2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Шардара аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 46-243-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 91-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Шардара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шардара ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудан бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 17 443 632 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 5 146 756 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 27 886 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 983 520 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 11 285 470 мың теңге;
2) шығындар – 17 511 199 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 5 167 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 25 950 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 20 783 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерiн сатып алу – 0;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -72 734 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 72 734 мың теңге:
қарыздар түсiмi – 25 950 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 20 783 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 67 567 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Шардара аудандық мәслихатының 05.03.2026 № 50-263-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2026 жылға ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсімдер көлемі – 0;
3. 2026 жылдарға аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар сомасы 192 792 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Қ.Тұрысбеков ауылдық округіне 20 713 мың теңге;
Қоссейіт ауылдық округіне 20 000 мың теңге;
Көксу ауылдық округіне 20 775 мың теңге;
Ұзын ата ауылдық округіне 22 313 мың теңге;
Алатау батыр ауылдық округіне 18 187 мың теңге;
Қызылқұм ауылдық округіне 15 679 мың теңге;
Ақшеңгелді ауылдық округіне 17 644 мың теңге;
Сүткент ауылдық округіне 17 230 мың теңге;
Достық ауылдық округіне 22 117 мың теңге;
Жаушықұм ауылдық округіне 18 134 мың теңге;
Шардара қаласына 0;
4. Аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі көзделмеген.
5. 2026 жылға Шардара қаласы бюджетінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 300 000 мың теңге көлемінде бекітілсін.

О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Шардаринского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2025 года № 46-243-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Шардаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Шардаринского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 17 443 632 тысяч тенге:
налоговые поступления – 5 146 756 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27 886 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 983 520 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 285 470 тысяч тенге;
2) затраты – 17 511 199 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 5 167 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 25 950 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 20 783 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 72 734 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 72 734 тысяч тенге:
поступление займов –25 950 тысяч тенге;
погашение займов – 20 783 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 67 567 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Шардаринского районного маслихата Туркестанской области от 05.03.2026 № 50-263-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Объем поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения на 2026 год – 0;
3. Утвердить объем бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов на 2026 год в сумме 301 951 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ К.Турысбекова 20 713 тысяч тенге;
Сельский округ Коссейт 20 000 тысяч тенге;
Сельский округ Коксу 20 775 тысяч тенге;
Сельский округ Узын ата 22 313 тысяч тенге;
Сельский округ Алатау батыр 18 187 тысяч тенге;
Сельский округ Кызылкум 15 679 тысяч тенге;
Сельский округ Акшенгелди 17 644 тысяч тенге;
Сельский округ Суткент 17 230 тысяч тенге;
Сельский округ Достык 22 117 тысяч тенге;
Сельский округ Жаушыкум 18 134 тысяч тенге;
Город Шардара 0;
4. Объем бюджетных изъятий из бюджета района в областной бюджет не предусмотрено.
5. Утвердить бюджетные изъятия из бюджета города Шардара в районный бюджет на 2026 год в размере 300 000 тысяч тенге.

6. Аудан әкімдігінің 2026 жылға арналған резервi – 106 037 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. 2026 жылға жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің қала, ауылдық округтер бюджеттерінің арасында бөліну тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
8. 2026–2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемідері 5 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. 2026-2028 жылдарға аудандық бюджеттің дамуға арналған шығындары 6 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в размере – 106 037 тысяч тенге.
7. Утвердить перечень текущих целевых трансфертов выделямых из местного бюджета бюджетам сельских округов и города на 2026 год согласно приложению 4.
8. Утвердить объемы целевых трансфертов общего характера на 2026-2028 годы согласно приложению 5.
9. Утвердить расходы районного бюджета на развитие на 2026-2028 годы согласно приложению 6.

10. 2026 жылға арналған жергілікті бюджеттің атқарылуы процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 7 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
11. Жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің тізбесі 8 қосымшаға сәйкес атқарылуға қабылдансын.
12. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Аудандық мәслихат төрағасы Б.Муталиев
Шардара аудандық
мәслихатының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№46-243-VIII шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет

10. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на 2026 год согласно приложению 7.
11. Принять к исполнению перечень администраторов местных бюджетных программ согласно приложению 8.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата Б.Муталиев
Приложение 1 к решению
маслихата Шардаринского
района от 24 декабря
2025 года №46-243-VIII
Районный бюджет на 2026 год