"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1034 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 217 бұйрығы
Ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеке істерін жүргізу тәртібін жетілдіру, дербес деректерді, оның ішінде медициналық деректерді алу және өңдеу мәселелерін реттеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1034 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
8-тармақтың бесінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дербес деректерді, оның ішінде медициналық деректерді жинауға және өңдеуге, зерделеуге және тексеруге келісім беру туралы өтініш;";
осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес 5-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Ішкі істер органдарының аумақтық бөліністерінің басшылары Қағидаларға 5-1-қосымша нысаны бойынша қызметкерлерден келісімдер алуды, алынған келісімдерді жеке істер материалдарына қоса тіркеуді және олардың цифрландырылуын қамтамасыз ете отырып, алынғаны туралы мәліметтерді кадрлық есептің ақпараттық жүйесіне ("1С Кадры") енгізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.М. Сайтбековке және Жеке құраммен жұмыс жөніндегі департаментіне (О.С. Мырзабеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр полиции генерал-лейтенанты Е. Саденов
5-1-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары қызметкерінің
дербес деректерін қамтитын
жеке істерді жүргізу
қағидаларына
ӨТІНІШ (КЕЛІСІМ) дербес деректерді, соның ішінде медициналық деректерді жинауға және өңдеуге
Мен, _______________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)),
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкері болып табыла отырып, келесі заңнамалық актілерге сәйкес:
• "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі кодексі;

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1034 "Об утверждении Правил ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 217
В целях совершенствования порядка ведения личных дел сотрудников органов внутренних дел, урегулирования вопросов получения и обработки персональных, в том числе медицинских данных, а также обеспечения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1034 "Об утверждении Правил ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменение и дополнение:
в Правилах ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила), утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) части пятой пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, в том числе медицинских, изучение и проверку;";
дополнить приложением 5-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Руководителям территориальных подразделений органов внутренних дел обеспечить получение от сотрудников согласий по форме приложения 5-1 к Правилам, приобщение полученных согласий к материалам личных дел и внесение сведений о получении в информационную систему кадрового учета ("1С Кадры") с обеспечением их оцифровки.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Сайтбекова А.М. и Департамент по работе с личным составом (Мырзабеков О.С.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр генерал-
лейтенант полиции
Е. Саденов
Приложение 5-1
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника органов
внутренних дел
ЗАЯВЛЕНИЕ (СОГЛАСИЕ)
на сбор и обработку персональных, в том числе медицинских, данных
Я, ______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
являясь сотрудником органов внутренних дел Республики Казахстан, в соответствии с:
• Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";

• Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы "Кәсіпкерлік кодексі";
• "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 мамырдағы Заңы;
• Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1034 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерінің дербес деректерін қамтитын жеке істерді жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне және оның аумақтық бөліністеріне менің дербес деректерімді, соның ішінде медициналық деректерімді жинауға, өңдеуге, жинақтауға, сақтау, нақтылау (жаңарту, өзгерту), пайдалану және тексеруге келісім беремін.
Өңдеуге келісім берілген, медициналық деректердің тізімі:
• уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарын ашу, ұзарту және жабу туралы мәліметтер;
• уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңі туралы мәліметтер;
• медициналық ұйымның атауы;
• емдейтін дәрігердің тегі және инициалдары;
• қызметті өту мәселелерін шешу үшін қажет көлемде денсаулық жағдайы туралы басқа мәліметтер.
Дербес және медициналық деректерді өңдеудің мақсаттары:
• ішкі істер органдарында қызметке жарамдылығын анықтау;
• қызметтік тәртіпті сақтауды бақылау;
• аттестация және қызметтік тексерістер жүргізу;
• лауазымға тағайындау, ауыстыру және босату мәселелерін шешу;
• Қазақстан Республикасының заңнамасында нақты көзделген басқа мақсаттар.
Дербес және медициналық деректер ішкі істер органдарының қорғалған ақпараттық жүйелерінде сақталады және өңделеді.
Осы келісім менің ішкі істер органдарындағы қызмет өтуім кезеңінде әрекет етеді.
Маған дербес деректер субъектісі ретіндегі құқықтарым, олардың мақсаттары, көлемі, өңдеу тәртібі, сондай-ақ деректерді қорғау шаралары түсіндірілді.
Қызметкердің толық аты-жөні және қолы: ________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметкердің толық аты-жөні және қолы:
_____________________________________________________________________

• "Предпринимательского кодекса" Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
• Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите";
Правилами ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1034, даю согласие Министерство внутренних дел Республики Казахстан и его территориальным подразделениям на сбор, обработку, накопление, хранение, уточнение (обновление, изменение), использование и проверку моих персональных данных, включая медицинские данные.
Перечень медицинских данных, на обработку которых дается согласие:
• сведения об открытии, продлении и закрытии листов временной нетрудоспособности;
• сведения о периоде временной нетрудоспособности;
• наименование медицинской организации;
• фамилия и инициалы лечащего врача;
• иные сведения о состоянии здоровья в объеме, необходимом для решения вопросов прохождения службы.
Цели обработки персональных и медицинских данных:
• определение пригодности к службе в органах внутренних дел;
• контроль соблюдения служебной дисциплины;
• проведение аттестации и служебных проверок;
• решение вопросов назначения на должность, перемещения и увольнения;
• иные цели, прямо предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Персональные и медицинские данные подлежат хранению и обработке в защищенных информационных системах органов внутренних дел.
Настоящее согласие действует в период прохождения мной службы в органах внутренних дел.
Мне разъяснены мои права как субъекта персональных данных, цели, объем, порядок их обработки, а также меры по обеспечению их защиты.
Ф.И.О. и подпись сотрудника: ________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. и подпись сотрудника службы по работе с личным составом: _______________
__________________________________________________________________________