"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы №375 бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 1 маусымдағы № 388 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 109) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 375 бұйрығына мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларындағы:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығын қоспағанда Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары автокөлік бөліністерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін белгілейді."
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ІІО қызметтік көлігі мемлекеттік меншік болып табылады және ұқыпты қарауды және "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 210003 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 223 бұйрық) белгіленген пайдалану мерзімі ішінде тиісінше пайдалануды талап етеді."
6-тармақ мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесі – қызметтік автокөлік туралы мәліметтер базасын қалыптастыра отырып, ІІО автопаркін мониторингтеу және басқаруға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен."
7-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты ұйымдастыру."
8-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты қамтамасыз ету."
9-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшасымен толықтырылсын:
"7) автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) жұмысты қамтамасыз ету."
12-тармақтың 12) тармақшасы алып тасталсын.
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 375 "Об утверждении Правил организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2026 года № 388
В соответствии с подпунктом 109) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести вприказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 375 "Об утверждении Правил организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации деятельности автотранспортных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан, за исключением Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан."
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Служебный транспорт ОВД является государственной собственностью и требует бережного отношения и надлежащего использования в течение установленных сроков эксплуатации, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 210003) (далее – Приказ № 223)."
пункт 6 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) электронная система учета и эксплуатации автотранспортных средств - Аппаратно-программный комплекс предназначенный для мониторинга и управления автопарком ОВД, с формированием базы данных о служебном автотранспорте."
пункт 7 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) организовать работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии)."
пункт 8 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) обеспечить работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии)."
пункт 9 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) обеспечить работу в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии)."
пункт 9 пункта 12 исключить.
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Қызметтік көлікті есепке алу бойынша құжаттарды осы Қағидалардың, Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 мамырдағы Бюджеттік кодексінің, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 241 бұйрық), "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарын бекіту туралы" 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 187 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 209408 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 187 бұйрық) бұйрықтарының, № 223 бұйрығының талаптарына сәйкес ресімдейді және жүргізеді."
34-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 209350 болып тіркелген) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бекіткен мерзімдерде және бекітілген заттай нормалар негізінде;"
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. "Әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемесінің қоймаларынан ІІО бөліністеріне көлік құралдарын беру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) басшылығы бекіткен бұйрықтың және наряд-нұсқамалардың негізінде жүргізіледі."
40-тармақ және 40-тармақтың 1), 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Қызметтік көлікті пайдалануға енгізу кезінде автокөлік бөлінісі мыналарды автокөлік құралдарын пайдалану және есепке алу электрондық жүйесінде (болған жағдайда) немесе қағаз түрінде рәсімдейді:
1) автомашинаның деректері;
берілген мүкаммал нөмірі;
мемлекеттік тіркеудің нөмірлік белгісі көрсетілген автокөлік құралының жеке ісі;
көлік құралын тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті орган, немесе жергілікті атқарушы орган құжатының көшірмесі, сондай-ақ балансқа қабылдау, автомашинаны пайдалануға енгізу (ендіру) туралы ІІО-ның ішкі құжаттары қоса тігіледі/орнатылады.
Қызметтік көлікті ІІО балансынан басқа бөлініске немесе органға беру кезінде келесі баланста ұстау мекемесіне жеке ісі жолданады.
5) № 187 бұйрықпен бекітілген нысанға сәйкес толық материалдық жауапкершілік туралы (типтік) келісім-шарт."
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
52. ІІО қызметтік көлігін пайдаланудың (оның ішінде демалыс және мереке күндері қолдану) тәртібін, гарнизон, аумақ, қызмет көрсететін учаске шегінен қызметтік іссапарларға шығуды, көлік құралдарын сақтауды, олардың техникалық жай-күйін бақылауды, гараждардан, тұрақ орындарынан шығуды және желіден оралуын бақылауды, оталдыру кілттерін және көлік құралдарын тіркеу куәлігін сақтауды, жолдама парақтарын беруді және тапсыруды, ЖЖММ беруді ІІО басшысы белгілейді және бұйрықпен бекітеді.
Қағидалардың 19-қосымшасы, осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.

"19. Документация по учету служебного транспорта оформляется и ведется в соответствии с требованиями настоящих Правил, Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", приказами Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954) (далее – Приказ № 241), от 22 апреля 2025 года № 187 "Об утверждении форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 209408) (далее – Приказ № 187), Приказа № 223."
подпункт 1) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"1) в соответствии Правилами составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 209350), в сроки, устанавливаемые администраторами бюджетных программ и на основании утвержденных натуральных норм;"
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Выдача подразделениям ОВД транспортных средств со складов государственного учреждения "База военного и специального снабжения" ведется на основании приказов и наряд-приказаний, утвержденных руководством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД)."
подпункты 1), 5) пункта 40 и пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. При вводе служебного транспорта в эксплуатацию автотранспортное подразделение оформляет в электронной системе учета и эксплуатации автотранспортных средств (при его наличии) либо на бумажном носителе:
1) Личное дело автотранспортного средства, в котором указываются:
данные автомашины;
присвоенный инвентарный номер;
государственный регистрационный номерной знак.
подшиваются/прикрепляются:
копия свидетельства о регистрации транспортного средства;
копия документа уполномоченного органа по государственному имуществу, либо местных исполнительных органов, а также внутренние документы ОВД о принятии на баланс, вводе (выводе) в эксплуатацию автомашины;
При передаче служебного транспорта с баланса ОВД в другое подразделение или орган, личное дело направляется последующему балансодержателю.
5) Договор о полной материальной ответственности (типовой) в соответствии с формой утвержденной Приказом № 187."
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Порядок эксплуатации (в т.ч. использования в выходные и праздничные дни) служебного транспорта ОВД, выезд за пределы гарнизона, территории, обслуживающего участка, в служебные командировки, хранение транспортных средств, контроль за техническим состоянием, контроль за выездом из гаражей, с мест стоянок и возвращения с линии, хранение ключей от замков зажигания и свидетельств регистрации транспортных средств, выдача, передача и сдача путевых листов, выдача ГСМ устанавливается и утверждается приказом руководителя ОВД."
приложение 19 к Правилам, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
_____________________
2026 жылғы "____" _____
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы "01" 06.
№ 388 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2026 жылғы "_____" ________
№ ___ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары автокөлік
бөліністерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
19-қосымша
У Бекітемін
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
басшылығы
___________________________
(атағы) (Т.А.Ә.)
2 20__ж. "___"_________
Көлік құралдарының штаты
Қызмет атауы
Бюджеттің түрі (РБ,ЖБ)
Көрсеткіштердің атауы мен сандық мағынасы
Тиесілі нормаға сәйкес есептік көрсеткіштері
Көлік құралдарының саны
р/с№
Жеңіл көліктер
Жүк және автобустар базасындағы жедел-қызметтік
Жүк және арнайы автомобильдер
Автобустар
Басқа (мотоциклдер және т.с.с.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бастық _________________ ____________________
(мемлекеттік мекеменің атауы) (атағы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Жеке құраммен жұмыс бойынша бөлінісінің бастығы ____________________
(Т.А.Ә.)
Тылмен қамтамасыз ету бөлінісінің бастығы _________________ _
(Т.А.Ә.)

2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
______________________
"___"_________2026 года
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от "01" 06. 2026 года № 388
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности автотранспортных
подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан,
утвержденных приказом
Министра внтренних дел
Республики Казахстан
от "___" _______ 2026 года №
Утверждаю
Руководство Министерства
внутренних дел
Республики Казахстан
____________________
(звание) (Ф.И.О.)
"___"_________20__г.
Штат транспортных средств
Наименование службы
Вид бюджета
(РБ/МБ)
Наименование и числовое значение показателей
Расчетный показатель согласно норме положенности
Количество транспортных средств
№ п.п.
Легковые автомобили
Оперативно-служебные на шасси грузовых и базе автобусов
Грузовые и специальные автомобили
Автобусы
Прочие (мотоциклы и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Начальник ______________________ __________________________________________
(государственного учреждения) (звание)                   (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения _______________________________________
(Ф.И.О.)
Начальник подразделения по работе с личным составом _________________________
(Ф.И.О.)
Начальник подразделения тылового обеспечения _______________________________
(Ф.И.О.)