Шығыс Қазақстан облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2025 жылғы 22 шілдедегі № 175 қаулысы
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 127-бабына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения по Восточно-Казахстанской области
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 22 июля 2025 года № 175
В соответствии со статьей 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан, статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20395) Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Шығыс Қазақстан облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. "Шығыс Қазақстан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Восточно-Казахстанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление культуры Восточно-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облысының әкімі Н. Сақтағанов
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2025 жылғы " 22 " шілде
№ 175 қаулысына
қосымша
Шығыс Қазақстан облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
№
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы, мерзімі
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері және координаттары
Ескерткіш-тің жалпы ауданы
Қорғау аймағының жалпы ауданы
Құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы
Қорғала-тын табиғи-ландшафт аймағы-ның ауданы
1
2
3
4
5
6
7
8
Катонқарағай ауданы
1
Большенарым 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км

2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Восточно-Казахстанского областного акимата после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Восточно-Казахстанской области Н. Сактаганов
Приложение к постановлению акимата
Восточно-Казахстанской области
от " 22 " июля 2025 года № 175
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения по Восточно-Казахстанской области
№
Наименование памятника истории и культуры, дата
Вид памятника
Местонахождение памятника и координаты
Площадь памятника
Площадь охранной зоны
Площадь регулирования зон застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
1
2
3
4
5
6
7
8
Катон-Карагайский район
1
Группа курганов Большенарымское 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Улкен Нарын

N49°14'38,2592", E 84°35'09,6887"
N49°14'37,6317", E 84°35'05,2179"
N49°14'44,6058", E 84°34'57,6214"
N49°14ʹ38,2592ʺ, E84°35ʹ04,6887ʺ
22217 ш.м.
139840 ш.м.
46640 ш.м.
56 497 ш.м.
2
Большенарым 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
N49°14'38,2592", E 84°35'09,6887"
N49°14'37,6317", E 84°35'05,2179"
N49°14'44,6058", E 84°34'57,6214"
110904 ш.м.
205422 ш.м.
68889 ш.м.
78326 ш.м.
3
Жұлдыз 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 1,9 км N49°10ʹ16,1000ʺ, E84°36ʹ32,9000ʺ
260100 ш.м.
318593 ш.м.
106624 ш.м.
115702 ш.м.
4
Жұлдыз 2 қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 2,9 км; Көкбастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км; Алтынбел ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3-3,5 км
N49°09'47,8851", E84°37'33,4528"
N 9°09'50,2935", E 84°37'44,8889"
N49°09'46,8896", E 84°37'42,5326"
N49°09'40,9854", E 84°37'36,7066"
N49°09'42,5941", E 84°37'27,0626"
N49°09'46,3272", E 84°37'21,4458"
N49°09'46,5229", E 84°37'17,2455"
N49°09'46,7502", E 84°37'15,8840"
63827 ш.м.
307137 ш.м.
73595 ш.м.
83441 ш.м.
5
Жұлдыз 3 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан Алтынбел ауылына қарай жол бойымен 3,5 км
N49°11'13,2531", E84°45'39,5460"
N49°11'31,2527", E 84°45'35,3038"
N49°11'01,6660", E84°45'40,1067" N49°10'57,2474", E 84°45'40,7733"
N49°10'53,6348", E 84°45'42,5150"
126438 ш.м.
368583 ш.м.
123765 ш.м.
132909 ш.м.
6
Майемер қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі IX-VIII ғасыр
археология ескерткіші
Майемер ауылының айналасы N49°10'36,8605", E84°57'55,9685"
97141 ш.м.
204766 ш.м.
68083 ш.м.
77109 ш.м.
7
Майемер қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі IX-VIII ғасыр
археология ескерткіші
Майемер ауылынан шығысқа қарай
N49°10'25,7867", E 85°05'30,3659"
N 9°10'27,9511", E 85°05'30,0939"
N 9°10'30,2647", E 85°05'30,2338"
N 9°10'32,4994", E 85°05'29,8958"
N 9°10'33,7183", E 85°05'29,8890"
13957 ш.м.
44565 ш.м.
133883 ш.м.
54734 ш.м.
8
Үштөбе қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Үштөбе ауылынан солтүстікке қарай 0,1 км N49°11ʹ20,1427ʺ, E84°49ʹ26,4951ʺ
36471 ш.м.
96707 ш.м.
32099 ш.м.
42382 ш.м.
9
Жазушы О. Бөкейдің музей-үйі, ХХ ғасырдың 40 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шыңғыстай ауылы, оңтүстік шетте N49°10'49,3365", E 85°52'24,1466"
80 ш.м.
7709 ш.м.
2910 ш.м.
2905 ш.м.
10
Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан жауынгер шекарашылардың бауырластық бейіті, 1931-1945 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Өрел ауылы, "3/93" комендатура ғимаратының жанында N49°14ʹ10,0985ʺ, E 86°20ʹ04,0505ʺ
21ш.м.
784 ш.м.
257 ш.м.
384 ш.м.
11
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы

N 49°14'38,2592", E 84°35'09,6887"
N 49°14'37,6317", E 84°35'05,2179"
N 49°14'44,6058", E 84°34'57,6214"
N 49°14ʹ38,2592ʺ, E 84°35ʹ04,6887ʺ
22217 кв.м.
139840 кв.м.
46640 кв.м.
56 497 кв.м.
