Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 13 ақпандағы № 139 бұйрығы
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
авиация генерал-лейтенанты
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2026 жылғы "13" ақпанындағы
№ 139 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесі
Жүзеге асырылатын міндет шеңберінде жинау және өңдеу мақсаттары
Белгілі бір мақсат үшін дербес деректің атауы
1
Мемлекеттік органның персоналын басқарудың тұтас жүйесін қалыптастыру, мемлекеттік органның персоналын басқарудың тұтас жүйесі шеңберінде әскери қызмет өткеруді қамтамасыз ету
Тегі, аты, әкесінің аты (болса)
2
Тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны туралы мәлімет
3
Туған жылы, күні, айы
4
Туған жері
5
Ұлты
6
Жеке сәйкестендіру нөмірі
7
Азаматтығы туралы мәлімет
8
Тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы мәлімет
9
Жеке нөмір
10
Әскери атағы туралы мәлімет
11
Негізгі антропометриялық дерек
12
Отбасы жағдайы туралы мәлімет (некеде болуы, неке қию туралы куәлік дерегі, некені бұзу туралы куәлік дерегі, зайыбының (жұбайының) тегі, аты, әкесінің аты (болса), зайыбының (жұбайының) жеке басын куәландыратын құжаттың дерегі, туыстық дәрежесі, басқа отбасы мүшелерінің, асырауындағы адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болса) және туған күні, балаларының (оның ішінде асырап алған, қамқорлығындағы) болуы және олардың жасы)
13
Білімі туралы мәлімет (оқу орнына оқуға түскен күні (оқу орнынан шығарылған күні), дипломның, куәліктің, аттестаттың немесе білім беру мекемесін бітіргені туралы басқа да құжаттың сериясы, нөмірі, берілген күні, білім беру мекемесінің атауы және орналасқан жері, факультеті немесе бөлімшесі, білім беру мекемесін бітіргеннен кейінгі біліктілігі және мамандығы, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, мемлекеттік және өзге де тілді білуі)
14
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі қызметке дейінгі дербес еңбек қызметі туралы мәлімет
15
Еңбек кітапшасына енгізілген мәлімет (әскери қызмет өткеруді қоспағанда)
16
Жүргізуші куәлігінің болуы туралы мәлімет
17
Мемлекеттік және ведомстволық награда, грамота, алғыс хат туралы мәлімет (награданың атауы немесе аты, марапаттау туралы нормативтік актінің күні мен түрі)
18
Ғылыми дәрежесі және атағы туралы мәлімет
19
Тұрғын үйінің (жылжымайтын мүліктің), жылжымалы мүліктің болуы (болмауы) туралы мәлімет
20
Әлеуметтік жеңілдігі және әлеуметтік мәртебесі туралы мәлімет (жеңілдік пен мәртебе беру үшін негіз болып табылатын құжатты берген органның атауы, құжат сериясы, нөмірі, берілген күні)
21
Спорттық разрядының, спорттық атағының болуы туралы мәлімет (құжат сериясы, нөмірі, берілген күні)
22
Әскери міндетті адамдардың және әскери қызметке шақырылуға тиіс адамдардың әскери есепке алынуы туралы мәлімет
23
Жеке басын куәландыратын құжаттың дерегі (құжат атауы, нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі; құжат берген орган)
24
Жеке басын (әскери) куәландыратын құжаттың дерегі
25
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеруі туралы мәлімет
26
Соғысқа және басқа да жауынгерлік іс-қимылға қатысқаны туралы мәлімет
27
Зейнетақыға еңбек сіңірген жылын жеңілдік шартында есептеуге құқық беретін әскери қызметі туралы мәлімет
28
Жауынгерлік іс-қимылда жаралануы, контузия алуы, күюі мен улануы және олардың сипаты, қашан және қайда алғаны туралы мәлімет
29
Шетелде іссапарда болуы
30
Запаста болу уақытында әскери жиыннан өтуі
31
Өмірбаяны
32
Аттестаттау бойынша материал
33
Тұрғылықты жерінің мекенжайы
34
Байланыс телефонының нөмірі
35
Қызметтік мінездемесі
36
Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарттың, еңбек шартының мазмұны мен деректемесі
37
Жеке құрам және саптық бөлім бойынша бұйрықтарда және оларға материалда көрсетілген мәлімет
38
Көтермелеу мен тәртіптік жаза туралы мәлімет
39
Қызметтік тұрғынжайды өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы төленгені туралы мәлімет
40
Ағымдағы тұрғын үй төлемін алғаны туралы мәлімет
41
Уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы мәлімет
42
Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылығы (ӘДК-нің қорытындысы)
43
әскери-есептік мамандық бойынша даярлыққа және әскери лауазымда әскери қызметке кәсіби жарамдылығы
44
Қылмыстық және әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны туралы мәлімет
45
Біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы мәлімет
46
Ұшу жұмысын, жүзу өтілін, парашютпен секіруді, сүңгуірдің су астындағы жұмысын, жерасты құрылысжайында жауынгерлік кезекшілік атқаруды есепке алғаны туралы мәлімет
47
Өзіне және зайыбына (жұбайына) кіріс пен мүлік туралы декларацияны тапсырғаны туралы мәлімет

Об утверждении Перечня персональных данных, необходимых и достаточных для выполнения осуществляемых задач Вооруженными Силами Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 февраля 2026 года № 139
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень персональных данных, необходимых и достаточных для выполнения осуществляемых задач Вооруженными Силами Республики Казахстан.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант авиации
Д. Косанов
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "13" февраля 2026 года № 139
Перечень персональных данных, необходимых и достаточных для выполнения осуществляемых задач Вооруженными Силами Республики Казахстан
Цели сбора и обработки в рамках осуществляемой задачи
Наименование персональных данных для определенной цели
1
формирование целостной системы управления персоналом государственного органа, обеспечение прохождения воинской службы в рамках целостной системы управления персоналом государственного органа
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Сведения о смене фамилии, имени, отчества
3
Число, месяц, год рождения
4
Место рождения
5
Национальность
6
Индивидуальный идентификационный номер
7
Сведения о гражданстве
8
Сведения о регистрации по месту жительства
9
Личный номер
10
Сведения о воинском звании
11
Основные антропометрические данные
12
Сведения о семейном положении (состояние в браке, данные свидетельства о заключении брака, данные свидетельства о расторжении брака, фамилия, имя, отчество (при его наличии) супруги (а), данные документа, удостоверяющего личность супруги (а), степень родства, фамилии, имена, отчества (при его наличии) и даты рождения других членов семьи, иждивенцев, наличие детей (в том числе усыновленных, находящихся на попечении) и их возраст)
13
Сведения об образовании (дата поступления в учебное заведение (отчисления из учебного заведения), серия, номер, дата выдачи диплома, свидетельства, аттестата или другого документа об окончании образовательного учреждения, наименование и местоположение образовательного учреждения, факультет или отделение, квалификация и специальность по окончании образовательного учреждения, ученая степень, ученое звание, владение государственным и иными языками)
14
Сведения о самостоятельной трудовой деятельности до службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан
15
Сведения, внесенные в трудовую книжку (за исключением о прохождении воинской службы)
16
Сведения о наличии водительского удостоверения
17
Сведения о государственных и ведомственных наградах, грамотах, благодарственных письмах (наименование или название награды; дата и вид нормативного акта о награждении)
18
Сведения об ученых степенях и званиях
19
Сведения о наличии (отсутствии) жилья (недвижимого имущества), движимого имущества
20
Сведения о социальных льготах и о социальном статусе (наименование органа, выдавшего документ, являющийся основанием для предоставления льгот и статуса, серия, номер, дата выдачи документа)
21
Сведения о наличии спортивного разряда, спортивного звания (серия, номер, дата выдачи документа)
22
Сведения о воинском учете военнообязанных лиц и лиц, подлежащих призыву на воинскую службу
23
Данные документа удостоверяющего личность (наименование документа, номер, дата выдачи; срок действия; орган, выдавший документ)
24
Данные документов, удостоверяющих личность (военное)
25
Сведения о прохождении воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан
26
Сведения об участиях в войнах и других боевых действиях
27
Сведения о воинской службе, дающей право на исчисление выслуги лет на пенсию на льготных условиях
28
Сведения о ранениях, контузиях, ожогах и отравлениях, полученные в боевых действиях, и их характер, когда и где получены
29
Пребывание в заграничных командировках
30
Прохождение военных сборов во время пребывание в запасе
31
Автобиография
32
Материалы по аттестации
33
Адрес места жительства
34
Номера контактных телефонов
35
Служебная характеристика
36
Содержания и реквизиты контракта о прохождении воинской службы, трудового договора
37
Сведения, указанные в приказах по личному составу и строевой части и материалах к ним
38
Сведения о поощрениях и дисциплинарных взысканиях
39
Сведения о выплате денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации служебного жилища
40
Сведения о получении текущей жилищной выплаты
41
Сведения о временной нетрудоспособности
42
Годность к воинской службе по состоянию здоровья (заключение ВВК)
43
профессиональная пригодность к подготовке по военно-учетным специальностям и к воинской службе на воинских должностях
44
Сведения о привлечении к уголовной и административной ответственности
45
Сведения о повышении квалификации и переподготовке
46
Сведения об учете летной работы, стажа плавания, выполнения прыжков с парашютом, работы водолаза под водой, несения боевого дежурства в подземных сооружениях
47
Сведения о сдаче декларации о доходах и имуществе на себя и свою (его) супругу (а)