Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2026 жылғы 25 маусымдағы № 433 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау мен ұсыну қағидаларында:
7-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. 31 наурызда және 30 қыркүйекке аяқталатын кезеңге берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей;
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдары мемлекеттік қазынашылыққа – есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-ы күнінен кешіктірмей (бұдан әрі – мемлекеттік қазынашылық);
мемлекеттік қазынашылық республикалық және жергілікті (астана бюджеті, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы жиынтық қаржылық есептiлiгі) бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті және өзге қаражат есебінен пайда болған берешектің жай–күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күнінен кешіктірмей ұсынады;";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Есепті қаржы жылының 30 маусымында және 31 желтоқсанында аяқталатын кезеңге жасалған бухгалтерлік баланстардың деректерімен салыстырып тексерілген берешектің жай–күйі туралы қаржылық есептiлiкті:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа – мемлекеттік қазынашылық белгілеген мерзімдерде;
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары мемлекеттік қазынашылыққа – 20 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 15 ақпанға дейін;
мемлекеттік қазынашылық – республикалық және жергілікті (астана бюджеті, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері берешегінің жай-күйі туралы жиынтық қаржылық есептiлiгі) бюджеттер берешегінің жай-күйі туралы қаржылық есептiлiкті және өзге қаражат есебінен пайда болған берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне тиісінше – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 25 ақпанға дейін ұсынады.";
85-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
109-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйе (бұдан әрі – ЦЖ) арқылы есептілікті ұсынатын республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, қаржылық есептілікке есептілікте бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.";
111-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2026 года № 433
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности" следующие изменения:
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу;
в Правилах составления и представления финансовой отчетности, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Адресная часть титульного листа к формам административных данных заполняется в следующем порядке:
дата и номер приказа, которым утверждена форма;
наименование формы;
"Индекс" указывается форма финансовой отчетности (далее – ФО) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период финансовой отчетности;
отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – финансовая отчетность представляется на бумажном носителе и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч теңге.
Государственными учреждениями финансовая отчетность представляется администратору бюджетных программ с указанием наименования и кода администратора бюджетных программ из функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации, утвержденной уполномоченным органом по бюджетному планированию (далее – ЕБК).
Аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют и представляют годовую финансовую отчетность об исполнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов уполномоченному органу по исполнению бюджета района (города областного значения).";
пункты 81 и 82 изложить в следующей редакции:
"81. Финансовая отчетность о состоянии задолженности за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября, представляется:
администраторами республиканских бюджетных программ государственному казначейству – не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местными уполномоченными органами столицы, области, города республиканского значения по исполнению бюджета государственному казначейству – не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом (далее – государственное казначейство);
государственным казначейством, финансовая отчетность о состоянии задолженности республиканского и местного (сводная финансовая отчетность о состоянии задолженности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения) бюджетов и финансовая отчетность о состоянии задолженности, образовавшейся за счет прочих средств структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственному за формирование отчета об исполнении государственного бюджета – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
82. Финансовая отчетность о состоянии задолженности, сверенная с данными бухгалтерских балансов, составленных за период, заканчивающийся 30 июня и 31 декабря отчетного финансового года, представляется:
администраторами республиканских бюджетных программ государственному казначейству в сроки, установленные государственным казначейством;
местными уполномоченными органами столицы, области, города республиканского значения по исполнению бюджета государственному казначейству – не позднее 20 августа, за отчетный финансовый год – до 15 февраля, следующего за отчетным финансовым годом;
государственным казначейством – финансовая отчетность о состоянии задолженности республиканского и местного (сводная финансовая отчетность о состоянии задолженности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения) бюджетов и финансовая отчетность о состоянии задолженности, образовавшейся за счет прочих средств структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственному за формирование отчета об исполнении государственного бюджета соответственно – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 25 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Адресная часть форм финансовой отчетности о состоянии задолженности к настоящим Правилам заполняется в следующем порядке:
наименование формы;
"Индекс" указывается форма финансовой отчетности о состоянии задолженности (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период финансовой отчетности о состоянии задолженности;
Отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – финансовая отчетность о состоянии задолженности представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч теңге.";
часть вторую пункта 109 изложить в следующей редакции:
"К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов республиканских и местных бюджетных программ, представляющих отчетность через цифровую систему (далее – ЦС).";
пункт 111 изложить в следующей редакции:

"111. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен астананың бюджетінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетін және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілікті нысандарды толық көлемде электронды түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ арқылы ұсынады. Есепті АЖ арқылы беру күні оны ұсыну күні болып есептеледі.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажет болған кезде орталық атқарушы органның құзыреті шегінде республикалық бюджетті атқару және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуына қызмет көрсету саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік қазынашылық қабылдамаудың себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржылық есептілігін ЦЖ–ға қабылдамайды. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі үш жұмыс күні ішінде қаржылық есептілікке тиісті өзгерістер енгізеді және оны мемлекеттік қазынашылыққа қайта жолдайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2) "Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 259 бұйрығына:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларында:
7-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8.Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiмен шоғырландырылған қаржылық есептiлiк осы Қағидалардың 15-тармақшасына сәйкес нысандардың толық көлемінде электрондық түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЦЖ) арқылы ұсынылады. Есепті беру күні оны ЦЖ арқылы беру күні болып есептеледі.";
алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi осы Қағидалардың 15-тармақшасына сәйкес нысандардың толық көлемінде электрондық түрде ЦЖ арқылы ұсынады.";
сегізінші және тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажет болған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ЦЖ-да қабылдамау себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін шоғырландырылған қаржылық есептілікті қабылдамай қайтарады.

"111. Финансовая отчетность о состоянии задолженности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета столицы, областей, бюджетов городов республиканского значения, бюджета района (города областного значения) и районного (города областного значения) бюджета представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. При наличии замечаний и необходимости внесения изменений в финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство, осуществляющее в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, отклоняет в ЦС финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения. Администратор республиканских бюджетных программ, в течение трех рабочих дней вносит соответствующие изменения в финансовую отчетность и вновь направляет ее государственному казначейству.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 к настоящему приказу;
2) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 259 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора":
в Правилах составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Адресная часть форм консолидированной финансовой отчетности заполняется в следующем порядке:
наименование формы;
"Индекс" указывается форма консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора (далее – КФОП) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период КФОП;
отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – КФОП представляется на бумажном носителе и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч теңге.";
в пункте 8:
часть первую изложить в следующей редакции:
"8. Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ представляется в полном объеме форм согласно пункту 15 настоящих Правил в электронном виде посредством цифровой системы (далее – ЦС) уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ЦС.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется в электронном виде посредством ЦС в полном объеме форм согласно пункту 15 настоящих Правил.";
часть восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
"При наличии замечаний и необходимости внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет в ЦС консолидированную финансовую отчетность для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения.

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ЦЖ арқылы жіберілген ескертулерге сәйкес немесе жазбаша хабарлама негізінде жазбаша хабарламаны алған сәттен немесе ЦЖ-да қайтарылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізеді. Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігі өзгерген кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемені жазбаша хабардар етеді және өзгерістер мен толықтырулар бойынша ұсыныстарды оның жеке қаржылық есептілігіне 10 (он) жұмыс күні ішінде енгізу үшін қайта жібереді.";
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қазынашылық астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде – жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілік.";
11-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржылық есептілікке ЦЖ арқылы есептілікті ұсынатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, есептілікте бірінші және екінші қолдарды беру құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға орыс тілінде өзгеріс енгізілсін, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз жетінші және отыз сегізінші абзацтарын қоспағанда, осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.

Администратор бюджетных программ в соответствии с замечаниями, направленными через ЦС или на основании письменного уведомления, вносит изменения в свою консолидированную финансовую отчетность в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения письменного уведомления или отклонения в ЦС. При изменении финансовой отчетности подведомственного государственного учреждения, администратор бюджетных программ письменно уведомляет соответствующее подведомственное государственное учреждение и перенаправляет предложения по изменениям и дополнениям для внесения их в течение 10 (десяти) рабочих дней в его отдельную финансовую отчетность.";
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Государственное казначейство на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов столицы, областей, городов республиканского значения по исполнению бюджета области – консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.";
часть четвертую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов бюджетных программ, представляющих отчетность через ЦС.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящему приказу;
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев тридцать седьмого, тридцать восьмого, сорок первого, сорок второго, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят шестого и шестьдесят седьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей, 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – мемлекеттік қазынашылық белгілейді;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттары үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы үшін облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы белгiлейді;
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-нан кешіктірмей.
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 20 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 15 ақпанға дейін;
мемлекеттік қазынашылық үшін 31 наурызда және 30 қыркүйекте аяқталатын кезеңге – есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-нен кешіктірмей;
мемлекеттік қазынашылық үшін 30 маусымда және 31 желтоқсанда аяқталатын кезеңге – 25 тамыздан кешіктірмей, есепті қаржы жылы үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі 22 ақпанға дейін.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Бюджеттің түрі _________________________________________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Функционалдық топ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шот
Атауы
Ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Берешектің барлығы
Өткен жылдардың берешегі
Ағымдағы жылдың берешегі

для администраторов республиканских бюджетных программ за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – устанавливается государственным казначейством;
для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов устанавливается уполномоченными органами по исполнению бюджета района (города областного значения);
для местных уполномоченных органов района, города областного значения устанавливается местным уполномоченным органом области по исполнению бюджета;
для местных уполномоченных органов столицы, области, города республиканского значения по исполнению бюджета за период, заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Для местных уполномоченных органов столицы, области, города республиканского значения по исполнению бюджета за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 20 августа, за отчетный финансовый год – до 15 февраля, следующего за отчетным финансовым годом;
для государственного казначейства за период заканчивающийся 31 марта и 30 сентября – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
для государственного казначейства за период заканчивающийся 30 июня и 31 декабря – не позднее 25 августа, за отчетный финансовый год – до 22 февраля, следующего за отчетным финансовым годом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Вид бюджета _________________
Единица измерения: тысяч теңге
Администратор бюджетных программ
Функциональная группа
Программа
Подпрограмма
Специфика
Счет
Наименование
План финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Всего задолженность
Задолженность прошлых лет
Задолженность текущего года

Жиыны (13-баған +14-баған)
оның ішінде:
жыл басына
Ағымдығы жылы өтелген берешек сомасы
Ағымдағы жылы өтелгенін ескергендегі қалдық (9-баған – 10-баған -11-баған +/- 12-баған)
аванстық төлем сомасы (алдын ала төлеу)
ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарына аванстық төлемдер сомасының қатынастары (16-баған /8-баған х 100) %, *
талап ету мерзімі өткен берешек сомасы
бюджеттің кірісіне аударылғаны
өзге негіздемелер бойынша
шоттан шотқа ауыстырылды
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Атауы ______________________
__________________________________
Мекенжайы ________________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
** Мемлекеттік қазынашылықтың/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті
органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының
басшысы немесе оны алмастыратын адам
_____________________ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
**Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны
алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны
алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе
оны алмастыратын адам ______________ __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
* бағанды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар / аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары ғана толтырады;
** мемлекеттік қазынашылықтың қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 94-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ 433 бұйрығына 2-қосымша
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Өзге қаражат есебінен қалыптасқан дебиторлық берешек туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ-1-ДБ-Ө нысаны
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: ______ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
мемлекеттік мекеме ____________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі _________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган __________________
мемлекеттік қазынашылық_______________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;

Итого (графа 13+ графа 14)
в том числе:
на начало года
Сумма задолженности, погашенной в текущем году
Остаток с учетом погашения в текущем году (графа 9- графа 10- графа 11+/- графа 12)
сумма авансовых платежей (предоплата)
отношение суммы задолженности текущего года к плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) на текущий финансовый год (графа 16/ графа 8х100), %*
сумма задолженности с истекшим сроком исковой давности
перечислено в доход бюджета
по отдельным основаниям
перенесено со счета на счет
(+,-)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его _________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
**Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* графа заполняется только уполномоченными органами по исполнению бюджета/ аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
** подпись руководителя государственного казначейства предусмотрены только для форм республиканского бюджета.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 94 настоящих Правил.
Приложение 8 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года № 433
Приложение 2
к Правилам составления и
представления финансовой
отчетности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о дебиторской задолженности, образовавшейся за счет прочих средств
Представляется: администратору бюджетных программ/уполномоченному органу по исполнению бюджета/ государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма ФО-1-ДЗ-П
Периодичность: квартальная и годовая
Отчетный период: на "__" _________ __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
государственное учреждение ______________________________________
администратор бюджетных программ _______________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ___________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ______________
государственное казначейство _____________________________________
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Жиыны (12- баған + 13- баған)
оның ішінде:
жыл басына
Ағымдағы жылы өтелген берешек сомасы
Ағымдағы жылы өтелгенін ескергендегі берешек (8-баған – 9-баған - 10-баған +/- 11-баған)
аванстық төлем сомасы (алдын ала төлеу)
талап ету мерзімі өткен берешек сомасы
бюджеттің кірісіне аударылғаны
жеке негіздемелер бойынша
шоттан шотқа ауыстырылды
(+,-)
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы ______________________
_________________________________
Мекенжайы________________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оны алмастыратын адам
______________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Мемлекеттік қазынашылықтың/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті
органның/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының
басшысы немесе оны алмастыратын адам _________________ _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
* Деректерді жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны
алмастыратын адам ______________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе оны
алмастыратын адам ______________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" __________
Мемлекеттік мекеменің/бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бас бухгалтері немесе
оны алмастыратын адам
______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
* мемлекеттік қазынашылықтың қолтаңбасы тек республикалық бюджеттің
нысандары үшін көзделген.
Осы Қағидалардың 95-тармағында нысанды толтыру бойынша түсіндірме келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ 433 бұйрығына 3-қосымша
Қаржылық есептілікті жасау
және ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған нысан
Бюджет қаражаты есебінен қалыптасқан кредиторлық берешек туралы есеп
Ұсынылады: бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет–ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚЕ-2-КБ-Б нысан
Мерзімділігі: тоқсандық, жылдық
Есепті кезең: _____ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
мемлекеттік мекеме ____________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі _________________________________
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ___________
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган __________________
мемлекеттік қазынашылық_______________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері белгілейді;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді;

Итого (графа 12+ графа 13)
в том числе:
на начало года
Сумма задолженности, погашенной в текущем году
Остаток с учетом погашения в текущем году (графа 8 - графа 9 - графа 10 +/- графа 11)
сумма авансовых платежей (предоплата)
сумма задолженности с истекшим сроком исковой давности
перечислено в доход бюджета
по отдельным основаниям
перенесено со счета на счет
(+,-)
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование ______________________
_______________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель местного исполнительного органа или лицо, замещающее его ______________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
*Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета /аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
* Руководитель структурного подразделения, ответственного за составление данных или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель государственного учреждения/администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Главный бухгалтер государственного учреждения/ администратора бюджетных программ или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись)(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* подписи государственного казначейства предусмотрены только для форм республиканского бюджета.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 95 настоящих Правил.
Приложение 9 к приказу
исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года № 433
Приложение 3
к Правилам составления и
представления финансовой
отчетности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся за счет бюджетных средств
Представляется: администратору бюджетных программ/ уполномоченному органу по исполнению бюджета/ государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): форма ФО-2-КЗ-Б
Периодичность: квартальная и годовая
Отчетный период: на "__" _________ __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
государственное учреждение ______________________________________
администратор бюджетных программ _______________________________
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа __________
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ______________
государственное казначейство ___________________________________
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
для государственных учреждений устанавливается администраторами бюджетных программ;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местным уполномоченным органом по исполнению бюджета;