2026-2028 жылдарға арналған Глубокое ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 30/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 91 - бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 - бабының 1 - тармағының 1) – тармақшасына сәйкес, Глубокое аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Глубокое ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 7 333 854 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 499 270,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 46 395 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 269 693 мың теңге;
трансферттер түсімі – 1 518 495,5 мың теңге;
2) шығындар – 7 385 279,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 26 249 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 136 237 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 109 988 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 77 674,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 77674,6 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 136 237 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 109 988 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 51 425,6 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 17.03.2026 № 34/2-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған әлеуметтік салықтар бойынша кірістерді бөлу нормативтері ауданның бюджетіне 1 пайыз мөлшерінде орындауға қабылдансын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте дамытуға нысаналы трансферттер 1 059 905,9 мың теңге сомасында көзделсін.
2026 жылға арналған аудан бюджетінде нысаналы трансферттерді бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 25.02.2026 № 33/4-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер 136 237 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттік алып қоюлар 395 464 мың теңге сомасында көзделсін.

О Глубоковском районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 декабря 2025 года № 30/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Глубоковский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Глубоковский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 333 854 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 499 270,5 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 46 395 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 269 693 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 518 495,5 тысяч тенге;
2) затраты – 7 385 279,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 26 249 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 136 237 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 109 988 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 77 674,6 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 77 674,6 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 136 237 тысяч тенге;
погашение займов – 109 988 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 51 425,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 17.03.2026 № 34/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу в размере 1 процента.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты на развитие в сумме 1 059 905,9 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов на развитие в бюджете района на 2026 год определяется постановлением Глубоковского районного акимата.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.02.2026 № 33/4-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета в сумме 136 237 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год трансферты на бюджетные изъятия в сумме 395 464 тысяч тенге.

5-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге 95 843,9 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 25.02.2026 № 33/4-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер облыстық бюджеттен 458 571 мың теңге ескерілсін.
2026 жылға арналған аудан бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

5-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты на компенсацию потерь областного бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 95 843,9 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 - в соответствии с решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.02.2026 № 33/4-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 458 571 тысяч тенге.
Распределение целевых текущих трансфертов бюджету района на 2026 год определяется постановлением Глубоковского районного акимата.

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен кенттер, ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер 1 558 194,1 мың теңге сомасында көзделсін.
Аудандық бюджеттен кенттер, ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 17.03.2026 № 34/2-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из районного бюджета бюджетам поселков, сел и сельских округов в сумме 1 558 194,1 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам поселков, сел и сельских округов определяется постановлением Глубоковского районного акимата.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 17.03.2026 № 34/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).

8. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 105 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 25.02.2026 № 33/4-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Глубокое аудандық мәслихатының төрағасы А. Калигожин
Глубокое аудандық мәслихатының

8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 105 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.02.2026 № 33/4-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Глубоковского районного маслихата А. Калигожин
Приложение 1 к решению
Глубоковского районного маслихата

604775
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
90260
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
433
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
109127
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
23355
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
339971
017
Мүгедектігі бар адамды реабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
41629
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
239738,7
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
239738,7
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
89551,7
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2638
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
800
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
125768
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
14681
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6300
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
455961
1
Тұрғын үй шаруашылығы
96415
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
96415
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
17380
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
79035
2
Коммуналдық шаруашылық
348884
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
348884
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
348884
3
Елді-мекендерді көркейту
10662
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10662
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
10000
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
662
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк

604775
004
Оказание социальной помощи на приобретение  топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
90260
006
Оказание жилищной помощи
433
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
109127
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
23355
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
339971
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации и реабилитации лица с инвалидностью
41629
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
239738,7
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
239738,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
89551,7
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2638
021
Капитальные расходы государственного органа
800
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
125768
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
14681
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6300
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
455961
1
Жилищное хозяйство
96415
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
96415
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
17380
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
79035
2
Коммунальное хозяйство
348884
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
348884
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
348884
3
Благоустройство населенных пунктов
10662
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10662
015
Освещение улиц в населенных пунктах
10000
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
662
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

66096
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
540340
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
68104
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68104
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
472236
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
188486
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
283750
02
Қорғаныс
334505
1
Әскери мұқтаждар
53394
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
53394
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
53394
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
281111
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
281111
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
229306
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
51805
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
705668
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
23183
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
23183
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
23183
2
Әлеуметтiк көмек
559975
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
559975
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
99512
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
478
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
53406
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
24696
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
335987
017
Мүгедектігі бар адамды реабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
45896
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

66096
9
Прочие государственные услуги общего характера
540340
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
68104
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
68104
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
472236
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
188486
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
283750
02
Оборона
334505
1
Военные нужды
53394
122
Аппарат акима района (города областного значения)
53394
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
53394
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
281111
122
Аппарат акима района (города областного значения)
281111
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
229306
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
51805
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
705668
1
Социальное обеспечение
23183
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
23183
005
Государственная адресная социальная помощь
23183
2
Социальная помощь
559975
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
559975
004
Оказание социальной помощи на приобретение  топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
99512
006
Оказание жилищной помощи
478
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
53406
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
24696
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
335987
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой раабилитации и реабилитации лица с инвалидностью
45896
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения