Жақсы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 6 наурыздағы № 8С-40-1 "2025-2029 жылдарға арналған Жақсы ауданындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2026 жылғы 20 наурыздағы № 8С-53-5 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жақсы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 6 наурыздағы № 8С-40-1 "2025-2029 жылдарға арналған Жақсы ауданындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №207951 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 2, 5, 8, 10-қосымшалары осы шешімнің 1, 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жақсы аудандық мәслихатының төрағасы А. Бралина
Жақсы аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 8С-53-5 шешіміне
1-қосымша
Жақсы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 6 наурыздағы
№ 8С-40-1 шешіміне
2-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі
- Киев ауылына қарасты жеке аула 1007,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар
- Казахстан ауылына қарасты жеке аула 3300,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Калинин ауылдық округіне қарасты жеке аула 1532,8 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
Жақсы аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 8С-53-5 шешіміне
2-қосымша
Жақсы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 6 наурыздағы
№ 8С-40-1 шешіміне
5-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Жақсы аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 8С-53-5 шешіміне
3-қосымша
Жақсы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 6 наурыздағы
№ 8С-40-1 шешіміне
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі
- Белағаш ауылына қарасты жеке аула 3324 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Подгорное ауылына қарасты жеке аула 1000,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Беловод ауылдық округіне қарасты жеке аула 2667,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Терісаққан ауылына қарасты жеке аула 7168,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Жақсы ауылына қарасты жеке аула 7151,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Запорожье ауылдық округіне қарасты жеке аула 7000,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Чапаев ауылының қарасты жеке аула 1325,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Запорожье ауылдық округіне қарасты жеке аула 5000,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Тарасов ауылдық округіне қарасты жеке аула 4000,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Қызылсай ауылдық округіне қарасты жеке аула 6880,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
- Новокиенка ауылына қарасты жеке аула 2838,0 гектар жердегі малдарын жаюға арналған жайылымдар.
Жақсы аудандық
мәслихатының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 8С-53-5 шешіміне
4-қосымша
Жақсы аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 6 наурыздағы
№ 8С-40-1 шешіміне
10-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
Кесте 1. Жақсы ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, мың гектар
Ауыл, ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жер санаттары
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік, байланыс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
1
2
3
4
5
Белағаш ауылы

О внесении изменений в решение Жаксынского районного маслихата от 6 марта 2025 года № 8С-40-1 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2025-2029 годы"
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 20 марта 2026 года № 8С-53-5
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", "О пастбищах", Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести изменения в решение Жаксынского районного маслихата "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2025-2029 годы" от 6 марта 2025 года № 8С-40-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 207951) следующие изменения:
приложения 2, 5, 8, 10 указанного решения в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жаксынского районного маслихата А. Бралина
Приложение 1
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 20 марта 2026 года
№ 8С-53-5
Приложение 2
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 6 марта 2025 года
№ 8С-40-1
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
- пастбища предоставляемые для выпаса скота личного подворья села Киевское площадью - 1007,0 гектар
- пастбища предоставляемые для выпаса скота личного подворья села Казахстан площадью - 3300,0 гектар
- пастбища предоставляемые для выпаса скота личного подворья Калининского сельского округа площадью - 1532,8 гектар
Приложение 2
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 20 марта 2026 года
№ 8С-53-5
Приложение 5
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 6 марта 2025 года
№ 8С-40-1
Схема с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 3
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 20 марта 2026 года
№ 8С-53-5
Приложение 8
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 6 марта 2025 года
№ 8С-40-1
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельсохозяйственных животны
Приложение 3
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 20 марта 2026 года
№ 8С-53-5
Приложение 10
к решению Жаксынского
районного маслихата
от 6 марта 2025 года
№ 8С-40-1
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Жаксынского района, тысяч гектаров
Наименование села, сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
сельскохозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
1
2
3
4
5
село Белагаш

Жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану 3-қосымшаға және 7-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылым учаскелеріне бөлу 3-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
Жайылым учаскелерін жыл мезгілдері бойынша кеңістікте және уақытта жайылым айналымының бір учаскесін жыл сайын жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз қалдырумен кезектестіру
Ауыл, ауылдық округтің атауы
2025-2027 жылғы қаламдар саны
2028-2029 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
Жақсы
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалыс
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
Белағаш
маусым-шілде
демалыс
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
мамыр-маусым
демалыс
сәуір-мамыр
Подгорное
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
демалыс
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
Запорожье
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалыс
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
Ешім
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалыс
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
Жаңа Қийма
маусым-шілде
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалыс
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалыс
қыркүйек-қараша
Терісаққан
демалыс
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалыс
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
Беловод
қыркүйек-қараша
демалыс
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
демалыс
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
Тарасов
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
демалыс
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
Новокиенка
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалыс
Киев
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалыс
қыркүйек-қараша
Калинин
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалыс
сәуір-мамыр
демалыс
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
Қызылсай
маусым-шілде
демалыс
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
Маусым-шілде
қыркүйек-қараша
Чапаев
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалыс
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу жай-күйі туралы ақпарат.
Күні, аңыз бойынша және табиғи жем-шөп алқаптарының жіктелуі бойынша шифрлар
Жем-шөп алқаптары, өзге де алқаптар мен жерлер типтерінің нөмірлері
Жарықтандыру
Рельефке, топыраққа сәйкес келетін табиғи жем-шөп алқаптарының түрлерінің атауы. Басқа жерлер мен жерлердің атауы
Рельефке, топыраққа сәйкес келетін табиғи жем-шөп алқаптары түрлерінің айырмашылықтарының, модификацияларының атауы.
Ауданы, га
Қазіргі пайдалану
Жалпы өнімділік, құрғақ массаның гектарына центнер (жаз)
Жейтін өсімдіктердің орташа жылдық өнімділігі: ц / га
құрғақ масса, ц / га жемшөп бірлігі, кг / га сіңірілетін жайылымдық жемшөп ақуызы маусым бойынша
Өсімдіктердің қысқаша сипаттамасы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, мал түрі. Жақсартудың ұсынылатын шаралары
U/ra Жем бірліктері
Сіңімді ақуыз кг.
жайылым сапасын бағалау, сапасы бағасы, улы өсімдіктердің болуы
шабындық
Шабылатын жайылымдар
паст-
бища
көктем
жаз
күз
кыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Ауыл шаруашылығы алқаптары
Табиғи жем-шөп алқаптары
Чернозем Оңтүстік дала және орманды дала аймақтарындағы жазық дала және құрғақ дала жайылымдары.
Толқынды, сәл толқынды жазық
Түрлер тобы-1. Волосатика қауырсындары басым қауырсынды жайылымдар..
С-2а
1
Қауырсын-типчак-жусан
* шөп
(қызыл қауырсын, түкті қауырсын,
борозды бетеге, сұр жусан,
жусан Шренковская, вероника
масақ, дала шалфейі,
кәдімгі мыңжапырақ,
шанышқы цинкофил, одуванчик
дәрілік)
Оңтүстік карбонатты төмен қуатты ауыр сазды қара топырақтарда сәл толқынды жазықтарда ам.

Использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований производится согласно приложению 3 и приложению 7;
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки производится согласно приложению 3;
Чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени с ежегодным оставлением одного участка пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2025-2027 году
Количество загонов в 2028-2029 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаксы
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
2
Белагаш
Июнь-июль
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Май-июнь
отдых
Апрель-май
3
Подгорное
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
4
Запорожский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
5
Ишимский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
6
Жанакийминс
кий
Июнь-июль
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
7
Терсакан
отдых
Июнь-август
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
8
Беловодский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Апрель-май
Апрель-май
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
9
Тарасовский
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
10
Новокиенка
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
11
Киевское
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
12
Калининский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
13
Кызылсайский
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-июль
Сентябрь-ноябрь
14
Чапаевское
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера типов кормовых угодий, прочих угодий и земель
Иллюминовка
Название типов природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Название разностей, модификаций типов природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам.
Площадь, га
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар сухой массы (лето)
Урожайность поедаемых растений на средний год: ц/га
сухой массы, ц/га кормовых единиц, ккг/га переваримого протеина пастбищных кормов по сезонам
Краткая характеристика растительности
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
Проектное покрытие почвы растениями
Средняя высота травостоя, см
оценка качества пастбищ, качество сена, наличие ядовитых растений
сенокос
Косимые пастбища
пастбища
весна
лето
осе-нь
зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Сельскохозяйственные угодья
Природные кормовые угодья
Равнинные степные и сухостепные пастбища на черноземных южных степной и лесостепной зон.
Холмистоволнистая, слабоволнистая равнина
Группа типов - 1. Ковыльных пастбищ с преобладанием ковыля волосатика.
С-2а
1
Ковыльно-типчаково-полынный
• разнотравьем
(ковыль красный, ковыль волосатик,
овсяница бороздчатая, полынь сизая,
полынь Шренковская, вероника
колосистая, шалфей степной,
тысячелистник обыкновенный,
лапчатка вильчатая, одуванчик
лекарственный)
на черноземах южных карбонатных маломощных тяжелосуглиностых по слабоволнистым равнинам.

2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат
Ірі қара мал 23001 бас, қой 23 639 бас, шошқа 1 488 бас, жылқы, 11 581 бас

Официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства по состоянию на 1 января 2026 года
Крупно-рогатый скот 23 001 голов, овец 23 639 голов, свиней 1 488 голов, лошади, 11 581 голов