Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2026 жылғы 25 ақпандағы № 46-261 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 4-6) тармақшасына сәйкес Алматы облысының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.

Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Алматинской области
Решение маслихата Алматинской области от 25 февраля 2026 года № 46-261
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Алматинской области согласно приложению к настоящему решению.

2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Байғоджаев
Алматы облыстық мәслихатының 2026 жылғы 25 ақпандағы № 46-261 шешімнің қосымшасы
Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
облыстық маңызы бар қалалар
0,8
0,6
1,0
2.
аудан орталығы
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл
0,2
0,2
0,4
Ескерту: Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері жалдау ақысының мөлшерлемелерін жалдау алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.

2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима Алматинской области.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Байгоджаев
Приложение к решению Алматинского
областного маслихата
от 25 февраля 2026 года № 46-261
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Алматинской области
п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города областного значения
0,8
0,6
1,0
2.
районного центра
0,6
0,4
0,8
3.
поселок
0,4
0,4
0,6
4.
село
0,2
0,2
0,4
Примечание: Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения Алматинской области, вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.