Ұйғыр аудандық мәслихатының "Ұйғыр ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 11 қазандағы № 8-10-52 шешіміне өзгерістер енгiзу туралы
Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2026 жылғы 18 маусымдағы № 8-63-288 шешімі
Ұйғыр аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұйғыр аудандық мәслихатының "Ұйғыр ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 11 қазандағы № 8-10-52 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6041-05 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мерекелік күндер мен атаулы күндері үшін әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 4, 5, 6, 8 баптарында көрсетілген мәртебесі бар бар азаматтардың келесі санаттарына біржолғы ақша төлемдері түрінде көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне бір рет – 450 (төрт жүз елу) айлық есептік көрсеткіш және ай сайын 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш";
2) мәртебеcі "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4, 5-бабымен белгіленген, осы Заңның күші қолданылатын адамдардың басқа санаттары ардагерлер болып танылады.
- Ауған ұрыс қимылдарына қатысқандар – 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
- 1986-1991 жылдар аралығында Таулы Карабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер - 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
- 1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығында кезеңде Тәжікстан -Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достығының шеқарасын күшейтуге қатысқан әскери қызметшілер - 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
- 2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері - 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;
- Ұлы Отан соғысына қатысушылар, атап айтқанда Ұлы Отан соғысы кезеңінде , сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын (бұдан әрі – КСР Одағы) қорғау бойынша басқа да ұрыс операциялары кезінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшілер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет өтушілері - 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
3) Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарға бір рет – 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындарына бір рет – 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;

О внесении изменений в решение Уйгурского районного маслихата от 11 октября 2023 года № 8-10-52 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Уйгурского района"
Решение Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 18 июня 2026 года № 8-63-288
Уйгурский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уйгурского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся Уйгурского района" от 11 октября 2023 года № 8-10-52 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6041-05) следующее изменение:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан, статус которых определен статьями 4,5,6,8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах":
1) ветеранам Великой Отечественной войны единовременно – 450 (четыреста пятьдесят) месячных расчетных показателей и ежемесячно – 3 (три) месячных расчетных показателей;
2) ветеранам, боевых действий на территории других государств, статус которых определен статьей 4, 5, 6, 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах":
- Участники боевых действий в Афганистане - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
- Военнослужащие, принимавшие участие в урегулировании участвовавшие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе с 1986 по 1991 годы - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
- Военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в усилении дружбы Независимых Государств на участке Таджикистан-Афганистан в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года- 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
- Военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года - 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
- участники Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР), партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
3) гражданам, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда" единовременно – 20 (двадцать) месячных расчетных показателей;
несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны единовременно – 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;

1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарына бір рет – 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасыларына бір рет – 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына бір рет – 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
4) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға – 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш;
5) Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) бір рет – 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш;
- Ауғанстанда ұрыс қимылдарына жүргізілген кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскері қызметшілердің отбасылары – 80 (сексен) айлық есептік көрсеткіш;
6) Бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілеріне бір рет – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;
қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттерде қызметтік міндеттерін орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген, бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына бір рет – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;

лицам, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения единовременно - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
Семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции единовременно - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей.
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
4) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны единовременно– 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
5) супруга (супруг) умершего лица с инвалидностью вследствии ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак единовременно – 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
Семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания полученных в период боевых действий в Афганистане - 80 (восемьдесят) месячных расчетных показателей;
6) Военнослужащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте единовременно – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
лица начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізімі, әлеуметтік көмектің шекті мөлшері, әлеуметтік көмекке белгілі бір мұқтаж азаматтардың жүгіну мерзімдері жергілікті өзін-өзі басқару органдары (ЖАО) тарапынан белгіленеді және жергілікті өкілдік органдардың шешімдерімен бекітіледі.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысының болуы.
Әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы ескере отырып келесі негіздер бойынша көрсетіледі:
1) Табиғи апат салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның жылжымайтын мүлкіне залал келтіруіне байланысты әлеуметтік көмек
2) Өрт салдарынан азаматқа (отбасына) немесе оның жылжымайтын мүлкіне залал келтіруіне байланысты әлейметтік көмек жылжымайтын мүлкіне зиян келтірілген жағдайда, жан басына шаққандағы орташа табысы шегінен аспайтын, ең төменгі күнкөріс деңгейіне екі еселенген мөлшерді (растайтын құжат болған жағдайда) ескере отырып, бір мезгілде – 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Әлеуметтік көмек өрт немесе төтенше жағдай болған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей көрсетіледі.
Дүлей апат немесе өрт салдарынан жылжымайтын мүлкіне залал келген болса, әлеуметтік көмек залал келген мүлік орналасқан жер бойынша меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан көрсетіледі.
Әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысын есептемегенде келесі негіздер бойынша көрсетіледі:
әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігінің шектелуідеп танылған азаматтарға (отбасыларға):
1) туберкулез түріндегі әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдарға әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай, ай сайын – 7 (жеті) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) Диспансерлік есепте тұрған АИТВ балаларының ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне немесе адамның иммун тапшылығы вирусымен ауыратын балаларға әлеуметтік көмек ай сайын жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің 2 (екі) еселенген мөлшерінде;
Әлеуметтік маңызы бар ауру болған кезде әлеуметтік көмек алушылардың тізімдерін Денсаулық сақтау ұйымдары ЖСН, ТАӘ, төлем мерзімі көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығының әлеуметтік маңызы бар аурулар тізбесінде белгіленген аурулардың халықаралық сыныптамасының кодтарына сәйкес электрондық түрде ұсынады.".

"9. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью отдельным категориям нуждающихся граждан устанавливаются МИО и утверждаются решениями местных представительных органов.
Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Социальная помощь в связи с учетом среднедушевого дохода оказывается по следующим основаниям:
1) Социальная помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия
2) Социальная помощь в связи с причинением ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие пожара.
в случае причинения вреда его недвижимому имуществу, с учетом среднедушевого дохода не превышающего порога, двукратного размера к прожиточному минимуму (при наличии подтверждающего документа) единовременно в размере – 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
социальная помощь предоставляется не позднее трех месяцев со дня возникновения пожара или чрезвычайной ситуации;
при причинении ущерба недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего недвижимого имущества независимо от места регистрации его собственника;
Социальная помощь без учета среднедушевого дохода оказывается по следующим основаниям:
Лицам (семьям) имеющие ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих:
1) лицам, находящимся на амбулаторном лечении с заболеванием туберкулез ежемесячно без учета среднедушевого дохода в размере – 7 (семь) месячных расчетных показателей;
2) родителям или иным законным представителям детей, инфицированных вирусом имуннодефицита человека, состоящим на диспансерном учете ежемесячно без учета среднедушевого дохода 2 (два) кратных размера величины прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
Списки получателей социальной помощи при наличии социально значимого заболевания предоставляются в электронном виде организациями здравоохранения в соответствии с Кодами международной классификации болезней, установленных перечнем социально значимых заболеваний приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан, с указанием ИИН, ФИО, срок выплаты.".

2. "Ұйғыр аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Ұйғыр аудандық мәслихатының интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұйғыр аудандық мәслихаты төрағасының м.а. С. Ермухаметова

2. Государственному учреждению "Аппарат Уйгурского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего решения на интернет – ресурсе Уйгурского районного маслихата после официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. председателя Уйгурского районного маслихата С. Ермухаметова