"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері қаржы қызметкерлерінің үлгілік еңбек нормалары мен нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 3 маусымдағы № 273 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 4 наурыздағы № 208 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері қаржы қызметкерлерінің үлгілік еңбек нормалары мен нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 3 маусымдағы № 273 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13873 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-бөлімде:
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бюджеттік сұранымды жасау және сүйемелдеу";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жиынтық бюджеттік сұранымды жасау және сүйемелдеу";
2-бөлімде:

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 3 июня 2016 года № 273 "Об утверждении типовых норм и нормативов труда финансовых работников Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 марта 2026 года № 208
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 3 июня 2016 года № 273 "Об утверждении типовых норм и нормативов труда финансовых работников Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13873) следующие изменения:
в разделе 1:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Составление и сопровождение бюджетного запроса";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Составление и сопровождение сводного бюджетного запроса";
в разделе 2:

реттік нөмірлері 2, 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Бюджеттік сұранымды жасау және сүйемелдеу
бір бюджеттік бағдарламадағы бір шығыс ерекшелігі
6,0
3
Әскери басқару органы үшін жиынтық бюджеттік сұранымды жасау
бір құрылымдық бөлімшеден бір бюджеттік бағдарламадағы бір шығыс ерекшелігі
5,15
4
Әскери басқару органы үшін бюджеттік сұранымды сүйемелдеу
бір бюджеттік өтінім
40
";
реттік нөмірлері 29, 30 және 31-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
29
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 438-нысаны ұзақ мерзімді активтерді шығару және орналастыру бойынша жинақтау ведомосы – 9-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
30
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысаны 326-ОС нысаны айналым ведомосын жасау
бір шартты құжат
0,17
31
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 326-ННҚ нысаны айналым ведомосын жасау
бір шартты құжат
0,17
";
реттік нөмірі 35-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
35
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 429-нысаны запастарды қабылдау актісін іске асыру
бір шартты құжат
0,08
";
реттік нөмірлері 45, 46, 47 және 48-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
45
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 398-нысаны азық-түлік өнімінің кірісі бойынша жинақтау ведомостарының жиыны – 11-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,17
46
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 411-нысаны азық-түлік шығысы бойынша жинақтау ведомостарының жиыны – 12-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,17
47
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 396-нысаны материалдардың шығысы бойынша жинақтау ведомосы – 13-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,17
48
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 438-нысаны арнайы киімді және басқа да жеке пайдаланудағы басқа да заттарды шығару және орналастыру бойынша жинақтау ведомосы – 10-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,17
";
реттік нөмірі 61-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
61
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары М-17 нысаны қорды қоймада есепке алу кітабына жазба жасау
бір шартты құжат
0,08
";
реттік нөмірі 67-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
67
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 453-нысаны мақсатты арналуы бойынша қолма-қол ақшаны пайдалануды бақылау кітабын жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,08
";

строки, порядковые номера 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"
2
Составление и сопровождение бюджетного запроса
одна специфика расходов в одной бюджетной программ
6,0
3
Составление сводного бюджетного запроса для органов военного управления
одна специфика расходов в одной бюджетной программе от одного структурного подразделения
5,15
4
Сопровождение бюджетного запроса для органов военного управления
одна бюджетная заявка
40
";
строки, порядковые номера 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"
29
Формирование и проверка мемориального ордера 9 - накопительной ведомости по выбытию и перемещению долгосрочных активов форма 438 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
30
Формирование оборотной ведомости форма 326-ОС Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
31
Формирование оборотной ведомости форма 326–НМА Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
";
строку, порядковый номер 35 изложить в следующей редакции:
"
35
Обработка акта о приемке запасов форма 429 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,08
";
строки, порядковые номера 45, 46, 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"
45
Формирование и проверка мемориального ордера 11 – свода накопительных ведомостей по приходу продуктов питания форма 398 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
46
Формирование и проверка мемориального ордера 12 - свода накопительных ведомостей по расходу продуктов питания форма 411 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
47
Формирование и проверка мемориального ордера 13 - накопительной ведомости по расходу материалов форма 396 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
48
Формирование и проверка мемориального ордера 10 – накопительной ведомости по выбытию и перемещению спецодежды и других предметов индивидуального пользования форма 438 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
";
строку, порядковый номер 61 изложить в следующей редакции:
"
61
Внесение записи в книгу складского учета запасов форма М-17 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,08
";
строку, порядковый номер 67 изложить в следующей редакции:
"
67
Формирование и проверка книги контроля использования наличных денег по целевому назначению форма 453 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,08
";

реттік нөмірлері 72, 73 және 74-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
72
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 381-нысаны Ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, Демеушілік, қайырымдылық көмек қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, Ақша қаражатын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, Жергілікті өзін-өзі басқару қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, Сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның шетел валютасындағы шоттарында және арнайы шоттардағы ақша қаражатын есепке алудың жинақтау ведомосы – 3-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат

строки, порядковые номера 72, 73 и 74 изложить в следующей редакции:
"
72
Формирование и проверка мемориального ордера 3 - накопительной ведомости по учету денежных средств на Контрольный счет наличности платных услуг, Контрольный счет наличности спонсорской, благотворительной помощи, Контрольный счет наличности временного размещения денежных средств, Контрольный счет наличности местного самоуправления, Контрольный счет наличности целевого финансирования, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам форма 381 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ

0,50
73
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 408-нысаны ұйымдармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосы – 6-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
74
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 408-нысаны аванстық төлемдер тәртібінде есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосы – 7-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
";
реттік нөмірлері 78, 79, 80, 81, 82 және 83-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
78
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 381-нысаны кассалық операциялар бойынша жинақтау ведомосы – 1-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
79
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 381-нысаны мемлекеттік мекеменің кодтарында қаражат қозғалысы бойынша жинақтау ведомосы – 2-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
80
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 386-нысаны есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтау ведомосы – 8-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
81
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 409-б нысаны активтерді басқарудан кірісті аударудың жинақтау ведомосы – 17-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
82
Қалған операциялар және "Түзетпе" операциялары бойынша Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 274-нысаны жеке мемориалдық ордерлерін жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,50
83
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 448-нысаны қатаң есепке алынатын бланкілерді (оның ішінде ақшалай аттестаттарды) есептеу бойынша кіріс-шығыс кітабын жасау және тексеру
бір шартты құжат
0,17
";
реттік нөмірі 185-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
185
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 405-нысаны жалақы мен стипендия бойынша есеп айырысу ведомостарының жиынтығы – 5-мемориалдық ордерді жасау және тексеру
бір шартты құжат
3,30
";
реттік нөмірі 192-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
192
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 441-нысаны депозитке салынған жалақы мен стипендияны талдамалық есепке алу кітабына жазба жасау
бір шартты құжат
0,17
";
реттік нөмірі 196-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

0,50
73
Формирование и проверка мемориального ордера 6 - накопительной ведомости по расчетам с организациями форма 408 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
74
Формирование и проверка мемориального ордера 7 – накопительной ведомости по расчетам в порядке авансовых платежей форма 408 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
";
строки, порядковые номера 78, 79, 80, 81, 82 и 83 изложить в следующей редакции:
"
78
Формирование и проверка мемориального ордера 1 – накопительной ведомости по кассовым операциям форма 381 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
79
Формирование и проверка мемориального ордера 2 – накопительной ведомости по движению средств на кодах
государственных учреждений форма 381 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
80
Формирование и проверка мемориального ордера 8 – накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами форма 386 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
81
Формирование и проверка мемориального ордера 17 - накопительной ведомости начисления доходов от управления активами форма 409-б Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,50
82
Формирование и проверка отдельных мемориальных ордеров формы 274 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений по остальным операциям и по операциям "Сторно"
один условный документ
0,50
83
Формирование и проверка приходно-расходной книги по учету бланков строгой отчетности (в том числе денежных аттестатов) форма 448 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
";
строку, порядковый номер 185 изложить в следующей редакции:
"
185
Формирование и проверка мемориального ордера 5 – свода расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям форма 405 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
3,30
";
строку, порядковый номер 192 изложить в следующей редакции:
"
192
Внесение записи в книгу аналитического учета депонированной заработной платы и стипендий форма 441 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,17
";
строку, порядковый номер 196 изложить в следующей редакции:
"

196
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 437-нысаны алиментті өндіріп алу туралы орындаушылық парақты есепке алу кітабына жазба жасау
бір шартты құжат
0,14
";
реттік нөмірлері 199, 200 және 201-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
199
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 451-нысаны міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу карточкасын жасау
бір шартты құжат
0,14

196
Внесение записи в книгу учета исполнительных листов о взыскании алиментов формы 437 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,14
";
строки, порядковые номера 199, 200 и 201 изложить в следующей редакции:
"
199
Формирование карточек учета обязательных пенсионных взносов форма 451 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,14

200
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 463-нысаны пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв есебін жасау
бір шартты құжат
0,14
201
Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары 285-нысаны айналым ведомосын жасау және тексеру
бір шартты құжат
3,15
";
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

200
Расчет резерва по неиспользованным отпускам форма 463 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
0,14
201
Формирование и проверка оборотной
ведомости форма 285 Форм бухгалтерской документации государственных учреждений
один условный документ
3,15
".
2. Департаменту экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов

1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов