Алматы облысы аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 5 қаулысы
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 3-тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Алматы облыстық аумақтық инспекциясының 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 18-4.2-14/440-И ұсынымы негізінде Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима на территории Алматинской области
Постановление акимата Алматинской области от 22 января 2026 года № 5
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О карантине растений", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", на основании представления Алматинской областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 декабря 2025 года № 18-4.2-14/440-И акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Алматы облысының шаруашылық жүргізуші субъектілерінің аумақтарында калифорниялық қалқаншалы сымыр, шығыс жеміс жемірі, оңтүстік америкалық қызанақ күйесі, қоңыр-мәрмәр қандала, жеміс ағаштарының бактериалық күйігі, жусан жапырақты ойраншөп, жатаған у кекіре, арам сояулар бойынша карантиндік режим енгізіле отырып, осы қаулының қосымшасына сәйкес карантиндік аймақ белгіленсін.
2. Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 10 ақпандағы "Алматы облысы аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу туралы" № 35 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 207084 тіркелген, 2025 жылдың 12 ақпанында Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.

1. Установить карантинную зону с введением карантинного режима по калифорнийской щитовке, восточной плодожорке, южноамериканской томатной моли, коричнево-мраморному клопу, бактериальному ожогу плодовых культур, амброзии полыннолистной, горчаку ползучему, повилике на территориях хозяйствующих субъектов Алматинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата Алматинской области от 10 февраля 2025 года № 35 "Об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима на территории Алматинской области" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 207084, опубликован 12 февраля 2025 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. "Алматы облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

262
Панфилов
"Ким" Шаруа қожалығы
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
16
Алатау
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы, жол жиегі
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
1,44
1,44
Алатау
Жамбыл,Сәтпаев к-рі жол жиегі
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
2,43
2,43
Белбұлақ
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы, жол жиегі
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
2,64
2,64
Белбұлақ
Талғар-Алматы трассасы
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
2
2
Панфилов
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы, жол жиегі
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
4,92
4,92
Тұздыбастау
Жылқыбай - 0,02, Төле би -0,02, Өзтүрік -0,01, Әшімбаев - 0,01, Нұрпейісова -0,01, Сайдахметова -0,05, Абай -0,01, Жамбыл -0,02, Қасымбек - 0,02, Абылай хан-0,03, Бейбарыс 0,03, Әль Фараби -0,05, Наурыз 0,03,Сырғабекова -1, Баржықбай -0,05, Соқбаев-0,05, Бәйдібек баба - 0,01,Чукбасов - 0,03 га, көшелері
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
1,73
1,73
Кеңдала
Үлкен Алматы каналы, жол жиегі, Кв-47-1 трассасы бойы, Талас к-сі, 0,3 га
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
2,3
2,3
Гүлдала
Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы, жол жиегі
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
1
1
Гүлдала
Абай - 0,03, Әль Фараби -1, Қонаев -0,15, Бейбарыс Сұлтан - 0,05, Ақан Сері -0,03, Байтұрсынов -0,03 га, көшелері
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
1,29
1,29
Талғар қ.
Әділ хана -1,03, Есім хан - 0,5, Ломоносов - 0,05, Павлов -0,5, Емелев - 0,1, Қашқари - 0,03, Асфендияров - 0,1, Рысқұлов - 0,15, Глинки - 0,05, Сәтпаев - 0,2, Ноғайбаев -0,05, Ахметов - 0,05, Карасай Батыр - 0,5, Қалдаяқов - 1, Түлебаев - 1, Ынтымақ -1 га, көшелері және тағы басқалар
Жусан жапырақты ойраншөп - (Ambrósia artemisiifólia)
7,76
7,76
Қайнар
"Корпорация Алтын Дирмен" Акционерлік қоғамы
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)
7
24
Қайнар
"Корпорация Алтын Дирмен" Акционерлік қоғамы
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)
2
Қайнар
Жол жиегі Жалкамыс ауылы
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)
1
1
Панфилов
"La fattoria" Жауапкершілігі Шектеулі Серіктестігі күзд.бидай алқабының жиегі
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)
7
Нұра
"Амина " Шаруа қожалығы
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)
46
Қайнар
"Корпорация Алтын Дирмен" Акционерлік қожалығы
Жатаған у кекіре (қызғылт) – (Acroptilon repens D. С.)

262
Панфиловский
Крестьянское хозяйство "Ким"
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
16
Алатауский
обочины трассы Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
1,44
1,44
Алатауский
обочины улица Жамбыла, Сатпаева
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
2,43
2,43
Белбулакский
обочины дороги Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
2,64
2,64
Белбулакский
обочина трассы г.Талгар-г.Алматы
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
2
2
Панфиловский
обочины трассы Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
4,92
4,92
Туздыбастауский
улицы Жылкыбая -0,02, Толе ба -0,02,Озтюрк -0,01,Ашимбаева -0,01, Нурпеисовой -0,01, Сайдахметова -0,05, Абая -0,01, Жамбыла -0,02, Касымбека - 0,02, Абылай хана-0,03, Бейбарыс 0,03, Аль Фараби -0,05,Наурыз 0,03,Сыргабековой -1, Баржыкбая -0,05,Сокбаева-0,05,Байдыбек баба 0,01,Чукбасова 0,03 га
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
1,73
1,73
Кендалинский
обочины дорог Большая Алматинская канала -1, обочины трассы Кв-47 -1, улица Талас - 0,3 га
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
2,3
2,3
Гулдалинский
обочины трассы Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
1
1
Гулдалинский
улицы Абая - 0,03, Аль - Фараби - 1, Конаева - 0,15, Бейбарыс Султана -0,05, Акан Серы -0,03, Байтурсынова -0,03 га
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
1,29
1,29
г.Талгар
улицы Адиль хана -1,03, Есим хана - 0,5, Ломоносова -0,05, Павлова - 0,5, Емелева - 0,1, Кашкари - 0,03, Асфендиярова - 0,1, Рыскулова - 0,15, Глинки - 0,05, Сатпаева - 0,2, Ногайбаева - 0,05, Ахметова - 0,05, Караса-Батыра - 0,5, Калдаякова-1, Тулебаева - 1, Ынтымак -1, и т.д.
Амброзия полыннолистная - (Ambrósia artemisiifólia)
7,76
7,76
Кайнарский
Акционерное общество "Корпорация Алтын Дирмен"
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.
7
24
Кайнарский
Акционерное общество "Корпорация Алтын Дирмен"
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.
2
Кайнарский
Обочина дороги с Жалкамыс
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.
1
1
Панфиловский
Товарищество с ограниченной ответственностью "La fattoria", обочины поля озимой.пшеницы
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.
7
Нуринский
Крестьянское хозяйство "Амина"
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.
46
Кайнарский
Акционерное общество "Корпорация Алтын Дирмен"
Горчак ползучий (розовый) – Acroptilon repens D. С.