2026-2028 жылдарға арналған Глубокое ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 30/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 91 - бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 - бабының 1 - тармағының 1) – тармақшасына сәйкес, Глубокое аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Глубокое ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 8 346 289 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 584 270,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 56 395 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 274 693 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 430 930,5 мың теңге;
2) шығындар – 8 752 039,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 26 249 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 136 237 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 109 988 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 431 999,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 431 999,6 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 490 562 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 109 988 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 51 425,6 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 03.06.2026 № 36/5-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған әлеуметтік салықтар бойынша кірістерді бөлу нормативтері ауданның бюджетіне 1 пайыз мөлшерінде орындауға қабылдансын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте дамытуға нысаналы трансферттер 1 559 905,9 мың теңге сомасында көзделсін.
2026 жылға арналған аудан бюджетінде нысаналы трансферттерді бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 03.06.2026 № 36/5-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер 136 237 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттік алып қоюлар 395 464 мың теңге сомасында көзделсін.

О Глубоковском районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 декабря 2025 года № 30/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Глубоковский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Глубоковский районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 346 289 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 584 270,5 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 56 395 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 274 693 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 430 930,5 тысяч тенге;
2) затраты – 8 752 039,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 26 249 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 136 237 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 109 988 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 431 999,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 431 999,6 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 490 562 тысяч тенге;
погашение займов – 109 988 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 51 425,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 03.06.2026 № 36/5-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу в размере 1 процента.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты на развитие в сумме 1 559 905,9 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов на развитие в бюджете района на 2026 год определяется постановлением Глубоковского районного акимата.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 03.06.2026 № 36/5-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Учесть в районном бюджете на 2026 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета в сумме 136 237 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год трансферты на бюджетные изъятия в сумме 395 464 тысяч тенге.

5-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге 95 843,9 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 25.02.2026 № 33/4-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер облыстық бюджеттен 871 006 мың теңге сомасында ескерілсін.
2026 жылға арналған аудан бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 03.06.2026 № 36/5-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6-1. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ішкі қарыздарды тарту есебінен тұрғын үй сатып алуға 354 325 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер ескерілсін.
Ескерту. Шешім 6-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 03.06.2026 № 36/5-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен кенттер, ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер 1 637 421 мың теңге сомасында көзделсін.
Аудандық бюджеттен кенттер, ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер бөлу Глубокое аудандық әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

5-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты на компенсацию потерь областного бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 95 843,9 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 - в соответствии с решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.02.2026 № 33/4-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 871 006 тысяч тенге.
Распределение целевых текущих трансфертов бюджету района на 2026 год определяется постановлением Глубоковского районного акимата.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 03.06.2026 № 36/5-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
6-1. Учесть в районном бюджете на 2026 год бюджетные кредиты на приобретение жилья за счет привлечения внутренних займов в сумме 354 325 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 6-1 - в соответствии с решением Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 03.06.2026 № 36/5-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из районного бюджета бюджетам поселков, сҰл и сельских округов в сумме 1 637 421 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам поселков, сҰл и сельских округов определяется постановлением Глубоковского районного акимата.

56550
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
5127
5
Жоспарлау және статистикалық қызмет
66096
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
66096
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66096
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
540340
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
68104
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68104
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
472236
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
188486
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
283750
02
Қорғаныс
334505
1
Әскери мұқтаждар
53394
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
53394
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
53394
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
281111
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
281111
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
229306
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
51805
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
705668
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
23183
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
23183
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
23183
2
Әлеуметтiк көмек
559975
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
559975
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
99512
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
478
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
53406
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
24696
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
335987
017
Мүгедектігі бар адамды реабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

56550
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
5127
5
Планирование и статистическая деятельность
66096
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
66096
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
66096
9
Прочие государственные услуги общего характера
540340
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
68104
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
68104
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
472236
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
188486
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
283750
02
Оборона
334505
1
Военные нужды
53394
122
Аппарат акима района (города областного значения)
53394
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
53394
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
281111
122
Аппарат акима района (города областного значения)
281111
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
229306
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
51805
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
705668
1
Социальное обеспечение
23183
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
23183
005
Государственная адресная социальная помощь
23183
2
Социальная помощь
559975
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
559975
004
Оказание социальной помощи на приобретение  топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
99512
006
Оказание жилищной помощи
478
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
53406
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
24696
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
335987
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой раабилитации и реабилитации лица с инвалидностью

33702
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33702
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
127437
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63602
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
63835
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
141365
1
Ауыл шаруашылығы
7000
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлім
7000
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
7000
6
Жер қатынастары
53880
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
53880
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48064
004
Жердi аймақтарға бөлу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
4653
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
1163
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
80485
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
80485
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
80485
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
98013
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
98013
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
98013
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
87317
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
10696
12
Көлiк және коммуникация
197182
1
Автомобиль көлiгi
82366
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
82366
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
82366
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
114816
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
114816
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

33702
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
33702
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
127437
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
63602
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
63835
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
141365
1
Сельское хозяйство
7000
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
7000
010
Развитие объектов сельского хозяйства
7000
6
Земельные отношения
53880
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
53880
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
48064
004
Организация работ по зонированию земель
4653
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
1163
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
80485
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
80485
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
80485
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
98013
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
98013
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
98013
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
87317
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
10696
12
Транспорт и коммуникации
197182
1
Автомобильный транспорт
82366
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
82366
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
82366
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
114816
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
114816
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям