметтік қызметтерді алушының қаражаты есебінен азық-түлік, бірінші кезекте қажетті өнеркәсіп тауарларын, санитария мен гигиена құралдарын, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, күтім құралдарын, кітаптарды, газеттерді, журналдарды сатып алу және үйге жеткізу.
3. Тамақ дайындауға көмек көрсету.

3412-008
Наименование профессии
Социальный работник
Другие возможные наименования профессии:
3412-0-005 Работник по социальной работе
Уровень квалификации по ОРК
4 (4.1., 4.2., 4.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, экономическое, педагогическое, медицинское, психологическое и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 2-х лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, педагогическое, медицинское, психологическое и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, экономическое, педагогическое, медицинское, психологическое и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, экономическое, педагогическое, медицинское, психологическое или основное среднее образование и сертификат по социальной подготовке.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) социальное, экономическое, педагогическое, медицинское, психологическое образование, или основное среднее образование и сертификат по социальной подготовке.
Трудовая функция:
Оказание специальных социальных услуг лицам,
оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Задача: оказание специальных социальных услуг согласно потребности лица, находящегося в тяжелой жизненной ситуации
.
Умения и навыки:
1. Выявляет одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан, проживающих в зоне обслуживания и нуждающихся в посторонней помощи; детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, проживающих в зоне обслуживания и нуждающихся в посторонней помощи;
2. Покупать за счет средств получателя социальных услуг и доставлять на дом продукты питания, промышленные товары первой необходимости, средства санитарии и гигиены, лекарственные средства и изделия медицинского назначения, средства ухода, книг, газет, журналов.
3. Осуществлять помощь в приготовлении пищи.

4. Тұрғын үй-жайларды жинау оның ішінде арнайы жуу және қол асты құралдарының көмегімен жүргізу.
5. Электр, газ және сумен жабдықтау есептеуіштерінің көрсеткіштерін алу, Тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге ақы төлеу туралы түбіртектерді толтыру.
6. Тұрғындарға киімдерді жуу, жөндеу, химиялық тазалау, үй-жайларды тазалау, тұрғын үй-жайларды жөндеу бойынша қызмет көрсететін ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
7. Өз қызметінің бағыттары бойынша қажетті құжаттаманы ресімдеу.
8. Өз қызметінде цифрлық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды пайдалану.
9. Балалар мен 18 жастан асқан адамдарды өзіне-өзі қызмет көрсету, мінез-құлық, өзін-өзі бақылау және қарым-қатынас дағдыларына оқытуды жүргізеді;
10. Баланың және 18 жастан асқан адамдардың бос уақытын ұйымдастырады (ойындар, кітап оқу, кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және тағы басқалар);
11. Ата-аналармен және олардың отбасы мүшелерімен баланы және 18 жастан асқан адамдарды оңалту іс-шараларын іске асыру және отбасында бейімдеу, қызмет көрсетілетін балалар мен 18 жастан асқан адамдарға ауруханада болу (емдеуге жатқызылған жағдайда) бойынша жұмыс жүргізеді;
12. Баланың және 18 жастан асқан адамдардың ата-аналарына науқас балаға және 18 жастан асқан адамға жалпы күтімнің практикалық дағдыларына, баланың және 18 жастан асқан адамдардың дамуына ықпал ететін әдістер мен әдістерге, қозғалыс және әлеуметтік дағдыларға оқытуды жүргізеді;
13. Балаларға және 18 жастан асқан адамдарға және ата-аналарға психологиялық көмек көрсету үшін мамандарды тартады;
14. Қорғаншылықты, қамқоршылықты белгілеу, жәрдемақыларды тағайындау, интернат-үйлерге немесе аумақтық орталықтарға айқындау үшін құжаттарды ресімдеуге жәрдемдеседі;
15. Аз қамтылған отбасылардан шыққан балалар мен 18 жастан асқан адамдарды тәрбиелеп отырған отбасыларға атаулы әлеуметтік көмек, қайырымдылық қорлары, демеушілер, заңнамаға қайшы келмейтін көздер қаражаты есебінен басқа да гуманитарлық көмек бөлуге жәрдемдеседі;
16. Клиенттерге неғұрлым тиімді қызмет көрсету мақсатында білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерімен, ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
Білімдер:
Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы;
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы №55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
жалғызілікті еңбекке жарамсыз азаматтарға әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі негізгі қағидаттар;
егде жастағы адамдардың психологиялық және физиологиялық ерекшеліктері;
коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
қарт адамдарға, еңбекке жарамсыз азаматтарға үй жағдайында күтім жасау жөніндегі санитариялық-гигиеналық талаптар;
дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету тәсілдері;
еңбек заңнамасының негіздері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Қарым-қатынас дағдылары, эмоциялық жауаптылық, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптерімен байланысы
5-деңгей
Әлеуметтік қызметкер
БА-мен байланыс
Қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Мүгедектігі бар балаларды және психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік маман"
Кәсіптің коды

4. Проводить уборку жилых помещений, в том числе с помощью специальных моющих и подручных средств.
5. Снимать показания счетчиков электро-, газо- и водоснабжения, заполнять квитанции на оплату жилищно-коммунальных услуг.
6. Взаимодействовать с организациями, предоставляющими услуги населению по стирке, ремонту, химчистке вещей, уборке помещений, ремонту жилых помещений.
7. Оформлять необходимую документацию по направлениям своей деятельности.
8. Использовать в своей деятельности цифровые технологии, в том числе интернет-ресурсы.
9. Проводит обучение детей и лиц старше 18 лет навыкам самообслуживания, поведения, самоконтроля и общения.
10. Организует досуг ребенка и лиц старше 18 лет (игры, чтение книг, организация библиотечного обслуживания и другое);
11. Проводит работу с родителями и членами их семьи по реализации реабилитационных мероприятий и адаптации ребенка и лиц старше 18 лет в семье, посещение обслуживаемых детей и лиц старше 18 лет в больнице (в случае госпитализации);
12. Проводит обучение родителей ребенка и лиц старше 18 лет практическим навыкам общего ухода за больным ребенком и лицом старше 18 лет, методам и приемам, способствующим развитию ребенка и лиц старше 18 лет, двигательным и социальным навыкам;
13. Привлекает специалистов для оказания психологической помощи детям и лицам старше 18 лет и родителям;
14. Содействует в оформлении документов для установления опеки, попечительства, назначения пособий, определения в дома-интернаты или территориальные центры;
15. Содействует в выделении семьям, воспитывающим детей и лиц старше 18 лет, из числа малообеспеченных, адресной социальной помощи, другой гуманитарной помощи за счет средств благотворительных фондов, спонсоров, источников, не противоречащих законодательству;
16. Обеспечивает взаимодействие с учреждениями образования, здравоохранения, социального обслуживания, организациями в целях наиболее эффективного оказания услуг клиентам.
Знания:
Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан;
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
основные принципы по организации социально-бытового обслуживания одиноких нетрудоспособных граждан;
психологические и физиологические особенности пожилых людей;
организация коммунально-бытового обслуживания;
санитарно-гигиенические требования по уходу за престарелыми, нетрудоспособными гражданами в домашних условиях;
приемы оказания неотложной доврачебной помощи;
основы трудового законодательства.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, эмоциональная отзывчивость, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5 уровень
Социальный работник
Связь с КС
Социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью
Социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Социальный работник"
Код профессии

3412-0-008
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік қызметкер
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары
3412-0-005 Әлеуметтік қызметкер (Отбасын сүйемелдеу бойынша әлеуметтік қызметкер кейс менеджері)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5 (5.1, 5.2, 5.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
бірінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
екінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім немесе негізгі орта білім және әлеуметтік даярлық туралы сертификат.
Кәсіби білімнің деңгейі
Жоғары әлеуметтік, экономикалық, педагогикалық, медициналық, психологиялық білім, техникалық және кәсіби (ортан арнаулы, орта кәсіби) білім (әлеуметтік, экономикалық, психологиялық, педагогикалық, медициналық)
Еңбек функциясы:
Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету.
Міндеті: адамның өмірлік қиын жағдайда қажеттілігіне сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
Машықтар мен дағдылар:

3412-0-008
Наименование профессии
Социальный работник
Другие возможные наименования профессии:
3412-0-005 Работник по социальной работе (Кейс менеджер социальный работник по сопровождению семьи)
Уровень квалификации по ОРК
5 (5.1., 5.2., 5.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 2-х лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 2-х лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское) или основное среднее образование и сертификат по социальной подготовке.
Уровень профессионального образования
Высшее социальное, экономическое, педагогическое, медицинское, психологическое образование, техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование (социальное, экономическое, психологическое, педагогическое, медицинское)
Трудовая функция:
Оказание специальных социальных услуг лицам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Задача: оказание специальных социальных услуг согласно потребности лица в тяжелой жизненной ситуации
Умения и навыки:

1. Бөлім меңгерушісі бекіткен кесте (жоспар) бойынша жұмысты орындайды;
2. Қызмет көрсету аймағында тұратын және бөгде адамның көмегіне мұқтаж мүгедектігі бар балаларды және психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды (бұдан әрі – балалар және 18 жастан асқан адамдар) анықтайды;
3. Балалар мен 18 жастан асқан адамдарды өзіне-өзі қызмет көрсету, мінез-құлық, өзін-өзі бақылау және қарым-қатынас дағдыларына оқытуды жүргізеді;
4. Баланың және 18 жастан асқан адамдардың бос уақытын ұйымдастырады (ойындар, кітап оқу, кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және тағы басқалар);
5. Ата-аналармен және олардың отбасы мүшелерімен баланы және 18 жастан асқан адамдарды оңалту іс-шараларын іске асыру және отбасында бейімдеу, қызмет көрсетілетін балалар мен 18 жастан асқан адамдарға ауруханада болу (емдеуге жатқызылған жағдайда) бойынша жұмыс жүргізеді;
6. Баланың және 18 жастан асқан адамдардың ата-аналарына науқас балаға және 18 жастан асқан адамға жалпы күтімнің практикалық дағдыларына, баланың және 18 жастан асқан адамдардың дамуына ықпал ететін әдістер мен әдістерге, қозғалыс және әлеуметтік дағдыларға оқытуды жүргізеді;
7. Балаларға және 18 жастан асқан адамдарға және ата-аналарға психологиялық көмек көрсету үшін мамандарды тартады;
8. Қорғаншылықты, қамқоршылықты белгілеу, жәрдемақыларды тағайындау, интернат-үйлерге немесе аумақтық орталықтарға айқындау үшін құжаттарды ресімдеуге жәрдемдеседі;
9. Аз қамтылған отбасылардан шыққан балалар мен 18 жастан асқан адамдарды тәрбиелеп отырған отбасыларға атаулы әлеуметтік көмек, қайырымдылық қорлары, демеушілер, заңнамаға қайшы келмейтін көздер қаражаты есебінен басқа да гуманитарлық көмек бөлуге жәрдемдеседі;
10. Клиенттерге неғұрлым тиімді қызмет көрсету мақсатында білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерімен, ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
11. Жұмысқа талдау жүргізеді, есептерді белгіленген мерзімде ұсынады;
12. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
3. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
4. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
5. "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген);
Балаларға және 18 жастан асқан адамдарға әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі негізгі қағидаттар; коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру; үй жағдайында балаларға және 18 жастан асқан адамға күтім жасау жөніндегі санитариялық-гигиеналық талаптар;
дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету тәсілдері; еңбек заңнамасының негіздері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Коммуникативтік дағдылар, эмоциялық ықыластығы, командалық жұмыс, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптерімен байланысы
6-деңгей
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер
БА-мен байланысы
Қарттар мен мүгедектігі бар адамдарды күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Мүгедектігі бар балаларды және психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер"
Кәсіп коды

1. Выполняет работу по графику (плану), утвержденному заведующим отделением;
2. Выявляет детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – дети и лица старше 18 лет), проживающих в зоне обслуживания и нуждающихся в посторонней помощи;
3. Проводит обучение детей и лиц старше 18 лет навыкам самообслуживания, поведения, самоконтроля и общения;
4. Организует досуг ребенка и лиц старше 18 лет (игры, чтение книг, организация библиотечного обслуживания и другое);
5. Проводит работу с родителями и членами их семьи по реализации реабилитационных мероприятий и адаптации ребенка и лиц старше 18 лет в семье, посещение обслуживаемых детей и лиц старше 18 лет в больнице (в случае госпитализации);
6. Проводит обучение родителей ребенка и лиц старше 18 лет практическим навыкам общего ухода за больным ребенком и лицом старше 18 лет, методам и приемам, способствующим развитию ребенка и лиц старше 18 лет, двигательным и социальным навыкам;
7. Привлекает специалистов для оказания психологической помощи детям и лицам старше 18 лет и родителям;
8. Содействует в оформлении документов для установления опеки, попечительства, назначения пособий, определения в дома-интернаты или территориальные центры;
9. Содействует в выделении семьям, воспитывающим детей и лиц старше 18 лет, из числа малообеспеченных, адресной социальной помощи, другой гуманитарной помощи за счет средств благотворительных фондов, спонсоров, источников, не противоречащих законодательству;
10. Обеспечивает взаимодействие с учреждениями образования, здравоохранения, социального обслуживания, организациями в целях наиболее эффективного оказания услуг клиентам;
11. Проводит анализ работы, представляет отчеты в установленные сроки;
12. Обеспечивает выполнение Правил пожарной безопасности.
Знания:
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Социальный кодекс Республики Казахстан;
3. Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
4. Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
5. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867);
Основные принципы по организации социально-бытового обслуживания детей и лиц старше 18 лет; организация коммунально-бытового обслуживания;
санитарно-гигиенические требования по уходу за детьми и лицом старше 18 лет в домашних условиях;
приемы оказания неотложной доврачебной помощи; основы трудового законодательства.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, эмоциональная отзывчивость, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах
Связь с КС
Социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью
Социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями,
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии:
"Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах"
Код профессии

3412-0-009
Кәсіптің атауы
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2635-3-004 Халықты әлеуметтік қорғау қызметінің маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6 (6.1, 6.2, 6.3)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгей
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
бірінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
екінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық) білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық, медициналық білім
Еңбек функциясы1:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті айқындау және бағалау жүргізуге қатысуды ұйымдастыру
Міндет:
Арнаулы әлеуметтік жағдайларда мұқтаждардың қажеттіліктеріне бағалау жүргізуді және айқындауды ұйымдастыру.
Машықтар мен дағдылар:
1. Тиісті теориялық және практикалық білімді меңгеру.
2. Кәсіби шеберліктерін үнемі жетілдіріп отыру.
3. Көрсетілетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің сапасын қамтамасыз ету.
4. Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, интернат-үйлерге, аумақтық орталықтарға белгілеу.
5. Психологиялық жұмыс/қолдау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Құжат айналымын басқару талаптары.
Еңбек функциясы 2:
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің қажеттілігін бағалау және айқындау
1-міндет:
Арнаулы әлеуметтік қызметтердегі қажеттілікті талдау
Машықтар мен дағдылар:
1. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамның (отбасының) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін сапалы бағалау жүргізу және анықтау.

3412-0-009
Наименование профессии
Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах
Другие возможные наименования профессии:
2635-3-004 Специалист службы социальной защиты населения
Уровень квалификации по ОРК
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование и стаж работы в качестве специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2-х лет;
без категории – высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование без требований к стажу работы по специальности.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое, медицинское образование
Трудовая функция 1:
Организация участия в проведении оценки и определении потребности в специальных социальных услугах.
Задача:
Организация проведения оценки и определения потребностей нуждающихся в специальных социальных условиях.
Умения и навыки:
1. Владеть соответствующими теоретическими и практическими знаниями.
2. Постоянно совершенствовать профессиональное мастерство.
3. Обеспечивать качества предоставляемых специальных социальных услуг.
4. Оформлять опеку, попечительство, определять в дома - интернаты, территориальные центры.
5. Обладать навыками психологической работы/поддержки.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Трудовой кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об образовании";
2. Требования к ведению документооборота.
Трудовая функция 2:
Осуществление оценки и определения потребности в специальных социальных услугах.
Задача 1:
Анализ потребности в специальных социальных услугах.
Умения и навыки:
1. Качественно проводить оценку и определять потребности в специальных социальных услугах лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.

2. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамға (отбасына) қатысты кемсітушілікке жол бермеу.
3. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы) туралы құпия ақпаратты жария етпеу.
4. Әлеуметтік және еңбек қатынастарының барлық субъектілерімен қарым-қатынаста этикетті сақтау.
5. Әлеуметтік міндеттерді іске асыру бойынша әдістер мен құралдарды өз бетінше таңдау қабілетін көрсету.
Білімдер:
1. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету ережесі.
Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, интернат-үйлерге белгілеу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылардың түрлері және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек беру тәртібі.
3. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету Қағидалары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нормалардың талаптары.
5. Құжат айналымын жүргізуге қойылатын талаптар.
2-міндет:
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж азаматтардың есебін жүргізу
Машықтар мен дағдылар:
1. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамның (отбасының) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін есепке алуды жүргізу.
2. Пациенттің заңды құқықтары бұзылған жағдайда мемлекеттік билік және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне, оның ішінде электрондық байланыс құралдарының көмегімен өтініштер мен шағымдар беру бойынша жұмыс жүргізу.
3. Клиентке құзыретті ақпарат беру және нақты сұраныс бойынша түсініктеме беру арқылы мәселелерді шешу.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодекс.
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары.
2. Мүгедектердің құқықтары туралы Конвенция.
3. Мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау әдістері.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек беру тәртібі
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылардың түрлері, сондай-ақ халыққа әлеуметтік көмекті ұйымдастыру жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Еңбек функциясы 3:
Медициналық-әлеуметтік және құқықтық қызмет көрсету
Міндет:
Медициналық-әлеуметтік және құқықтық қызмет көрсету мекемелерінде консультация жүргізу
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Құқықтық, әлеуметтік-құқықтық, медициналық қызмет көрсету мәселелері және денсаулық сақтау саладағы пациенттердің құқықтарын қорғау жөнінде консультация жүргізу.

2. Не допускать дискриминации в отношении лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
3. Не разглашать конфиденциальной информации о лице (семье), находящемся в трудной жизненной ситуации.
4. Соблюдать этикет во взаимоотношениях со всеми субъектами социально-трудовых отношений.
5. Проявлять способность самостоятельно выбирать методы и средства по реализации социальных задач.
Знания:
1. Правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан.
Нормативные правовые акты, регулирующие порядок оформления опеки, попечительства, определения в дома -интернаты.
2. Виды государственных пособий семьям, имеющим детей и порядок предоставления государственной адресной социальной помощи.
3. Правила оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан и иные нормативные правовые акты.
4. Требования правил и норм по безопасности и охране труда.
5. Требования к ведению документооборота.
Задача 2:
Ведение учета граждан, нуждающихся в специальных социальных услугах.
Умения и навыки:
1. Проводить учет потребности в специальных социальных услугах лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации.
2. Проводить работу по подаче заявлений и жалоб, в том числе с помощью электронных средств связи, на действия или бездействие органов государственной власти и местного самоуправления в случае нарушения законных прав пациента.
3. Решать проблемы путем предоставления клиенту компетентной информации и разъяснений по конкретному запросу.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Социальный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
порядка проведения медико-социальной экспертизы.
2. Конвенция о правах инвалидов.
3. Методы социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями здоровья.
Порядок предоставления государственной адресной социальной помощи.
Виды государственных пособий семьям, имеющим детей, а также иные нормативные правовые акты по организации социальной помощи населению.
Трудовая функция 3:
Оказание медико-социальных и правовых услуг
Задача:
Проведение консультирования клиентов в вопросах оказания специальных социальных услуг
Умения и навыки:
1. Консультировать по правовым, социально-правовым вопросам медицинского обслуживания и защиты прав пациентов в области охраны здоровья.

2. Денсаулықты сақтау саласында медициналық қызмет көрсету әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша әртүрлі құжаттарды жазу және ресімдеу көмек көрсету.
3. Денсаулықты сақтау саласында халықтың құқықтық мәдениетін және құқықтық білімін арттыруға бағытталған бағдарламалар мен іс-шараларды жүзеге асыруға қатысу.
4. Әлеуметтік, құқықтық және басқа қоғамдық маңызды мәселелерін шешуге бағытталған азаматтық бастамаларын қолдау жөніндегі іс-шараларға қатысу.
5. Ұйымның/бөлімнің әлеуметтік қызметкерлеріне жетекшіліктегі адамда (отбасында) әлеуметтік-құқықтық қызмет көрсетуде мәселелері мен жәрдемдесу шараларды анықтауда әдістемелік көмек көрсету.
Білімдер:
1. Азаматтардың, жеке тұлғаның тұрғын үйге, жұмысқа, әлеуметтік қолдауға, медициналық көмекке, білім алуға, жеке басқа қол сұқпаушылық құқықтары.
2. Азаматтардың, жеке тұлғаның тұрғын үйге, жұмысқа, әлеуметтік қолдауға, медициналық көмекке, білім алуға, жеке басқа қол сұқпаушылық құқықтарын жүзеге асыруға бағытталған құжаттарды ресімдеу негізгі қағидалары
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникация дағдылары, стреске төзімділік, ұжымда жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижеге бағытталғандық.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
7-деңгейі
Үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімінің (бөлімшенің) меңгерушісі.
Әлеуметтік қорғау ұйымы құрамдас бөлігінің (бөлімі, секторы, тобы) басшысы.
БА-мен байланысы
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші (жалпы бейін) (Супервизор)"
Кәсіптің коды
2635-9-001
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші (жалпы бейін) (Супервизор)
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
2635-3-004 Халықты әлеуметтік қорғау қызметінің маманы;
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі супервизор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген).
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
бірінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
екінші санат – жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіптік білім
Еңбек функциялары
Міндетті еңбек функциялары:
Өз қызметін тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына уақытша болу және тұру жағдайларында үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдарда жүзеге асырады.
Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара іс-қимыл жасайды.
Қосымша еңбек функциясы:
Жас және тәжірибесі кем әлеуметтік қызметкерлерді оқыту.
Еңбек функциясы 1:
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына уақытша болу және тұру жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелеріндегі, ұйымдардағы қызмет;
2-еңбек функциясы:
Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру органдары мен ұйымдарының, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдармен жұмыс істеуге уәкілетті ұйымдардың мамандарымен өзара іс-қимыл жасау;
Міндет:
1.Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға консультациялық көмек:

2. Оказывать помощь в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания, прав в области охраны здоровья.
3. Участвовать в реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению населения в области охраны здоровья.
4. Участвовать в мероприятиях поддержки гражданских инициатив, направленных на решение социальных, правовых и иных общественно значимых проблем.
5. Оказывать методическую помощь социальным работникам организации/подразделения в выявлении проблем и мер содействия в оказании социально-правовых услуг у курируемого лица (семьи).
Знания:
1. Права гражданина, личности на жилье, работу, социальную поддержку, медицинскую помощь, образование, личную неприкосновенность.
2. Основные правила оформления документов для реализации прав личности на жилье, работу, социальную поддержку, медицинскую помощь, образование.
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Заведующий отделом (отделением) социальной помощи на дому.
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора, группы) организации социальной защиты.
Связь с КС
Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Консультант по социальной работе (общий профиль) (Супервизор)"
Код профессии
2635-9-001
Наименование профессии
Консультант по социальной работе (общий профиль) (Супервизор)
Другие возможные наименования профессии:
2635-3-004 Специалист службы социальной защиты населения;
Супервизор по социальной работе
Уровень квалификации по ОРК
6
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057).
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) профессиональное образование
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
Осуществляет свою деятельность в отделениях социальной помощи на дому, в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания и проживания жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми;
Взаимодействует со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с лицами, находящимися в трудной жизненной ситуации;
Дополнительные трудовые функции:
Наставничество молодых и менее опытных социальных работников
Трудовая функция 1:
деятельность в отделениях социальной помощи на дому, в организациях, оказывающих специальные социальные услуги в условиях временного пребывания и проживания жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми;
Трудовая функция 2:
взаимодействие со специалистами органов и организаций социальной защиты населения, здравоохранения, образования, организаций, уполномоченных для работы с лицами, находящимися в трудной жизненной ситуации;
Задача:
1. Консультативная помощь лицам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации:

2. Қиын өмірлік жағдайды еңсеру, мұқтаж адамдар мен олардың отбасыларын әлеуметтендіру және интеграциялау үшін қажетті жағдайлар жасауға ықпал ету, қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтерді алуда олардың құқықтары мен мүдделерін қорғау.
Машықтар мен дағдылар:
1. Кемтар балаларға, олардың заңды өкілдеріне, қарт адамдар мен мүгедектігі бар адамдарға, тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына, адам саудасы құрбандарына консультациялық қызметтер көрсетеді:
2. Әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау, бала құқықтары, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау және оңалту;
3. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыларды, асыраушысынан айрылуына байланысты жәрдемақыларды, атаулы әлеуметтік көмекті және әлеуметтік төлемдердің әр түрлерін беру;
4. Қорғаншылықты, қамқоршылықты ресімдеу, білім беру ұйымдарында, Халықты әлеуметтік қорғау мекемелерінде айқындау;
5. Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандары, адам саудасы құрбандары мәселелері бойынша азаматтық, тұрғын үй, отбасылық, еңбек, зейнетақы, қылмыстық заңнама;
6. Контингентті техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен және арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету бойынша жәрдем көрсетеді;
7. Контингентке денсаулық сақтау, білім беру, халықты әлеуметтік қорғау органдарының, заң қызметтерінің мамандарына және басқа да мамандарға консультациялар беруді қамтамасыз етеді;
8. Әлеуметтік мәселелер бойынша заңнаманы түсіндіру бойынша мамандармен және әлеуметтік қызметкерлермен оқу жүргізеді;
9. Отбасыға әлеуметтік көмек көрсету орталықтарын, баспаналарды, жастар, жасөспірімдер және балалар орталықтарын, күндізгі болу және үйде күтім жасау жағдайларында жұмыс істейтін клубтарды құру жөніндегі қызметке қатысады;
10. Өмірлік қиын жағдайда жүрген контингентке жан-жақты көмек көрсетуге байланысты мәселелерді шешуге жәрдемдеседі;
11. Қиын өмірлік жағдайды еңсеру, мұқтаж адамдар мен олардың отбасыларын әлеуметтендіру және интеграциялау үшін қажетті жағдайлар жасауға ықпал етеді, қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтерді алуда олардың құқықтары мен мүдделерін қорғайды;
12. Мұқтаж адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі қызметті үйлестіреді, арнаулы әлеуметтік қызметтерді іске асыруға қажетті мамандарды тартады;
13. Үйде күтім көрсету жағдайында қызмет көрсететін субъектінің арнаулы әлеуметтік қызмет алушылармен жеке жұмыс жоспарын әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз етеді;
14. Үйде күтім көрсету жағдайында көрсетілетін қызметтерге тұрақты мониторинг жүргізеді, деректер базасын жүргізеді және белгіленген тәртіппен есептер ұсынады;

2. Способствовать созданию необходимых условий для преодоления трудной жизненной ситуации, социализации и интеграции нуждающихся лиц и их семей, защита их права и интересов в получении необходимых специальных социальных услуг;
Умения и навыки:
1. Оказывает консультативные услуги детям с ограниченными возможностями, их законным представителям, лицам преклонного возраста и лицам с инвалидностью, жертвам бытового насилия, жертвам торговли людьми по вопросам:
2. Социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки, знание прав ребенка, социальной защиты и реабилитации лиц с инвалидностью;
3. Предоставления государственных социальных пособий, специальных государственных пособий, пособий по потере кормильца, адресной социальной помощи и различных видов социальных выплат;
4. Оформления опеки, попечительства, определения в организации образования, учреждении социальной защиты населения;
5. Гражданского, жилищного, семейного, трудового, пенсионного, уголовного законодательства по вопросам жертв бытового насилия, жертв торговли людьми;
6. Оказывает содействие по обеспечению контингента техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и специальными средствами передвижения;
7. Обеспечивает предоставление контингенту консультаций специалистов органов здравоохранения, образования, социальной защиты населения, юридических служб и других специалистов;
8. Проводит учебу со специалистами и социальными работниками по разъяснению законодательства по социальным вопросам;
9. Участвует в деятельности по созданию центров социальной помощи семье, приютов, молодежных, подростковых и детских центров, клубов, работающих в условиях дневного пребывания и ухода на дому;
10. Содействует решению вопросов, связанных с оказанием разносторонней помощи контингенту, находящемуся в трудной жизненной ситуации;
11. Способствует созданию необходимых условий для преодоления трудной жизненной ситуации, социализации и интеграции нуждающихся лиц и их семей, защищает их права и интересы в получении необходимых специальных социальных услуг;
12. Координирует деятельность по предоставлению специальных социальных услуг нуждающимся лицам, привлекает к реализации специальных социальных услуг необходимых специалистов;
13. Обеспечивает разработку и реализацию индивидуального плана работы с получателями специальных социальных услуг субъектом, оказывающим услуги в условиях ухода на дому;
14. Проводит регулярный мониторинг оказываемых услуг в условиях ухода на дому, ведет базу данных и представляет отчеты в установленном порядке;

15. Ұйымда әлеуметтік қорғау саласында озық отандық және халықаралық тәжірибені қолданады;
16. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының орындалуын қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Психология, құқықтану, саясаттану, педагогика негіздері;
2. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмектің әлеуметтік-психологиялық аспектілері;
3. Еңбек, тұрғын үй, қылмыстық, азаматтық және зейнетақы заңнамасының негіздері, ана мен баланы қорғаудың құқықтық негізі;
4. Кәмелетке толмағандар мен зейнеткерлердің құқықтары;
5. Мүгедектігі бар адамдарға, соғыс және еңбек ардагерлеріне белгіленген әлеуметтік кепілдіктер мен артықшылықтар негіздері;
6. Әлеуметтік жұмыс бойынша озық және халықаралық тәжірибе;
7. Консультант қызметінің этикалық нормалары;
8. Психологиялық қолдау көрсету әдістері;
9. Үйде қызмет көрсету мәселелері бойынша әдістемелік материалдар;
10. Халықты әлеуметтік қорғау саясатының негізгі бағыттары;
11. Әлеуметтік қызмет көрсету мәселелері бойынша отандық және шетелдік тәжірибе;
12. "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы №55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген).
Жеке бас құзыреттеріне қойылатын талаптары
Аналитикалық ақыл-ой, ақпараттың үлкен көлемімен жұмыс істей білу.
Шыдамдылық пен тез тіл табыса білу, тілектестік, парасаттылық, риясыздық, әдептілік, дамыған интуиция сезімі, байқағыштық пен еңбексүйгіштік, эмоциялық-еріктік тұрақтылық.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптерімен байланысы
7-деңгей
Бөлім (бөлімше) меңгерушісі
БА-мен байланысы
Әлеуметтік жұмыс бойынша консультант
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік психолог"
Кәсіп коды:
2634-9-004
Кәсіптің атауы:
Әлеуметтік психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
БА сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
І санатты психолог: тиісті мамандағы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орынынан кейінгі) білім және 2-санатты психолог ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтіледі.
ІІ санатты психолог: тиісті мамандары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орынынан кейінгі) білім және санаты жоқ психолог ретінде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орынынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
КА сәйкес кәсіптер үшін біліктілік деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіптік білім
Еңбек функциясы 1:
Өмірдің қиын жағдайына ұшыраған әлеуметтік тобына және ерекше тұлғаларға (клиенттерге) психологиялық көмек көрсету
1-міндет:
Клиенттерге психологиялық қолдау көрсетудің жеке бағдарламаларын әзірлеу
2-міндет:
Клиенттердің жеке ресурстарын жетілдіру және топтық және жеке кеңестерді өткізу үшін команда құру және бағдарламаларды жүзеге асыру.
Машықтар мен дағдылар:
1. Клиенттерге психологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша әртүрлі адамдармен және топтармен өзара әрекеттесу.
2. Психологиялық көмекке мұқтаж клиенттерге психологиялық қолдау көрсетуді ұйымдастырады.

15. Применяет в организации передовой отечественный и международный опыт в сфере социальной защиты;
16. Обеспечивает выполнение правил и норм охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Знания:
1. Основы психологии, правоведения, политологии, педагогики;
2. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации;
3. Основы трудового, жилищного, уголовного, гражданского и пенсионного законодательства, правовую основу охраны материнства и детства;
4. Права несовершеннолетних и пенсионеров;
5. Основы социальных гарантий и преимуществ, установленные для лиц с инвалидностью, ветеранов войны и труда;
6. Передовой и международный опыт по социальной работе;
7. Этические нормы деятельности консультанта;
8. Методы оказания психологической поддержки;
9. Методические материалы по вопросам надомного обслуживания;
10. Основные направления в проводимой политике социальной защиты населения;
11. Отечественный и зарубежный опыт по вопросам социального обслуживания;
12. Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867).
Требования к личностным компетенциям
Аналитический склад ума, умение работать с большим объемом информации.
Терпение и коммуникабельность, доброжелательность, добропорядочность, бескорыстность, этичность, развитое чувство интуиции, наблюдательность и трудолюбие, эмоционально-волевая устойчивость.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Заведующий отделом (отделением)
Связь с КС
Консультант по социальной работе
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Социальный психолог"
Код профессии
2634-9-004
Наименование профессии
Социальный психолог
Уровень квалификации по ОРК
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно КС
Психолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога II категории не менее 2-х лет.
Психолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога без категории не менее 3-х лет.
Психолог: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее профессиональное (или послевузовское) образование
Трудовая функция 1:
Оказание психологической помощи социальным группам и отдельным лицам (клиентам), попавшим в трудную жизненную ситуацию
Задача 1:
Разработка индивидуальных программ психологического сопровождения клиентов.
Задача 2:
Создание команды и проведение программ активизации личностных ресурсов клиентов и проведение группового и индивидуального консультирования.
Умения и навыки:
1. Взаимодействовать с разными лицами и группами по вопросам психологической помощи клиентам.
2. Организовывать психологическое сопровождение клиентов, нуждающихся в психологической помощи.

3. Қиын өмірлік жағдайлардан шығу үшін клиенттерге психологиялық қолдау көрсету.
4. Кәсіби этикалық нормалар шеңберінде клиенттердің әлеуметтік ортасына психологиялық әсер ету.
5. Клиенттердің әлеуметтену қиындықтарын жеңу үшін нақты психологиялық технологияларды қолдану қажет.
6. Халық арасында психологиялық ағарту қызметін жүргізу.
7. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарды қолдау мәселелері бойынша әлеуметтік саладағы органдармен және ұйымдармен басқа қызметкерлермен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
8. Клиенттермен жеке жұмыс жасау бағдарламаларын жасау.
9. Клиенттермен топтық жұмыс бағдарламаларын жасау.
10. Қиын өмірлік жағдайға тап болған әлеуметтік топ мүшелеріне психологиялық көмек көрсету бағдарламаларын әзірлеу.
11. Клиенттердің мәліметтер базасын жүргізу.
12. Іс қағаздарын жүргізу және клиент туралы алынған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Әлеуметтік психологиядағы заманауи бағыттар, өзекті мәселелер және жұмыс әдістері.
2. Дағдарыс, қайғы, жоғалту және жоғалту психологиясы.
3. Төтенше жағдайлар психологиясы.
4. Тұлға және шағын топтардың психологиясы.
5. Отбасы және отбасылық қатынастар психологиясы.
6. Тәуелділік, кіріптарлық психологиясы, Девиантология.
7. Өмірдің әртүрлі кезеңдеріндегі жеке дамудың жас ерекшеліктері.
8. Әлеуметтену мәселелері.
9. Қолайсыз әлеуметтік жағдайдағы тұлғаның даму ерекшеліктері.
10. Әлеуметтенудің бұзылуына психологиялық көмек көрсету технологиясы, әдістері мен формалары.
11. Психологиялық кеңес беру негіздері.
12. Әлеуметтік психологиялық тренингті ұйымдастыру және өткізу негіздері.
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік топтарға және жеке тұлғаларға (клиенттерге) психологиялық көмек көрсету бойынша ведомствоаралық топтарды дайындау
1-міндет:
Ведомствоаралық ынтымақтастық бағдарламаларының әртүрлі бейіндерін басқа бағдардағы мамандармен бірлесіп әзірлеу
2-міндет:
Мамандарды оқыту және олардың психологиялық дайындығы
Машықтар мен дағдылар:
1. Ведомствоаралық топ мамандарын психологиялық даярлаудың тиімді нысандары мен әдістерін таңдау.
2. Ведомствоаралық топ мамандарын психологиялық даярлауды жүзеге асырады.
3. Психологиялық көмек көрсету бойынша мамандарды даярлау бағдарламаларын әзірлеу.
4. Топтағы жұмыс бойынша жеке мамандарға кеңес беру.
5. Құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды жүргізу.
6. Ұйымның мәселелерін шешу үшін ақпаратпен, мәліметтер базасымен және басқа да цифрлық жүйелермен жұмыс істеудің заманауи технологияларын қолданыңыз.
Білімдер:
1. Әлеуметтік психология, жеке және кіші топтар психологиясы.
2. Топтық жұмыс әдістемесі.

3. Оказывать психологическую поддержку клиентам для выхода из трудных жизненных ситуаций.
4. Оказывать психологическое воздействие на социальное окружение клиентов в рамках профессиональных этических норм.
5. Применять конкретные психологические технологии для преодоления клиентами трудностей социализации.
6. Вести психологическую просветительскую деятельность среди населения.
7. Осуществлять взаимодействие с иными работниками органами и организациями социальной сферы по вопросам поддержки лиц, попавших в трудную жизненную ситуацию.
8. Разрабатывать программы индивидуальной работы с клиентами.
9. Разрабатывать программы групповой работы с клиентами.
10. Разрабатывать программы оказания психологической помощи членам социальных групп, попавших в трудную жизненную ситуацию.
11. Вести базу данных клиентов.
12. Вести делопроизводство и обеспечивать конфиденциальность полученных сведений о клиенте.
Знания:
1. Современные направления, актуальные проблемы и методы работы в социальной психологии.
2. Психология кризисных состояний, горя, потери и утраты.
3. Психология экстремальных ситуаций.
4. Психология личности и малых групп.
5. Психология семьи и семейных отношений.
6. Психология зависимости, аддикций, девиантология.
7. Возрастные особенности развития личности в разные периоды жизни.
8. Проблемы социализации.
9. Особенности развития личности в неблагоприятной социальной ситуации.
10. Технология, методы и формы оказания психологической помощи при нарушениях социализации.
11. Основы психологического консультирования.
12. Основы организации и проведения социально психологического тренинга.
Трудовая функция 2:
Подготовка межведомственных групп по оказанию психологической помощи социальным группам и отдельным лицам (клиентам)
Задача 1:
Разработка совместно со специалистами другого профиля программ межведомственного взаимодействия.
Задача 2:
Обучение специалистов и их психологическая подготовка
Умения и навыки:
1. Подбирать эффективные формы и методы психологической подготовки специалистов межведомственной группы.
2. Осуществлять психологическую подготовку специалистов межведомственной группы.
3. Разрабатывать программы подготовки специалистов по оказанию психологической помощи.
4. Консультировать отдельных специалистов по работе в группе.
5. Вести документацию и служебную переписку.
6. Использовать современные технологии работы с информацией, базами данных и иными цифровыми системами для решения вопросов организации.
Знания:
1. Социальная психология, психология личности и малых групп.
2. Методология командной работы.

3. Басқару психологиясы, ұйымдастырушылық және өндірістік психологиясы.
4. Ведомствоаралық ынтымақтастық реттемесі және әртүрлі ведомстволар мамандары арасындағы кәсіби ақпарат алмасу ережелері.
5. Топта жұмыс істеу технологиясы.
6. Әлеуметтік, психологиялық және басқа ресурстарды белсендіру әдістері.
7. Мамандармен тиімді қарым-қатынастар құру әдістемесі.
8. Шиеленістер мен жанжалдарды шешу технологиялары.
Еңбек функциясы 3:
Әлеуметтік мекемелер мен ұйымдардың (клиенттердің) қызметкерлеріне психологиялық көмек көрсету.
1-міндет:
Жоспарларды әзірлеу, психологиялық көмек көрсету нысандары мен шарттарын келісу.
2-міндет:
Жеке психологиялық көмек көрсету.
3-міндет:
Психологиялық тренингтерді, сабақтарды жүргізу және консультация беру
Машықтар мен дағдылар:
1. Психологиялық көмек алу үшін әлеуметтік саласы мекемелері мен ұйымдарға түскен өтініштерді және өтінімдерді талдау.
2. Әлеуметтік саладағы стандарттар мен регламенттерге сәйкес клиенттердің қызмет нәтижелілігін талдау және бағалау
3. Әлеуметтік салада психологиялық қызмет көрсету жөнінде құжаттарды дайындау.
5. Жұмыста цифрлық жүйелерді пайдалану, қызмет бағдары бойынша жаңа ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру.
6. Тәжірибеде ересектерді оқыту әдістемелерін, жеке және топтық жұмысты қолдану.
7. Психологиялық көмек көрсету тиімділігін бағалау.
8. Психологиялық қызмет алушылармен кері байланысты сыни бағалау.
9. Әлеуметтік саладағы құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкес құжаттаманы, қызметтік хат алмасу жүргізу.
10. Клиенттерге психологиялық көмек көрсету жаңа нысандары мен әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік психология, жеке және кіші топтар психологиясы.
2. Жеке консультациялар мен тренингтер әдіснамасы.
3. Ұйымдастырушылық психологиясы.
4. Келіссөздерді жүргізудің негізгі қағидаттары, түрлері, стратегиясы және тактикалық әдістері.
5. Ұйымдар қызметкерлеріне психологиялық көмек көрсетудің негізгі теориялары.
6. Әлеуметтік саласындағы персоналды басқару, ведомствоаралық ынтымақтастық, қызмет көрсету құжаттар айналымына қойылатын талаптар.
7. Психологиядағы қызмет көрсету сапасы мен шарттарына қойылатын заманауи стандарттық талаптар.
8. Жеке деректерді сақтау және оларды пайдалану.
Еңбек функциясы 4:
Халыққа, әлеуметтік мекемелер мен ұйымдардың қызметкерлеріне психологиялық білім беру жүйесін құру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
1-міндет:
Психологиялық білім беру жоспарын әзірлеу.
2-міндет:
Психологиялық қызметтер тізімін және олардың қолжетімділігін дайындау.
3-міндет:
Психологиялық білім беру әлеуметтік саласының органдары мен ұйымдар қызметкерлеріне ұсынымдарды әзірлеу.
4-міндет:
Психологиялық қызметтерді алу мүмкіндігі жөнінде топтық және жеке ақпараттық кеңестер өткізу.
Машықтар мен дағдылар:
1. Психологиялық білім беру жоспары мен бағдарламаларын әзірлеу үшін халықтың, әлеуметтік мекемелердің және ұйымдардың өтінімдер мен өтініштерді жинау.
2. Әлеуметтік саласының органдары мен ұйымдармен реттемелерді әзірлеу және келісу.

3. Психология управления, организационная и промышленная психология.
4. Регламенты межведомственного взаимодействия и правила обмена профессиональной информацией между специалистами разных ведомств.
5. Технология работы в команде.
6. Методы активизации социальных, психологических и иных ресурсов.
7. Техника эффективной коммуникации со специалистами.
8. Конфликтология и технологии разрешения конфликтов.
Трудовая функция 3:
Оказание психологической помощи работникам органов и организаций социальной сферы (клиентам).
Задача 1:
Разработка планов, согласование форм и условий оказания психологической помощи.
Задача 2:
Оказание индивидуальной психологической помощи.
Задача 3:
Проведение психологических тренингов, занятий и консультирования.
Умения и навыки:
1. Проводить анализ заявок и обращений органов и организаций социальной сферы в целях получения психологической помощи.
2. Анализировать и оценивать результативность деятельности клиентов в соответствии со стандартами и регламентами в социальной сфере.
3. Вести переговоры с представителями органов и организаций социальной сферы.
4. Составлять документацию по оказанию психологических услуг в социальной сфере.
5. Работать с информационными сетями, осуществлять поиск новой информации по профилю деятельности.
6. Применять на практике методы обучения взрослых, индивидуальной и групповой работы.
7. Оценивать эффективность оказания психологической помощи.
8. Критически оценивать обратную связь от получателей психологических услуг.
9. Вести документацию, служебную переписку в соответствии с требованиями к документам в социальной сфере.
10. Разрабатывать новые формы и методы оказания психологической помощи клиентам.
Знания:
1. Социальная психология, психология личности и малых групп.
2. Методология индивидуальных консультаций и тренингов.
3. Организационная психология.
4. Основные принципы, типы, стратегии и тактические приемы ведения переговоров.
5. Основные теории оказания психологической помощи персоналу организаций.
6. Требования к документообороту в области управления персоналом, межведомственного взаимодействия, оказания услуг в социальной сфере.
7. Современные стандартные требования к качеству и условиям оказания услуг в психологии.
8. Хранение и оперирование персональными личными данными.
Трудовая функция 4:
Организация работы по созданию системы психологического просвещения населения, работников органов и организаций социальной сферы
Задача1:
Разработка плана психологического просвещения.
Задача2:
Подготовка перечня психологических услуг и возможности их получения
Задача 3:
Разработка рекомендаций для работников органов и организаций социальной сферы по психологическому просвещению.
Задача 4:
Проведение групповых и индивидуальных информационных консультаций о возможности получения психологических услуг.
Умения и навыки:
1. Осуществлять сбор обращений и запросов населения, органов и организаций социальной сферы для разработки плана и программ психологического просвещения.
2. Разрабатывать и согласовывать регламенты с органами и организациями социальной сферы.

3. Психологиялық білім беру және ақпараттық консультациялар өткізу жоспарын әзірлеу кезінде психологиялық қауіпсіздігі және орта жайлылығын бақылау нәтижелерін пайдалану.
4. Психологиялық білім берудің әртүрлі нысандары мен әдістерін, оның ішінде белсенді әдістерді қолдану.
5. Психологиялық қызметтер жөнінде халықтың кез-келген тобына ақпаратты құзыретті, қолжетімді ұсыну.
6. Психологиялық білім беру үшін визуалды материалдар жасау.
7. Психологиялық білім беруде қарым-қатынас, білім беру, этникалық, конфессиялық және басқа да кедергілерді еңсеру.
8. Психологиялық білім беру тиімділігін бағалау.
9. Заманауи жұмыс технологияларын меңгеру.
10. Құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды жүргізу.
БілімдерБілімдер:
1. Әлеуметтік саладағы нақты міндеттерді шешу органдары мен ұйымдар.
2. Әлеуметтік психология, жеке және кіші топтар психологиясы.
3. Тұрмыстың және отбасылық тәрбиелеудің ұлттық және өңірлік ерекшеліктері.
4. Отбасылық психология, отбасылық кеңес, отбасылық дағдарыстар.
5. Әлеуметтену, әлеуметтік бейімделу және бейімсіздену мәселелері, әлеуметтік орта сипаттамалары.
6. Адамның өмірлік іс-әрекеттері мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі.
7. Дағдарыс, қайғы, қаза және жоғалту психологиясы.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникациялар дағдылары, стреске төзімділік, командада жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижелерге бағдарлық.
СБШ шеңберінде басқа мамандықтарға қатысы
7-деңгей
Әлеуметтік дамыту бөлімінің бастығы
БА-мен байланысы
психолог
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Пенитенциарлық жүйесінде сотталғандармен жұмыс істейтін әлеуметтік қызметкер"
Кәсіп коды
2634-4-001
Кәсіптің атауы
Пенитенциарлық жүйесінде сотталғандармен жұмыс істейтін әлеуметтік қызметкер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
БА сәйкес кәсіптік біліктілік деңгейі
Жоқ
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық білім.
Еңбек функциясы 1:
Сотталғандарды түзеу және қылмыстық жазаны орындау кезеңінде қайта әлеуметтендіру, сондай-ақ босатылғаннан кейін қоғамға бейімдеу мақсатында оларға әлеуметтік көмек көрсету, қолдау және қорғау.
1-міндет:
Оңалту ортасын ұйымдастыруда, оның өмір сүру кеңістігін ұйымдастыруда, әлеуметтік-психологиялық кедергілерді еңсеруде реабилитаторға ұсыныстар мен көмек көрсету.
Машықтар мен дағдылар:
1. Әлеуметтік-психологиялық оңалту шараларының оңтайлы тізімін және оларды орындау тәртібін анықтау.
2. Оңалту іс-шараларының нәтижелерін оңалтушының өзінің, оның жақын ортасының және қоршаған орта ресурстарының мүмкіндіктеріне сәйкес бағалау.

3. Использовать результаты мониторинга психологической безопасности и комфортности среды при разработке плана психологического просвещения и проведения информационных консультаций.
4. Использовать разные формы и методы психологического просвещения, в том числе активные методы.
5. Грамотно, доступно любым слоям населения излагать информацию о психологических услугах.
6. Создавать наглядные материалы для психологического просвещения.
7. Преодолевать коммуникативные, образовательные, этнические, конфессиональные и иные барьеры в проведении психологического просвещения.
8. Оценивать результативность психологического просвещения.
9. Владеть современными технологиями работы.
10. Вести документацию и служебную переписку.
Знания:
1. Задачи, решаемые конкретными органами и организациями социальной сферы.
2. Социальная психология, психология личности и малых групп.
3. Национальные и региональные особенности быта и семейного воспитания.
4. Психология семьи, консультирование семьи, семейные кризисы.
5. Проблемы социализации, социальной адаптации и дезадаптации, характеристики социальной среды.
6. Основы безопасности жизнедеятельности человека и окружающей среды.
7. Психология экстремальных ситуаций, психология горя, потери, утраты.
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Начальник отдела социального развития
Связь с КС
психолог
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Социальный работник с осужденными в пенитенциарной системе"
Код профессии
2634-4-001
Наименование профессии
Социальный работник с осужденными в пенитенциарной системе
Уровень квалификации по ОРК
6
Уровень квалификации для профессии согласно КС, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций внутренних дел
Отсутствует
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое образование
Трудовая функция 1:
Оказание социальной помощи, поддержки и защиты осужденным в целях их исправления и ресоциализации в период исполнения уголовного наказания, а также адаптации в обществе после освобождения.
Задача 1:
Рекомендации и оказание помощи реабилитанту в организации реабилитационной среды, обустройстве его жизненного пространства, преодолении социо-психологических барьеров.
Умения и навыки:
1. Определять оптимальный перечень мероприятий социально-психологической реабилитации и очередность их выполнения.
2. Оценивать результаты реабилитационных мероприятий в соответствии с возможностями самого реабилитанта, его ближайшего окружения и средовых ресурсов.

3. Оң көзқарас, төзімділік таныту, оңалтушыға, оның заңды өкілдеріне эмоциялық қолдау көрсету.
4. Сотталғандардың құқықтық жағдайын сақтау.
5. Кәсіби мәселелерді шешудің нұсқаларын өз бетінше ұсыну.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Бала құқықтары туралы Конвенция;
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. Медиацияның, жанжалды жағдайларды шешудің негізгі әдістері мен тәсілдері.
Жеке бас құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникация дағдылары, стреске төзімділік, ұжымда жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижелерге бейімделу.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
7-деңгей
Қылмыстық атқару жүйесі мекемесінің консультанты.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
БА-мен байланысы
Қылмыстық атқару жүйесі мекемесінің консультанты.
Құрылымдық бөлімшенің басшысы.
Жоқ
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Пенитенциарлық жүйесіндегі сотталғандармен жұмыс істейтін әлеуметтік қызметкер"
Кәсіп коды
2634-4-001
Кәсіп атауы
Қылмыстық атқару жүйесі мекемесінің консультанты
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
БА сәйкес кәсіптік біліктілік деңгейі
Кәсіби консультант: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық білім және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Еңбек функциясы 1:
Бағдарламалау және жоспарлау. Пациенттерге ұзақ мерзімді диагностикалық қадағалауды жүзеге асыру
1-міндет:
Психологиялық және әлеуметтік зерттеулердің мақсаттары мен міндеттерін белгілеу, қадағалау жүргізу
Машықтар мен дағдылар:
1. Қоғамға қайта әлеуметтену және іс-әрекеттер жоспарын (сотталғандармен бірге мақсаттарды, болашақ жұмыстың міндеттерін, қызмет әдістерін, құралдарын, нысандары мен кезеңдерін айқындау) әзірлеу.
2. Сотталғандар және әлеуметтік қызмет мамандары арасында сенім ахуалын қалыптастыру.
3. Психологиялық және әлеуметтік зерттеулер жүргізу, іс-әрекеттерді әлеуметтік қызметімен үйлестіру.
4. Міндетті түрде сотталғанның, оның тағдырына мүдделі адамдардың қатысуымен құжаттарды ресімдеу және бекітуге дайындау.

3. Проявлять позитивное отношение, терпимость, выражать эмоциональную поддержку реабилитанту, его законным представителям.
4. Соблюдать правовое положение осужденных.
5. Самостоятельно выдвигать варианты решения профессиональных задач.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конвенция о правах ребенка.
Социальный кодекс Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "Об образовании".
Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
2. Основные методы и способы медиации, разрешения конфликтных ситуаций.
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Консультант учреждения уголовно-исполнительной системы.
Руководитель структурного подразделения.
Связь с КС
Консультант учреждения уголовно-исполнительной системы.
Руководитель структурного подразделения.
Отсутствует
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Социальный работник с осужденными в пенитенциарной системе"
Код профессии
2634-4-001
Наименование профессии
Консультант учреждения уголовно-исполнительной системы
Уровень квалификации по ОРК
7
Уровень квалификации для профессии согласно КС
Профконсультант: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности не менее 2-х лет.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) социальное, психологическое, педагогическое образование и стаж работы по специальности не менее 2-х лет.
Трудовая функция 1:
Программирование и планирование. Осуществление длительных диагностических наблюдений за пациентами.
Задача 1:
Постановка целей и задач психологического и социального исследования, проведение наблюдений.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать программы ресоциализации и плана действий (совместное с осужденными определение целей, задач будущей работы, методов, средств, форм и этапов деятельности).
2. Формировать обстановку доверия осужденных и специалистов социальной службы.
3. Проводить психологическое и социальное исследование, согласовывать действия социальной службы.
4. Оформлять и готовить на утверждение документы с обязательным участием самого осужденного, иных заинтересованных в его судьбе лиц.

5. Бақылау жүргізу.
6. Сотталғанды заңға бағынышты мінез-құлыққа тарту.
2. Білімдер:
1. "Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi" Қазақстан Республикасының кодексі (бұдан әрі – Қылмыстық кодексі).
2. Ұзақ мерзімді әлеуметтік, психологиялық зерттеулерді жүргізу ерекшеліктері.
3. Клиникалық қадағалау жүргізу әдістемесі.
4. Өзара әрекеттесу клиника-психологиялық, әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық аспектілері.
2-міндет:
Ұйымдастыру-атқарушылық
Машықтар мен дағдылар:
4.1. Оқыту-нұсқау беру, кеңес беру, нақты іс-әрекеттерді ұйымдастыру.
5.2. Көмек көрсету, қолдау, ынталандыру, түзету, қарым-қатынасты және әлеуметтік пайдалы қызметтерді ұйымдастыру.
3. Сотталғандардың, мамандардың өзара іс-әрекетті қамтамасыз ету, ынтымақтастықты үйлестіру, жеке іс-әрекеттер мен жұмыс кезеңдері нәтижелілігін бақылау және бағалау.
6. Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі.
2. Психологиялық, педагогикалық және социологиялық қорытындыны құру қорытынды.
Еңбек функциясы 2:
Психологиялық - әлеуметтік зерттеу жүргізу
1-міндет:
Психологиялық - социологиялық зерттеу жүргізудің тиісті әдістерін іріктеу
Машықтар мен дағдылар:
1. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне отырғызылған адамдарға әлеуметтік және психологиялық қолдау көрсету.
2. Арнайы шаралар жүйесін орындау:
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде "әлсіз" сотталғандарды және олардың тәуекел топтарын қалыпты күтуге қиындық тудыратын басқалардан ерекшеленетін объективтік және субъективтік мұқтаждыққа шалдыққан "әлсіз" сотталғандардың қажеттіліктерін қанағаттандыратын тұрмыстық жағдайларын нығайту, сақтау немесе қалпына келтіру;
бостандықта өмір сүруге және пост-пенитенциарлық оңалтуға дайындау.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі.
2. Эксперименттік-психологиялық педагогикалық әдістерді таңдау принциптері.
3. Тұлғаның даму тұжырымдамасы, психопатологияның ерекшеліктері.
2-міндет:
Өмірлік жағдайына диагностика жасау
Машықтар мен дағдылар:
1. Өмірдің ауыр жағдайына, қылмыстық іске бару, бостандығынан айыру жеріне сотталып жеткізген себептерін (детерминант-факторлары), жаңа пенитенциарлық-әлеуметтік проблемаларын туындаған жағдайлар мен жайлар себептерін анықтау.
2. Қылмыстық-атқару жүйесінің сотталғанға тигізетін әсері деңгейін, оның ішінде нақты тұлғаның басқа ерекшеліктерін, жалпылығын, ортасын анықтау.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодекс.
2. Сотталғандарға әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі әлеуметтік жұмыс этикасының халықаралық Кодексі және өзге де нормативтік құжаттар.
Еңбек функциясы 3:
Пенитенциарлық жүйедегі сотталғандарға консультациялық жұмысы
1-міндет:
Консультация беру, әлеуметтік қолдау тобын құру
Машықтар мен дағдылар:
1. Кәсіптік консультация беру әдістерін меңгеру.
2. Отбасылық ресурстарын жұмылдыруға бағытталған отбасылық консультация беру әдістерін меңгеру.

5. Проводить наблюдение.
6. Способствовать приведению осужденного к законопослушному поведению.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "Уголовный кодекс Республики Казахстан" (далее – Уголовный кодекс).
2. Специфика проведения длительного социального, психологического исследования.
3. Методика проведения клинического наблюдения.
4. Клинико-психологические, социально - психологические и педагогические аспекты взаимодействия.
Задача 2:
Организационно-исполнительская
Умения и навыки:
1. Проводить обучение-инструктаж, консультирование, организацию конкретных действий.
2. Оказывать помощь, поддержку, стимулирование, коррекцию, организацию общения, общественно полезных видов деятельности.
3. Обеспечивать взаимодействие осужденных, специалистов, координацию сотрудничества, контроль и оценку результативности отдельных действий и этапов работы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Социальный кодекс Республики Казахстан.
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
Уголовный кодекс Республики Казахстан.
2. Принципы построения психологического, педагогического и социологического заключения.
Трудовая функция 2:
Проведение социально-психологического обследования.
Задача 1:
Подбор соответствующих методов для проведения психолого-социологического обследования.
Умения и навыки:
1. Проводить социальную и психологическую поддержку лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
2. Проводить специальную систему мер:
подкрепление, сохранение, либо восстановление условий жизнедеятельности наиболее "слабых" осужденных и их групп риска, испытывающих вследствие этой слабости особые, отличные от иных объективные или субъективные нужды, затрудняющие нормальное содержание в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
подготовка к жизни на свободе и постпенитенциарную реабилитацию.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан.
Уголовный кодекс Республики Казахстан.
2. Принципы подбора экспериментально – психологических педагогических методик.
3. Концепции развития личности, особенностей психопатологии.
Задача 2:
Диагностика жизненной ситуации
Умения и навыки:
1. Выявлять причины (факторов – детерминант), приведшие к трудной жизненной ситуации, совершению уголовного преступления, осуждению и содержанию в местах лишения свободы, условий, обстоятельств и причин появления новых пенитенциарно-социальных проблем;
2. Определять степень влияния на осужденного, а также иных особенностей конкретной личности, общности, среды учреждения уголовно-исполнительной системы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Социальный кодекс Республики Казахстан.
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Уголовный кодекс Республики Казахстан.
2. Международный кодекс этики социальной работы и иные нормативные документы по организации социальных услуг осужденным.
Трудовая функция 3:
Консультационная работа с осужденными в пенитенциарной системе.
Задача 1:
Консультирование, формирование группы социальной поддержки.
Умения и навыки:
1. Владеть методами профессионального консультирования.
2. Владеть методами семейного консультирования, направленного на мобилизацию поддерживающих ресурсов семьи.

3. Азаматқа оң көзқарас, шыдамдылық таныту, эмоциялық қолдау көрсету.
4. Кәсіптік қызметі үрдістерін басқару және бақылау, дәлелдеу және ақпаратты сауатты пайдалану.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2. Медиация, шиеленіс жағдайларын шешу әдістері мен тәсілдері.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникациялар дағдылары, стреске төзімділік, ұжымда жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижелерге бағдарлану.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
8-деңгей
Мекеменің (ұйымның) басшысы
БА-мен байланысы
Мекеменің (ұйымның) басшысы
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік саладағы психолог-консультант"
Кәсіп коды
2634-9-004
Кәсіп атауы
Әлеуметтік саладағы психолог-консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
БА, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсіптік біліктілік деңгейі
І санатты психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және 2-санатты психолог ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
ІІ санатты психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ психолог ретінде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 3 жыл;
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 2 жыл;
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім және жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі маман ретінде кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, педагогикалық, медициналық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім және ұйымның тиісті бейініне сәйкес келетін экономикалық қызметінде кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Еңбек функциясы 1:
Әлеуметтік топтарға және жеке адамдарға психологиялық көмек көрсету бойынша ведомствоаралық топтарды құру
1-міндет:
Ведомствоаралық өзара әрекеттесу бағдарламаларының басқа бағдарлы мамандарымен бірлесіп әзірлеу
Машықтар мен дағдылар:
1. Әлеуметтік топтарға және жеке тұлғаларға психологиялық көмек көрсету бойынша ведомствоаралық топтарды дайындау.
2. Психологиялық қорғауды жоғарылату және халық психологиялық сәтсіздігін алдын алу бағдарламаларын әзірлеу.

3. Проявлять позитивное отношение к гражданину, терпимость, выражать эмоциональную поддержку.
4. Управлять и контролировать процессами профессиональной деятельности, аргументировать и грамотно оперировать информацией.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Социальный кодекс Республики Казахстан.
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Методы и способы медиации, разрешения конфликтных ситуаций.
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень
Руководитель учреждения (организации)
Связь с КС
Руководитель учреждения (организации)
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Психолог-консультант в социальной сфере"
Код профессии
2634-9-004
Наименование профессии
Психолог-консультант в социальной сфере
Уровень квалификации по ОРК:
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно КС, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций внутренних дел
Психолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога II категории не менее 2-х лет.
Психолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога без категории не менее 3-х лет.
Психолог: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Консультант по социальной работе:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3-х лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2-х лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (социальное, педагогическое, медицинское) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) психологическое образование и стаж работы в соответствующем профилю организации в виде экономической деятельности не менее 5 лет
Трудовая функция 1:
Подготовка межведомственных команд по оказанию психологической помощи социальным группам и отдельным лицам.
Задача 1:
Разработка совместно со специалистами другого профиля программ межведомственного взаимодействия.
Умения и навыки:
1. Подготовить межведомственные команды по оказанию психологической помощи социальным группам и отдельным лицам.
2. Разработать программы повышения психологической защищенности и предупреждения психологического неблагополучия населения.

3. Белгіленген міндеттеріне сәйкес ведомствоаралық топтың мамандарын тиімді психологиялық даярлаудың нысандары мен әдістерін іріктеу.
Білімдер:
1. Жеке тұлға психологиясы принциптері мен негіздерін.
2. Психотерапия және психологиялық кеңес беру принциптерін.
3. Командада жұмыс істеу, әртүрлі ведомстволар мамандары қызметін ұйымдастыру технологияларын.
4. Ведомствоаралық командаларды дайындау үшін әлеуметтік, психологиялық және басқа ресурстарын жандандыру әдістерін.
2-міндет:
Клиенттерге психологиялық көмек көрсету жөнінде ведомствоаралық тобының мамандарына кеңес беру
Машықтар мен дағдылар:
1. Клиникалық психологиядағы нақты психологиялық мәселелерін шешуде заманауи құралдарын, психотехнологияларды дұрыс іріктеу және пайдалану.
2. Клиент талаптарына және мәселесіне сәйкес келетін дұрыс іріктеу жасау.
3. Психикалық әсердің бағыты мен технологиясын іріктеу.
Білімдер:
1. Клиенттердің психологиялық қасиеттері мен күйлері.
2. Психологиялық кеңес беру негізгі заманауи тұжырымдамалары.
3. Мамандармен тиімді қарым-қатынас жасау техникалары.
4. Кәсіптік этика талаптары.
Еңбек функциясы 2:
Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингін ұйымдастыру
1-міндет:
Халықтың тіршілік ортасының талаптары мен мүмкіндіктеріне сәйкестігінің психологиялық өлшемдерін айқындау
Машықтар мен дағдылар:
1. Психологиялық тәуекелдерді, әлеуметтік және психологиялық шиеленіс факторларын анықтау және бағалау
2. Алынған деректерді жалпылау, олардың негізінде теріс құбылыстарды барынша азайту үшін психологиялық ұсыныстарын әзірлеу.
3. Өз ұстанымын дәлелдеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтік психология, кіші топтар психологиясы.
2. Күйзеліс күйлер психологиясы.
3. Төтенше жағдайлар психологиясы, жоғалту, қайғы психологиясы.
4. Халықтың ұлттық, этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері мен танымал дәстүрлері.
5. Отбасы психологиясы, отбасылық кеңес беру, отбасылық дағдарыстар.
2-міндет:
Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен орта жайлылығы мониторингін жасау және алынған мәліметтерді талдау
Машықтар мен дағдылар:
1. Тәуекелдер мен әлеуметтік-психологиялық шиеленіс факторларын бағалау.
2. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен орта жайлылығы мониторингі нәтижелері бойынша материалдар әзірлеу.
3. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингі нәтижелерін талдау кезінде анықталған шиеленісті төмендету мәселелеріне жеке және топтық кеңес беру.
4. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингі нәтижелерін есепке ала отырып, әлеуметтік және психологиялық шиеленісті төмендету бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:
1. Отбасылық психология, отбасылық кеңес, отбасылық дағдарыстар.
2. Әлеуметтену, әлеуметтік бейімделу мәселелері, әлеуметтік ортаның сипаттамалары.

3. Подбирать эффективные формы и методы психологической подготовки специалистов межведомственной команды в соответствии с поставленными задачами.
Знания:
1. Принципы и основы психологии личности.
2. Принципы психотерапии и психологического консультирования.
3. Технологии работы в команде, организации деятельности специалистов разных ведомств.
4. Методы активизации социальных, психологических и иных ресурсов для подготовки межведомственных команд.
Задача 2
Консультирование специалистов межведомственной команды по вопросам оказания психологической помощи клиентам.
Умения и навыки:
1. Правильно подбирать и использовать современные средства, психотехнологии при решении конкретных психологических задач в клинической психологии.
2. Правильно осуществлять выбор, соответствующий запросу клиента, его проблеме.
3. Выбирать направления и технологию психологического воздействия.
Знания:
1. Психологические свойства и состояния клиентов.
2. Основные современные концепции психологического консультирования.
3. Техники эффективной коммуникации со специалистами.
4. Требования профессиональной этики.
Трудовая функция 2:
Организация мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
Задача 1:
Определение психологических критериев соответствия среды проживания населения их потребностям и возможностям.
Умения и навыки:
1. Выделять и оценивать психологические риски, факторы социальной и психологической напряженности.
2. Обобщать полученные данные и разрабатывать на их основе психологические рекомендации по минимизации негативных явлений.
3. Аргументировать свою позицию.
Знания:
1. Социальная психология, психология малых групп.
2. Психология кризисных состояний.
3. Психология экстремальных ситуаций, психология горя, потери, утраты.
4. Национальные, этнокультурные и конфессиональные особенности и народные традиции населения.
5. Психология семьи, консультирование семьи, кризисы семьи.
Задача 2:
Проведение мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения и анализ полученных данных.
Умения и навыки:
1. Оценивать риски и факторы социальной и психологической напряженности.
2. Разрабатывать материалы по результатам мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
3. Проводить индивидуальное и групповое консультирование по проблемам снижения напряженности, обнаруженной при анализе результатов мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
4. Проводить профилактическую работу по снижению социальной и психологической напряженности с учетом данных мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
Знания:
1. Психология семьи, консультирование семьи, кризисы семьи.
2. Проблемы социализации, социальной адаптации, характеристики социальной среды.

3. Күйзеліс жағдай психологиясы.
4. Халықтың ұлттық, этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері мен ұлттық дәстүрлері.
Еңбек функциясы 3:
Әртүрлі дереккөздерінің ресурстарын пайдаланып клиенттерге жеке психологиялық қолдау бағдарламаларын әзірлеу
1-міндет:
Команда құру, оның ішінде ведомство аралық негізінде, клиенттердің жеке ресурстарын белсендіру бағдарламаларын жүзеге асыру
Машықтар мен дағдылар:
1. Клиенттерді психологиялық қолдау бойынша топтық жұмыс бағдарламаларын әзірлеу.
2. Өмірлік қиын жағдайға тап болған әлеуметтік топтар мүшелеріне, оның ішінде ведомствоаралық негізінде мамандардың қатысуымен психологиялық көмек көрсету бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Дағдарыс жағдайлар психологиясы (тұжырымдамалар, тәсілдер, факторлар, әдістер және жұмыс әдістемелер), тәуекелтану, қайғы, жоғалту психологиясы.
2. Төтенше жағдайлар психологиясы (тәсілдері, мәселелері, көмек түрлері, салдары).
3. Кіші топтар психологиясы (түрлері, кіші топтардағы қарым-қатынастар, топтағы қысым).
2-міндет:
Психологиялық көмекке мұқтаж клиенттерге психологиялық қолдау көрсетуді ұйымдастыру
Икемділіктер мен дағдылар:
1. Клиенттер мәселелерін шешу үшін цифрлық дерекқорлармен және басқа цифрлық жүйелерімен жұмыс істеу заманауи технологияларын пайдалану.
2. Клиенттің жеке деректерін сақтау және өңдеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтену мәселелері (тұжырымдамалар, тәсілдер, әлеуметтенудің бұзылу белгілері, салдары, көмек түрлері).
2. Әлеуметтену бұзылыстарындағы психологиялық көмек көрсету технологиялары, әдістері мен түрлері.
3. Психологиялық тренингті ұйымдастыру және өткізу негіздері (әдістеме, іске асыру, нәтижелер, салдар).
Еңбек функциясы 4:
Халыққа, әлеуметтік саласының органдары және ұйымдар қызметкерлеріне психологиялық білім беру жүйесін құру жөніндегі ұйымдастырушылық қызметі
1-міндет:
Психикалық және физикалық денсаулығын сақтауда және қолдауда психологиялық факторлардың рөлі туралы ақпараттарды тарату
Машықтар мен дағдылар:
1. Клиенттің мәселелерін шешу үшін цифрлық дерекқорлармен және басқа цифрлық жүйелермен жұмыс істеуге арналған заманауи технологияларды пайдалану.
2. Клиенттің жеке деректерін сақтау және өңдеу.
1. Білімдер:
2.1. Психологиялық ғылым мен практикалық психология (әлеуметті психологияландыру) туралы ғылыми көзқарастар мен ұғымдарды қалыптастыру жолдары мен әдістерін меңгеру.
2. Адамның психикалық және физикалық денсаулығына психологиялық факторлардың әсер ету қағидаттары.
2-міндет:
Психологиялық білім беру бойынша әлеуметтік саласының органдары мен ұйымдар қызметкерлеріне ұсынымдарды әзірлеу
1. Машықтар мен дағдылар:
2.1. Микро- және макроорталарын психикалық үйлестіру мақсатында психологиялық білімді қолдану және пайдалану тұрақты қажеттілігін қалыптастыру.
3.2. Ақпаратпен, желілік ресурстармен, цифрлық жүйелермен және бағдарламалармен заманауи жұмыс технологияларын меңгеру.

3. Психология кризисных состояний.
4. Национальные, этнокультурные и конфессиональные особенности и народные традиции населения.
Трудовая функция 3:
Разработка индивидуальных программ психологического сопровождения клиентов, в том числе с использованием ресурсов из различных источников.
Задача 1:
Создание команды и проведение программ активизации личностных ресурсов клиентов, в том числе на межведомственной основе.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать программы групповой работы по психологической поддержке клиентов.
2. Разрабатывать программы оказания психологической помощи членам социальных групп, попавшим в трудную жизненную ситуацию, с участием специалистов на межведомственной основе.
Знания:
1. Психология кризисных состояний (концепции, подходы, факторы, методы и методики работы), рискология, психология горя, потери, утраты.
2. Психология экстремальных ситуаций (подходы, проблемы, виды помощи, последствия).
3. Психология малых групп (виды, взаимоотношения в малых группах, давление в группе).
Задача 2:
Организация психологического сопровождения клиентов, нуждающихся в психологической помощи.
Умения и навыки:
1. Использовать современные технологии работы с цифровыми базами данных и иными цифровыми системами для решения вопросов клиентов.
2. Хранить и обрабатывать персональные данные клиентов.
Знания:
1. Проблемы социализации (концепции, подходы, признаки нарушений социализации, последствия, виды помощи).
2. Технологии, методы и формы оказания психологической помощи при нарушениях социализации.
3. Основы организации и проведения психологического тренинга (методология, проведение, результаты, последствия).
Трудовая функция 4:
Организационная деятельность по созданию системы психологического просвещения населения, работников органов и организаций социальной сферы.
Задача 1:
Распространение информации о роли психологических факторов в поддержании и сохранении психического и физического здоровья.
Умения и навыки:
1. Использовать современные технологии работы с цифровыми базами данных и иными цифровыми системами для решения вопросов клиентов.
2. Хранить и обрабатывать персональные данные клиентов.
Знания:
1. Способы и методы формирования научных установок и представлений о психологической науке и практической психологии (психологизация социума).
2. Принципы влияния психологических факторов на психическое и физическое здоровье человека.
Задача 2:
Разработка рекомендаций для работников органов и организаций социальной сферы по психологическому просвещению.
Умения:
1. Формировать устойчивую потребность в применении и использовании психологических знаний в целях психической гармонизации микро- и макросреды.
2. Владеть современными технологиями работы с информацией, сетевыми ресурсами, цифровыми системами и программами.

3. Жеке даму мақсатында психологиялық білімді қолдану және пайдалану тұрақты қажеттілігін қалыптастыру.
1. Білімдер:
2.1. Әлеуметтік саласындағы нақты органдар мен ұйымдар шешетін мәселелер.
3.2. Жеке және әлеумет деңгейінде психикалық денсаулықты сақтау нығайту заманауи тәсілдері мен үрдістері.
3. Тұрмыстың және отбасылық тәрбиелеудің ұлттық және аумақтық ерекшеліктері (халық дәстүрлері, тәрбиелеудің этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері).
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникациялар дағдылары, стреске төзімділік, ұжымда жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижелерге бағдарлану
СБШ шеңберінде басқа мамандықтарға қатысы
7-деңгей
Құрылымдық бөлімшенің басшысы.
Мекеме (ұйым) бөлімінің (бөлімшесінің) меңгерушісі.
БА-мен байланысы
Құрылымдық бөлімшенің басшысы.
Мекеме (ұйым) бөлімінің (бөлімшесінің) меңгерушісі.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Кәсіп карточкасы
"Әлеуметтік саладағы психолог-консультант (сот)"
Кәсіп коды
2634-9-004
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік саладағы психолог-консультант (сот)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
БА сәйкес кәсіптің біліктілік деңгейі
І санатты психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және 2-санатты психолог ретінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
ІІ санатты психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ психолог ретінде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Психолог: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіби консультант: тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім және мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Еңбек функциясы 1:
Әртүрлі жастағы адамдарға және әлеуметтік топтарға психологиялық қызмет көрсету және ұйымдастыру
1-міндет:
Әртүрлі жастағы адамдарды дамыту, білім беру, әлеуметтендіру үшін жауапты барлық органдар өкілдерімен ынтымақтастықты жүзеге асыру
Машықтар мен дағдылар:
1. Халықтың психологиялық қауіпсіздігін арттыру және халықтың психологиялық сәтсіздігін алдын алу бағдарламаларын әзірлеу.
2. Адамдарды сот отырысына дайындау.

3. Формировать устойчивую потребность в применении и использовании психологических знаний в целях собственного развития.
Знания:
1. Задачи, решаемые конкретными органами и организациями социальной сферы.
2. Современные подходы и тенденции сохранения и укрепления психического здоровья на уровне индивида и социума.
3. Национальные и региональные особенности быта и семейного воспитания (народные традиции, этнокультурные и конфессиональные особенности воспитания).
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения.
Заведующий отделом (отделением) учреждения (организации).
Связь с КС
Руководитель структурного подразделения.
Заведующий отделом (отделением) учреждения (организации).
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Карточка профессии
"Психолог-консультант в социальной сфере (судебный)"
Код профессии
2634-9-004
Наименование профессии
Психолог-консультант в социальной сфере (судебный)
Уровень квалификации по ОРК
6 (6.1., 6.2., 6.3.)
Уровень квалификации для профессии согласно КС
Психолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога II категории не менее 2-х лет.
Психолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности психолога без категории не менее 3-х лет.
Психолог: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Профконсультант: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности не менее 2-х лет.
Уровень профессионального образования
Высшее (послевузовское) психологическое образование и стаж работы по специальности не менее 2-х лет.
Трудовая функция 1:
Организация и предоставление психологических услуг лицам разных возрастов и социальных групп.
Задача 1:
Осуществление сотрудничества с представителями всех органов, ответственных за развитие, образование, социализацию лиц разных возрастов.
Умения и навыки:
1. Разработать программы повышения психологической защищенности и предупреждения психологического неблагополучия населения.
2. Подготовка лиц к судебному заседанию.

3. Жеке психологиялық ерекшеліктерін анықтау мақсатында диагностикалық жұмыс.
4. Психодиагностикалық қорытынды.
5. Психологиялық күйді бағалау және тұлғалық сипаттама жасау (судьяның сұрау салуы бойынша).
6. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормалары мен ережелерінің талаптарын пайдалану.
Білімдер:
1. Жеке тұлға психологиясының қағидаттары мен негіздерін білу.
2. Жас психологиясы ерекшеліктері жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттар.
3. Психотерапия және психологиялық кеңес беру қағидаттары.
4. Командада жұмыс істеу, әртүрлі ведомстволар мамандарының қызметін ұйымдастыру технологиясы.
5. Психодиагностика, психологиялық кеңес беру және психопрофилактика негіздері.
6. Әлеуметтік психология, кіші топтар психологиясы.
7. Дағдарыс жағдайлары психологиясы.
8. Төтенше жағдайлар психологиясы, жоғалту, қайғы психологиясы.
9. Халықтың Ұлттық, этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері және халықтың ұлттық дәстүрлері.
10. Отбасы психологиясы, отбасылық кеңес беру, отбасылық дағдарыстар
2-міндет:
Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингін жасау және алынған деректерді талдау
Машықтар мен дағдылар:
1. Тәуекелдер мен әлеуметтік-психологиялық шиеленіс факторларын бағалау.
2. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен орта жайлылығы мониторингі нәтижелері бойынша материалдар әзірлеу.
3. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингі нәтижелерін талдау кезінде анықталған шиеленісті төмендету мәселелеріне жеке және топтық кеңес беру.
4. Халықтың өмір сүру ортасының психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығы мониторингі нәтижелерін есепке ала отырып, әлеуметтік және психологиялық шиеленісті төмендету бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:
1. Отбасылық психология, отбасылық кеңес, отбасылық дағдарыстар.
2. Әлеуметтену, әлеуметтік бейімделу мәселелері, әлеуметтік ортаның сипаттамалары.
3. Күйзеліс күйлердің психологиясы.
4. Ұлттық, этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері мен халықтың ұлттық дәстүрлері.
Еңбек функциясы 2:
Әртүрлі дереккөздердің ресурстарын пайдаланып клиенттерге жеке психологиялық қолдау бағдарламаларын әзірлеу
1-міндет:
Команда құру, оның ішінде ведомствоаралық негізінде, клиенттердің жеке ресурстарын белсендіру бағдарламаларын жүзеге асыру
Машықтар мен дағдылар:
1. Клиенттерді (кәмелетке толмағандарды) психологиялық қолдау жұмыс бағдарламаларын әзірлеу.
2. Өмірлік қиын жағдайға тап болған әлеуметтік топтардың мүшелеріне ведомствоаралық негізде мамандардың қатысуымен психологиялық көмек көрсету бағдарламаларын әзірлеу.

3. Диагностическая работа с целью выявления индивидуальных психологических особенностей.
4. Психодиагностическое заключение.
5. Оценка психологического состояния и составление личностного портрета (согласно запросу судьи).
6. Применение требований правил и норм по безопасности и охране труда.
Знания:
1. Знание принципов и основ психологии личности.
2. Нормативные и методические документы по особенности возрастной психологии.
3. Принципы психотерапии и психологического консультирования.
4. Технологии работы в команде, организации деятельности специалистов разных ведомств.
5. Основы психодиагностики, психологической консультации и психопрофилактики.
6. Социальная психология, психология малых групп.
7. Психология кризисных состояний.
8. Психология экстремальных ситуаций, психология горя, потери, утраты.
9. Национальные, этнокультурные и конфессиональные особенности и народные традиции населения.
10. Психология семьи, консультирование семьи, кризисы семьи, личности.
Задача 2:
Проведение мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения и анализ полученных данных.
Умения и навыки:
1. Оценивать риски и факторы социальной и психологической напряженности.
2. Разрабатывать материалы по результатам мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
3. Проводить индивидуальное и групповое консультирование по проблемам снижения напряженности, обнаруженной при анализе результатов мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
4. Проводить профилактическую работу по снижению социальной и психологической напряженности с учетом данных мониторинга психологической безопасности и комфортности среды проживания населения.
Знания:
1. Психология семьи, консультирование семьи, кризисов семьи.
2. Проблемы социализации, социальной адаптации, характеристики социальной среды.
3. Психология кризисных состояний.
4. Национальные, этнокультурные и конфессиональные особенности и народные традиции населения.
Трудовая функция 2:
Разработка индивидуальных программ психологического сопровождения клиентов, в том числе с использованием ресурсов из различных источников.
Задача 1:
Создание команды и проведение программ активизации личностных ресурсов клиентов, в том числе на межведомственной основе.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать программы работы по психологической поддержке клиентов (несовершеннолетних).
2. Разрабатывать программы оказания психологической помощи членам социальных групп, попавшим в трудную жизненную ситуацию, с участием специалистов на межведомственной основе.

3. Сот стендтері мен сайттары үшін психологиялық ақпаратты дайындау.
Білімдер:
1. Психологиялық ғылым мен практикалық психология (әлеуметті психологияландыру) туралы ғылыми көзқарастар мен ұғымдарды қалыптастыру жолдары мен әдістерін меңгеру.
2. Адамның психикалық және физикалық денсаулығына психологиялық факторлардың әсер ету принциптерін.
3. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау туралы ережелері мен нормаларының талаптары.
2-міндет:
Психологиялық білім беру бойынша әлеуметтік саласының органдары мен ұйымдар қызметкерлері үшін ұсынымдарды әзірлеу
Машықтар мен дағдылар:
1. Микро- және макроорталарын психикалық үйлестіру мақсатында психологиялық білімді қолдану және пайдаланудағы тұрақты қажеттілікті қалыптастыру.
2. Ақпаратпен, желілік ресурстармен, цифрлық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеудің заманауи технологияларын меңгеру.
3. Жеке даму мақсатында психологиялық білімді қолдану және пайдалануға тұрақты қажеттілікті қалыптастыру.
4. Кәсіби қызметте мақсаттарды дербес айқындау.
Білімдер:
1. Әлеуметтік саладағы нақты органдар мен ұйымдар шешетін мәселелер.
2. Жеке және әлеумет деңгейінде психикалық денсаулықты сақтау және нығайтудың заманауи тәсілдері мен үрдістері.
3. Тұрмыстың және отбасылық тәрбиелеудің ұлттық және аумақтық ерекшеліктері (халық дәстүрлері, тәрбиелеудің этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері)
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Жұмысты ұйымдастыру, коммуникация дағдылары, стреске төзімділік, ұжымда жұмыс істеу, жауаптылық, нәтижелерге бағдарлану.
СБШ шеңберінде басқа мамандықтармен байланысы
8-деңгей
Мекеменің (ұйымның) басшысы
БА-мен байланысы
Мекеменің (ұйымның) басшысы
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
Еңбек жағдайлары (мазмұны және сапасы)
Жұмысты орындау орны, жұмыс уақыты, демалыс уақыты режимі, еңбек демалысының ұзақтығы, еңбекке ақы төлеу шарттары және өзге де еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек және ұжымдық шарттарда белгіленеді.
Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 490 бұйрығына қосымша
"Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандартын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: Осы кәсіптік стандарт жұмыс процестерінің қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды басқару жүйесін жоспарлауды, ұйымдастыруды, бақылауды және жетілдіруді, өндірістегі тәуекелдерді басқаруды, нормативтік талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын қамтиды, жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау мақсатында білімді, дағдыларды, құзыреттерді белгілеу үшін, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кадрлардың біліктілігін бағалау, аттестаттау және растау, даярлау және қайта даярлау үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымына пайдалануға:

3. Подготавливать психологическую информацию для стендов и сайтов суда.
Знания:
1. Способы и методы формирования научных установок и представлений о психологической науке и практической психологии (психологизация социума).
2. Принципы влияния психологических факторов на психическое и физическое здоровье человека.
3. Требования правил и норм по безопасности и охране труда.
Задача 2:
Разработка рекомендаций для работников органов и организаций социальной сферы по психологическому просвещению.
Умения и навыки:
1. Формировать устойчивую потребность в применении и использовании психологических знаний в целях психической гармонизации микро- и макросреды.
2. Владеть современными технологиями работы с информацией, сетевыми ресурсами, цифровыми системами и программами.
3. Формировать устойчивую потребность в применении и использовании психологических знаний в целях собственного развития.
4. Самостоятельно определять цели профессиональной деятельности.
Знания:
1. Задачи, решаемые конкретными органами и организациями социальной сферы.
2. Современные подходы и тенденции сохранения и укрепления психического здоровья на уровне индивида и социума.
3. Национальные и региональные особенности быта и семейного воспитания (народные традиции, этнокультурные и конфессиональные особенности воспитания).
Требования к личностным компетенциям
Организация работы, навыки коммуникации, стрессоустойчивость, работа в команде, ответственность, нацеленность на результат
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень
Руководитель учреждения (организации).
Связь с КС
Руководитель учреждения (организации)
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
Условия (содержания и качества) труда
Место выполнения работы, режим рабочего времени, времени отдыха, продолжительность трудовых отпусков, условия оплаты труда и иные условия труда устанавливаются в трудовых и коллективных договорах в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к перечню
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 25 декабря 2024 года № 490
Профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда"
Глава 1. "Общие положения"
1. Область применения профессионального стандарта: настоящий Профессиональный стандарт включает квалификационные требования к специалистам, обеспечивающим безопасность рабочих процессов, планирование, организацию, контроль и совершенствование системы управления охраной труда, управление рисками на производстве, соблюдение нормативных требований, применяется в качестве основы для установления знаний, навыков, компетенций с целью создания безопасных условий труда на рабочем месте, а также для оценки, аттестации и подтверждения квалификации, подготовки и переподготовки кадров в области безопасности и охраны труда и предназначены для использования широким кругом пользователей:

1) жұмыскерлермен – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын талаптарды түсіну, өзінің кәсіптік даму мен біліктілікті арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейіндік бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау үшін;
2) жұмыс берушілермен - еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік қызметінің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу үшін, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін оның біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту; персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) білім беру және оқу орындарымен – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бағыты бойынша мамандар даярлаудың, бейінді бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бағыты бойынша оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамытудың білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
4) мемлекеттік органдармен – еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін критерийлер ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін;
5) біліктілікті тану орталықтары – еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауға, олардың кәсіби біліктілігін бағалауға және тануға жауапты мамандардың білімі мен дағдыларына қойылатын базалық талаптарды белгілеу үшін арналған.
Жұмыс берушінің бұйрығымен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маманның функцияларын орындау бойынша қосымша міндеттер жүктелген қызметтің басқа бағыттарының мамандарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техниктерге немесе инженерлерге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін біліктілікті растауды өтуі қажет. Біліктілікті растау тиісті білімнің және/немесе қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерде көзделген көлемде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша арнайы даярлықтан өткенін растайтын құжаттың болуын қамтиды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Адам ресурстарын басқару (HRM) – ұйымдық мақсаттарға жету үшін ұйым ішіндегі адам ресурстарын басқару процесі.
2) бенчмаркинг - орындалатын жұмысты жақсарту мақсатында ұқсас ұйымдардың тиімді жұмыс істеуінің қолда бар мысалдарын анықтау, түсіну және бейімдеу процесі ретінде эталондық көрсеткіштерге негізделген салыстырмалы талдау;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области безопасности и охраны труда, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области безопасности и охраны труда, для обновления требований к его квалификации, отвечающих современным потребностям рынка труда; формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов по направлению безопасность и охрана труда, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений; развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов по направлению безопасность и охрана труда;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
5) центры признания квалификаций – для установления базовых требований к знаниям и навыкам специалистов, ответственных за безопасность и охрану труда, оценки и признания их профессиональных квалификаций.
Специалисты других направлений деятельности, на которых приказом работодателя возложены дополнительные обязанности по выполнению функций специалиста по безопасности и охране труда, необходимо пройти подтверждение квалификации, соответствующее квалификационным требованиям, предъявляемым к техникам или инженерам по безопасности и охране труда. Подтверждение квалификации включает в себя наличие соответствующего образования и/или документа, подтверждающего прохождение специальной подготовки по вопросам безопасности и охраны труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Управление человеческими ресурсами (HRM) – это процесс управления человеческими ресурсами внутри организации для достижения организационных целей.
2) бенчмаркинг – сопоставительный анализ на основе эталонных показателей как процесс определения, понимания и адаптации имеющихся примеров эффективного функционирования аналогичных организаций с целью улучшения выполняемой работы;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті.
5) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі;
6) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мониторингі – өндірістегі еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың жай-күйін қадағалау жүйесі, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың жай-күйін бағалау мен болжау;
7) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жай-күйін ішкі бақылау – еңбекті қорғауды басқару жүйесін құруды және енгізуді ұйымдастыру, еңбек жағдайларының жай-күйін бақылау, өндірістік бақылау деректеріне жедел талдау жүргізу, тәуекелдерді бағалау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдау;
8) еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі;
9) еңбекті қорғауды басқару жүйесі – еңбекті қорғау жөніндегі саясатты іске асыру, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындау, кәсіптік тәуекелдерді басқару бойынша өзара байланысты іс-шаралар кешені;
10) еңбектің қауіпсіз жағдайлары – жұмыс істейтіндерге өндірістік факторлардың әсерінің деңгейлері белгіленген нормативтерден аспайтын еңбек жағдайлары;
11) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
12) жұмыс берушінің актілері – жұмыс беруші шығаратын бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, қағидалар, ережелер, ауысымдық кестелер, вахта кестелері, демалыс кестелері;
13) зиянды еңбек жағдайлары – зиянды өндірістік факторлардың болуымен сипатталатын еңбек жағдайлары;
14) зиянды өндірістік фактор – жұмыскерге әсер етуі ауыруына немесе еңбекке қабілеттілігінің төмендеуіне және (немесе) ұрпағының денсаулығына кері ықпал етуге әкеп соғуы мүмкін өндірістік фактор;
15) инференциалды статистика – бұд популяция туралы тұжырым немесе болжам жасау үшін таңдамалы деректерді пайдаланатын статистика бөлімі.
16) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін жұмыс түрі;
17) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;

4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) безопасность труда – состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
6) мониторинг безопасности и охраны труда – система наблюдений за состоянием безопасности и охраны труда на производстве, а также оценка и прогноз состояния безопасности и охраны труда;
7) внутренний контроль за состоянием безопасности и охраны труда – организация создания и внедрения системы управления охраной труда, наблюдение за состоянием условий труда, проведение оперативного анализа данных производственного контроля, оценки рисков и принятие мер по ликвидации обнаруженных несоответствий с требованиями по безопасности и охране труда;
8) охрана труда – система обеспечения безопасности жизни и здоровья работников в процессе трудовой деятельности, включающая в себя правовые, социально-экономические, организационно-технические, санитарно-эпидемиологические, лечебно-профилактические, реабилитационные и иные мероприятия и средства;
9) система управления охраной труда – комплекс взаимосвязанных мероприятий по реализации политики по охране труда, выполнению требований безопасности труда, управлению профессиональными рисками;
10) безопасные условия труда – условия труда, при которых уровни воздействия производственных факторов на работающих не превышают установленных нормативов;
11) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
12) акты работодателя – приказы, распоряжения, инструкции, правила, положения, графики сменности, графики вахт, графики отпусков, издаваемые работодателем;
13) вредные условия труда – условия труда, которые характеризуются наличием вредных производственных факторов;
14) вредный производственный фактор – производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к заболеванию или снижению трудоспособности и (или) отрицательному влиянию на здоровье потомства;
15) инференциальная статистика – это раздел статистики, который использует выборочные данные для составления выводов или прогнозов о популяции;
16) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
17) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;

18) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беруді есепке ала отырып, білімдерге, машықтарға, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
19) кәсіптік тәуекел – еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жұмыскердің еңбекке қабілеттілігінен айырылу (не қайтыс болу) тәуекелі;
20) кәсіптік тәуекелді бағалау – ұйымдағы тәуекелдерді сәйкестендіру туралы ақпаратты талдау және науқастану мен өндірістік жарақаттану, ұжымдық және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілу туралы статистикалық деректер негізінде кәсіптік тәуекел дәрежесін айқындау;
21) кәсіптік тәуекелдерді басқару – кәсіптік тәуекелдерді сәйкестендіруді және бағалауды, түзету шараларын, кәсіптік тәуекелді бақылауды және оның мониторингін қамтитын, еңбекті қорғауды басқару жүйесінің құрамдас бөлігі;
22) қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің психологиялық әдістері – жұмыскерлердің эмоционалды жағдайына байланысты қауіпті әрекеттерінің себептерін азайтуға бағытталған жұмыскерлермен жүйелі, үздіксіз, орынды психологиялық өзара әрекеттесу шаралары;
23) қауіпті еңбек жағдайлары – еңбекті қорғау қағидалары сақталмаған жағдайда белгілі бір өндірістік немесе жоюға болмайтын табиғи факторлардың әсері жұмыскердің өндірістік жарақаттануына, денсаулығының кенеттен нашарлауына немесе улануына әкеп соқтыратын, соның салдарынан еңбекке қабілеттіліктен уақытша немесе тұрақты айырылуы, кәсіптік ауруға шалдығуы не қайтыс болуы орын алатын еңбек жағдайлары;
24) қауіпті өндірістік фактор – әсері жұмыскердің еңбекке қабілеттіліктен уақытша немесе тұрақты айырылуына (өндірістік жарақаттануына немесе кәсіптік ауруына) немесе қайтыс болуына әкеп соқтыруы мүмкін өндірістік фактор;
25) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
26) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлік іс-әрекеттерді физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
27) менторинг немесе менторлық – сарапшы-ментор өзінің қамқорлыққа алынушыға (ментиге) өзінің тәжірибесі мен білімін беретін, ментидің дамуы мен ілгерілеуіне қолдау көрсететін ұйым қызметкерлерін оқыту әдісі.
28) өндірістік жабдық – машиналар, механизмдер, құрылғылар, аппараттар, аспаптар және жұмысқа, өндіріске қажетті өзге де техникалық құралдар;
29) өндірістік факторлар – Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жұмыскерге әсер ететін техникалық, санитариялық, гигиеналық, өндірістік-тұрмыстық және басқа да жағдайлар;

18) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
19) профессиональный риск – риск утраты трудоспособности (либо смерти) работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей;
20) оценка профессионального риска – определение степени профессионального риска на основе анализа информации об идентификации рисков и статистических данных о заболеваемости и производственном травматизме в организации, обеспеченности средствами коллективной и индивидуальной защиты;
21) управление профессиональными рисками – составная часть системы управления охраной труда, включающая в себя идентификацию и оценку профессиональных рисков, корректирующие меры, контроль и мониторинг профессионального риска;
22) психологические методы обеспечения безопасного труда – меры системного, непрерывного, целесообразного психологического взаимодействия с работниками, направленные на минимизацию причин опасных действий работников, обусловленных эмоциональным состоянием;
23) опасные условия труда – условия труда, при которых воздействие определенных производственных или неустранимых природных факторов приводит в случае несоблюдения правил охраны труда к производственной травме, внезапному ухудшению здоровья или отравлению работника, в результате которых наступают временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;
24) опасный производственный фактор – производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к временной или стойкой утрате трудоспособности (производственной травме или профессиональному заболеванию) или смерти;
25) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
26) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
27) менторинг, или менторство – метод обучения сотрудников организации, при котором эксперт-ментор передает своему подопечному (менти) свой опыт и знания, обеспечивает поддержку в развитии и прогрессе менти.
28) производственное оборудование – машины, механизмы, устройства, аппараты, приборы и иные технические средства, необходимые для работы, производства;
29) производственные факторы – технические, санитарные, гигиенические, производственно-бытовые и другие условия, оказывающие воздействие на работника в соответствии с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

30) brainstorm (миға шабуыл) – бұл нақты тапсырманың оңтайлы шешімін іздеу үшін топтарда, командаларда немесе жұмыс топтарында қолданылатын идеяларды қалыптастыру әдісі.
31) HAZOP – бұл жоба мақсаттарынан әлеуетті ауытқуларды сәйкестендіруге, олардың ықтимал себептерін сараптауға және олардың салдарын бағалауға арналған қолданыстағы және жаңа объектілерді жобалау кезіндегі қауіптерді сәйкестендіру әдісі.
32) SWOT-талдау – ұйымның ішкі және сыртқы ортасының факторларын анықтаудан және оларды төрт санатқа: Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктері), Threats (қауіптері) бөлуден негізделетін талдау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ЦТ– цифрлық технологиялар;
2) БЖ – басқару жүйесі;
3) ЕҚ – еңбекті қорғау;
4) ЕҚБЖ – еңбекті қорғауды басқару жүйесі;
5) ЕҚжҚ – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау;
6) ЕҚжҚ БЖ – еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды басқару жүйесі;
7) ЖҚҚ – жеке қорғану құралдары;
8) ЗжҚӨФ – зиянды және қауіпті өндірістік факторлар;
9) КА – кәсіптік ауру;
10) КТ – кәсіптік тәуекелдер;
11) КТБағ - кәсіптік тәуекелдерді бағалау;
12) ҚР – Қазақстан Республикасы;
13) МЕМСТ – мемлекеттік стандарт;
14) НҚА – нормативтік құқықтық акт;
15) ӨОА – өндірістік объектілерді аттестаттау;
16) СНжҚ – санитариялық нормалар және қағидалар;
17) СОР – стандартты операциялық рәсімдер;
18) ТЖ – төтенше жағдай;
19) ТҚжЖ – техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
20) ҰҚҚ – ұжымдық қорғану құралдары;
21) ХЕҰ – Халықаралық Еңбек Ұйымы;
22) ІНҚ – ішкі нормативтік құжаттама;
23) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis (бас тартулардың түрлері мен салдарын талдау);
24) HAZOP – HAZARD and OPERABILITY (қауіптілік және жұмысқа қабілеттілігі);
25) HRM – Human Resource Management (Адам ресурстарын басқару);
26) HSE – Health, Safety & Environment (Кәсіби денсаулықты сақтау, еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау);
27) JSA – Job Safety Analysis (еңбек қауіпсіздігін талдау);
28) SQL – Structured Query Language (құрылымдық сұрау тілі);
29) SWOT – Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қатерлер).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ сәйкес секция, бөлім, топ, сынып және кіші сыныптың нұсқауы:
кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74 Өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет

30) brainstorm (мозговой штурм) – это метод генерации идей, который используется в группах, командах или рабочих коллективах для поиска оптимального решения конкретной задачи;
31) HAZOP – это метод идентификации опасностей при эксплуатации существующих и при проектировании новых объектов, предназначенный для идентификации потенциальных отклонений от целей проекта, экспертизы их возможных причин и оценки их последствий;
32) SWOT-анализ – метод анализа, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды организации и разделении их на четыре категории: Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЦТ – цифровые технологии;
2) СУ – система управления;
3) ОТ – охрана труда;
4) СУОТ – система управления охраной труда;
5) БиОТ – безопасность и охрана труда;
6) СИЗ – средства индивидуальной защиты;
7) ВиОПФ – вредные и опасные производственные факторы;
8) ПЗ – профессиональное заболевание;
9) ПР – профессиональные риски;
10) ОПР – оценка профессиональных рисков;
11) РК – Республика Казахстан;
12) ГОСТ – государственный стандарт;
13) НПА – нормативный правовой акт;
14) АПО – аттестация производственных объектов;
15) СНиПы – санитарные нормы и правила;
17) СОП – стандартные операционные процедуры;
18) ЧС – чрезвычайная ситуация;
19) ТОиР – техническое обслуживание и ремонт;
20) СКЗ – средства коллективной защиты;
21) МОТ – Международная Организация Труда;
22) ВНД – внутренняя нормативная документация;
23) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis (а нализ видов и последствий отказов);
24) HAZOP – HAZARD and OPERABILITY (опасность и работоспособность);
25) HRM – Human Resource Management (Управление человеческими ресурсами);
26) HSE – Health, Safety & Environment (Охрана профессионального здоровья, безопасность труда и охрана окружающей среды);
27) JSA – Job Safety Analysis (анализ безопасности труда);
28) SQL – Structured Query Language (язык структурированных запросов);
29) SWOT – Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы).
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Безопасность и охрана труда
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Профессиональная, научная и техническая деятельность
74 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
74.9 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки

74.90 - Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74.90.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - Кәсіптік стандарт) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және еңбекті қорғауды басқару жүйесін жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау және жетілдіру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (қосымша) білім берудің, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, бейінді мамандарды даярлауды, басшылар мен мамандарды қайта оқытуды немесе олардың біліктілігін арттыруды, кәсіби біліктілікті тануды және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы тиісті басшылар мен мамандардың құзыреті мен біліктілік деңгейіне негізделген міндеттердің кең ауқымының шешімдерін жоспарлы және дәйекті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Аталған Кәсіптік стандартты әзірлеу және қолдану мақсаты: кәсіптік қызметтің мазмұны мен сапасына қойылатын базалық бірыңғай талаптарды біріздендіру, белгілеу және қолдау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшылар мен мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау. Кәсіптік қызметтің осы саласындағы басшылар мен мамандарға қажетті біліктердің, дағдылар мен білімдердің сипаттамасы. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (қосымша). Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшылар мен мамандар үшін қайта даярлау мен біліктілікті арттырудың бейіндік курстарын қалыптастыру үшін бағдарлар құру.
Әрбір келесі біліктілік деңгейі барлық алдыңғы деңгейлердің көрсеткіштерінің жиынтығын арттырады. Бейіндік идентификаторлардың жинақтаушы және дәйекті сипаты оқыту және біліктілікті арттыру нәтижелерінің деңгейден деңгейге сабақтастығын қамтамасыз етеді. Кәсіп деңгейлерінің идентификаторы орындалатын еңбек функцияларының дербестік, жауапкершілік және күрделілік дәрежесін ескереді.
Кәсіптік стандарт формалды мен формалды емес және информалды оқытудың да нәтижелерін тануға негіз береді, біліктілікті кәсіптік орта ретінде бағалауға және тануға қол жеткізуге жағдай жасайды.

74.90 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки
74.90.9 Иная профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан и устанавливает требования к деятельности по планированию, организации, контролю и совершенствованию системы управления охраной труда, а также в соответствии с частью шестой пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" устанавливает требования к формированию образовательных программ высшего и послевузовского (дополнительного), технического и профессионального, послесреднего образования, планомерного и последовательного обеспечения подготовки профильных специалистов, переобучения или повышения квалификации руководителей и специалистов, признания профессиональной квалификации и решений широкого круга задач, обусловленных уровнем компетенций и квалификации соответствующих руководителей и специалистов в области безопасности и охраны труда.
Цель разработки и применения данного Профессионального стандарта: унификация, установление и поддержание базовых единых требований к содержанию и качеству профессиональной деятельности, определению квалификационных требований к руководителям и специалистам по безопасности и охране труда. Описание умений, навыков и знаний, необходимых руководителям и специалистам в данной области профессиональной деятельности. Создание ориентиров для формирования образовательных программ высшего и послевузовского (дополнительного), технического и профессионального, послесреднего образования, профильных курсов переподготовки и повышения квалификаций для руководителей и специалистов по безопасности и охране труда.
Каждый последующий уровень квалификации наращивает совокупность показателей всех предыдущих уровней. Накопительный и последовательный характер профильных идентификаторов обеспечивает преемственность результатов обучения и повышения квалификации от уровня к уровню. Идентификаторы уровней профессий учитывают степень самостоятельности, ответственности и сложности выполняемых трудовых функций.
Профессиональный стандарт дает основания признавать результаты как формального, так и неформального и информального обучения, создает условия для доступа к оценке и признанию квалификаций профессиональной средой.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы – СБШ 8 деңгейі;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы (кеңес беруші) – СБШ 7 деңгейі;
3) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі аға инженер – СБШ 7 деңгейі;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер – СБШ 6 деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ);
5) денсаулық сақтау және еңбек гигиенасы/өндірістік медицина жөніндегі маман - СБШ 6-деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
6) еңбек жағдайлары және кәсіптік тәуекелдерді бағалау жөніндегі маман – СБШ 6-деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
7) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер) – СБШ 6 деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
8) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник – СБШ 4 деңгейі (4.2. – 1 санат, 4.1. – 2 санат, 4.0 – санаты жоқ).
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды:
1329-9
Сабақтар кодының атау:
1329-9-009
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы
Басқа ықтимал
кәсіп атаулары:
8.1 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ұйымы басшысының орынбасары, Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі бас техникалық басшы, Бас инженер
8.2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау дирекциясының/департаментінің басшысы
8.3 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің/бөлімінің басшысы, Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлімінің бастығы
8.4 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі кеңесші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
СБШ 8 деңгейі
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
8
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы лауазымдарда мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 92-тармағы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде №22003 тіркелген)
Кәсіптік білім беру деңгейі:
8.1-8.2 жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі қосымша) бейіндік білім немесе техникалық білім және бейін бойынша кадрларды қосымша даярлау.
"Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі лазым.

8. Перечень карточек профессий:
1) руководитель по безопасности и охране труда – 8 уровень ОРК;
2) эксперт (консультант) по безопасности и охране труда – 7 уровень ОРК;
3) старший инженер по безопасности и охране труда – 7 уровень ОРК;
4) инженер по безопасности и охране труда – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории);
5) специалист по охране здоровья и гигиене труда/производственной медицине – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории);
6) специалист по условиям труда и оценке профессиональных рисков – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории);
7) специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории);
8) техник по безопасности и охране труда – 4 уровень ОРК (4.2. – 1 категории, 4.1. – 2 категории, 4.0 – без категории).
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Руководитель по безопасности и охране труда"
Код группы
1329-9
Код наименования
занятия:
1329-9-009
Наименование
профессии:
Руководитель по безопасности и охране труда
Другие возможные
наименования профессии:
8.1 Заместитель руководителя организации по безопасности и охране труда, Главный технический руководитель по безопасности и охране труда, Главный инженер
8.2. Руководитель дирекции/департамента по безопасности и охране труда
8.3 Руководитель службы/отдела по безопасности и охране труда, Начальник отдела по безопасности и охране труда
8.4 Советник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации
по ОРК:
8 уровень ОРК
Подуровень квалификации
по ОРК:
8
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях в области безопасности и охраны труда не менее 5 лет - пункт 92 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
8.1-8.2 высшее (или послевузовское дополнительное) профильное образование или техническое образование и дополнительная подготовка кадров по профилю. Желательно степень "Магистр делового администрирования", ученая степень доктора PhD по профилю, кандидата наук.

2149-3
Сабақтар кодының атау:
2149-3-007
Кәсіптің атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы (кеңес беруші)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
7.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы
7.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі кеңес беруші
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, ЕҚжҚ саласындағы жалпы жұмыс өтілі кемінде 7 жыл;
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының 92-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде №22003 тіркелген), не жалпы өндірістік тәжірибесі 7 жылдан астам
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Магистратура/ резидентура және/немесе жоғары білім
Бакалавриат, специалитет,
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында кемінде 7 жыл
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру, ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе халықаралық сертификаттар ЕҚжҚ тар бағыттары бойынша біліктілікті арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша сертификаттардың болуы
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Жұмыс берушіде қауіпті өндірістік объектілер болған кезде - өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тиісті даярлау және аттестаттау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы білімді талап ететін ЕҚжҚ мәселелері бойынша тәуелсіз сараптама жүргізу және сараптамалық қорытынды дайындау, ЕҚБЖ тәуелсіз бағалауды жүргізуде ұйымдарға консультациялық көмек көрсету, ЕҚжҚ іс-шаралары бойынша ұсынымдар әзірлеу, ЕҚБЖ тиімділігін дамыту және арттыру бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау үшін консультациялар беру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бағалауды, сәйкестендіруді қамтамасыз ету және сыни тәуекелдерге баса назар аудара отырып, бақылау шараларын әзірлеу.
Жоғары деңгейдегі комиссияларда/кеңестерде, консультативтік топтарда және комитеттерде кеңес беру, үйлестіру және жұмыс.
Ұсынымдар әзірлеу; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерінде дайындалған қорытынды жасау.
Қосымша еңбек функциялары
Оқыту, тренингтер, стратегиялық сессиялар өткізу
Еңбек функциясы 1:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бағалауды, сәйкестендіруді қамтамасыз ету және сыни тәуекелдерге баса назар аудара отырып, бақылау шараларын әзірлеу.
Дағды 1: Маңызды тәуекелдерге баса назар аудара отырып, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бақылау және басқару стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу, енгізу.
Машықтар:

2149-3
Код наименования занятия:
2149-3-007
Наименование профессии:
Эксперт (консультант) по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
Подуровень квалификации по ОРК:
7.1. Эксперт по безопасности и охране труда
7.1. Консультант по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, общий стаж работы не менее 7 лет в области БиОТ;
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда I категории не менее 5 лет - пункт 92 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003), либо общего производственного опыта более 7 лет
Уровень профессионального образования:
Магистратура/ резидентура и/или высшее образование
Бакалавриат, специалитет,
Требования к опыту работы:
не менее 7 лет в области безопасности и охраны труда
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим и специальным вопросам профессиональной деятельности, национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz, и/или международные сертификаты, наличие сертификатов по международным программам повышения квалификации по узким направлениям БиОТ
Особые условия допуска к работе
При наличии у работодателя опасных производственных объектов — соответствующая подготовка и аттестация в области промышленной безопасности
Основная цель деятельности:
Проведение независимой экспертизы и подготовка экспертного заключения по вопросам БиОТ, требующим специальных знаний, оказание консультативной помощи организациям в проведении независимой оценки СУОТ, разработке рекомендаций по мероприятиям БиОТ, консультации для принятия управленческих решений по развитию и повышению эффективности СУОТ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Обеспечение оценки, идентификации ключевых рисков по безопасности и охране труда и разработка контрольных мер с акцентом на критические риски.
Консультирование, координация и работа в комиссиях/советах высокого уровня, консультативных группах и комитетах.
Разработка рекомендаций; составление заключения, подготовленного на результатах проведенных исследований.
Дополнительные трудовые функции
Проведение обучения, тренингов, стратегических сессий
Трудовая функция 1:
Обеспечение оценки, идентификации ключевых рисков по безопасности и охране труда и разработка контрольных мер с акцентом на критические риски.
Навык 1: Разработка, внедрение стратегии и программ по контролю и управлению ключевыми рисками по безопасности и охране труда с акцентом на критические риски.
Умения:

1. ЕҚжҚ саласындағы даму стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу, енгізу және бақылау.
2. Еңбекті қорғауды басқару жүйелерін, саясаттары мен рәсімдерін әзірлеуге басшылық жасау.
3. ЕҚжҚ саласындағы қауіптерді, олармен байланысты тәуекелдер мен шығындарды жою, оларды бақылау жүйесін жетілдіру бойынша стратегиялық және жедел жоспарларды әзірлеуге және пайдалануға жәрдемдесу.
4. Себеп-салдарлық байланыстарды, салдарларды, сыни бақылау құралдарын қоса алғанда, тәуекелдерді бақылаудың ықтимал құралдарын және өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде барлық тиісті қауіптермен байланысты бақылау құралдарындағы ықтимал іркілістерді анықтау мақсатында қауіптерді анықтау, тәуекелдерді талдау және бағалау процестерін негіздеу үшін техникалық, ұйымдастырушылық және стратегиялық ақпарат беру.
5. Бизнес-процестер мен сыртқы нормативтік, нарықтық және әлеуметтік әсерлердің кең мәнмәтінін қолдану, жұмыс берушінің салалық спецификасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, кемшіліктерді анықтау және талдау.
6. Нақты деректерді талдауға негізделген тұжырымдамалық және техникалық білім, еңбекті қорғауды басқару жүйесін құрудың ең жақсы практикасы, тәжірибе және сыни ойлау негізінде кеңес беру/әрекет ету.
7. Жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерді түсіну мен бақылауды кеңейту.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі құжаттаманың заңнамалық талаптарға сәйкестігін талдау.
9. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің құжаттамасын стандарттар мен заңнамалық талаптарға сәйкестігін талдау, әзірлеу және сараптау.
10. Жұмыскерлерге денсаулыққа немесе қауіпсіздікке тікелей қауіп төндіретін жұмысты тоқтатуға мүмкіндік беретін процестердің болуын қамтамасыз ету.
11. Барлық жұмыскерлер үшін міндетті барлық өндірістік процестерге қауіпсіз жұмыс стандарттары мен рәсімдерін енгізу.
12. Қауіпті материалдармен, қауіпті өндірістік объектілермен жұмыс істеу рәсімдері мен әдістері бойынша жұмыскерлерді оқытуды қамтамасыз ету.
13. Сыни тәуекелдерді мониторингтеудің және қабылданған бақылау шараларының тиімділігін талдаудың тұрақты жүйесін әзірлеу және белгілеу.
14. Себептерді анықтау және қайталанудың алдын алу шараларын әзірлеу үшін жұмыс орнындағы оқиғалар мен жазатайым оқиғаларды талдау.
15. ЕҚжҚ мәселелері бойынша кеңес беру және сараптамалық білім беру.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы, ЕҚжҚ, техникалық реттеу, өнеркәсіптік, өрт, көлік, радиациялық, конструкциялық, химиялық, биологиялық қауіпсіздік, Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамалық талаптар.
2. ЕҚжҚ саласындағы халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар.
3. КТБағ заманауи әдістері.
4. Қызметтің және жұмыспен қамтудың барлық түрлеріндегі тәуекелдерге қатысты жалпы білім, оның ішінде өзіне тән қауіптер мен тәуекелдерді болдырмау, оларды басқару және олардың салдарын азайту процестерін қоса алғанда, өзінің нақты саласын тереңірек білумен қамтамасыз етіледі.
5. ЕқжҚ басқару жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін анықтау көрсеткіштері мен әдістемелері.
6. ЕҚжҚ басқару саласындағы үздік отандық және шетелдік практикалар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау.
Машықтар:
1. Маңызды тәуекелдерге баса назар аудара отырып, ЕҚжҚ саласындағы тәуекел факторларын анықтау, тәуекелдерді талдау және оларға басымдық беру процестерін әзірлеу және басқару.
2. Қауіпті анықтау процестерін әзірлеу және енгізу және негізгі тәуекелдерді анықтау.
3. Ұйымның барлық деңгейлеріндегі менеджерлермен олардың ЕҚжҚ саласындағы жауапкершілігі мен көшбасшылығын дамыту үшін өзара әрекеттесу.
4. ЕҚжҚ саласындағы ұйымдық өзгерістердің салдарын анықтауға және оларды басқаруға ықпал ету, қолайсыз салдарларды азайту және өзгерістерден оң нәтижелерді барынша арттыру үшін өзгерістер процесіне ықпал ету.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ, жарақаттанудың алдын алу және КА саласындағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді терең түсіну.
2. Жұмыс орнындағы тәуекелдерді талдау және бағалау, ықтимал қауіптерді анықтау әдістері.
3. Қорғаныс жабдықтарын, эвакуация процедураларын және басқа аспектілерді пайдалануды қоса алғанда, ЕҚжҚ саласындағы стандарттар мен талаптарды түсіну.
4. Тәуекелдерді дұрыс бағалау және қауіпсіздік шараларын әзірлеу үшін жабдықтардың, технологиялардың және өндіріс процестерінің негізгі қағидаттарын білу.
5. Төтенше жағдайларда іс-қимыл рәсімдерін білу, эвакуациялауды жоспарлау, алғашқы көмек және төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басқа да шаралар.
6. Өзгерістерді басқару
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3: Сыни тәуекелдер үшін бақылау шараларын әзірлеу
Машықтар:
1. Кәсіптік тәуекелдерді басқару бойынша нақты шараларды қамтитын іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Ұйымның жұмыскерлердің ЕҚжҚ қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерін айқындайтын нақты қауіпсіздік саясатын тұжырымдау және әзірлеу.
3. ЕҚжҚ маңызды тәуекелдерін анықтау: қызметкерлердің денсаулығы мен қауіпсіздігіне ең маңызды қауіптерді анықтау үшін қауіптерді талдау және кәсіптік тәуекелдерді бағалау.
4. Осы тәуекелдерді азайту немесе болдырмау үшін бақылау мақсаттарын анықтау.
5. Қауіптерді жоюға немесе азайтуға бағытталған нақты бақылау шараларын әзірлеу: саясат, рәсімдер, тексерулер, автоматтандырылған бақылау жүйелері және басқа құралдар.
6. Барлық қызметкерлер үшін міндетті болып табылатын қауіпсіз жұмыс стандарттары мен рәсімдерін енгізу.

1. Разрабатывать, внедрять и контролировать стратегии и программы развития в области БиОТ.
2. Руководить разработкой систем, политик и процедур управления охраной труда.
3. Содействовать разработке и использованию стратегических и оперативных планов по устранению опасностей в области БиОТ, связанных с ними рисков и затрат, совершенствованию системы контроля за ними.
4. Предоставлять техническую, организационную и стратегическую информацию для обоснования процессов выявления опасностей, анализа и оценки рисков с целью выявления причинно-следственных связей, последствий, возможных средств контроля рисков, включая критические средства контроля, и потенциальных сбоев в средствах контроля, связанных со всеми соответствующими опасностями на всех этапах жизненного цикла.
5. Применять более широкий контекст бизнес-процессов и внешних нормативных, рыночных и социальных влияний, выявлять и анализировать недостатки с учетом отраслевой специфики и особенностей деятельности работодателя.
6. Консультировать/действовать на основе концептуальных и технических знаний, опосредованных анализом фактических данных, лучших практик построения системы управления охраной труда, опыта и критического мышления.
7. Расширять свое понимание и контроль над новыми, неизвестными и сложными рисками.
8. Анализировать документацию по безопасности и охране труда на соответствие законодательным требованиям.
9. Анализировать, разрабатывать и проводить экспертизу документации системы управления охраной труда на соответствие стандартам и законодательным требованиям.
10. Обеспечивать наличие процессов, позволяющих работникам прекращать работу, которая считается непосредственной угрозой здоровью или безопасности.
11. Внедрять стандарты и процедуры безопасной работы во все производственные процессы, обязательные для всех сотрудников.
12. Обеспечить обучение работников по процедурам и методам работы с опасными материалами, опасными производственными объектами.
13. Разработать и установить постоянную систему мониторинга критических рисков и анализа эффективности принятых контрольных мер.
14. Анализировать происшествия и несчастные случаи на рабочем месте для выявления причин и разработки мер по предотвращению повторения.
15. Консультировать и предоставлять экспертные знания по вопросам БиОТ.
Знания:
1.Законодательные требования в области трудового законодательства, БиОТ, технического регулирования, промышленной, пожарной, транспортной, радиационной, конструкционной, химической, биологической безопасности, санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан.
2.Международные, межгосударственные и национальные стандарты в области БиОТ.
3.Современные методики ОПР.
4.Общие знания, относящиеся к рискам во всех видах деятельности и занятости, подкрепленные более глубокими знаниями своей конкретной отрасли, включая характерные для нее опасности и процессы предотвращения рисков, управления ими и смягчения их последствий.
5.Показатели и методики определения эффективности функционирования системы управления БиОТ.
6.Лучшие отечественные и зарубежные практики в области управления БиОТ.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Идентификация и оценка ключевых рисков по безопасности и охране труда.
Умения:
1.Разрабатывать и руководить процессами выявления факторов риска, анализа и расстановки приоритетов рисков в области БиОТ с акцентом на критические риски.
2.Разрабатывать и внедрять процессы выявления опасностей и идентификации ключевых рисков.
3.Взаимодействовать с менеджерами на всех уровнях организации для развития их ответственности и лидерства в области БиОТ.
4.Способствовать выявлению последствий организационных изменений в области БиОТ и управлению ими, влиять на процесс изменений, для минимизации неблагоприятных последствий и максимизации положительных результатов от изменений.
Знания:
1. Глубокое понимание законов и нормативных правовых актов в области БиОТ, профилактики травматизма и ПЗ.
2. Методики анализа и оценки рисков на рабочем месте, выявления потенциальных опасностей.
3. Понимание стандартов и требований в области БиОТ, включая использование защитного оборудования, процедур эвакуации и других аспектов.
4. Знание основных принципов работы оборудования, технологий и процессов производства для правильной оценки рисков и разработки мер безопасности.
5. Знание процедур действий в чрезвычайных ситуациях, планирование эвакуации, первая помощь и другие меры по обеспечению безопасности в экстренных ситуациях.
6. Управление изменениями
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 3: Разработка контрольных мер для критических рисков.
Умения:
1. Планировать и организовывать мероприятия, включающие конкретные меры по управлению профессиональными рисками.
2. Формулировать и разрабатывать четкую политику безопасности, определяющую обязательства организации по обеспечению БиОТ сотрудников.
3. Идентифицировать критические риски БиОТ: проводить анализ опасностей и оценку профессиональных рисков для выявления наиболее критических угроз для здоровья и безопасности сотрудников.
4. Определять цели контроля для достижения минимизации или предотвращения этих рисков.
5. Разрабатывать специфические контрольные меры, направленные на устранение или снижение опасностей: политику, процедуры, проверки, автоматизированные системы контроля и другие инструменты.
6. Внедрять стандарты и процедуры безопасной работы, которые будут являться обязательными для всех сотрудников.

7. Қауіпсіздік ережелерін, қауіпті материалдармен жұмыс істеу рәсімдерін мен әдістерін оқыту.
8. Техникалық құралдарды қолдау: қорғаныс жабдықтары, бақылау жүйелері және автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелері.
9. ЕҚжҚ сыни тәуекелдеріне тұрақты мониторинг және талдау жүргізу және қабылданған бақылау шараларының тиімділігін талдау.
10. Бақылау шараларын қамтамасыз ету процесіне жұмыскерлерді тарту, кері байланыс пен қауіпсіздікті жақсарту бойынша ұсыныстарды ынталандыру.
11. Бақылау шараларының белгіленген стандарттар мен талаптарға сәйкестігін анықтау үшін тұрақты тексерулер мен аудиттер жүргізу.
12. Мониторинг және аудит нәтижелері негізінде кәсіптік тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін арттыру үшін бақылау шаралары мен стратегияларын түзету және жетілдіру.
13. ЕҚжҚ мәселелері бойынша әріптестермен және басшылықпен тиімді байланыс орнату.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ, жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың профилактика саласындағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді түсіну.
2. Жұмыс орнындағы кәсіптік тәуекелдерді талдау және бағалау, ықтимал қауіптерді анықтау әдістері.
3. Қорғаныс жабдықтарын, эвакуация рәсімдерін және басқа аспектілерді пайдалануды қоса алғанда, ЕҚжҚ саласындағы стандарттар мен талаптарды түсіну.
4. Дұрыс КТБағ және қолданылатын қауіпсіздік шараларын әзірлеу үшін жабдықтардың, технологиялардың және өндіріс процестерінің негізгі қағидаттарын білу.
5. Төтенше жағдайларда іс-қимыл рәсімдерін білу, эвакуациялауды жоспарлау, алғашқы көмек және төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басқа да шаралар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жоғары деңгейдегі комиссияларда/кеңестерде, консультативтік топтарда және комитеттерде кеңес беру, үйлестіру және жұмыс жүргізу
Дағды 1: Проблемаларды шешуге, ұйымдастырушылық талдауға және өзгерістерге кеңес беру, үйлестіру және қатысу.
Машықтар:
1. ЕҚжҚ саласында заңнамалық талаптарға және еңбек қауіпсіздігі стандарттарының талаптарына сәйкестігіне аудит/сараптама жүргізу.
2. Жұмыскерлердің денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін ықтимал қауіптерді және тағы басқалар анықтау бойынша жұмысты үйлестіру.
3. Заңнаманың талаптарын түсіну және ұйымның оларды орындауын қамтамасыз ету.
4. Қиын жағдайларды талдау, шешімдер табу және болжам жасау.
5. ЕҚжҚ-ның жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерін бақылау және түсіну үшін тәжірибемен, деректерді талдаумен және сыни ойлаумен қамтамасыз етілген тұжырымдамалық және техникалық білімдерін қолдану.
6. Заңнаманың жаңа талаптарына және ЕҚжҚ саласындағы мемлекеттік стандарттар мен ережелердегі жаңартуларға сәйкес ұйымның қолданыстағы ІНҚ өзгерістер енгізу және енгізу бойынша консультациялық көмек көрсету.

7. Обучать правилам безопасности, процедурам и методам работы с опасными материалами.
8. Использовать технические средства: защитное оборудование, системы мониторинга и автоматизированные системы безопасности.
9. Проводить постоянный мониторинг и анализ критических рисков БиОТ и анализа эффективности принятых контрольных мер.
10. Вовлекать персонал в процесс обеспечения контрольных мер, поощрять обратную связь и предложения по улучшению безопасности.
11. Проводить регулярные проверки и аудиты для выявления соответствия контрольных мер установленным стандартам и требованиям.
12. Корректировать и совершенствовать на основе результатов мониторинга и аудитов контрольные меры и стратегии для повышения эффективности системы управления профессиональными рисками.
13. Устанавливать эффективные коммуникации с коллегами и руководством по вопросам БиОТ.
Знания:
1.Понимание законов и нормативных правовых актов в области БиОТ, профилактики травматизма и профессиональных заболеваний.
2.Методики анализа и оценки профессиональных рисков на рабочем месте, выявления потенциальных опасностей.
3.Понимание стандартов и требований в области БиОТ, включая использование защитного оборудования, процедур эвакуации и других аспектов.
4.Знание основных принципов работы оборудования, технологий и процессов производства для правильной ОПР и разработки применимых мер безопасности.
5.Знание процедур действий в чрезвычайных ситуациях, планирование эвакуации, первая помощь и другие меры по обеспечению безопасности в экстренных ситуациях.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Консультирование, координация и работа в комиссиях/советах высокого уровня, консультативных группах и комитетах
Навык 1: Консультирование, координация и участие в решении проблем, организационном анализе и изменениях.
Умения:
1. Проводить аудит/экспертизу в области БиОТ на соответствие законодательным требованиям и требованиям стандартов безопасности труда.
2. Координировать работу по выявлению потенциальных опасностей и ПР для здоровья и безопасности работников.
3. Понимать требования законодательства и обеспечивать их соблюдение организацией.
4. Анализировать сложные ситуации, находить решения и делать прогнозы.
5. Применять свои концептуальные и технические знания, подкрепленные опытом, анализом данных и критическим мышлением для контроля и понимания новых, неизвестных и сложных рисков БиОТ.
6. Оказывать консультационную помощь по внесению и вводу изменений в действующие ВНД организации в соответствии с новыми требованиями законодательства и обновлениями в государственных стандартах и правилах в области БиОТ.

7. Ұсынылған бақылау шараларының тиімділігін талдау және қажет болған жағдайда ЕҚжҚ бойынша іс-шаралар жоспарларын түзету.
8. Мәселелерді шешудің инновациялық тәсілдерін табу.
9. Соңғы тенденцияларды, зерттеулер мен әзірлемелерді ұсыну және қолдану.
10. Есептеулер жүргізу және ЕҚжҚ жақсарту шығындарын негіздеу.
11. Басшылармен, директорлар кеңесінің мүшелерімен стратегиялық сессиялар өткізу.
12. Мәселелерді шешуге қатысу және олармен байланысты жұмыстарды үйлестіру.
13. ЕҚжҚ бойынша озық тәжірибелерді зерттеу және тарату.
14. Эмоционалды күйіңізді тиімді басқарыңыз және командаға стрессті жеңе алуға көмектесу.
Білімдер:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі білім.
2. ЕҚжҚ БЖ құру бойынша үздік халықаралық және отандық тәжірибелер.
3. Стратегия және өзгерістерді басқару.
4. Өз сараптамалық саласындағы саладағы тұжырымдамалық және техникалық білім.
5. Математика және экономикалық білім негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Ұйым басшыларымен консалтинг, коучинг-сессиялар өткізу.
Машықтар:
1. Келіссөздер жүргізу.
2. Стратегиялық кездесулерді, сессияларды, brain-storm және тағы басқалар өткізу.
3. Олар арқылы және ұйымның барлық қызметкерлері арқылы жоғары басшылықты қолдау және ынталандыру, ЕҚжҚ саласындағы көшбасшылықты қамтамасыз ету және басқа бизнес мақсаттарына қатысты ЕҚжҚ тиісті басымдық беру.
4. ЕҚжҚ жеке міндеттемені көрсету.
5. Барлық деңгейдегі басшылар мен жұмыскерлерді ЕҚжҚ барлық талаптарын сақтауға ынталандыру.
6. Ұйым басшылығымен проблемалық мәселелерді шешу үшін коучинг сессияларын өткізу.
Білімдер:
1. Стратегиялық кеңестердің, сессиялардың, brain-storm және тағы басқалар әртүрлі шаралар түрлерін өткізу ережелері, әдістері.
2. ЕҚжҚ саласындағы коммуникация және мотивация әдістері мен құралдары.
3. Стратегиялық менеджмент негіздері.
4. Жобаны және өзгерістерді басқару.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ұсынымдар әзірлеу; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерінде дайындалған қорытынды жасау.
Дағды 1: Ұсынымдарды тиімді ұсыну
Машықтар:
1.ЕҚжҚ мәселелеріне және оларды іске асыруға ұйымның байыпты қарауына кепілдік беру үшін өз ұсыныстарыңызды сенімді түрде жеткізу.
2. Тек өз білімдері мен дағдыларының шектеулілігін мойындап қана қоймай, консультация алу үшін тиісті сарапшыларды тарту.
3. Менеджменттің этикалық әдістерін қолдану.
4. Ұйымдағы ЕҚБЖ жақсарту бойынша ұсынылған түзету шаралары мен іс-шараларының орындылығын негіздеу.
5. ЕҚжҚ басқару жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
6. Жазатайым оқиғалар мен инциденттерді есептілік, тергеп-тексеру, тіркеу және талдау рәсімдерін әзірлеу және қолдау.

7. Анализировать эффективность предлагаемых мер контроля и корректировать в случае необходимости планы мероприятий по БиОТ.
8. Находить инновационные подходы к решению проблем.
9. Предлагать и применять последние тенденции, исследования и разработки.
10. Производить расчеты и обосновывать затраты на улучшения БиОТ.
11. Проводить стратегические сессии с руководителями, с членами Совета директоров.
12. Участвовать в решении проблем и координировать работы, связанные с ними.
13. Изучать и распространять передовой опыт по БиОТ.
14. Эффективно управлять своим эмоциональным состоянием и помогать команде справляться со стрессом.
Знания:
1.Базовые знания по безопасности и охране труда.
2.Лучшие международные и отечественные практики по построению СУ БиОТ.
3.Стратегия и управление изменениями.
4.Концептуальные и технические знаний в области в своей экспертной области.
5.Математика и основы экономических знаний.
Возможность признания навыков
Не рекомендуется
Навык 2: Проведение консалтинга, коуч-сессий с руководителями организации.
Умения:
1.Вести переговоры.
2.Проводить разные виды стратегических совещаний, сессий, brain-storm пр.
3.Поддерживать и мотивировать высшее руководство, через них и всех сотрудников организации, обеспечивать лидерство в области БиОТ и придавать надлежащий приоритет БиОТ по отношению к другим бизнес-целям.
4.Демонстрировать личную приверженность БиОТ.
5.Мотивировать руководителей всех уровней и работников соблюдать все требования БиОТ.
6.Проводить коуч-сессии для решения проблемных вопросов с руководством организации.
Знания:
1.Правила, методы проведения разных видов стратегических совещаний, сессий, brainstorm и другое.
2.Методы и инструменты коммуникаций и мотивации в области БиОТ.
3.Основы стратегического менеджмента.
4.Управление проектом и изменениями.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Разработка рекомендаций; составление заключения, подготовленного на результатах проведенных исследований.
Навык 1: Эффективное представление рекомендаций
Умения:
1. Излагать убедительно свои рекомендации для гарантирования серьезного отношения организации к вопросам БиОТ и их реализации.
2. Распознавать и придерживаться не только собственных ограниченных знаний и умений, но и привлекать соответствующих экспертов для консультаций.
3. Применять этичные методы менеджмента.
4. Обосновывать целесообразность предлагаемых корректирующих мер и мероприятий по улучшению СУОТ в организации.
5. Разрабатывать рекомендации по улучшению системы управления БиОТ.
6. Разрабатывать и поддерживать процедуры отчетности, расследования, регистрации и анализа несчастных случаев и инцидентов.

7. ЕҚжҚ саласындағы стратегия мен бағдарламаларды әзірлеу, енгізу және бақылау.
8. Нақты деректермен жұмыс істеу үшін әртүрлі дереккөздер мен дерекқорлардан ақпаратты жинау және сыни бағалау.
9. Қолданыстағы ЕҚБЖ жүргізілген талдау нәтижелері бойынша түзету шаралары жоспарына енгізу және ЕҚжҚ-дың жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерін бақылау мен түсіну үшін ұсынымдар мен ұсыныстар жасау.
Білімдер:
1. Ұйымдағы ЕҚБЖ және КТ қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету әдістері.
2. КТ басқару процестерін құру және жетілдіру қағидаттары.
3. ЕҚБЖ бойынша халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар, КТБ-дың әртүрлі практикалары.
4. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы және функционалдық қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің жауапкершілік салалары.
5. Жұмыскерлерді ынталандыру және олардың ЕҚжҚ басқаруға қатысу деңгейін арттыру әдістері мен құралдары.
6. Жобаларды басқарудың негіздері мен қағидаттары.
7. Ұйымдастыру өзгерістердің заманауи теориялары және оларды жүзеге асыру тәсілдері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі
ұсынылады
Дағды 2: Қорытынды жасау
Машықтар:
1. Жағдайдың ағымдағы жай-күйіне талдау жасау, жақсартуды қажет ететін проблемаларды немесе әлсіз жақтарын анықтау.
2. Аудит процестерін, оның мақсатын, әдістемесі мен жүргізу кезеңін, аудит саласын, бағалауға енгізілген бөлімдерді немесе процестерді сипаттау; стандарттар немесе талаптар бағалау үшін негіз ретінде пайдаланылды.
3. Бұзушылықтар немесе осалдықтар анықталған нақты аймақтарды және олардың жұмыскерлердің қауіпсіздігі мен денсаулығына ықтимал әсерін көрсете отырып, ЕҚжҚ жүйесіндегі анықталған проблемаларды, кемшіліктер мен сәйкессіздіктерді сипаттау.
4. Заңнаманы сақтау, тиімді рәсімдердің болуы немесе жақсарту бойынша алдыңғы ұсыныстарды сәтті жүзеге асыру сияқты ЕҚжҚ жүйесінің жағымды жақтарын бөліп көрсету.
5. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді іс-шараларды, жауапты тұлғаларды және іске асыру мерзімдерін көрсете отырып, анықталған проблемалар мен кемшіліктерді жақсарту бойынша нақты ұсынымдар беру.
6. Негізгі тұжырымдарды қорытындылау және ЕҚжҚ жүйесін жақсарту үшін шаралар қабылдаудың маңыздылығын атап өту.
7. ЕҚжҚ қамтамасыз ету үшін рәсімдерді үнемі мониторингтеу және жаңарту қажеттілігін негіздеу.
8. Ұсынылған жақсартулар арқылы қол жеткізуге қажетті нақты мақсаттарды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Проблеманың түбірлік себептерін түсіну.
2. Өндірістік орта мен еңбек процесінің зиянды және (немесе) қауіпті факторларының көздері мен сипаттамалары, олардың жіктелуі.
3. Ықтимал зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторларды сәйкестендіру әдістері және КТ бағалау тәртібі.
4. Қорытынды жасау қағидалары және мазмұнына, бөлімдеріне қойылатын талаптар.
5. ЕҚжҚ және өнеркәсіптік қауіпсіздікті реттейтін заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді білу заңнамалық талаптарға сәйкес ұсыныстар жасауға мүмкіндік береді.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздікке жеке бейілділігі, бейімделу және икемділігі, аналитикалық қабілеттері, жасампаздығы, орындаушылық және сенімділік, байланысқа бейімділік, стресске төзімділік, жүйелілік, кәсіптік адалдық, сыни ойлау, беделділік.

7. Разрабатывать, внедрять и контролировать стратегию и программы в области БиОТ.
8. Собирать и критически оценивать информацию из различных источников и баз данных для работы с фактическими данными.
9. Составлять рекомендации и предложения для внесения в план корректирующих мер по результатам проведенного анализа действующей СУОТ и контроля и понимания новых, неизвестных и сложных рисков БиОТ.
Знания:
1. Методы обеспечения безопасного функционирования СУОТ и ПР в организации.
2. Принципы построения и совершенствования процессов управления ПР.
3. Международные, межгосударственные и национальные стандарты по СУОТ, различные практики УПР.
4. Организационная структура предприятия и сфер ответственности функциональных служб и структурных подразделений.
5. Методики и инструменты мотивации работников и повышения уровня их вовлеченности в управление БиОТ.
6. Основы и принципы управления проектами.
7. Современные теории организационных изменений и подходы к их осуществлению.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Составление заключения
Умения:
1.Проводить анализ текущего состояния ситуации, выявлять проблемы или слабые стороны, которые требуют улучшения.
2.Описывать процессы аудита, включая его цель, методику и период проведения, области аудита, отделы или процессы, включенные в оценку; стандарты или требования использовать в качестве основы для оценки.
3.Описывать выявленные проблемы, недостатки и несоответствия в системе БиОТ с указанием конкретных областей, где были обнаружены нарушения или уязвимости, и их потенциальное влияние на безопасность и здоровье работников.
4.Выделять положительные аспекты системы БиОТ, как соблюдение законодательства, наличие эффективных процедур или успешная реализация предыдущих рекомендаций по улучшению.
5.Предлагать конкретные рекомендации по улучшению выявленных проблем и недостатков, с указанием краткосрочных и долгосрочных мероприятий, ответственных лиц и сроков реализации.
6.Обобщать основные выводы и подчеркивать важность принятия мер по улучшению системы БиОТ.
7.Обосновать необходимость регулярного мониторинга и обновления процедур для обеспечения БиОТ.
8.Формулировать конкретные цели, которые необходимо достичь с помощью предлагаемых улучшений.
Знания:
1.Понимание корневых причин проблемы.
2.Источники и характеристики вредных и (или) опасных факторов производственной среды и трудового процесса, их классификация.
3.Методы идентификации потенциально вредных и (или) опасных производственных факторов и порядок оценки ПР.
4.Правила составления и требования к содержанию, разделам заключения.
5.Знание законов и нормативных правовых актов, регулирующих БиОТ и промышленную безопасность, позволяет составлять рекомендации в соответствии с законодательными требованиями.
Возможные признания навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Личная приверженность безопасности, адаптивность и гибкость,
аналитические способности, креативность, исполнительность и надежность, коммуникабельность, стрессоустойчивость, системность, профессиональная честность, критическое мышление, авторитетность

2149-3
Сабақтар кодының атау:
2149-3-003
Кәсіптің атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6-2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-1. ІI санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-0. Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл не өндірістік өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда №22003 болып тіркелді) 401-тармағы
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл не өндірістік өтілі кемінде 3 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді) 401-тармағы
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда №22003 болып тіркелді) 401-тармағы
Кәсіптік білім беру деңгейі:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6-2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-1. ІI санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-0. Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
II санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл не өндірістік өтілі кемінде 5 жыл

2149-3
Код наименования
занятия:
2149-3-003
Наименование
профессии:
Инженер по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень
квалификации по ОРК:
6-2. Инженер по безопасности и охране труда I категории
6-1 Инженер по безопасности и охране труда II категории
6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и других типовых
квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда II категории не менее 2-х лет либо производственный стаж не менее 5 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда без категории не менее 3 лет либо производственный стаж от 3 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003.)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень
профессионального
образования:
высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров
Требования к опыту
работы:
6-2. Инженер по безопасности и охране труда I категории
6-1 Инженер по безопасности и охране труда II категории
6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории
стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда II категории не менее 2-х лет либо производственный стаж не менее 5 лет

Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл не өндірістік өтілі 3 жылдан бастап
1. кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жұмыс өтіліне (жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім базасында) талаптар қойылмайды
2. I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, бакалавриат бағдарламасы бойынша кемінде екі жыл оқу немесе арнаулы жоғары білім беру бағдарламаларын игерудің үш жылы, практикалық тәжірибе
Кәсіптің басқа ықтимал атауы:
2149-3-021 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маман
2149-3-022 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инспектор
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру - ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, кәсіптік тәуекелдерді басқару саласындағы және осы салаға қатысты басқа тақырыптарға халықаралық сертификаттар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеру 3 жылда кемінде 1 рет
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1) Ұйымның бөлімшелерінде Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормативтік қамтамасыз етілуін және сақталуын бақылау.
2) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жұмыскерлерді оқытуды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.

стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда без категории не менее 3 лет либо производственный стаж от 3 лет
1. без предъявления требований к стажу работы (на базе высшего (или послевузовского) образования по соответствующему направлению подготовки кадров)
2. стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет, не менее двух лет обучения по программе бакалавриат или трех лет освоения программ специального высшего образования, практический опыт
Другие возможные
наименования
профессии:
2149-3-021 Специалист по безопасности и охране труда
2149-3-022 Инспектор по безопасности и охране труда
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующий общим и специальным вопросам профессиональной деятельности национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz, и/или международные сертификаты в области безопасности и охраны труда, управления профессиональными рисками и другим темам, относящимся к данной области.
Основная цель
деятельности:
Организация и осуществление внутреннего контроля в структурных подразделениях за соблюдением работниками требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактика и предотвращение производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизация социальных последствий
Организация и осуществление внутреннего контроля в структурных подразделениях за соблюдением работниками требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактика и предотвращение производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизация социальных последствий
Участие в организации и осуществлении внутреннего контроля за соблюдением работниками структурных подразделений требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактике и предотвращению производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизации социальных последствий
Особые условия допуска к работе
Обучение по безопасности и охране труда и проверка знаний требований безопасности и охраны труда не реже 1 раза в 3 года
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1) Контроль за нормативным обеспечением и соблюдением в подразделениях организации законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда Республики Казахстан.
2) Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.

"6-0 Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер"
Еңбек функциясы 13: Ұйымның бөлімшелерінде Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормативтік қамтамасыз етілуін және сақталуын бақылауды ұйымдастыруға қатысу.
Дағды 1: Тізбелерді, нормативтік құқықтық актілер базасын жүргізу және құрылымдық бөлімшелердің қажетті құжаттамамен қамтамасыз етілуін және таныстырылуын бақылау.
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қызметін реттейтін ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілердің тізбесін қалыптастыру.
2. Кәсіпорынның қызметін реттейтін ЕҚжҚ саласында базаны қалыптастыру және құрылымдық бөлімшелерді өзекті НҚА-мен қамтамасыз ету.
3. Арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және басқа да жеке қорғаныс құралдарын сақтауды, беруді, жууды, химиялық тазалауды, кептіруді, шаңсыздандыруды, майсыздандыруды және жөндеуді ұйымдастыруды, сақтандыру құрылғылары мен қорғаныс құрылғыларының жай-күйін, сондай-ақ кәсіпорын бөлімшелерінде еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауға бөлінген қаражаттың дұрыс жұмсалуын бақылауды жүзеге асыруға қатысу.
4. ЕҚжҚ саласындағы нормативтік актілерді (тәртіпті, нұсқаулықтар мен стандарттарды) әзірлеуге қатысу және олармен ұйымның бөлімшелерін қамтамасыз ету.
5. Әзірленген іс-шараларды орындауда ұйымдастырушылық көмек көрсету.
6. Нұсқаулық журналдарының дұрыс толтырылуын тексеру.
7. Заңнамадағы және қауіпсіздік стандарттарындағы өзгерістерді қадағалау және өз білімдерін жетілдіру.
Білімдер:
1. Жалпы құзыреттер бойынша ЕҚжҚ саласындағы базалық білім
2. ЕҚжҚ саласындағы заңнама және қауіпсіздік стандарттары.
3. Өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларын анықтау және бағалау әдістері.
4. Есеп беру нысандары және тапсыру мерзімі.
5. Нұсқаулық журналдарын жүргізу қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Белгіленген нысандар бойынша және тиісті мерзімдерде ЕҚжҚ бойынша есептілік жасау.
Машықтар:
1. ЕҚжҚ бойынша цифрлық платформалар мен анықтамалық цифрлық жүйелерді пайдалану, еңбек жағдайларын бағалауды, КТ сәйкестендіру жүргізу нәтижелерін есепке алу.
2. Есептер үшін қажетті ақпаратты алу үшін құрылымдық бөлімшелермен өзара әрекеттесу.
3. Жұмыс істеу, деректерді жүйелеу және сақтау.
4. Статистикалық КА қолдану, ақпаратты тиімді басқару.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ бойынша цифрлық платформалар мен анықтамалық цифрлық жүйелер, еңбек жағдайларын бағалауды, КТ сәйкестендіру жүргізу нәтижелерін есепке алу.
2. Заманауи технологиялар: мәліметтер қамтылымы, электрондық кестелер және таныстырылым бағдарламалық қамтылымы.
3. Сауалнамалар, сұхбаттар, бақылаулар сияқты ақпаратты жинаудың қарапайым әдістері.
4. Құпиялылық пен келісімді қоса алғанда, ақпарат жинаудың этикалық нормалары мен ережелері.
5. Деректерді қорғауды және авторлық құқықты қоса алғанда, ақпарат жинауды реттейтін заңдар мен НҚА.
6. Ақпараттың мәнмәтіні мен мағынасын жақсы түсіну үшін ақпарат жиналатын пәндік сала.
7. Әртүрлі ақпарат көздері (кітаптар, журналдар, веб-сайттар, мәліметтер базасы және адамдар).
8. Ақпараттық пен құпиялылыққа қойылатын талаптар.
9. ЕҚжҚ мәселелері бойынша есепті (статистикалық) құжаттаманың құрамы мен ресімдеу тәртібі.
10. Интернет-ресурстар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 14: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жұмыскерлерді оқыту мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Дағды 1: Құрылымдық бөлімшелердегі оқу қажеттілігі туралы ақпарат жинау, оқыту тізімдері мен кестелерін құру.
Машықтар:
1. Жұмыста жұмыс орындарындағы еңбек жағдайлары, денсаулыққа зиян келтіру қаупі мониторингінің деректерін пайдалану.
2. Ақпарат алу үшін адамдармен қарым-қатынас орнату және қолдау.
3. Басқалардың не айтатынын мұқият тыңдау және түсіну.
4. Қажетті ақпаратты жинау үшін ашық және жабық сұрақтар қою.
5. Құжаттаманы ұйымда бекітілген талаптарға сәйкес ресімдеу.
6. Жұмыскерлерді әртүрлі бағдарламалар (бағыттар) бойынша оқыту қажеттілігін сипаттайтын ақпаратты жинауды, өңдеуді ұйымдастыруға қатысу.
7. Технологияларды қолдану (мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер, ақпарат жинау үшін).
8. Құрылымдық бөлімшелердің мамандарымен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Ақпаратты жинаудың қарапайым әдістері (сауалнамалар мен сауалнама жүргізу).
2. ЕҚжҚ мәселелері бойынша ақпаратты мүдделі тұлғаларға жеткізу тәртібі.
3. Оқытудың мерзімдері мен кезеңділігіне қойылатын заңнамалық талаптар.
4. Деректер қорымен, цифрлық мұрағаттармен жұмыс істеу тәртібі.
5. Киберқауіпсіздікке және құпиялылыққа қойылатын талаптар.
6. Интернет-ресурстар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында қжұмыскерлерді оқыту мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Машықтар:
1.Оқытудың заманауи техникалық құралдарын (тренажерлар, мультимедиа құралдарды) пайдалану.
2. Шаблондар бойынша құжаттарды толтыру және рәсімдеу.
3. Оқытуды қажет ететін жұмыскерлердің тізімін қалыптастыру және оқу кестесін жасау.
Білімдер:
1. Оқудан өткені туралы құжаттарды ресімдеуге қойылатын заңнамалық талаптар.
2. ЕҚБЖ-не сәйкес ішкі процестер мен жүйелік құжаттар.
3. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 15:
Жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жай-күйіне ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қатысу.
Дағды 1: Жұмыс орындарында жұмыскерлердің ЕҚжҚ талаптарын сақтауы бойынша ішкі бақылау, тексерулер жүргізу дағдыларын қалыптастыру.
Машықтар:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнаманы зерделеу.
2.Жабдықтардың, технологиялық процестердің және еңбек жағдайларының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттарын зерттеу.
3. Жұмыскерлердің әртүрлі деңгейлерімен байланыс орнату, ЕҚжҚ талаптарын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.
4. Құрылымдық бөлімшелер жұмыскерлерінің мінез-құлқына, олардың жұмыс берушінің ІНҚ талаптарының орындалуына бақылау жүргізу.
5. Жұмыс орындарында жұмыскерлердің ЕҚжҚ талаптарын сақтауы бойынша тексерулер жүргізуге пассивті қатысу.
6. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеу.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
3. Жабдықтардың жұмыс істеуі, технологиялық процестер және еңбек жағдайлары туралы негізгі техникалық білім.
4. Тәуекелдер, қауіптер тізілімдері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2: ЕҚжҚ бойынша құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнаманы зерделеу.
2. Технологияларды қолдану (ақпарат жинау үшін мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер).
3. Дербес компьютерді қолдану және деректер базасымен, электрондық кестелермен және таныстырылым үшін бағдарламалық қамтамасыз етуімен жұмыс жасау.
4. Нұсқаулық бағдарламаларын әзірлеу кезінде технологиялық процестер, өндірістік жабдықтар туралы білімді қолдану.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
3. Технологиялар (ақпарат жинау үшін мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Байланысқа бейімділік, жасампаздық, бейімделу, командада жұмыс істей білу және мерзімдерді, тәртіптілікті сақтау.

"6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории"
Трудовая функция 13: Участие в организации контроля за нормативным обеспечением и соблюдением в подразделениях организации законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда Республики Казахстан.
Навык 1: Ведение перечней, базы нормативных правовых актов и контроль за обеспечением и ознакомлением структурных подразделений необходимой документацией.
Умения:
1.Формировать перечень законодательных и нормативных правовых актов в области БиОТ, регулирующих деятельность предприятия.
2.Формировать базу и обеспечивать структурные подразделения актуальными НПА в области БиОТ, регулирующих деятельность предприятия.
3.Участвовать в осуществлении контроля за организацией хранения, выдачи, стирки, химической чистки, сушки, обеспыливания, обезжиривания и ремонта специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты, состоянием предохранительных приспособлений и защитных устройств, а также правильным расходованием в подразделениях предприятия средств, выделенных на выполнение мероприятий по охране труда.
4.Участвовать в разработке нормативных актов (порядка, инструкций и стандартов) в области БиОТ и обеспечивать ими подразделения организации.
5.Оказывать организационную помощь в выполнении разработанных мероприятий.
6.Проверять правильность заполнения журналов инструктажей.
7.Следить за изменениями в законодательстве и стандартах безопасности и совершенствовать свои знания.
Знания:
1.Базовые знания в области БиОТ по общим компетенциям
2.Законодательство в области БиОТ и стандарты безопасности.
3.Методики оценки ПР, методы выявления и оценки вредных и опасных факторов производственной среды
4.Формы отчетности и сроки сдачи.
5.Правила ведения журналов инструктажей
Возможные признания
навыков:
не рекомендуется
Навык 2: Составление отчетности по БиОТ по установленным формам и в соответствующие сроки.
Умения:
1.Пользоваться цифровыми платформами и справочными цифровыми системами по БиОТ, учету результатов проведения оценки условий труда, идентификации ПР.
2.Взаимодействовать со структурными подразделениями для получения необходимой информации для отчетов.
3.Работать, систематизировать и хранить данные.
4.Применять статистические ПЗ, эффективно управлять информацией.
Знания:
1.Цифровые платформы и справочные цифровые системы по БиОТ, учету результатов проведения оценки условий труда, идентификации ПР.
2.Современные технологии: базы данных, электронные таблицы и программное обеспечение для презентаций.
3.Простые методы сбора информации, такие как опросы, интервью, наблюдения.
4.Этические нормы и правила сбора информации, включая конфиденциальность и согласие.
5.Законы и НПА, регулирующие сбор информации, включая защиту данных и авторское право.
6.Предметная область, в которой собирается информация для лучшего понимания контекста и значения информации.
7.Различные источники информации (книги, журналы, веб-сайты, базы данных и люди).
8.Требования к кибербезопасности и конфиденциальности.
9.Состав и порядок оформления отчетной (статистической) документации по вопросам БиОТ.
10.Интернет-ресурсы.
Возможные признания навыков:
не рекомендуется
Трудовая функция 14: Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.
Навык 1: Сбор информации по потребности обучения в структурных подразделениях, составление списков и графиков обучения.
Умения:
1.Использовать в работе данные мониторинга условий труда на рабочих местах, риска повреждения здоровья.
2.Устанавливать и поддерживать отношения с людьми для получения информации.
3.Внимательно слушать и понимать, что говорят другие.
4.Задавать открытые и закрытые вопросы для сбора необходимой информации.
5.Оформлять документацию в соответствии с требованиями, утвержденными в организации.
6.Участвовать в организации сбора, обработки информации, характеризующей потребность обучения работников по разным программам (направлениям).
7.Использовать технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
8.Взаимодействовать со специалистами структурных подразделений.
Знания:
1.Простые методы сбора информации (опросы и анкетирование).
2.Порядок доведения информации по вопросам БиОТ до заинтересованных лиц.
3.Законодательные требования к срокам и периодичности обучения.
4.Порядок работы с базами данных, цифровыми архивами.
5.Требования к кибербезопасности и конфиденциальности.
6.Интернет-ресурсы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Навык 2: Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.
Умения:
1.Пользоваться современными техническими средствами обучения (тренажерами, средствами мультимедиа).
2.Заполнять и оформлять документы по шаблонам.
3.Формировать списки работников, которым необходимо пройти обучение и составлять графики обучения.
Знания:
1.Законодательные требования к оформлению документов о прохождении обучения.
2.Внутренние процессы и системные документы в соответствии с СУОТ.
3.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 15:
Участие в обеспечении внутреннего контроля за состоянием безопасности и охраны труда на рабочих местах.
Навык 1: Формирование навыков проведения внутреннего контроля, проверок по соблюдению работниками требований БиОТ на рабочих местах.
Умения:
1.Изучать законодательство в области БиОТ.
2.Изучать основные принципы функционирования оборудования, технологических процессов и условий труда.
3.Выстраивать коммуникации с различными уровнями работников, объяснять важность соблюдения требований БиОТ.
4.Вести наблюдения за поведением работников структурных подразделений, за их исполнением требований ВНД работодателя.
5.Принимать пассивное участие в проведении проверок по соблюдению работниками требований БиОТ на рабочих местах.
6.Изучать условия труда на рабочих местах.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
3.Базовые технические знания по функционированию оборудования, технологическим процессам и условиям труда.
4.Реестры рисков, опасностей.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Ведение документации по БиОТ
Умения:
1.Изучать законодательство в области БиОТ.
2.Использовать технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
3.Пользоваться персональным компьютером и работать с базами данных, электронными таблицами и программным обеспечением для презентаций.
4.Применять знания технологических процессов, производственного оборудования при разработке программ инструктажей.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
3.Технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
Возможные признания навыков:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, креативность, адаптивность, умение работать в команде и соблюдать дедлайны, дисциплинированность.

15. Кәсіп карточкасы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер)
Топ коды:
2375-0
Сабақтар кодының атау:
-
Кәсіптің атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер)
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаушы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім /құқық / техникалық-бакалавриат немесе спецалитет; жоғары білім (бейінді емес) – бакалавриат және қосымша кәсіптік - қызмет бейіні бойынша кәсіптік қайта даярлау бағдарламалары
Жұмыс тәжірибесіне талаптар
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында немесе қауіпті өндірістік объектіде немесе жоғары немесе қосымша (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі болған кезде өндірістегі оқу орталығында кемінде 3 жыл.
Басқа ықтимал кәсіптер атауы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер-нұсқаушы
ЕҚжҚ бойынша оқыту жөніндегі маман
Жаттықтырушы-нұсқаушы
Қауіпсіз жұмыс әдістері бойынша нұсқаушы
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру ұсынылады - қызмет бейіні бойынша біліктілікті арттыру бағдарламалары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, кәсіптік тәуекелдерді басқару және осы саладағы басқа да тақырыптарға, соның ішінде skill.enbek.kz платформада және/немесе еңбекті қорғау саласындағы халықаралық сертификаттар.
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Еңбекті қорғау бойынша оқыту және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеруден өту үш жылда кемінде бір рет.
* Жаттықтырушы ретінде оқуды растайтын сертификат (куәлік)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек қызметі барысында өндірістік жарақаттануды азайту мақсатында жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелерінде оқыту, біліктілігін арттыру және құзыреттілігінің оңтайлы деңгейінде ұстау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Негізгі жалпыланған еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалау.
2. Оқу процесін әдістемелік қамтамасыз ету.
Еңбек функциясы 1.
Жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалау
Дағды 1: Оқытуды өткізуді жоспарлау, дайындық.
Машықтар:
1. Нақты мәселелер мен қажеттіліктер үшін оқытудың мақсаты мен міндеттерін түсіну және тұжырымдау.
2. Тыңдаушылардың әртүрлі деңгейлеріне бейімделген оқу бағдарламалары мен ЕҚжҚ курстарын әзірлеу және құрылымдау.
3. Тыңдаушылардың білім деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты оқу материалдары мен тәсілдерін бейімдеу.
4. Оқу курстарын құру және басқару үшін онлайн оқыту платформаларымен жұмыс істеу.
5. Басшылар мен мамандар үшін ЕҚжҚ мәселелері бойынша жалпы және арнайы құзыреттерді дамыту және ЕҚжҚ БЖ жұмыс істеуі бойынша оқыту бағдарламаларын құру.
6. ЕҚжҚ саласындағы білім мен дағдыларды жақсы меңгеру үшін оқу процесіне практикалық сабақтарды, тренингтерді, шеберлік сыныптарын және модельдеулерді енгізуді жоспарлау.
7. Оқу іс-шараларының кестесін жасау, сабақтардың ұзақтығы мен жиілігін анықтау, уақыт шектеулері мен ұйымның ерекшеліктерін ескеру.
8. Білім алушылардың санаттарын, олардың дайындық деңгейін және оқу тақырыбын ескере отырып, оқу жоспарларын жасау.
9. Курстың мақсаттарына сәйкес оқу сабақтарының нысандарын, әдістері мен құралдарын таңдау, курс тыңдаушыларының өзіндік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
10. Презентацияларды, оқу құралдарын, әдістемелік ұсыныстарды және білімді бағалауға арналған тестілерді қоса алғанда, оқу материалдарын әзірлеу және дайындау.
11. Оқу материалдары мен практикалық сабақтарды көрсету үшін қолданылатын жабдықтар мен технологиялармен жұмыс істеу (тренажерлер, жеке қорғаныс құралдары).
12. Тестілеуді, емтихандарды және тыңдаушылардың білімі мен дағдыларын бағалаудың басқа түрлерін әзірлеу және жүргізу, нәтижелерді талдау және кері байланыс беру.
13. Оқытудың инновациялық әдістерін әзірлеу және оқу процесінде интерактивті технологияларды қолдану.
14. Ересектерді оқыту әдістерін қолдану (андрагогика), оқу материалын әртүрлі аудиторияларға бейімдеу.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ саласындағы еңбек заңнамасын, НҚА және стандарттарды білу.
2. Жұмыскерлерді ынталандыру және олардың оқуға қатысу деңгейін арттыру әдістері мен құралдары.
3. ЕҚжҚ мәселелері бойынша оқыту бағдарламасын меңгеру нәтижелерінің білімін тексеруге арналған әдістемелер.
4. Білім беру, ақпараттық ресурстар, оларды ЕҚжҚ саласында пайдалану тәртібі мен ережелері.
5. Қашықтықтан білім беру технологияларын, электрондық оқытуды қоса алғанда, оқытудың заманауи білім беру технологиялары.
6. Қысқа мерзімді оқыту бағдарламаларын әзірлеуге, олардың мазмұнына, құрылымына қойылатын негізгі талаптар.
7. Ересектерді оқыту әдістері (андрагогика), оқу материалын әртүрлі аудиторияларға бейімдеу.
8. АТ-бағдарламалары мен шешімдері оқытуды және құжаттаманы басқаруды қамтамасыз ету.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Оқыту, біліктілікті арттыру нәтижелерін өткізу және бағалау.
Машықтар:
1. Белгілі бір салаларда пәндік білімге ие болу.
2. Ақпарат беру және түсіндіру.
3. Оқу процесін басқару, топтың белсенділігін арттыру.
4. Білім алушыларға өздерінің кәсіптік немесе жеке қасиеттерін, дағдыларын бағалауға, олардың мақсаттары мен құндылықтарын білуге, кәсіптік және жеке дамуды жоспарлауға көмектесу.
5. Оқу нәтижелерінің өмір шындығымен байланысын, алған тәжірибені практикалық қолдануды көрсету.
6. Оқу процесін, оның ішінде тренингке арналған үй-жайларды, жабдықтарды, қосалқы материалдарды және тағы басқалар дайындау және қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
7. Оқытудың әртүрлі нысандарын, түрлері мен әдістерін қолдана отырып, ЕҚжҚ және ЕҚБЖ-нің жұмыс істеуі мәселелері бойынша жалпы және арнайы құзыреттерді дамыту бағдарламаларына оқыту жүргізу.
8. Практикалық қызметте ересектерді оқытудың педагогикалық тұжырымдамаларын, теориялары мен әдістерін білуді қолдану.
9. Қатысушылардың мінез-құлқын және олардың өзара әрекеттесуін басқару.
10. Жақсы тыңдаушы болу, сұрақтар қою, кері байланыс беру және студенттерді ынталандыру.
11. Тапсырмаларды ұйымдастыру және талдау.
12. Сабақтарды тиімді өткізу, білім алушылардың ілгерілеуін қадағалау және олардың жетістіктерін бағалау үшін уақыт пен ресурстарды бөлу.
13. Оқу бағдарламаларын меңгеру нәтижелерін бақылау және бағалау.
14. Оқушылардың білімін бағалау, нәтижелерді талдау және оңтайлы нәтижелерге қол жеткізу үшін оқу процесін түзету.
15. ЕҚжҚ бойынша басқа оқытушылармен және мамандармен ынтымақтасу.
Білімдер:
1. Оқыту қағидаттары мен стильдері.
2. Ересектерді оқытудағы өзара әрекеттесу теориясы мен практикасы.
3. Конгруэнттілік және конгруэнттілік емес.
4. Дене тілін түсіндіру қағидалары.
5. Тиімді тыңдау қағидалары.
6. "Проблемалық" оқушылармен жұмыс істеу әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Оқыту процесін әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1: Оқыту бағдарламаларын оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді дайындау және әзірлеу.
Машықтар:
1. Білім беру материалдарын жасау үшін бағдарламалық жасақтамамен және IТ-шешімдерімен жұмыс жасау.
2. Білімді бағалау және тестілеу үшін цифрлық құралдарды қолдану.
3. Оқу курсының (модульдің) мазмұнын айқындау.
4. Курстың (модульдің) мақсаттарына сәйкес келетін оқыту әдістерін, нысандары мен құралдарын таңдау.
5. Оқу процесінде қолданылатын мультимедиялық материалдарды (бейне, аудио, таныстырлымдар) жасау және пайдалану.
6. Игерілген материалдың нәтижелерін тексеру және бағалау үшін құралдарды (тесттер, ситуациялық тапсырмалар) әзірлеу.
7. Оқу бағдарламасы бойынша практикалық тапсырмаларды немесе ситуациялық тапсырмаларды әзірлеу.
8. Оқу материалдарын дайындау және сабақтарды өткізу үшін уақытты тиімді жоспарлау және ұйымдастыру.
9. Үнемі білім алу және өзін-өзі дамыту, кәсіптік этика мен оқытудың жоғары стандарттарын ұстану.
10. Тыңдаушылардың пікірлері мен мәдени ерекшеліктеріндегі айырмашылықтарды құрметтеу, қосатын және қолдайтын білім беру ортасын құру.
11. Қашықтан оқыту және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша кеңес беру үшін вебинарлар мен онлайн-конференциялар өткізу.
12. Білім мен оқуды ойын түрінде тексеру үшін интерактивті құралдар мен қосымшаларды қолдану.
13. Оқу бағдарламаларының тиімділігін бағалау және одан әрі жақсарту үшін аналитикалық құралдармен оқу деректерін талдау.
14. Электрондық кітапханаларды, дерекқорларды, журналдарды және басқа да онлайн ресурстарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша өзекті ақпарат пен материалдарды іздеу үшін пайдалану.
15. Оқу деректерін жинау, талдау және түсіндіру үшін мәліметтер базасымен және аналитикалық құралдармен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Заманауи оқу бағдарламаларын жобалау қағидалары мен қағидаттары.
2. Практикалық және интерактивті компоненттерді жобалау.
3. Тест әзірлеудің негізгі қағидаттары.
4. Классикалық құралдарға, нейрофизиологияға және мінез-құлық ғылымына негізделген педагогикалық дизайнның заманауи әдістемесі.
5. Инновациялық-педагогикалық қызметтің әдістемесі.
6. Заманауи цифрлық платформалар, презентацияларды әзірлеуге арналған бағдарламалар.
7. Еңбек қауіпсіздігі бойынша өзекті ақпарат пен материалдарды іздеуге арналған электрондық кітапханалар, мәліметтер базасы, журналдар және басқа да онлайн-ресурстар.
8. Цифрлық сауаттылық негіздері, соның ішінде деректер қауіпсіздігі, құпиялылық және онлайн ортадағы жеке ақпаратты қорғау.
9. Оқу деректерін жинауға, талдауға және түсіндіруге арналған мәліметтер базасы және аналитикалық құралдар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздік жеке бейілділігі, креативті көзқарас, қарым-қатынас құра білу, көпшілік алдында сөйлеуге деген ұмтылыс, ораторлық қасиеттер, харизматикалық, эмпатия, өзіне адамдарды қарата алуды білу, әзіл-сқақты түсіне білу, жылдам реакция, тез тапқырлық, оқуға және оқытуға деген сүйіспеншілік, үнемі өзін-өзі дамытуға деген көзқарас пен тілек.

