Сауран ауданы әкімдігінің ауылдық округтері әкімінің аппараттары мемлекеттік мекемелерінің Ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Сауран ауданы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 5 желтоқсандағы № 280 қаулысы
Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31, 37 баптарына, "Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы №294 бұйрығына, Құқықтық актілер туралы Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабына сәйкес, Сауран ауданы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік мекемелердің Ережелері осы қаулының қосымшаларына сәйкес жаңа редацияда бекітілсін:
1) 1-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
2) 2-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
3) 3-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
4) 4-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
5) 5-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
6) 6-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
7) 7-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
8) 8-қосымшасына сәйкес "Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
9) 9-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
10) 10-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
11) 11-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі;
12) 12-қосымшасына "Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі.

Об утверждении положения государственных учреждений аппаратов акимов сельских округов акимата района Сауран
Постановление акимата Сауранского района Туркестанской области от 5 декабря 2025 года № 280
В соответствии со статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 294 "Об утверждении Типового положения об аппарате акима города районного значения, села, поселка, сельского округа" и со статьей 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" акимат района Сауран ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Положения государственных учреждений в новой редакции согласно приложениям к настоящему постановлению:
1) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" акимата района Сауран" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" акимата района Сауран" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" акимата района Сауран" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" акимата района Сауран" согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" акимата района Сауран" согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Қарашык" акимата района Сауран" согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран" согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Оранғай" акимата района Сауран" согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Үшкайық" акимата района Сауран" согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шаға" акимата района Сауран" согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) Положение о государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" акимата района Сауран" согласно приложению 12 к настоящему постановлению;

2. Осы қаулының 13-қосымшасына сәйкес Сауран ауданы әкімдігінің кейбір қаулыларының күштері жойылды деп танылсын.
3. Сауран ауданы әкімдігінің "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Сауран ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Сауран ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі М.Таңғатаров
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
1 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан түседі.
6. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата района Сауран согласно приложению 13 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима района Сауран" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) настоящее постановление подлежит направлению в течение пять рабочих дней в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата района Сауран после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима района Сауран.
5. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района М.Таңғатаров
Приложение 1 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені, оның құрылымын аудан әкімдігі бекітеді.
9. Сауран ауданы әкімдігінің "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы Түркістан облысы, Сауран ауданы, Бабайқорған ауыл округі, Бабайқорған елді мекені, Бабайбатыр көшесі, №47 құрылыс, индекс 161200.
10. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін аудане әкімдігі құрады, қысқартады және қайта ұйымдастырады.
11. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
12. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілермен жоғары органдардың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субьектілермен шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
ауылдық округ әкiмi аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
жергілікті атқарушы органдарынан қажеттi құжаттар, ақпараттар сұратуға, ауыл әкімі, құзыретiне жатқызылатын мәселелердi шешу;
Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, облыс, аудан әкімдігінің қаулылары мен әкімнің шешім, өкімдерінің орындалмау себептерін анықтау және анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдауға;
аудан әкiмдiгінiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, аудандық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алауданрына қатысуға;
бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл әкiмi мен әкiмдiктiң қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге.
ауылдық округ әкімінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
ауылдық округте құқық реформасының, заңдылық пен құқық тәртібінің кешенді және динамикалық жүзеге асырылуын қамтамасыз ету, ауыл әкімінің нормашығармашылық қызметін жетілдіру;
ауылдық округ әкімінің шешімдері мен өкімдерінің жобаларына құқықтық сараптауды жүзеге асыру;
ауылдық округ әкімінің жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және олармен өзара әрекеттесу;
ауылдық округ әкімінің актілерін, құжаттарын редакциялау, тиісті ресімдеу және орындаушыға жіберу, оларды бұқаралық ақпараттар құралдарында жариялау;
осы ережемен көзделген өкілеттікті жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан қажетті ақпарат, құжаттар және басқа да материалдар сұрау және алу;
барлық қажетті ақпаратты сұрау және алу құқығына ауылдық округ әкімі ие болады;
мүліктік және мүліктік емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
шарттар, келісімдер жасасуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көзделген өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2) Міндеттер:
 "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызметтер көрсету;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыреті шегінде:
жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының, жергілікті қоғамдастық жиынының және жиналысының шақырылу уақытын, орнын және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған аудан, ауылдық округ әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді.
ауданның және ауылдық округтің бюджетін жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз етеді;
жергілікті қоғамдастықтың жиналысына және аудандық мәслихатқа ауылдық округ бюджетінің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
ауылдық округ бюджетін іске асыру туралы шешімін қабылдайды;
жергілікті қоғамдасытықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және оны жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
ауылдық округтің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға алып қойылған мүлікті кейіннен баланстан шығара отырып, өзге тұлғаға бергенге дейін күтіп ұстау және оның сақталуын қамтамасыз ету мерзімін белгілейді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдық округтің меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) құқығын қорғауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлікке басқару шарты бойынша міндеттемелерді сенімгерлік басқарушының орындауын бақылауды жүзеге асырады;
 ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі меншік (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;

7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Бабайқорған и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" утверждаются акиматом района.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, район Сауран, село Бабайқорған, улица Түркістан, №104, Индекс 162212.
10. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" образуется, упраздняется и реорганизуется акиматом района.
11. Государственное учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима села Бабайқорған".
Глава 2 Основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
14. Полномочия:
права:
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" имеет право, в пределах своей компетенции:
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
- приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
- пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
- заключать договора, соглашения;
- иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
- обязанности государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған", в пределах своей компетенции:
- качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действющим законодательством;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима района, акима села;
- осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
15. Функции:
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" в рамках своей компетенции:
обеспечивает организацию проведение схода местного сообщество;
раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
оповенщает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня ихпроведения через средства массовой информации или иными способами;
обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимом района, сельского округа;
обеспечивает планирование и исполнение бюджета сельского округа;
представляет собранию местного сообщества и маслихат района отчет об исполнении бюджета сельского округа;
принимает решение о реализации бюджета сельского округа;
разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу сельского округа;
осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
устанавливает коммунальному государственному предприятию, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), срок содержания и обеспечения сохранности изъятего имущество до его передачи иному лицу с последующим списанием с баланса;
представляет интересы государсва по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным коммунального имущества местного самоуправления;
осуществляет контроль и анализ выполнения планов разития коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;

Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекстің 729 бабының 3-тармағында белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкімшілік жазалар қолданады.
2) "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша:
өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің нысанасы мен мақсаттарын, сондай-ақ осындай қызметті жүзеге асыратын коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның түрін (шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе қазыналық кәсіпорын) айқындайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде өзі сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатқа сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
аудан әкімімен келісу бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемін айқындайды;
мүлкі ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда қарайды, келіседі және бекітеді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітіп береді;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды іске асырады.

Рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания за административные правонарушения, установленные пунктом 3 статьи 729 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" .
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" по согласованию с собранием местного сообщества:
разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в переделах своей компетенций;
управляет коммунального имущества местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
принимает решение и существляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает его сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизаци, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
определяет предмет и цели деятельности коммунального государственного предприятия, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления), а также вид коммунального государственного предприятия (на праве хозяственного ведения или казенное предприятие), ощуствляющего такую деятельность;
осущесвляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или риобретенного им в результате собственной хозяственной деятельности;
осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
предоставляет коммунальное имущества местного самоуправления а имущественный наем (аренду), доверительного управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
принимает решение о создании, реорганизаци, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
дает согласие коммунальному государсвенному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом
(за исключением продажи произведенной им продукций), создание филиалов и предсатвительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного сомоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которого находится в коммунальной собственности сельского округа (коммунального имущества местного самоуправления);
рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности сельского округа, (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе то передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
принимает решение об утверждении коммунального имущества местного самоуправления;
в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру.
16. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бабайқорған ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Бабайқорған ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Бабайқорған ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
20. Бабайқорған ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Бабайқорған участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Бабайқорған в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Бабайқорған ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
2 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Бабайқорған" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима Ескі Иқан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ескі Иқан ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Ескі Иқан ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Ескі Иқан ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімнің орынбасары болуы мүмкін.
20. Ескі Иқан ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстанакима села Ескі Иқан участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Ескі Иқан в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Ескі Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
3 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ескі Иқан" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жаңа Иқан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жаңа Иқан ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Жаңа Иқан ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Жаңа Иқан ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Жаңа Иқан ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Жаңа Иқан участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Жаңа Иқан в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Жаңа Иқан ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
4 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жаңа Иқан" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жақа Иқан" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жүйнек и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жүйнек ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Жүйнек ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Жүйнек ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Жүйнек ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Жүйнек участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Жүйнек в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Жүйнек ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
5 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жүйнек" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Жібек Жолы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жібек жолы ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Жібек жолы ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Жібек жолы ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Жібек жолы ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Жібек Жолы участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Жібек Жолы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Жібек жолы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
6 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Жібек Жолы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Иассы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Иассы ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Иассы ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Иассы ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Иассы ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Иассы" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан аким села Иассы участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотр судебных актах законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Иассы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Иассы" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Иассы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Иассы ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
7 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Иассы" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Иассы" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7 к постановлению
акимата района Сауран
" 05" декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Қарашық" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карашык" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Қарашық и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қарашық ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Қарашық ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Қарашық ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Қарашық ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Қарашық" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Қарашық участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Қарашық в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Қарашық" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Қарашық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
8 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Қарашық" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Қарашық" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8 к постановлению
акимата района Сауран
" 05" декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Майдантал и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Майдантал ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Майдантал ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Майдантал ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Майдантал ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Майдантал" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Майдантал участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Майдантал в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Майдантал" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
9 қосымшасы
Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Майдантал" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Майдантал" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9 к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Орангай") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Ораңғай и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Оранғай ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Оранғай ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Майдантал ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Майдантал ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан аким села Ораңғай участвует во всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Ораңғай в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Оранғай ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
10 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Ораңғай" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10к постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Үшкайық и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Үшқайық ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Үшқайық ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Майдантал ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Майдантал ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Үшкайық участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. 18. Исполнение полномочий акима села Үшқайық в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Үшқайық ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
11 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Үшқайық" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11 к
постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шаға" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Шаға и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шаға ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Шаға ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Майдантал ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Майдантал ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шаға" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Шаға участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
18. Исполнение полномочий акима сельского округа Шаға в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шаға" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шаға ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Шаға ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
12 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауран ауданы әкімдігінің "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі) ауыл әкімінің (бұдан әрі – әкім) қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшысының шешімдері мен өкімдері негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шаға" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шаға" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 12 к
постановлению
акимата района Сауран
" 05 " декабря 2025 года
за № 280
ПОЛОЖЕНИЕ О государственном учреждении "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" акимата района Сауран Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" акимата района Сауран (далее – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющий обеспечения деятельности акима села и осуществляющий иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнак" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые решениями и распоряжениями акима села Шорнақ и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3- тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
16. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін әкім басқарады.
17. Әкімнің өкілеттіктері:
әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылық етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шорнақ ауылының әкімі мекеменің барлық сот актілеріне қатысады немесе сенім хат береді;
жергілікті қоғамдастықтың жиынында немесе жергілікті қоғамдастықтың жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бюджет қаражатын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша жұмыскерлерді қабылдайды;
мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде аудантын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасынң бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
ауылдың тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
аудан әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша ауылдық округтің авариялық тұрғын үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен жүктелген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
18. Шорнақ ауылдық округ әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнама сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
19. Майдантал ауылдық округ әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орынбасары болуы мүмкін.
20. Майдантал ауылдық округ әкімі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкім орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды.
21. "Майдантал ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік қызметшілер этикасының нормаларын сақтауын әкім қамтамасыз етеді.
4- тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
22. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

Глава 3. Организация деятельности государственного органа
16. Государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" возглавляется акимом
17. Полномочия акима:
организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
в соответствии законодательством Республики Казахстан акима села Шорнак участвует в всех судебных актах или выдает доверенность;
принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренными законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении в соответствии с бюджетными законодательством Республики Казахстан;
проводит инвентаризацию жилищного фонда села;
организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
18. Исполнение полномочий акима сельского округа Шорнак в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Аким может иметь заместителя акима в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Аким определяет обязанности и полномочия заместителя акима в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
21. Аким обеспечивает соблюдение сотрудниками аппарата акима норм этики государственных служащих.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5- тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
25. "Шорнақ ауылдық округі әкімінің аппраты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сауран ауданы әкімдігінің
" 05 " желтоқсан 2025 жылғы
№ 280 қаулысына
13 қосымша
Сауран ауданы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі.
1. Сауран ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі "Сауран ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің, Сауран ауданының ауылдық округтері әкімінің аппараттары мемлекеттік мекемелерінің Ережелерін бекіту туралы №200 қаулысы.

24. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шорнақ" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 13 к
постановлению
акимата района Сауран "05"
декабря
2025 года за №280
Перечень некоторых утративших силу постановлений акимата района Сауран.
1. Постановление акимата района Сауран "Об утверждении положения государственного учреждения "Аппарат акима района Сауран", государственных учреждении аппаратов акимов сельских округов района Сауран" от 12 сентября 2025 года за № 200