2
Группа курганов Большенарымское 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Улкен Нарын
N49°14'38,2592",E 84°35'09,6887"
N49°14'37,6317", E 84°35'05,2179"
N49°14'44,6058", E 84°34'57,6214"
110904 кв.м.
205422 кв.м.
68889 кв.м.
78326 кв.м.
3
Группа курганов Жулдыз 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,9 км к востоку от села Жулдыз N49°10ʹ16,1000ʺ, E84°36ʹ32,9000ʺ
260100 кв.м.
318593 кв.м.
106624 кв.м.
115702 кв.м.
4
Группа курганов Жулдыз 2, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
2,9 км к востоку от села Жулдыз; 4 км к юго-западу от села Кокбастау, 3-3,5 км к юго-востоку от села Алтынбе
N49°09'47,8851",E84°37'33,4528"
N 9°09'50,2935", E 84°37'44,8889"
N49°09'46,8896", E 84°37'42,5326"
N49°09'40,9854", E 84°37'36,7066"
N49°09'42,5941", E 84°37'27,0626"
N49°09'46,3272", E 84°37'21,4458"
N49°09'46,5229", E 84°37'17,2455"
N49°09'46,7502", E 84°37'15,8840"
63827 кв.м.
307137 кв.м.
73595 кв.м.
83441 кв.м.
5
Могильник Жулдыз 3, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
3,5 км от села Жулдыз по дороге в село Алтынбел
N49°11'13,2531", E84°45'39,5460"
N49°11'31,2527", E 84°45'35,3038"
N49°11'01,6660", E 84°45'40,1067"
N49°10'57,2474", E 84°45'40,7733"
N49°10'53,6348", E 84°45'42,5150"
126438 кв.м.
368583 кв.м.
123765 кв.м.
132909 кв.м.
6
Группа курганов Майемер, IX-VIII века до нашей эры
памятник археологии
окрестности села Майемер N49°10'36,8605",E84°57'55,9685"
97141 кв.м.
204766 кв.м.
68083 кв.м.
77109 кв.м.
7
Могильник Майемер, IX-VIII века до нашей эры
памятник археологии
к востоку от села Майемер
N49°10'25,7867",E 85°05'30,3659"
N 9°10'27,9511", E 85°05'30,0939"
N 9°10'30,2647", E 85°05'30,2338"
N 9°10'32,4994", E 85°05'29,8958"
N 9°10'33,7183", E 85°05'29,8890"
13957 кв.м.
44565 кв.м.
133883 кв.м.
54734 кв.м.
8
Группа курганов Уштобе, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
0,1 км к северу от села Уштобе N49°11ʹ20,1427ʺ, E84°49ʹ26,4951ʺ
36471 кв.м.
96707 кв.м.
32099 кв.м.
42382 кв.м.
9
Дом-музей писателя О. Бокея, 40 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Чингистай, на южной окраине N49°10'49,3365",E 85°52'24,1466"
80 кв.м.
7709 кв.м.
2910 кв.м.
2905 кв.м.
10
Братская могила воинов-пограничников, павших при защите государственной границы в 1931-1945 годах
сооружение монументального искусства
село Урыль, возле здания комендатуры "3/93" N49°14ʹ10,0985ʺ, E 86°20ʹ04,0505ʺ
21кв.м.
784 кв.м.
257 кв.м.
384 кв.м.
11
Братская могила борцов за Советскую власть, 1919 год
сооружение монументального искусства

Үлкен Нарын ауылынан солтүстікке қарай 1 км N49°13'11,8386", E84°30'42,8858"
249 ш.м.
3438 ш.м.
1150 ш.м.
1529 ш.м.
12
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Коробиха ауылы, мектептің ауласында N49°27'45,7264", E 85°03'27,8353"
32 ш.м.
2265 ш.м.
755 ш.м.
1136 ш.м.
13
О. Бөкейдің бюсті, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шыңғыстай ауылы, музей-үйдің оңтүстік шетінде N49°10'49,8411", E85°52'23,5550"
2,4 ш.м.
817,6 ш.м.
271 ш.м.
435 ш.м.
14
Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан "Шындағатұй" заставасының политругі А.А. Чазовтың бейіт басындағы ескерткіші, 1932 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аршаты ауылынан шығысқа қарай 40 км, Шындағатұй шекара заставасы N49°15'04,4235", E 87°00'07,1828"
56 ш.м.
803 ш.м.
269 ш.м.
365 ш.м.
15
Даңқ ордендерінің толық кавалері А. Құсметовқа мемориалдық тақта, ХХ ғасырдың 70 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Көктерек ауылы, ауылдың орталығында N49°06'41,7318", E 84°28'21,6358"
13 ш.м.
12362 ш.м.
4174 ш.м.
6535 ш.м.
16
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған "Қаралы ана" мемориалы, 1978 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Үлкен Нарын ауылы, ауылдық саябақта N49°13'10,7269", E84°30'40,6999"
719 ш.м.
8911 ш.м.
2986 ш.м.
3948 ш.м.
Өскемен қаласы
17
Меновное петроглифтер тобы, қола дәуірі - ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Меновное ауылының маңайы 49°54'27.99"С 82°32'52.53"В
7877 ш.м.
113704 ш.м.
35276 ш.м.
45329 ш.м.
18
Алтын өнеркәсіпшісі Валитовтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
К. Либкнехт көшесі, 21
49°56'48.59"С 82°36'56.96"В
49°56'48.32"С 82°36'57.84"В
49°56'49.64"С 82°36'58.88"В
49°56'49.88"С 82°36'58.13"В
791,1 ш.м.
24498,2 ш.м.
8158,7 ш.м.
11595,2 ш.м.
19
А.С. Меновщиковтың шарап сақтайтын жертөлесі бар үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
А. Чехов көшесі, 35
49°56'55.88"С 82°37'11.76"В
49°56'55.63"С 82°37'12.43"В
49°56'55.11"С 82°37'12.02"В
49°56'55.33"С 82°37'11.32"В
320 ш.м.
22231,3 ш.м.
6754,3 ш.м.
12919,6 ш.м.
20
Байланыс үйі, сәулетші И. Н. Репинский, 1959 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 67
49°57'9.44"С 82°37'51.42"В
49°57'10.56"С 82°37'48.33"В
49°57'13.04"С 82°37'50.02"В
49°57'11.78"С 82°37'53.36"В
2329,5 ш.м.
59601 ш.м.
19841,8 ш.м.
25876,7 ш.м.
21
Балық өнеркәсіпшісі И.Д. Подойниковтың үйі, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
А. Чехов көшесі, 30
49°56'41.20"С 82°37'1.30"В
49°56'41.03"С 82°37'1.84"В
49°56'40.33"С 82°37'1.30"В
49°56'40.15"С 82°37'1.74"В
49°56'39.98"С 82°37'1.54"В
49°56'40.33"С 82°37'0.65"В
135,7 ш.м.
7503,5 ш.м.
2501 ш.м.
3732,8 ш.м.
22
Бухгалтер Жеромскийдың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 60

1 км к северу от села Улкен Нарын N49°13'11,8386", E84°30'42,8858"
249 кв.м.
3438 кв.м.
1150 кв.м.
1529 кв.м.
12
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
сооружение монументального искусства
село Коробиха, во дворе школы N49°27'45,7264", E 85°03'27,8353"
32 кв.м.
2265 кв.м.
755 кв.м.
1136 кв.м.
13
Бюст О. Бокея, 2000 год
сооружение монументального искусства
село Чингистай, на южной окраине у дома-музея N49°10'49,8411", E85°52'23,5550"
2,4 кв.м.
817,6 кв.м.
271 кв.м.
435 кв.м.
14
Надгробный памятник погибшему при охране государственной границы политруку заставы "Чиндагатуй" А.А. Чазову, 1932 год
сооружение монументального искусства
40 км к востоку от села Аршаты, пограничная застава Чиндагатуй N49°15'04,4235",E 87°00'07,1828"
56 кв.м.
803 кв.м.
269 кв.м.
365 кв.м.
15
Мемориальная плита полному кавалеру орденов Славы А.Кусметову, 70 годы ХХ века
ансамбли и комплексы
село Коктерек, в центре села N49°06'41,7318", E 84°28'21,6358"
13 кв.м.
12362 кв.м.
4174 кв.м.
6535 кв.м.
16
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, "Скорбящая мать", 1978 год
ансамбли и комплексы
село Улкен Нарын, в сельском парке N49°13'10,7269"E84°30'40,6999"
719 кв.м.
8911 кв.м.
2986 кв.м.
3948 кв.м.
город Усть-Каменогорск
17
Группа петроглифов Меновное, эпоха бронзы - раннее железо
памятник археологии
окрестности села Меновное 49°54'27.99"С 82°32'52.53"В
7877 кв.м.
113704 кв.м.
35276 кв.м.
45329 кв.м.
18
Дом золотопромышленника Валитова, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Либкнехта, 21
49°56'48.59"С 82°36'56.96"В
49°56'48.32"С 82°36'57.84"В
49°56'49.64"С 82°36'58.88"В
49°56'49.88"С 82°36'58.13"В
791,1 кв.м.
24498,2 кв.м.
8158,7 кв.м.
11595,2 кв.м.
19
Дом с винным погребом А.С. Меновщикова, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица А. Чехова, 35
49°56'55.88"С 82°37'11.76"В
49°56'55.63"С 82°37'12.43"В
49°56'55.11"С 82°37'12.02"В
49°56'55.33"С 82°37'11.32"В
320 кв.м.
22231,3 кв.м.
6754,3 кв.м.
12919,6 кв.м.
20
Дом связи, архитектор И.Н. Репинский, 1959 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 67
49°57'9.44"С 82°37'51.42"В
49°57'10.56"С 82°37'48.33"В
49°57'13.04"С 82°37'50.02"В
49°57'11.78"С 82°37'53.36"В
2329,5 кв.м.
59601 кв.м.
19841,8 кв.м.
25876,7 кв.м.
21
Дом рыбопромышленника И.Д. Подойникова, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица А. Чехова, 30
49°56'41.20"С 82°37'1.30"В
49°56'41.03"С 82°37'1.84"В
49°56'40.33"С 82°37'1.30"В
49°56'40.15"С 82°37'1.74"В
49°56'39.98"С 82°37'1.54"В
49°56'40.33"С 82°37'0.65"В
135,7 кв.м.
7503,5 кв.м.
2501 кв.м.
3732,8 кв.м.
22
Дом бухгалтера Жеромского, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 60

49°56'56.58"С 82°36'54.02"В
49°56'56.39"С 82°36'54.54"В
49°56'55.93"С 82°36'54.15"В
49°56'56.10"С 82°36'53.73"В
205,5 ш.м.
5480,2 ш.м.
1826,7 ш.м.
2615 ш.м.
23
Выдринның үйі, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 60
49°56'58.67"С 82°37'18.43"В
49°56'58.50"С 82°37'18.98"В
49°56'58.88"С 82°37'19.29"В
49°56'59.01"С 82°37'18.85"В
49°56'58.88"С 82°37'18.76"В
49°56'58.93"С 82°37'18.60"В
54,4 ш.м.
5581,8 ш.м.
1820,1 ш.м.
2636,5 ш.м.
24
Е.П.Михаэлистің бейіті, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ушанов қалалық зираты, Степное ауылына баратын тас жолдың бойында 49°58'15.22"С 82°40'10.44"В
7 ш.м.
830,9 ш.м.
249,8 ш.м.
493,2 ш.м.
25
Жоғарғы қалалық бастауыш училищесі, 1886 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бейбітшілік көшесі, 29
49°56'50.13"С 82°37'18.84"В
49°56'49.82"С 82°37'19.85"В
49°56'48.86"С 82°37'19.17"В
49°56'49.19"С 82°37'18.05"В
801,7 ш.м.
38135,6 ш.м.
12696,7 ш.м.
18734,3 ш.м.
26
И.Н. Кожевниковтың шыны және фаянс ыдыстары дүкені, 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 59
49°56'54.71"С 82°37'27.71"В
49°56'53.95"С 82°37'27.04"В
49°56'53.12"С 82°37'29.44"В
49°56'53.52"С 82°37'29.79"В
49°56'53.88"С 82°37'28.33"В
49°56'54.37"С 82°37'28.70"В
674,45 ш.м.
3942 ш.м.
1844 ш.м.
2885 ш.м.
27
Коммерсант А. К. Бобровтың дүкені, 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 54
49°56'57.43"С 82°37'22.20"В
49°56'57.29"С 82°37'22.67"В
49°56'58.06"С 82°37'23.35"В
49°56'57.97"С 82°37'23.69"В
49°56'58.19"С 82°37'23.75"В
49°56'58.41"С 82°37'23.17"В
49°56'58.23"С 82°37'23.02"В
49°56'58.28"С 82°37'22.83"В
101,6 ш.м.
6284,5 ш.м.
1588,5 ш.м.
2348 ш.м.
28
Коммерсант А.К. Бобровтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
С. Нұрмағамбетов көшесі, 31
49°57'0.87"С 82°37'26.03"В
49°57'0.71"С 82°37'26.56"В
49°57'0.39"С 82°37'26.28"В
49°57'0.55"С 82°37'25.77"В
435,2 ш.м.
8187,2 ш.м.
2570 ш.м.
3464 ш.м.
29
Көпес А. Рафиковтың лабазы, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 50 49°56'56.84"С 82°37'24.96"В
780,2 ш.м.
39804 ш.м.
13268 ш.м.
19702 ш.м.
30
Көпес үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
С. Нұрмағамбетов көшесі, 35
49°57'1.89"С 82°37'23.03"В
49°57'1.71"С 82°37'23.56"В
49°57'1.33"С 82°37'23.29"В
49°57'1.47"С 82°37'22.82"В
167,7 ш.м.
5461 ш.м.
1820 ш.м.
2637 ш.м.
31
Көпес лабазы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 66
49°57'1.47"С 82°37'11.86"В
49°57'1.30"С 82°37'12.43"В
49°57'0.74"С 82°37'12.04"В
49°57'0.92"С 82°37'11.46"В
264,4 ш.м.
19008,1 ш.м.

49°56'56.58"С 82°36'54.02"В
49°56'56.39"С 82°36'54.54"В
49°56'55.93"С 82°36'54.15"В
49°56'56.10"С 82°36'53.73"В
205,5 кв.м.
5480,2 кв.м.
1826,7 кв.м.
2615 кв.м.
23
Дом Выдрина, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 60
49°56'58.67"С 82°37'18.43"В
49°56'58.50"С 82°37'18.98"В
49°56'58.88"С 82°37'19.29"В
49°56'59.01"С 82°37'18.85"В
49°56'58.88"С 82°37'18.76"В
49°56'58.93"С 82°37'18.60"В
54,4 кв.м.
5581,8 кв.м.
1820,1 кв.м.
2636,5 кв.м.
24
Могила Е.П. Михаэлиса, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
Ушановское городское кладбище по трассе в село Степное 49°58'15.22"С 82°40'10.44"В
7 кв.м.
830,9 кв.м.
249,8 кв.м.
493,2 кв.м.
25
Высшее городское начальное училище, 1886 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бейбітшілік, 29
49°56'50.13"С 82°37'18.84"В
49°56'49.82"С 82°37'19.85"В
49°56'48.86"С 82°37'19.17"В
49°56'49.19"С 82°37'18.05"В
801,7 кв.м.
38135,6 кв.м.
12696,7 кв.м.
18734,3 кв.м.
26
Магазин стеклянной и фаянсовой посуды И.Н. Кожевникова, 1914 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 59
49°56'54.71"С 82°37'27.71"В
49°56'53.95"С 82°37'27.04"В
49°56'53.12"С 82°37'29.44"В
49°56'53.52"С 82°37'29.79"В
49°56'53.88"С 82°37'28.33"В
49°56'54.37"С 82°37'28.70"В
674,45 кв.м.
3942 кв.м.
1844 кв.м.
2885 кв.м.
27
Магазин коммерсанта А.К. Боброва, 1918 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 54
49°56'57.43"С 82°37'22.20"В
49°56'57.29"С 82°37'22.67"В
49°56'58.06"С 82°37'23.35"В
49°56'57.97"С 82°37'23.69"В
49°56'58.19"С 82°37'23.75"В
49°56'58.41"С 82°37'23.17"В
49°56'58.23"С 82°37'23.02"В
49°56'58.28"С 82°37'22.83"В
101,6 кв.м.
6284,5 кв.м.
1588,5 кв.м.
2348 кв.м.
28
Дом коммерсанта А.К. Боброва, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица С. Нурмагамбетова, 31
49°57'0.87"С 82°37'26.03"В
49°57'0.71"С 82°37'26.56"В
49°57'0.39"С 82°37'26.28"В
49°57'0.55"С 82°37'25.77"В
435,2 кв.м.
8187,2 кв.м.
2570 кв.м.
3464 кв.м.
29
Лабаз купца А. Рафикова, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 50 49°56'56.84"С 82°37'24.96"В
780,2 кв.м.
39804 кв.м.
13268 кв.м.
19702 кв.м.
30
Купеческий дом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица С. Нурмагамбетова, 35
49°57'1.89"С 82°37'23.03"В
49°57'1.71"С 82°37'23.56"В
49°57'1.33"С 82°37'23.29"В
49°57'1.47"С 82°37'22.82"В
167,7 кв.м.
5461 кв.м.
1820 кв.м.
2637 кв.м.
31
Купеческий лабаз, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 66
49°57'1.47"С 82°37'11.86"В
49°57'1.30"С 82°37'12.43"В
49°57'0.74"С 82°37'12.04"В
49°57'0.92"С 82°37'11.46"В
264,4 кв.м.
19008,1 кв.м.

49°56'45.37"С 82°37'17.81"В
49°56'45.18"С 82°37'17.65"В
49°56'45.58"С 82°37'16.50"В
49°56'45.01"С 82°37'16.02"В
49°56'44.79"С 82°37'16.56"В
49°56'44.91"С 82°37'16.71"В
49°56'44.55"С 82°37'17.77"В
354,3 ш.м.
8987,2 ш.м.
2987,2 ш.м.
4214,5 ш.м.
48
Энергетиктер мәдениет үйі ("Алтайэнерго"), ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 67,
49°58'44.46"С 82°36'0.03"В
49°58'43.37"С 82°36'1.83"В
49°58'42.84"С 82°36'1.35"В
49°58'43.32"С 82°36'0.53"В
49°58'42.12"С 82°35'58.89"В
49°58'42.25"С 82°35'58.67"В
49°58'41.93"С 82°35'58.20"В
49°58'42.43"С 82°35'57.35"В
49°58'43.31"С 82°35'58.63"В
49°58'43.02"С 82°35'59.13"В
49°58'43.67"С 82°36'0.03"В
49°58'44.05"С 82°35'59.48"В
813,5 ш.м.
50877,8 ш.м.
16983,7 ш.м.
25126,9 ш.м.
49
"Эхо" иллюзион (кинотеатры), 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
А. Чехов көшесі, 54
49°57'1.38"С 82°37'18.95"В
49°57'0.91"С 82°37'20.50"В
49°56'60.00"С 82°37'19.91"В
49°56'59.91"С 82°37'20.13"В
49°56'59.06"С 82°37'19.42"В
49°56'59.25"С 82°37'18.85"В
49°56'59.21"С 82°37'18.72"В
49°56'59.38"С 82°37'18.34"В
156,7 ш.м.
7686,9 ш.м.
23060,3 ш.м.
11934,3 ш.м.
50
Абай Құнанбайұлына ескерткіш, 2009 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан көшесі, Республика алаңы 49°56'54.15"С 82°37'39.30"В
327 ш.м.
25431,8 ш.м.
8477,3 ш.м.
12856,6 ш.м.
51
Жамбыл Жабаевқа ескерткіш, 2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
С. Нұрмағамбетов көшесі, 59, Жамбыл атындағы қалалық саябақ 49°57'3.20"С 82°37'34.40"В
596,2 ш.м.
4593 ш.м.
1535 ш.м.
2043,9 ш.м.
52
"Жұлдыздарға" мүсіні, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында 49°57'19.62"С 82°37'21.12"В
6,6 ш.м.
1321,8 ш.м.
440,6 ш.м.
698 ш.м.
53
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті (1918-1919 жж.), авторы Н. Водозаборов, 1951 жыл
монументтік өнер құрылысы
Славский атындағы Ертіс жағалауы, Ертіс өзені көпірінің сол жағында 49°56'30.63"С 82°37'24.50"В
126,3 ш.м.
5805,5 ш.м.
1935,2 ш.м.
3121,5 ш.м.
54
Қабанбай батырға ескерткіш, 2014 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өскемен қаласынан шыға берісте, Өскемен-Семей тас жолының бойында 49°57'28.27"С 82°30'16.40"В
222,4 ш.м.
22166,6 ш.м.
7389 ш.м.
11316 ш.м.
55
"Қылыштан орақ құямыз" мүсіні, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында 49°57'18.27"С 82°37'23.40"В
6,6 ш.м.
1040,4 ш.м.
346,8 ш.м.
543,8 ш.м.
56
В.П. Потанин бейнесімен Үлбі металлургия заводының қызметкерлеріне арналған декоративтік монумент, мүсіншілер: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, сәулетші С.П. Христофоров, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы

49°56'45.37"С 82°37'17.81"В
49°56'45.18"С 82°37'17.65"В
49°56'45.58"С 82°37'16.50"В
49°56'45.01"С 82°37'16.02"В
49°56'44.79"С 82°37'16.56"В
49°56'44.91"С 82°37'16.71"В
49°56'44.55"С 82°37'17.77"В
354,3 кв.м.
