2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Шардара аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 46-243-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 91-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Шардара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шардара ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудан бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 18 472 528 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 5 193 979 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 27 886 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 80 000 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 13 170 663 мың теңге;
2) шығындар – 18 472 528 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 5 167 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 25 950 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –20 783 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерiн сатып алу – 0;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -5 167 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 5 167 мың теңге:
қарыздар түсiмi – 25 950 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 20 783 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2026 жылға ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсімдер көлемі – 0;
3. 2026 жылдарға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар сомасы 192 792 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Қ.Тұрысбеков ауылдық округіне 20 713 мың теңге;
Қоссейіт ауылдық округіне 20 000 мың теңге;
Көксу ауылдық округіне 20 775 мың теңге;
Ұзын ата ауылдық округіне 22 313 мың теңге;
Алатау батыр ауылдық округіне 18 187 мың теңге;
Қызылқұм ауылдық округіне 15 679 мың теңге;
Ақшеңгелді ауылдық округіне 17 644 мың теңге;
Сүткент ауылдық округіне 17 230 мың теңге;
Достық ауылдық округіне 22 117 мың теңге;
Жаушықұм ауылдық округіне 18 134 мың теңге;
Шардара қаласына 0;
4. Аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі көзделмеген.
5. 2026 жылға Шардара қаласы бюджетінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 300 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.
6. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi – 106 037 мың теңге көлемінде бекітілсін.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Шардаринского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 46-243-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Шардаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Шардаринского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 18 472 528 тысяч тенге:
налоговые поступления – 5 193 979 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27 886 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 80 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 13 170 663 тысяч тенге;
2) затраты – 18 472 528 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 5 167 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25 950 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 20 783 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 5 167 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 5 167 тысяч тенге:
поступление займов –25 950 тысяч тенге;
погашение займов – 20 783 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0.
2. Объем поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения на 2026 год – 0;
3. Утвердить объем бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов на 2026 год в сумме 301 951 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ К.Турысбекова 20 713 тысяч тенге;
Сельский округ Коссейт 20 000 тысяч тенге;
Сельский округ Коксу 20 775 тысяч тенге;
Сельский округ Узын ата 22 313 тысяч тенге;
Сельский округ Алатау батыр 18 187 тысяч тенге;
Сельский округ Кызылкум 15 679 тысяч тенге;
Сельский округ Акшенгелди 17 644 тысяч тенге;
Сельский округ Суткент 17 230 тысяч тенге;
Сельский округ Достык 22 117 тысяч тенге;
Сельский округ Жаушыкум 18 134 тысяч тенге;
Город Шардара 0;
4. Объем бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет не предусмотрено.
5. Утвердить бюджетные изъятия из бюджета города Шардара в районный бюджет на 2026 год в размере 300 000 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере – 106 037 тысяч тенге.

7. 2026 жылға жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің қала, ауылдық округтер бюджеттерінің арасында бөліну тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
8. 2026–2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемідері 5 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. 2026-2028 жылдарға аудандық бюджеттің дамуға арналған шығындары 6 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
10. 2026 жылға арналған жергілікті бюджеттің атқарылуы процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 7 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

7. Утвердить перечень текущих целевых трансфертов выделямых из местного бюджета бюджетам сельских округов и города на 2026 год согласно приложению 4.
8. Утвердить объемы целевых трансфертов общего характера на 2026-2028 годы согласно приложению 5.
9. Утвердить расходы районного бюджета на развитие на 2026-2028 годы согласно приложению 6.
10. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на 2026 год согласно приложению 7.

1 253 015
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 025
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
76 441
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 506
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
222 601
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
195 550
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
754 892
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
176 466
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
176 466
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 954
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
88 353
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5 159
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
490 022
1
Тұрғын үй шаруашылығы
50 000
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
50 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
50 000
2
Коммуналдық шаруашылық
82 018
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
82 018
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
82 018
3
Елді-мекендерді көркейту
358 004
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
358 004
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
358 004
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
2 059 648
1
Мәдениет саласындағы қызмет
509 559
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
509 559
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
509 559
2
Спорт
992 845
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
992 845
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
868 845
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

1 253 015
006
Оказание жилищной помощи
1 025
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
76 441
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 506
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
222 601
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
195 550
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
754 892
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
176 466
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
176 466
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
82 954
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
88 353
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5 159
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
490 022
1
Жилищное хозяйство
50 000
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
50 000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
50 000
2
Коммунальное хозяйство
82 018
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
82 018
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
82 018
3
Благоустройство населенных пунктов
358 004
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
358 004
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
358 004
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
2 059 648
1
Деятельность в области культуры
509 559
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
509 559
003
Поддержка культурно-досуговой работы
509 559
2
Спорт
992 845
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
992 845
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
868 845
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях

451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
Шардара аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№46-243-VIII шешіміне
8 қосымша
2026 жылға жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің тізбесі
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Атауы
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты

451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
Приложение 8 к решению
маслихата Шардаринского
района от 24 декабря
2025 года №46-243-VIII
Список администраторов программ местного бюджетного планирования на 2026 год.
Администратор бюджетной программы
Наименование
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)

122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі

122
Аппарат акима района (города областного значения)
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)