"Бөрлі ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 394 қаулысы
2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Бөрлі ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бөрлі ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Бөрлі ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Бөрлі ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
Аудан әкімінің міндетін атқарушы Д. Имашев
Бөрлі ауданы әкімдігінің
2025 жылғы 21 қазандағы
№394 қаулысына қосымша
"Бөрлі ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бөрлі ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) әкімнің және жергілікті атқарушы органының қызметін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомствалары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Аппарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат акима Бурлинского района"
Постановление акимата Бурлинского района Западно-Казахстанской области от 21 октября 2025 года № 394
В соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан от 29 июня 2020 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Бурлинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Бурлинского района" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Бурлинского района" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Бурлинского района.
Исполняющий обязанности акима района Д. Имашев
Приложение к постановлению
акимата Бурлинского района
№ 394 от 21 октября 2025 года
Положение о государственном органе "Аппарат акима Бурлинского района"
Глава 1. Общие положения
1. Государственный орган "Аппарат акима Бурлинского района" (далее - Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности акима и местного государственного управления.
2. Аппарат не имеет ведомст.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет символы, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Аппарата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. Аппарат құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
Аппарат құрылымы:
- мемлекеттік-құқықтық жұмысы бөлімі;
- мемлекеттік сатып алу және бухгалтерлік есеп бөлімі;
- бірыңғай персоналды басқару қызметі (кадр қызметі);
- ұйымдастыру бақылау және мемлекеттік қызметтер мониторингі бөлімі;
- құжаттамалық қамтамасыз ету және өтініштер бөлімі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Батыс Қазақстан облысы, Бөрлі ауданы, Ақсай қаласы, Әл-Фараби көшесі, 99 ғимараты, индекс 093000.
10. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппарат қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық, облыстық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Аппарат кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Аппараттың мақсаты әкімнің қызметiн ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
Құқықтары:
1) Мемлекеттік органдардан өз міндеттерін орындау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi сұратуға және алуға, сондай-ақ өз құзыреті шегінде оларды орындауға тапсырмалар беруге;
2) мемлекеттiк орган басшысының келiсiмiмен Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң жобаларын және мемлекеттiк органның құқықтық мәселелер жөнiндегi құжаттарын әзiрлеу үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын насихаттау жөнiндегi iс-шаралар мен мемлекеттiк органда жалпыға бiрдей құқықтық оқытуды iске асыру үшiн басқа құрылымдық бөлiмшелердiң қызметкерлерiн тартуға;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары мен актілерін, облыс және аудан әкімдігінің қаулыларының, облыс және аудан әкімінің, олардың орынбасарларының шешімдерін, өкімдерін және тапсырмаларын орындалуына талдау жүргізіп, анықталған заңбұзушылықтарды, олардың орындалмау себептері мен шарттарын жою жөнінде шаралар қабылдау;
4) өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық, соның ішінде құпия деректер базасын пайдалануға;

8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Структра Аппарата:
- отдел государственно-правовой работы;
- отдел государственных закупок и бухгалтерского учета;
- единая служба управления персоналом (кадровая служба);
- отдел организационно-контрольной работы и мониторинга государственных услуг;
- отдел документационного обеспечения и обращений.
9. Местонахождение юридического лица: Западно-Каазахстанская область, Бурлинский район, город Аксай, улица Әл-Фараби, здание 99, индекс 09300.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата.
11. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского, областного и местного бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задача Аппарата является информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима района.
14. Полномочия:
Права:
1) запрашивать и получать от государственных органов документы и сведения, необходимые для выполнения своих обязанностей, а также давать, в пределах своей компетенции, им обязательные к исполнению поручения;
2) привлекать с согласия руководителя государственного органа работников других структурных подразделений для разработки проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан и документов государственного органа по правовым вопросам, а также для реализации мероприятий по пропаганде законодательства Республики Казахстан и правового всеобуча в государственном органе;
3) проводить анализ исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Постановлений акимата района и области, решений, распоряжений и поручений акима района и области, его заместителей, принимать меры по устранению выявленных нарушений законодательства, причины и условия их неисполнения;
4) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющихся в распоряжении государственных органов;

5) заңда белгіленген тәртіппен қызметтік көліктерді, байланыс және коммуникация жүйелерін пайдалануға;
6) заңда белгіленген тәртіпте ауданның жергілікті атқарушы органдары құрамдарына кіретін мемлекеттік органдардың, кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметкерлерін әкімдікпен және әкіммен қаралатын сұрақтарды әзірлеп шешуге тартуға;
7) аудан әкімінің, оның орынбасарларының, аудан әкімі аппараты басшысының актілері мен тапсырмаларының орындалуына тексеру жүргізуді ұйымдастыруға және қатысуға;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органдары құрамдарына кіретін мемлекеттік органдарға, олардың ведомствоға қарасты ұйымдарына қатысты бақылау іс-шараларын жүзеге асыруға;
9) аудан әкімдігіне және әкімге есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының аудан әкімі аппаратында бақылауда тұрған тапсырмаларды орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілігі жөнінде ұсыныстар енгізуге;
10) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүктелген функцияларды орындауға;
2) ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттарына сәйкес келмейтін шешімдерді қабылдануға жол бермеуге;
3) Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде Қазақстан Республикасының мүдделерін сақтауға;
4) азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етуге.
15. Функциялары:
1) мемлекеттік егемендікті, конституциялық құрылысты қорғау және нығайту жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің саясатын өмірге енгізу, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының Заңдарын, Президент пен Үкіметтің, облыс және аудан әкімі мен әкімдігінің актілерін мүлтіксіз орындауды ұйымдастыру;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асыру, Экономикалық реформа жүргізу бойынша шараларды әзірлеу, оны жүзеге асырудың техникасы мен тетіктерін жетілдіру;
4) атқарушы биліктің жұмысына жүйелі және объективті талдау жүргізу, аудан әкімінің қатысуымен шешілуге тиісті аса маңызды проблемаларды анықтау;
5) ауылдық округ әкімдерінің қызметін үйлестіру, олардың жұмыс стилі мен әдістерін жетілдіру, жергілікті атқарушы органдардың құзыретіне жататын мәселелерді шешуде дербестігін арттыру;
6) ауданның әлеуметтік - экономикалық даму проблемаларын талдау, саяси және әлеуметтік-экономикалық үрдістерді зерттеу, тиісті ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу;

5) в установленном законодательством порядке использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
6) в установленном законодательством порядке привлекать работников исполнительных органов, финансируемых из районного бюджета, представителей предприятий и организаций к участию в подготовке и решению вопросов, рассматриваемых акиматом и акимом района;
7) организовывать и участвовать в проведении проверок исполнения актов и поручений акима района, его заместителей, руководителя аппарата акима района;
8) осуществлять контрольные мероприятия в отношении государственных органов, входящих в составы местных исполнительных органов района, их подведомственных организаций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) вносить предложения об ответственности руководителей государственных органов, подотчетных акимату и акиму района, за неисполнение и (или) ненадлежащие исполнение поручений и контрольных документов, находящихся на контроле в аппарате акима района;
10) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
Обязанности:
1) обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
2) не допускать принятия решений, не соответствующих основным направлениям внутренней и внешней политики;
3) соблюдать интересы Республики Казахстан в обеспечении национальной безопасности;
4) обеспечивать соблюдение прав и законных интересов граждан.
15. Функции:
1) проведение в жизнь политики Президента Республики Казахстан по охране и укреплению государственного суверенитета, конституционного строя, обеспечение прав и свобод граждан;
2) организация и безусловное исполнение Законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства, акима и акимата области и района;
3) реализация стратегии социально-экономического развития района, разработка мер по проведению экономической реформы, совершенствование техники и механизмов еҰ осуществления;
4) проведение системного и объективного анализа работы исполнительной власти, выявление важнейших проблем, подлежащих решению с участием акима района;
5) координация деятельности акимов сельских округов, совершенствование стиля и методов их работы, повышение самостоятельности в решении вопросов относящихся к компетенции местных исполнительных органов;
6) анализ проблем социально-экономического развития района, исследование политических и социально-экономических процессов, подготовка соответствующих предложений и рекомендаций;

7) аудан әкімінің аудандық мәслихатпен, мемлекеттік басқару органдарымен, қоғамдық, мәдени, діни қозғалыстармен өзара байланысын қамтамасыз ету;
8) заңдылық пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету мәселелерінде жан-жақты жәрдемдесу, конституциялық құқықтар мен міндеттердің жүзеге асырылуын бақылау, мемлекеттік және еңбек тәртібін, қоғамдық тәртіпті нығайту жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
9) кадр саясатының жүргізілуін қамтамасыз ету;
10) қызметтік құжаттар мен азаматтардың өтініштерін қарау, оларды қабылдауды ұйымдастыру, құжатайналымын талдау;
11) ақпараттандыру мәселелері бойынша Мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, аудан әкімі аппаратында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді, құрылымдық бөлімшелерде ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіреді;
12) терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі комиссия арқылы терроризмнің зардаптарын жою және (немесе) барынша азайту жөніндегі өзара іс-қимылды, сондай-ақ ауданның терроризмге қарсы комиссиясының құрамына кіретін құқық қорғау органдарының, мекемелер мен ұйымдардың ақпарат алмасуын ұйымдастырады;
13) өз құзыреті шегінде аудан аумағында төтенше жағдайлардың алдын алу және жою бойынша барлық қажетті іс-шараларды ұйымдастырады;
14) аудан әкімі аппаратының қызметкерлеріне, қажет болған жағдайда аудан әкімдігіне ведомстволық бағынысты дербес бөлімдердің қызметкерлеріне жеке тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғын үй және тұрғын үй беру мәселелерін шешеді;
15) аудан әкімінің, аудан әкімі аппаратының және оның бөлімшелерінің қызметін жариялау бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын бюджеттік бағдарламалар немесе тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асырады;
17) аудан әкімінің аппараты қолданыстағы заңнамамен белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Аппаратты басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Аппарат басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудан әкімімен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) аппаратқа жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
2) өз құзыреті шегінде аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;

7) обеспечение взаимодействия акима района с районным маслихатом, государственными органами управления, его связи с общественными, культурными, религиозными движениями;
8) содействие в вопросах обеспечения законности и правопорядка, контроль за осуществлением конституционных прав и обязанностей, осуществление мер по укреплению государственной и трудовой дисциплины, общественного порядка;
9) обеспечение проведения кадровой политики,
10) рассмотрение служебных документов и обращений граждан, организация их приема, анализ документооборота.
11) осуществляет взаимодействие со структурными подразделениями государственных органов по вопросам информирования, обеспечивает информационную безопасность в аппарате акима района, координирует информационную безопасность в структурных подразделениях;
12) через комиссию по противодействию терроризма организует работу по взаимодействию ликвидации и (или) минимизации последствия терроризма, правоохранительных органов, учреждений и организаций, входящих в состав антитеррористической комиссии района, по обмену информацией;
13) организует все необходимые мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на территории района в пределах своей компетенции;
14) решает вопросы предоставления служебного жилья и жилья из частного жилищного фонда работникам аппарата акима района, при необходимости работникам самостоятельных отделов, подведомственных акимату района;
15) осуществляет взаимодействие со средствами массовой информации по освещещению деятельности акима района, аппарата акима района и его подразделений;
16) осуществляет организацию и проведение единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам, определяемых законодательством Республики Казахстан.
17) Аппарат осуществляет иные функции, установленные действующим законодательством.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппарата осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя Аппарата:
1) организует реализацию целей, возложенных на аппарат;
2) организует, координирует и контролирует деятельность структурных подразделений аппарата в пределах своей компетенции;

3) аппараттың техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерге қатысты бұйрықтар шығарады.
4) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
6) ауданның жергілікті атқарушы және өкілетті органдар қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
7) өз құзыреті шегінде бұйрықтар қабылдайды;
8) мемлекеттік органда, өзге де ұйымдарда аппараттың мүддесін білдіреді;
9) аппараттың құрылымы мен штаттық кестесін, құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
10) аудан әкімі аппаратының барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие;
11) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын лауазымды жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Аппараттың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Аппарат мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Аппараттың бекітілген мүлкі коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) принимает на работу, командирует и увольняет технический персонал аппарата;
4) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
5) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
6) контролирует ход исполнения решений, принятых местными исполнительными и представительными органами района;
7) в пределах своей компетенции принимает приказы;
8) представляет аппарат в государственных органах, иных организациях,
9) утверждает структуру и штатное расписание аппарата, положение о его структурных подразделениях;
10) обладает правом первой подписи на всех финансовых документах аппарата акима района;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.