Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардағы әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу қағидалары
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 91 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2017 жылғы 18 ақпанындағы № 81 "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген ережесінің 15-тармағының 229-68) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардағы әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу қағидалары қоса берілсін және бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланған күнінен кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Ертаев
бұйрығына қосымша
Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдарда әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдарда әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ережесінің 15-тармағының 229-68-тармақшасына сәйкес әзірленді және орталық мемлекеттік органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардағы әкімшілік-басқару персоналы санының нормативін айқындау тәртібін айқындайды және жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ұйымдар).

Правила установления нормативов численности административно-управленческого персонала в организациях и (или) находящихся в ведении центральных государственных и местных исполнительных органов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 91
В соответствии с пунктом 229-68) пункта 15 Положения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления нормативов численности административно-управленческого персонала в организациях и (или) находящихся в ведении центральных государственных и местных исполнительных органов.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Ертаев
Приложение к приказу
Правила установления нормативов численности административно-управленческого персонала в подведомственных организациях, находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления нормативов численности административно-управленческого персонала в подведомственных организациях, находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 229-68 пункта 15 Положения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и определяют порядок определения норматива численности административно-управленческого персонала в подведомственных организациях, находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов (далее – организации).

2-тарау. Ұйымдарда әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу тәртібі
2. Әкімшілік-басқару персоналының саны мынадай мөлшерде белгіленеді:
қызметкерлердің жалпы штат саны 60 бірліктен кем ұйымдар үшін – 25%-ке дейін;
қызметкерлердің жалпы штат саны 60 бірліктен асатын ұйымдар үшін – 15%-ке дейін.
3. Әкімшілік-басқару персоналына мыналар жатады:
1) ұйым басшысының, оның орынбасарларының (денсаулық сақтау, білім беру және мәдениет ұйымдарында өндірістік және (немесе) салалық функцияларды қоса атқаруды жүзеге асыратын орынбасарларын қоспағанда), басқарма мүшелерінің (бар болса), аппарат басшыларының лауазымдары;
2) ұйымдағы мынадай функцияларды (процестерді) қамтамасыз ететін және (немесе) жүзеге асыратын бөлімшелер және (немесе) лауазымдар:
ұйымдағы құжат айналымы (оның ішінде мұрағаттық қызмет);
ұйымда сатып алуды сүйемелдеу;
ұйымдағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету (оның ішінде мемлекеттік құпияларды және азаматтық қорғанысты қорғау);
ұйымдағы кадрлық жұмыс;
ұйымдағы заң жұмысы (оның ішінде сотта, сондай-ақ ұйым қызметінің құқықтық мәселелерін қарау кезінде басқа да ұйымдарда ұйымның мүдделерін білдіру);
ұйымдағы қаржылық қызмет (оның ішінде бухгалтерлік есеп);
ұйымдағы экономикалық қызмет (оның ішінде жоспарлау, активтерді басқару);
3) жекелеген бөлімшелер және (немесе) лауазымдар:
комплаенс қызметі және (немесе) офицер;
корпоративтік хатшы;
ішкі аудит қызметі;
уәкілетті тұлға (баспасөз хатшысы) не бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі бөлімше;
ұйымның бірінші басшысының хатшылығы (оның ішінде көмекші, кеңесші және функционалы жағынан ұқсас өзге де лауазымдар).
Осы тармақтың 2) тармақшасы, егер олардың функционалы ұйымның (өндірістік және (немесе) салалық қызметтің) негізгі (жарғылық) қызметіне жатқызылған жағдайда, жекелеген бөлімшелерге және (немесе) лауазымдарға қолданылмайды.
4. Өндірістік (салалық) салалық персоналға функционалы ұйымның негізгі (жарғылық) қызметімен байланысты бөлімшелер және (немесе) лауазымдар, оның ішінде дербес бөлімшелердің басшылары және дербес бөлімшелер ішіндегі басшылар жатады.
5. Қосалқы (қызмет көрсететін) персоналға инженерлік-шаруашылық және (немесе) қызмет көрсету қызметі жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімшелер және (немесе) лауазымдар, оның ішінде дербес бөлімшелердің басшылары және дербес бөлімшелер ішіндегі басшылар жатады.
Қағидалардың осы тармағы егер олардың қызметі мен функционалы ұйымның (өндірістік және (немесе) салалық қызметтің) негізгі (жарғылық) қызметіне жатқызылған жағдайда бөлімшелерге және (немесе) лауазымдарға қолданылмайды.

Глава 2. Порядок установления нормативов численности административно-управленческого персонала в организациях
2. Численность административно-управленческого персонала устанавливается в следующих размерах:
для организаций с общей штатной численностью работников менее 60 единиц – до 25%;
для организаций с общей штатной численностью работников более 60 единиц – до 15%.
3. К административно-управленческому персоналу относятся:
1) должности руководителя организации, его заместителей (за исключением заместителей, осуществляющих совмещение производственных и (или) отраслевых функций в организациях здравоохранения, образования и культуры), членов правления (при наличии), руководителей аппаратов (при наличии);
2) подразделения и (или) должности, обеспечивающие и (или) осуществляющие следующие функции (процессы) в организации:
документооборот (в том числе архивную деятельность) в организации;
сопровождение закупок в организации;
обеспечение безопасности в организации (в том числе защиту государственных секретов и гражданской обороны);
кадровую работу в организации;
юридическую работу в организации (в том числе представление интересов организации в суде, а также других организациях при рассмотрении правовых вопросов деятельности организации);
финансовую деятельность в организации (в том числе бухгалтерский учет);
экономическую деятельность в организации (в том числе планирование, управление активами);
3) отдельные подразделения и (или) должности:
комплаенс служба и (или) офицер;
корпоративный секретарь;
служба внутреннего аудита;
уполномоченное лицо (пресс-секретарь) либо подразделение по взаимодействию со средствами массовой информации;
секретариат первого руководителя организации (в том числе помощник, советник и иные схожие по функционалу должности).
Подпункт 2) настоящего пункта не распространяется на отдельные подразделения и (или) должности в случае если их функционал отнесен к основной (уставной) деятельности организации (производственной и (или) отраслевой деятельности).
4. К производственному (отраслевому) отраслевому персоналу относятся подразделения и (или) должности, в том числе руководители самостоятельных подразделений и руководители внутри самостоятельных подразделений, функционал которых связан с основной (уставной) деятельностью организации.
5. К вспомогательному (обслуживающему) персоналу относятся подразделения и (или) должности, в том числе руководители самостоятельных подразделений и руководители внутри самостоятельных подразделений, осуществляющие функции по инженерно-хозяйственной и (или) обслуживающей деятельности.
Настоящий пункт Правил не распространяется на подразделения и (или) должности в случае если их деятельность и функционал отнесен к основной (уставной) деятельности организации (производственной и (или) отраслевой деятельности).

6. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жарты жылдық негізде "Бірыңғай кадр жүйесі" ақпараттық жүйесі арқылы осы Қағидалардың ережелерін сақтау мәніне штат кестелеріне мониторинг жүргізеді. Мониторинг қорытындысы бойынша еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган тиісті мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізеді.
3-тарау. Өтпелі ережелер
7. Егер ұйымдардың бекітілген (белгіленген) штат кестесі осы Қағидаларға сәйкес келмеген жағдайда, онда аталған ұйымдар осы Қағидалар қолданысқа енгізілген сәттен бастап үш ай ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен штат санына және штат кестесіне өзгерістер енгізеді.
Штат санына және штат кестесіне өзгерістер енгізу осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, сондай-ақ ұйымдағы бизнес-процестерді автоматтандыру мен оңтайландыруды ескере отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар ведомстволық бағынысты ұйымдарда осы Қағидалардың орындалуына ішкі бақылауды қамтамасыз етеді.

6. Уполномоченный государственный орган по труду на полугодовой основе посредством информационной системы "Единая кадровая система" проводит мониторинг штатных расписаний на предмет соблюдения положений настоящих Правил. По итогам мониторинга уполномоченный государственный орган по труду вносит предложения в соответствующие государственные органы.
Глава 3. Переходные положения
7. В случае, если утвержденное (установленное) штатное расписание организаций не соответствует настоящим Правилам, то указанные организации в течение трех месяцев с момента введения в действие настоящих Правил в установленном законодательством Республики Казахстан порядке вносят изменения в штатную численность и штатное расписание.
Внесение изменений в штатную численность и штатное расписание осуществляются в соответствии с настоящими Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан, а также с учетом автоматизации и оптимизации бизнес-процессов в организации.
Государственные органы обеспечивают внутренний контроль в подведомственных организациях за исполнением настоящих Правил.
____________________________________