"2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 қазандағы № 24/192-VІІІ шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т қараңыз.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 497 101 535,9 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 80 084 955,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 3 427 555,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 859,3 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 413 580 166,1 мың теңге;
2) шығындар – 537 946 956,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 10 528 777,3 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 26 529 178,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 16 000 400,7 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 1 905 478,5 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 905 478,5 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0,0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -53 279 676,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 53 279 676,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 62 540 365,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 503 790,7 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 243 102,1 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінен:
білім беру саласындағы атқарушы органдардың және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің функциялары мен штат санының лимиттерін аудандық деңгейден облыстық деңгейге беру – 75 472 655,8 мың теңге;
еңбек ұтқырлығы орталықтарын құруға және жұмыс істеп тұрған жұмыспен қамту орталықтарын мансаптық орталықтарға айналдыруға байланысты – 979 764,0 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысының құрамында Катонқарағай және Күршім аудандарының құрамынан тиісінше бөліну жолымен Үлкен Нарын және Марқакөл аудандарының құрылуы арқылы – 612 184,0 мың теңге;
республикалық деңгейге азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы функцияларды беруге – 31 629,0 мың теңге жоғары тұрған бюджет шығындарының өтемақысына трансферттер түсімі көзделсін.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінен трансферттердің түсімін бөлу Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15 октября 2025 года № 24/192-VІІІ
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 497 101 535,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 80 084 955,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 3 427 555,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 859,3 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 413 580 166,1 тысяч тенге;
2) затраты – 537 946 956,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 10 528 777,3 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 26 529 178,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 16 000 400,7 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 905 478,5 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 1 905 478,5 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -53 279 676,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 53 279 676,4 тысяч тенге:
поступление займов – 62 540 365,0 тысяч тенге;
погашение займов – 10 503 790,7 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 243 102,1 тысяч тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год поступление трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с:
передачей функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений с районного уровня на областной уровень – 75 472 655,8 тысяч тенге;
созданием центров трудовой мобильности и преобразованием действующих центров занятости в карьерные центры – 979 764,0 тысяч тенге;
образованием в составе Восточно-Казахстанской области районов Үлкен Нарын и Марқакөл путем выделения из состава Катон-Карагайского и Курчумского районов соответственно – 612 184,0 тысяч тенге;
передачей функций в сфере регистрации актов гражданского состояния на республиканский уровень – 31 629,0 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из бюджетов районов (городов областного значения) определяется постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

100 004,8
261
Облыстың білім басқармасы
9 810 901,9
001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
1 438 879,9
005
Мемлекеттік білім беру ұйымдар үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
467 999,0
007
Облыстық, аудандық (қалалық) ауқымдардағы мектеп олимпиадаларын, мектептен тыс іс-шараларды және конкурстар өткізу
467 770,0
011
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
321 890,0
012
Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдердің оңалту және әлеуметтік бейімдеу
873 388,0
019
Облыстық мемлекеттік білім беру мекемелеріне жұмыстағы жоғары көрсеткіштері үшін гранттар беру
68 000,0
029
Білім беру жүйесін әдістемелік және қаржылық сүйемелдеу
2 092 277,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 706 167,0
086
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін
1 475,0
087
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға
373 056,0
05
Денсаулық сақтау
41 900 272,5
2
Халықтың денсаулығын қорғау
31 223 543,6
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
2 805 759,7
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
506 597,0
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
135 311,0
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
1 014 567,7
042
Медициналық ұйымның сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын жыныстық құмарлықты төмендетуге арналған іс-шараларды жүргізу
1 448,0
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
1 147 836,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
28 417 783,9
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
28 417 783,9
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 701 676,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 701 676,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 701 676,0
4
Емханалар
600 423,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
600 423,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар

100 004,8
261
Управление образования области
9 810 901,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
1 438 879,9
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных организаций образования
467 999,0
007
Проведение школьных олимпиад, внешкольных мероприятий и конкурсов областного, районного (городского) масштабов
467 770,0
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
321 890,0
012
Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии
873 388,0
019
Присуждение грантов областным государственным учреждениям образования за высокие показатели работы
68 000,0
029
Методическое и финансовое сопровождение системы образования
2 092 277,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 706 167,0
086
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
1 475,0
087
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
373 056,0
05
Здравоохранение
41 900 272,5
2
Охрана здоровья населения
31 223 543,6
253
Управление здравоохранения области
2 805 759,7
006
Услуги по охране материнства и детства
506 597,0
007
Пропаганда здорового образа жизни
135 311,0
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
1 014 567,7
042
Проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемые на основании решения суда
1 448,0
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
1 147 836,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
28 417 783,9
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
28 417 783,9
3
Специализированная медицинская помощь
1 701 676,0
253
Управление здравоохранения области
1 701 676,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 701 676,0
4
Поликлиники
600 423,0
253
Управление здравоохранения области
600 423,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы

600 423,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
138 229,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
138 229,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
138 229,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
8 236 400,9
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 236 400,9
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
282 715,4
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
110 461,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
31 460,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
61 282,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
238 000,0
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
398,7
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 512 083,8
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
27 767 014,5
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
12 974 868,5
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
10 589 068,4
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 153 504,4
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
385 409,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
4 233 403,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 460 777,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
229 222,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 126 753,0
261
Облыстың білім басқармасы

600 423,0
5
Другие виды медицинской помощи
138 229,0
253
Управление здравоохранения области
138 229,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
138 229,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
8 236 400,9
253
Управление здравоохранения области
8 236 400,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
282 715,4
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
110 461,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
31 460,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
61 282,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацеСПических работников
238 000,0
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
398,7
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 512 083,8
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
27 767 014,5
1
Социальное обеспечение
12 974 868,5
256
Управление координации занятости и социальных программ области
10 589 068,4
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 153 504,4
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
385 409,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
4 233 403,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 460 777,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
229 222,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 126 753,0
261
Управление образования области

1 650 723,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
8 553 368,0
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
202 440,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
4 775 813,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
5 793 210,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 071 875,0
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 890 285,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
573 327,8
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
82 259,0
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
9 987,0
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
3 130,4
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
37 960,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
1 747,3
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
20 100,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
16 936,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 044 458,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 431,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
35 173,5
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
59 775,0
2
Су шаруашылығы
284 409,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
284 409,0
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету

1 650 723,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
8 553 368,0
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
202 440,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
4 775 813,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
5 793 210,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 071 875,0
719
Управление ветеринарии области
2 890 285,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
573 327,8
003
Капитальные расходы государственного органа
82 259,0
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
9 987,0
009
Организация санитарного убоя больных животных
3 130,4
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
37 960,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
1 747,3
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
20 100,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
16 936,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 044 458,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 431,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
35 173,5
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
59 775,0
2
Водное хозяйство
284 409,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
284 409,0
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности