Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 1 тамыздағы № 19-1 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 459 796 021 мың теңге:
салықтық түсімдер – 127 017 445 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 054 922 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 36 055 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 330 687 599 мың теңге;
2) шығындар – 461 674 219 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 35 000 746 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 49 480 907 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 480 161 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 36 878 944 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 36 878 944 мың теңге:
қарыздар түсімі – 44 334 667 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 657 865 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 202 142 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 1 августа 2025 года № 19-1
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" от 13 декабря 2024 года № 16-1 следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 459 796 021 тысяча тенге:
налоговые поступления – 127 017 445 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 2 054 922 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 36 055 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 330 687 599 тысяч тенге;
2) затраты – 461 674 219 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 35 000 746 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 49 480 907 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 480 161 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 36 878 944 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 36 878 944 тысячи тенге:
поступление займов – 44 334 667 тысяч тенге;
погашение займов – 12 657 865 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 202 142 тысячи тенге.";
пункт 6 указанного решения изложить в новой редакции:

"6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органы қарыз алу мақсаттарының тізбесіне сәйкес шығыстарды қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар шығарылымынан түсетін түсімдер 26 158 941 мың теңге сомасында, соның ішінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын және Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттарды іске асыру шеңберінде сарқынды суларды тазарту құрылысжайларының кешендерін, жылумен, электрмен, сумен жабдықтау және су бұру желілері мен жүйелерін салуды және жаңғыртуды (реконструкциялауды, күрделі жөндеуді) қаржыландыру үшін 6 422 420 мың теңге сомасында ескерілсін.".
аталған шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"6. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования расходов в соответствии с Перечнем целей заимствований в сумме 26 158 941 тысяча тенге, в том числе для финансирования строительства и модернизации (реконструкции, капитального ремонта) комплексов очистных сооружений сточных вод, сетей и систем тепло-, электро-, водоснабжения и водоотведения в рамках реализации документов Системы государственного планирования и иных документов, не входящих в Систему государственного планирования в сумме 6 422 420 тысяч тенге.".
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

7 905 408
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 960 535
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 799 037
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 135 217
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 463 677
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 587 035
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
844 663
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
968 235
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 257 056
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 551
261
Облыстың білім басқармасы
663 820
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
398 774
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
265 046
2
Әлеуметтiк көмек
6 003 107
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 003 107
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
182 330
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 820 777
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 158 391
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 089 476
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
275 895
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 056
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
91 555
062
Біліктілік жүйесін дамыту
5 324
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу

7 905 408
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 960 535
1
Социальное обеспечение
8 799 037
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 135 217
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 463 677
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 587 035
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
844 663
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
968 235
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 257 056
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 551
261
Управление образования области
663 820
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
398 774
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
265 046
2
Социальная помощь
6 003 107
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 003 107
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
182 330
068
Программа занятости
5 820 777
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 158 391
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 089 476
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
275 895
007
Капитальные расходы государственного органа
4 056
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
91 555
062
Развитие системы квалификаций
5 324
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи

245 261
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
555
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
687 183
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
197 076
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
22 015
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
726 130
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
38 094
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
13 787
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
711 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
16 878 836
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 183 779
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
11 186 449
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
91 068
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 823 300
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
168 999
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
14 288
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
9 235
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
27 580
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 259
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3 709 028
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
3 750
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

245 261
003
Капитальные расходы государственного органа
555
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
687 183
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
197 076
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
22 015
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
726 130
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
38 094
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
13 787
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
711 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
16 878 836
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 183 779
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
11 186 449
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
91 068
719
Управление ветеринарии области
4 823 300
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
168 999
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
14 288
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
9 235
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
27 580
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 259
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
3 709 028
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
3 750
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)