"2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 18 қарашадағы № 25/200-VІІІ шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 496 339 896,6 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 82 390 717,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 917 915,9 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 173,2 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 408 019 090,1 мың теңге;
2) шығындар – 537 657 250,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 10 063 078,3 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 26 304 178,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 16 241 099,7 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 1 905 478,5 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 905 478,5 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -53 285 910,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 53 285 910,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 62 540 365,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 497 556,7 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 243 102,1 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен:
білім беру саласындағы атқарушы органдардың және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің функциялары мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беру – 72 761 455,8 мың теңге;
еңбек ұтқырлығы орталықтарын құруға және жұмыс істеп тұрған жұмыспен қамту орталықтарын мансаптық орталықтарға айналдыруға байланысты – 979 764,0 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысының құрамында Катонқарағай және Күршім аудандарының құрамынан тиісінше бөліну жолымен Үлкен Нарын және Марқакөл аудандарының құрылуы арқылы – 612 184,0 мың теңге;
республикалық деңгейге азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы функцияларды беруге – 31 629,0 мың теңге жоғары тұрған бюджет шығындарының өтемақысына трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттердің түсімін бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 18 ноября 2025 года № 25/200-VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 496 339 896,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 82 390 717,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 5 917 915,9 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 173,2 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 408 019 090,1 тысяч тенге;
2) затраты – 537 657 250,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 10 063 078,3 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 26 304 178,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 16 241 099,7 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 905 478,5 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 905 478,5 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -53 285 910,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 53 285 910,4 тысяч тенге:
поступление займов – 62 540 365,0 тысяч тенге;
погашение займов – 10 497 556,7 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 243 102,1 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с:
передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 72 761 455,8 тысяч тенге;
созданием центров трудовой мобильности и преобразованием действующих центров занятости в карьерные центры – 979 764,0 тысяч тенге;
образованием в составе Восточно-Казахстанской области районов Үлкен Нарын и Марқакөл путем выделения из состава Катон-Карагайского и Курчумского районов соответственно – 612 184,0 тысяч тенге;
передачей функций в сфере регистрации актов гражданского состояния на республиканский уровень – 31 629,0 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

8 509 120,1
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
284 504,4
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
110 461,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
31 460,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
61 282,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
314 500,0
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
394,9
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 706 517,8
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
26 352 084,9
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
12 979 020,5
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
10 600 470,4
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 153 504,4
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
385 409,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
4 233 403,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 460 777,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
229 222,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 138 155,0
261
Облыстың білім басқармасы
2 378 550,1
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
1 974 223,1
037
Әлеуметтік сауықтандыру
323 544,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
80 783,0
2
Әлеуметтiк көмек

8 509 120,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
284 504,4
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
110 461,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
31 460,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
61 282,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацеСПических работников
314 500,0
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
394,9
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 706 517,8
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
26 352 084,9
1
Социальное обеспечение
12 979 020,5
256
Управление координации занятости и социальных программ области
10 600 470,4
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 153 504,4
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
385 409,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
4 233 403,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 460 777,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
229 222,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 138 155,0
261
Управление образования области
2 378 550,1
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1 974 223,1
037
Социальная реабилитация
323 544,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
80 783,0
2
Социальная помощь

7 088 495,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 088 495,0
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
7 088 495,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 284 569,4
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 284 569,4
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
566 117,0
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
206 667,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қауіпі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
143 907,0
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
94 500,0
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
17 989,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
377 942,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
4 877 447,4
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
62 195 819,8
1
Тұрғын үй шаруашылығы
38 652 851,0
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
10 000,0
054
Жеке тұрғын үй қорынан алынған тұрғынжай үшін азамматардың жекелеген санаттарына төлемдер
10 000,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
38 642 851,0
007
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға кредит беру
37 236 187,0
045
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
1 406 664,0
2
Коммуналдық шаруашылық
23 542 968,8
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
23 042 968,8
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
229 861,0
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 171 895,6
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және жергілікті жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
337 561,8
056
Халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және қызмет көрсетуге табиғи монополиялар субъектілерінің шығындарын субсидиялау
777 787,6
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3 882 846,5
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
15 643 016,3
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы

7 088 495,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 088 495,0
068
Программа занятости
7 088 495,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 284 569,4
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 284 569,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
566 117,0
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
206 667,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
143 907,0
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
94 500,0
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
17 989,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
377 942,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
4 877 447,4
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
62 195 819,8
1
Жилищное хозяйство
38 652 851,0
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
10 000,0
054
Выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде
10 000,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
38 642 851,0
007
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
37 236 187,0
045
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
1 406 664,0
2
Коммунальное хозяйство
23 542 968,8
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
23 042 968,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
229 861,0
005
Капитальные расходы государственного органа
2 171 895,6
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
337 561,8
056
Субсидирование затрат субъектов естественных монополий на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций
777 787,6
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3 882 846,5
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
15 643 016,3
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области

4 775 813,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
6 149 557,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 071 875,0
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 725 498,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
1 404 584,8
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
82 259,0
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
9 987,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
3 130,4
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
37 960,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
2 395,3
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
20 100,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 936,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 044 458,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 650,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
39 262,5
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
59 775,0
2
Су шаруашылығы
677 207,6
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
284 409,0
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
284 409,0
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
392 798,6
023
Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
392 798,6
3
Орман шаруашылығы
9 381 551,8
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы

4 775 813,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
6 149 557,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 071 875,0
719
Управление ветеринарии области
3 725 498,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
1 404 584,8
003
Капитальные расходы государственного органа
82 259,0
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
9 987,0
009
Организация санитарного убоя больных животных
3 130,4
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
37 960,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
2 395,3
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
20 100,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 936,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 044 458,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 650,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
39 262,5
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
59 775,0
2
Водное хозяйство
677 207,6
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
284 409,0
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
284 409,0
255
Управление сельского хозяйства области
392 798,6
023
Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения
392 798,6
3
Лесное хозяйство
9 381 551,8
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области