"Қосшы каласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Қосшы қаласының мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 85/19-8 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 2026 жылғы 15 сәуірдегі № 239/60-8 шешімі
Қосшы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосшы қаласы мәслихатының "Қосшы қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 85/19-8 (Ақмола облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 16 қантарда № 8687-03 болып тіркелді.) шешіміне келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасында:
10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
Мереке күндеріне және атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек алушылардан өтініш талап етілмей жылына 1 рет келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Кеңес әскерінің шектеулі контингентінің Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығарылған күніне – 15 ақпан:
әскери міндеттілерге, оқу жиындарына шақырылып, жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген кезеңде Ауғанстанға жіберілгендерге 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) Отан қорғаушылар күніне – 7 мамыр:
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының тәжік-ауған учаскесінде шекараны күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес 1992 жылғы қыркүйектен 2001 жылғы ақпанға дейінгі кезеңде міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1986-1991 жылдары Таулы Қарабахтағы ұлтаралық жанжалды реттеуге қатысқан бұрынғы КСРО ішкі істер органдары мен мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамындағы әскери қызметшілерге 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасыларына 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жою кезінде және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі өзге де радиациялық апаттар мен аварияларды жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасыларына 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) Жеңіс күніне – 9 мамыр:
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, атап айтқанда Ұлы Отан соғысы жылдарында, сондай-ақ бұрынғы КСРО-ны қорғау жөніндегі өзге де жауынгерлік операциялар кезінде әрекет етуші армия мен флот құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшілерге, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушілеріне 5 000 000 (бес миллион) теңге мөлшерінде;

О внесении изменений в решение маслихата города Косшы от 29 декабря 2023 года № 85/19-8 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Косшы"
Решение маслихата города Косшы Акмолинской области от 15 апреля 2026 года № 239/60-8
Маслихат города Косшы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Косшы "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Косшы" от 29 декабря 2023 года № 85/19-8 (Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 16 января 2024 года № 8687-03.) следующие изменения:
в приложении 1 к указанному решению:
пункт 10 изложить в новой редакции:
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается 1 раз в год без истребования заявлений от получателей следующим категориям граждан:
1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - 15 февраля:
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
2) ко Дню защитника Отечества - 7 мая:
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
семьям лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
3) ко Дню Победы - 9 мая:
участникам Великой Отечественной войны, а именно военнослужащим, проходившим службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизанам и подпольщикам Великой Отечественной войны в размере 5000 000 (пять миллион) тенге;

1986–1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі өзге де радиациялық апаттар мен аварияларды жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі өзге де радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға және олардың ата-анасының бірінің радиациялық сәулеленуіне генетикалық байланысты мүгедектігі бар балаларына 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне – 31 мамыр:
саяси қуғын-сүргін құрбандарына немесе саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) Халықаралық әйелдер күніне – 8 наурыз:
"Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ "Ана даңқы" I және II дәрежелі ордендерімен наградталған көп балалы аналарға 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) Қарттар күніне – 1 қазан:
зейнетақының ең төменгі мөлшерін немесе ең төменгі мөлшерден төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге және тек мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алатын зейнеткерлерге 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) Қазақстан Республикасындағы Мүгедектігі бар адамдар күніне – қазан айының екінші жексенбісі:
мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
8) Тәуелсіздік күніне – 16 желтоқсан:
1986 жылғы 17–18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін қуғын-сүргінге ұшыраған адамдарға, аталған оқиғалар кезінде адам өлтіру және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қол сұғу үшін сотталғандарды қоспағанда, қылмыстық істерді қайта қараудың қолданыстағы тәртібі сақталатын, "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақталған адамдарға 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
11. Әлеуметтік көмек өтініш бойынша, толық мемлекеттік қамсыздандыруда тұрған адамдарды қоспағанда, мұқтаж азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) табысты есепке алмай:
"Қазақстан Республикасындағы ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4, 5, 6 және 7 – баптарында көрсетілген адамдарға Қазақстан Республикасы аумағында санаторий-курорттық емделуге жолдаманың құнын өтеуге төлем құжаттарының негізінде жылына 1 рет 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
4) ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода - 31 мая: жертвам политических репрессий или лицам, пострадавшим от политических репрессий в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
5) к Международному женскому дню – 8 марта:
многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа" и "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" І и ІІ степени, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
6) ко Дню пожилых людей - 1 октября:
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии и пенсионерам, получающим только государственную базовую пенсионную выплату в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
7) ко Дню лиц с инвалидностью Республики Казахстан - второе воскресенье октября месяца: лицам с инвалидностью, в том числе детям с инвалидностью до восемнадцати лет, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
8) ко Дню Независимости – 16 декабря:
лицам, подвергшимся репрессиям за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных за совершение убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" в размере 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей.
Пункт 11 изложить в новой редакции:
11. Социальная помощь оказывается по заявлению, следующим категориям нуждающихся граждан, за исключением лиц, находящихся на полном государственном обеспечении:
1) без учета доходов:
лицам, указанным в статьях 4, 5, 6, и 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" на возмещение стоимости путевки на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан на основании документов об оплате, 1 раз в год в размере 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;

"Қазақстан Республикасындағы ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4, 5, 6, 7 және 8-баптарында көрсетілген адамдарға коммуналдық қызметтерге жұмсалған шығыстардың бір бөлігін өтеуге ай сайын 3,5 (үш жарым) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) алты айдан кешіктірмей біржолғы 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
әлеуметтік мәні бар аурулары (адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған ауру, қатерлі ісік) бар, денсаулық сақтау ұйымдарында есепте тұрған адамдарға ауру түрлерінің бірі бойынша жылына 1 рет 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
амбулаториялық емдеуде жүрген туберкулезбен ауыратын адамдарға 6 (алты) ай бойы ай сайын 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммун тапшылығы вирусынан (АИТВ) туындаған аурумен инфицирленген, диспансерлік есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне ай сайын 2 (екі) ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде;
қатерлі ісігі бар балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне жылына 1 рет 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға босатылған күннен бастап үш айдан кешіктірмей біржолғы 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға біржолғы 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
жасына байланысты зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, санаторий-курорттық емделу қызметтері жеке оңалту бағдарламасында көзделмеген жағдайда, Қазақстан Республикасы аумағында санаторий-курорттық емделуге жолдаманың құнын өтеуге төлем құжаттарының негізінде екі жылда 1 рет 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен адамдарға жылына 1 рет 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) табысты есепке ала отырып:
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ "Ана даңқы" I және II дәрежелі ордендерімен наградталған көп балалы аналарға, Қосшы қаласын газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандыруға жататын жеке тұрғын үйлерде тұратын, сол тұрғын үйдің меншік иелері немесе меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын, өздерінің және отбасы мүшелерінің басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жан басына шаққандағы орташа табысы өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсандағы ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінен аспаған жағдайда тұрғын үйді газдандыруға біржолғы 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.

лицам, указанным в статьях 4, 5, 6, 7 и 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" на возмещение части расходов за коммунальные услуги, ежемесячно в размере 3,5 (три с половиной) месячных расчетных показателей;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара не позднее шести месяцев единовременно в размере 100 (сто) месячных расчетных показателей;
лицам (семьям), имеющим социально значимые заболевания (болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), злокачественные новообразования), состоящим на учете в организациях здравоохранения, по одному виду из заболеваний 1 раз в год в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лицам, с заболеванием туберкулез, находящимся на амбулаторном лечении, ежемесячно в течении 6 (шесть) месяцев в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
родителям или иным законным представителям инфицированных детей с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), состоящих на диспансерном учете, ежемесячно в размере 2 (два) прожиточных минимумов;
родителям или иным законным представителям детей, имеющим злокачественные новообразования 1 раз в год в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы единовременно, не позднее трех месяцев со дня освобождения, в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
лицам, состоящим на учете службы пробации единовременно в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
пенсионерам по возрасту, за исключением лиц с инвалидностью, которым в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации разработаны услуги санаторно-курортного лечения, на возмещение стоимости путевки на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан, на основании документов об оплате 1 раз в два года в размере 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
лицам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, 1 раз в год в размере 3 (три) месячных расчетных показателей.
2) с учетом доходов:
участникам Великой Отечественной войны, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа" и "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" І и ІІ степени проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Косшы, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья на газификацию жилого дома, при наличии среднедушевого дохода, не превышающего порога, в двухкратном отношении к прожиточному минимуму предшествующего кварталу обращения, единовременно в размере 100 (сто) месячных расчетных показателей.

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қосшы қаласы мәслихатының төрағасы Ә. Қуатбеков

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города косшы А. Куатбеков