Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 12 желтоқсандағы "Алматы облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" № 370 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 133 қаулысы
Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 12 желтоқсандағы "Алматы облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" № 370 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6197-05 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулының қосымшасына сәйкес бекітілген Алматы облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Алматы облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін, оның ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға қолдау көздейтін тетіктерді іске асыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) арзандатылған баға – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын әр адамға белгіленген шекті сауда үстемесі шегінде ай сайын белгіленетін жеңілдікпен сатып алатын баға;";
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), және 5-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) "әлеуметтік әмиян" – жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабарлауға (хабархат), есепке алуға және алуға (көрсетуге) арналған ақпараттандыру объектісі;
5-2) жеке тұлғаларды мемлекеттік қолдау шарасы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлерді және жеке практикамен айналысатын адамдарды, заң консультанттарын қоспағанда, жеке тұлғалардың бақуаттылығын арттыруға бағытталған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер немесе өзге де мемлекеттік қолдау нысандары;
5-3) мамандандырылған ұйым – агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін бәсекелестік нарықта жоқ немесе мардымсыз көрсетілетін жекелеген қызмет түрлерімен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының немесе агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің шешімі бойынша құрылған немесе өңірлердің экономикасын дамытуға жәрдемдесу үшін құрылған (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар) ұйым;

О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Алматинской области от 12 декабря 2024 года № 370 "Об утверждении Правил реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Алматинской области"
Постановление акимата Алматинской области от 15 июня 2026 года № 133
Акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Алматинской области от 12 декабря 2024 года № 370 "Об утверждении Правил реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Алматинской области" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6197-05) следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Алматинской области, утвержденных согласно приложению к указанному постановлению:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары (далее – Правила) определяют порядок реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Алматинской области, в том числе предусматривающих поддержку получателям государственной адресной социальной помощи.";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) удешевленная цена – цена, по которой получатели государственной адресной социальной помощи приобретают социально значимые продовольственные товары со скидкой, установленной ежемесячно на одного человека в пределах предельной торговой надбавки;";
дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3) и 5-4) следующего содержания:
"5-1) "социальный кошелек" – объект информатизации, предназначенный для извещения (уведомления), учета и получения (оказания) мер государственной поддержки физических лиц;
5-2) мера государственной поддержки физических лиц – государственные услуги или иные формы государственной поддержки, направленные на повышение благополучия физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, юридических консультантов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5-3) специализированная организация - организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы или национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в целях устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, обеспечения субъектов агропромышленного комплекса отдельными видами услуг, отсутствующими или слабо предоставленными на конкурентном рынке, или созданная для содействия развитию экономики регионов (социально-предпринимательские корпорации);

5-4) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) тауарларды қадағалаудың ақпараттық жүйесі – Ұлттық тауарлар каталогын қолдана отырып, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру шеңберінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары туралы ақпаратты жинауға және өңдеуге арналған тауарларды таңбалау және қадағалаудың ақпараттық жүйесінің кіші жүйесі;";
мынадай мазмұндағы 7-3) тармақшамен толықтырылсын:
"7-3) цифрлық азық-түлік ваучері – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сатып алу кезінде жеңілдік түрінде берілетін мақсатты қолма-қол ақшасыз қолдау;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының нарығын тұрақтандыру мақсатында, Алматы облысының әкімдігі әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандырудың мынадай тетіктерін іске асырады:
1) тұрақтандыру қорларының қызметі;
2) кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу үшін қарыз беру.";
13-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13-4. "Қонаев" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы ауыл шаруашылық тауарөндірушілерді форвардтық шарттар шеңберінде:
ағымдағы қаржы жылының 1 қазанына дейін келесі жылдың көктемгі-жазғы кезеңінде халықты ерте пісетін көкөніс өнімдерімен қамтамасыз ету үшін;
ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейін келесі жылдың қысқы-көктемгі кезеңінде халықты көкөніс өнімдерімен қамтамасыз ету үшін қаржыландыруды жүзеге асырады.";
13-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13-6. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру шеңберінде көкөніс өнімдерін жеткізу "Қонаев" ӘКК" АҚ-ы Алматы облысының әкімдігімен бірлесіп маусымаралық кезеңде (қысқы-көктемгі кезең: қаңтар, ақпан, наурыз; көктемгі-жазғы кезең: сәуір, мамыр, маусым) қалыптастыратын график негізінде не ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету қажет болған жағдайда басқа кезеңдерде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 13-9, 13-10 және 13-11-тармақтармен толықтырылсын:
"13-9. Алматы облысының әкімдігі "Қонаев" ӘКК" АҚ-мен бірлесіп бұқаралық ақпарат құралдары, әлеуметтік желілер, жергілікті атқарушы орган мен мамандырылған ұйымның ресми сайттары арқылы халыққа мынадай ақпаратты жеткізу бойынша ақпараттық жұмыс жүргізеді:

5-4) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) информационная система прослеживаемости товаров – подсистема информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, предназначенная для сбора и обработки информации о социально значимых продовольственных товарах в рамках реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, с применением Национального каталога товаров;";
дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:
"7-3) цифровой продовольственный ваучер – целевая безналичная поддержка, предоставляемая получателям государственной адресной социальной помощи в виде скидки при приобретении социально значимых продовольственных товаров;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В целях стабилизации рынка социально значимых продовольственных товаров акиматом Алматинской области реализуются следующие механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары:
1) деятельность стабилизационных фондов;
2) предоставление займа субъектам предпринимательства, в том числе для реализации социально значимых продовольственных товаров получателям государственной адресной социальной помощи.".
пункт 13-4 изложить в следующей редакции:
"13-4. АО "СПК "Қонаев" осуществляет финансирование сельхозтоваропроизводителей в рамках форвардных договоров:
до 1 октября текущего финансового года для обеспечения населения ранней овощной продукцией в весенне-летний период следующего года;
до 1 февраля текущего финансового года для обеспечения населения овощной продукцией в зимне-весенний период следующего года.".
пункт 13-6 изложить в следующей редакции:
"13-6. Поставка овощной продукции в рамках реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется на основании графика, формируемого АО "СПК "Қонаев" совместно с акиматом Алматинской области в период межсезонья (зимне-весенний период: январь, февраль, март; весенне-летний период: апрель, май, июнь), либо в другие периоды в случае необходимости оказания регулирующего воздействия на внутренний рынок.".
дополнить пунктами 13-9, 13-10 и 13-11 следующего содержания:
"13-9. Акимат Алматинской области совместно со АО "СПК "Қонаев" проводят информационную работу по доведению информации до населения через средства массовой информации, социальные сети, официальные сайты акимата Алматинской области и АО "СПК "Қонаев":

1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер мен қайта өңдеу кәсіпорындарының, тауарлық интервенцияларды жүзеге асыратын сауда объектілерінің орналасқан жерлері тізбесін, көрсете отырып, форвардтық сатып алуды жүргізу тәртібі, оның басталғаны және нәтижелері туралы;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын белгіленген бағамен өткізетін сауда объектілерінің орналасқан жерлері тізбесін көрсете отырып, кәсіпкерлік субъектілеріне қарыз беру тәртібі, оны берудің басталғаны және нәтижелері туралы;
3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын "әлеуметтік әмиян" арқылы цифрлық азық-түлік ваучерлерін пайдалана отырып арзандатылған бағамен өткізетін және кәсіпкерлік субъектілерінің сауда объектілерінің орналасқан жерлері тізбесін көрсете отырып, кәсіпкерлік субъектілеріне қарыз беру тәртібі, сондай-ақ оны іске асырудың басталғаны және нәтижелері туралы.
13-10. "Қонаев" ӘКК" АҚ-ы бағаны тұрақтандыру мақсатында сатып алатын көкөніс өнімдерінің (қырыққабат, картоп, пияз, сәбіз) көлемі Комиссияның шешіміне сәйкес өңірлік сұраныс негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана халқының (қалалық немесе жалпы) үш айлық қажеттілігінің кемінде 30 пайыз мөлшерінде айқындалады.
13-11. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктері сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның Тауарларды қадағалаудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру кезінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сатып алу тікелей өндірушілерден, оның ішінде форвардтық шарттар мен офтейк-келісімшарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады. Егер өндіруші өнімді өткізуді тікелей жүзеге асырмаса, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын азық-түлік тауарларын өткізуге маманданған көтерме сауда жеткізушілерінен (дистрибьютерлерден), сондай-ақ мамандандырылған ұйымнан сатып алу жүзеге асырылады.".
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Мамандандырылған ұйым өңірлік тұрақтандыру қорын уақтылы жаңарту мақсатында тұрақты негізде бейнебақылау жүйелерін қолдана отырып, өңірлік тұрақтандыру қорының азық-түлік тауарларын сақтау мерзімдерін қамтамасыз етеді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру мақсатында мамандандырылған ұйымдар арқылы кәсіпкерлік субъектілеріне Комиссия сұраныс пен ұсыныстың өңірлік теңгерімі (өндіріс көлемі мен азық-түлік тауарларымен қамтамасыз етілу, олардың қозғалысы, қорлардың болуы), егіс алқаптары (жоспарлы), болжамды өнім, өткен күнтізбелік жылдағы қалыптасқан бағалар, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылардың саны туралы мәліметтер және өзге де деректер негізінде айқындайтын азық-түлік тауарларының тізбесіне сәйкес қарыз береді.
Қарызды беру қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және ақылылық шарттарында қарыз шарты жасасу жолымен жүзеге асырылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) о порядке проведения форвардного закупа, начале и результатах его проведения с указанием перечня сельхозтоваропроизводителей и перерабатывающих предприятий, местонахождении торговых объектов, осуществляющих товарные интервенции;
2) о порядке предоставления займа субъектам предпринимательства, начале и результатах его предоставления с указанием перечня субъектов предпринимательства, местонахождении торговых объектов, реализующих социально значимых продовольственные товары по фиксированной цене;
3) о порядке предоставления займа субъектам предпринимательства, а также о начале и результатах его реализации, с указанием перечня субъектов предпринимательства и местонахождения торговых объектов, реализующих социально значимые продовольственные товары получателям государственной адресной социальной помощи по удешевленной цене с использованием цифровых продовольственных ваучеров посредством "социального кошелька".
13-10. Объем овощной продукции (капуста, картофель, лук, морковь), приобретаемой АО "СПК "Қонаев" в целях стабилизации цен, определяется в размере не менее 30 процентов от трехмесячной потребности населения (городского или общего) Алматинской области на основе регионального спроса в соответствии с решением Комиссии.
13-11. Механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары осуществляются в Информационной системе прослеживаемости товаров уполномоченного государственного органа в области регулирования торговой деятельности.".
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При формировании регионального стабилизационного фонда приобретение социально значимых продовольственных товаров осуществляется непосредственно у производителей, в том числе путем заключения форвардных договоров и офтейк-контрактов. В случае, если производителем напрямую не осуществляется реализация продукции, приобретение социально значимых продовольственных товаров осуществляется у оптовых поставщиков (дистрибьютеров), специализирующихся на реализации продовольственных товаров, а также у специализированной организации.".
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. АО "СПК "Қонаев" в целях своевременного освежения регионального стабилизационного фонда на постоянной основе обеспечивает сроки хранения продовольственных товаров регионального стабилизационного фонда с применением систем видеонаблюдения.".
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Акимат Алматинской области в целях стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары через АО "СПК "Қонаев" предоставляет займ субъектам предпринимательства в соответствии с перечнем продовольственных товаров, определяемым Комиссией на основе регионального баланса спроса и предложения (объемы производства и обеспеченность продовольственными товарами, их товародвижение, наличие запасов), сведений о посевных площадях (плановых), прогнозном урожае, сложившихся ценах за прошедший календарный год, количества получателей государственной адресной социальной помощи и иных сведений.
Предоставление займа осуществляется на условиях возвратности, обеспеченности и платности путем заключения договора займа.".
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Бағаны тұрақтандыру мынадай жолдармен қамтамасыз етіледі:
1) мамандандырылған ұйымның әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына төмендетілген бөлшек/көтерме бағаларды белгілеуі;
2) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға цифрлық азық-түлік ваучерлерін пайдалана отырып арзандатылған бағамен өткізу.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға монетарлық емес мемлекеттік қолдау көрсету мақсатында мамандандырылған ұйым кәсіпкерлік субъектілеріне (сауда объектілеріне) тиісті өңірдегі мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылардың санын ескере отырып, Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бағаларын тұрақтандыру тетіктерін іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі комиссия айқындайтын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізу үшін қарыздар береді.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылардың саны мен мәртебелері туралы деректерді өзектендіруді халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган автоматтандырылған ақпараттық жүйеде жүзеге асырады.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыға электрондық үкімет порталының eGov Mobile қосымшасы арқылы SMS-хабарлама түрінде хабарландыру жіберіледі, онда цифрлық азық-түлік ваучерін алуға келісімін не бас тартуын растау сұралады.
Келісім расталған жағдайда цифрлық азық-түлік ваучері "әлеуметтік әмиян" арқылы есепке алынады және тек әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын арзандатылған бағамен сатып алу үшін пайдаланылады.
Цифрлық азық-түлік ваучерлері ай сайын, есептік айдың алдындағы айдың соңғы күніне мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын отбасының әрбір мүшесіне бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ақы төлеу сауда объектісінің кассалық жабдығында QR-кодты оқу (сканерлеу) арқылы жүргізіледі.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бүкіл тізбесін іске асыру цифрлық азық-түлік ваучері есебінен берілетін жеңілдік ескеріле отырып, арзандатылған бағамен жүзеге асырылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын таңбалау оларды сәйкестендіруге арналған арнайы жапсырмалармен (стикерлермен) жүзеге асырылады.
Кассалық жабдықты "әлеуметтік әмиянмен" интеграциялау жүзеге асырылады.
Тауарларды арзандатылған бағамен өткізу туралы есеп мынадай тәртіппен ұсынылады:
1) мамандырылған ұйымдар жиынтық есептерді электрондық нысанда жергілікті атқарушы органдарға жолдайды;

"32. Стабилизация цен обеспечивается путем:
1) установления АО "СПК "Қонаев" фиксированных сниженных розничных/оптовых цен на социально значимые продовольственные товары;
2) реализации социально значимых продовольственных товаров получателям государственной адресной социальной помощи по удешевленной цене с использованием цифровых продовольственных ваучеров.".
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. В целях оказания немонетарной государственной поддержки получателям государственной адресной социальной помощи АО "СПК "Қонаев" предоставляет займы субъектам предпринимательства (торговым объектам) для реализации социально значимых продовольственных товаров, определяемым Комиссией по обеспечению реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, с учетом количества получателей государственной адресной социальной помощи в соответствующем регионе.
Актуализация данных количества и статусов получателей государственной адресной социальной помощи осуществляется уполномоченным государственным органом в сфере социальной защиты населения в автоматизированной информационной системе.
Получателю государственной адресной социальной помощи направляется уведомление через Портал электронного правительства eGov Mobile в виде SMS-сообщения с запросом на подтверждение согласия либо отказа от получения цифрового продовольственного ваучера.
В случае подтверждения согласия цифровой продовольственный ваучер зачисляется посредством "социального кошелька" и используется исключительно для приобретения социально значимых продовольственных товаров по удешевленной цене.
Цифровые продовольственные ваучеры предоставляются ежемесячно в размере одного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи, являющегося получателем государственной адресной социальной помощи на последнюю дату месяца, предшествующего отчетному.
Оплата социально значимых продовольственных товаров осуществляется на кассовом оборудовании торгового объекта путем считывания (сканирования) QR-кода.
Реализация всего перечня социально значимых продовольственных товаров осуществляется по удешевленной цене с учетом скидки, предоставляемой за счет цифрового продовольственного ваучера.
Маркировка социально значимых продовольственных товаров осуществляется специальными стикерами для их идентификации.
Интеграция кассового оборудования осуществляется с "социальным кошельком".
Отчет о реализации товаров по удешевленной цене предоставляется в следующем порядке:
1) АО "СПК "Қонаев" направляет сводные отчеты в электронной форме в акимат Алматинской области;

2) жергілікті атқарушы органдар жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігіне және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.".
көрсетілген қағидаларға қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Алматы облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулының Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі М. Сұлтанғазиев
Алматы облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы және сауда және интеграция министрліктеріне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру барысы туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-ӘМАТ нысаны
Кезеңділік: апта сайын
Есепті кезең: 20___жылғы_________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын мамандандырылған ұйымдар (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдар), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
мамандандырылған ұйымдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына апта сайын сәрсенбі күндері;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы және сауда және интеграция министрліктеріне апта сайын бейсенбі күндері;
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдіс: электрондық түрде
Тауардың атауы
Сатылып алынған тауарлар
тікелей
форвардтық шарттар мен офтейк-келісімшарттар шеңберінде
берілген қарыздар бойынша
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер және қайта өңдеу кәсіпорындары
азық-түлік тауарларын сатуға мамандандырылған көтерме жеткізушілер (дистрибьюторлар)
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер және қайта өңдеу кәсіпорындары
азық-түлік тауарларын сатуға мамандандырылған көтерме жеткізушілер (дистрибьюторлар)
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер және қайта өңдеу кәсіпорындары
азық-түлік тауарларын өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Сиыр еті
2
Қарақұмық жармасы
3
Орамжапырақ
4
Картоп
5
Айран
6
Басты пияз
7
Түтік кеспе
8
Күнбағыс майы
9
Сары май
10
Сүт
11
Асханалық сәбіз
12
Бидай ұны
13
Тауық еті
14
Күріш
15
Құмшекер
16
Тұз
17
Ірімшік
18
Нан
19
Тауық жұмыртқасы, мың дана
Жалпы қорытынды, тауық жұмыртқасы мен нанды қоспағанда
кестенің жалғасы
Бар тауарлар
Өткізілген көлем
Қалдық
тұрақтандыру қорларындағы
форвардтық шарттар мен офтейк-келісімшарттар шеңберінде
берілген қарыздар бойынша
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
өткізу орны
тонна
мың теңге
тонна
мың теңге
9
10
11
12
13
Атауы: ____________________________________
Мекенжайы ____________________________________________
Телефоны __________________________________________
Электрондық почтасы_ __________________________
Орындаушы ______________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам:
______________________________________ __________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Күні: 20___ жылғы "____" _________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру барысы туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру етіктерін іске асыру барысы туралы ақпарат" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру барысы туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсініктеме

2) Акимат Алматинской области представляет сводную информацию в Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан и Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.".
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Алматинской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
Приложение
к Правилам реализации механизмов стабилизации
цен на социально значимые продовольственные
товары в Алматинской области
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в министерства сельского хозяйства и торговли и интеграции Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Информация о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-СЗПТ
Периодичность: еженедельно
Отчетный период: _______20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: специализированные организации, реализующие механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – специализированные организации), местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
специализированными организациями в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, еженедельно по средам;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в министерства сельского хозяйства и торговли и интеграции Республики Казахстан, еженедельно по четвергам;
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование товара
Закуплены товары
прямой
в рамках форвардных договоров и офтейк-контрактов
по предоставленным займам
сельскохозяйственные товаропроизводители и перерабатывающие предприятия
оптовые поставщики (дистрибьютеры), специализирующие на реализации продовольственных товаров
сельскохозяйственные товаропроизводители и перерабатывающие предприятия
оптовые поставщики (дистрибьютеры), специализирующие на реализации продовольственных товаров
сельскохозяйственные товаропроизводители и перерабатывающие предприятия
субъекты предпринимательства, осуществляющие реализацию продовольственных товаров
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Говядина
2
Крупа гречневая
3
Капуста
4
Картофель
5
Кефир
6
Лук репчатый
7
Рожки
8
Масло подсолнечное
9
Масло сливочное
10
Молоко
11
Морковь столовая
12
Мука пшеничная
13
Мясо кур
14
Рис
15
Сахар песок
16
Соль
17
Творог
18
Хлеб
19
Яйцо куриное, тысяч штук
Общий итог, без учета яиц кур и хлеба
продолжение таблицы
Наличие товаров
Реализованный объем
Остаток
в стабилизационных фондах
в рамках форвардных договоров и офтейк-контрактов
по предоставленным займам
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
точка сбыта
тонна
тысяч тенге
тонна
тысяч тенге
9
10
11
12
13
Наименование: ____________________________________
Адрес ____________________________________________
Телефон __________________________________________
Адрес электронной почты____________________________
Исполнитель ______________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности:
____________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Дата: "____" _________ 20___ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной
основе "Информация о ходе реализации
механизмов стабилизации цен на социально
значимые продовольственные товары"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру барысы туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын мамандандырылған ұйымдар (бұдан әрі – мамандандырылған ұйымдар), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды:
мамандандырылған ұйымдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына апта сайын сәрсенбі күндері;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы және сауда және интеграция министрліктеріне апта сайын бейсенбі күндері ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында тауардың атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерден және қайта өңдеу кәсіпорындарынан тікелей сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында азық-түлік тауарларын сатуға мамандандырылған көтерме жеткізушілерден (дистрибьюторлардан) тікелей сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында форвардтық шарттар мен офтейк-келісімшарттар шеңберінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерден және қайта өңдеу кәсіпорындарынан сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында форвардтық шарттар мен офтейк-келісімшарттар шеңберінде азық-түлік тауарларын сатуға мамандандырылған көтерме жеткізушілерден (дистрибьюторлардан) сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер мен қайта өңдеу кәсіпорындарына берілген қарыздар бойынша сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында азық-түлік тауарларын өткізуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар бойынша сатып алынған тауарлардың көлемі мен сомасы тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары" (далее – Форма).
2. Форма заполняется специализированными организациями, реализующими механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – специализированные организации), местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется:
специализированными организациями в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, еженедельно по средам;
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в министерства сельского хозяйства и торговли и интеграции Республики Казахстан, еженедельно по четвергам.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование товара.
8. В графе 3 Формы указываются объем и сумма товаров, закупленных напрямую у сельскохозяйственных товаропроизводителей и перерабатывающих предприятий, в тоннах и тысячах тенге.
9. В графе 4 Формы указываются объем и сумма товаров, закупленных напрямую у оптовых поставщиков (дистрибьютеров), специализирующихся на реализации продовольственных товаров, в тоннах и тысячах тенге.
10. В графе 5 Формы указываются объем и сумма товаров, закупленных у сельскохозяйственных товаропроизводителей и перерабатывающих предприятий в рамках форвардных договоров и офтейк-контрактов, в тоннах и тысячах тенге.
11. В графе 6 Формы указываются объем и сумма товаров, закупленных у оптовых поставщиков (дистрибьютеров), специализирующихся на реализации продовольственных товаров, в рамках форвардных договоров и офтейк-контрактов, в тоннах и тысячах тенге.
12. В графе 7 Формы указываются объем и сумма закупленных товаров по займам, предоставленным сельскохозяйственным товаропроизводителям и перерабатывающим предприятиям, в тоннах и тысячах тенге.
13. В графе 8 Формы указываются объем и сумма закупленных товаров по займам, предоставленным субъектам предпринимательства, осуществляющим реализацию продовольственных товаров, в тоннах и тысячах тенге.

14. Нысанның 9-бағанында тұрақтандыру қорларында бар тауарлардың саны, тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында форвардтық шарттар мен оффтейк-келісімшарттар шеңберінде бар тауарлардың саны тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында берілген қарыздар бойынша қолда бар тауарлардың саны тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында өткізілген көлем, тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында қалдық, тоннамен және мың теңгемен көрсетіледі.

14. В графе 9 Формы указывается количество товаров, имеющихся в наличии в стабилизационных фондах, в тоннах и тысячах тенге.
15. В графе 10 Формы указывается количество товаров, имеющихся в наличии в рамках форвардных договоров и офтейк-контрактов, в тоннах и тысячах тенге.
16. В графе 11 Формы указывается количество товаров, имеющихся в наличии по предоставленным займам, в тоннах и тысячах тенге.
17. В графе 12 Формы указывается реализованный объем, в тоннах и тысячах тенге.
18. В графе 13 Формы указывается остаток, в тоннах и тысячах тенге.