8987,2 кв.м.
2987,2 кв.м.
4214,5 кв.м.
48
Дом культуры энергетиков ("Алтайэнерго"),50 годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 67
49°58'44.46"С 82°36'0.03"В
49°58'43.37"С 82°36'1.83"В
49°58'42.84"С 82°36'1.35"В
49°58'43.32"С 82°36'0.53"В
49°58'42.12"С 82°35'58.89"В
49°58'42.25"С 82°35'58.67"В
49°58'41.93"С 82°35'58.20"В
49°58'42.43"С 82°35'57.35"В
49°58'43.31"С 82°35'58.63"В
49°58'43.02"С 82°35'59.13"В
49°58'43.67"С 82°36'0.03"В
49°58'44.05"С 82°35'59.48"В
813,5 кв.м.
50877,8 кв.м.
16983,7 кв.м.
25126,9 кв.м.
49
Иллюзион (кинотеатр) "Эхо", 1911 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица А. Чехова, 54
49°57'1.38"С 82°37'18.95"В
49°57'0.91"С 82°37'20.50"В
49°56'60.00"С 82°37'19.91"В
49°56'59.91"С 82°37'20.13"В
49°56'59.06"С 82°37'19.42"В
49°56'59.25"С 82°37'18.85"В
49°56'59.21"С 82°37'18.72"В
49°56'59.38"С 82°37'18.34"В
49°57'0.68"С 82°37'19.49"В
49°57'0.94"С 82°37'18.62"В
156,7 кв.м.
7686,9 кв.м.
23060,3 кв.м.
11934,3 кв.м.
50
Памятник Абаю Кунанбаеву, 2009 год
сооружение монументального искусства
улица Казахстан, площадь Республики 49°56'54.15"С 82°37'39.30"В
327 кв.м.
25431,8 кв.м.
8477,3 кв.м.
12856,6 кв.м.
51
Памятник Жамбылу Жабаеву, 2019 год
сооружение монументального искусства
улица С. Нурмагамбетова, 59, городской парк имени Жамбыла 49°57'3.20"С 82°37'34.40"В
596,2 кв.м.
4593 кв.м.
1535 кв.м.
2043,9 кв.м.
52
Скульптура "К звездам", скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры 49°57'19.62"С 82°37'21.12"В
6,6 кв.м.
1321,8 кв.м.
440,6 кв.м.
698 кв.м.
53
Братская могила борцов за Советскую власть (1918-1919 годы), автор Н. Водозаборов, 1951 год
сооружение монументального искусства
набережная Иртыша имени Славского, слева от моста через реку Иртыш 49°56'30.63"С 82°37'24.50"В
126,3 кв.м.
5805,5 кв.м.
1935,2 кв.м.
3121,5 кв.м.
54
Памятник Кабанбай батыру, 2014 год
сооружение монументального искусства
на выезде из города Усть-Каменогорк, вдоль трассы Усть-Каменогорск – Семей 49°57'28.27"С 82°30'16.40"В
222,4 кв.м.
22166,6 кв.м.
7389 кв.м.
11316 кв.м.
55
Скульптура "Перекуем мечи на орала", скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры 49°57'18.27"С 82°37'23.40"В
6,6 кв.м.
1040,4 кв.м.
346,8 кв.м.
543,8 кв.м.
56
Декоративный монумент работникам Ульбинского металлургического завода с изображением В.П. Потанина, скульпторы: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, архитектор С.П. Христофоров, 2002 год
сооружение монументального искусства

Потанин және Ә. Қашаубаев көшелерінің қиылысы 49°57'25.64"С 82°35'41.03"В
126,3 ш.м.
12651 ш.м.
4252,2 ш.м.
6867,1 ш.м.
57
С. Аманжоловқа ескерткіш, сәулетшілер Е.А. Сергебаев, Б.А. Әбішев, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
30 гвардиялық дивизия көшесі, С.Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан университеті ғимаратының алдында 49°57'37.75"С 82°35'28.13"В
22,3 ш.м.
3145,8 ш.м.
1048,3 ш.м.
1627,4 ш.м.
58
С.М. Кировқа ескерткіш, мүсінші Н.А. Томский, 1938 жыл
монументтік өнер құрылысы
"Қасым Қайсенов" саябағы 49°56'53.31"С 82°37'18.08"В
47,88 ш.м.
4071,2 ш.м.
1121,6 ш.м.
2596,5 ш.м.
59
Устькаменная бекінісінің негізін қалаушыларға арналған декоративтік скульптура-субұрқақ, мүсінші В.С. Раппопорт, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Лихарев көшесі, 16, Андреев кафедралық соборының орталық гүлзарында 49°56'30.96"С 82°37'24.78"В
2,96 ш.м.
1138,8 ш.м.
379,6 ш.м.
605,8 ш.м.
60
Ф.Э. Дзержинский бюсті, сәулетші П.Б. Шишов, В.С. Раппопорт, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ. Сәтпаев даңғылы, 79 а 49°55'57.49"С 82°37'0.15"В
96,1 ш.м.
3102,6 ш.м.
1034,3 ш.м.
1498,9 ш.м.
61
Я.В. Ушановқа ескерткіш, мүсінші Г.А. Огнев, сәулетші А.Н. Душкин, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ушанов атындағы алаң 49°57'33.06"С 82°36'20.24"В
115,5 ш.м.
8489,7 ш.м.
2982,5 ш.м.
4682,9 ш.м.
62
Бүкілодақтық симпозиумда кәсіпқой мүсіншілер орындаған мүсіншілік жұмыстардың  ансамблі, 1989 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл атындағы саябақта 49°57'2.96"С 82°37'29.25"В
47,3 ш.м.
24762,6 ш.м.
8170,7 ш.м.
10684,6 ш.м.
63
Жамбыл атындағы қалалық саябақ, 1899 жыл
ансамбльдер мен кешендер
С. Нұрмағамбетов көшесі, 59 49°57'1.83"С 82°37'32.72"В
54925,5 ш.м.
166032,7 ш.м.
55185,9 ш.м.
64996,5 ш.м.
64
Кеңестік классицизм стиліндегі құрылыстар ансамблі, Металлургтер мәдениет үйінің маңы (барлығы 4 ғимарат), ХХ ғасырдың 50 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Гоголь көшесі, 34,36 (аркасы бар үй); Н. Назарбаев даңғылы, 66 (дүкені бар үй); Н. Назарбаев даңғылы, 45,47 (тұрғын үйлер тобы) Гоголь көшесі, 34
49°58'30.49"С 82°35'24.26"В
49°58'29.51"С 82°35'25.56"В
49°58'28.37"С 82°35'23.39"В
49°58'28.75"С 82°35'22.88"В
49°58'29.57"С 82°35'24.51"В
49°58'30.19"С 82°35'23.67"В
Гоголь көшесі, 36
49°58'26.83"С 82°35'18.31"В
49°58'26.42"С 82°35'17.81"В
49°58'25.65"С 82°35'18.62"В
49°58'28.37"С 82°35'23.39"В
49°58'28.49"С 82°35'23.19"В
49°58'28.28"С 82°35'22.76"В
49°58'28.51"С 82°35'22.40"В
49°58'26.54"С 82°35'18.74"В
Н. Назарбаев даңғылы, 66
49°58'25.27"С 82°35'26.97"В
49°58'24.91"С 82°35'27.46"В
49°58'24.42"С 82°35'26.99"В
49°58'24.49"С 82°35'26.89"В
49°58'22.71"С 82°35'23.56"В

пересечение улиц Потанина и А. Кашаубаева 49°57'25.64"С 82°35'41.03"В
126,3 кв.м.
12651 кв.м.
4252,2 кв.м.
6867,1 кв.м.
57
Памятник С. Аманжолову, скульпторы Е.А. Сергебаев, Б.А. Абишев, 2007 год
сооружение монументального искусства
улица 30-ой Гвардейской дивизии, перед зданием Восточно-Казахстанского университета имени С. Аманжолова 49°57'37.75"С 82°35'28.13"В
22,3 кв.м.
3145,8 кв.м.
1048,3 кв.м.
1627,4 кв.м.
58
Памятник С.М. Кирову, скульптор Н.А. Томский, 1938 год
сооружение монументального искусства
парк "Касым Кайсенов" 49°56'53.31"С 82°37'18.08"В
47,88 кв.м.
4071,2 кв.м.
1121,6 кв.м.
2596,5 кв.м.
59
Декоративная скульптура-фонтан, посвященная основателям крепости Устькаменная, скульптор В.С. Раппопорт, 1990 год
сооружение монументального искусства
улица Лихарева, 16, сквер перед Андреевским кафедральным собором 49°56'30.96"С 82°37'24.78"В
2,96 кв.м.
1138,8 кв.м.
379,6 кв.м.
605,8 кв.м.
60
Бюст Ф.Э. Дзержинского, скульпторы П.Б. Шишов, В.С. Раппопорт, 1984 год
сооружение монументального искусства
проспект К. Сатпаева, 79 а 49°55'57.49"С 82°37'0.15"В
96,1 кв.м.
3102,6 кв.м.
1034,3 кв.м.
1498,9 кв.м.
61
Памятник Я.В. Ушанову, скульптор Г.А. Огнев, архитектор А.Н. Душкин, 1973 год
сооружение монументального искусства
площадь имени Ушанова 49°57'33.06"С 82°36'20.24"В
115,5 кв.м.
8489,7 кв.м.
2982,5 кв.м.
4682,9 кв.м.
62
Ансамбль скульптурных работ, выполненных профессиональными скульпторами на всесоюзном симпозиуме, 1989 год
ансамбли и комплексы
парк имени Жамбыла 49°57'2.96"С 82°37'29.25"В
47,3 кв.м.
24762,6 кв.м.
8170,7 кв.м.
10684,6 кв.м.
63
Городской парк имени Жамбыла, 1899 год
ансамбли и комплексы
улица С. Нурмагамбетова, 59 49°57'1.83"С 82°37'32.72"В
54925,5 кв.м.
166032,7 кв.м.
55185,9 кв.м.
64996,5 кв.м.
64
Ансамбль застройки в стиле советского классицизма вокруг Дома культуры металлургов (всего 4 здания), 50 годы ХХ века
ансамбли и комплексы
улица Гоголя, 34, 36 (дом с аркой); проспект Н. Назарбаева, 66 (дом с магазином); проспект Н. Назарбаева, 45, 47 (группа жилых домов)
улица Гоголя, 34
49°58'30.49"С 82°35'24.26"В
49°58'29.51"С 82°35'25.56"В
49°58'28.37"С 82°35'23.39"В
49°58'28.75"С 82°35'22.88"В
49°58'29.57"С 82°35'24.51"В
49°58'30.19"С 82°35'23.67"В
улица Гоголя, 36
49°58'26.83"С 82°35'18.31"В
49°58'26.42"С 82°35'17.81"В
49°58'25.65"С 82°35'18.62"В
49°58'28.37"С 82°35'23.39"В
49°58'28.49"С 82°35'23.19"В
49°58'28.28"С 82°35'22.76"В
49°58'28.51"С 82°35'22.40"В
49°58'26.54"С 82°35'18.74"В
проспект Н. Назарбаева, 66
49°58'25.27"С 82°35'26.97"В
49°58'24.91"С 82°35'27.46"В
49°58'24.42"С 82°35'26.99"В
49°58'24.49"С 82°35'26.89"В
49°58'22.71"С 82°35'23.56"В

49°58'22.54"С 82°35'23.73"В
49°58'22.61"С 82°35'23.85"В
49°58'22.25"С 82°35'24.25"В
49°58'21.76"С 82°35'23.63"В
49°58'22.67"С 82°35'22.52"В
Н. Назарбаев даңғылы, 45
49°58'23.11"С 82°35'19.89"В
49°58'22.33"С 82°35'18.56"В
49°58'21.88"С 82°35'19.01"В
49°58'22.28"С 82°35'19.81"В
49°58'20.92"С 82°35'21.42"В
49°58'21.52"С 82°35'22.04"В
Н. Назарбаев даңғылы, 47
49°58'26.05"С 82°35'16.23"В
49°58'25.56"С 82°35'15.52"В
49°58'24.22"С 82°35'17.25"В
49°58'23.82"С 82°35'16.57"В
49°58'23.46"С 82°35'17.00"В
49°58'24.49"С 82°35'18.25"В
7485,5 ш.м.
77524,4 ш.м.
26963,5 ш.м.
29730,8 ш.м.
65
"Қасым Қайсенов" саябағы (бұрынғы Киров атындағы саябақ), 2005 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Бейбітшілік, Қ. Қайсенов, А. Чехов, М. Горький көшелерінің қиылысы (тарихи орталық) 49°56'53.31"С 82°37'18.08"В
48142,8 ш.м.
443327 ш.м.
144598,4 ш.м.
206546,3 ш.м.
66
Устькаменная бекінісі, 1720 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Үлбі өзенінің сағасы, Стрелка ауданы, монастырь аумағы Жер білігі 49°56'48.28"С 82°36'10.36"В Жексенбілік мектеп 49°56'50.22"С 82°36'2.88"В Офицерлер үйі 49°56'51.53"С 82°36'1.38"В Қасиетті Троицк шіркеуі 49°56'50.63"С 82°36'7.98"В
16575 ш.м.
69694,9 ш.м.
23195,6 ш.м.
28113,4 ш.м.
67
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлер мен батырларға арналған "Жеңіс" мемориалдық кешені, авторы В.С. Раппопорт, 1995 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Протозанов көшесінің, Славский атындағы Ертіс жағалауының қиылысы, "Стрелка" ауданы 49°56'54.46"С 82°35'12.80"В
5546,7 ш.м.
27468,9 ш.м.
9142,1 ш.м.
11649,4 ш.м.

49°58'22.54"С 82°35'23.73"В
49°58'22.61"С 82°35'23.85"В
49°58'22.25"С 82°35'24.25"В
49°58'21.76"С 82°35'23.63"В
49°58'22.67"С 82°35'22.52"В
проспект Н. Назарбаева, 45
49°58'23.11"С 82°35'19.89"В
49°58'22.33"С 82°35'18.56"В
49°58'21.88"С 82°35'19.01"В
49°58'22.28"С 82°35'19.81"В
49°58'20.92"С 82°35'21.42"В
49°58'21.52"С 82°35'22.04"В
проспект Н. Назарбаева, 47
49°58'26.05"С 82°35'16.23"В
49°58'25.56"С 82°35'15.52"В
49°58'24.22"С 82°35'17.25"В
49°58'23.82"С 82°35'16.57"В
49°58'23.46"С 82°35'17.00"В
49°58'24.49"С 82°35'18.25"В
7485,5 кв.м.
77524,4 кв.м.
26963,5 кв.м.
29730,8 кв.м.
65
Парк "Касым Кайсенов" (бывший парк имени Кирова), 2005 год
ансамбли и комплексы
пересечение улиц Бейбітшілік, К. Кайсенова, А. Чехова, М. Горького (исторический центр) 49°56'53.31"С 82°37'18.08"В
48142,8 кв.м.
443327 кв.м.
144598,4 кв.м.
206546,3 кв.м.
66
Крепость Устькаменная, 1720 год
ансамбли и комплексы
устье реки Ульба, район Стрелка, территория монастыря Земляной вал 49°56'48.28"С 82°36'10.36"В Воскресная школа 49°56'50.22"С 82°36'2.88"В Дом офицеров 49°56'51.53"С 82°36'1.38"В Свято-Троицкий собор 49°56'50.63"С 82°36'7.98"В
16575 кв.м.
69694,9 кв.м.
23195,6 кв.м.
28113,4 кв.м.
67
Мемориальный комплекс погибших воинов и героев Великой Отечественной войны "Победа", автор В.С. Раппопорт, 1995 год
ансамбли и комплексы
Пересечение улиц Протозанова, Набережной Иртыша имени Славского, район "Стрелка" 49°56'54.46"С 82°35'12.80"В
5546,7 кв.м.
27468,9 кв.м.
9142,1 кв.м.
11649,4 кв.м.