Қазақстан Республикасының аумағында айналымына жол берілмейтін ветеринариялық препараттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 103 бұйрығы
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеңесінің 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 1 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында ветеринариялық дәрілік заттардың айналымын реттеу қағидаларының № 4 қосымшасына және Еуропалық Парламент пен Кеңестің 2019/6 Регламетіне (ЕО) және 2022 жылғы 19 шілдедегі Комиссияның (ЕО) № 2022/1255 Регламентіне сәйкес адамның кейбір инфекцияларын емдеуге арналған микробқа қарсы препараттар немесе микробқа қарсы препараттар топтарының анықтамаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында айналымына жол берілмейтін ветеринариялық препараттардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық және бал ара шаруашылығын қоса алғанда, өнімді жануарлардың ауруларын емдеуге тыйым салынған микробтарға қарсы препараттардың және микробтарға қарсы препараттар тобының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2026 жылғы 30 наурыздағы
№ 103 бұйрығына
№ 1 қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында айналымына жол берілмейтін ветеринариялық препараттардың тізбесі
Қазақстан Республикасы аумағында мыналарға жол берілмейді:
профилактикалық мақсатта және ауыл шаруашылығы жануарларының өнімділігін ынталандыру мақсатында химиотерапиялық бактерияға қарсы ветеринариялық препараттарды тіркеу және қолдану;
құрамында мынадай дәрілік заттар бар өнімді жануарларға, оның ішінде аквашаруашылық және бал ара шаруашылығы объектілеріне қолдану мақсатында ветеринариялық препараттарды тіркеу:
абамектин (сүті адамдарға тағамға арналған қойлар үшін (лактация кезеңінде));
авиламицин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
азаглинафарелин (уылдырығы адамдарға тағамға арналған албырт балықтарына);
амоксициллин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауылшаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
ампициллин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына арналған (жұмыртқалау кезеңінде));
анаболикалық стеройдтар;
андрогендік стеройдтар (жұмыртқалық дисфункциясы бар жануарларды емдеу мақсатында ветеринариялық препараттар құрамында қолданылуы рұқсат берілетін тестестеронды, прогестеронды және олардың туындыларын қоспағанда);
апрамицин (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
бета-адреностимуляторлар (бета-агонистер) (бета-адреномиметиктерді қоспағанда, оларды ветеринариялық дәрілік препараттардың құрамында патологиялық босану кезінде сиырларда жатырдың бұлшықеттерін босаңсыту мақсатында қолдануға рұқсат етіледі (17b-эстрадиолдан және оның эфир тәрізді туындыларынан басқа));
Бриллиант жасыл (тауарлық аквашаруашылыққа (тауарлық балық өсіруге));
бромгексин (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
гамитромицин (сүті адамдарға тағамға арналған ірі қара малға (лактация кезеңінде));
гризин;
данофлоксацин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
дапсон;
диклоксациллин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
дицикланил (сүті адамдарға тағамға арналған ұсақ малға (лактация кезеңінде));
доксициклин (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
канамицин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
карбадокс;
клозантел (сүті адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (лактация кезеңінде));
клоксациллин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
клорсулон (сүті адамдарға тағамға арналған ірі қара малға (лактация кезеңінде));
колхицин;

Об утверждении Перечня ветеринарных препаратов, обращение которых не допускается на территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 103
В соответствии с Приложением № 4 Правил регулирования обращения ветеринарных лекарственных средств на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 года № 1 и Определением противомикробных препаратов или групп противомикробных препаратов, предназначенных для лечения определенных инфекций человека, в соответствии с Регламентом (ЕС) 2019/6 Европейского Парламента и Совета и Регламентом комиссии (ЕС) от 19 июля 2022 года № 2022/1255, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень ветеринарных препаратов, обращение которых не допускается на территории Республики Казахстан, согласно Приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень противомикробных препаратов и групп противомикробных препаратов, запрещенных для лечения болезней продуктивных животных, включая аквакультуру и пчеловодство, согласно Приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после десяти дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение № 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2026 года № 103
Перечень ветеринарных препаратов, обращение которых не допускается на территории Республики Казахстан
На территории Республики Казахстан не допускается:
регистрация и применение химиотерапевтических антибактериальных ветеринарных препаратов с профилактической целью и с целью стимулирования продуктивности сельскохозяйственных животных;
регистрация ветеринарных препаратов с целью применения продуктивным животным, в том числе объектам аквакультуры и пчеловодства, содержащих в своем составе следующие лекарственные средства:
абамектин (для овец (в период лактации), молоко которых предназначено в пищу людям);
авиламицин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
азаглинафарелин (для лососевых рыб, икра которых предназначена в пищу людям);
амоксициллин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
ампициллин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
анаболические стероиды;
андрогенные стероиды (за исключением тестостерона, прогестерона и их производных, применение которых в составе ветеринарных лекарственных препаратов разрешается в целях лечения животных с дисфункцией яичников);
апрамицин (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
бета-адреностимуляторы (бета-агонисты) (за исключением бета-адреномиметиков, применение которых в составе ветеринарных лекарственных препаратов разрешается в целях расслабления мускулатуры матки у коров при патологических родах (кроме 17b-эстрадиола и его эфироподобных производных));
бриллиантовый зеленый (для товарной аквакультуры (товарного рыбоводства));
бромгексин (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
гамитромицин (для крупного рогатого скота (в период лактации), молоко которого предназначено в пищу людям);
гризин;
данофлоксацин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
дапсон;
диклоксациллин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
дицикланил (для овец (в период лактации), молоко которых предназначено в пищу людям);
доксициклин (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
канамицин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
карбадокс;
клозантел (для всех видов животных (в период лактации), молоко которых предназначено в пищу людям);
клоксациллин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
клорсулон (для крупного рогатого скота (в период лактации), молоко которого предназначено в пищу людям);
колхицин;

Aristolochia clematitis өсімдігінің компоненттері және одан алынған дәрілік заттар (1× 10-7 % және одан төмен концентрациядағы матрицалық тұнбалары бар гомеопатиялық ветеринариялық дәрілік препараттардан басқа);
кристалды күлгін (генцианвиолет) (тауарлық аквашаруашылыққа (тауарлық балық өсіруге));
резорцил қышқылының лактондары және олардың туындылары;
малахитті жасыл (тауарлық аквашаруашылыққа (тауарлық балық өсіруге));
меквиндокс;
нитроимидазолдар;
нитроксинил (сүті адамдарға тағамға арналған ірі қара және ұсақ малға (лактация кезеңінде));
нитрофурандар;
оксациллин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
оксолин қышқылы (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
олаквиндокс;
парамомицин (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
сарафлоксацин (уылдырығы адамдарға тағамға арналған албырт балықтарына);
спектиномицин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
спирамицин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
стильбендер, стильбендердің туындылары, стильбендердің тұздары және олардың эфирлері;
сульфаниламиды (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
тиамфеникол (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
тилвалозин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
тилмикозин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
тиреостатиктер;
толтразурил (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
триметоприм (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
тулатромицин (сүті адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (лактация кезеңінде));
флорфеникол (сүті немесе жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған жануарлардың барлық түрлеріне (жұмыртқалау немесе лактация кезеңінде));
флумеквин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде));
хлорамфеникол (левомицетин);
хлороформ;
хлорпромазин;
энрофлоксацин (жұмыртқалары адамдарға тағамға арналған ауыл шаруашылығы құсына (жұмыртқалау кезеңінде)).
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2026 жылғы 30 наурыздағы
№ 103 бұйрығына
№ 2 қосымша
Аквашаруашылық және бал ара шаруашылығын қоса алғанда, өнімді жануарлардың ауруларын емдеуге тыйым салынған микробтарға қарсы препараттардың және микробтарға қарсы препараттар тобының тізбесі
Қазақстан Республикасының аумағында мыналар жол берілмейді:
аквашаруашылық және бал ара шаруашылығын қоса алғанда, өнімді жануарлардың өсімін немесе өнімділігін ұлғайтуға ынталандыру, ауруларының алдын алу және емдеу мақсатында мынадай микробтарға қарсы препараттар немесе микробтарға қарсы препараттар топтарын тіркеу, пайдалану:

компоненты растения Aristolochia clematitis и лекарственные средства из него (кроме ветеринарных лекарственных препаратов гомеопатических с содержанием матричной настойки в концентрации 1× 10-7 % и ниже);
кристаллический фиолетовый (генцианвиолет) (для товарной аквакультуры (товарного рыбоводства));
лактоны резорциловой кислоты и их производные;
малахитовый зеленый (для товарной аквакультуры (товарного рыбоводства));
меквиндокс;
нитроимидазолы;
нитроксинил (для крупного рогатого скота и овец (в период лактации), молоко которых предназначено в пищу людям);
нитрофураны;
оксациллин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
оксолиниевая кислота (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
олаквиндокс;
парамомицин (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
сарафлоксацин (для лососевых рыб, икра которых предназначена в пищу людям);
спектиномицин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
спирамицин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
стильбены, производные стильбенов, соли стильбенов и их эфиры;
сульфаниламиды (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
тиамфеникол (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
тилвалозин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
тилмикозин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
тиреостатики;
толтразурил (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
триметоприм (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
тулатромицин (для всех видов животных (в период лактации), молоко которых предназначено в пищу людям);
флорфеникол (для всех видов животных (в период лактации или яйценоскости), молоко или яйца которых предназначены в пищу людям);
флумеквин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям);
хлорамфеникол (левомицетин);
хлороформ;
хлорпромазин;
энрофлоксацин (для сельскохозяйственной птицы (в период яйценоскости), яйца которой предназначены в пищу людям).
Приложение № 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2026 года № 103
Перечень противомикробных препаратов и групп противомикробных препаратов, запрещенных для лечения болезней продуктивных животных, включая аквакультуру и пчеловодство
На территории Республики Казахстан не допускается:
регистрация, использование с целью стимулирования роста или увеличения продуктивности, профилактики и лечения болезней продуктивных животных, включая аквакультуру и пчеловодство, следующих противомикробных препаратов и групп противомикробных препаратов:

1. Антибиотиктер
1) Карбоксипенициллиндер
2) Уреидопенициллиндер
3) Цефтобипрол
5) Цефтаролин
6) Цефалоспориндердің b-лактамаз ингибиторларымен комбинациясы
7) Сидерофорлы цефалоспориндер
8) Карбапенемдер
9) Пенемдер
10) Монобактамдар
11) Фосфон қышқылының туындылары
12) Гликопептидтер
13) Липопептидтер
14) Оксазолидинондар
15) Фидаксомицин
16) Плазомицин
17) Глицилциклиндер
18) Эравациклин
т) Омодациклин
2. Вирусқа қарсы препараттар
1) Амантадин
2) Балоцавир марбоксил
3) Целговир
4) Фавипиравир
5) Галидесивир
6) Лактимидомицин
7) Ланинамивир
8) Метизазон (метиазон)
9) Молнупиравир
10) Нитазоксанид
11) Озельтамивир
12) Перамивир
13) Рибавирин
14) Римантадин
15) Тизоксанид
16) Триазавирин
17) Умифеновир
18) Занамивир
3. Протозойларға қарсы препараттар
1) Нитазоксанид

1. Антибиотики
1) Карбоксипенициллины
2) Уреидопенициллины
3) Цефтобипрол
4) Цефтаролин
5) Комбинации цефалоспоринов с ингибиторами b-лактамаз
6) Сидерофорные цефалоспорины
7) Карбапенемы
8) Пенемы
9) Монобактамы
10) Производные фосфоновой кислоты
11) Гликопептиды
12) Липопептиды
13) Оксазолидиноны
14) Фидаксомицин
15) Плазомицин
16) Глицилциклины
17) Эравациклин
18) Омодациклин
2. Противовирусные препараты
1) Амантадин
2) Балоцавир марбоксил
3) Целговир
4) Фавипиравир
5) Галидесивир
6) Лактимидомицин
7) Ланинамивир
8) Метизазон (метиазон)
9) Молнупиравир
10) Нитазоксанид
11) Озельтамивир
12) Перамивир
13) Рибавирин
14) Римантадин
15) Тизоксанид
16) Триазавирин
17) Умифеновир
18) Занамивир
3. Противопротозойные препараты
1) Нитазоксанид