15. Карточка профессии "Специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда"
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда
Другие возможные
наименования профессии:
Инженер по безопасности и охране труда
Инструктор по безопасности и охране труда
Тренер по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров /право/техническое – бакалавриат или специалитет; высшее образование (непрофильное) – бакалавриат и дополнительное профессиональное - программы профессиональной переподготовки по профилю деятельности
Требования к опыту работы:
Не менее 3-х лет в области безопасности и охраны труда или на опасном производственном объекте или учебном центре на производстве при наличии высшего или дополнительного (послевузовского) образования.
Другие возможные
наименования
профессии:
Инженер-инструктор по безопасности и охране труда
Специалист по обучение по БиОТ
Тренер-инструктор
Инструктор по безопасным методам работам
Связь с неформальным и информальным образованием:
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование - программы повышения квалификации по профилю деятельности; национальный и/или международные сертификаты в области безопасности и охраны труда, управления профессиональными рисками и другим темам в данной области, в том числе на платформе skill.enbek.kz, и/или международные сертификаты в области охраны труда.
Особые условия допуска к работе
Обучение по охране труда и прохождение проверки знания требований охраны труда не реже одного раза в три года.
Сертификат (удостоверение) тренера по программе подготовки тренеров
Основная цель деятельности:
Обучение, повышение квалификации и поддержание на оптимальном уровне компетентности работников в вопросах безопасности и охраны труда с целью снижения производственного травматизма в течение их трудовой деятельности.
Описание трудовых функций
Основные обобщенные трудовые функции:
1.Обучение, повышение квалификации работников и оценка их знаний.
2.Методическое обеспечение процесса обучения.
Трудовая функция 1.
Обучение, повышение квалификации работников и оценка их знаний
Навык 1: Планирование, подготовка к проведению обучения.
Умения:
1.Понимать и формулировать цель и задачи обучения под конкретные вопросы и потребности.
2.Разрабатывать и структурировать учебные программы и курсы по БиОТ, адаптированные к различным уровням слушателей.
3.Адаптировать материалы и подходы к обучению в зависимости от уровня знаний и потребностей слушателей.
4.Работать с платформами для онлайн обучения для создания и управления учебными курсами.
5.Создавать программы обучения по развитию общих и специальных компетенций по вопросам БиОТ и функционирования СУОТ для руководителей и специалистов.
6.Планировать включение в процесс обучения практические занятия, тренинги, мастер-классы и симуляции для лучшего усвоения знаний и навыков в области БиОТ.
7.Составлять расписание обучающих мероприятий, определять длительность и частоту занятий, учитывать временные ограничения и особенности организации.
8.Составлять учебные планы с учетом категорий обучаемых, их уровня подготовки и темы обучения.
9.Выбирать формы, методы и средства для учебных занятий в соответствии с целями курса, планировать и организовывать самостоятельную работу слушателей курсов.
10.Разрабатывать и подготавливать учебные материалы, включая презентации, учебные пособия, методические рекомендации и тесты для оценки знаний.
11.Работать с оборудованием и технологиями, используемыми для демонстрации учебных материалов и практических занятий (симуляторы, средства индивидуальной защиты).
12.Разрабатывать и проводить тестирования, экзамены и другие формы оценки знаний и навыков слушателей, анализировать результаты и предоставлять обратную связь.
13.Разрабатывать инновационные методы обучения и использование интерактивных технологий в процессе обучения.
14.Применять методики обучения взрослых (андрагогика), адаптации учебного материала для различных аудиторий.
Знания:
1. Трудовое законодательство, НПА и стандарты в области БиОТ.
2.Методики и инструменты мотивации работников и повышения уровня их вовлеченности в обучение.
3.Методики для проверки знаний результатов освоения программы обучения по вопросам БиОТ.
4.Образовательные, цифровые ресурсы, порядок и правила их использования в области БиОТ.
5.Современные образовательные технологии обучения, включая дистанционные образовательные технологии, электронное обучение.
6.Основные требования к разработке программ краткосрочного обучения, их содержанию, структуре.
7.Методики обучения взрослых (андрагогика), адаптации учебного материала для различных аудиторий.
8.ИТ-программы и решения для обеспечение управления обучением и документированием.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Навык 2: Проведение и оценка результатов обучения, повышения квалификации.
Умения:
1.Владеть предметными знаниями в определенных областях.
2.Давать и разъяснять информацию.
3.Управлять учебным процессом, содействовать активности группы.
4.Содействовать обучаемым в оценке собственных профессиональных или личных качеств, умений, в осознании своих целей и ценностей, в планировании профессионального и личностного развития.
5.Демонстрировать связи результатов обучения с реалиями жизни, практическое применение приобретенного опыта.
6.Подготавливать и организовывать обеспечение учебного процесса, в том числе помещения для тренинга, оборудования, вспомогательных материалов и т.п.
7.Проводить обучение по программам развития общих и специальных компетенций по вопросам БиОТ и функционирования СУОТ с применением различных форм, видов и методов обучения.
8.Применять в практической деятельности знания педагогических концепций, теорий и методик преподавания взрослым.
9.Управлять поведением участников и их взаимодействием.
10.Быть хорошим слушателем, задавать вопросы, давать обратную связь и поддерживать мотивацию обучаемых.
11.Организовывать и разбирать задания.
12.Распределять время и ресурсы для эффективного проведения занятий, отслеживания прогресса обучаемых и оценки их достижений.
13.Контролировать и оценивать результаты освоения программ обучения.
14.Проводить оценку знаний учащихся, анализировать результаты и корректировать учебный процесс для достижения оптимальных результатов.
15.Сотрудничать с другими преподавателями и специалистами по БиОТ.
Знания:
1. Принципы и стили обучения.
2. Теория и практика взаимодействия в обучении взрослых.
3. Конгруэнтность и неконгруэнтность.
4. Правила интерпретации языка тела.
5. Правила эффективного слушания.
6. Методы работы с "проблемными" обучаемыми.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое обеспечение процесса обучения
Навык 1: Подготовка и разработка учебно-методического обеспечения программ обучения.
Умения:
1.Работать с программным обеспечением и ИТ-решениями для создания образовательных материалов.
2.Использовать цифровые инструменты для проведения оценок и тестирования знаний.
3.Определять содержание учебного курса (модуля).
4.Отбирать методы, формы и средства обучения, адекватные целям курса (модуля).
5.Создавать и использовать мультимедийные материалы (видео, аудио, презентации), используемые в учебном процессе.
6.Разрабатывать инструменты для проверки и оценки результатов освоенного материала (тесты, ситуационные задачи).
7.Разрабатывать практические задания или ситуационные задачи по программе обучения.
8.Эффективное планировать и организовывать время для подготовки учебных материалов и проведения занятий.
9.Постоянно обучаться и саморазвиваться, следовать высоким стандартам профессиональной этики и обучения.
10.Уважать различия в мнениях и культурных особенностях слушателей, создавать включающую и поддерживающую обучающую среду.
11.Проводить вебинары и онлайн-конференции для удаленного обучения и консультаций по вопросам безопасности и охраны труда.
12.Использовать интерактивные инструменты и приложения для проверки знаний и обучения в игровой форме.
13.Анализировать данные обучения с помощью аналитических инструментов для оценки эффективности учебных программ и дальнейшего улучшения.
14.Использовать электронные библиотеки, базы данных, журналы и другие онлайн ресурсы для поиска актуальной информации и материалов по безопасности и охране труда.
15.Работать с базами данных и аналитическими инструментами для сбора, анализа и интерпретации данных обучения.
Знания:
1.Правила и принципы проектирования современных учебных программ.
2.Проектирование практических и интерактивных компонентов.
3.Основные принципы разработки тестов.
4.Методика современного педагогического дизайна, построенная на классических инструментах, нейрофизиологии и поведенческой науке.
5.Методологии инновационно-педагогической деятельности.
6.Современные цифровые платформы, программы для разработки презентаций.
7. Электронные библиотеки, базы данных, журналы и другие онлайн ресурсы для поиска актуальной информации и материалов по безопасности труда.
8.Основы цифровой грамотности, включая безопасность данных, конфиденциальность и защиту личной информации в онлайн-среде.
9.Базы данных и аналитические инструменты для сбора, анализа и интерпретации данных обучения.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Личная приверженность безопасности, креативный подход, коммуникабельность, желание выступать публично, ораторские качества, харизматичность, эмпатия, умение расположить к себе людей, чувство юмора, быстрая реакция, сообразительность, любовь к обучению и преподаванию, иметь настрой и желание на постоянное саморазвитие

16. Кәсіп карточкасы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
Топ коды:
3129-1
Сабақтар кодының атау:
Кәсіптің атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
4.2 еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
4.0 еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
4.2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.0. санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.2. I санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.0. санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру, ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе халықаралық сертификаттар ЕҚжҚ тар бағыттары бойынша біліктілікті арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша сертификаттардың болуы
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Жұмыс берушіде қауіпті өндірістік объектілер болған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тиісті дайындық және аттестаттау, заңнамалық талаптарға сәйкес еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту.
Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник кәсіптік бақылаумен жұмыс істейді.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс орындарында ЕҚжҚ сыни тәуекелдерді бақылау үшін стратегия мен іс-қимыл жоспарын енгізу және орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымда және өндірісте ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық талаптардың сақталуына мониторингті жүзеге асыру.
2. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауды ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Еңбек функциясы 1: ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық талаптардың сақталуына мониторингті жүзеге асыру
Дағды 1: Заңнамалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етуді мониторингтеуді, талдауды және өзектендіруді жүргізуді техникалық сүйемелдеу.
Машықтар:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық актілер мен нормативтік талаптарды білу және түсіну.
2. ЕҚБЖ жұмыс істеуі шеңберінде процестер бойынша жекелеген ішкі құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ЕҚжҚ, мемлекетаралық, ұлттық және халықаралық стандарттар бойынша заңнамалық талаптарды қолдану.
3. ЕҚжҚ саласындағы НҚА тізбесін қалыптастыру және жүргізу және ҚР заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізілуіне қарай оны өзектендіру.
4. ЕҚБЖ жұмыс істеуі шеңберінде процестер бойынша бағдарламаларды, нұсқаулықтарды және өзге де техникалық құжаттамаларды, ішкі құжаттарды әзірлеу үшін материал жинауды орындау.
5. Орындалатын жұмысты қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес жоспарлы және есепті құжаттаманы ресімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу бойынша жұмыстарды орындау.
6. ЕҚБЖ құрудың ең жақсы тәжірибелерін үйрену.
7. ЕҚБЖ жұмысының тексерулерін (аудиттерін) техникалық сүйемелдеу, жұмыс беруші қызметінің салалық спецификасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, анықталған кемшіліктерді белгілеу.
8. Жұмыс туралы есеп беру үшін деректерді жүйелеу, өңдеу және дайындау.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі цифрлық платформалар мен анықтамалық цифрлық жүйелерді пайдалану.
10. Жұмыс берушінің өндірістік қызметінің ерекшелігін ескере отырып, объект өндірісінің технологиялық процестерінің негіздерін, машиналардың, құрылғылар мен жабдықтардың жұмыс принциптерін меңгеру.
11. Техникалық тексерулер, инспекциялар және жұмыс жағдайларын бағалау, сондай-ақ еңбек жағдайларын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
12. ЕҚжҚ мәселелері бойынша мүдделі тараптармен байланысу.
13. Ұйымдағы еңбек жағдайларын жақсарту және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды енгізу жөніндегі жобаларға қатысу.
14. ЕҚжҚ БЖ ішкі аудиттерін жүргізуге қатысу.
15. ЕҚжҚ бойынша деректердің дұрыстығын талдау және бақылау үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануды үйрену.
Білімдер
1. Еңбек заңнамасының және ЕҚжҚ саласындағы, оның ішінде техникалық реттеу, өнеркәсіптік, өрт, көлік, радиациялық, конструкциялық, химиялық, биологиялық қауіпсіздік, ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы туралы заңнаманың талаптары.
2. Еңбек қызметі саласындағы кең мәнмәтіндегі нақты және теориялық білім.
3.ЕҚБЖ бойынша халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттардың ережелері мен ұсынымдары.
4. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымдары және функционалдық қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің жауапкершілік салалары.
5. Өндірісте зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау.
6.ЕҚжҚ туралы деректерді басқаруға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2: Жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша заңнамалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге талдау жүргізу үшін деректерді қалыптастыру.
Машықтар:
1. ҚР ЕҚжҚ бойынша заңнамалық талаптардың сақталуына мониторинг нәтижелерін жүйелеу, өңдеу және дайындау.
2. Бірінші деңгейдегі желілік басшылармен, жұмыскерлермен, кәсіподақ өкілдерімен немесе жұмыскерлердің өкілдерімен және басқа да мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу.
3. ЕҚжҚ қызметінің ұйымдастыру-технологиялық және атқарушылық құжаттамасының сақталуына және толықтығына мониторинг жүргізу және бақылауға қатысу.
4. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
5. Еңбек жағдайларының жай-күйіне, жұмыс орындарындағы өндірістік санитарияға мониторингті жүзеге асыруға, алдын алу және ден қою шараларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
6. Тексеру, аудит жүргізу кезінде комиссияларды сүйемелдеу.
7. Деректерді жинау, өңдеу және талдау үшін қажетті құралдар мен технологияларды меңгеру.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. ЕҚжҚ тәуекелдерінің үрдістері мен үлгілерін анықтау үшін статистикалық әдістер мен деректерді талдау құралдары.
3. Ұйымдағы ЕҚжҚ және КТ басқару жүйесінің жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесі.
4. Міндетті есепті және статистикалық ақпаратты жинаудың цифрлық платформалары.
5. Мәтіндік құжаттарды, электрондық кестелерді құруға арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар, олармен жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауды ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
Дағды 1: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызметтің ұйымдастыру-технологиялық және атқарушылық құжаттамасының жобаларын әзірлеу үшін материалдарды қалыптастыру және дайындау.
Машықтар:
1. Тексеру деректерін, бұзушылықтарды жинауды және есептер шығаруды орындау.
2. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
3. Тәлімгердің қадағалауымен мамандандырылған әдістемелер мен құралдарды пайдалана отырып, жұмыс орындарында КТБағ жүргізуге қатысу.
4. Жұмыс беруші қызметінің ерекшелігін ескере отырып, объект өндірісінің технологиялық процестерінің негіздерін, машиналардың, құрылғылар мен жабдықтардың жұмыс қағидаттарын меңгеру.
5. Объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерінің жұмыс істеуін бақылау әдістемесін меңгеру.
6. Қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау әдістемесін меңгеру.
7. Өндірістік тұтану көздерін жою бойынша жұмыстар жүргізу.
8. Ғимараттардың, машиналар мен жабдықтардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ, әлеуметтік кепілдіктер бойынша, өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының табиғаты және олардың пайда болу көздері туралы базалық білім.
2. ЕҚБЖ үздік практикалары.
3. Есептер мен қызметтік жазбаларды жасау қағидалары.
4. ЕҚжҚ саласындағы коммуникация және мотивация әдістері мен құралдары.
5. Өндірістегі электр қауіпсіздігінің жай-күйін бақылау қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша өндірістік бақылауды ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жұмыскерлерді ЕҚжҚ саясатымен енгізуге және таныстыруға қатысу.
2. ЕҚжҚ бойынша рәсімдер мен нұсқаулықтарды белгілеуге қатысу.
3. Қауіпсіздік қағидалары мен шаралары бойынша жұмыскерлерге нұсқаулар беру.
4. Жұмыс орындарын жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуге қатысу.
5. Өрт сөндіру және өрттен қорғау жүйелерін орнату мен қызмет көрсетуді қадағалау.
6. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін заманауи жабдықтар мен технологияларды пайдалану.
7. Авариялар мен ақауларды болдырмау мақсатында жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді қадағалау.
8. Жұмыс орындарында қауіптер мен кәсіптік тәуекелдерге талдау жүргізуге қатысу.
9. Еңбек жағдайларын бағалауға және профилактикалық іс-шараларды өткізуге қатысу.
10. ЕҚжҚ бойынша деректерді есепке алу және талдау үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. ЕҚжҚ, әлеуметтік кепілдіктер бойынша, өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының табиғаты және олардың пайда болу көздері, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік, электр қауіпсіздігі саласындағы талаптар бойынша базалық білім.
2. ЕҚБЖ нұсқаулары мен рәсімдері.
3. ЖҚҚ тізбесі және олардың сипаттамалары мен қолдану қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздікке жеке бейілділігі; бейімделу және икемділік; аналитикалық қабілеттер; бастамашылық; орындаушылық және сенімділік; креативті көзқарас; байланысқа бейімділік; қарым-қатынас құру; шешім қабылдау; дербестік; стресске төзімділік; жүйелілік; сендіру; командада жұмыс істей білу; кәсіптік адалдық

16. Карточка профессии "Техник по безопасности и охране труда"
Код группы:
3129-1
Код наименования занятия:
Наименование профессии:
Техник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.2 техник по безопасности и охране труда I категории
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории
4.0 техник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых
квалификационных
характеристик:
4.2. техник по безопасности и охране труда I категории: послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет
4.0. техник по безопасности и охране труда без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации)
Требования к опыту работы:
4.2. техник по безопасности и охране труда I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет
4.0. техник по безопасности и охране труда без категории: без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим и специальным вопросам профессиональной деятельности, национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz, и/или международные сертификаты, наличие сертификатов по международным программам повышения квалификации по узким направлениям БиОТ
Особые условия допуска к работе
При наличии у работодателя опасных производственных объектов, соответствующая подготовка и аттестация в области промышленной безопасности, обучение по безопасности и охране труда в соответствии с законодательными требованиями.
Техник по безопасности и охране труда без категории работает под профессиональным наблюдением.
Основная цель деятельности:
Внедрение и исполнение стратегии и плана действий для контроля критических рисков БиОТ на рабочих местах.
Описание трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление мониторинга за соблюдением законодательных требований по безопасности и охране труда РК в организации и на производстве.
2.Осуществление организационно-технического обеспечения производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве.
Трудовая функция 1: Осуществление мониторинга за соблюдением законодательных требований по безопасности и охране труда РК
Навык 1: Техническое сопровождение проведения мониторинга, анализа и актуализации обеспечения соблюдения законодательных требований.
Умения:
1.Знать и понимать законодательные акты и нормативные требования в области БиОТ.
2.Применять законодательные требования по БиОТ, межгосударственные, национальные и международные стандарты в области БиОТ с целью обеспечения выполнения отдельных внутренних документов по процессам в рамках функционирования СУОТ.
3.Формировать и вести перечень НПА в области БиОТ и актуализировать его по мере внесения изменений в законодательные акты РК.
4.Выполнить сбор материала для разработки программ, инструкций и иной технической документации, внутренних документов по процессам в рамках функционирования СУОТ.
5.Выполнять работы по оформлению плановой и отчетной документации, внесению необходимых изменений и исправлений в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы.
6.Изучать лучшие практики построения СУОТ.
7.Технически сопровождать проверки (аудиты) функционирования СУОТ, фиксировать выявленные недостатки с учетом отраслевой специфики и особенностей деятельности работодателя.
8.Систематизировать, обрабатывать и подготавливать данные для составления отчетов о работе.
9.Пользоваться цифровыми платформами и справочными цифровыми системами по безопасности и охране труда.
10.Владеть основами технологических процессов производств объекта, принципами работы машин, устройств и оборудования с учетом специфики производственной деятельности работодателя.
11.Проводить технические осмотры, инспекции и оценку рабочих условий, а также разрабатывать рекомендации по улучшению условий труда.
12.Общаться с заинтересованными сторонами по вопросам БиОТ.
13.Принимать участие в проектах по внедрению мер по улучшению условий труда и обеспечению безопасности в организации.
14.Участвовать в проведении внутренних аудитов СУОТ.
15.Учиться использовать специализированное программное обеспечение для анализа и контроля достоверности данных по БиОТ.
Знания
1.Требования трудового законодательства и законодательства в области БиОТ, в том числе о техническом регулировании, о промышленной, пожарной, транспортной, радиационной, конструкционной, химической, биологической безопасности, о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения РК.
2.Фактические и теоретические знания в широком контексте в области трудовой деятельности.
3.Положения и рекомендации международных, межгосударственных и национальных стандартов по СУОТ.
4.Организационные структуры предприятия и сфер ответственности функциональных служб и структурных подразделений.
5.Социальная защита пострадавших на производстве.
6.Специализированное программное обеспечение для управления данными о БиОТ.
Возможность признания
навыка:
рекомендуется
Навык 2: Формирование данных для проведения анализа обеспечения соблюдения законодательных требований по результатам проведенного мониторинга.
Умения:
1.Систематизировать, обрабатывать и подготавливать результаты мониторинга за соблюдением законодательных требований по БиОТ РК.
2.Взаимодействовать с линейными руководителями первого уровня, работниками, представителями профсоюзов или представителями работников и другими заинтересованными сторонами.
3.Проводить мониторинг и участвовать в контроле за сохранностью и полнотой организационно-технологической и исполнительной документации службы БиОТ.
4.Выполнять работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности.
5.Участвовать в осуществлении мониторинга состояния условий труда, производственной санитарии на рабочих местах, разработку и реализацию превентивных и реагирующих мер.
6.Сопровождать комиссии при проведении проверок, аудитов
7.Владеть инструментами и технологиями, необходимыми для сбора, обработки и анализа данных.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Статистические методы и инструменты анализа данных для выявления тенденций и паттернов рисков БиОТ.
3.Методики расчета показателей эффективности работы системы управления БиОТ и ПР в организации.
4.Цифровые платформы сбора обязательной отчетной и статистической информации.
5.Прикладные компьютерные программы для создания текстовых документов, электронных таблиц, порядок работы с ними.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление организационно-технического обеспечения производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве.
Навык 1: Формирование и подготовка материалов для разработки проектов организационно-технологической и исполнительской документации службы по безопасности и охране труда.
Умения:
1.Выполнять сбор данных проверок, нарушений и составлять отчеты.
2.Выполнять работы по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности.
3.Принимать участие в проведении ОПР на рабочих местах с использованием специализированных методик и инструментов под присмотром наставника.
4.Владеть основами технологических процессов производств объекта, принципами работы машин, устройств и оборудования с учетом специфики деятельности работодателя.
5.Владеть методикой контроля функционирования систем обеспечения пожарной безопасности объекта.
6.Владеть методикой контроля за соблюдением правил промышленной безопасности для опасных производственных объектов.
7.Проводить работы по исключению производственных источников зажигания.
8.Осуществление контроля за безопасной эксплуатацией зданий, машин и оборудования.
Знания:
1.Базовые знания по БиОТ, социальным гарантиям, природы вредных и опасных факторов производственной среды и источников их возникновения.
2.Лучшие практики СУОТ.
3.Правила составления отчетов и служебных записок.
4.Методы и инструменты коммуникаций и мотивации в области БиОТ.
5.Правила контроля состояния электробезопасности на производстве.
Возможность признания
навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Организационно-техническое обеспечение производственного контроля по безопасности и охране труда.
Умения:
1.Участвовать во внедрении и ознакомлении работников с политикой БиОТ.
2.Принимать участие в установлении процедур и инструкций по БиОТ.
3.Проводить инструктажи сотрудников по правилам и мерам безопасности.
4.Участвовать в обеспечении рабочих мест средствами индивидуальной защиты.
5.Следить за установлением и обслуживанием систем пожаротушения и противопожарной защиты.
6.Использовать современное оборудование и технологии для обеспечения безопасности труда.
7.Наблюдать за проведением технического обслуживания оборудования с целью предотвращения аварий и неисправностей.
8.Участвовать в проведении анализа опасностей и профессиональных рисков на рабочих местах.
9.Участвовать в оценке условий труда и проведении профилактических мероприятий.
10.Пользоваться цифровыми системами для учета и анализа данных по БиОТ.
Знания:
1.Базовые знания по БиОТ, социальным гарантиям, природы вредных и опасных факторов производственной среды и источников их возникновения, требования в области пожарной и промышленной безопасности, электробезопасности.
2.Инструкции и процедуры СУОТ.
3.Перечень СИЗ и их характеристики и правила применения.
Возможные признания навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Личная приверженность безопасности; адаптивность и гибкость;
аналитические способности; инициативность; исполнительность и надежность; креативный подход; коммуникабельность; построение отношений; принятие решений; самостоятельность; стрессоустойчивость; системность; убеждение; умение работать в команде; профессиональная честность

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
18. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Орындаушы: Г.М.Рахимова, +77017705855.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 19 желтоқсандағы.
20. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2024 жылғы 11 желтоқсандағы сараптамалық қорытынды.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 11 қарашадағы №14551/30 сараптамалық қорытынды.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
23. Болжамды жаңарту күні: 2027 жылғы 4-тоқсан.

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
18. Организации (предприятия), участвующие в разработке: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-исследовательский институт по охране труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан".
Исполнитель: Рахимова Г.М., +77017705855.
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: от 19 декабря 2024 года.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 декабря 2024 года.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": экспертное заключение от 11 ноября 2024 года № 14551/30.
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
23. Дата ориентировочной актуализации: 4 квартал 2027 года.