"Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 18 мамырдағы № 311 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 "Об утверждении Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 мая 2026 года № 311
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п.3.
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. "Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 219 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышында:
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік мекемелер көрсететін қызметтер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік мекемелер көрсететін қызметтер
РБ
РБ
ЖБ
ЖБ
10
10
10
10
3
5
5
5
207
694
254
700
256

1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 "Об утверждении Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении" следующие изменения:
в Классификаторе перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденном указанным приказом:
раздел "Услуги, предоставляемые государственными учреждениями в сфере особо охраняемых природных территорий" изложить в следующей редакции:
"
Услуги, предоставляемые государственными учреждениями в сфере особо охраняемых природных территорий
РБ
РБ
МБ
МБ
10
10
10
10
3
5
5
5
207
694
254
700
256

007
010
011
100
100
015
015
014
1. Жеке және заңды тұлғалар табиғи кешендері туристік және рекреациялық мақсаттарда пайдалануы кезінде оларға ақылы қызметтер көрсету, оның ішінде:
1) туристік соқпақтар, тамашалау алаңдарын, демалу алаңқайларын, көлікке арналған тұрақтарды, оның ішінде электр желілеріне қол жеткізуге болатын орындарда электрқуаттаустанциялары бар тұрақтарды, кемпингтер, шатырлы лагерлер немесе оларды орналастыратын орындар; қонақ үйлер, мотелдер, туристік базалар, балық өсіру шаруашылықтары, қоғамдық тамақтандыру, сауда және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың басқаруындағы басқа да мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектілер немесе оларды орналастыратын орындар беру; ерекше қорғалатын табиғи аумақта құбырлар, электр қуатын беру және байланыс желілерін, жолдарды салу және орналастыру жөнінде қызметтер көрсету; туристік құрал-жабдықтар беру;

007
010
011
100
100
015
015
014
1. Оказание платных услуг физическим и юридическим лицам при пользовании ими природными комплексами в туристских и рекреационных целях, в том числе:
1) по предоставлению туристских троп, смотровых площадок, бивачных полян, стоянок для транспорта, в том числе с электрозарядными станциями в местах, имеющих доступ к электрическим сетям, кемпингов, палаточных лагерей или мест для их размещения; гостиниц, мотелей, туристских баз, рыбоводных хозяйства, объектов общественного питания, торговли и другого культурно-бытового назначения, находящихся в управлении особо охраняемых природных территорий, или мест для их размещения; услуг по строительству и размещению на особо охраняемой природной территории трубопроводов, линий электропередачи и связи, дорог; туристского инвентаря;

2) әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, сондай-ақ балық өсіруді жүргізу;
3) мемлекеттік табиғи-қорық қоры, табиғи және тарихи-мәдени мұра объектілерінде, табиғат мұражайларында және жанды табиғат мүйістерінде болу және оларды зерделеу кезінде жолсеріктер, экскурсия ұйымдастырушылар, жол нұсқаушылар мен аудармашылар қызметтерін көрсету, кино, бейне және фото таспаларына түсіру;
4) пайдалануға берілген аумақтар мен объектілерді санитарлық тазарту және аббаттандыру жөнінде, сондай-ақ өзге ұйымдардың аумақтарын абаттандыру және көгалдандыру бойынша жұмыстар жүргізу жөнінде қызметтер;
5) қоғамдық тамақтандыру объектілері үшін өнім өндіру жөнінде қызметтер;
6) көрсетілетін көлік қызметтерін, сондай-ақ жегілген малды және мініс малын уақытша иеленуге және пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
1) табиғи кешендерді сақтау және дамытуға;
2) өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғауға;

2) по проведению любительского (спортивного) рыболовства, а также рыбоводства;
3) услуг проводников, экскурсоводов, гидов и переводчиков; по проведению кино-, видео- и фотосъемки при посещении и изучении объектов государственного природно-заповедного фонда, природного и историко-культурного наследия, музеев природы и живых уголков;
4) услуг по санитарной очистке и благоустройству предоставленных в пользование территорий и объектов, а также по проведению работ по благоустройству и озеленению территорий иных организаций;
5) услуг по производству продукции для объектов общественного питания;
6) по предоставлению транспортных услуг, а также услуг по предоставлению во временное владение и пользование упряжных и верховых животных.
1) сохранение и развитие природных комплексов;
2) охрана растительного и животного мира;

3) аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуді және өзге мақсаттарда ағаш кесуді қоса алғанда, ормандарды қалпына келтіру және қорғану іс-шараларын жүргізуге;
4) аумақтарды тазартуға және абаттандыруға;
5) табиғи-қорық қоры объектілерін қорғау мен туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық қызметпен байланысты инфрақұрылымды дамытуға;
6) табиғат қорғау қызметін қамтамасыз ету үшін штаттан тыс маусымдық жұмыскерлердің, оның ішінде өрт күзетушілерінің, аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуді және өзге мақсаттарда ағаш кесуді, орман дақылы жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі жұмыскерлердің, сондай-ақ шектеулі шаруашылық қызметті жүзеге асыратын жұмыскерлердің жұмыстарына (көрсетілетін қызметтеріне) ақы төлеуге;

3) проведение восстановительных и защитных мероприятий в лесах, включая рубки промежуточного пользования и прочие рубки;
4) очистка и благоустройство территорий;
5) развитие инфраструктуры, связанной с охраной объектов природно-заповедного фонда, туристской, рекреационной и ограниченной хозяйственной деятельности;
6) оплата работ (услуг) внештатных сезонных работников для обеспечения природоохранной деятельности, в том числе пожарных сторожей, работников по осуществлению рубок промежуточного пользования и прочих рубок, лесокультурных работ, а также работников, осуществляющих ограниченную хозяйственную деятельность;

7) табиғи сипаттағы төтенше жағдайдың салдарынан пайда болған өтімді қоқысты (жел мен дауыл құлатқан ағаштарды) жинаумен байланысты жұмысты (көрсетілетін қызметті) жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жұмысы (қызметі) құнының ақысын төлеуге;
8) мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің бақылау-өткізу бекеттерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жұмысы (көрсетілетін қызметі) құнының ақысын төлеуге;

7) оплата стоимости работ (услуг) физических и (или) юридических лиц, осуществляющих работы (услуги), связанные с уборкой ликвидной захламленности (ветровальных и буреломных деревьев), образовавшейся в результате чрезвычайной ситуации природного характера;
8) оплата стоимости работ (услуг) юридических лиц, осуществляющих деятельность по управлению контрольно-пропускными пунктами государственных национальных природных парков;

9) байланыс құралдарын, көлік және жабдықтар, өртке қарсы күрес, орман қорғау және орман дақылдары мақсатындағы тетіктер мен материалдар, орман дақылдары жұмысы үшін тұқым және отырғызу материалдарын, жанар-жағармай материалдарын, киім-кешек, қару және арнайы қорғаныш құралдарын сатып алуға;
10) табиғат қорғау қызметі мен байланысты ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де объектілерді салуға, реконструкциялауға және жөндеуге;

9) приобретение средств связи, транспорта и оборудования, механизмов и материалов противопожарного, лесозащитного и лесокультурного назначения, семян и посадочного материала для лесокультурных работ, горюче-смазочных материалов, обмундирования, оружия и специальных средств защиты;
10) строительство, реконструкция и ремонт зданий, сооружений и иных объектов, связанных с природоохранной деятельностью;

11) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшін мамандар даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға;
12) табиғат қорғау мекемелерінің жұмыскерлерін еңбек көрсеткіштері үшін көтермелеуге;
13) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында ғылыми зерттеулер жүргізуге;
14) табиғат музейлері мен көрмелерді ұйымдастыруға және оларды күтіп ұстауға;
15) рекреациялық аймақтарды дамытуға және абаттандыруға;
16) жарнамалық қызметті жетілдіруге;

11) подготовка и повышение квалификации специалистов для особо охраняемых природных территорий;
12) поощрение работников природоохранных учреждений за трудовые показатели;
13) проведение научных исследований в области особо охраняемых природных территорий;
14) организация и содержание музеев природы и выставок;
15) развитие и благоустройство рекреационных зон;
16) совершенствование рекламной деятельности;

015
018
Жеке және заңды тұлғалардың ерікті жарналары мен қайырымалдықтары, сондай-ақ гранттар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамыту қорларларының қаражаты
Сол сияқты
Сол сияқты
";
"Мемлекеттiк мекемелер ұсынатын ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласында көрсетілетін қызметтер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Мемлекеттiк мекемелер ұсынатын ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласында көрсетілетін қызметтер
РБ
10
1

015
018
Добровольные взносы и пожертвования физических и юридических лиц, а также гранты, средства фондов развития особо охраняемых природных территорий
То же
То же
";
раздел "Услуги, предоставляемые государственными учреждениями в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений" изложить в следующей редакции:
"
Услуги, предоставляемые государственными учреждениями в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений
РБ
10
1

212
255
100
037
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау нәтижесiнде алынған өнiмдердi өткізу бойынша көрсетілетін қызметтер
1) сұрыптық сынау станциялары мен учаскелерінде ауыл шаруашылығы жұмыстарын және зертханалық зерттеулер жүргізу;
2) көлік құралдарын, ауыл шаруашылығы техникасын, тракторларды, комбайндарды, күштік машиналар мен жабдықтарды, генератор машиналарын, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеуші аспаптар мен құрылғыларды, зертханалық жабдықтарды, компьютерлік жабдықтарды, өзге де машиналар мен жабдықтарды, жалпы мақсатқа арналған механикаландырылған және механикаландырылмаған еңбек құралдарын, өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтарды, шаруашылық мүкәммалын, өртке қарсы мақсатқа арналған заттарды, өзге де өндірістік және шаруашылық мүкәммал мен құралдарды сатып алу;

212
255
100
037
Услуги по реализации продукции, полученной в результате проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений
1) проведение сельскохозяйственных работ и лабораторных исследований на сортоиспытательных станциях и участках;
2) приобретение транспортных средств, сельскохозяйственной техники, тракторов, комбайнов, силовых машин и оборудований, машин-генераторов, рабочих машин и оборудований, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, прочих машин и оборудований, инструментов механизированных и немеханизированных орудий труда общего назначения, производственного инвентаря и принадлежностей, хозяйственного инвентаря, предметов противопожарного назначения, прочего производственного и хозяйственного инвентаря и инструментов;

3) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласында ғылыми зерттеулер жүргізу;
4) сұрыптық сынау саласында ауыл шаруашылығы және зертханалық жұмыстарды жүргізу үшін сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме тартатын штаттан тыс маусымдық, мамандар мен жұмысшыларға, техникалық персоналға, еңбекақы төлеу;
5) отын, жанар-жағармай материалдарын (май, тосол, отын, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, автол және басқа да жанар-жағармай материалдары), жанар-жағармай материалдарына талондар сатып алу, сондай-ақ отынның барлық түрлерін тиеу, түсіру, тасымалдау және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
6) өзге де материалдарды (отырғызу материалы, тұқымдар, тыңайтқыштар, пестицидтер, техникалық ақпарат тасығыштар, почта маркалары, таңбаланған конверттер, бланк өнімдері, кіріс (шығыс) хат-хабарларды тіркеу журналдары, картридждер, тонерлер) сатып алу;
7) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, дәрі қобдишаларын (автомобильдерге арналған дәрі қобдишаларын) сатып алу;
8) құрылыс және монтаждау жұмыстары процесінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын (рукан (рубероид), араластырғыштар, раковиналар, унитаздар, душ кабиналары, ванналар, есік блогы, терезе блогы, коннектор, кәбіл каналы, есіктер, есіктегі тұтқалар, есік жеткізгіш, ойма құлып, розеткалар, ажыратқыштар, линолеум, ковролан) сатып алу;
9) шаруашылық материалдарын (электр желілік сүзгілерді, ұзартқыштарды, ыдыстарды, үй-жайларды күтіп ұстауға арналған тазалағыш, дезинфекциялағыш, жуғыш құралдарды, ауа тазартқыштарды, қоқысқа арналған қаптарды; шүберектерді, шаруашылық қолғаптарды, күректерге арналған саптарды, батареяларды, шпагаттарды, шлангілерді, дәретхана қағазын, қағаз сүлгілерді, үй-жайларды жинауға арналған керек-жарақтарды, кеңсе керек-жарақтарын, арнайы киімдер, қораптар, тұқымдарға арналған қаптар) сатып алу;
10) байланыстың барлық түрлерінің көрсетілетін қызметтеріне, оның ішінде интернет байланысы, коммуналдық көрсетілетін қызметтерге, үй-жайлар мен ғимараттарды жалға алу, топырақты агрохимиялық зерттеп-қарау және мелиорациялық іс-шаралар жүргізу бойынша, таразылық және мамандандырылған жабдықтарды тексеру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
11) жазылым басылымдарын, ғылыми, әдістемелік және арнайы әдебиет сатып алу;
12) ғылыми, әдістемелік материалдар мен ресми бюллетеньдер шығару;
13) мамандар даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
14) шетелдік хат-хабарларды және ғылыми құжаттаманы аудару бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы және бағалы сұрыптарын жарнамалау және насихаттау жөніндегі бұқаралық іс-шараларды (дала күндері, семинарлар, көрмелер, экскурсиялар, таныстырылымдар) өткізу;

3) проведение научных исследований в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
4) оплата труда внештатных сезонных специалистов и рабочих, технического персонала, привлекаемых государственным учреждением в сфере сортоиспытания для проведения сельскохозяйственных и лабораторных работ в сфере сортоиспытания;
5) приобретение топлива, горюче-смазочных материалов (масло, тосол, дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, автол и другие горюче-смазочные материалы), талонов на горюче-смазочные материалы, а также оплата услуг по погрузке, разгрузке, транспортировке и хранению топлива всех видов;
6) приобретение прочих материалов (посадочный материал, семена, удобрения, пестициды, технические носители информации, почтовые марки, маркированные конверты, бланочная продукция, журналы регистраций входящей (исходящей) корреспонденции, картриджи, тонеры);
7) приобретение лекарственных средств, изделий медицинского назначения, аптечек (аптечек для автомобилей);
8) приобретение строительных материалов, используемых в процессе строительства и монтажных работ (рукан (рубероид), смесители, раковины, унитазы, душевые кабинки, ванны, дверной блок, оконный блок, коннектор, кабель-канал, двери, ручки на двери, дверной доводчик, замок врезной, розетки, выключатели, линолеум, ковролан);
9) приобретение хозяйственных материалов (электрических сетевых фильтров, удлинителей, посуд, чистящих, дезинфицирующих, моющих средств для содержания помещений, освежителей воздуха, мешков для мусора; ветоши, перчаток хозяйственных, черенков для лопат, батареек, шпагатов, шлангов, туалетной бумаги, бумажных полотенец, принадлежностей для уборки помещений, канцелярских принадлежностей, специальной одежды, коробок, мешков для семян);
10) оплата услуг всех видов связи, в том числе интернет-связи, коммунальных услуг, аренды помещений и зданий, по агрохимическому обследованию почв и проведению мелиоративных мероприятий, по поверке весового и специализированного оборудования;
11) приобретение подписных изданий, научной, методической и специальной литературы;
12) издание научных, методических материалов и официальных бюллетеней;
13) подготовка и повышение квалификации специалистов;
14) оплата услуг по переводу иностранной корреспонденции и научной документации;
15) проведение массовых мероприятий по рекламе и пропаганде перспективных и ценных сортов сельскохозяйственных растений (дни поля, семинары, выставки, экскурсии, презентации);

16) сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жұмыс істеуімен байланысты ғимараттарды, құрылысжайлар мен объектілерді ағымдағы жөндеу (жалпы құрылыс жұмыстары, гидрооқшаулау жұмыстары, электр сымдарын монтаждау және электр арматурасын орнату бойынша жұмыстар, электр байланысы жабдығын орнату бойынша электр монтаждау жұмыстары, ғимаратқа электр жабдығын орнату, жергілікті желі (электр) желілерін жүргізу, газдандыру, монтаждау (орнату), су құбыры есептегішін, электр есептегішті, күш қалқаншасын, электр автоматын, трансформаторды, сплит-жүйелерді, газ есептегішін демонтаждау, зертханалық жабдықты орнату);
17) жылыту, кәріз, су құбыры жүйесіне техникалық қызмет көрсетуге, оны ағымдағы жөндеуге, дәнекерлеу жұмыстарына, су құбыры жұмыстарына, қоршаулар мен дуалдарды, қақпалар мен бастырмаларды, қақпаларды орнатуға, ауабаптағышты, ғимараттарға арналған антенналарды монтаждау (орнату);
18) сылау, сырлау жұмыстарына, шыны жұмыстарына, үй-жайда арақабырғалар орнату;
19) жабдықтардағы, тракторлардағы, комбайндардағы, көлік құралдарындағы тозған бөлшектерді жөндеуге және ауыстыруға арналған қосалқы бөлшектерді (автомобиль қозғалтқыштары, аккумулятор, аккумуляторлық батареялар, трос, сермер, тығыздамалар, реле, су сорғысы, айқастырма, амортизаторлар және басқа да қосалқы бөлшектер), компьютерлік техниканы (негізгі плата, қатты диск, кулер, жедел есте сақтау құрылғысы, қоректендіру блогы) сатып алу;
20) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және техникалық персоналдың, Қазақстан Республикасының шегінде және одан тыс жерлерге іссапар шығыстары;
21) сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жұмыскерлерін еңбек көрсеткіштері үшін көтермелеу;
22) жобалау құжаттамасын (техникалық-экономикалық негіздеме) әзірлеу және сараптау, жер учаскесінің топографиялық түсірілімін дайындау, жерге орналастыру жобасын әзірлеу, жергілікті жерде жер учаскесінің шекараларын белгілеу, жер учаскесіне сәйкестіндіру құжатын дайындау және беру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
23) ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізуге арналған көлік құралдарын жалдау шығындары;
24) ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары, мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімақылар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан басқа));
25) үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, беріліс құрылғыларын ресімдеу, сондай-ақ үй-жайлар, ғимараттар мен құрылысжайлар орналасқан жерді ресімдеу шығындары;

16) текущий ремонт зданий, сооружений и объектов, связанных с функционированием государственного учреждения в сфере сортоиспытания (общестроительные работы, гидроизоляционные работы, работы по монтажу электропроводов и установке электроарматуры, электромонтажные работы по установке оборудования электросвязи, установка электрооборудования в здании, проведение линий локальной сети (электричества), газификация, монтаж (установка), демонтаж водопроводного счетчика, электросчетчика, силового щитка, электроавтомата, трансформатора, сплит-систем, газового счетчика, установка лабораторного оборудования);
17) техническое обслуживание, текущий ремонт отопительной, канализационной, водопроводной системы, сварочные работы, водопроводные работы, установку заборов и оград, ставней и навесов, ворот, монтаж (установку) кондиционера, антенн для зданий;
18) штукатурные, малярные работы, стекольные работы, установку перегородок в помещении;
19) приобретение запасных частей, предназначенных для ремонта и замены изношенных частей в оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (автомобильные двигатели, аккумулятор, аккумуляторные батареи, трос, маховик, сальники, реле, водяной насос, крестовина, амортизаторы и другие запасные части), компьютерной техники (материнская плата, жесткий диск, кулер, оперативное запоминающее устройство, блок питания);
20) командировочные расходы работников государственного учреждения в сфере сортоиспытания и технического персонала, в пределах и в том числе за пределами Республики Казахстан, в пределах норм возмещения командировочных расходов согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
21) поощрение работников государственного учреждения в сфере сортоиспытания за трудовые показатели;
22) оплата услуг по разработке и экспертизе проектной (технико-экономического обоснования) документации, изготовлению топографической съемки земельного участка, разработке землеустроительного проекта, установлению на местности границ земельного участка, изготовлению и выдаче идентификационного документа на земельный участок;
23) затраты на аренду транспортных средств для проведения сельскохозяйственных работ;
24) текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы, государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога));
25) затраты на приобретение помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, а также оформление земли, на которой размещены помещения, здания и сооружения;

26) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласындағы нәтижелерді деректерін автоматты түрде өңдеуге офистік жабдықтарды, офистік техниканы, цифрлық жүйелер мен бағдарламалық қамтылымды, вирусқа қарсы бағдарламаны, арнайы бағдарламалық қамтылымды сатып алу және орнату;
27) көлік құралдарын техникалық қарап-тексеру, иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;

26) приобретение и установка офисного оборудования, офисной техники, цифровых систем и программного обеспечения, антивирусной программы, специального программного обеспечения автоматической обработки данных результатов в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
27) оплата услуг по техническому осмотру, обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;

28) Webkassa 2.0 бағдарламалық қамтылымын орнату, оған қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге, бағдарламалық қамтылымды қолдау бойынша консультациялық қызмет көрсету, деректерді өңдеу, дерекқорлар құру, мемлекеттік сұрыптық сынау саласындағы веб-порталдарға техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
29) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару бойынша көрсетілетін қызметтерге, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
30) көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, автомобиль майын ауыстыру, шиналарды монтаждау, резеңкені ауыстыру, көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;

28) оплата услуг по установке, обслуживанию программного обеспечения Webkassa 2.0, консультационных услуг по поддержке программного обеспечения, обработке данных, созданию баз данных, техническому обслуживанию веб-порталов в сфере государственного сортоиспытания;
29) оплата услуг по вывозу твердых бытовых отходов, услуг дезинфекции, дезинсекции, дератизации;
30) оплата услуг по диагностике, ремонту транспортных средств, замене автомобильного масла, монтажу шин, замене резины, техническому обслуживанию транспортных средств;

31) электр энергиясын, суды, газды есепке алу аспаптарын мемлекеттік тексеруден өткізе және бағдарлама жасай отырып орнату үшін ақы төлеу;
32) баннерлер, бланкілер, қатты папкалар, алғыс хаттар, грамоталар, арнайы журналдар, мөртабандар, стендтер дайындау;
33) офистік техниканы, компьютерлер мен перифериялық құрылғыларды, принтерлерді, серверлік жабдықтарды, көшіру аппаратын, факсты, өрт дабылдамасы жүйелері мен өрт сөндіргіштерге арналған жабдықты жөндеу, құрастыру, орнату, оларға қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;

31) оплата за установку приборов учета электроэнергии, воды, газа с прохождением государственной проверки и программированием;
32) изготовление баннера, бланков, твердых папок, благодарственных писем, грамот, специальных журналов, штампов, стендов;
33) оплата услуг по ремонту, сборке, установке, обслуживанию офисной техники, компьютеров и периферийных устройств, принтера, серверного оборудования, копировального аппарата, факса, оборудования для систем пожарной сигнализации и огнетушителей;

34) өкілдік шығыстар;
35) жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу;
36) аумақтық қазынашылық бөлімшесіне инкассалық өкім ұсынылғанға дейін мемлекеттік мекеменің атқарушылық құжатты ерікті түрде орындау;
37) кепілдік жарнаны төлеу;
38) астықты сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
39) тіркеуші цифрлық жүйедегі клиенттің дербес шотына жылдық қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлемақы төлеу;

34) представительские расходы;
35) оплата обязательных пенсионных взносов работодателей;
36) добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в территориальное подразделение казначейства;
37) оплата гарантийного взноса;
38) оплата услуг по хранению зерна;
39) абонентская плата за годовое обслуживание лицевого счета клиента в регистраторской цифровой системе;

100
042
Тұқым шаруашылығының аттестациядан өткен субъектiлерiне бiрегей, элиталы тұқым және кейiннен өсiрiлетiн тұқым сорттарына зертханалық сынақтан өткiзу бойынша ақылы қызметтер көрсету
Сол сияқты
Сол сияқты
";
"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындары көрсететін қызметтер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындары көрсететін қызметтер
РБ
03
5

100
042
Оказание платных услуг аттестованным субъектам семеноводства по проведению лабораторных сортовых испытаний оригинальных, элитных семян и семян последующих репродукций
То же
То же
";
раздел "Услуги, предоставляемые военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"
Услуги, предоставляемые военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан
РБ
03
5

410
001
000
051
Ғылыми зерттеулерді жүргізу
Гранттық қаржыландыру қаражаты Ұлттық ғылыми кеңестің (бұдан әрі - ҰҒК) шешімімен бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
Шығыстарға мынадай шығындар жатады:
1) еңбекке ақы төлеу - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттар мен жұмыс берушінің актілеріне сәйкес ғылыми қызметкерлердің және қаржылық-экономикалық және заңгерлік сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалардың еңбегі үшін оларға берілетін сыйақының міндетті төлемін жұмыс берушінің қамтамасыз етуіне байланысты қатынастар жүйесі;

410
001
000
051
Проведение научных исследований
Средства грантового финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований по научным и (или) научно-техническим проектам, утвержденным решением национального научного совета (далее – ННС). К расходам относятся затраты на:
1) оплату труда - система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты научным работникам и лицам, осуществляющим финансово-экономическое и юридическое сопровождение, вознаграждения за их труд в соответствии с Трудовым кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;

2) қызметтік іссапарлар - ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобаны іске асыруға байланысты іссапарлар;
3) өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар - ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, өзге де зертханалардың, өзге де ұйымдардың, кәсіпкерлік субъектілерінің зерттеулерді орындауға қажетті көрсетілетін қызметтері, оның ішінде конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар жұмыстарды орындаушылар көрсетіліп және жұмыстардың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері толық жазылып ұсынылады;
4) материалдар сатып алу - зерттеулерді орындау үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу - талдама материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
7) үй-жайларды жалға алу - жоба бойынша ғылыми зерттеулерді орындау және ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алуға байланысты шығыстар;
8) жабдықтар мен техниканы жалға алу - жоба бойынша ғылыми зерттеулерді орындауда пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы жалға алуға байланысты шығыстар;
9) жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары - зерттеулерді орындау үшін жабдықтар мен техниканы пайдалануға байланысты, оның ішінде оларды іске қосу-баптауға және ұстауға байланысты шығыстар;
10) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
(111, 112, 113, 114, 116, 121, 122, 124, 131, 135, 136, 139, 144, 149, 153, 154, 156, 159, 161, 162, 169, 414, 416 және 419).
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың қаражаты ҰҒК шешімімен бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады. Шығыстарға мынадай шығындар жатады:
1) еңбекке ақы төлеу - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушінің актілеріне сәйкес ғылыми қызметкерлердің және қаржылық-экономикалық және заңгерлік сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалардың еңбегі үшін оларға берілетін сыйақының міндетті төлемін жұмыс берушінің қамтамасыз етуіне байланысты қатынастар жүйесі;
2) қызметтік іссапарлар - ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық бағдарламаны іске асыруға байланысты іссапарлар;
3) өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар - ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, өзге де зертханалардың, өзге де ұйымдардың, кәсіпкерлік субъектілері көрсетілетін қызметтері, оның ішінде конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысу үшін ұйымдастыру жарналары. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (аутсорсинг) орындауды қамтитын өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар жұмыстарды орындаушылар көрсетіліп және жұмыстардың түрлері, көлемдері, күтілетін нәтижелері толық жазылып ұсынылады;

2) служебные командировки - командировки, связанные с реализацией научного и (или) научно-технического проекта;
3) прочие услуги и работы – услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, субъектов предпринимательства, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях, семинарах, симпозиумах. Прочие услуги и работы, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ.
4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для выполнения исследований;
5) приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц);
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов;
7) аренду помещений – расходы, связанные с арендой помещений, используемых для выполнения научных исследований и научно-организационного сопровождения по проекту;
8) аренду оборудования и техники – расходы, связанные с арендой оборудования и техники, используемых в выполнении научных исследований по проекту;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники – расходы, связанные с использованием оборудования и техники для выполнения исследований, в том числе связанные с их пуско-наладкой и содержанием;
10) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (111,112, 114, 116, 121, 122, 124,131, 135, 136, 139, 144, 149, 153, 154, 156, 159, 161, 162, 169, 414, 416 и 419).
Средства программно-целевого финансирования направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований по научным и (или) научно-техническим программам, утвержденным решением ННС. К расходам относятся затраты на:
1) оплату труда – система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты научным работникам и лицам, осуществляющим финансово-экономическое и юридическое сопровождение, вознаграждения за их труд в соответствии с Трудовым кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
2) служебные командировки – командировки, связанные с реализацией научной и (или) научно-технической программы;
3) прочие услуги и работы – услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, субъектов предпринимательства, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях. Прочие услуги и работы, включающие выполнение научно-исследовательских работ (аутсорсинг), предоставляются с указанием исполнителей работ и расшифровкой по видам, объемам, ожидаемым результатам работ;

4) материалдар сатып алу - зерттеулерді орындау үшін жұмсалатын материалдарды сатып алу;
5) жабдықтар және (немесе) бағдарламалық қамтылымды (заңды тұлғалар үшін) сатып алу;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу - талдама материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
7) үй-жайларды жалға алу - бағдарлама бойынша ғылыми зерттеулерді орындау және ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алуға байланысты шығыстар;
8) жабдықтар мен техниканы жалға алу - бағдарлама бойынша ғылыми зерттеулерді орындауда пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы жалға алуға байланысты шығыстар;
9) жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары - зерттеулерді орындау үшін жабдықтар мен техниканы пайдалануға байланысты, оның ішінде оларды іске қосу-баптауға және ұстауға байланысты шығыстар;
10) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
(111, 112, 113, 114, 116, 121, 122, 124, 131, 135, 136, 139, 144, 149, 153, 154, 156, 159, 161, 162, 169, 414, 416 және 419).
Білім туралы заңның 63-бабының 3-тармағы, "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 101/қе бұйрығы (нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 17938 болып тіркелген).
РБ
03
5
410
001
000

4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для выполнения исследований;
5) приобретение оборудования и (или) программного обеспечения (для юридических лиц);
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов;
7) аренду помещений – расходы, связанные с арендой помещений, используемых для выполнения научных исследований и научно-организационного сопровождения по программе;
8) аренду оборудования и техники – расходы, связанные с арендой оборудования и техники, используемых в выполнении научных исследований по программе;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники – расходы, связанные с использованием оборудования и техники для выполнения исследований, в том числе связанные с их пуско-наладкой и содержанием;
10) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (111, 112, 113, 114, 116, 121, 122, 124, 131, 135, 136, 139, 144, 149, 153, 154, 156, 159, 161, 162, 169, 414, 416 и 419).
Пункт 3 статьи 63 3акона об образовании, приказ Председателя комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года №101/қе "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17938).
РБ
03
5
410
001
000

075
Қосымша білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру
1) шығыс материалдарын, жиһаздар, мүкәммалдар сатып алуға;
2) қызмет көрсетуді қоса алғанда, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
3) әдебиеттер, оқу басылымдарын, көрнекі материалдар сатып алуға;
4) оқу-материалдық базаны нығайтуға;
5) қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыру, кәсіби білім беруді ұйымдастыру, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және өткізу үшін тартылатын штаттан тыс мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
6) оқу, ғылыми және әдістемелік материалдарды басып шығаруға;
7) ұлттық қауіпсіздік органдары оқу орындарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға және тағылымдамадан өтуге;
8) тамақтану мен мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыруды қоса алғанда, конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, спорттық жарыстар, оқыту тренингтері, олимпиадалар, мерейтойлық іс-шаралар жүргізуге, ақпараттық материалдар сатып алуға;
9) электрондық цифрлық ресурстарды немесе оларды пайдалану құқығын сатып алуға;

075
Реализация дополнительных образовательных программ
1) приобретение расходных материалов, мебели, инвентаря;
2) приобретение оборудования и программного обеспечения, включая их обслуживание;
3) приобретение литературы, учебных изданий, наглядных материалов;
4) укрепление учебно-материальной базы;
5) оплату труда внештатных специалистов, привлекаемых для реализации дополнительных образовательных программ, организации профессионального образования, разработки и реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции;
6) издание учебных, научных и методических материалов;
7) повышение квалификации стажировки сотрудников, военнослужащих и работников учебных заведений органов национальной безопасности;
8) проведение конференций, семинаров, круглых столов, спортивных соревнований, обучающих тренингов, олимпиад, юбилейных мероприятий, включая организацию питания и культурно-досуговых мероприятий, приобретение информационных материалов;
9) приобретение электронных цифровых ресурсов или права пользования ими;

10) қосымша білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыруға;
11) үй-жайларды, жабдықтар мен техниканы жалға алуға;
12) кәдесый өнімдерін сатып алуға;
13) оқу және ғылыми мақсаттарға арналған бейнероликтер, бейнефильмдер, аудиожазбалар дайындауға;
14) білім беру қызметін қамтамасыз ететін ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы жөндеуге;
15) көлік құралдарын, сондай-ақ оларға қызмет көрсету жөніндегі тауарлар мен қызметтерді сатып алуға;

10) организацию учебного процесса по дополнительным образовательным программам;
11) аренда помещений, оборудования и техники;
12) приобретение сувенирной продукции;
13) изготовление видеороликов, видеофильмов, аудиозаписей для учебных и научных целей;
14) текущий ремонт зданий и сооружений, обеспечивающих образовательную деятельность;
15) приобретение транспортных средств, а также товаров и услуг по их обслуживанию;

16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде қосымша білім беру бағдарламаларын өткізуге, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеуге және өткізуге байланысты іссапарларға;
17) байланыс қызметіне, жарнама және көлік қызметтеріне ақы төлеуге;
18) қосымша білім беру бағдарламаларын өткізу, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және өткізу шеңберінде банктік қызметтерге ақы төлеуге;

16) командировки, связанные с реализацией дополнительных образовательных программ, разработкой и реализацией учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан;
17) оплата услуг связи, рекламных и транспортных услуг;
18) оплата банковских услуг в рамках реализации дополнительных образовательных программ, разработки и реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции;

19) қосымша білім беру бағдарламаларын өткізу шеңберінде кофе-брейктерді ұйымдастыру және өткізу қызметтеріне ақы төлеуге;
20) қосымша білім беру бағдарламалары шеңберінде ақылы білім беру қызметтерін көрсету үшін тартылатын мамандардың (оның ішінде ұлттық қауіпсіздік органдары оқу орындарының кадр құрамы қатарынан) қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалады
(116, 131, 135, 136, 144, 149, 151, 152, 153, 154, 157, 158, 159, 161, 162, 169, 413, 414, 416 және 419).
РБ
03
5
410
001

19) оплата услуг по организации и проведению кофе-брейков в рамках реализации дополнительных образовательных программ;
20) оплата услуг специалистов (в том числе из числа кадрового состава учебных заведений органов национальной безопасности), привлекаемых для оказания платных образовательных услуг в рамках дополнительных образовательных программ (116, 131, 135, 136, 144, 149, 151, 152, 153, 154, 157, 158, 159, 161, 162, 169, 413, 414, 416 и 419).
То же
РБ
03
5
410
001

000
052
Оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және (немесе) өткізу.
Сол сияқты
Сол сияқты
";
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелері ұсынатын қызметтер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету саласында Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелері ұсынатын қызметтер
РБ
05
9
201
014

000
052
Разработка и реализация учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции
То же
То же
";
раздел "Услуги, предоставляемые государственными учреждениями органов внутренних дел Республики Казахстан в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" изложить в следующей редакции:
"
Услуги, предоставляемые государственными учреждениями органов внутренних дел Республики Казахстан в сфере оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
РБ
05
9
201
014

100
071
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер
1) клиникалық хаттамаларға және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне, сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде тиісті жылға бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, шығыс материалдарын, сондай-ақ дәрі қобдишаларын, арнайы емдік өнімдерді сатып алу (қамтамасыз ету);

100
071
Услуги по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС)
1) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и медицинских изделий, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;

2) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына (бұдан әрі – № 128 Қаулы) сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүккәмалмен жарақтандыру;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлау;
4) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
5) шығыстарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңының (бұдан әрі – Ақпараттандыру туралы заң) 1-бабының 44) тармақшасына сәйкес интернетті қоса алғанда байланыс қызметтері, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, цифрлық жүйелерге қызмет көрсетуді қоса алғанда, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағармай материалдарын, тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), медициналық техникаға сервистік қызмет көрсету, банк қызметтеріне ақы төлеу;
6) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21824 болып тіркелген) бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлерін көтермелеу қағидаларына сәйкес ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелері қызметкерлеріне сараланған қосымша ақы белгілеуге арналған шығындар
(112, 114, 116, 121, 122, 124, 136, 141, 142, 144, 149, 151, 152, 153, 154, 158, 159, 161, 165, 169, 414 және 419).
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабы, "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары мемлекеттік мекемелерінің тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуі және олардың көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 29 мамырдағы № 393 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 36174 болып тіркелген).
";
"Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелері ұсынатын әскери медицина саласында көрсетілетін қызметтер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қарулы Күштердің мемлекеттік мекемелері ұсынатын әскери медицина саласында көрсетілетін қызметтер
РБ
02
1

2) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики" (далее – Постановление № 128);
3) повышение квалификации и переподготовку кадров согласно Трудовому кодексу;
4) оплата коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
5) расходы, в том числе услуги связи, включая интернет согласно подпункту 44) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации), командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов, товаров и услуг, включая обслуживание цифровых систем, сервисное обслуживание медицинской техники, оплата банковских услуг;
6) установление дифференцированной доплаты работникам государственных учреждений органов внутренних дел в соответствии с Правилами поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-278/2020 "Об утверждении правил поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21824). (112, 114, 116, 121, 122, 124, 136, 141, 142, 144, 149, 151, 152, 153, 154, 158, 159, 161, 165, 169, 414 и 419)
Статья 70 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 393 "Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации услуг государственными учреждениями органов внутренних дел Республики Казахстан по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации услуг, остающихся в их распоряжении" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36174).
";
раздел "Услуги, предоставляемые государственными учреждениями Вооруженных Сил, в сфере военной медицины" изложить в следующей редакции:
"
Услуги, предоставляемые государственными учреждениями Вооруженных Сил, в сфере военной медицины
РБ
02
1

208
003
000
073
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен бекітілген ТМККК тізбесі шеңберіндегі медициналық көмек
1) материалдық-техникалық (оқу- материалдық) базаны нығайту;
2) жабдықты, мүлікті және мүкәммалды (оның ішінде жиһазды) сатып алу;
3) шаруашылық шығыстар (байланыс қызметіне, коммуналдық қызметке ақы төлеу, ағымдағы және шаруашылық мақсат үшін заттар мен материалдарды сатып алу, тауарды (кеңселік) сатып алу шығыстары, жабдық пен техниканы пайдалану шығыстары);
4) ғимарат пен құрылысжайды реконструкциялау және күрделі (ағымдағы) жөндеу, сондай-ақ ғимарат пен құрылысжайға қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде зерттеу, тағылымдамалар, курстар өткізуге, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жүргізуге, көрмелерге, семинарларға, ғылыми конференцияларға, қашықтан өткізілетін кеңестерге оның ішінде халықаралық, сондай-ақ Қазақстан мен шет мемлекеттердің бірлескен жұмысына байланысты ел ішіндегі және одан тыс жердегі іссапар шығыстары;
6) банк көрсететін қызмет;
7) мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін электрондық әмиян арқылы соманы енгізу;
8) кіріс жоспарын орындау кезінде табыстың 30 %-на дейінгі мөлшерде қосымша ақы, үстемеақы, сыйлықақы және ынталандыру сипатындағы төлемді белгілеу;
9) мемлекеттік сатып алу шеңберінде көрсетілетін қызметті сатып алу шартының талаптарына сәйкес есептелген тұрақсыздық төлемін төлеу;

208
003
000
073
Медицинская помощь в рамках перечня ГОБМП, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672
1) укрепление материально-технической (учебно-материальной) базы;
2) приобретение оборудования, имущества и инвентаря (в том числе мебели);
3) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, коммунальных услуг, приобретение предметов и материалов для текущих и хозяйственных целей, расходы на приобретение товаров (канцелярских), эксплуатационные расходы оборудования и техники);
4) реконструкция и капитальный (текущий) ремонт зданий и сооружений, а также оплата услуг по обслуживанию зданий и сооружений;
5) командировочные расходы внутри страны и за ее пределами, связанные с проведением исследований, стажировок, курсов, работ и услуг, участием в выставках, семинарах, научных конференциях, дистанционных советах, в том числе международных, в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан, а также проведение совместной работы Казахстана и иностранных государств;
6) банковские услуги;
7) внесение для обеспечения исполнения договора о государственных закупках и суммы через электронный кошелек;
8) установление доплат, надбавок, премий и выплат стимулирующего характера в размере до 30 % от дохода при выполнении плана дохода;
9) оплата неустойки, начисленной в соответствии с условиями договора закупа услуг в рамках государственных закупок;

10) көлік қызметтеріне ақы төлеу;
11) өкілдік шығыстарды төлеу;
12) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде клиникалық хаттамаға және дәрілік заттар мен медициналық бұйым тізбесіне сәйкес бірыңғай дистрибьютордан тиісті жылға сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымды, шығыс материалын, сондай-ақ дәріқобдишаны, арнайы емдік өнімді сатып алу (қамтамасыз ету);
13) № 128 Қаулыға сәйкес пациентті тамақтанумен және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтау; 14) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметті сатып алу шартының талаптарына сәйкес есептелген тұрақсыздық төлемін төлеу;

10) оплата транспортных услуг;
11) оплата представительских расходов;
12) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и медицинских изделий, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;
13) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с Постановлением № 128;
14) оплата неустойки, начисленной в соответствии с условиями договора закупа услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың бесінші абзацын қоспағанда, 2026 жылдың 12 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев

2. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзаца пятого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев